Cocksdorper Blindengeleidehond in spé logeert bij gezin Kinderopvang verder onder vleugels Catalpa Asielzoekers straks och naar Kamerstraat? Kylian: een hond van 25 mille Waalderpop ook zonder staartje geanimeerd TEXELSE yCOURANT' Laat hem niet vallen Giro 222.111 Ingrid Fontijn wint regionale atletiekstrijd Een geleidehond in spé is afkom stig uit het nest van speciaal gese lecteerde teven in binnen- en bui tenland. Meestal zijn het labradors en golden retrievers of kruisingen van deze rassen, die een visueel gehandicapte op weg helpt naar zijn werk, de winkel of de biblio theek De geleidehond is voor zijn baasje van onschatbare waarde. Als de opleidmgs- en pleegkosten worden meegerekend, is een vol wassen geleidehond maar liefst f25.000,- waard. Het KNGFzit te springen om men sen die gedurende een jaar een pup een veilig thuis willen geven. Die tijd en energie willen steken in een hond die later garant staat voor de onafhankelijkheid en bewegingsvrijheid van een blinde, die voor de meesten van ons zo vanzelfsprekend is. Een puppypleeggezin moet aan een aantal voorwaarden voldoen. Er moet altijd een volwassene bij de pup aanwezig zijn. Men moet be reid zijn volgens de richtlijnen van het KNGF te werk te gaan en hem overal mee naar toe nemen. Het pleeggezin dient de verzorging belangenloos op zich te nemen. Alleen voedings- en dierenarts kosten worden vergoed. Daar naast wordt de voorkeur gegeven aan een gezin dat geen kinderen heeft jonger dan vier jaar en dat in het bezit is van een auto. Ervaring met honden is niet noodzakelijk. Het reeds hebben van een hond is geen bezwaar Pleeggezinnen wor den intensief begeleid. Voor meer informatie: Koninklijk Nederlands Geleidehonden Fonds, Afdeling Puppy- en Pleeggezinnenzorg, postbus 544, 1180 AM Amstel veen. (Gratis) telefoon: 0800- 0236020. E-mail: kngf@aenerali.nl.. Internethttp /www, aenerahnl/knaf. VRIJDAG 22 SEPTEMBER 2000 den afgewerkt op de kunststof- baan van SV Noordkop. Fontijn kampte gedurende lange tijd met een hardnekkige knieblessure, waardoor het vorige en een deel van het huidige atletiekseizoen verloren gingen. Des te mooier was deze over winning, die zij uiteindelijk nog met ruime voorsprong op haar naaste concurrente - Corina Dekker van Hera - wist te behalen. Fontijn kwam uit op de 100 meter sprint, die zij af legde in 14.4 seconden. Het kogel stoten won ze met een afstand van 8.07 meter Tot slot werkte ze de 200 meter af in 30.17 seconden Bij dezelfde wedstrijd kwam A-junior Jaap Witte weer uit op zijn favoriete 800 meter. Na een uiterst snelle eer ste ronde van 62 seconden, waarbij hij zich optrok aan 'haas' Martijn Nuijens van Noordkop, eindigde Witte als derde in een verdienstelijke tijd van 2.08 minuten, een viertal se conden verwijderd van zijn eerder dit seizoen gelopen persoonlijk record. De Texelse middenafstandsloper heeft dit atletiekseizoen een enorme progressie gemaakt en het lijkt een kwestie van tijd voordat hij de grens van twee minuten slecht. Ook Eva van Zoonen viel weer in de prijzen in dit baancircuit van de regio Noord-Holland-Noord, dat over vijf wedstrijden een flink deelnemer aantal kende. Zij had bij de meisjes B-junioren flinke concurrentie van Charissa Czech en Jolien Kaan van Noordkop uit Den Helder en van Margriet de Jong van Hylas uit Alkmaar. Van Zoonen kwam uit op de 100 meter, die zij liep in 14.4 secon den, en de 800 meter, die zij in 2.26 minuten aflegde. In het eindklasse ment legde ze beslag op de vierde plaats. De Texelse atlete toonde zich niet echt tevreden met haar