\likruikjes foppen en slikschaatsen op een wadexcursie 1-1-2 ond familie Keijzer Nederlands kampioen edereen krijgt zwarte kuiten en smerige broekspijpen Koger horecavrouw verder als manicure G zslaagd Bedrijvi glteid at ik '.eggen wou... Sint Donatus .ibAtLbk C0URANT Poppendokter sluit praktijk Sporten voor gehandicapten Trollencursus Scouting begint 55ste seizoen Hendrik Tromp zesde bij NK kogelstoten Aruba zoekt samenwerking met Texel DAAR RED JE LEVENS MEE Volgens de Encarta Encyclopedie is sint Donatus een heilige uit de tweede eeuw. Hij was Romeins sol daat en martelaar; hij wordt in het Rijnland en in Nederland en België vereerd als schutspatroon tegen on weer. Feestdag 30 juni. Frits van de Sande, Den Burg Naschrift redactie: De heilige donatus blijkt vaker voor te komen. Volgens The Oxford Dictionary of Saints was sint Donatus (ook Donat of Dino genoemd) een Iers/Franse bisschopwiens relieken sinds 1817 rusten in de door hem gestichte kathedraal in Fiesole. Zijn hagiografie vermeldt wonderen, lerin gen en evangelisatie; hij stierf in 876. Feestdag 22 oktober. TPYPI OC ^7 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 2000 of the thatch roof is zaterdag s een hondenshow in het tgse Nieuwbergen uitgeroepen mooiste exemplaar van het ras io Napoletano. De hond met de jke naam is eigendom van Kees jneriet Keijzer uit Den Burg en lot Nederlands kampioen ge- I omdat ze sinds ze 27 maan- ud is er bij vier shows door in tenminste drie verschillende leesters als beste is uitgepikt, ïk er al eerder van te komen laar won ze in Eindhoven voor rst, waarna afgelopen voorjaar id-Laren en Leeuwarden de Ie en derde overwinning volg- Maar daarna kregen we steeds erkeerde keurmeesters te ma- ndat wereldje is veel vriendjes- k', meent Keijzer. In Nieuw- «i lukte het dan toch. Vivina blijft ti haar dood in het bezit van de sdere hond die tenminste vier s wint. valt deze eer te beurt, toor er meerdere exemplaren jpen die Nederlands kampioen I ijzers noemen zichzelf 'redelijk I ïke' liefhebbers. Gemiddeld I n de maand bezoeken ze een I Niet alleen in Nederland, maar België, Duitsland en Denemar- Inina moet in laatstgenoemd «g maar eén show winnen om >t Deens kampioen te worden iepen Maar buiten dat ze er wat kilometers voor afleggen, ie Keijzers weinig moeite hun lepromoten. 'Voor we naar zo'n gaan, kijken we even in haar »t haar ogen. Is het nodig, dan iwe die schoon. Maar dat ge- bijna nooit. Het is echt een tstuurhond.' islino Napoletano is een waak- met een slecht imago. Ze zou sief en gevaarlijk zijn, reden ie regering om de soort op ter- e willen verbieden. Alleen die- e met goed gevolg een test af- n, zouden mogen blijven leven. die vijftien jaar geleden bij izi|n eerste exemplaar via een sin bezit kreeg,.vindt het een üg voornemen. 'Mastino's zijn 'ts vier maanden na de opening Poppendokter Jeany Verhagen iag 23 september voor het 'ie deuren van haar praktijk. 'Ik enthousiasme gestart, maar !P met', verklaart ze zelf. Ver- hield spreekuur in een pand Wen Blonk aan de Bernhard- ■"jDen Burg, dat ze naam 'De ^iielaar' had gegeven. ■JPal stoppen doet Verhagen muis gaat ze door met het re- 91 van antieke poppen. Wie "II consulteren, kan contact J16" via het telefoonnummer ®6. Mocht er iemand in Den fSen een schappelgke prijs een Pandje te huur hebben, dan 'sazich aanbevolen Anneriet Keijzer met Vivina of the thatch roof, die zaterdag werd uitgeroepen tot mooi ste Mastino Napoletano van Nederland. (Foto Joop Rommetsi juist heel lief en