w Hermine Landvreugd schrijft fris jeugdboek 2 Willem is een weerwolf 'Je moet niet altijd alleen in geld denken Luchtvaartmuseum verwerft doelvliegtuig Hermine Landvreugd .TEXELSE COURANT (S ploegsma Activiteiten 'De Kokerij' D Kerkdiensten oud Papier Jan van Toon Reichiaans Lichaamswerk Radio Texel I06.ll de Duinpan Medische zorg Mimegroep voor jongeren in Eben Haezer Rommelmarkt voor kinderen VRIJDAG 20 OKTOBER 2000 De omslag en de illustraties in het nieuwe (jeugd)boek van Hermine Landvreugd zijn van de hand van Victor Meijer. Willem is een weerwolf is de titel van het nieuwe boek van oud- Texelse Hermine Landvreugd, dat onlangs verscheen bij uitgever Ploegsma in Amsterdam en voor 25,90 verkrijgbaar is in de boek handel. Het is een kinderboek - haar eerste - en wijkt behoorlijk af van de drie bundels novellen en korte verhalen die ze eerder schreef en waarin brute seks, sa disme en racisme belangrijke on derwerpen zijn, eveneens allerlei andere treurigstemmende ideeën en belevenissen van personen die nu niet bepaald gelukkig zijn te noemen. Toch is Willem zeker geen De gebeurtenissen worden verteld vanuit het gezichtspunt van de jeug dige hoofdpersoon zelf. Zijn vader en moeder zijn gescheiden. Hij woont bij zijn moeder, zijn oudere broer Mick bij zijn vader Willem observeert voort durend buitengewoon scherp, waar door de lezer een mooi beeld krijgt van het leven dat hij leidt. Dat blijkt onder meer bij een bezoek aan zijn overgrootmoeder: 'De Bes zit in een grote fauteuil, haar hoofd rust tegen een gehaakt wit kleedje. Ze heeft haar ogen dicht, haar hoofd zakt een beetie opzij. Willem wordt er altijd giechelig van De Bes slaapt maar overal, net als een poes. Ze begint te snurken. Het klinkt als het geborrel dat uit de goot steen komt wanneer mama die pro beert te ontstoppen. ,,Een vrouw heeft echt geen man nodig in huis", zei mama een keer en trok, haar tan den op elkaar, hard aan de stok van een ontstopper. Toen schoot het rub ber kapje los, mama viel achterover en had een gat in haar hoofd. Willem vond het wel zielig. Mama doet ei genlijk met veel in huis. Willem heeft een week geleden een stuk snot uit zijn neus gepeuterd en dat in de hoek van de vensterbank gelegd. Het ligt er nu nog. Sherida, papa's vriendin, maakt altijd goed schoon. Dat vindt Willem fijn, schone dingen zien er vro lijk uit.' Willem is een lief, klein jongetje, dat weinig kwaads in de zin heeft. Wan neer hij bang is - en dat gebeurt nogal eens -, stelt hij zich voor dat hij een weerwolf is, die de hele wereld aan kan. Maar broer Mick is een eigenge reide puber, die soms behoorlijk doorslaat en op een berekenende manier zijn vader en moeder probeert uit te spelen, zoals hij ook er ook geen probleem van maakt andere mensen naar zijn hand te zetten. Zo laat hij zijn nietsvermoedende overgrootmoeder een oud schoolrapport zien, om op die manier een zakcentje binnen te slepen. Willem ziet het gebeuren, is bang voor de gevolgen, maar tege lijkertijd ook trots op zijn broer, zoals wanneer die met een hersenschud ding in het ziekenhuis belandt, omdat hij zich om indruk te maken op zijn vriendin in een wasserette heeft laten opsluiten in een draaiende machine. Terwijl iedereen nog helemaal be duusd aan zijn ziekbed zit, pikt Mick de discman van een zaalgenootje: '„Shhhh", sist Mick bijna onhoorbaar en hij gebaart dat Willem het ding in zijn jaszak moet stoppen. Daarna knikt Mick met zijn hoofd in de rich ting van de pluizige krullenbol in het andere bed. Willem hoort daar nu ook een diepe, rustige ademhaling van daan komen, alsof iemand slaapt. Dus daar heeft Mick hem gejat! Willem groeit wel twee meter omdat hij zo'n durfal van een broer heeft. Maar het is ook eng. Het mag hele maal niet, stelen! Met trillende han den pakt Willem de discman aan, het ding lijkt te gloeien, vlug stopt hij het in zijn zak. Zijn ademhaling gaat snel, als mama dit maar niet ziet.' Zulke beschrijvingen maken dat Willem een uiterst vermakelijk boek is geworden De scheidslijn tussen goed en kwaad is met zo scherp ge trokken. 