Cjroen Tjwartsjexels in het harL, Omzet Lionsveiling groeit door naar ton Waterschap spreekt zich uit vóór nieuwe fusie Kunstkoe in Eierland Hoofdluis voelt zich lekker op schoon haar... Orgelspelers In het voetspoor Menwedstrijd Zege op koploper Iers festival Jan Heethuis viert jubileum Wilhelminafonds TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Drankrijder Geen trein Jacht liep vast op Waddenzee Preparateur OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11516 DINSDAG 26 SEPTEMBER 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Hoe fraai het orgel in de gerefor meerde kerk van Den Burg ook klinkt, zelf kunnen de jubilerende organisten Jan Kruithof en Kees Prins er vanuit hun geïsoleerde positie boven de preekstoel nog het minst van geme ten. Maar dankzij een beeldscherm hebben ze wel zicht op de kerkdienst. Pagina 2 Hun grootvader had de verantwoor ding over de aanplant van de Den nen. Verder nam hij een kleine eeuw geleden het initiatief tot de oprichting van de coöperatieve inkoopver eniging en de boerenleenbank. Ge noeg reden voor de nazaten van bos wachter Klaas Min om in het voetspoor van opa te treden. Pagina 2 De jaarlijkse samengestelde men wedstrijd, die zaterdag en zondag op diverse locaties in de Westen en de Dennen werd gehouden, is volgens alle betrokkenen een bijzonder ge slaagd evenement geworden. Pagina 4 Texel'94 heeft zondag koploper IW verslagen. De thuisploeg scoorde twee goals en zag de gefrustreerde tegenstander zichzelf twee rode kaar ten bezorgen. IW bereidde zich op de wedstrijd voor met een verkenning van het Texelse uitgaansleven. Pagina 5 In samenwerking met de Iers- Belgische groep Eishtlinn houdt de Muziek- en Dansschool op zaterdag 18 november een Iers festival. Leden van de groep geven muziek workshops voor deelnemers die al enigszins gevorderd zijn (ongeveer drie jaar les). In vier groepen wordt gewerkt op viool, dwarsfluit, blokfluit, tinwhistle, gitaar, cello, harp. accor deon. piano, keyboard en klarinet Daarnaast wordt een dansworkshop gegeven waarbij de basispassen van Ierse dansen als reel en jig worden aangeleerd. Deze workshop is toe gankelijk voor iedereen vanaf 8 jaar. De aangeleerde figuren kunnen 's avonds op het bal worden gedanst. De zangworkshop is ook geschikt voor beginners. De workshops vinden plaats van 10.30 tot 16.30 uur, deels in de mu ziekschool en deels in Question Plaza, waar de groep Eishtlinn 's avonds een concert verzorgt. Deel name aan de muziekworkshops kost 70,- (tot 18 jaar ƒ37,50), de dans workshop kost ƒ60,- (tot 18 jaar ƒ35,). Opgeven is mogelijk bij de Muziek- en Dansschool, tel. 313493. Jan Heethuis, leerkracht van de Jac. P. Thijsseschool. viert vrijdag dat hij veertig jaar werkzaam is in het onder wijs. 's Ochtends is er feest met de leerlingen, 's middags is er tussen 15.30 en 16.30 uur een receptie in het schoolgebouw en kunnen ouders en andere belangstellenden hem felici teren. De collecte van het Koninging Wilhel minafonds voor de bestrijding van kanker, die in de week van 4 septem ber werd gehouden, heeft op Texel het fraaie bedrag van ƒ20 395,80 opgebracht. