TV-camera maakte einde aan eenzaamheid organist Creatieve Texel-liefhebbers - m Nazaten in het voetspoor van boswachter Mil E Agenda E teso Prins en Kruithof kwart eeuw achter het klavier .TEXELSE 2 COURANT1 --- Countrydansen voor senioren Verdedigingsles Kledinginzameling op 10 oktober Windsurftraininc (jQslciagd Beatrixfonds DINSDAG 26 SEPTEMBER 2000 vorens hij naar Texel kwam, een jaar of vijf het orgel van de gereformeerde kerk in Paterswolde en dat van Bie- De één speelt liever vrolijke mu ziek, de ander geeft de voorkeur aan zware werken, bijvoorbeeld van Bach, maar beiden zijn ze in hun element achter het orgel van de gereformeerde kerk in Den Burg. Kees Prins en Jan Kruithof bespelen het op de kop af een kwart eeuw. Beurtelings doen ze dat elke zondag, 's morgens een dienst en 's avonds. De ene week in de gereformeerde, de andere week in de doopsgezinde kerk. Een hele verplichting, waarvan ze drie zondagen per jaar zijn onthe ven. Gepassioneerd glijden de vingers van Kruithof over het toetsenbord, terwijl zijn benen over de pedalen dansen. Vrolijke klanken stromen uit de orgel pijpen de lege kerk in, dan weer uit bundig, dan weer ingetogen. Als de kerkgangers elke zondagmorgen zo worden verwend, dan moeten de banken wel overvol zitten. Maar het opgewekte nummer waarmee Kruit hof aan het eind van het interview z'n vaardigheden demonstreert prijkt niet op het zondagse repertoire. 'Dit heb ik zelf even in elkaar gezet. Zulke muziek past met tijdens een kerk dienst'. wringt Kruithof zich uit het kleine speelhokje. Hoe fraai het orgel in de gerefor meerde kerk ook klinkt, zelf kunnen de organisten er met met volle teugen van genieten. Het klavier staan name lijk in een kamertje, recht boven de preekstoel. Prins: 'Je zit er tamelijk geïsoleerd, afgesloten van de rest van de kerk. We hadden vroeger geen enkel contact met de dienst. Als na de collecte een bepaald lied werd ingezet, drukte de dominee op een belletje, waardoor we wisten dat we moeste beginnen. We speelden op gevoel, maar ik geloof niet dat het ooit mis is gegaan. Ik moet bekennen dat ik me er best wel eens eenzaam heb gevoeld.' De techniek heeft aan de eenzaam heid van de organist inmiddels een einde gemaakt. Via een camera en een beeldscherm hebben de toetsenisten tegenwoordig zicht op de dienst. 'Een hele verbetering, want nu kunnen we tenminste zien wat er in de kerk gebeurt.' Teutebei Orgelspel hoorde bij de streng gere formeerde opvoeding van de uit het Groningse Haren afkomstige Pnns (63). 'Al voor ik naar de lagere school ging, kreeg ik orgelles. Dat was bij ons thuis een must. Maar ik was toen nog veel te jong om er iets van te snappen en vond het maar mets om met zo'n teutebei achter het piano te zitten. Maar het moest gewoon. Mijn liefde voor het orgel is pas op latere leeftijd gekomen. Toen kreeg ik les van Cor Batenburg en zijn opvolger Wim van Beek, beiden organisten van de Martinikerk in Groningen. Daar staat een van de mooiste orgels van Europa. De Texelse orgels kunnen daar echt met aan tippen, wel begrij pelijk natuurlijk, gezien de omvang. Het orgel in de gereformeerde kerk klinkt prachtig, maar dat in de katho lieke kerk klinkt toch beter. Kruithof (50): 'Iedere orgel heeft zijn eigen klank en daardoor kan ook uit een klein orgels best een indrukwek kend geluid komen.' Bij Kruithof was de liefde voor het orgel wél al op jonge leeftijd aanwezig. 