'Hermines verhalen gaan ei genlijk altijd over mensen bij wie met alles koek en ei is. Al sinds haar kin- derti/d voelt ze zich aangetrokken tot zulke mensen: kinderen van geschei den ouders, spijbelaars. „Dat vond ik altijd de leukste mensen. Die hadden meer lef en stelden hun eigen regels", valt erover te lezen op de laatste bladzijde van Willem, waarop de schnjfster wordt geïntroduceerd. Ook in de verhalenbundels van Land vreugd wordt niet geoordeeld, maar terwijl de lezer van die boeken wel eens moedeloos werd van alle normloosheid, straalt dit jeugdboek juist een grote frisheid uit. Een aan rader. Een cursus Aziatisch koken en een 'proef- en beleefdag', waarbij padde stoelen uit het bos worden bekeken en geproefd. Het zijn twee activitei ten van Annet van Ruitenburg van De Kokerij, een onderdeel van de cateringservice van Ruud Boom De Aziatische cursus bestaat uit vier les sen, die plaatsvinden op de woens dagen 8, 15, 22 en 29 november in De Kaapsnol op kampeerterrein Kogerstrand. Ze duren steeds van 19.00 tot 22.00 uur. Azië beslaat bijna een kwart van de aardbol en het is daarom niet verwonderlijk dat de keuken uit dat werelddeel een grote variatie aan gerechten biedt. De keu ken bevat vele tradities en is exotisch, terwijl zoete, rinse, zoute en bittere smaken vaak in één gerecht voorko men. In de cursus wordt Thais, Chi nees. Indiaas en Indonesisch ge kookt. Verschillende kooktechnieken komen aan bod, evenals bijzondere kruiden en specerijen De kosten bedragen ƒ245,- voor vier lessen, inclusief maaltijd en receptuur. Als de nachtvorst nog met zijn intrede heeft gedaan, wordt donderdag 26 oktober een excursie gehouden in het bos bij Kogerstrand. Onder lei ding van Arthur Oosterbaan van Eco- Mare kunnen maximaal dertig perso nen mee om de paddestoelen die er groeien te bekijken. Aansluiting houdt de gids een lezing, waarbij hij wordt ondersteund door dia's. Tijdens'deze bijeenkomst wordt een maaltijd ge serveerd waarin paddestoelen zijn verwerkt, die echter met in het Texelse bos zijn geplukt. De prijs voor deze proef- en beleefdag bedraagt 39,50. De deelnemers verzamelen zich om 16.00 uur in De Kaapsnol Reserveren via Ruud Boom Catering Service, tel. 313 791. Daar kan ook informatie worden ingewonnen over Italiaanse, vegetarische, Texelse en andere kookcursussen, waarbij alle deelnemers van bijvoorbeeld één of dezelfde vriendengroep zijn. Zondag 22 oktober 2000 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. SOW-dienst in Gereformeerde kerk, ds. J. Vlasblom. De Koog: 9.30 u. dhr. M.D. Kui per. Den Hoorn: 11 00 u. ds. J. Vlasblom, doopdienst. Oosterend: 9.30 u. GK ds. E.J. Vledder; 19.00 u. GK evange- lisatiedienst, verzorgd door de evangelisatiecommissie. De Cocksdorp: 11.00 u. ds E J Vledder GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10 00 u. ds. J. Vlasblom, SOW-dienst: 19 00 u. ds. H.D. van Zessen. GEREFORMEERDE GE MEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10 00 en 16.00 u. ds. TM. van Dijk. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg' 10.00 u ds L. van Wijk-Hoekstra BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg. 10.00 u. ds. G. Sipkema. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. dames koor, uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. The Gospeltrain. Oudeschild: zon. 9.30 u De Cocksdorp: vrij. 19.30 u. rozenkransgebed. Gollards: zat. 16.00 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Hoe neemt u beslissingen? Wachttorenstu die, 11.20 u.: Ons kostbare erf goed - Wat betekent het voor u? In verband met het jubileumkamp haalt Scouting Texel zaterdag geen oud papier op. De bouw en andere wetens waardigheden over de TX 36 Jan van Toon zijn te vinden op de internet pagina http://home.planet/-vdvis/ zoet boek. In meditatiecentrum Prem Mandir gaat woensdag 1 november een cur sus Reichiaans Lichaamswerk van start. Deze therapie gaat er vanuit dat er een verband bestaat tussen psy chische problemen, ongeuite emo ties en lichamelijke spanningen. Ge beurtenissen in de jeugdjaren kunnen volgens deze theorie leiden tot blok kades. die zich vastzetten in het lichaam. De lichaamspantsering die zo ontstaat bepaalt voor een belang rijk deel de karakterstructuur van een mens. De cursus bestaat uit zes les sen, die wekelijks worden gegeven. Voor informatie en aanmelding: Rat- nam Dros, tel 314 013. Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 12 00 u Reggae on the move (muziek) 14.00 u. Ministry of sound (dance trends) 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18 00u Muziek met Marco 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10 00 u Kerkdienst vanuit RK-kerk Den Burg 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13 00 u. Goud van Noud (Nederlandsta lig) 15.00 u. Country time (herhaling van don derdag) 16 00 u Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18 00 u Time traveling (muziek) 20 00 u. Proefproject (muziek) 21 00 u Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. Doopsgezinde gemeente Den Burg 19 00 u Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18 00u Symphomca (klassiek) 19 00 u. Wegdromen met een boek (her haling van zaterdag) 20.00 u Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. Bonte dinsdagavond (verzoek platen) 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u Onder de toren (geestelijk pro gramma. met vanaf 19 00 uur verzoek platen) 19 45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20 00 u Radio Noordholland Donderdag: 18 00 u. Country time (muziek) 19.00 u Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws) Met vandaag als gast Mare Roeper van stichting Popmuziek Texel (Stipt) 20.00 u Radio Noordholland 'De familie Hooyschuur kan met met mensen omgaan.' Gerard Hooy schuur (41), eigenaar en chef-kok van restaurant 't Bikkelement in De Cocksdorp, zeg het met een grijns, maar hij meent het wel. 'Echt hoor. Wij werken allemaal keihard en zijn absoluut niet te beroerd om welk klusje dan ook aan te pakken, maar we moeten achter de schermen blij ven, anders gaat het fout. De bedie ning is niks voor me. En ik sta alléén in de keuken.' Aangezien 't Bikkelement geen kleine zaak is en er in het seizoen wél zes medewerkers zijn om de be stellingen op te nemen en af te le veren, is Hooyschuur geregeld ge dwongen hard te werken, erg hard zelfs. 'Ik loop niet de groothandels aan de overkant af om te zien of ik mijn producten daar misschien een gulden goedkoper kan krijgen Daar heb ik gewoon geen tijd voor. Net zo goed als dat er een vriend langs komt om te ouwehoeren en ik net sperziebonen afhaal. Dan geef ik hem een mes, want dan kan hij net zo goed effe meehelpen. Ik heb mazzel dat Texgro een tijdje terug met die vershandel is begonnen. Ik betrek nu alles bij hun. Het is mis schien iets duurder, maar ik kan er wél van op aan dat ze om kwart over tien bij me op de stoep staan. Dan help ik even lossen en dan kan ik beginnen in de keuken. Dat is be langrijk voor me en dat waardeer ik ook. Als tegenprestatie doe ik af en toe eens wat terug. Afgelopen zo mer heb ik ze een lunch aangebo den. Ik heb Ruud Boom gebeld en gevraagd of hij wat lekkers voor ze wilde maken. Nee, ik had er zelf geen tijd voor.' Gerard Hooyschuur is één van de twaalf telgen van een echt ondernemersgezin. Vader Henk stond dertig jaar geleden samen met andere Cocksdorpers aan de wieg van wat later vakantiecentrum De Knm zou worden en maakte in diezelfde periode een begin met het opbouwen van een waar imperium, De Muy BV, dat onder meer een groot aantal vakantiehuizen ver huurde en (kamp)winkels in eigen dom had en pachtte. Tegenwoordig wordt het bedrijf gerund door de tweede generatie Hooyschuur Gerard maakt daar geen deel meer van uit. Toen zijn familie in 1994 besloot de horecatak af te stoten en 't Bikkelement zou worden ver pacht, besloot hij zelf die pachter te worden. 