21 1 )ok schaduwraad /oor één bordeel Werkstraf geëist tegen dealende leerling-kok Bloemist slaat vleugels uit 'Landbouwvrijstelling wél van toepassing' .TEXELSE coMare vangt slechts zes eehonden op Nul op het rekest voor Maat inzake 2e rouwcentrum COURANT DUS O MIST UW BOEI - HEEFT HOG VERDACHTE PERSONEN POND MET ERF GEZIEN?f NOU nee! commisrris ,»K ZRl EEN BOON WORDEN PLSIK HET SNRP'.f WüZAGEN ER GI6TERBNT0CH OOK EEN NET EEN KOP ALS EEN BOEI NIhAk, DUREN AHTöoti Go£6 Adverteren doet begeren 10 miljoen voor biomassa-centrale Sëhaduwraa CarToon terug 3edrijvig heid Groen Zwart De hoge ambities van Duurzaam Texel Anderhalve ton voor stimulering milieuzorg Voetbalprogramma VRIJDAG 15 SEPTEMBER 2000 gecombineerde hulpverle- spost die is gepland in de toe- stige wijk Den Burg West blijft verzet zorgen. Dat is gebleken jnspraakreacties op het con- bestemmingsplan Den Burg. ■esd wordt voor extra eersdrukte en geluidsoverlast, ens Jos Bakker, die de beno- e grond aan de Gasthuisstraat de gemeente heeft verkocht, de gemeente voorbij aan de raken die met hem zijn ge it. Hij dreigt daarom de ver- ongedaan te maken. er verkocht op de hoek iuisstraat Pontweg een perceel rootte van bijna een hectare. is bedong de Koger onderne- 9{ jat hij op een terrein van 2.700 9; »nte meter zelf vijf woningen gC jouwen. Volgens Bakker wekte meente destijds de schijn dat verkopen grond zou worden •ikt voor de bouw van senioren igen. een basis waarop hij be- as het terrein te verkopen. Maar het voorontwerp van het be- ningsplan Den Burg is gebleken een gecombineerde post voor 95 iweer, ambulance en politie zal In gevestigd, voelt de verkoper elazerd. Zeker nu is gebleken afstand tussen het terrein van are heeft afgelopen zomer s zes zeehonden hoeven op- n. Dat is relatief weinig, gezien ntal van 3300 dieren (waarvan ngen) dat onlangs door Alterra Nederlandse Waddenzee werd 'Een hoopvol teken', laten de gers weten. Onder de zes zee- n waren vier verzwakte dieren geveer vier weken oud en twee jonge zeehonden die hun ikwijt zijn - met ondergewicht, n beschadigd oog bij één van iren na waren ze gezond. Ove- werden vorig jaar ook slechts «honden opgevangen. Sinds dit jaar wordt door een ndenplatform' onderzoek ge- laar de gezondheidstoestand dieren in de Waddenzee. Het im bestaat uit vertegenwoordi- ian de ministeries van Land- Natuurbeheer en Visserij en ir en Waterstaat, de Erasmus siteit, Alterra. de Zeehonden- in Pieterburen en EcoMare. hulpverleningspost en de erven van de geplande woningen slechts zeven meter bedraagt. Veel minder dan in de richtlijnen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, aldus Bak kers raadsman mr. Maurice Frantzen woensdag tijdens de hoorzitting. 'Bakker kan hier met mee instemmen omdat hierdoor een aanvaardbaar woon- en leefklimaat op de naast gelegen woonbestemming voor vijf vrijstaande woningen niet of onvol doende is gegarandeerd.' Anders gezegd: de bouw van de hulppost drukt de waarde van de door Bakker te bouwen woningen. Volgens Frantzen had zijn cliënt al meerdere malen aangeboden om over de kwestie met de gemeente om de tafel te gaan, maar had het college dit aanbod steeds afgewezen. Met als gevolg dat Bakker nu een streep door de koopovereenkomst dreigt te zetten. Voor Schilling is dit echter geen reden de plannen te wijzigen. 'De bestemming maatschappelijke voorziening maakt geen deel uit van de wilsovereenstemming met Bak ker.' Omdat zich een juridisch geschil tussen Bakker en de gemeente lijkt af te tekenen, brengt het college geen verdere informatie over deze kwestie naar buiten. 