Euroase verkoopt al zijn bungalows i Nieuwe Jan van Toon nadert thuishaven 'Ik dacht dat hij een goede gesprekspartner van ons was Welzijnsinstellingen krijgen extra geld Cjrocn ^wartsjexels 'm het hart- Kampeerplaatsen worden ingeleverd tel Calluna pas ver twee jaar ixtra geld voor Tafeltje Dekje Onder de pomp ËmimfeOpPip Van Andel zwaar onder vuur bij politiek Gehoornde slijmvis Meer geld voor lamsvleesproject Inzameling skatepark j3edrijvig heid Kabelkrant in ere hersteld Razende Bol Kunstnomade Om financiële nood te lenigen TEXELSE^COURANT IDIO UJimfTlets TEXELSE SgCOUftAXT VRIJDAG 13 OKTOBER 2000 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 11521 ertenties/abonnementen/bezorging: ibaan 6 1 MC Den Burg loon 0222 - 36 26 00 'ax 0222 - 31 41 11 ichijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. gen wordt begonnen met de verkoop van alle huidige lekomstige recreatiebungalows van het Kustpark Texel Euroase aan de Bosrandweg bij De Koog. Het bedrijf ip deze wijze financiële mogelijkheden scheppen voor zeer ingrijpende vernieuwing van het totale park inclu- centrale voorzieningen, waaronder het dagrecreatie- in bij zwemparadijs Calluna. rste instantie zullen door ject Leisure Projects BV 52 alows aan de man worden ge- t, die tien en vijftien jaar ge werden gebouwd aan de lijke rand van het park. Voor- e van eigenaar verwisselen a ze vrij ingrijpend worden knapt. Onder meer zullen de st golfplaten op de daken en vervangen door dakpan- De huizen zullen tussen 000,- en ƒ289.000,- moeten sngen, kosten koperen exclu- BTW. Euroase verzorgt en ert de bungalows. De eige- mogen er ten hoogste acht in per jaar zelf gebruik van de gestegen kosten van de ne maaltijdvoorziening te dek- rekt de gemeente de jaarlijkse age met ƒ6.000,- op tot I30,-. Het college ziet Tafeltje e als een belangrijke voorzie- sn voor ouderen, die hen in stelt langer thuis te blijven en en niet afhankelijk te zijn zorginstellingen. De kans is t dat, in verband met de hy- in de toekomst wordt over- apt op diepvriesmaaltijden. laaltijdvoorziening, waarbij vrij ers op basis van een kilometer- jeding warm eten bezorgen, net in een stijgende behoefte, kien in 1996 nog 100 mensen uik van service, vorig jaar waren ir gemiddeld 149. Gevolg is dat lauffeurs meer adressen moeten eken en meer kilometers afleg- Vele jaren ontvingen de chauf- van de Stichting Welzijn Oude- Texel (SWOT) een tietervergoeding van 60 cent per neter. Gezien de gestegen dstofprijzen is deze opgetrokken 70 cent. Reden voor het college arlijkse subsidie te verhogen. De g is echter of een dergelijke bij- nodig zal blijven. Verwacht Ut namelijk dat de Keuringsdienst "aren de voorschriften zal wijzi- waardoor in de nabije toekomst warm voedsel meer mag wor- getransporteerd. Diepvries loden, in combinatie met een netron, zou een alternatief kun- zijn, al moet dit nog worden on- ocht. Dergelijke maaltijden hoe- slechts één keer per week te len rondgebracht, hetgeen een nenlijke besparing oplevert, nhouddozen en pannetjes wor- dan overbodig, zodat de ge- nte ook daarin niet meer hoeft bij ragen maken. Wat de verhuurresultaten betreft krijgen ze geen garantie maar wel een realistische prog nose, die aangeeft dat op een ren dement van ruim 7% kan worden gerekend. Volgens hetzelfde re cept werden destijds de bunga lows van Landal Greenparcs (Sluftervallei) verkocht. In een later stadium verkoopt Euroase onder ongeveer dezelfde condities 110 bungalows die nog gebouwd moeten worden. Dit aantal komt in de plaats van de 52 in 1958 en1959 gebouwde bungalows, die worden gesloopt omdat ze zeer ver ouderd zijn. Om deze uitbreiding mogelijk te maken zonder stijging van het bestaande aantal bedden, zullen alle 170 toeristische kampeer plaatsen op het terrein worden opge heven. Dat betekent dus dat opnieuw een flink aantal plaatsen voor tenten en toercaravans op Texel verdwijnt. De gemeente heeft daar geen be zwaar tegen omdat het resterende aantal toeristische kampeerbedden op heel Texel straks nog net 30% van het totale aantal slaapplaatsen be draagt, het afgesproken minimum. Het omzettingsproject zou volgens m Euroase wisselt kampeer- 'tttsen in voor vakantiehuizen. Oa/i moeten