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. et bestuur van Waterschap Hol- nds Kroon heeft zich als eerste aterschap boven het Noordzeek- naal unaniem uitgesproken voor en fusie tot één Hoogheem- adschap Hollands Noorder- Kartier. Het is de bedoeling dat de is huidige waterschappen per 1 nuari 2003 fuseren tot één all-in aterschap, het grootste van Ne- irland, met een omzet van meer en een kwart miljard gulden. De acht moet liggen in grotere des- mdigheid en vakkennis. «aterschapsland volgen de fusies kaar snel op. Nadat Waterschap een samensmelting van ver- lullende kleinere waterschappen, in 94 opging in Hollands Kroon, is nu de beurt aan dit waterschap n te fuseren tot een groter geheel, is vooral nodig omdat het water- heer steeds meer specialistische nms vergt en omdat kwalitatief en ■antitatief beheer steeds meer op aar moeten zijn afgestemd. Re nt voorbeeld is het project Ever- toog, dat in eendrachtige samen ging tussen US en Hollands ion tot stand is gekomen. Ander xbeeld is het Masterplan Water, ann ook de gemeente Texel parti- ieert En binnen de Overleggroep itionaal Park vertegenwoordigt graaf Simon Steltenpool van Hol ds Kroon gemakshalve ook US. >t voordeel van één groot water- is dat alles in één hand zit en de één niet steeds hoeft te vra- n wat de ander doet', verklaart ilenpool. Riep het besluit om te tu rn op Texel destijds veel emoties ditmaal is daarvan geen sprake, tenpool: 'Toen de drie water- ïppen ruim zes jaar geleden fu- den zeiden we al tegen elkaar: zaf ons benieuwen of we het tien r volhouden. We hebben het zien nkomen. Maar ik moet zeggen dat wat oudere waterschappen, zoals stfnesland, de gevoelens wat die gaan.' Dat Hollands Kroon als ate de knoop heeft doorgehakt is ihet gevolg van een voortrekkers maar kwam doordat dit water- tap het onderwerp als eerste op de enda heeft gezet. De andere water- tappen npmen in de loop van ok- ler een besluit over de op handen ide fusie. politie hield zaterdag rond 20.45 op de Sommeltjesweg een 58- ]e inwoner van De Waal aan om mte onderwerpen aan een drank- ntrole. Hij bleek 485 ug/l alcohol in adem te hebben, ruim twee keer «el als de toegestane hoeveelheid 220 ug/l. gens werkzaamheden langs het eet is komend weekend geen nverkeer mogelijk tussen Alkmaar Heerhugowaard; passagiers wor- met bussen vervoerd. Reizigers bestemming Texel wordt gead- srd een half uur eerder te vertrek- iom de aansluiting met de boot te ■den. Treinreizigers vanaf het ei- 4 moeten rekening houden met langere reistijd. Voor meer mfor- fe OV-informatie 0900-9292 (75 I per minuut). Srdagmiddag tegen 17.00 uur liep lacht uit Enkhuizen aan de grond ij de Wierbalg ter hoogte van deschild Het twintig ton metende bn vaartuig had de eigenaar en -vrienden aan boord die plannen Wen voor een weekendje Texel, "ipperploeg van de KNRM ging ®et de rubberboot 'Zalm' op af, s,zag al gauw dat hulp niet mo- was. De 13 meter lange twee ster was bij hoog water vast bakt en zou voorlopig niet kunnen Wen geholpen, zeker met door 1 kleine rubberboot. Het vlot en gebeurde daarom 's nachts "de reddingboot Dorus Rijkers uit 'Helder, omstreeks 02.00 uur. Wag omstreeks 16.00 uur kwam 2alm' opnieuw in actie, nu in ver- '4 met een surfer die op het strand Paal 17 in het water was gegaan !|Wor de aflandige harde wind niet terug kon komen. Ongeveer kilometer uit de kant kon hij wor- n opgepikt en met zijn materieel bet strand worden terugge- bcht. Het nieuwe waterschap krijgt de zorg over de kwaliteit en kwantiteit van het oppervlaktewater, het beheer van waterzuiveringen, boezems, primaire waterkeringen en wegen. De inwo ners uit het gebied (ingelanden), grondeigenaars (ongebouwd) en be zitters van onroerend goed (ge bouwd) worden vertegenwoordigd door vijf afdelingsbesturen. Deze krij gen vier kernfuncties: een ombudsfunctie, advies, representatie en richtinggevend (initiërend). Het ambtelijk apparaat wordt verdeeld in districten, met daarboven een cen trale organisatie. De fusie mag wat betreft Hollands Kroon op bestuurlijk niveau zijn beklonken, de personele bezetting, de locatie en hoe de orga nisatie er uit gaat zien zijn zaken die de komende jaren worden uitge werkt. Het bestuur heeft besloten hiervoor een voorbereidings commissie in het leven te roepen. Die krijgt de opdracht op verantwoorde wijze invulling te geven aan artikel 83 van de Waterschapswet. Het is de bedoeling dat het nemen van peil- besluiten en het uitvoeren van delen van de keur onder de bevoegdheid van de afdelingsbesturen wordt ge bracht. Texel zal volgens Steltenpool in de praktijk niet veel merken van de fu sie. 