'Als we hieraan tegemoet komen, wekken we als gemeente de indruk dat er na genomen besluiten weer met de gemeente valt te praten', ad viseerde Pieter de Groot (D66) het college geen knieval te doen. Arthur Oosterbaan (GroenLmks) vond dat een voormalig grondeigenaar geen eisen kan stellen aan het gebruik van zijn grond. Van de raadsleden ver zette alleen Dick Drijver (Texels Be lang) zich tegen de beoogde plek voor de kazerne. 'Zo'n uitrukpost geeft veel hinder en overlast en hoort ook gezien de uitstraling niet in een woonbuurt.' De politicus deed een beroep op het college om nog eens met Bakker om de tafel te gaan. Dat zelfde advies kreeg Schilling van Jan Koolhof, die overigens instemde met de locatie van de hulppost De pro blemen met Bakker zouden waar schijnlijk uit de wereld zijn als Schilling gehoor gaf aan het advies van Jan Pelgrim, om de hulppost te bouwen op de plek van het leeg staande VTB-gebouw aan de Maricoweg. Een tip die tot de ver beelding sprak van de meeste raads leden. Extra concurrentie is geen reden voor de raad om af te zien van een tweede rouwcentrum. Die reactie kreeg uitvaartondernemer Arie Maat woensdag naar aanleiding van zijn bedenking tegen de plannen om in Den Burg-West het rouwcentrum van Liesbeth Roeper te vestigen Volgens Maat is er geen ruimte voor een tweede uitvaartcentrum. 'Mijn cen trum wordt voor nog geen vijftig pro cent gebruikt. Ik stel de ruimte voor medegebruik beschikbaar.' Maar cfe adviserende raadsleden vinden een beetje extra concurrentie in de uitvaartbranche niet verkeerd. Plano logisch gezien zijn er volgens het college geen bezwaren verbonden aan de bestemming maatschappe lijke voorziening. Overigens vernie tigde de rechter onlangs de bouwver gunning voor het rouwcentrum. Reden daarvan was echter niet het realiseren van een rouwcentrum, maar die van een inpandige foto studio, een functie die niet past bin nen de bestemming. VOOr i YCIGK 1 pie* de PtLe V.UEK De provincie stelt maximaal tien mil joen gulden beschikbaar voor verder onderzoek naar de biovergistingsinstallatie. Dit maakte gedeputeerde Ada Wildekamp be kend tijdens het congres over duur zaam toerisme op Vakantiecentrum De Krim, dat dinsdag is afgesloten. De provinciebestuurder toonde zich enthousiast over de installatie waar mee uit organisch materiaal groene energie kan worden opgewekt. De provincie staat op het standpunt dat het eiland bij uitstek geschikt is als voorbeeldgebied voor zo'n centrale. Texel loopt voorop in het onderzoek naar blofermentatie, dat in opdracht van de Stichting Duurzaam Texel, in samenwerking met de gemeente en professor Han Brezet is uitgevoerd door de Technische Universiteit in Delft. Een soortgelijke biomassa- energiecentrale draait in Lech. De burgemeester van de Oostenrijkse skiplaats, één van de deelnemers aan de conferentie, deed verslag van de wijze waarop in zijn gemeente erva ring is opgedaan met een soortgelijke installatie. De centrale staat op een prominente plaats bij de toegang van het stadje, zichtbaar voor iedereen Daarmee laat Lech duidelijk zien met duurzame energie bezig te zijn. TB CDA GL PvdA WD imeenteraad stemde dinsdag het op Texel te ontwikkelen ititutiebeleid. Dit was noodza- t omdat per 1 oktober het al- tel verbod wordt opgeheven. - ten gemeente de prostitutie in 'and kunnen blijven houden, t zij zelf regels daartoe op te en Het Texels college stelde deze regelgeving te zoeken in aanpassen van de algemene itselijke Verordening en het be- «ningsplan. Voorgesteld werd «t eiland slechts één bordeel ie staan en daarbij de dorps an te vermijden. Andere vor- van prostitutie (als raam- ititutie en escort) blijven 'Oden. aad stemde unaniem vóór het Jagevoorstel waaraan - op voor- ak van