'Ik ben nu eenmaal niet ie mand die graag blikkies afstoft in de supermarkt. In een restaurant voel ik me thuis.' Hij had op dat moment al een lange loopbaan in de horeca achter de rug, al stond niet bij voorbaat vast dat hij er zijn werk van zou maken. Hij volgde weliswaar de opleiding consumptief (twee jaar in Den Hel der, één in Amsterdam), met veel succes gebeurde dat niet. En hoe wel hij 's zomers een zakcentje ver diende in het strandpaviljoen van Guus de Geest bij paal 28. molk hij in de andere maanden met net zo veel genoegen de koeien bij Aad Gerard Hooyschuur, eigenaar en chef kok van restaurant 't Bikkelement in De Cocksdorp'Ik heb geen hobby's, ben ei genlijk altijd in het restaurant te vinden. (Foto Joop Rommets) van der Sar op hoeve Princenhage Pas toen hij een jaar of vijftien was en aan de culinaire vakschool in Groningen een paar cursussen volgde, zag hij de toekomst iets vaster omlijnd voor zich. Toen Hooyschuur van school af kwam, trad hij in dienst bij Willem Ham, die het restaurant van kam peerterrein Kogerstrand pachtte. 'Dat was een leuke tijd. Alleen moest ik iedere dag op de brommer heen en weer van De Cocksdorp naar Den Hoorn.' Lachend: 'Men sen zeggen wel eens dat ik gek ben. Dat heb ik een beetje van Willem, denk ik. Die ging met zijn nieuwe auto over het strand rijden. Dat kon met dat merk, had hij gehoord, en hij moest en zou het meteen uitpro beren. Nou, het strand op gincj prima, maar d'r af lukte niet meer' Na vier jaar ging Hooyschuur aan het werk in De Lindeboom. Het werd geen succes, want toen de chef-kok ontslag nam, kreeg zijn nog onervaren leerling plots de ver antwoording voor de keuken. Uit eindelijk werd het hotel-restaurant wegens financiële moeilijkheden gesloten en verhuisde hij naar Harry Keesom in De Raadskelder, om na vijf maanden te worden benaderd door bouw- en recreatieonder neming Jarino, of hij interesse had bedrijfsleider te worden van Motel Texel. Hij hapte toe en deed dat werk samen met echtgenote Joke ongeveer vijf jaar In 1991 werd hij één van de direc teuren van De Muy BV, het door zijn vader opgerichte familiebedrijf. Hij kreeg de verantwoordelijkheid over De Sluftervallei en 't Bikkelement, dat tot dan toe supermarkt was ge weest. Een moeilijke combinatie, vond hij. 'Ik rhoest mijn aandacht te veel verdelen.' Toen de familie na drie |aar de horecatak afstootte, ter wijl hij juist had ontdekt dat er wei nig leukers is dan koken in een res taurant, besloot hij 't Bikkelement van zijn familie te pachten en zelf standig door te gaan. Spijt zou hij er met van krijgen. 'De eerste twee jaar waren moeilijk, daarna kwam de wind eronder, ledereen in De Cocksdorp profiteert van de toeristenstroom, daar hoeven we niet omheen te draaien. Twee iaar geleden was een topjaar en vorig jaar was het nóg beter Je vraagt je af waar dat stopt. Ik ben ervan over tuigd dat De Cocksdorp nog steeds niet is uitgegroeid. Het mooie is dat we in de Kikkerstraat allemaal wat anders hebben. We zitten met in el- kaars vaarwater. Ik denk er ook met over om pizza's of pannenkoeken te verkopen Dat doen anderen al en afki|ken is het makkelijkste dat er is.' De kracht van 't Bikkelement lijkt voor een belangrijk deel te schuilen in de werklust van Hooyschuur en zijn vrouw, die de administratie doet en een paar uur in de week assis teert in de bediening. 