'Voor de buitendienst blijven de gevolgen beperkt en bij de binnen dienst zullen wellicht functies in el kaar worden geschoven. Binnen de kantoren op Texel, in Oudeschild en op Everstekoog, zal weinig verande ren, hoogstens een koppeling van de telefoon. Texel zal met, zoals nu het geval is, zes bestuurders houden. Dat aantal zal worden teruggebracht tot eén of twee. Maar dat betekent niet dat het eiland minder invloed in het waterschap krijgt. Want ook andere regio's krijgen minder bestuurders. Het is wel belangrijk dat de bestuur ders goed contact houden met de achterban.' Henk van der Star uit Eierland heeft sinds vorige week een opvallend ob ject op zijn land aan de Oorsprong- weg: een door een kunstenaar ge maakt rund van polyester. Het levensgrote beeld heeft de vormen van een hoogwaardige melkkoe maar is heel anders van kleur: helderblauw met daarop kleurige kinder tekeningen. De koe is één van de honderd koeien- beelden die werden gemaak bij een manifestatie die in Friesland werd gehouden ter gelegenheid van het nieuwe millennium en waarbij tal van geëmigreerde Friezen naar hun va derland terugkwamen voor een reü nie. Vorige week werden er in Leeuwarden 65 geveild ten bate van een goed doel, een Ronald McDonalds-huis. Van der Star is koeienboer in hart en nieren en wilde er daarom graag een hebben. Hij gaf makelaar Piet Douma opdracht er een te kopen. Dat had ook te maken met een groot werk dat onlangs op het bedrijf van hem en zijn broer Aris werd voltooid. Een oppervlakte van tien hectare bij 'De Oorsprong' werd 40 centimeter verlaagd om het nat ter en vruchtbaarder te krijgen. Aan nemer Werner Dros en Henk van der Star waren zo tevreden over het re sultaat van het project dat ze vonden dat er een beeldhouwwerk als herin nering moest komen. Van der Star: 'Net zoals dat kunstwerk van Jan Wolkers dat ze na afloop van de dijkverzwaring op de dijk van de Prins Hendrikpolder hebben gezet'. Het lukte Douma om een fraai exem plaar op de kop te tikken. Deze koe heeft onder andere op het Oeral-feest op Terschelling gestaan en daar zijn de kindertekeningen erop gezet. Het beest kostte het wel een paar centen. De kunstkoe kostte méér dan een levend exemplaar, maar omdat het voor een goed doel was, ligt Van der Star er niet wakker van. Hij is erg blij met zijn koe, vooral omdat de kunste naar erin is geslaagd de vormen per fect weer te geven. 'Kijk eens naar die kaarsrechte schrale rug, dat uier en die aderen! Geweldig.' Van der Star wil de koe nog echter maken door ook de kleuren aan te passen. 