iDen Helder wil haven feso op andere plaats )e windturbines draaien straks voor iedereen Bureaucratisch complot? JT Wie zoet is krijgt lekkers, wie rood staat de Geknipg></ We zijn nu aan het vervuilen dus moeten we nu iets doen' .TEXELSE COURANT' (TT 0E BOERENLEENBANK fj Geen oversteek- plaats in de Trompstraat Biljarten in De Cocksdorp Windmolens Gemeentelijke kade wordt gerepareerd Disco in Calluna VRIJDAG 20 OKTOBER 2000 Helder wil dat de Teso-veerhaven wordt verplaatst naar nieuwe terrein ten oosten van de marinehaven. Dat blijkt het 'Strategisch Plan Den Helder 2015' waarin allerlei |ken die voor de toekomst van de marinestad van belang aan de orde worden gesteld. Onder meer wordt gecon- -^Jteerd dat het toenemende recreatieve verkeer dat als stemming Texel heeft, een onevenredig groot beslag legt de woon-, leef- en recreatieve functie van het centrum, por verplaatsing van de veerhaven naar de oostelijke kant n de marinehaven, zouden deze verkeersstromen om het ntrum kunnen worden geleid, in combinatie met verbe- ing/verlenging van de aanvoerwegen. I rapport komt op het moment dat nnen in de maak zijn om de veer- lens aan beide zijden van het rsdiep geschikt te maken voor de uwe grotere boot van Teso die in )5 in de vaart komt. De bestaande igepaste veerhaven van Den Hei- zal dus binnen tien jaar overbo- worden, misschien nog eerder ithet is denkbaar dat de verplaat- van de haven al vóór 2015 een is. Verder is te verwachten dat Helder in verband met de op iden zijfide havenverplaatsing img meer zal voelen voor kostbare beteringen van de bestaande keersvoorzienmgen ter oplossing de verkeers- en parkeer problemen die het voor Texel be stemde verkeer thans in het centrum veroorzaken. Die problemen, die ook op Texel als bedreigend worden ge zien voor een goede bereikbaarheid van het eiland, zullen dus nog jaren bestaan en in ernst toenemen. Het is daarom een aantrekkelijke gedachte om de verplaatsing zodanig versneld uit te voeren dat de nieuwe haven al in 2005 beschikbaar is. Volgens Teso- directeur Rob Wortel is dat technisch mogelijk. 'Maar ik ben bang dat het overleg, het maken van de plannen en de procedures die daarbij moeten worden gevoerd veel tijd zullen vra gen. Maar als het zou lukken zouden wij dat prachtig vinden en er alle medewerking aan geven.' Wortel vindt overigens dat het met de kapitaalvernietiging die het snel af danken van de aangepaste be staande haven betekent, wel mee valt. Met de aanpassing is namelijk een betrekkelijk klein bedrag ge moeid: niet meer dan vier miljoen gulden. Op Texel zijn de veranderin gen veel kostbaarder. Ook wethouder Robbert Waltmann (ruimtelijke orde ning) van Den Helder acht het vrijwel onmogelijk om de haven al voor 2005 te verplaatsen, maar belangrijk eer der dan 2015 zou wel kunnen. Hij wijst erop dat de verplaatsing en de ermee samenhangende wegenaan leg langs de Waddènzeekant van Den Helder een zeer ingrijpende aangele genheid is, waarvan op dit moment nog met alle consequenties zijn te overzien. Maar dat het moet gebeu ren staat voor hem vast, omdat het verbeteren van de bestaande infra structuur voor het oplossen van de verkeersproblemen in de binnenstad niet alleen gecompliceerd en kost baar is, maar ook met afdoende. Waltmann bespreekt de kwestie bin nenkort met wethouder Peter Bakker van Texel. Aan dat overleg neemt ook de provincie deel. DE ECHTE KADOOTJES KOMEN NU PAS JONGENSJ MET IS WEEK KOEK (MEI 3© V^C DE Ton VAN LEO CONTRA VERVOLG VAN PAGINA 1 college gaat niet in op het ver- van de medezeggenschapsraad basisschool De Bruinvis om op Trompstraat in Oudeschild een tgangersoversteekplaats te ma- om meer veiligheid te bieden r kinderen die in de De Wittstraat de Commandeursingel wonen, zal ter plekke aan verhoogd pla- j worden aangelegd waardoor rsteken veiliger wordt. Een echte k rsteekplaats met de daaraan ver- iden rechten voor voetgangers is lewenst omdat de Trompstraat op lominatie staat op 30 km-zone te 'den. Voetgangersoversteek- plaatsen in dergelijke zones zijn tot dusver steeds afgewezen conform landelijk beleid. Ze worden in begin sel alleen aangelegd in gebied- ontsluitingswegen