tijden, maar liet zich er door haar trainer Wassenburg van overtuigen dat ze nu eenmaal met elke week kan 'pieken'. De Stichting Kinderopvang Texel (SKT) komt zo goed als zeker on der de vleugels van Catalpa, de landelijke organisatie voor kinder opvang. Zowel het bestuur van de SKT als Catalpa heeft hiertoe de intentie uitgesproken. De aanslui ting is conform de wens van wet houder Nel Eelman (Welzijn), die verwacht dat hierdoor administra tieve- en efficiencyvoordelen zijn te behalen. Een nog aan te stellen vestigingsmanager krijgt de leiding over de Texelse kinderopvang. De wethouder maakte de aansluiting bij Catalpa bekend tijdens de raads commissie Welzijn, waarin de proble men bij de SKT in het verleden me nigmaal een bron van zorg zijn geweest. De raad stelde onlangs vier ton beschikbaar om aan de financiële problemen binnen de kinderopvang een eind te maken. Een bedrag waarin ook de kosten van onderzoek en het mterimmanagement zijn be grepen. Onder welke condities de SKT precies bij Catalpa wordt onder gebracht staat nog niet vast, omdat die nog nader moeten worden uitge werkt. Vast staat wel dat de kinder opvang deel gaat uitmaken van een holding van de in Hengelo gevestigde organisatie, die verspreid over het hele land vestigingen heeft De SKT zal een grote mate van zelfstandig heid houden, verzekert de wethou der. Het opgaan in Catalpa is volgens Eelman een beter optie dan aanslui ting bij de kinderopvang in Den Hel der. Eelman benadrukte grote waarde te hechten aan het voortbestaan van de kinderopvang op het eiland. 'De buitenschools opvang en de opvang van baby's hebben hun bestaans recht bewezen. De recente groei van de instroom van kinderen bevestigt dit. Ook de peuteropvang in de buitendorpen moet behouden blijven. Het doet me deugd dat steeds meer Texelse bedrijven het belang van de kinderopvang onderschrijven en voor de kinderen van hun medewerkers plaatsen hebben gekocht. Daar zijn we heel blij mee. Het geeft aan dat er op het eiland serieus over de kinder opvang wordt meegedacht.' Het ko mend half jaar wordt benut om de afspraken tussen de SKT en Catalpa op papier te zetten. In ons land wordt I op dc 150 mensen getroffen door epilepsie Wij staan voor wetenschappeli jk onderzoek, voorlichting via een info-lijn. folders en brochures, begeleide vakanticactiviteiten. individuele hulp. cpilcpsiepro- jectcn in ontwikkelingslanden. Word donateur. Er is nog zoveel te doen. Vragen over epilepsie? Bel de Epilepsie Info-lijn: 0900-821.24.11 Nationaal Epilepsie Fonds Postbus 270 3990 GB Houten .epilepsiefonds.nl opvang in de komende jaren. Bij verruiming van het aantal toe te laten asielzoekers zullen de onderwijsvoorzieningen in elk geval vergroot moeten worden wat betreft gebouwen en menskracht. De asiel- zoekersschool in De Waal is momen teel vol. een schoen fileert of het bankstel voor een kluif aanziet, eten ze hem negeren of weglopen. Of afleiden met een ■kje. Het bestraffen van de pup is onder alle omstandighe- taboe. Want Kylian-mag geen spoortje angst voor mensen wikkelen. De labradorretriever moet later onvoorwaardelijk - aal zijn aan zijn blinde baasje. Het valt de Cocksdorpers istie de Wit en Cees Knook - gewend als ze zijn om pup- |s langs de gewone weg op te voeden - soms niet mee om lennatuurlijk' te reageren op het gedrag van Kylian, zich in ouden als hij iets stouts doet. Gelukkig vinden ze steun bij aar en corrigeert de een de ander als dat nodig is. En ook al I t er een zware last op hun schouders en is de hond een k idenbinder, Christie en Cees zijn