Arthur Oosterbaan - f toegevoegd dat bij het ver ben van een vergunning 'ge- '9a gebieden' moeten worden in. ohaduwraad was als altijd min- inamem. Omdat de leden van lectroraad geen overleg kun- •oeren en omdat zij slechts 'ja' foe' kunnen antwoorden, kan 'lemming aardig uiteen lopen. lTaag die de electroraad dit keer st beantwoorden was of de ge ile Texel zich met het nieuwe Welbesluit moest beperken tot f'Hmum van één. Het grootste van de electronische 'fiers was het met het college 56,8% stemde voor, 43,2% o De verschillende fracties 'en het daarentegen met erg 'Worden: bij Groen Links bleef NEE 143.2*, de uitslag zelfs hangen op 50-50. Bij Texels Belang en de PvdA stemde een tweederde meerder heid voor het collegevoorstel, bij het CDA zelfs 80% van de stemmers. De enige partijen die tegen het voorstel stemden waren de WD (met 60% tegen en 40% voor) en D66 (met 66,7% tegen en 33,3% voor). In verband met de anonimiteit van de leden van de schaduwraad, is het grootste deel van de stemming geautomatiseerd. Hierdoor is het sommige leden soms lastig hun stem uit te brengen. Toch is het aantal leden nog steeds groeiende. Nieuwe leden kunnen zich aanmel den via het e-mailadres van de Texelse Courant: tcnieuws@tref.nl. Cartoontekenaar Antoon Goes heeft de tekenpen weer ter hand genomen. Dit op verzoek van de redactie en Bas Huisman, teke naar van de Contrabas. De met oog voor detail getekende strip cartoons van Huisman vergen zóveel van zijn schaarse vrije tijd, dat het wekelijks produceren hem ondoenlijk is geworden. Beide cartoonisten zullen daarom vanaf deze week beurte lings een spotprent publiceren. Vandaag is het de beurt aan Antoon Goes. Tegen een 21-jarige inwoner van Tuitjenhorn is een werkstraf geëist van 240 uur en zes maanden cel voorwaardelijk. Hij heeft bekend op Texel zowel cocaïne als XTC-ta- bletten te hebben verkocht. De man was leerling-kok in een hotel in De Koog. Hij vertelde tijdens het proces, dat dinsdag plaatsvond in de rechtbank van Alkmaar, dat hij zijn hele leven heeft 'verkloot', een maand te hebben vastgezeten en ruzie te hebben met zijn ouders. De leerling-kok besloot te gaan dealen, omdat hij op een gemakke lijke manier iets wilde bijverdienen en het zijn laatste zomer op het eiland was. Kort voor Koninginnedag dit jaar zette hij samen met twee collega's uit de horeca een handeltje op. De hard drugs kocht hij in bij een man uit Alkmaar. Dat zou vijf keer zijn ge beurd. De eerste keer sloeg hij twaalf gram cocaïhe en tweehonderd XTC- tabletten in, bij de andere keren ging het om vijftig gram coke en tweehon derd pillen. Van zijn voorraad ver kocht hij vijfenzestig procent aan zijn beide compagnons. Zij zullen zich nog moeten verantwoorden voor de rechter. De Helderse advocaat H. Teunisse noemde Texel een 'apart eiland'. Vol gens hem was de drugsbron er kort voor Koninginnedag opgedroogd, een situatie waar zijn cliënt op heeft ingespeeld. De man wees na zijn arrestatie op 12 juni de politie zelf aan waar hij de drugs had verstopt. In CD-doosjes op zijn kamer zat een voorraad van 4,53 cocaine en 49 XTC-tabletjes. De politie nam bij die gelegenheid zijn auto in beslag en een deel van zijn persoonlijke bezittingen. Deze wor den volgens het zogenoemde pluk- ze-systeem door justitie te gelde ge maakt. Daartoe moet eerst worden vastgesteld hoe hoog zijn verdien sten uit de drugs waren. Volgens officier van justitie R. Steinhaus heeft de verdachte ruim twee maanden stevig gedeald. 'U heeft een redelijk netwerk opge bouwd.' Hij vond een werkstraf en een voorwaardelijke celstraf daarom op zijn plaats. De advocaat kon zich redelijk vinden in de eisen. Wél vroeg hij de rechtbank het aantal werkuren te minderen met de dagen dat zijn cliënt de cursus 'intensieve leerstraf' van de reclassering volgt. 