die Texelaars zeker "He tenten wonen? een eenvoudige procedure, een zo genaamde binnenplanse wijziging, kunnen worden geregeld. De bedoe ling is de eerste serie nieuwe bunga lows te laten verrijzen op het huidige kampeergedeelte. Noodwoningen De 52 sloopbungalows worden al een jaar niet meer aan gasten verhuurd. In plaats daarvan verhuurde Euroase ze aan woningzoekenden, vooral werknemers en seizoenkrachten van diverse bedrijven op Texel. Daaraan komt binnenkort een eind, want per 1 november lopen de contracten af. Het is overigens niet uitgesloten dat een deel van de oude bungalows er volgend seizoen nog staat, zodat ze opnieuw gebruikt kunnen worden voor opvang van woningzoekenden. De 110 nieuwe bungalows worden in verschillende fasen gerealiseerd. Komend voorjaar zullen de eerste worden gebouwd en in 2003 zijn ze allemaal klaar. Generaal-manager Eric Heijenk van Kustpark Texel; 'We bouwen ze volgens ontwerpen van ons eigen architectenbureau Vast- project in diverse grootten en soor ten, zodat we aan de wensen van een breed scala van gasten en doelgroe pen tegemoet kunnen komen. De meeste huizen zijn zespersoons, en kele tientallen worden zeer luxe vierpersoons huizen en we kunnen zelfs groepen van twaalf personen opvangen door twee zespersoons bungalows te koppelen' Comfortabel Maarten Boeren uit Amersfoort, die lllll m"B;i - .-.wiMrtSVv.'A In een glinsterend zonnetje liep de gloednieuwe TX 36 Jan van Toon van Jaap en Toon van der Vis gister middag voor het eerst de haven van Oudeschild binnen. Een geavanceerd schip van het type Concordia, dat de tests goed heeft doorstaan en bij wijze van proef gisteren het eerste trekkie aan boord haalde en in Oude schild veel bekijks trok. Morgenoch tend vanaf 10.00 uur is het schip in Oudeschild te bezichtigen en zal Jan (van Toon) van der Vis de nieuwe aan winst met champagne dopen. Om 11.15 uur vertrekt het schip voor een proefvaart, waarna van 13.00 tot 16.00 uur in hotel-restaurant Greenside een receptie wordt gehou den. (Foto Harry da Graaf) als manager van het projectbureau van Euroase Pares nauw betrokken is bij het project, laat weten dat het ontwerp voor de nieuwe bungalows pas op 1 december helemaal defini tief is, maar het zullen in elk geval 'landhuisachtige' bungalows worden, voorzien van een zadeldak en met een inrichting die tegemoet komt aan de groeiende vraag naar comfort en luxe. 'Verder willen we het terrein waarop de bungalows komen zoveel mogelijk groen houden, ook in ver- Lees verder pagina 7 Jan van Andel, directeur van de Stichting Wonen Texel (SWT), heeft zich de woede op de hals gehaald van het gemeentebestuur. De uitlatingen die Van Andel vorige week deed in een vraaggesprek met de Texelse Courant zijn het college en verschillende raadsfracties in het verkeerde keelgat geschoten. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van dinsdag noemde wethouder Schilling (Texels Belang) van Ruimte, Wonen en Economie de uitspraken van Van Andel 'een ongenuanceerde aanval op het beleid'. 'Ik had gedacht dat deze meneer méér verstand had.' D66-raads- lid De Groot, die Van Andel al eerder had bekritiseerd, vond dat Schilling met die laatste opmerking te ver ging. Van Andel verweet de Texelse politiek een gebrek aan daadkracht en visie bij het oplossen van de explosief groeiende woningnood op het eiland. De (weinige) kansen die de lokale politiek heeft om iets aan het huisvestingsprobleem van met name senioren en kleine huishoudens te doen, zouden niet worden aangegre pen. 'In het verleden zijn de politieke keuzen met afgestemd op de demo grafische ontwikkelingen en nu ge beurt het weer niet', aldus Van Andel in de Texelse Courant van 6 oktober. Hij bepleitte een rigoureuze aanpak van de woningnood door het opstel len van een volkshuisvestingplan en door bijvoorbeeld op 't Horntje een nieuwe woonkern te bouwen. 