al helemaal verknocht aan rolijke huisgenoot. Het onvermijdelijke afscheid zal over een niet meevallen. an is vijftien weken oud en sinds maanden de pleeghond van stie de Wit en haar partner Cees ok, die beurtelings in hun zonnige aan de Kikkertsraat en hun ap- sment in Amsterdam verblijven. Is de komst van Kylian zitten ze *t|mamelijk op Texel, waar de hond hij 'vrij heeft' - lekker in de bos- en op het strand kan rennen en paarden en andere dieren kan remaken. Een ander voordeel is Kylian op Texel de trap niet op Traplopen is met goed voor len, zeker niet voor een pup in de ®4i.Toch moet Kylian af en toe mee vafr de hoofdstad, om te wennen het lawaai en de mensenmassa, teeft al menig ritje met de tram aakt. Later zal Kylian zijn blinde sdoor het drukke verkeer moe- bodsen. In het eerste jaar wordt blauwdruk van zijn karakter ge- hd en daarom is het van essen- I belang dat Kylian zo vroeg mo- I «socialiseert en lawaai en drukte 8 yanzelfsprekend ervaart. Gillende Jeren, katten en andere honden, rbijrazende treinen, drukke win- sntra en onweer: wanneer Kylian zijn opleiding begint, mag hij Iet- ik en figuurlijk nergens meer van m te kijken. Als hij aan al deze dingen in zijn eerste levensjaar met went. went hij er nooit meer aan. Omdat het nu nog te vroeg is om in Amstelveen naar school te gaan, waar hij binnen zes tot acht maanden zal worden opgeleid tot een betrouw bare steun en toeverlaat van een vi sueel gehandicapte, is Kylian in het pleeggezin van Cees en Christie on dergebracht. Daar wordt hij zindelijk gemaakt, leert hij andere 'goede hondenmanieren' en basiscomman do's als 'zit', 'af' en 'blijf'. 'Door Kylian merken we weer hoe fijn het is om een hond te hebben', zegt Cees. 'De hond is toch altijd een thema in ons leven geweest.' Vijfjaar geleden is hun herder overleden. Na een periode van rouw besloten Cees en Christie 'voorlopig' geen hond te nemen. Uit praktische overwegingen. Inmiddels zijn beiden in de VUT - Christie zat in het sociaal-cultureel werk, Cees was bedrijfsleider bij een verpakkingsonderneming - en is er meer tijd om voor een hond te zor gen. 'Twintig jaar geleden heb ik eens een demonstratie van een geleide hond gezien. Ik wist niet wat ik zag, zó knap! De hond wordt bijgebracht dat hij een meter breder is dan in werkelijkheid, zodat hij de blinde langs allerlei objecten leidt zonder Centraal Opvangorgaan Asiel iers (COA) heeft afgezien van li uisvesting van 24 asielzoekers g bet appartementengebouw de Kamerstraat. Het is echter uitgesloten dat het er later wél komt, maar het gemeentebe- lefuwil eerst onderzoeken hoe- W asielzoekers totaal op Texel li nen worden opgevangen met oog op medische zorg en on- is «ijs. n ji s de uitkomst van een gesprek bet gemeentebestuur maandag ■gfl gehad met het COA naar aan- 19 van de problemen rond de lenomen komst van een nieuwe log asielzoekers. Daarbij waren COA-vertegenwoordigers, de lemeester, twee wethouders en ambtenaren van de welzijns- (J fcg aanwezig. In een persbericht id «drukt de gemeente de positieve «waarin dit gesprek heeft plaats eden, hoewel het college in een ter stadium danig geïrriteerd was dat over de komst van de 24 asiel- ters geen overleg was gepleegd te partijen hebben in het overleg atentie uitgesproken om in nauwe inwerking invulling te blijven 7 in aan de opvang van asiel kers op Texel.' 