jaar heb je weer zo 'n oude taart die niet wil pinnen braham wacht bijzondere ontvangst Pinpas-instructie trekt enioren over de streep ^röte letter Oudjes in een nieuw tenue Geknip^Cf PIN KÜK WO VflN DE I mee-denk-brnk zien NRTOORIOK OOK DE GR02E GOLF KOMEN EN L DRRR WILLEN OOK WO VAK iNNE....6h...6h ..pinnen!? •èfeviMit v>lh SER0IC6 olitie bereikbaar via 0900-8844 fltïTDOR GOES COMICS Ze mogen alles van me weten, behalve. Countrydance "Het moet niet te gek worden met die schone stranden" Concurrentie Leegstand Kantine Texel'94 TEXELSE j COURANT -V BK«tLL6 SPA«iH J ingang van afgelopen woens- isde politie in heel Nederland .jkbaar onder het algemene I imer 0900-8844. Dit nummer il in de plaats van de tot nu toe anteerde nummers van de ver- llende politiebureaus. Met de I enng van een landelijk num- wil de politie de ikbaarheid vergroten. Het mnummer voor spoedeisende illen blijft 112. nieuwe nummer kan dag en il worden gebeld. Voor bellers Texel betekent dat dat zij de jmst van de Politie Service Lijn meldkamer in Alkmaar aan de injgen. Veel vragen zal deze jnist zelf weten te beantwoor- wardoor de tijdsduur van de rekken beperkt kan blijven. In- nodig of gewenst, kan de beller jen doorverbonden met het Iselijke politiebureau. Deze han ige maakt dat de plaatselijke sus worden ontlast, waardoor li|d vrijkomt voor het werk op it oontjes naar 099-8844 worden doorverbonden naar de tstbijzijnde centrale. Gebruikers nobile telefoons wordenvia een «im van KPN verbonden met de politiecentrale in hun eigen gebied. In het grensgebied van twee politie korpsen kan het gebeuren dat de 'verkeerde' centrale de telefoon be antwoord; in dat geval wordt de beller onmiddellijk teruggeschakeld Het nieuwe nummer kost dertig cent per minuut. Het nummer kan met worden gebeld vanaf telefoons die zijn afgesloten voor 0900-nummers. Het is mogelijk deze nummers slechts gedeeltelijk te weren, zodat wel bijvoorbeeld de politie, maar geen amusementslijnen gebeld kun nen worden. Deze blokkering kan worden geregeld via de Primafoonwinkel, tel. 0800-0402. li Voor de spelers zelf beginnen de ja ren inmiddels te tellen. Vandaar ook dat ze in het pas begonnen seizoen met meer het derde voetbalelftal van Texel'94 vormen maar het vierde. Hun nieuw verworven sponsor, slager Hans Beverdam, toonde echter res pect voor hun grijzende haren, trok zijn beurs en stak de oudjes volledig in het nieuw. Vol trots toonden ze deze week hun outfit aan de foto graaf. Staand van links naar rechts: coach Rob Grismgt, Egbert Mantje, Dick Heerschap, Sjoerd Eelman, Marcel van Egmond, Frank Sikma, Jacco van Leeuwen en Vinme Witte. Zittend: Edwin Wienng, Fred Wiermg, Willem Jaap Grisnigt, Ed Schotanus. Dennis Eelman, John Nieboer en Andreas Schraag. londernemer Hans Veeger uit lurg wachtte bij terugkomst van lakantie naar Griekenland een Kier ontvangstcomité: Abraham gsteigen persoon 'Hans kan l'n verjaardag wel ver op reis Imaar hij ontkomt er met aan dat we zijn erf op zijn vijftigste geboorte dag een beetje versieren', seinde een van de makers maandag de krant in. De vertoning aan de Maricoweg liet weinig te raden over. Veeger heeft het niet op computers. Hij houdt de mo derne apparaten het liefst op grote afstand en werkt bij voorkeur met het traditionele timmermansgereed schap.' Gelukkig heeft de vrouw des huizes meer affiniteit met de elektro nische rekenwonders. (Foto Genard Timmerman) Duü Hillbilly Dance Club organiseert een cursus country line dance van acht lessen. Deze worden tussen 3 okto ber en 28 november iedere dinsdag vanaf 20.00 uur gegeven in dorps huis De Wielewaal te De Waal en staan onder leiding van Marleen Terwindt. In de herfstvakantie (de week van 24 oktober) is er geen les. De cursus is bedoeld voor begin nende dansers 'van 10 tot 100 jaar', maar ook gevorderden kunnen zich verder bekwamen. De cursuskosten bedragen 50,-. Meer informatie is in te winnen via tel. 329 010. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend wordt vanavond (vrijdag 29 september) gestart met een nieuwe serie van tien lessen. Deelnemers betalen 50,-. Beginners worden om 20.00 uur op de dansvloer verwacht, gevorder den krijgen vanaf 21.15 uur les. Inlichtingen zijn te verkrijgen via tel. 318 691 Er spoelt steeds minder aan wat hem voordeel brengt, maar toch is jutter Cor Ellen (73) blij met internationale milieu-afspraken over scheepsafval. Ellen bouwde ooit een illegaal zomerhuis van juthout en toont zijn vondsten op Texel aan toeristen in een van de drie jutmusea die Nederland rijk is. "Mijn zoon zit op de grote vaart en via z:jn vakbladen volg ik alles op het gebied van controle van de scheepvaart Het is goed dat Pronk ijvert voor een schone zee Dat er daardoor steeds minder valt te jutten is natuurlijk een andere zaak. Nu ben ik afhankelijk van de natuurkrach ten. Bij hevige storm is de bemanning namelijk minder alert, waardoor er vaak toch wat overboord kiepert Maar het moet niet te gek worden met die schone stranden. Als In de rubriek 'Het andere oog' op de achterzijde van het blad VROM.NL, magazine voor Milieu, Ruimte, Wonen en Rijkshuisvesting van het ministe rie van Volkshuisvetsing, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer, deze keer d pinnen en in een winkel betalen met een bankpasje voor vrijwel iedereen routinehandelingen geworden. 3r voor ouderen is het moderne betalingsverkeer nog g geen gesneden koek. Sterker nog: om verschillende enen weigert een deel van hen gebruik te maken van bankpas. De beeldschermen schrikken de senioren af, lijn bang dat zij de pincode vergeten of dat het appa- f hun pas zal inslikken. Anderen verkiezen het persoon- icontact met een bankmedewerker. De Rabobank pro- rde aan de hand van korte cursussen de angst en voordelen bij de Texelse ouderen weg te nemen. Ruim lentig senioren schreven zich in en hoewel lang niet alle ipsis werd weggenomen, raakten de meesten inderdaad irtuigd van het gemak van de pinpas. groep van negen ouderen - die per se klant van de Rabobank ven te zijn - die deze ochtend tit voorgelicht, is kritisch en be- Jd niet op haar mondje gevallen. ie koff ie met gebak volgen al snel erste uitingen van wrevel. 'Bij ons si de R van Rustig hoog in het ndel. Wij hebben niet zo'n haast ie jongeren. Wij maken liever een stieaan de balie. En meestal kom iel iemand tegen die je kent. Pm- bi| de automaat is lang niet zo ge- '9', aldus eén van de deelnemers, bijval krijgt van de hele groep. Een Ier beklaagt zich over de afne- sde service die overal te bespeu- 5 'Moeten we dat nu ook al van - bank accepteren? U moet met oefen dat de ouderen de bank 'ben groot gemaakt.' Cursus- ster Fenneke Krafft haast zich te Ben dat niemand verplicht is om buit de muur te halen en dat de sten altijd in de bank terecht- "ten. 'Ja. en dan denkt u zeker 'Daar komt weer zo'n oude taart niet wil pinnen!", reageert een dame. Krafft, lachend: 'Nee b". dat denken wij heus met. Maar toorlijk hebben wi| er belang bij dat 1,ebl mogeli|k mensen van de geld- 'Omaat gebruikmaken. De wacht ende bank worden dan kleiner en Personeel houdt meer tijd over ''Persoonlijke adviezen.' Krafft schetst een beeld van de op mars van de betaal- en geld automaten, en het gemak die zij ver schaffen. 'U hoeft met zoveel geld meer in de portemonnee te hebben, dat geeft een veilig gevoel. Een on verwachte aankoop wordt ook mo gelijk als de bank bijvoorbeeld dicht is. En misschien kun je straks op het station alleen nog maar een trein kaartje uit een automaat kopen. Dan is de pinpas een hele uitkomst.' Als in 2002 de Euro wordt ingevoerd is elektronisch betalen volgens Krafft een stuk gemakkelijker dan het leren omgaan met al die nieuwe biljetten en munten. Twee snelheden Krafft hamert er vooral op dat ie je pincode nóóit mag verraden. 