'Dat zijn toch ook weer tachtig uur', aldus de advocaat. De verdachte zelf zei voorlopig niet meer op het eiland terug te komen. Zijn school heeft verklaard geen nieuwe stageplaats voor hem te zoe ken, zolang zijn straf nog met bekend is. De uitspraak is dinsdag 26 sep tember. Bezoekers van bloemisterij Bert van der Wal kunnen voortaan echt winkelen. Dankzij een verdub beling van de oppervlakte hebben de bloemist en zijn vier medewer kers aan de Waalderstraat aan zienlijk meer^rmslag gekregen en is het uitgebreide assortiment overzichtelijk gerangschikt. Op het moment dat publiekelijk be kend werd dat slager Joop Schip horst zijn zaak sloot, had hij zijn zaak al overgedaan aan Van der Wal. Want zo'n buitenkansje laat een ambitieuze ondernemer als hij niet lopen. Wat extra ruimte kon geen kwaad, want in het pijpenlaatje was het toch be helpen, zowel voor de klanten als voor het personeel. Desondanks wist de Fleurop-bloemist die twaalf jaar geleden In de Binnenburg startte zich, daar waar collega's hun winkels sloten, te handhaven. Sterker nog: Van der Wal groeide. De zaak trok meer klanten en bij de bestellingen nam z'n marktaandeel toe tot 45 pro cent. Wat extra ruime was dus méér dan welkom. De bloemist combineerde de uitbrei ding met een smaakvolle vernieuwing van het interieur. Vanuit de ruime pa den hebben de klanten overzicht op het verbrede aanbod. Naast bloe men. boeketten en planten, omvat het assortiment ook vazen en potterie, allemaal spullen in het ver lengde van de bloemisterij, uok net prijssegment is verbreed. Zat een boeketje voorheen rond de 25,-, nu kun je bij Van der Wal ook terecht voor een bosje bloemen van een tien tje of een zeer uitgebreid boeket van 75,-. En ook een luxe kamerplant, zoals een orchidee, is er verkrijgbaar. Ook die heeft de ondernemer zelf op de veiling uitgezocht. 'Alles is per computer te bestellen, maar ik wil de spullen die ik verkoop eerst zelf zien. Ik rij twee keer per week heen en weer naar Alsmeer.' De ruimte ach terin de zaak, waar de boeketten worden gemaakt, is dankzij de uit breiding verdubbeld. Om het werk wat gerieflijker te maken, gebeurt het bloemschikken staand op een hou ten vloer, en met op koud beton. Aan de bouw werkten mee: Interieurbouw Texel. De Klussenier en installatie bedrijf Veltkamp. Redactioneel commentaar De meeste van de tachtig deelnemers uit tien landen aan de conferentie over Duurzaam Toerisme zijn goed te spreken over de Texelse aanpak. De wijze waarop ideeën zijn uitgewisseld, contacten gelegd, presenta ties zijn verzorgd en discussies hebben plaatsgevonden is als positief ervaren De eerste winst is dat Texel, door gedeputeerde Ada Wildekamp omschreven als een 'initiatiefrijk gebied', duidelijk op de (duurzaam) toeristische landkaart is gezet Steeds meer innovatieve denkers ont dekken het eiland als een ideaal proefgebied dat een voorbeeldfunctie kan vervullen. Een verkenning van de conferentiedeelnemers over het eiland leerde dat de bezoekers met name enthousiast waren over het Texelse wegen- en fietspadennet en de strandpaviljoens, een fenomeen dat elders minder bekend is. Ook de informele cultuur op het eiland ('down to earth') sprak vele deelnemers aan. Zoals de burgemeester van Lech, die bij een be zoek aan strandpaviljoen Paal 9 ontdekte dat hij overdressed was en zijn driedelige pak direct inwisselde voor een casual outfit. Omstandighe den die het gehalte aan nuchter denken tijdens de conferentie over duur zaam toerisme goed moeten hebben gedaan. Want in een