'Mijn groot vader was beroepsorganist in Kam pen. Door hem raakte ik onder de indruk van de klank en de mogelijk heden van een orgel. Ze noemen het niet voor mets 'de koning onder de instrumenten'. Zóveel klankkleuren. Het orgel heeft in feite mijn hele leven bepaald.' Kruithof volgde al jong pia nolessen en stapte snel over op het orgel. Toen er een plaatsje vrij kwam achter het orgel in de gereformeerde kerk heb ik die kans met beide han den aangepakt.' Prins bespeelde, al- In de kerk aan de Elemert bespelen de heren een tweeklavier orgel met een vrij pedaal, waardoor dus ook met de voet kan worden gespeeld. De twaalf registers maken het moge lijk om heel ingetogen of uitbundig te spelen. Kruithof: 'Een gebed omlijst je met heel zacht orgelspel, terwijl je bij een juichend lied bijvoorbeeld dulciaan. een soort trompetgeluid, laat klinken.' Verplichting Beiden zijn verkocht aan het orgels pel. maar Prins ervaart het ook wel een beetje als een verplichting. 'Want er wordt toch elke zondag een be roep op je gedaan. De ene week in de gereformeerde kerk en dan weer in de doopsgezinde, want daar zijn we een jaar of vijf geleden ook voor ge vraagd. Als gereformeerden was dat voor ons geen enkel probleem. De kerken zijn de laatste jaren immers naar elkaar toegegroeid. Het zijn toch dezelfde liederen die daar worden gespeeld. Gelukkig speelt ook Hans de Goede in de Doopsgezinde kerk, zodat we nu af en toe een week vrij hebben. Maar vroeger was daar geen sprake van. Op zondagochtend had je toen nog drie diensten, en ook 's avonds weer. Na zo'n dag was ik helemaal gaar.' En dan moet er ook nog worden gestudeerd. Prins: 'Om de vingervlugheid te houden en de muziek te beheersen zit ik thuis toch elke dag wel een uur achter het pedaalorgel. Geen probleem hoor, want ik vind het leuk om te doen.' Messengers De zondagen van het tweetal blijven voorlopig gevuld, want opvolging lijkt nog ver weg. 'Er zijn tegenwoordig maar weinig kinderen die voor het orgel kiezen. Ze voelen meer voor keyboard of een andere instrument. Ze hebben zoveel keuze. Maar wij redden het nog wel een tijdje hoor Bij Kruithof beperkt het spelen zich niet tot de zondagen. 'Ik begeleid ook het interkerkelijke gospelkoor De Messengers. Ik doe dat met heel veel plezier Muziek is een stuk van mijn leven. Ik zou niet zonder kunnen.' Dinsdag 26 september In Tusse de Banke begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de afdeling dialect van de Historische Vereniging. In Cinema Texel draaien The Pa triot (aanvang 20.00 uur) en The Perfect Storm (20.30 uur). Woensdag 27 september Inwoners van Den Hoorn, 't Horntje en Wijk H van 55 jaar en ouder maken een busreis over Texel. Ze verzamelen zich om 13.30 .uur tn dorpshuis De Waldhoorn. Na' afloop is er een broodmaaltijd. Opgave via tel. 319536, 319436 of 319260. De kosten bedragen ƒ35,-. In dorpshuis De Waldhoorn in Den Hoorn begint om 20.00 uur op een groot doek de vertoning van 'De Eilandverslaggever', een film over Harry de Graaf, journalist van de Texelse Courant. De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien The Pa triot (aanvang 20.00 uur) en The Perfect Storm (20.30 uur). Donderdag 28 september In Cinema Texel draaien U-571 (aanvang 19.00 en 21.45 uur) en The Perfect Storm (19.00 en 22.00 uur). Vrijdag 29 september In het gebouw van de J.P Thijsseschool in Den Burg kunnen ouders en andere belangstellen den leerkracht Jan Heethuis tus sen 15.30 en 16.30 uur feliciteren met zijn 40-jarig jubileum. In de Burgemeester De Koninghal begint om 20.00 uur de algement vergadering van aandeelhouder: van NV Texels Eigen Stoomboa Onderneming. De zaal is geopend vanaf 19.00 uur. In Cinema Texel draaien U-57j (aanvang 19.00 en 21.45 uur) a The Perfect Storm (19.00 en 22 00 uur). Veerdienst Teso zet komend weekeinde geregeld twee boten en vaart dan volgens een halfuurs- dienstregeling, waarin er ieder ha' uur een boot vertrekt, zowel vanï Texel als vanuit Den Helder. Da gebeurt vrijdag van 9,35 tot 20 05 uur. zaterdag van 9.35 tot 16.05 uur en zondag van 16.35 tot 20.05 uur. Op vrijdag zijn de afvaarten van 10.05 uur vanuit Den Helde en van 13.35 uur vanaf Texel uit sluitend bestemd voor het vervoe van gevaarlijke stoffen. Als gevotj van de drukte moeten automobi listen vrijdag tussen 10.00 12.00 uur op Texel mogelijk half uur