betrouwbaar. Een paar jaar geleden beet een hond van deze soort in Amsterdam een meisje dood. Maar dat was nadat ze dat beest urenlang had getreiterd. Dat is het enige incident met dodelijke af loop. En ik heb gelezen over een hond die een kind in z'n arm beet. Maar die hadden ze tachtig nietjes in z'n oor geslagen. Tachtig! De meeste honden hadden al gebeten bij eén nietje. De regering wil deze hond al leen maar verbieden om punten te scoren. Kijk ons, we pakken kwaaie honden aan.' De nu bijna driejarige Vivina is de derde Mastino van de Keijzers in vijftien jaar. Een hond van een andere soort lijkt bijna ondenk baar. 'Ik kan geen ander soort beden ken dat ik net zo graag zou willen hebben. Ik heb altijd al een Mastino gewild. Ik ken het verhaal van een man met een Mastino die in het zwembad in z'n tuin ging zwemmen Die hond zag dat vanuit de huiskamer en sprong dwars door de ruit naar buiten het water in. Omdat-ie dacht dat z'n baas verzoop. Kijk, zo'n hond is het.. Voor het zesde achtereenvolgende jaar kunnen moeilijk-lerenden en mensen met een lichte (verstande lijke) handicap wekelijks met elkaar sporten in sporthal Ons Genoegen. De lessen, die worden gegeven door Conny Joling, beginnen op donder dag 28 september. Evenals voorgaande jaren wordt in twee groepen gewerkt, zodat ieder een op zijn eigén niveau kan bewe gen In de eerste groep wordt van 16,30 tot 17.15 uur gymnastiekles gegeven, waarbij de nadruk ligt op het verbeteren van de algehele mo toriek, zoals het evenwicht en de coördinatie tussen ogen en handen. In de tweede groep wordt van 17.15 tot 18.00 uur door middel van spel vormen als volleybal, voetbal en bad minton gewerkt aan het verbeteren van vaardigheden en de conditie. Ook het (leren) samenwerken speelt in deze groep een belangrijke rol. Tijdens de eerste les, op donderdag 28 september, wordt met de deelne mers besproken wat zij van het sport- uur verwachten. Met die wensen wordt vervolgens rekening gehou den. Deze eerste les is met name ook bedoeld voor nieuwe deelnemers. Dankzij bijdragen van de Stichting Kruiswerk, de Texelse Sportraad en het Begeleid Wonen, kunnen de les sen tegen het relatief lage bedrag van 35,- per seizoen worden aangebo den. Belangstellenden kunnen eens een les bijwonen, of contact opne men met Conny Joling, tel. 313862. De trollencursus in De Witte Engel wordt met gegeven op zondag, maar op zaterdag 7 oktober. Opgave voor 21 september. Met een feestelijke bijeenkomst in het gebouw aan de Bernhardlaan begint Scouting Texel zaterdag aan het nieuwe seizoen Een bijzonder sei zoen, want de organsiatie bestaat dit jaar vijfenvijftig jaar. Belangstellenden zijn van harte welkom op het openingsfeestje dat van 16.00 tot 19.30 uur zal duren,De verschillende groepen beginnen allemaal in de loop van de volgende week. Welpen (jongens van 7 tot 11 jaar): maandag van 18.30 tot 22.00 uur; kabouters (meisjes 7-11) donderdag 18.30-20.00 uur; verkenners en gid sen (jongens en meisjes 11-14) vrij dag 19.00-21.00 uur; Rowans en Sherpa's (jongens en meisjes 14-17) vrijdag 19.00-22.00 uur; Stam (jon gens en meisjes 17-23) zaterdag 20.00-23.00 uur. Voor meer informatie: Marcel Bakker, tel 369308 of 315897. De 12-jarige Hendrik Tromp heeft bij de nationale D Spelen (het Ne derlands atletiekkampioenschap voor in 1988 geboren junioren) een zesde plaats behaald op het onder deel kogelstoten. De jonge atleet van AV Texel legt zich onder leiding van trainer Anneke Hoogenbosch al enige tijd toe op de werp- nummers en die