'Dét soort keuzen moeten de politici ma ken, daar zitten ze voor. Niet voor dat slappe geklets.' Frido Boom van de TX 10 Emmy ving donderdag een opmerkeli|ke vis. De gehoornde slijmvis (parablenmus gattorugine) is volgens NlOZ-bioloog Hans Witte namelijk al meer dan der tig jaar niet meer aangetroffen in de Waddenzee. Boom ving het circa vijf centimeter grote visje in de Texelstroom, nabij Oudeschild. Het dier pleegt zich op te houden in on diep water, liefst met een rotsachtige bodem en lopen daardoor in strenge winters de kans te bevriezen. Zo ko men vaker voor in de Atlantische Oceaan, maar niet in de Noordzee. Na een kort verblijf in EcoMare her kreeg het visje vandaag de vrijheid. (Foto Gerard Timmerman) De uitlatingen van Van Andel stonden op de agenda van het college-over leg van deze week. 'Wij waren zeer onaangenaam verrast door het inter view. Het college is van mening dat het gemeentebestuur en de ambte naren alles uit de kast hebben ge haald om de woonsituatie te verbe teren', zei burgemeester Joke Geldorp. 'Van Andel heeft wel erg kort door de bocht geredeneerd.' Zonder zelfs maar Van Andels naam te noe men deed wethouder Daan Schilling er nog een flinke schep bovenop. 'We zitten geregeld met hem om de tafel. We dachten aan hem een goede ge sprekspartner te hebben. Juist van iemand die heel goed weet hoe de vork in de steel zit, had ik dit niet ver wacht. Dit zal de verhoudingen geen goed doen.' De vegen uit de pan volgden nadat CDA-voorman Jan Koolhof tijdens de rondvraag had medegedeeld dat Van Andels opmerkingen mij hem ver keerd waren gevallen. Koolhof vroeg of het college voor de volgende commissievergadering al de inspan ningen die de gemeente zich de laat ste jaren heeft getroost op een rijtje wil zetten om daarmee Van Andels beschuldigingen te ontkrachten. Dick Drijver (Texels Belang) zei dat hij 'ver bijsterd' was door het vraaggesprek. 'Is dit nog wel een loyale gespreks partner?', vroeg hij zich af. Ook Drijver wilde in commissieverband op de zaak terugkomen. Overigens brengen de leden van de commissie Ruimte, Wonen en Economie - waar van Schilling voorzitter is - volgende maand een bezoek aan Van Andel. De gedachtenwisseling stond al op de agenda voordat alle commotie begon. Vestigingsgrens Raad en college vinden al enige tijd dat de vrije-vestigingsgrens omhoog moet. Overkanters zonder economi sche binding met het eiland mogen nu alleen een permanente woning betrekken waarvan de prijs hoger ligt dan vierenhalve ton. Tevergeefs heeft het college bij de provincie aange drongen op het optrekken van de grens naar zes ton, hetzelfde niveau Het onderzoek naar het opzetten van een afzetketen voor Texels lamsvlees krijgt een extra financiële injectie. Bureau Bartels uit Amersfoort, dat het onderzoek in opdracht van de ge meente en de Stichting Stimulenng Texels Product (SSTP) verricht, wil nagaan wat de afzetmogelijkheden voor het vlees op het eiland zelf zijn en daarvoor tussen de tien en vijftien restauranthouders interviewen. Eer der werden enquêtes gehouden on der schapenboeren, veehandelaren en slachters. De gemeenteraad heeft ermee ingestemd dat de helft van de meerkosten (ruim ƒ4.200,-) voor re kening van de gemeente komt. De andere helft wordt betaald door de SSTP. Enkele tientallen jongeren gaan bin nenkort langs de deuren om geld in te zamelen voor de asfaltering van het skatepark aan de Emmalaan in Den Burg. Het skatepark mocht de afgelopen zomer rekenen op enkele honderden bezoekers, waaronder een vaste groep van zo'n zestig Texelse jongeren die wekelijks meer dere malen aanwezig zijn. Kortelings is het park uitgebreid met een tricky bank, gedeeltelijk gemaakt van delen van de oude ramp. Ook werden in samenwerking met Staatsbosbeheer en de gemeente afvalbakken ge plaatst. Om de aanleg van de skatebaan af te ronden, moet het geheel eigenlijk worden geasfalteerd. De ondergrond van de voormalige tennisbaan is op diverse plaatsen kapot en niet ge schikt om op te skaten; de kosten van het asfalteren bedragen rond de ƒ60.000,-Inmiddels is de Welzijns- stichting, exploitant van het park, op zoek naar fondsen, terwijl ook de vaste bezoekers hun steentje willen bijdragen. Met toestemming van de gemeente wordt daarom op vrijdag en zaterdag 20 en 21 oktober een inzameling gehouden. als op de Friese waddeneilanden geldt. Het college heeft nu de hoop geves tigd op een wetswijziging die een onvoorwaardelijke bmdingseis met het eiland mogelijk maakt, waardoor een financiële vestigingsgrens over bodig zou worden