erse nomade via voetsporen van Van Gogh op Texel beland I fefpoomst-1 Zonnebloem zoekt verplegenden met pit Raad onder indruk van havenwerk T E XE LS E® COURANT Cézanne opende de deur naar de twintigste eeuw zonnebloem^ .TEXELSE g courant- Daar kun je mee lezen en schrijven "Ook ik doe mee" als vrijwilliger Geen krant gekregen? Bel uw bezorger i De Witte Engel Rondvaarten met tsarenschip Ouderen eten samen Erfenis definitief naar WVG-fonds Vakbond geeft belastingservice BEZORGERS John Patrick Erskine voor het titelstuk Van Sunderland naar Gerritsland' Bel: (076) 564 63 62 Giro 145 Postbus 2100,4800 CC Breda Fax(076)564 63 00 E-mail: info@zonnebloem.nl KEURMERK VOOR VERANTWOORDE FONDSENWERVING EN -BESTEOING Jaarlijks gaan zo'n 6.000 chronisch zieke en gehandicapte vakantie gangers met ons op pad. Daarom zoeken wij verplegenden en zieken verzorgenden om onze gasten zo'n onvergetelijke vakantie te bezorgen. vrijdag 13 OKTOBER 2000 en sprak erover in lovende termen', aldus De Winter tijdens de opening van Erskine's expositie. 'Een paar weken later heb ik mijn eigen pre mière beleefd in John's atlier en ik was meteen verkocht - net als het schilderij.' Het doek hangt nog niet bij De Win ter aan de muur, maar is tot en met deze maand bij De Worsteltent te zien. Bij mooi weer staat een deel van de collectie opgesteld in de tuin van het restaurant op de hoek van de Smitsweg met de Rozendijk. Bij re gen en wind worden de schilderijen naar binnen verplaatst, op één na. De hommage aan Carl Banks, de bedenker van Donald Duck, blijft te allen tijde buiten staan, 's Werelds beroemdste eend staat tussen an dere vogels prominent afgebeeld op het schilderij, dat heel toepasselijk een plaatsje bij de vijver heeft gekre gen. De vreemde eend in de bijt is een geit. 'Dat is Lindy, de geit van mijn buurman Johan Witte. Het is de leukste geit die ik ken. Ze speelt op het erf met de hond en de ganzen. Ik breng haar elke dag een wortel', zegt Erskine vertederd. Tekst en foto's Bart Bosch X (jrccn 2warL.-Jéxels in het harL. omad, I like that word. Yes, a mad, that's what I am.' John lock (naar de Ierse beschermhei- Saint Patrick) Erskine spreekt uwelijks Nederlands. Waarom zou ook? Binnen een paar jaar is hij tfi weer vertrokken naar één of ider Europees land. Het zal zijn 5de 'buitenland'zijn - kortere ver ven op de Bahama's en in New gland (VS) niet meegerekend, izwervers-curriculum vitae nam al na zijn geboorte in het Ierse wntry Cork een aanvang. Toen zijn igelse) vader na de Tweede We- jJJoorlcg terugkeerde van de slag- Jen van Normandië en zijn zoon r het eerst zag, nam hij zijn gezin- e mee naar zijn geboortestreek, Noord-Engelse Sunderland, waar k John zou opgroeien. 'Ik heb me iltijd gelukkig gevoeld. Ik weet met waarom ik er wegging.' De ruige kust van Sunderland is terug te zien op het 'titelstuk' van de najaarsexpositie. In de zee die Engeland en Nederland delen drijft een in vogelperspectief geschilderd Texel, waaruit een vrouw met een mandje mosselen in haar hand als een feniks uit de as herrijst. Het idee voor het (onvoltooide) doek is ingegeven door een aquarel van Henry James Johnstone dat in het Sunderland Museum hangt. 