r. 2 Professionele kunst: diversiteit of ratjetoe? |Wat ik zeggen woüZ Waalder popfestiv krijgt een staartje teso 1 Agenda Accordeonmuziek aan de rand van de Denne .TEXELSE COURANT" Dans als thema in Langewaal (jtslacigd Open huis agrariërs Computercursus Partnerbezoek: project SWOT Visserskoor in Harderwijk Bijeenkomsten Baha'i Plattelandsvrouwen Afslanken Dertig meter vis voor bootvissers Hypocriet Hoor en wederhoor onderwerp tijdens bijeenkomst B&B Cursus trollen Laatste wedstrijd bl DINSDAG 12 SEPTEMBER 2000 De een noemt het diversiteit, een ander zou liever de term ratjetoe gebruiken. Zeker is dat er bij de 'Groepstentoonstelling van Texel se kunstenaars' - die vrijdag in de gemeentelijke tentoonstellings ruimte 'Tusse de Bankewerd ge opend - nauwelijks sprake is van eenheid. Dat komt niet alleen door het grote aantal van drieëntwintig kunstenaars, die allemaal hun ei gen favoriete vorm en stijl hebben, maar ook doordat zij zich ditmaal niet aan een thema hoefden te houden. Wél blijkt menigeen zich te hebben laten inspireren door z'n woonplaats, Texel. Zo hangen doeken met titels als 'Op het Waalenburgerdijkje', 'Bunker op Loodsmansduin', 'De Rooie Zee' en 'Pad van paal 6' gebroederlijk naast elkaar, al zijn ze uiteraard geheel anders uitgewerkt. Gevolg is dat iedere bezoeker tussen de eenendertig kunstwerken wel iets zal vinden dat hem of haar bekoort, ook al omdat het niveau behoorlijk hoog is. Enkele deelnemers aan de tentoon stelling zijn er ondanks de enorme diversiteit in geslaagd een werk te maken dat direct opvalt. Dat geldt voooral voor de drie vertegenwoordi gers van kunstenaarscollectief Wan tij. die het duidelijk leuk vinden om te expenmenteren. Bij de ingang springt 'Inzicht' van Ben Witte in het oog, een oud en verroest dakraam, waarach ter hij een foto heeft geplakt van oog verblindend oranje goudvissen. Ineke Kuiper maakte 'De Rooie Zee', dat als ondertitel 'voormalige vuilnisbelt te Texel' meekreeg en bestaat uit drie panelen, die in verschillende tinten rood zijn geverfd. Het misschien wel opvallendste werk is van een derde vertegenwoordiger van Wantij, Patrick Tanghe. Deze Vlaamse Texelaar, van wie bij de manifestatie 'Kunst in Zee' nog een schilderij uit de Hervormde kerk van Den Burg werd gehaald, maakte een met maar liefst 107 kleinere gloeilampen ge vulde reuzen gloeilamp en gaf dit werk de naam 'Lamp der lampen' mee. Een leuke vondst en prachtig uitgewerkt, vond ook de bezoeker die het direct kocht. Ook geen doeken waar je zomaar aan voorbij gaat, zijn de twee inzendingen van Eric Hercules. Van deze sinds vijf jaar op Texel wonende schrijver was bekend dat hij scenario's voor televi- van Gerda Lont, Caroline Serton, Helena van het Noorden (Leny van 't Noordende) en Klarma Combé lijken als het ware om aandacht te vragen. 'Tusse de Banke' bewijst zich voor de derde keer sinds de recente verbou wing als een ruimte waar dergelijke tentoonstellingen uitstekend tot hun recht komen Dat geldt vooral voor de lichte bovenverdieping. Toch zijn er onvolkomenheden die eigenlijk zou- zoekers van de officiële opening twee doeken kregen te zien die nog op de grond stonden. Eén was kennelijk te zwaar om op te hangen, terwijl de maker van een ander werk had ver zuimd een oogje aan de achterkant te bevestigen. De vraag blijft echter of zelfs de meest ideale condities de kunste naars die wél op de lijst van profes- Geanimeerde discussies over de tentoongestelde werken. sieprogramma's schreef (voor onder meer comedyseries en Sesamstraat), maar dat hij ook aardig overweg kan met olieverf wordt in Tusse de Banke' duidelijk. Hij maakt gebruik van een opmerkelijk