wachten. Zondag 1 okto ber gaat de winterdienstregelinj weer in. Dat betekent dat de es- ste afvaart op zondag vanaf Text om 8.05 uur is en vanuit Den Hel der om 8.35 uur. Op dezelfde da turn wordt ook het wintertarief van kracht. Hoogwater te Oudeschil Dl. 26 7.55 en 20.35 u. Wo. 27 8.44 en 21.55 u Do. 28 9.56 en 22.40 u. Vr. 29 10.45 en 23.27 Za. 30 11.26 en 23.35 li Zo. 01 11.50 en 23.50» Ma. 02 12.04 en -u Di. 03 0.04 en 12.36» Aan het strand is het ongeveer een uur a 30 der hoogwater De zon komt 28 septet op om 7.35 uur en gaat onder om 19.22u 27 september nieuwe maan; 27 septemè springtij. Jan Kruithof en Kees Prins, al 25 jaar achter het klavier van de gereformeerde kerk. (Foto Gerand Timmerman) 'De rust op Texel is echt geweldig. Het is misschien een afgezaagd ver haal, maar als je op de boot stapt, valt alles achter je weg.Al een half men senleven lang zijn Tjibbe en Betty Spijkerman uit Biddinghuizen in Flevoland trouwe fans van het eiland. De kennismaking dateert van precies veertig jaar geleden, toen de broer van Betty trouwde met een Texelse. Het huwelijk liep lang geleden stuk, maar dat gold niet voor de liefde van de Spijkermannen voor Texel. Ze keerden terug voor een vakantie en herhaalden dat sindsdien jaarlijks meerdere malen. De dorpen en an dere mooie plekjes kennen ze als hun eigen broekzak en met veel bewo ners onderhouden ze warme contac ten. 'We hebben jarenlang een huisje gehuurd in De Cocksdorp, bij Kees Zuidema. Hij is een goede vriend ge worden. Toen hij een paar jaar gele den overleed, zijn we ook op z'n be grafenis geweest. Dat was heel mooi, als je dat tenmiste van een begrafe nis kunt zeggen. Echt Texels.' De afgelopen tien jaar hebben ze een vast logeeradres op de Bargerhof van de familie Plaatsman in Bargen. Wan neer die er eens een paar dagen tus senuit wil, passen de Spijkerman- nnen met alle plezier op het vee. 'Piet, ik krijg twee borrels vanyezei ik toen ze de laatste keer thuiskwamen. Hij keek me onbegrijpend aan. Ja, er la gen twee van je schapen op hun rug', vertelt Tjibbe lachend. De Spijkermannen, die nog een tijd lid waren van de Texelse Vogelwerk groep en behalve hun kinderen ook vele Biddinghuizers enthousiast heb ben gemaakt voor het eiland, hebben in het verleden meermalen overwo gen om zich op Texel te vestigen. Door praktische bezwaren is het er echter nooit van gekomen. Sinds Tjibbe is gepensioneerd, houden ei genlijk alleen de hoge huizenprijzen hen nog tegen. 'Een mooi huisje of boerderijtje in het buitengebied, dat lijkt me wel wat', mijmert Betty. 'Maar ja, zo rijk zijn we niet.' Met de foto's die ze in al die jaren op Texel maakten, hebben ze inmiddels acht albums vol geplakt. Ook op an der gebied leven ze zich creatief uit. Tjibbe schildert graag landschappen en vergezichten, die hij vervolgens met liefde cadeau doet aan zijn Texelse vrienden. Betty, lid van het landelijke Quilters Gilde, maakte ter ere van het veertig jarig 'jubileum' een bijna manshoge quilt van Texel, be staand uit niet minder dan 2280 lap jes, die ze na een oproep in het tijd schrift van het Gilde uit het hele land kreeg toegestuurd. Er zitten er ook tussen die bij de Texelse Wol Onder neming overschoten bij de productie van dekbedden en anders maar als afval waren weggegooid leder lapje ziet er anders uit en een groot deel ervan wordt gesierd met een afbeel ding, afhankelijk van de plaats die het lapje op de 'kaart' van Texel inneemt. Zo zijn er lapjes met kerken op de plek van de dorpen, lopen er koeien met lange hoorns in het zuidwesten van het eiland, heeft de woonplaats van politieman en paardenliefhebber Lou Nijhuis een lapje met een paard, staan er mensen met donkere ge zichten op de plek waar Walden Noord is gesitueerd en zijn ook de kippen van Kees Kikkert van De Kroontjes niet vergeten. En in de Waddenzee is een afbeelding te zien van een vliegtuigje, ter herinnering aan de Dakota die er neerstortte. 