'Ook niet aan die vriendelijke jongeman die aanbiedt u te helpen als u er niet uit komt. En schrijft u de code vooral niet op het pasie Als u een geheugen steuntje nodig heeft kunt u de code verwerken in een verzonnen telefoon nummer dat u in uw agenda tussen de andere telefoonnummers zet.' Geruststellende woorden moeten de angst voor 'rampen' wegnemen 'De automaat slikt de pas heus niet in als u te lang wacht Dan wordt de trans actie afgebroken en kunt u het op nieuw proberen. En ook als de pin code na drie pogingen met goed is krijgt u uw pasje terug. Die wordt dan wel uit veiligheidsoverwegingen ge blokkeerd. U krijgt een nieuwe pin code thuisgestuurd die zelfs de me dewerkers van de bank niet kennen.' Uit de zaal komt de suggestie om automaten te plaatsen met twee snelheden: een trage automaat voor ouderen zodat zij alle tijd hebben om de verlangde handelingen te verrich ten en een snelle automaat voor de overige klanten. Krafft vindt het idee zo gek nog niet en zal hem doorspe len aan de directie, maar drukt haar gehoor op het hart zich nooit te laten opjagen en rustig de tijd te nemen. 'Ook als het heel druk is bij de auto maat moeten de anderen maar wach ten. Haast u niet, nooit.' Praktijkles Na Kraffts vriendelijke en heldere in structie aan de hand van dia's wordt het geleerde in praktijk gebracht. Met pasjes van de bank wordt buiten ge pind en gechipt. 'Er komen steeds meer pasies en we moeten al zoveel nummers onthouden; de postcode, telefoonnummers en andere getallen Als je ouder wordt valt dat heus niet mee', zegt een mevrouw die per on geluk de verkeerde code intoetst. Maar bij de tweede poging geeft de automaat dan toch de gevraagde bil jetten uit, die de deelnemers helaas niet mee naar huis mogen nemen. 'En als u nu graag briefjes van 25,- wilt, toetst u gewoon een bedrag van 75,- of ƒ175,- in', adviseert Krafft. Vervolgens spelen de ouderen binnen 'winkeltje' met een betaalautomaat Dat is iets moeilijker omdat de in structies op het schermpje een stuk kleiner worden weergegeven en de 'klant' even moet wachten totdat de computer verbinding heeft gemaakt met de bank. Na enkele missers lukt het iedereen om fictief een paar schoenen af te rekenen. Lagere drempel Bij de nabespreking blijkt de sessie haar uitwerking met te hebben ge mist. Zeven van de negen deelne mers verklaren dat de drempel een stuk lager is geworden en voortaan van de pinpas gebruik te maken of dat vaker dan voorheen te zullen doen. Een aantal ouderen vindt de vereiste handelmgssnelheid toch wel wat aan de hoge kant liggen. 'Mis schien moet u de cursus nog maar een keertje herhalen', oppert een meneer. 'Ja lekker, nóg een keer kof fie met gebak!', roept een ander. Krafft zegt dat ze altijd een bank employé kunnen vragen of die hen wil helpen. Een echtpaar verklaart dat zij eerder de taken verdeelden. 'Ik deed al vast boodschappen terwijl mijn man naar de bank ging om geld te halen. Voortaan gaan we eerst sa men pinnen en daarna gezellig win kelen.' Eén vrouw twijfelt nog. 'Het oude systeem beviel me eigenlijk wel, maar ik bevind me nu op een hellend vlak. Ik denk dat ik maar wacht tot de in voering'van de Euro.' Slechts één deelneemster blijft zich hardnekkig verzetten tegen de digitale zegenin gen van de moderne tijd. 'Ik doe er niet aan mee. Je moet niet alles doen wat je wordt opgelegd', zegt zij vast beraden. Bart Bosch een portret van de Texelse strandjut ter Cor Ellen. Ellen spreekt zijn be zorgdheid uit over het steeds scho ner worden van de stranden: 'Als de overheid het allemaal moet bergen, kost het meer dan het opbrengt. En van een goed stuk hout uit zee is nog nooit iemand slechter geworden.' Maar Ellen ondervindt niet alleen con currentie van het ministerie van mi nister Pronk: 'Voor een mooie partij planken kreeg ik begin dit jaar maar honderd gulden. Want dan zegt zo'n Texelaar die te sloom is om het zelf van het strand te halen: bij Gamma is het goedkoper Die bouwmarkten verpesten het voor je.' VERVOLG VAN PAGINA 1 in verreweg de meeste gevallen om. Bij leegstand heeft immers niemand baat. Als duidelijk is dat er sprake is van recreatieve verhuur of een ander gebruik dat in strijd is met de regels, dan mogen we optreden. Daarover heeft de rechter geen misverstand laten bestaan en dat is voor ons het grote winstpunt', aldus Bakker. 'We hebben de juiste instrumenten en gaan door op de ingeslagen weg.' De gemeente vermoedt dat een aan tal andere aangeschrevenen de rech ter eveneens om een schorsing zul len verzoeken. Bakker beaamt dat er een voor het college voordelige voorbeeldfunctie uit zou kunnen gaan van een geding dat door de ge meente wordt gewonnen. 