perspectief, die zijn schilderijen een enorme diepte geven, waardoor ze ondanks hun betrekkelijk geringe omvang enorme gevaartes lijken. Van heel andere aard is de ansichtkaartenhouder die Henk Noorlander vulde met miniatuurtjes en die er lijkt te staan om een keuze uit te maken en deze vervolgens af te rekenen bij de kassa. Ook de werken den moeten worden aangepakt. Dat geldt in ieder geval voor enkele stop contacten. die de aandacht afleiden van de kunstwerken, in plaats van dat ze vlak boven de plint zijn wegge werkt. Ook de radiatoren hadden wat onopvallender aanwezig kunnen zijn, zeker in een pand waarin zoveel geld is geïnvesteerd. Onbegrijpelijk ten slotte is dat het gebouw het moet stellen zonder spotjes, waardoor sommige werken half in het donker hangen. Jammer is ten slotte dat de inrichting kennelijk nogal gehaast had plaatsgevonden, waardoor de be- sionals voorkomen maar schitterden door afwezigheid er toe kunnen be wegen een bijdrage te leveren aan de tentoonstelling. Het waren er dit keer maar liefst zevenentwintig. De groepstentoonstelling is te be zichtigen tot en met maandag 25 september. 'Tusse de Banke' is da gelijks van 13.30 tot 16.30 uur geo pend. Joop Rommets De laatste expositie van het seizoen staat in Galerie Langewaal in het te ken van de dans Kunstenaar Hanna Samson weet als geen ander wat dans inhoudt: zij volgde de vakoplei ding aan het Koninklijk Conservato rium in Den Haag en de Graham School of Modern Art in New York. Zij was docent moderne dans aan het conservatorium en deed choreografie voor de dansopleiding en de opera- afdeling. Daarnaast volgde zij lessen keramiek aan de Vrije Akademie te Den Haag. Bij een eerdere expositie in de Waalder galerie stonden er keramische beelden en fonteinen van haar hand in de beeldentuin. Voor deze nieuwe expositie koos ze de naam 'Off-balance'een term uit de moderne dans. Door uit het lood te bewegen, ontstaat een dynamische choreografie. De 23-jarige Eveline Bakker uit Den Hoorn is aan de Hogeschool Haarlem sector PABO geslaagd voor de oplei ding tot leraar basisonderwijs. Haar scriptie had als onderwerp: hoe kan kunsteducatie op een uniforme ma nier in het Nederlandse basisonder wijs geïntegreerd worden? Bezoekers die in het kader van de landelijke 'Dag van het Platteland' een kijkje willen nemen bij een agra risch bedrijf, kunnen op Texel terecht bij de firma's Ter Steege en Van Leeu wen, beide gevestigd op 't Horntje. Ze krijgen er koffie, een rondleiding en uitleg over het bedrijf, toe leveringsbedrijven hebben er stands en ook voor kinderen is er genoeg vertier. De firma Ter Steege (Van der Sterrweg 6) heeft een bloembollen- bedrijf en doet loonwerk. De mede- Het lijkt tegenwoordig wel of iedereen kan werken met een personal com puter. Er wordt zo gemakkelijk ge sproken over Windows, Word en Internet, dat veel mensen die er maar weinig van weten zich dom en onhan dig voelen. In de meeste huishou dens is wel een personal computer aanwezig, maar deze wordt vaak al leen door de jeugdige gezinsleden gebruikt, terwijl bijvoorbeeld de ouders er onbekend mee blijven. Voor hen (en voor alle anderen voor wie de computer alleen maar een geheimzinnig apparaat is) heeft het ROC Kop van Noord-Holland de cur sus Basisvaardigheden PC ontwik keld. Deze cursus biedt een uitge breide kennismaking met de computer. De deelnemers leren wer ken met de meest voorkomende en gebruikte softwarepakketten. Het gaat om het besturingssysteem Windows 95 en om Word 97, Excel 97, Access 97, PowerPoint en Inter net. Omdat het een kennismakings cursus is, zullen de cursisten de ge noemde programma's vanzelfspre kend niet volledig