'Het is eigenlijk schilderen met lapjes', vertelt de maakster- Haar man is erg trots op haar. 'Als je nu bedenkt dat ze die lapjes eerst op allemaal losse kartonnetjes heeft ge stikt, deze daarna in het doek heeft bevestigd en ten slotte de kartonne tjes weer heeft verwijderd, dan snap je wel wat een werk het is geweest', vertelt hij, bescheiden reacties van Betty wegwuivend. 'Je kunt er rustig van uitgaan dat ze in elk lapje een kwartier werk heeft zitten. Kun je zelf uitrekenen hoelang ze erover gedaan heeft.' In de Molenstraat waant men zich de komende maanden op woensdag avond in de Verenigde Staten. Ver antwoordelijk daarvoor is een zaal vol 55-plussers, die zich op de dansvloer van de Buureton uitleven op country- westernmuziek Deze activiteit, ge organiseerd door de Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT), gaat woens dag 4 oktober van start. Eerst is er dansen voor beginners (aanvang 19.30 uur), vanaf 20.45 uur zijn de gevorderden aan de beurt. Wie mee wil doen, kan zich aanmelden bij de SWOT, Molenstraat 2, 1791 DL Den Burg, tel. 312 696. De kosten bedra gen 2,50 per avond. Dit seizoen worden door budovere- mging Shima verdedigingslessen gegeven voor iedereen vanaf 16 jaar. Ook dames worden uitgenodigd aan deze cursus deel te nemen. De cur sus wordt gegeven op de donder dagavond van 18.30 tot 20 00 uur in de kleine zaal van Ons Genoegen, Voor inlichtingen en opgave: Carry Severing, tel. 322637, of Jan Keesom, tel. 315640. Op dinsdag 10 oktober wordt weer een inzameling van kleding en schoenen gehouden. Onder het motto 'Geef ons de zak' halen le den van de Texelse rotaryclub en andere vrijwilligers op heel Texel huis aan huis afgedankte maar nog bruikbare kleren en schoenen op. De Texelaars worden verzocht de zakken tijdig (13.00 uur) aan de weg te zetten, schoenen en kle ding apart. De opbrengst van de verkochte kleding gaat naar de bekende goede doelen: het Tesselhuus en kuurreizen voor reumapatiënten. De schoenen gaan grotendeels naar het sociaal project Tori Oso van oud-Texelse Nel Bakker die ze verdeelt onder de armste bevolkingsgroepen. Er worden ook weer brillen ingeza meld, maar deze moeten met aan de straat worden gezet. Ze kunnen nu al worden ingeleverd bij de Hema in Den Burg, Rab in Oudeschild, Elco Vermeulen in Oosterend, de Garant supermarkt in De Cocksdorp, Echte Bakker Timmer in De Koog en de :o Spar supermarkt van Goenga inD Hoorn. De brillen gaan dit jaar naar eenj ject van het Rode Kruis in Zuid-Afii Ze worden verstrekt aan de bevok van achtergebleven delen van land. Deskundige optometns gaan er per vliegtuig heen en vet bij mensen eerst oogmetingen Het project wordt zeer vergemaï lijkt als geput kan worden uil flinke voorraad verschillende bril Contactpersoon is optometrist Winnubst (24) uit Den Burg, diet gin vorig jaar met het project ken maakte toen hij stage liep in Durt Hij zal de op Texel ingezameldeS len aan een eerste selectie onder» pen, zonodig reparaties uitvoeren zorgen dat ze op de juiste plaats men. Een officiële instructeur van hetl nmklijk Nederlands Watersport I bond verzorgt zaterdag bij Dijkma huizen vanaf 11.00 uur een tram voor leden van Windsurfclub Tei Deelname is gratis. Inlichtingen to nen worden ingewonnen via tel.: 524. Betty en echtgenoot Tjibbe Spijkerman met de enorme quilt die ze maakte ter ere van veertig jaar vakantie op Texel. (Foto Joop Rommcts) Oud-Texelse Marlous Visser is aan de Hogeschool van Amsterdam ge slaagd voor het eindexamen Ergo therapie. Tevens volgde zij met suc ces de opleiding Massage. De collecte van het Beatrixfonds voor gehandicapten die de afgelopen week op het eiland werd gehouden heeft 8796,- opgebracht. Nazaten van boswachter Nicolaas (Klaas) Mm op Texel traden afgelopen weekend in de voetsporen van hun grootvader. Min, van 1895 tot 1912 inspecteur der Kroondomeinen, het huidige Staatsbosbeheer, was des tijds van grote invloed voor het eiland. Zo stond het in cultuur brengen van het duingebied destijds onder zijn leiding. 