trainingsarbeid wierp zondag vruchten af. Met een goede techniek wierp hij de kogel 8.59 meter weg. De atleet verklaarde na afloop nuch ter dat hij nog wel wat hoger had kun nen eindigen in het klassement. Tromp deed bij de Spelen, die werden gehouden in de prachtige ambiance van het tot atletiekstadion verbouwde Olympisch Stadion, ook mee op het onderdeel discuswerpen. Het zat dit keer niet erg mee. De controle ont brak, waardoor de discus met echter lekker uit zijn hand vloog. Komt Tromp normaal veelvuldig uit op af standen van rond de twintig meter, nu moest hij genoegen nemen met 16.42 meter. Texelaars Patrick Zijm en Jozef Pieter Buijsman kwamen in Amsterdam uit op de loopnummers. Misschien te veel geïmponeerd door het belang van de wedstrijd, slaagden beiden er niet in hun beste prestaties te verbe teren of zelfs maar te evenaren. Buijsman wist geen succes te beha len op de 80 meter sprint, maar pres teerde met een tijd van 13.05 secon den toch heel behoorlijk. Zijm verscheen aan de start van de 1000 meter en eindigde na een warme en daardoor zware race in een tijd van 3.46.57 minuten als elfde. Toch kan dit grote atletiekevenement, waar vele landelijke toppers aan meede den, worden gezien als een prima leerschool. Dat zal misschien al blij ken bij het clubkampioenschap, dat AV Texel in samenwerking met AV Noordkop uit Den Helder houdt op zondag 24 september. tzitten in de prut, een huizenkrakende heremietkreeft ont- eten. een zeepierenwedstrijd bijwonen. Op het wad is van s te beleven. Loop even rriee achter de dijk bij De jksdorp, net als de zes tot twaalf jaar oude kinderen die ibij de Waddenwinkel in Den Burg aanmeldden voor een ursie. reffen het met de weersomstan- eden. De zon, die zich vanmor- steeds achter een wolk ver- iol, laat zich nu royaal zien.Het wad achter de dijk bij hoeve izicht vertoont een heel kleuren- - tin beige, bruin en groene tinten, e glinsterende stukjes water spiegelt het wit en blauw van de en. In de verte liggen twee epjes voor anker en De Vriend- p van Sil Boon vaart richting nd. Boven ons hoofd krijsen de iwen in protest tegen een nspitter. Om de paar minuten een auto om een groepje kin- i uit te laden. Stoer gelaarsd, ik|e om Het gaat gebeuren, rzóveel kinderen, dat de groep eeen moet worden gesplitst, twee begeleiders, Ad van de lenvereniging en voor de Duitse ren Kurt van het Schutzstation mmeer, zijn vrijwilligers die zich of drie weken per seizoen inzet- oor het belang van de Wadden leder voorjaar moeten ze daar- twee weekeinden lang een t Mlingscursus volgen. Naast de I tswaardigheden over het wad J Ier ook aandacht besteed aan •j i als: hoe ga je om met een l i, hoe breng je je kennis en in- l) ;e over. 'En nu wil ik eerst we- N ie Pietje is en wie Marietje. We allemaal in een kring staan en en om de beurt onze naam.' de overvliegende straaljagers is et gemakkelijk te verstaan en ueel wordt in de vorm van een spelletje nog een keer herhaald: Robin, Stef, Patrick, Marit, Jeffrey, Kirsten... Als de koppen secuur geteld zijn - om eenzelfde aantal kinderen te kunnen afleveren aan het eind van de rit - gaan we naar beneden,We stappen gelijk in het wier: blaaswier, eikwier, hoorntjeswier. Ook zeesla in grote bossen. Japanners zijn gek op dit taaie, zoute gewas, maar de meeste Nederlanders trekken er hun neus voor op Onbekend maakt onbemind. Er is geen kind dat een hapje wil pro beren, hoe uitnodigend het ook voor de neus wordt gehouden, ledereen heeft toevallig net thuis al genoeg gegeten. Glibberen 'Een