leren beheersen. De cursus vormt wél een goede ba sis om de verworven kennis en vaar digheden verder te ontwikkelen. De cursuskosten zijn ƒ350,- (excl. cursusmateriaal van ongeveer ƒ30,- De cursus start dinsdag 7 novem ber en wordt 20 weken lang gegeven op de dinsdagmiddag van 14.15 tot 16.45 uur. Belangstellenden kunnen zich woensdag (morgen) tussen 19.00 en 20.00 uur inschrijven in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg. werkers demonstreren de gehele mechanisatielijn: ploegen, planten, strodekken, rooien, sorteren en tellen. Bezoekers krijgen een aardig idee hoe de producten worden geteeld voor ze ten slotte in de winkel te koop liggen. De familie Van Leeuwen (De Rede 3) heeft een vleesvee- en akkerbouwbedrijf. Op en rond de boerderij zijn vooral veel dieren te zien: vleesstieren, zoogkoeien en schapen. Beide bedrijven zijn tussen 10.00 en 17.00 uur te bezoeken. De toegang is gratis. De tweede exposante is geen onbe kende op het eiland. Joki Zijlemaker stond in de jaren zeventig in Oude- schild voor de klas en voltooide vo rig jaar haar academieperiode met een serie landschappen in olieverf. Nog regelmatig bezoekt ze het eiland om in de vrije natuur te schilderen. Ditmaal maakte ze tekeningen naar model en met haar olieverf schilderijen neemt ze het thema dans zeer breed. Een schilderij van twee natte vogels noemde ze 'Dansen in de regen'. Ook van Tanja Boxman was eerder werk te zien in Galerie Langewaal. Zij maakte een serie et sen en lino's die diverse vormen van dans belichten. Als voorproefje op het nieuwe seizoen zijn op de expo sitie - die tot eind oktober duurt - kleurenlitho's van Marc Chagall te zien. Galerie Langewaal aan de Langwaal in De Waal is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) begint binnenkort met een project 'partnerbezoek'. Dit project richt zich op mensen van 65 jaar of ouder die kortelings een partner heb ben verloren. Bij een huisbezoek kan de overgebleven partner informatie krijgen over voorzieningen en activi teiten, financien en persoonlijke pro blemen. Daarmee wil de stichting hulp bieden bij een aangrijpende ge beurtenis als het wegvallen van een partner en ervoor proberen te zorgen dat de overblijvende partner zich niet isoleert of blijft steken in het rouw proces. In de vierde maand na het overlijden van de partner wordt de overblij vende oudere een gesprek aangebo den. Door middel van een brief neemt de SWOT contact op en stelt dag en uur voor. Met behulp van een aan gehechte antwoordkaart kan het ge sprek worden afgezegd of verzet. Voor meer informatie Stichting Wel zijn Ouderen Texel, Molenstraat 2, 1791 DL Den Burg, tel. 312696 Ter gelegenheid van het 35-jarig be staan van het dolfinarium, trad het Oudeschilder Visserskoor zaterdag op in Harderwijk. Dit gebeurde tijdens een voor de gelegenheid georgani seerd shantykoren-weekend. Uit het enorme aantal aanmeldingen waren de beste koren geselecteerd, waar onder dus het Texelse. Ondanks het druilerige weer werd het een gezellig festijn. Met dit optreden is het zangseizoen voor het Oudeschilder koor weer be gonnen Vanaf 23 september wordt weer elke zaterdagmiddag om 17.00 uur gerepeteerd in dorpshuis 't Skiltje. De Baha'igemeenschap van Texel houdt komend najaar een drietal uit eenlopende bijeenkomsten. Als eer ste staat een lezing van Arjan Ker sten, student geschiedenis aan de Universiteit van Leiden, op het pro gramma Op vrijdag 29 september, vanaf 20.00 uur zal Kersten spreken over 'De Baha'i-visie op de geschie denis; schaalvergroting door de eeu wen heen'. Op vrijdag 27 oktober, eveneens vanaf 20.00 uur, spreken Paul en Elahey Verhey, beiden arts in 's