'eente en COA zullen de bestuur- i afspraken over de huisvesting asielzoekers nader uitwerken en afspraken maken voor betere "nunicatie. linde maand komen gemeente er en COA opnieuw bi|een voor big over de zorgverlening voor 'foekers. De Texelse huisartsen h daar ook bij worden betrokken, daarna wordt bekeken of het ®uw aan de Kamerstraat gebruikt worden voor opvang en zullen 'aken worden gemaakt over de In het persbericht dat de gemeente over de kwestie naar buiten bracht wordt niet gesproken over het ge bouw aan de Kamerstraat maar van 'Het Gouden Boltje'. Dit hotel (vroe ger 'Lyda') van de familie G. Ellen heeft echter niets met het appartementengebouw ,aan de Kamerstraat te maken. De apparte menten zijn verkocht aan Ed Mom- berg en de exploitatie als asiel- zoekersverblijf is een zaak van Hans den Uyl van 'De Buteriggel'. Bij de vijfde en tevens laatste wed strijd van het regionaal baancircuit atletiek heeft Ingrid Fontijn zich verzekerd van de eindzege in de categorie damesveteranen. De laatste wedstrijd van deze popu laire wedstrijdenreeks werd vrijdag onder prima weersomstandighe- Kylian - in werkkleding - trekt veel bekijks in de supermarkt. De caissière, die niet wist dat haar baas een afspraak met Christie en Cees had gemaakt, riep de eerste keer nog: 'Die hond mag hier niet naar binnen!' In De Cocksdorp is Kylian welkom in de Garant Markt, in Den Burg bij AH en de Aldi. zwaar zijn', zegt Christie. 'Dat wordt huilen.' Cees: 'Dat is ook de reden dat er een tekort is aan pleeggezin nen. De mensen zien er tegenop om de hond waar ze aan gehecht zijn geraakt na een jaar weer af te staan. Daarom hebben we ook gevraagd hoe het afscheid precies verloopt. We brengen hem naar Amstelveen en daar wordt Kylian samen met zijn broertjes en zusjes losgelaten. Terwijl ze druk aan het spelen zijn lopen wij ongemerkt weg en zien we hem nooit meer terug Bart Bosch Muzikanten van de formatie Hobgoblin traden zaterdagavond voor het voetlicht tijdens de eerste editie van Waalderpop 2000. Het schema van het kleinschalige festival raakte wat ontregeld doordat de va kantie van Ko van Splunter, één van de Waalder artiesten, een dag eerder begon dan gepland. Door het verval len van dit programma-onderdeel kende de feestavond in de Wielewaal weliswaar een aarzelende start, Hobgoblin, FFF, Jan Bakker, onder andere vocaal bijgestaan door Tom Domhof, Intrude (met drummer San- der van Heerwaarden die ondanks het prille vaderschap toch van de partij was) en de Waalderband zorg den alsnog voor een geanimeerde avond. 1F0IO March Hei/nor) ergens tegenaan te botsen. En hij denkt dat hij twee meter langer is. zodat hij zijn baasje veilig onder lui fels en andere doorgangen kan lood sen. De blindegeleidehond is zijn baasje trouw en luistert enorm goed. maar hem is aangeleerd om ieder commando te negeren als de situa tie te gevaarlijk is om te gehoorza men, bijvoorbeeld in het verkeer. Ik dacht: als ik ooit de tijd heb. ga ik ook zo'n hond opvoeden. Die tijd is nu gekomen', zegt Christie. 'Voor ons is het een soort tussenfase, tussen wel en geen hond hebben. En met Kylian snijdt het mes aan twee kanten. Wij hebben er een echte maat bij, terwijl we ook nog eens een hulpbehoe vende helpen.' Zoals met iedere pup. reageert het publiek opgetogen als zij Kylian zien. Cees: 'Er zijn zelfs mensen die stop pen met de auto. uitstappen en zeg gen: "Ik móet hem even aaien." Christie: 'Sommige kinderen vragen aan hun moeder: "Mam. Mogen wij ook zo'n Page Plus-pup?" Omdat hij op het hondje uit de televisiereclame lijkt.' En als Kylian zijn blauwe hesje draagt met de opdruk KNGF (Konink lijk Nederlands Geleidehonden Fonds) - de 'werkkleding' die hij moet dragen als hij in winkels of andere plaatsen komt waar normaliter geen honden zijn toegestaan - worden Christie en Cees bestookt met vra gen. 