Biljartvereniging Eierlandsche Huis in De Cocksdorp, die komende week aan het nieuwe seizoen begint, kan nog wel wat extra leden gebruiken. Maandagavond wordt libre gespeeld en woensdag nemen de driebanders de keu ter hand. Beide avonden be ginnen om 19.30 uur. Liefhebbers zijn welkom op de avonden zelf of kun nen zich opgeven bij Eierlandsche Huis, tel. 316 507. tegen het op handen zijnde storm seizoen. Het betreft een eenmalige ingreep Stuifzand dat afkomstig is van de zandhaak die zich voor de kust vanuit het noorden uitbreidt in zuide lijk richting zal de duinenrij op natuur lijke wijze verzwaren. Hierdoor zal een doorbraak zoals in 1975 zich volgens RWS met herhalen. De strekdam heeft volgens Steijn nu nog geen invloed op de Slufter, maar op langere termijn zal dat wel het geval zijn. Toch signaleerde bioloog Arthur Oosterbaan nu al dat de inham in een periode van tien jaar flink is verzand, waardoor een deel van de traditionele vegetatie, zoals lamsoor, aan het verdwijnen is en er andere planten terugkeren. De oorzaak moet worden gezocht in stuifzand en hij vroeg zich of, ter bescherming van de aanwezige natuurwaarden, het niet zinvol zou zijn om in te grijpen. Nu de Slufter onderdeel is geworden van het Nationaal Park (i.o) is dat een dis cussie waarover het Overlegorgaan zich wellicht nog zal buigen. Geen zorgen Als voorzitter van de Stuurgroep Interprovinciale Visie Hollandse Kust benadrukte Gedeputeerde Ada Wildekamp dat de kustverdediging prima op orde is. 'Onverwachte ram pen daargelaten hoeven we ons voor alsnog geen zorgen te maken.' Hele grote rampen of incidenten komen volgens de normen slechts eén keer in de 4000 jaar voor Maar de ver wachte stijging van de zeespiegel, de bodemdaling, toename van neerslag en hevige stormen noodzaken vol gens de gedeputeerde wel tot onder zoek naar de noodzaak tot verdere versteviging van de kust. Doordat er per saldo meer zand verdwijnt dan er wordt aangevoerd, wordt de onder wateroever steeds steiler en het strand steeds smaller. Dit effect wordt nu gecompenseerd met zand- suppleties. Een maatregel die op jaar basis 60 tot 80 miljoen gulden kost, maar op termijn neerkomt op dwei len met de kraan open. De verwach ting is dat de duinkust (afslagpunt) over 50 jaar 9 tot 10 meter in ooste lijke richting zal opschuiven en over een eeuw 20 tot 21 meter. De mate waarin tegen verdere kustafslag wordt opgetreden is afhankelijk van zakelijke afwegmger), zoals eventueel bedreigde bebouwing, maar ook aanwezige natuur. Op de vraag hoe waardevol natuur moet zijn om te worden beschermd, kon Steijn geen antwoord geven. Eveneens waren de meningen verdeeld over de vraag waarmee de natuur het meest is ge diend. Met een dynamisch kust beheer (de natuur haar gang laten gaan, zoals op de Hors) of ingrijpen, zoals langs de rest van de kust. Genoeg discussiepunten om te ko men tot een kustvisie voor 2050, het doel waarvoor verschillende betrok kenen de handen meen hebben ge slagen. Na de provincies Noord- en Zuid-Holland schaart ook Zeeland zich waarschijnlijk bij het project, waarvoor ook de mening van de bur gers wordt gevraagd. Friesland, waarbij andere Waddeneilanden zijn ingedeeld, ontbreekt echter nog in het rijtje. Twee palen van het remmingwerk van de visserijkade in Oudeschild zijn zo slecht dat ze moeten wor den vervangen. Dat is een tegen valler want de palen zijn nog maar veertien jaar oud terwijl was uitge gaan van een levensduur van veer tig jaar. Van constructiefouten is geen sprake, wel van 'foutief ge bruik' waarmee wordt bedoeld dat de palen flink te lijden hebben ge had als gevolg van ruw afmeren door schepen. Omdat de ruim 100 meter lange kade eigendom is van de gemeente, draait die voor de reparatiekosten op. Her stel kost nu er toch werkzaamheden in de haven worden uitgevoerd ƒ30.000,-. Bij langer wachten zou er tien mille bijkomen. De uitgave van ƒ30.000,- betekent een forse overschrijding van het bedrag dat in de gemeentebegroting voor het be heer van de haven was opgenomen. 