Hertogenbosch, over 'Wetenschap en religie: aanvulend of tegenge steld?' Tijdens beide lezingen worde bezoekers in de gelegenheid gesteld hun mening over het onderwerp te geven. Onder leiding van Wieke van der Sluys uit Groesbeek, wordt op 25 en 26 november een meditatief teken weekend gehouden. Het aantal mo gelijke deelnemers is beperkt, der halve is vooraf opgeven noodzakelijk. Deelname kost ƒ70,-, inclusief twee eenvoudige broodmaaltijden. Alle bijeenkomsten worden gehou den in dorpshuis De Hof in De Koog. Voor meer informatie: Antoinette Habraken, tel. 317896. De Plattelandsvrouwen van de afde ling De Cocksdorp-Eierland komen woensdag 20 september om 20.00 uur bijeen in het Eierlandsche Huis. Mevrouw Groenewoud verzorgt een cursus bloemschikken met hortensia's. Vrouwen en mannen die de afgelo pen zomer wat overdadig hebben gegeten en gedronken, kunnen bij Slank'82 in groepsverband hun over tollige ponden proberen kwijt te ra ken. Er zijn maandelijks bijeenkom sten, waarbij de voortgang wordt besproken en die - volgens mensen die het programma met succes heb ben gevolgd - een extra stimulans vormen om een gezonde leefwijze aan te houden. Verplichtingen zijn er niet, evenmin als 'verboden' voe dingsmiddelen en 'zelfs een feestje blijft een feestje'. De eerste bijeenkomst is maandag van 19.30 tot 20.30 uur in De Poort, het gebouwtje bij de Gereformeerde kerk aan de Elemert in Den Burg. Meer informatie kan worden inge wonnen bij mevrouw Visser-Bom, tel 0228-593 604 of mevrouw Witte, tel. 314 171. Drieentwintig sportvissers, onder wie zes gasten van de overkant, hebben zaterdag meegedaan aan de derde en voorlaatste bootviswedstrijd van het seizoen, die een week eerder nog was afgelast wegens slecht weer. De elf bootjes verlieten bij redelijk goed weer de haven van Oudeschild, maar aan het einde van de drie uur durende wedstrijd kregen de opvarenden een flinke regenbui op hun hoofd. De vangst maakte veel goed. Er werden vijftien palingen gevangen. De groot ste, aan de haak geslagen door Nico Tessel, was maar liefst 52 centimeter groot. In totaal werden 122 vissen boven water gehaald. Nadat deze allemaal langs de lat waren gelegd, bleek de vangst een lengte van 30 meter en 28 centimeter te hebben. Nico Tessel nam met 415 centimeter een flink deel voor zijn rekening. De Belg Jos Thilemans ving net als Tessel vijftien vissen, maar met een lengte van 334 centimeter bleef hij een stuk achter bij de winnaar. Ton Dorst verschalkte elf vissen met een totale lengte van 309 centimeter. De laatste bootviswedstrijd wordt op zaterdag 23 september gehouden en duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Na af loop worden de prijzen uitgereikt en is er een barbecue. Graag wil ik mijn ongenoegen uiten over het hypocriete beleid dat de gemeente wil blijven hanteren aan gaande het prostitutiebeleid. Wordt het geen tijd dat er zoiets komt, want ook dat is een slechtweer-voorzie- nmg die goed op het eiland past. Prostitutie komt overal voor, dus hoogstwaarschijnlijk ook op Texel, zelfs al zijn er niet de juiste gelegen heden voor. Texel is een kleine ge meenschap, waar iedereen elkaar kent, maar ik vraag me af of dat wel zo is. Is het ook niet zo dat er men sen zijn die behoefte hebben aan (be taalde) liefde of seks en die dat met kunnen knjgen omdat we op een klem eilandje wonen, of die niet in staat zijn iets dergelijks te bezoeken? Moeten wij deze mensen naar de vastewal sturen om hen aan hun gerief te la ten komen? En zou er wel zoveel rot tigheid van komen? Drank maakt meer kapot dan je lief is, (betaalde) liefde maakt meer heel dan stuk is. Ook in het vakantieseizoen komt