ambiance waarin serieus wordt nagedacht over innovatieve en futuristische tech nieken zoals een elektrisch aangedreven twlke, een biovergistings- scentrale en zeppelins die de toeristen vanuit Duitsland van en naar Texel brengen, is de verleiding groot om zich te laten meeslepen door de waan van het moment. Het was daarom goed dat tijdens de conferentie de waarschuwing klonk dat Texel moet oppassen dat het zich niet in teveel projecten tegelijk stort en het beter is om eerst de duurzame ambities eens goed op een rijtje te zetten. Want het zou zonde zijn van de inspan ningen en de toch forse subsidiebedragen die er over tafel gaan als de geambieerde projecten niet kunnen worden uitgevoerd, omdat Texel teveel hooi op de vork heeft genomen. Het zou een slechte promotie zijn. Keuzes maken, prioriteiten stellen en een goede coördinatie is ook een uitdaging voor de projectleider die de Stichting Duurzaam Toerisme onlangs heeft aangesteld. Maar ook: voeling houden met de 'gewone' Texelaars. Want zonder de steun van hen is elk project, hoe duurzaam ook, gedoemd tot mislukken. In dat verband is de keuze om vertegen woordigers uit zoveel mogelijk geledingen binnen te halen hoopgevend. Zodat op voet van gelijkwaardigheid kan worden nagedacht. Een polder model waarvan de invloed niet moet worden onderschat Tenslotte: wil de volgende conferentie over duurzaam toerisme, die in 2002 wordt gehouden in het Deense Storsstrom Country, een succes worden dan zullen de deelnemers moeten leren van eikaars fouten. De betrokkenen moeten dus niet alleen verslag doen van hun besf cases, maar ook van hun worst cases De landbouwvrijstelling is wél van toepassing op de grond die de ge meente heeft gekocht van Reijer Keijser. Dat beweren de gemeente en Reijer Keijser, die aanvoeren dat beide partijen tot overeenstemming waren gekomen vóór het wetsvoor- De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers krijgt de beschikking over een budget van ƒ150.000,- ter stimulering van productgerichte milieuzorg (PMZ). Het bedrag is be schikbaar gesteld door Novem, een subsidieorgaan van de overheid Bij PMZ moet worden gedacht aan ver betering van de afvalstroom en -ver werking bij logiesverstrekkende be drijven. Daarbij wordt ook gekeken naar de producten die in het bedrijf worden gebruikt, zoals duurzame elektrische en huishoudelijke appara tuur en het gebruik van milieu vriendelijke verpakkingsmaterialen, zodat de afvalberg beperkt blijft en het milieu gespaard Het project staat onder leiding van Harry Wuis en zal in nauwe samenwerking met de Stichting Duurzaam Texel worden uit gevoerd. Mocht het een succes wor den, dan zal de provincie volgend jaar stel van 27 juni. Wethouder Schilling maakte al eerder bekend dat zo'n wilsovereenstemming al vóór deze cruciale datum bestond. Dit zou be tekenen dat de gemeente geen belastingclaim van ruim één miljoen gulden hoeft te betalen. Gister morgen passeerde de transportakte bij de notaris. Ten overvloede wordt gemeld dat er tussen Keijser en de gemeente een pachtovereenkomst is gesloten, waardoor Keijser het land voorlopig kan blijven gebruiken. In verband met de toevoeging van het team Texel'94 E7 is de indeling van de E/F-competitie anders geworden. Het gewijzigde programma voor za terdag aanstaande is: Texel'94 F1a-Texel'94 E7 9 45 Texel'94 F1 b-De Koog E2 9.45 SVO E3-SVO E4 9.45 ZDH E2-SVC F1 9.45 een aanvullend bedrag beschikbaar stellen. Gedeputeerde Ada Wilde kamp van de provincie Noord-Hol land voelt er dan wel voor om Texel te promoveren tot een kenniscentrum op het gebied van productgerichte milieuzorg.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5