'Ik weet tijdig terug te treden', citeert het tijdschrift voor openbaar bestuur in Noord-Holland Piet Zoon over zijn twee petten: die van gemeentesecre taris op Texel en die van lid van Pro vinciale Staten. Als voorbeeld haalt hij een debat in de Staten aan, waarin de Openbare Scholengemeenschap aan de orde kwam Daarin hield de libe raal zich afzijdig. Aanleiding tot het artikel over even tuele belangenverstrengeling van provinciale politici vormde de consta tering van het Politiek Geuzenberaad. een club burgers die zich zorgen maakt over de democratie, dat veel Statenleden ambtenaar zijn. Het Geuzenberaad vreest voor belangen verstrengeling. 'Een gemeenteraads lid of een gemeenteambtenaar mag geen kabaal maken in de Staten - de kat de bel aanbinden noemen we dat - want dan loopt hij de kans hard teruggefloten te worden door zijn burgemeester of wethouder', aldus Geuzenleider Gerard Blom. Maar een ambtenaar in de Staten heeft ook voordelen, concludeert de schrijver van het artikel, die als pseudoniem Fanta opvoert. 'Een ambtenaar heeft een grotere belangstelling voor de publieke zaak dan een handelaar in aandelen. Bovendien krijgt een amb tenaar makkelijker vnj om de publieke <1 moet imoedigcn. rc zaken die en oor onze iebcscha- Met Zoon (WD) zaak te dienen. Verder beschikt hij of zij over specifieke kennis die als volksvertegenwoordiger goed van pas komt. Tenzij het gaat om ordi naire omkoperij weet een verkozen ambtenaar tenminste zeker dat hij met zijn stemgedrag geen invloed heeft op de inhoud van zijn eigen portemonnee. Bij zelfstandige onder nemers kun je daar nooit je hand voor in het vuur steken.' Bakker: 'We zien het wel Misschien komt onze stroom wel in Limburg te recht.' De agrariërs worden begeleid door een Fries bureau dat de plaat sing van 300 van de in totaal 1400 len dat er mensen zijn die straks die grote molens in het landschap zien staan, zich ergeren en denken: ieder een heeft er last van en alleen die paar boeren profiteren ervan Als we Nederlandse turbines heeft verzorgd. 'Het belangrijkste is dat de eigendom in Texelse handen blijft', zegt Vla ming. 'Er zijn al genoeg overkantse projectontwikkelaars op Texel actief.' Liefdadigheid Om de verbondenheid met de eiland bevolking te onderstrepen, willen de windboeren een' deel van de revenuen aan één of ander goed doel schenken.-Vlaming: 'We denken bij voorbeeld aan de noodlijdende OSG, waar de technische afdelingen drei gen te verdwijnen. De OSG gaat ie dere Texelaar ter harte, dus dat zou een mooie besteding zijn. Maar je kunt ook denken aan de aanleg van een fietspad. We moeten wel voorko men dat er door onze bijdrage min der geld van de provincie of uit Den Haag komt.' Hoeveel willen de boe ren eigenlijk afdragen? Bakker: 'Dat weten we nog met. Het zal een per centage zijn. Je kunt met zeggen: we geven de opbrengst van één molen weg. Zo werkt het niet. Maar het zal een aanzienlijk bedrag zijn.' Gaat het hier om een poging om de tegenstan ders van de turbines gunstig te stem men of de twijfelaars over de streep te trekken - een soort collectieve omkoping? Of hebben de boeren een plotselinge aanval van liefdadigheid gekregen? Bakker 'De samenleving stelt ons in staat deze molens te plaatsen, dan mag je best iets terug doen. Ik kan me heel goed voorstel- een redelijk bedrag teruggeven aan de samenleving kunnen we die erger nis misschien wegnemen. Overigens denk ik dat het met de tegenstand op den duur wel mee zal vallen. De mo lens passen goed in de omgeving, en we moeten van Texel geen museum maken. Het is misschien even wen nen. Het idee dat Texel als eiland met een duurzaamheidsimago zijn steen tje bijdraagt aan de opwekking van groene energie kan daarbij helpen. We zijn de wereld nu aan het vervul len, dus moeten we nü iets doen en niet wachten totdat zich andere alter natieven aandienen, zoals zonne- energie en windmolenparken in zee.' Bart Bosch Onder het motto 'It will be hot, so get wet!' organiseert Calluna samen met Radio Royaal ook komend winter seizoen bijna iedere maand een discoavond voor de jeugd. Grote discolampen, onderwaterverlichting en spetterende muziek moeten Calluna tot een waar zwemparadijs maken Het eerste feestje is morgen avond (zaterdag) en duurt van 19.00 tot 22.00 uur. De entree