er het nodige wangedrag voor, wat soms met is te voorkomen. Wanneer er een dergelijke gelegenheid op Texel zou komen, zal het wangedrag misschien iets gaan toenemen, maar er zijn toch voldoende mogelijkheden om een en ander gecontroleerd te laten verlopen Van mij mag er een 'publieke vrouwen-huis' komen en uit sociaal oogpunt bezien móet het er komen. Een locatie in het buiten gebied is redelijk, maar in verband met cafégangers niet te dicht bij De Cocksdorp, Den Burg of De Koog. Misschien een stolpboerderij tegen de waddendijk, mooi verbouwd tot privéhuis. Perfect toch? En nog iets anders: hoe meer ophef, hoe meer vooroordelen. J.J. Leijen (23 jaar getrouwd) 't Horntje. i Ad van Liempt, auteur van het boek 'Klem in de draaideur - Arthur Docters van Leeuwen en het Minis terie van Justitie 1995-1998' is een van de sprekers tijdens een bijeen komst in Hotel Den Burg op zaterdagmiddag 23 september. Ini tiatiefnemer van zijn komst naar Texel is Maarten Jeroen Den Boer van B&B Smit en Den Boer Forensisch Ac countants, die zodanig onder de in druk van het boek raakte, dat hij deze ervaring'met zijn relaties wil delen. Tijdens de avond kunnen de geno digden uitgebreid met de auteur van gedachten wisselen. Andere spreker is prof. Dr. Mr. Cees Schaap. Vier dagen na zijn aanstelling als profes sor Forensische Expertise geeft hij een lezing over het onderwerp hoor en werderhoor. In atelier De Witte Engel wordt zon dag door Agaath Wijngaards en Maud Roel een workshop trollen ge geven. De twee leraressen gebruiken eeuwenoude technieken als wol wikkelen en vilten voor het bewerken van wol. Niet alleen wordt geleerd hoe trollen te maken, ook wordt veel aandacht besteed aan de gebruikte technieken. Voor meer informatie' De Witte Engel, tel. 313644. In een haast zomers zonnetje en met windkracht vier tot vijf is zondag de laatste wedstrijd van CKZ gevaren. Arie en Martin Maat gingen als eer ste over de streep, gevolgd door het duo Kees Dros en Willem Houwing. Derde werden Onno Zeylstra en Rein Neyland. Dinsdag 12 september In Tusse de Banke begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de afdeling stambomen van de Histo rische Vereniging. In het gemeentehuis begint om 19.30 uur de maandelijkse verga dering van de gemeenteraad. In de NH kerk van Den Hoorn be gint om 20.15 uur het laatste zomeravondconcert uit de serie die werd georganiseerd door de Raad voor het Zomerwerk van de Texelse kerken. Uitvoerenden zijn Margot Endel (sopraan), Jan Brink (countertenor), Erna Somer (viool) en Gerard Leegwater (orgel). Na afloop wordt een inzameling ge houden ter bestrijding van de kos ten. In Cinema Texel draaien The Per fect Storm (aanvang 20.00 uur) en Gone in 60 seconds (20.30 uur). Woensdag 13 september Van 19.30 tot 20.30 uur vindt bij zwembad Molenkoog in Den Burg een informatiebijeenkomst plaats van Hondenclub Texel. De School voor Voetreflexologie uit Alkmaar houdt een informatie avond over de opleiding tot voet reflextherapeut. Deze wordt ge houden op het adres Schilderend 19 te Den Burg en begint om 21.00 uur. In Cinema Texel draaien The Per fect Storm (aanvang 20.00 uur) en Gone in 60 seconds (20.30 uur). Donderdag 14 september De indieners van bedenkingen te gen het nieuwe bestemmingsplan voor Den Burg kunnen hun grieven mondeling toelichten tijdens een hoorzitting in de raadscommissie RWE. De openbare hoorzitting vindt vanaf 14.00 uur plaats in het gemeentehuis. In Question Plaza in Den Burg wordt de tweede openbare avond over de aanpak van het Beheer- en Inrichtingsplan Nationaal Park Dui nen van Texel gehouden. Mede werkers van het bureau Arcadis geven uitleg over de stand van zaken. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. In dorpshuis 't Skiltje in Ouj schild begint om 20,00 uur deur gestelde najaarsvergadering de Texelse sportvissers. In Cinema Texel draaien The P; fect Storm (aanvang 19.00 22.00 uur) en The Patriot (20( uur). Vrijdag 15 september Paracentrum Texel houdt van va daag tot en met zondag format, wedstrijden voor teams van tien para's, traditioneel het laats sprmgevenement van het seizoe In dorpshuis 't Skiltje in Ouó schild begint om 20.00 uur li Texels kampioenschap 'sol klaverjassen' De inschrijftermijn inmiddels verstreken. In Cinema Texel draaien Theft fect Storm (aanvang 19.00 22.00 uur) en The Patriot (20.0 uur). e'. i b o: iel dv w< ran! m Veerdienst Teso zet ook deze we geregeld twee boten in, zodat ei die perioden ieder half uur een vaart is, zowel vanuit Den Held als vanaf Texel. Dat gebeurt dag, zaterdag en maandag v; 9.35 tot 16.05 uur en zondag v; 16.35 tot 20.05 uur. Desondan moet op vrijdag rekening wordi gehouden met wachttijden, kunnen op Texel tussen 9.30 13.00 uur oplopen tot een uur, Den Helder moet tussen 13.00 16.00 uur mogelijk een half u worden gewacht. Vrijdag zijn afvaarten van 10.05 uur uit D Helder en van 13.35 vanaf Te* uitsluitend bestemd voor het vs voer van gevaarlijke stoffen. Hoogwater te Oudeschi f Di. 12 8.24 en Wo. 13 9.04 en Do. 14 9.44 en Vr. 15 10.36 en Za. 16 11.16 en Zo. 17 11.34 en Ma. 18 12.16 en Di. 19 12.25 en 20.56 21.25i|lei 22.05' 22.55 23.20' 23.20 tide 23.40i ille el: ere iet Aan het strand is het ongeveer een uuri der hoogwater De zon komt 18 septert op om 7.18 uur en gaat onder om 19.46i ne 13 september volle maan, 15 septerrt jg| springtij j. >r ste die one ite uit 9s ITS fiak jb Waalderpop met een staartje. On der die naam houdt Texelse klein ste dorp zaterdag voor het eerst een eigen popfestival. De bands die vanaf 20.00 uur in De Wielewaal een optreden verzorgen voldoen stuk voor stuk aan de voorwaarde dat ze tenminste één Waalder mu zikant in de gelederen. In De Waal houden ze wel van een feestje. Met die gedachte in het ach terhoofd nam Liesbeth Eelman van de feestcommissie het initiatief tot het lokale popfestival. De avond wordt geopend door de formatie Hopgoblin, waarin Corinne Rikken- berg en Joost de Winter de Waalder inbreng verzorgen. De groep brengt punkrock ten gehoren. Dan wordt het podium vrijgemaakt voor Jan Bakker, waarmee het staartje in de naam van het popfestival is verklaard. Want de smartlappen die deze Waalder u accordeon tovert, zijn moeilijk als te rangschikken. In de zaal worde bijbehorende teksten uitgedeeld dat het publiek voor het vocale deelte kan verzorgen. Hij wordt lost door FFF, een afkorting van Amerikaans schuttingwoord d: feestcommissie niet over de l>p|ei j kan krijgen. Waalder Frank van( ïn ten is één van de muzikanten, speeld wordt garagerock. Het va is aan Intrude, waarvan Jeroen S v, een thuiswedstrijd speelt. Hetoj den is onder voorbehoud drummer Sander van Heerwaafc- staat op het punt om vader den. Het slotakkoord wordt gejj door de Waalderband, met Piëta Kooger, Simon van der Geest Piet Eelman, die als speaker de avond aan elkaar praat. Het is gratis toegankelijk. Aan de rand van de Dennen genoten liefhebbers zondag van accordeon muziek. In de tuin van de Worsteltent werd die dag de jaarlijkse Accor deondag gehouden, waarbij onder drummers Lisette Bonne en Ma meer werd opgetreden door Frans en van der Linde tijdens enkelen Lies en de accordeongroep van Bert mers voor ritmische begele' Kemper (zie foto), waarbij de jeugdige zorgden. iFoto i',w; <sr| 13 kin oh

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2