'Het schilderij betekent veel voor me. Mis schien symboliseert het een keerpunt in mijn leven, of in ieder geval een moment van reflectie. Is de cirkel rond en wil ik mij definitief ergens vestigen, of wil ik een nomade blij ven? Ik zou misschien niet willen stoppen met reizen, maar het lijkt me prettig een thuis te hebben, een ba sis van waaruit ik kan vertrekken en lySprakel en Annie Franssen ver gen donderdag in De Witte Engel 10.00 tot 16.00 uur demonstra- werken met stofjes en 3-D ser- len maken. De twee worden 'een lingsduo op creatief gebied' ge- femd, die de hele wereld afreizen it hun vernieuwende ideeen. Zij luceerden in Duitsland de 'ettentechniek en binnen een half ar werd deze overgenomen door ((bedrijfsleven. Hetzelfde gebeurde t afgelopen voorjaar in de Vere gde Staten. Informatie over hun tmst is in te winnen via tel. 313 644 310 387. Shtandart, een replica van het (ggenschip van tsaar Peter de ote, vaart zondag 20 oktober rond 00 uur de haven van Oudeschild ■nen voor een nieuw bezoek van dagen Dat gebeurt op initiatief "het Maritiem en Jutters Museum, 'd augustus, vlak na het beeindi- rvan Sail Amsterdam, lag het Rus die schip ook al enkele dagen tus- de Texelse kotters. Honderden «ïsen stonden toen op de dijk om te verwelkomen, terwijl bijna ««luizend geïnteresseerden van mogelijkheid gebruik maakten om nkijkie te nemen aan boord. Bij het (uwe bezoek kan ook met de tien «n sterke Russische bemanning Men meegevaren, tijdens een on- ■eer drie uur durende tocht. De sten bedragen ƒ45,- vooreen vol- Ssene; kinderen van 5 tot en met betalen 25,-. Er kunnen maxi- al 60 personen mee. vaartocht worden dagelijks ge- 44kt van zaterdag 21 tot en met ndag 24 oktober en duren steeds (n 10.00 tot 13.00 uur. Op dezelfde igen én op vrijdag 20 oktober kan (Shtandart worden bezichtigd tus- h 14,00 en 19.00 uur. Een kaartje "voor kost ƒ5,- (ƒ2,50 voor kinde- De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) organiseert een project 'Sa men Eten' voor ouderen voor wie gezelligheid en huiselijkheid ver te zoeken zijn. Ze gebruiken in De Buureton gezamenlijk een maaltijd, waarbij de deelnemers - zonder tus senkomst van de stichting - zelf nieuwe afspraken kunnen maken om samen te eten. De kosten voor het eten, inclusief een kop koffie, bedra gen ƒ20,-. Geïnteresseerden kunnen zich melden bij de SWOT, Molen straat 2, Den Burg, tel. 312 696. De gemeenteraad heeft de erfenis van mevrouw Nederhelman uit De Waal aanvaard. Overeenkomstig haar wens zal het geld (ruim 52.000,-) ten goede komen aan de gehandicapten. PvdA en D66 deden pogingen om de nalatenschap niet in 'de bodemloze put' van het fonds voor verstrekkin gen krachtens de Wet Voorzieningen Gehandicapten te laten verdwijnen, maar zij vonden het college en een raadsmeerderheid op hun weg. De notaris heeft laten weten dat een stor ting in het WVG-fonds met de wils beschikking van Nederhelman over eenkomt. Leden van de FNV kunnen een be roep doen op de belastingservice van de vakbond voor het invullen van het verzoek om voorlopige teruggave. Omdat de belastingbepalmgen voort durend veranderen, kan het invullen van dergelijke formulieren een groot probleem vormen. Texelse FN V-leden die van deze (gratis) service gebruik willen maken, kunnen contact opne men met Ria Witte, tel. 312217 (van 19.00 tot 19.30 uur). Weverstraat 17A Weer of geen weer, het werk aan de herinrichting van de haven in Oude schild gaat door. Een karwei waarbij op veel fronten tegelijk wordt ge werkt. Er wordt grond verplaatst, er zijn teenschotten gezet en keien voor het talud worden op hun plaats ge bracht. Zinkstukken zijn afgezonken en de voormalige uitlaat van het bas sin is verwijderd. Deze plek zal, net als langs de rest van de dijk, van as falt worden voorzien. Zodra het weer het toelaat, kan een begin worden gemaakt met het asfalteren van de nieuwe toegangsweg tot de asfalt- centrale. Zodra die gereed is, kan de doorbraak tussen het bassin en de bestaande jachthaven worden gerea liseerd. Dit zal naar verwachting half november plaatsvinden. Om de ver richtingen van de aannemers combinatie Daalder, De Vries van de Wiel en Grontmij te aanschouwen