'We zijn tien maanden per jaar van 's morgens vroeg tot 's avonds laat open. Daar door weten de mensen ons steeds beter te vinden. Het gebeurt inmid dels dat mensen vanuit de auto bellen om te zeggen dat ze de boot afrijden en of we over een half uur een tafel vrij hebben. Daar ben ik best trots op. Liflafjes verkoop ik niet. Ik ben geen kok voor hotel Opduin. Maar alles is vers en ik schil de aardappelen zelf. Wachten hoef je bij ons nooit lang. Als de mensen binnenkomen, moeten ze meteen geholpen worden. Vanuit mijn open keuken kan ik precies zien wat er gebeurt en zonodig zeggen wat er moet gebeuren. Een vreetfabriek zijn we met, dat bestrijd ik ten zeer ste. En we hebben best een grote kaart. De kinderhoek is het beste dat we ooit hebben gedaan. Na slui tingstijd zit je 's avonds nog lang op je knieën om alles op te ruimen, maar die kinderen vinden het prach tig en ze lopen niet door je zaak.' Vrij heeft Hooyschuur bijna niet. Zelfs niet met Ouwe Sunderklaas, wanneer zijn collega's wél hun zaak sluiten. 'Wij halen op die dag alles leeg, zodat de speulers en het pu bliek erin kunnen. Dat doen we vooral voor de oudere mensen, die er tegenop zien dat bij hun thuis al les overhoop wordt gehaald. In De Cocksdorp wordt nu eenmaal vooral thuis gespeuld. Ik verdien er bijna niks mee, maar het is een so ciale functie geworden. Je moet met altijd alleen in geld denken, ook eens wat geven. Als ik stop, dan is Ouwe Sunderklaas voorbij voor de ouderen. En ach, ik heb toch geen hobby's. Ik ben jeugdleider van de E-pupillen van SVC, waar mijn zoontje in voetbalt (het echtpaar heeft ook nog een dochtertje), maar verder ben ik eigenlijk altijd in het restaurant te vinden. Dat vind ik het leukste dat er is.' Stoofpot 't Bikkelement (voor vier personen) 200 gram kipfilet 200 gram biefstuk 200 gram varkenshaas 1 rode paprika 7 groene paprika 250 gram champignons 100 gram uien 1 teen knoflook zout, peper tijm Kruid het vlees met peper en zout. Snij het vlees in blokies en braad het aan. Voeg de gesneden paprika, ui en champignons toe en bak het even mee. Blus het af met rode wijn, voeg tijm naar smaak toe en laat het geheel stoven tot het gaar is (circa 10 minuten). Bind de saus met een bruine roux Serveren met risotto en een gemengde salade. Artsen: Uitsluitend voor spoedge vallen van zaterdag 8.00 tot zondag 10.00 uur: Dokter H. van Dijk en N. de Grave, Robbepad 2, Oosterend, telefoon 318234. Consult uitsluitend na tele fonische afspraak. Van zondag 10.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 312023. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers in formatie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend ver meld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T.M. Niehoff en AH Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoord singel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreekuur elke werkdag van 9.00- 10.00 u. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tussen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voorafspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische be valling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar). Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis: Stichting RIO Texel Wieringen Opvragen via tel. (0223, 671552. Opname geschiedt op ai vies van huisarts of specialist. Buddyproject: Voor mensen ma; HIV of AIDS; Voor aanmelding, info matie of voorlichting: Humanity Den Helder; Binnenhaven 76-77-tej 0223-617422. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072. 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open var 9.00 tot 17.00 u. Telefoon 0900 8844. In spoedeisende gevallen-j. 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesonv laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugstf andere verslavingen: bel tijdens kantooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Toeristenpastoraat: Bram Gul jam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texet Warme maaltijdvoorziening, alar mering, klusjesdienst, huishoud* lijke dienst, versteldienst. Spreekm van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton. Moleiv straat 2, Den Burg. Tel. 312696, Kustwacht: Voor meldingen var schepen en zwemmers in nood; tel 316270. Chemicaliën op het strand: de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tand prothetische praktijk Van Kralingen (samenwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel 312069. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrj dag 8.00-18.30 u.; zaterdag 10.00 13.00 en 15.00-17.00 u.; zondag 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bu ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. In Eben Haezer, het gebouw van de Texelse Baptistengemeente, treedt zaterdag de groep 'Sprakeloos' uit Sliedrecht op met 'The Is, The Was, The Coming', een mime- en drama stuk met licht- en geluidseffecten. Het optreden maakt deel uit van wat de organisatie omschrijft als 'een fan tastische tiener- en jongerenavond', waarop diverse jongeren hun muzi kale talenten laten horen. Ook wor den Christelijke boeken en CD's ver kocht. Na afloop is er voor iedereen een glaasje frisdrank. De toegang is gratis. Het programma in Ebe Haezer, dat te vinden is aan Julianastraat in Den Burg, beginta 20.00 uur. De toegang is gratis. In de Dorpsstraat in De Koog wo dinsdag de traditionele rommelma voor kinderen gehouden, georga seerd door ondernemersveremgi De Koog Badplaats. Jeugdige koof lieden zijn vanaf 13.00 uur welko om een kleed uit te rollen en U waren aan de man proberen te bre gen. Alle deelnemers krijgen een pi tatje en iets te drinken. Een 'drone' van het type dat binnenkort in het luchtvaartmuseum is te zien. Het Texelse luchtvaartmuseum heeft de hand weten te leggen op een 'drone', oftewel een onbe mand doelvliegtuig dat door De fensie wordt gebruikt bij oefenin gen met luchtdoelartillerie. Het vier meter lange toestel wordt blikvan ger bij het gedeelte van de collec tie dat is gewijd aan de periode waarin vanaf het Vliegveld Texel regelmatig vluchten werden ge maakt voor het schietkamp Botgat bij Den Helder. Vanaf 1953 werden deze vluchten verzorgd door Schreiner Aero Con tractors die gebruik maakte van di verse types bemande vliegtuigen. Ze trokken voor de kust bij Den Helder aan een lange lijn een zak door het luchtruim waarop vanaf de wal en vanaf schepen met allerlei wapens werd geschoten. Die vliegtuigen wa ren onder andere de legendarische Spitfires die van de luchtmacht wa ren overgenomen, maar in 1957 op last van de Rijksluchtvaartdienst uit dienst werden genomen omdat ze met meer betrouwbaar waren. De vliegerij van Schreiner was jaren lang de belangrijkste activiteit op het vlieg veld Texel, dat toen nog werd beweid met schapen die telkens moesten worden weggejaagd als een vliegtuig zou landen of opstijgen. De piloten en technici van Schreiner woonden op Texel en deden van zich spreken doo hun avontuurlijke levensstijl. Hetv/s heel gewoon dat een piloot vriend* of kennissen begroette door met vee motorlawaai laag rond hun huis cirkelen. Mensen van Schreiner zou den ook betrokken zijn geweest M benzinefraude die in de winter van '5! op '60 speelde. Benzine die voord' vliegtuigen was bestemd kwam te recht in auto's van relaties. De ruchten dat daaronder notabel Texelaars waren hielden de gemoe deren lange tijd bezig. Later wa Schreiner partij in de 'luchtoorlog'^ uitbrak toen het bedrijf begon m? rondvluchten en een prijzenslag^ verde met Sinberg die hetzelf# deed. Het bedrijf verdween van Texel toen overgeschakeld werd op onbemand doelvliegtuigjes die goedkoper exploitatie waren en waarvoor gf vliegveld nodig was. Het door luchtvaartmuseum verworven exem plaar is er een van het type KD2R- die in langdurige bruikleen wordt ver kregen zodat het tot in lengte vanj«" ren op Texel kan blijven. Dat het luW er de hand op te leggen is vooraf danken aan goede contacten lobbyen van Sieb Zijlstra die als vrij williger aan het luchtvaartmuseum6 verbonden. Het toestel zal dms<$ op Texel worden afgeleverd.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2