beetje op je tenen lopen en blij ven bewegen.' Dat valt niet mee. Als beginnende schaatsers glibberen we over het gladde, bruine slik. Al na een paar minuten gaat het eerste slacht offer onderuit, om zwart en kwalijk riekend weer overeind te komen. Ze neemt het nogal laconiek op. Als we even stilstaan om uitleg te krijgen over een alikruikje, beginnen er aller lei vreemde krachten rond onze en kels te werken We zuigen vast en Wouter kan niet meer voor- of achter uit. Met vereende krachten wordt hij weer op gang geholpen. Het is leuk en spannend en iedereen krijgt zwarte kuiten en smerige broekspij pen. Ad neemt een alikruikje op zijn hand. 'Kijk, hij houdt met van visite. Hij heeft zijn deurtje dicht gedaan. Zullen we hem eens een beetje voor de gek houden?' Alle dierenvrienden zijn gelijk vóór. 'Dat doen we zo: je houdt een paar alikruikjes in je handen en dan ga je bewegen, op en neer en heen en weer. Het alikruikje denkt dan dat het weer in het water ligt en kijkt naar buiten. Kijk, zie je wel, daar komt hij al.' Als iedereen het slakje heeft bewon derd, wordt het weer zorgzaam op het slik teruggelegd. Met een meege brachte pierenvork wordt hier en daar wat gespit. De kinderen staan als een stel rugbyspelers in een kring, gebo gen over het gat om maar niets te missen. Het is een verrassing te zien hoeveel schelpen er in de bodem zit ten. Grote strandgapers en vooral veel kokkels. We zoeken naar een schelp waar een siphon uitsteekt, zijn eetslurfje zogezegd, en na een paar keer spitten hebben we geluk. Grie zelig is een grote zager, met al dat gewriemel van pootjes en die enge kop met zijn harde kaken. We zijn gewaarschuwd en laten hem voor wat-ie is. Een zeeduizendpoot daar entegen vindt niemand eng, hoewel die toch ook veel pootjes heeft, maar dunnere. Hier kunnen we ons nog wel tegen verdedigen als het nodig is. Voor veel plezier zorgen de dwars weg over het slik rennende krabbe tjes. Als je even stilstaat, zie je er steeds meer. Even zo'n beest over je arm laten lopen. Leuk! Er liggen veel lege krabomhulsels op de bodem. Een krab vervelt regelma tig. Als zijn huis te klein wordt, trekt hij er gewoon uit en binnen een paar dagen heeft hij weer een nieuw exemplaar. Een heremietkreeftje gaat in het huis van een ander wonen. Dat is wel zo gemakkelijk Geen bouw vakkers om de deur, niks. Wulken zijn z'n favoriete behuizing. Interessant is ook het woud van borsteltjes dat we overal om ons heen zien. Het zijn de kokertjes van de zandkokerworm, die vanuit zijn koker staat te vissen op -J*ö. - L .w-.-'A, 'Als we even stilstaan om uitleg te krijgen over een alikruikje, beginnen er allerlei vreemde krachten rond onze enkels te werken. We zuigen vast. (Foto Come Timmer) plankton. Bij onraad laat hij zich ra zendsnel uit de koker zakken, dieper het slik in, en maakt daarna een nieuw omhulsel. Ook twee zeepieren vinden het boven niet pluis en doen. wie het eerste weer onder het be schermende zand is. Chique scholeksters Er is zo ontzettend veel te vertellen over het wad. Over de getijden wisseling, over wantijen en zandban ken, over pierenhoopjes, eider- eenden, kwallen en zeehonden. Over mossel- en kokkelbanken. Maar we houden het luchtig en bevattelijk van daag. We gaan even vissen in een slenk Schepnetjes doen het altijd goed en er wordt enthousiast jacht gemaakt op garnalen. Af en toe schept iemand ook zijn laarzen vol, maar nat en smerig zijn we toch al. Een paar chique scholeksters in hun keurig zwarte pak met wit overhemd kijken het even