'Dat kan anderen ervan weerhouden een aan schrijving aan te vechten. De proce dure is toch al omslachtig vanwege de intensieve en langdunge contro les. Hopelijk gaat het in de toekomst soepeler en hoeven we met gedu rende een heel jaar te controleren. Misschien gaat de rechter wel ak koord met een omkering van de be wijslast. Dan zou het net zich perfect sluiten.' Fenneke Krafft geeft aanwijzingen terwijl één van de deelneemsters de betaalautomaat uitprobeert. VERVOLG VAN PAGINA 1 anders een precedent te scheppen. Hoewel binnen het bestuur stemmen opgingen om het feest in de kantine toch gewoon te laten doorgaan, werd toch besloten het gemeentelijke ver bod te respecteren. Het riskeren van een rel zou ook met bevorderlijk zijn voor de toekomstige discussie inzake paracommercie. Onbillijk? Volgens Dapper is er alle aanleiding om te bek ijken of de huidige regels wel billijk zijn. Het stemt hem ook bit ter dat het voor vanavond geplande feestje niet doorgaat, terwijl veel an dere gevallen van paracommercie, die zelfs openlijk in de krant worden aangekondigd ongemoeid worden gelaten. 'Wat dacht je van bridge- wedstrijden in de kantine van de manege?' Niet dat Dapper daar een eind aan gemaakt wil zien, maar hij wil wel een systeem waarbij de ver meende schade die de gevestigde horeca lijdt reëel wordt afgewogen. 'Er zijn verenigingsactiviteiten die bij de gewone horeca niet terecht kun nen of waar de horeca geen interesse voor heeft. Die zouden zonder pro blemen vergunning moeten krijgen voor het gebruik van een gemeen schapsaccommodatie'. Het college signaleerde dat de kan tine van Texel '94 al eens eerder voor een particulier feest is gebruikt wat aanleiding was voor een klacht. De afgelopen zomer werd daar een zil veren huwelijksjubileum gevierd. Ook hier ging het om iemand die nauwe banden heeft met de sportvereniging, maar daar was het volgens Dapper in een ander opzicht mis gegaan. De kantinecommissie had het toegelaten en het bestuur wist van niets Harde lijn Het tegengaan van paracommercie gebeurt krachtens de Drank- en Horecawet. De uitvoering daarvan is in handen van het gemeentebestuur, dus niet van de georganiseerde horeca. Voorzitter Jook Nauta van de afdeling Texel van Horeca Nederland wil dat nog eens benadrukken, om dat soms de indruk wordt gewekt dat je best een particulie'r feestje in een sportkantine mag houden als de horeca het goed vindt. Ovengens meent hij dat de huidige regelgeving voor sportkantines niet moet worden versoepeld. De kantines mogen al leen worden gebruikt voor club- activiteiten die een directe relatie hebben met het voetbal. Verhuur aan derden kan dus niet, ook niet als het gaat om iemand waarmee de club een speciale band heeft. Anders is al gauw het hek van de dam en ontstaat op zijn minst onduidelijkheid, nog afgezien van de rompslomp die het beoordelen van die speciale gevallen met zich meebrengt Convenant Nauta voelt wel iets voor een convenant, zoals ten aanzien van paracommercie voor de dorpshuizen geldt. Ook dit convenant houdt een verbod in, maar er wordt ook reke ning gehouden met omstandigheden van lokale aard. Een regeling voor de sportkantines is gewenst omdat de landelijke KNVB koepelovereenkomst met het bedrijfsschap Horeca inzake para commercie in sportkantines niet meer bestaat. In die overeenkomst stond onder meer expliciet dat recep ties en partijen rond gebeurtenissen in de persoonlijke sfeer met in voetbalkantines mogen plaatsvinden. Ook verhuur of ter beschikking stel len van een kantine aan derden werd uitgesloten, zodat Nauta er met aan twijfelt dat Texel '94 en andere sport clubs wel degelijk weten waar de norm ligt. De Horeca-voorzitter geeft toe dat de afspraken wat betreft het gebruik van gesubsidieerde accom modaties niet altijd worden nage leefd. 'De gemeente treedt met altijd op en wij leggen met op elke slak zout. Maar daarmee is de norm nog met van de tafel' VRIJDAG 29 SEPTEMBER 2000

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5