bedraagt ƒ6,- De andere data zijn 18 november, 20 januari, 17 februari, 3 maart en 31 maart. ixel is één van de windrijkste gebieden van West-Europa. En zogenaamd duurzaam eiland mogen wij niet achterblijven, je zegt dat je wel schone energie wilt, maar die turbines niet |e achtertuin wilt hebben, bedrijfje struisvogelpolitiek. Dan it je anderen opdraaien voor de luchtvervuiling, de uitputting n de voorraad fossiele brandstoffen en de zogenaamde tsiering van het landschap door windmolens.' Frits Bakker n boerderij Avanti aan de Schorrenweg is samen met Simon iming woordvoerder van de in totaal vijftien agrariërs en indeigenaren in polder Het Noorden, die compagnons in ndenergie willen worden. Om te laten zien dat het ze heus it alleen om het geld te doen is, willen zij een deel van de op- sngst ten goede laten komen aan de Texelse gemeenschap. polderboeren die fors in de Staten bedoelden een maximale tunes willen investeren, hebben masthoogte van zestig meter, zo tiek gezien de wind mee. De ge- ente en de provincie gaan onder laaide voorwaarden akkoord met plan: (ongeveer) tien windmolens (fn lange, rechte lijn onderaan de bij het kanaal dat de polders 'land en Het Noorden scheidt, sen de twee percelen bij de «iweg en Genteweg zal een flinke Sjrond vrijgehouden moeten wor- omdat er een woonhuis staat. '[tullen aan alle randvoorwaarden degemeente en de provincie vol- h Zij moeten maar aangeven "eel molens we mogen plaatsen, boog ze mogen zijn-en hoeveel (d ze mogen bestrijken. Pas als allemaal bekend is gaan we naar kolenboer om inkopen te doen', Vlaming. Naast de politieke w die het gezelschap tijdens de 'missievergadering Ruimte, Wo- 'en Economie wist te verwerven, sen provincieambtenaar deze e* nog meer goed nieuws voor de ""ars in petto: Zij waren ervan uit- !aan dat de maximale molen as van zestig meter die de pro- Cle in verband met het inhalige Texelse landschap' per e' bad aangegeven, betrekking °P de totale hoogte, maar dat ^niet zo te zijn. Gedeputeerde deelde de ambtenaar mede. Daar mee zou de totale hoogte (gemeten tot aan het einde van de rotorbladen, de zogenaamde 'tiphoogte') in theo rie de honderd meter kunnen overstij gen. Dat zorgde voor stralende ge zichten, want hoe hoger de molen, hoe hoger het rendement. In principe leidt een verdubbeling van de molen hoogte tot een verviervoudiging van de opbrengst. Op Texel zal de winst iets minder groot uitpakken omdat hier naar verhouding op lage hoogte al veel wind staat, maar toch. Mega-investering PvdA-voorman Hans Roeper liet tij dens de commissievergadering we ten dat wat hem betreft de molens met hoog (en slank) genoeg kunnen zijn. 'Als je het doet, moet je het ook meteen goed doen.' GroenLinks, CDA en D66 waren het met hem eens. Net als de windboeren vindt Roeper dat er eerder tien dan vijf molens moeten komen, om volop te profiteren van de forse investering in de benodigde infrastructuur. Zo moet er een pad langs het windpark wor den aangelegd en voor minimaal één miljoen gulden een kabel van de pol der naar Den Burg worden getrokken, waar de stroom voor verder transport op het net kan worden gezet. Per molen zal een bedrag van één tot anderhalf miljoen gulden gemoeid zijn. zodat de totale investering tus sen de elf en zestien miljoen zal be dragen. 'We weten nog niet of ieder een evenveel zal bijdragen en profiteren. Zover zijn we nog niet. Het is wel waarschijnlijk dat we de hele onderneming om fiscale redenen in een stichting onderbrengen', zegt Frits Bakker. Een molen met een masthoogte van zestig meter levert op volle snelheid één megawatt per uur en kan per jaar gemiddeld 700 huishoudens van stroom voorzien. Op de gelibe raliseerde energiemarkt kan de stroom aan iedere maatschappij wor den verkocht, dus het lokaal actieve NUON is niet de enige gegadigde. Een deel van de wind-ondernemers op één van de twee lokaties waar de turbines moeten komen staan, langs de dijk bij de Genteweg. Vlaming. Als alles meezit denken de agrariërs dat de wieken over twee jaar kunnen draaien. Vooraan Frits Bakker, naast hem Simon (Foto Bart Bosch)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5