Volgens PvdA- fractievoorzitter Hans Roeper kan de wetswijziging - die nu nog bij Eerste Kamer ligt - door 'politieke proble men' nog wel een aantal jaren op zich laten wachten. Daarom spoorde hij het college tijdens de raads vergadering nogmaals aan om gede puteerde Henri Meijdam (WD) aan zijn jasje te trekken om hem ertoe te bewegen de koopgrens alsnog tot zes ton te verhogen. De kans op suc ces is overigens klein. Meijdam heeft eerder al laten weten principieel te genstander te zijn van iedere belem mering die vrije vestiging in de weg staat. TV Krant Texel gaat weer officieel Kabelkrant Texel heten. Twee jaar geleden besloot uitgever Dral Media de naam te wijzigen, aangezien er steeds meer videobeelden werden getoond en de oude naam de lading niet meer zou dekken. De nieuwe naam bleek echter maar nauwelijks in te burgeren, terwijl ook de medewer kers zelf moeite hadden er aan te wennen. Omdat wegens de hoge kosten al eerder was besloten video beelden alleen nog maarte gebruiken bij speciale gelegenheden en voor de advertentiepagina's, stond mets het eerherstel van de oude naam meer in de weg. Het medium gaat wél een nieuw logo voeren. De gemeenteraad heeft unaniem een door Texels Belang ingediende mo tie aanvaard die ervoor pleit de Ra zende Bol bij het Nationaal Park Dui nen van Texel i.o. te betrekken. De zandplaat is deel van de gemeente Texel en groeit in de verre toekomst vast aan het eiland. Daarom vonden alle raadsfracties het 'logisch' dat Noorderhaaks onder het regime van het Nationaal Park komt te ressorte ren. Pagina 1 John Patrick Erskine had net zo goed geen nationaliteit kunnen hebben. De 56-jarige nomade is inmiddels aan zijn vijfde vaderland toe. Sinds ander half jaar woont en werkt hij op Texel, waar hij in zijn atelier aan het Gerrits- landerdijkje bepaald niet stilzit. Pagina 9 Om de financiële nood van sociaal- culturele instellingen te verlichten heeft het college besloten de jaar lijkse subsidies in 2000 en 2001 met twee tot drie procent te verho gen. Om de bibliobus op de weg te houden krijgt de bibliotheek voor dit jaar een extra vergoeding van ƒ30.000,-. Voor 2001 was al zo'n zelfde bedrag toegezegd. Het geld hiervoor komt uit de ƒ100.000,- die zijn bestemd voor het oplossen van financiële problemen bij de welzijnsinstellingen. Doordat de indexering van de raam- subsidies achterbleef bij de loonkostenstijging stapelden de fi nanciële problemen bij de instellingen zich op. Om die op te lossen worden in de toekomst andere uitgangspun ten gehanteerd. Bij verstrekking van subsidies wordt meer gekeken naar de functie die de instanties hebben voor de gemeente, dan naar de noodzaak om deze lichamen in stand te houden. Het streven is om overlap pingen in de dienstverlening en het productenaanbod te voorkomen. De Stichting Welzijn Ouderen Texel, de bibliotheek, Muziek- en Dansschool en de SKT krijgen te maken met bud getten ten behoeve van bepaalde producten of diensten. Er moet dus een tegenprestatie worden geleverd. Voor musea gaat een bijzondere re geling van kracht. Tot nu toe worden ze beschouwd als sociaal-culturele instellingen, maar gezien de toeris tische en educatieve functie zal dat straks niet meer het geval zijn. Voor alsnog blijft voor musea het oude systeem bestaan. Maar het college stuurt wel aan op een discussie over de vraag of musea nog wel moeten worden gesubsidieerd en zo ja, uit wel budget het geld dan moet wor den geput. Dorpshuizen zal worden gevraagd in plaats van de huidige producten begroting een beheers- en activiteitenplan samen te stellen. Hieruit kan worden opgemaakt in hoeverre de dorpshuizen met hun activiteiten een gemeenschaps functie vervullen. Voor kleinere orga nisaties die veelal met vrijwilligers werken wordt dit wat te ingewikkeld. Voor clubs die een maatschappelijke functie vervullen blijft de jaarlijkse subsidie in stand. Voor incidentele projecten keert .de investenngs- subsidie terug. De terugkerende sub sidies worden elk jaar geïndexeerd, waarmee 'achterstandssituaties' worden voorkomen. (Advertentie) LfM ^BarL- Jrirh i» fcf kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterij NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1