'Mijn grootvader had de ver antwoording over de aanplant van de Dennen, maar ook over de ver pachting van stukken duingrond, ten behoeve van agrarisch gebruik en de jacht. Dat gebeurde traditioneel onderhands, maar vanaf de tijd dat mijn grootvader hier zat gebeurde dat via openbare inschrijving', aldus Jaap van de Gevel, kleinkind van Klaas Min, die het idee heeft dat de sociale, culturele en economische inbreng die zijn opa op het eiland heeft gehad onderbelicht is gebleven 'Hij spoorde de boeren bijvoorbeeld aan tot het gebruik van meststoffen, waardoor de vruchtbaarheid van de duinakkers verbeterde. Ook stimu leerde hij ze om in plaats van de tra ditionele schapen over te stappen op rundvee, waardoor de mestproductie toenam. Met de mest konden ze de kwaliteit van de schrale gronden ver beteren. Om de gezamenlijke inkoop van meststoffen mogelijk te maken, en niet meer afhankelijk te zijn van handelaars die hoge prijzen in reke ning brachten, nam Min in 1902 het initiatief tot de oprichting van de coö peratieve inkoopvereniging. Hij was ook de stuwe stuwende kracht ach ter de oprichting van de boerenleen bank, de Coöperatieve Raiffais- senbank. Hierdoor waren de boeren met meer overgeleverd aan traditio nele geldschieters die woekerrentes in rekening brachten, maar konden ze tegen een normaal tarief geld lenen, waardoor ze konden investeren in hun bedrijf.' Min had in meerdere opzichten een sociale inslag. Zo be taalde hij de bosarbeiders aan het begin van deze eeuw al door bij ziekte of arbeidsongeschiktheid, en dat ter wijl de eerste ziekte - en ongevallen- weg in Nederland dateert van 1921. Maar wie denkt dat de Texelse boe ren in die tijd altijd even ingenomen waren met de werkwijze van Min, heeft het mis. Velen stonden zeer arg wanend tegenover de nieuwe ideeen van de 'buitenstaander', waardoor de boswachter op verzet stuitte. Verder ondervond hij de nodige technische problemen bij de ontginning van het duingebied en kostte het moeite om aan voldoende arbeiders te komen. Want ook in die tijd was lang niet ie dereen bereid voor werk naar het ei land te komen. Min, die de leiding had over ontgin ningen op andere waddeneilanden, voelde zich zeer betrokken bij zijn werk. 'Hij was altijd bereikbaar, be halve zondagmorgen, als hij zich te voet vanaf zijn boswachterswoning aan de Rozendijk (toen nog Westermient) naar de RK-kerk begaf. Zoals destijds in rooms-katholieke kringen gebruikelijk beschikte hij over een groot gezin, met elf kinderen. Maar toen de grootsten van hen oud genoeg waren om naar de middel bare school te gaan, besloot hij, bij gebrek aan de gewenste onderwijs vorm op Texel, te verhuizen naar de vastewal. Hij belandde in De Peel. waar hij zich ging bezighouden met de ontginning van dit natuurgebied Dat Texel boswachter Min niet is ver geten blijkt uit het bospad nab Fonteinsnol dat naar hem is i noemd. Maar ook het gebied dal Geheim heeft zijn naam aan M' danken 'Op die plek had mijn git vader verschillende soorten bor geplant, om uit te testen welke beste groeide. Hij deed daar no mysterieus over. Toen hij er eensn stond te kijken, vroegen arbeid wat al die boompjes nu precies»: stelden. Dat is mijn geheim, woordde hij toen. Uiteindelijk b! de taaie Corsicaanse den het b wortel te schieten in het schrale d zand en werd in grote hoeveelhK aangeplant. Een naaldboom lange tijd dominant was in het t< maar die door nieuwe inzichten in boswachterij inmiddels op de ten tocht is. Nazaten van boswachter Nicolaas Min, die van 1895 tot en met 1912 op het eiland was, poseren bij het bospad dat naar hun gin der is vernoemd. iroio Gewd1

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2