trotseerden leden van de gemeente raad en het college woensdag de barre weerselementen. Ze zagen dat het ambitieuze karwei tot dusver naar wens verloopt en dat het werk op schema ligt. Naam Peter van Heerwaarden John v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Simone Toorenburg Erik van Es Jonathan Abraha David van Es John van Heerwaarden Stefan Huisman A. van Tongelen Mevrouw Barhorst Peter Bakker Mw. W. van Benthum Wendy v.d. Beek Marian Krotje Rob Kooiman Tjeerd Lemstra Emmy Boerhorst Cor Hin C. Broekman Lars den Braven Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Sandra Bremer Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Patrick de Graaf Jorrit Koenen mw. T. Witte-de Vries Danny Goënga Tobias van der Zee N. van Leersum Jorina Hooyschuur Route Q Den Burg A. 31 25 73 Den Burg A131 55 79 Den Burg B. 31 20 38 Den Burg C. 31 53 26 Den Burg D. 31 40 30 Den Burg E. 31 00 79 Den Burg F 31 40 30 De Zes. Bg. Houtstr.. Houtwg.. Witte Kruisln., Kogerwg/Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr 31 55 79 De Mars (oudste deel en fase 3), Spinbaan 31 44 78 De Mars v.a. Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton 31 04 43 Oudeschild, Schilderweg 249-296 31 27 63 Den Hoorn 31 93 03 De Koog. Bosrand weg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 31 79 36 De Cocksdorp 31 65 72 Oosterend 31 89 30 De Waal 31 39 56 Westerw., Akenbuurt, J Ayeweg, Hemmerkooi 31 35 66 Keesomlaan vanaf 45. Pontweg 72 - 95. Leemkuil. Zuid-Haffel, Waterw., Driehuizen 31 55 17 Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg 31 79 08 Midden-Eierland. Hoofdw., S'lufterw., Oorspr.w., Stengw., Limietw. 31 63 62 Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew 3112 46 Vuurtorenweg/Krimweg 31 63 24 Het Noorden 31 83 07 Oost 31 88 37 Spangerw., Marsw., Kadijksw., Hallerweg. Ongeren, Meiertebos, (Waalen)burgerdijk, Veenselangweg, Oostkaap, Zevenhuizen 32 29 76 Hogeberg, Reijer KeijserstrHallerweg 51/55. Schilderw. 160-222. Wezenland. Zuidhaffel 49 31 43 75 't Horntje, Pontweg 1-68. 31 95 82 Rozendijk. Smitsweg 31 42 16 Gasthuisstraat vanaf 82 Gerritslanderdijkje, Grensweg, Pontweg 98-110 31 55 41 Californièweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41. Bosrandw. v.a. 516 31 21 17 Kogerweg 31 53 65 De Kaai. Genteweg 1-6 even 31 89 15 Hoornderw., Hemmerw.. Emmaln. 33, De Gne 31 96 53 Slufterweg/Zanddijk 3116 53 Den Burg A: Gollards/Samen Eén. Beatrixlaan 1 -39 oneven/2-58 even. Bmnenburg, Burgwal. P. v. Cuyckstraat. Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat. Groeneplaats. Hogerstraat, Ada van Hollandstraat. Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39; Molenstraat. Molendwarsstraat. Parkstraat. Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt. Vogelenzang. Warmoesstraat. West straat. Weverstraat. Pater Witteplein. Zwaanstraat Den Burg A1: Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester. Schoorwal. Vaargeul. Golfslag. Vloedlijn. Zeebries. Duinreep. Den Burg B: Achterom. Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven. Binsbergenstraat. Brouwer straat. Drijverstraat. Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86. Wilhelmina- laan 37- oneven 50-120 even. Wilsterstraat. Den Burg C: Beatrixlaan 145-...oneven en 60-...even. W. van Beierenstraat. Boogerd. Jan Dirkszoord. Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat. Kogerstraat 59- oneven en 76-. even. Lijnbaan Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat, Burdetstraat. Mr. Kraaistr.. Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, TjakkerstrLieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven. Maricoweg. Schoonoordsingel. Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven. Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44. Haffelderweg. Keesomlaan 1-7; Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. naar wederkeren. Een rustpunt op m'n oude dag.' Als ik vraag wat dat toch is met die leren, dat ze altijd hebben moeten reizen, dat er in Amerika en Australië omvangrijke Ierse gemeenschappen zijn en of het misschien hun lange geschieden^ van honger, ellende en onderdrukking is die de leren tot volbloednomaden heeft gemaakt, pakt Erskine me bij mijn arm en kijkt me diep in de ogen. 'Listen to this. It's all in this song.' Hij zet een CD op en pakt zijn gitaar om mee te spelen met de keltische ballade The Fields of Athenry. Het gevoelige lied vertelt het verhaal van een door verdriet ver scheurde vrouw die aan de kade een schip met ballingen naar Australië ziet Times, The Observer en The New Statesman. Ook tekende hij boek omslagen voor onder meer Penguin en vereeuwigde hij (zijn) pophelden als Chuck Berry voor Melody Maker Gaandeweg vergaarde Erskine roem, werd hij met prijzen overladen en vond zijn werk een weg naar particu liere en museale kunstcollecties en galerieën in meer dan twintig landen Eind jaren '70 pakte hij zijn boeltje om in de Provence een paar aquarellen te tekenen. De omgeving die eerder zijn grote voorbeelden Paul Cézanne en Vincent van Gogh tot de verbeel ding sprak, had een soortgelijk effect op Erskine. Hij bleef er twaalf jaar hangen. Ook van Rhodos was het moeilijk afscheid nemen. Meer dan vertrekken. Haar man is aan boord en zij zal hem nooit meer terugzien. De Engelse overheerser heeft hem opge pakt nadat hij een maïskolf had ge stolen waarmee hij zijn hongerende familie had willen voeden. 'It's so lonely around the fields of Athenry', zingt Erskine. 'Wi| leren móeten ge woon trekken.' Op mijn suggestie dat de Ierse soul en het naar verhouding ongekend groot muzikaal, poëtisch en literair talent van dit amper vier miljoen zielen tellende volkje - dat grootheden als James Joyce, Jonathan Swift, Samuel Beckett en U2, Van Morrison, Rory Gallagher en Sinéad O'Connor heeft voortge bracht - mogelijk in dezelfde, weinig rooskleurige maar inspirerende roots liggen opgesloten, roept hij: 'But yes! Absolutely!' Op iets bescheidener niveau verenigt Erskine zelf meerdere artistieke disciplines in zich: naast kunstschilder is hij een begenadigd gitarist-zanger, fotograaf, acteur en dichter. Zijn eerste penseelstreken zette Erskine op het Sunderland College of Art waar hij zich specialiseerde in et sen, lithografie en illustratie. Zijn uni versitaire studie volgde hij aan de Royal College of Art in Londen, waar hij les kreeg van de beroemde David Hockney en Quentin Blake, die be kendheid verwierf als illustrator van de boeken van Roald Dahl. In 1967 behaalde Erskine zijn masters degree. Hij werd docent aan verschil lende kunstacademies en werkte als freelancer voor kranten als The tien jaar verbleef hij op het Griekse eiland in een tot woning en atelier omgebouwde molen. Erskine's landing op Texel heeft meer te maken met de korenvelden van Vincent van Gogh dan de maïskolf uit The Fields of Athenry. Hevig gefasci- neerd door het leven en werk van de Nederlandse schilder ondernam Erskine in 1989 een pelgrimage langs de plaatsen waar Van Gogh verbleef en de musea waar zijn doeken nu hangen. In Nederland toog hij naar diens geboorteplaats Zundert en het Amsterdamse Van Goghmuseum en museum Kröller-Möller op de Veluwe. Tijdens deze reis raakte hij bevriend met een Nederlander, wiens moeder de mannen meenam op een sightseeing-toer door Nederland, waarbij ook Texel werd aangedaan: het eiland waaraan de vrouw fijne vakantieherinneringen had. 