'In het begin vertelden we ieder een enthousiast over Kylian's ge schiedenis en wat hij allemaal gaat leren. Maar na dertigduizend keer hetzelfde verhaal te hebben verteld hebben we er steeds minder moeite mee om de belangstellenden af te wimpelen. Het werd wel erg ver moeiend en tijdrovend.' Er zijn ook negatieve reacties, uit onbegrip. Zo moet Kylian altijd wor den uitgelaten op hetzelfde kleine stukje gras in de buurt van het huis. Er is dan geen tijd voor andere zaken Cees: 'Het is erheen lopen, de be hoefte doen, en weer terug naar huis. Geen getreuzel, geen gespeel, geen wandeling. "Is dat alles?", vragen de mensen dan afkeurend. Zij beseffen niet dat ook het uitgelaten worden voor Kylian wérk is. Als hij heeft ge plast moet hij een rukje aan de lijn geven, zodat de blinde weet dat hij klaar is. Kylian moet leren associëren: als ik aan de lijn zit, moet ik werken en me door mets en niemand laten afleiden. Als ik los ben, ben ik vrij. Kylian moet veel en hard werken, maar hij krijgt genoeg beweging en vrije tijd, als hij in het bos en aan het strand mag rennen. Dat zien de men sen met. Die denken- dat is geen le ven, die hond moet alleen maar in het gareel lopen.' In het begin werkten Christie en Cees in ploegendienst, dag en nacht. Nu hij zindelijk is en zijn eigen plekje in huis heeft gevonden is Kylian rustiger ge worden en krijgen zijn tijdelijke baas jes meer de gelegenheid hun eigen dingen te doen. Vooral als Kylian ligt te slapen. 'Toch mogen we hem ei genlijk geen seconde uit het oog ver liezen', zegt Christie. 'Hiaten in zijn opvoeding worden hoe dan ook op gespoord.' Christie en Cees moesten van Kylians vorderingen eerst weke lijks en nu maandelijks een rapport opmaken. Iedere veertien dagen con troleert een vaste begeleider van het KNGF of Kylians opvoeding op schema ligt. Christie: 'Soms is hij op een bepaald onderdeel achteruitge gaan, hebben we iets verwaarloosd. Dan schaam ik me een beetje. Het is net alsof je bij de meester moet ko men. Maar ach, er is altijd wel iéts verkeerd De begeleider houdt je scherp en is tegelijkertijd een advi seur en vraagbaak. We staan er ge lukkig niet alleen voor.' Cees: 'Wij trai nen Kylian, zij trainen ons.' Afscheid Kylian is er nog maar pas, maar in middels zijn Christie en Cees er al uit: ze willen weer een hond. 'Ik wil er twee', zegt Christie. 'Een pup en een oudere hond, uit het asiel of zo. Twee puppen tegelijk, dat is een beetje te veel van het goede. Daar ben ik nu wel achter.' Cees: 'Tja, bij ons speelt het sociale aspect altijd mee. Als we langs het asiel rijden en ik snelheid minder, roept Christie altijd: "Gas geven, we gaan niet kijken!" We zul len wel weer een afdankertje opvan gen, omdat we het anders zo zielig vinden.' Lachend: 'Ik zal er geen ru zie over maken. Ik was degene die destijds de komst van een nieuwe hond tegenhield.' Na één a anderhalf jaar moet Kylian weg. Naar het hondeninternaat in Amstelveen, waar hij onder meer in een verkeerspark allerlei gevaarlijke situaties leert kennen. Als hij is afge studeerd wordt Kylian gedurende acht jaar de ogen en oren van een visueel gehandicapte. Meer dan vijf tig blinden zitten te wachten op een hond die hen uit het sociale isolement haalt. 'We wisten van te voren waar we aan begonnen Bovendien is een labradorretriever met mijn favoriete ras, maar het afscheid van Kylian zal Christie en Kylian maken een ritje met de tram.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7