'Ik denk dat ik hem laat overspuiten zo dat het een Groninger blaarkop wordt'. (Foio Harry da Graaf) De Lionsveiling voorziet nog steeds in een grote behoefte. De 21 ste aflevering, die vrijdag en za terdag in één van de loodsen van de firma Rab in Oudeschild werd gehouden, kende een omzet van ƒ105.360,-, ƒ22.800,- méér dan vo rig jaar. De organisatie verwacht inclusief de opbrengst uit de ver koop van veilingcatalogi, hapjes en drankjes een netto opbrengst van een kleine dertigduizend gulden, te besteden aan diverse goede doe len. Licht tegenvallend was het aantal bezoekers. Naar schatting zo'n 2500 Texelaars (tegen 3000 vorig jaar) na men een kijkje in de veilingzaal. Ve len van hen namen alle tijd zich gron dig te oriënteren en deden zeer bewust pogingen dat ene meubel stuk, schilderij of oude boek op de kop te tikken. Tussen hen en andere gegadigden ontwikkelde zich dikwijls een interessant veilingspel, waarbij het steeds de vraag was hoever de concurrent kon en wilde gaan. Maar de meeste bezoekers keken alleen maar geïnteresseerd toe. om vervol gens onder het genot van een hapje en een drankje met buren en kennis sen de laatste nieuwtjes uit te wisse len. De prijzen waarvoor de diverse artikelen al dan met van eigenaar ver wisselden waren nauwelijks te voor spellen, merkte ook Jan Bloem van de veilingcommissie. 'Sommige spul len gingen voor fancy prijzen weg. Of niet, wanneer de ophoudprijs met werd gehaald en de eigenaar met zijn kavel bleef zitten. Dat gebeurde bij voorbeeld met een computer, waarop maar dertig gulden werd geboden. Maar het gebeurde ook dat je maar een paar tientjes verwachtte en dat een artikel zomaar vijfhonderd gulden opbracht.' Klapstuk van de veiling was de ver koop van een oldtimer, een Pontiac Bonneville uit 1964, die voor ƒ26.000,- werd verkocht. De auto was een belangrijke oorzaak van de hoge gemiddelde opbrengst per kavel, die ruim ƒ195,- bedroeg, be duidend méér dan de ƒ127,- van vo rig jaar Twee schilderijen van Blok van de Velden gingen weg voor ƒ6000,- en ƒ4000,-. 'Dat soort kavels drijft het gemiddelde natuurlijk enorm op, daar zijn we ons goed van be wust. Maar ook in vorige jaren had je altijd wel een paar topstukken die voor veel geld weg gingen Het leuke vind ik dat er van alles te koop was. Daardoor zag je ook jeugdige kopers een bod uitbrengen. We hebben echt een doorsnee van de Texelaars bin nen gehad', aldus Bloem. Het succes heeft de Lionsclub Texel alvast doen besluiten ook volgend jaar een veiling te organiseren. Deze wordt dan ge houden op vrijdag 21 en zaterdag 22 september. De opbrengst is zoals gebruikelijk bestemd voor het goede doel. De exacte verdeling moet nog worden vastgesteld door een speciale com missie die daarvoor in het leven is geroepen. Zeker is wel dat een derde deel is bestemd voor het Tesselhuus, een derde voor Texelse doelen en een derde voor doelen buiten Texel die liefst wél een band met het eiland hebben, zoals bijvoorbeeld het Papoeafonds van Harry de Graaf. In het kader van het 20-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Preparateurs geeft J. Driebergen zon dag van 11.00 tot 17.00 uur een de monstratie in EcoMare. Driebergen is preparateur en zal laten zien hoe die ren als vogels, zoogdieren, vissen en reptielen worden geprepareerd en opgezet. De vereniging van preparateurs wil de waarde en de betekenis van goede preparaten aan tonen voor wetenschap, educatie en milieubewustzijn Veilingmeesters Jo Roeper (foto) en Benno Bakker werkten in ploegendienst en brachten in totaal 540 kavels onder de hamer. (Foto Joop Rommols) Hoewel je niet kunt spreken van een explosie, steekt de laatste tijd ook op Texel de hoofdluis weer de kop op. Na tientallen jaren waarin de hoofdluis niet meer leek te be staan, laten de jeukende diertjes zich op haast alle scholen af en toe gelden en luizenbestrijdingsmid delen gaan bij de apotheek regel matig over de toonbank. Scholen bieden voor de hoofdluis een ideale gelegenheid om zich te verspreiden Het diertje loopt daar makkelijk over naar een nieuwe gast heer. Het gebeurt onder andere via de kleding op de gang