'Ik hield meteen van het eiland. Later keerde ik hier terug voor een korte vakantie. Toen besloot ik dat ik na 25 jaar rond de Mediterrannée te hebben gewerkt maar eens weer in het Noorden aan de slag moest.' Dat Erskine hier voldoende inspiratie vond blijkt uit zijn grote productie. Boeten, akkers en weilanden met slo ten, strandjutter Simon Luijtse, de Slufter, de vuurtoren en zelfs aanko mende en vertrekkende Teso-boten - een weinig afgebeeld tafereel, maar passend in de levenswandel van Erskine - zijn op grote, veelkleurige doeken met grove streken vastge legd. 'Schilderen is fysieke actie. Ik neem de ruimte, gooi de verf er bijna op Het werk is soms onheilspellend en triest, dan weer juist warm en vriendelijk. 'Ik heb hier m'n ups en m'n downs gehad. Hoogtepunten waren de exposities en de vriend schappen met mensen als Theun de Winter, Bart Witte, Gerrit Zoetelief en Theo Timmer, en de muziekfestivals. Ik kijk uit naar het komende blues festival. Jullie Nederlanders hebben ook goede musici hoor.' Herkennen we hier en daar met een touch van Van Gogh? 'Nou, meer van Cézanne. Hij opende voor de schilderkunst de deur naar de twintigste eeuw. Ik heb het gevoel dat hij altijd over m'n schouder meekijkt als ik achter de ezel zit.' Het zal wel geen toeval zijn geweest dat Erskine meespeelde in A Man and his Mountain, een film die is gebaseerd op het leven van Cézanne. 'De Sainte Victoire, dat was Cézannes berg. In mijn hippietijd heb ik hem met een groep mensen be klommen. We zijn drie dagen boven geweest en hebben onophoudelijk muziek gemaakt. Bijna had ik toen mijn Duitse vriendin ten huwelijk ge vraagd. Ik zie haar trouwens vol gende week sinds lange tijd weer eens. Cézanne ligt aan de voet van de Sainte Victoire begraven. Wist je dat je de berg, Cézannes graf en het graf van Picasso én het kasteel waar Picasso heeft gewoond in een rechte lijn met elkaar kunt verbinden? Dat kan geen toeval zijn.' Misschien in dezelfde hang naar keltische mystiek heeft Erskine een bijzondere verkla ring gevonden voor de gekte die Van Gogh - over wie hij met uitgepraat raakt en alle films en boeken in huis heeft - ten gronde richtte. 'Hij werd op de dag nauwkeurig een jaar na zijn broer geboren. Die was in het kraam bed gestorven en heette ook Vincent. Omdat hij nooit zichzelf heeft kunnen zijn heeft hij zich uiteindelijk in dat Franse korenveld een kogel door het hoofd gejaagd. Sindsdien zijn er dus twee graven waarin een Vincent Van Gogh ligt.' Ezels vormen de verbindende scha kel tussen dichter Theun de Winter en John Patrick Erskine. 'Ik heb altijd van ezels gehouden.' Philip Darrington - Erskine's landgenoot en collega nomade die geruime tijd op Texel verbleef - liet hem op Driehuizen de ezels van De Winter's ezelvereniging zien en Erskine portretteerde de die ren op indrukwekkende wijze. Het schilderij was één van de hoogtepun ten op de manifestatie Kunst in Zee. 'ledereen, behalve ik, had het gezien lEngelse Ier of Ierse Engelsman John Patrick Erskine had net goed geen nationaliteit kunnen hebben De 56-jarige nomade inmiddels aan zijn vijfde vaderland toe. Sinds anderhalf jaar jont en werkt hij op Texel, waar hij in zijn atelier aan het Ger- jlanderdijkje bepaald niet stilzit. De productieve Erskine ex- seert momenteel voor de vierde keer op het eiland. De ajaarscollectiebij De Worsteltent heeft de grappige titel Van mderland naar Gerritsland meegekregen. 'Ik heb altijd gezwor- n, maar nu ik ouder word zou ik toch wel een thuisbasis wil- hebben.' Gesprek met een warm, gepassioneerd multitalent. richt op Oudeschild.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 9