meewarig aan en hak ken dan weer met hun oranje snavels in op een kokkel. Volgens kenners verliezen ze hierbij ieder jaar tien cen timeter snavel, maar de natuur staat voor niets en laat het gewoon steeds bijgroeien. Voor we het weten is de excursie voorbij. Wouter wordt nog even bij- gevoederd met een hapje zeekraal en voor iedereen is er het blaadje Slik, een uitgave van de Wad-o-logen Bende, vol met informatie, moppen en een verhaal. Vrolijk stinkend trek ken we op huis aan. Corrie Timmer Aruba wil op het gebied van duur zaam toerisme een samenwerkings verband met Texel. Dat maakte mi nister van Toerisme dr. Lilia Beke-Martinez bekend aan het eind van de conferentie 'Sustrainable Tourism Congres' op De Krim. Vooral op het gebied van natuurbehoud en afvalbeheer zouden beide eilanden, die ongeveer even groot zijn, elkaar kunnen helpen. Aruba is bijzonder geïnteresseerd in de wijze waarop het Texelse afval wordt verwerkt Een groot deel van de rommel op Aruba waait momenteel in zee. Ander pro bleem is de bereikbaarheid Het ei land is alleen te bezoeken met het vliegtuig, terwijl Texel een veerdienst onderhoudt met Den Helder. Ook in dit opzicht ziet Aruba raakvlakken. Ook Texel kan nog iets van Aruba Ie-' ren. Ter stimulering van het toerisme beschikt de minister over eén jaar budget van circa twintig miljoen gul den. Het is niet bekend of Texel in gaat op het aanbod voor het samenwerkingsverband, dat werd gedaan aan het eind van de confe rentie. 'Eigenlijk dacht ik dat ik zo'n cur sus op de Nagelacademie in Soesterberg alleen iets was voor jonge meiden. Ik had me daarom maar voor één onderdeel opgege ven. Maar toen ik er eenmaal zat, viel dat allemaal reuze mee en heb ik het complete pakket gevolgd.' Inmiddels hangen bij Nel Winder uit De Koog zes diploma's aan de muur en is ze aan de Zeekraal haar eigen nagelstudio gestart. Hoewel ze zelf kunstnagels aan haar vingers droeg, had ze niet de ambi tie om andermans handen en nagels te verzorgen. 'Ik heb mijn leven lang in de horeca gezeten. Maar eigenlijk vond ik het welletjes en kreeg ik wat last van mijn rug. Het was Cocky Penha die mij op het idee bracht. Waarom ga je met zo 'n cursus voor manicure volgen.' Ik zou zelf nooit op het idee zijn gekomen. Ik, op mijn leeftijd, nog op cursus. Het was best moeilijk, vooral de hygiënische kant van het vak. Ik moest alles over infec ties weten. Ik had m'n diploma's nog niet thuis, of de eerste klanten wisten me al te vinden. Veel vrouwen willen tegenwoordig kunstnagels,' De manicure maakte ze, afhankelijk van de gewenste soepelheid van gel, acryl of fiberglass. Dat het dragen van lange nagels lastig is tijdens het werk, is volgens de gastvrouw een misver stand 'Je moet er even aan wennen, maar je kunt er na een tijdje alles mee doen. Het bedienen van een toetsen bord is geen enkel probleem. Alleen een dubbeltje oprapen van de straat, dat gaat met Een gulden wel.' Be- Nel Winder in haar nagelstudio. halve het verzorgen, verlengen en lakken van nagels behandelt ze ook handen, als die bijvoorbeeld te droog zijn. 'Dit is voor mij een mooie afwisseling op het jarenlange horecawerk.' Als enige manicure in De Koog verwacht ze aan klandizie geen gebrek te heb ben. Ze heeft haar praktijk aan huis gevestigd en werkt alleen op af spraak. Ze is te bereiken onder tele foonnummer 327065. Aan de Noord-Hollandse Akademie in Alkmaar slaagde Carla Jager uit De Koog voor het diploma voet verzorging (pedicure).

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7