waar de jassen stijf naast elkaar aan de kapstokken hangen. Luizen lopen van het ene kle dingstuk naar het andere, waardoor al snel tientallen kinderen besmet kunnen raken Oplettendheid kan veel narigheid voorkomen. In een vroeg stadium zijn luizen snel terug te dringen. Dat het toch niet lukt om ze definitief uit te roeien heeft verschil lende oorzaken. Eén daarvan is dat luizen resistent beginnen te raken tegen de meest bekende bestrijding smiddelen, zodat nieuwe middelen nodig zijn om ze onder de duim te houden. Een gunstige factor in de bestrijding is daarentegen dat van een luizentaboe nauwelijks sprake meer is. Het hebben van luizen was vroeger een schande. Het hoorde bij de laagste sociale lagen die weinig hygiëne kenden. Fatsoenlijke men sen hadden geen luizen, zo leek het. Feit is echter dat letterlijk iedereen die haar op zijn hoofd heeft, luizen kan krijgen. 'Mensen die hun haar regel matig wassen hebben zelfs en gro tere kans op luizen, want luizen hou den van schoon haar zegt apotheker J.KIok die diverse anti- luismidelen in de handel heeft. Een bekend en effectief middel is Prioderm dat het vergif malation be vat. Wat makkelijker toe te passen is Loxazol dat als werkzaam bestand deel permetrine heeft. Recentelijk zijn daar enkele nieuwe producten bijgekomen (Neetex en Para-Spray) wat zeer gewenst is in verband met het genoemde resistentieprobleem Belangrijk is dat een middel met al leen de luizen doodt maar ook de ei tjes (neten) die als witte korreltjes te gen de haren geplakt zitten. Overigens is deze chemische bestrij ding niet persé nodig. Met de ouder wetse luizenkam komt men ook van luizen en neten af, maar het vraagt wel discipline om deze een aantal dagen achter elkaar zorgvuldig te hanteren. De kleding van iemand die een luizenbesmetting heeft opgelo pen kan ook luizen of neten bevatten. Wassen bij minstens 60 graden helpt, maar als kledingstukken tenminste een week in een dichtgebonden plas tic zak worden bewaard levert dat minstens hetzelfde resultaat op, want in die tijd komen de neten uit en ver hongeren zowel de pasgeboren als de oude luizen bij gebrek aan bloed van een gastheer Op nogal verschillende manieren doen de Texelse scholen aan luizen- bestrijding. Op de openbare Thijsse school is al zes jaar een hoofdluis- werkgroep actief. In de week na elke vakantie controleren twee moeders per klas alle leerlingen op luis in sa menspraak met de jeugd- verpleegkundige van de GGD Den Helder. Wie luis heeft krijgt de nodige bestrijdingsadviezen en er worden maatregelen getroffen om versprei ding te voorkomen. 'Sinds we dit doen hebben we geen echte luizen explosies meer'gekend' aldus Suzan Vos. die de werkgroep coördineert. 'Direct na de vakantie hebben we één geval ontdekt en de afgelopen week nóg een'. Texels grootste basisschol, de 330 leerlingen tellende Jozefschool heeft geen systematische controle op de school zelf. Daar wordt een beroep gedaan op de ouders. Als die iets ontdekken krijgen ze adviezen, de GGD wordt verwittigd en op de school worden preventieve maatregel getroffen. De besmette kinderen moeten hun kleding aan een aparte kapstok hangen, op geruime afstand van die van de andere kinderen. Op de Jozefschool zijn de laatste tijd 'en kele' gevallen aldus aangepakt Aan voorlichting mankeert het in elk geval niet. mede omdat het luizen- probleem landelijk grote aandacht krijgt. Op 11 oktober Is het Nationale Luizendag en dezer dagen verschijnt in verband daarmee zelfs een Luizen krant met bestrijdingsadviezen en andere informatie

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1