Procedure voor verhuizing varkensbedrijf doorgezet LR 'Verplaatsen raadhuis niet bij voorbaat uitsluiten' Oogstmachine rooit ook met nattigheid 1-1-2 Sport .TEXELSE y7 CQURANT Dorpsherstel doet nieuwe poging: Ouders Chew op Texel irpsstraat voortaan iele jaar autovrij College kent subsidies toe (j zslciagd. Creatieve senioren _1_ Willem Koomen en Chris Schraag boeken kaartzege Texelaars in marathon van Amsterdam De Koog laat zich verrassen door corners Eilandcompetitie volleybal T E X E LS E^COU RANT BEZORGER m/v P VRIJDAG 20 OKTOBER 2000 Ier en Susan Chew uit Wysall, jthingham (Engeland) waren vrij- Ijop Texel om nadere gegevens lernemen over hun zoon James die de afgelopen zomer met anderen om het leven kwam hun jachtje Tuila van nog in zeven meter op de Noordzee ging. De Texelse reddingboot orsplein 5' borg op 12 augus- zijn stoffelijk overschot op drie ten zuidwesten van de ülandse vuurtoren, ouders willen graag alles we i/at te maken heeft met de id van hun zoon. Ze hadden ielschap van een Nederlands- is echtpaar dat moest helpen het oplossen van eventuele problemen. Na een bezoek aan kustwacht op het vasteland Iden ze in het boothuis bij De iksdorp een gesprek met de RM-redders Peter den Braven, [tin Betsema. Simon Stark en p Groen. Vervolgens bekeken op 'Flora' een stuk van een ne vlaggenmast en enkele iders die op 3 september tus- paal 18 en 19 werden gevon- en afkomstig moeten zijn van Tuila. lelijk zijn nog meer resten van achtje op Texel aangespoeld. Uitgeest van 'Flora' vernam een groep kinderen die hier op oolreis waren, op het strand ander stuk vlaggenmast heb- gevonden, waaraan nog een Se vlag zat. Tot dusver is hij er in geslaagd de groep te trace- maar hij hoopt op tips, bijvoor- k) van exploitanten van epsverbli|ven die iets hebben en. de omgekomen vier opvaren- ran de Tuila zijn er drie gevon- en geïdentificeerd. Mogelijk is :i|k dat zaterdag door een pas- id schip op 20 kilometer uit de van Texel werd gevonden, de Ie. Jan Uitgeest met het echtpaar Chew bij de op Texel aangespoelde vlonders en het stuk mast van de Tuila. De Stichting Dorpsherstel Texel heeft een nieuwe poging gedaan om de discussie over de plaats van het (toekomstige) raadhuis op te rakelen. Het bestuur heeft de ge meenteraad gevraagd pas defini tieve besluiten te nemen nadat de mogelijkheden tot verplaatsing naar een terrein bij de Elemert- Emmalaan zijn bestudeerd. Met nadruk wijst het stichtingsbestuur erop dat zij niet zonder meer streeft naar verplaatsing van het raadhuis, maar alleen wil dat dit niet bij voorbaat wordt uitgesloten. Zoals bekend wil het college het raadhuis aanpassen op de huidige plek, een investering waarmee onge veer 8,25 miljoen gulden is gemoeid. Men wil niet naar een andere plaats, wat conform de mening van de ge meenteraad zou zijn. Dat laatste trekt Dorpsherstel in twijfel: 'Bij een rond gang langs de fracties bleek dit niet duidelijk besloten te zijn.' college wil de Dorpsstraat in loog gedurende het hele jaar tn voor auto's. De maatregel lorden uitgevoerd in overleg ie dorpscommissie en de ver ing De Koog Badplaats. Daar- wordt gevolg gegeven aan lerzoek van ondernemers die ihaan ergeren dat overal in de il wordt geparkeerd, zelfs on- luifels van winkels. Dat doet nik aan het karakter van de luw ingerichte straat en het look onrust. lis de Dorpsstraat alleen in het '■in gesloten voor auto's, een egel die al meer dan 30 jaar Het seizoen is echter veel lan- Jeworden en duurt feitelijk het laar. Voor de Overleggroep ierszaken is dat reden geweest uilege te adviseren de sluiting inent te maken. Dmt waarschijnlijk wel een Weringsbepaling voor taxi's. Die op bepaalde uren het gesloten *1 binnen mogen. Daarom is agd door een taxiondernemer, argument dat veel (bejaarde) W met goed in staat £ijn om naar fistandplaats te lopen. 'Dit ge- aan service doet afbreuk aan het Si van Texel als vakantie-eiland.' «erleggroep verkeerszaken on- ctirijft dat en redeneert dat in i"d met de vergrijzing en het feit «leren langer zelfstandig moe- onnen wonen, beleid moet wor- dtwikkeld gericht op mobiliteit ifrvoer van deze categorieën. 'oor bewoners, al dan met be- 'ziek of slecht ter been, moet "ogelijk zijn om van en naar huis «den vervoerd. De verplaatsing en uitbreiding van het varkensbedrijf van de maatschap Wijtten bij de golfbaan op De Krim naar de verderop aan de Postweg gelegen hoeve Bland en Berg, was dinsdag voor de tweede keer het onderwerp van een hoorzitting tijdens de commissievergadering Ruimte, Wo nen en Economie. De protesten van omwonenden en belangenorganisaties, die vrezen voor stank- en lawaai overlast en schade voor het milieu, waren vooral een her haling van zetten. Ook in de standpunten van de fracties bleek weinig veranderd. Alle partijen zijn voor de verhuizing. GroenLinks, PvdA en D66 gaan niet akkoord met de verdubbeling van de veestapel, maar een raadsmeerderheid steunt ook de uitbreiding. Verschillende particulieren en de or ganisaties Tien voor Texel en Landschapszorg betoogden dat in tensieve veeteelt niet op een 'duur zaam' Texel thuishoort en voerden aan dat het bestemmingsplan buiten gebied dergelijke bedrijven verbiedt. Zij vonden het verder onaanvaard baar dat de landelijke overheid alles in het werk stelt de varkensstapel te verminderen, terwijl die op Texel toe neemt. De excursie van deze zomer naar een moderne varkensstal in B en W hebben besloten elf vereni gingen investeringssubsidies te ge ven. Daar is totaal ƒ54.000,- mee gemoeid. In drie gevallen is daarvoor nog goedkeuring nodig van de ge meenteraad omdat de bedragen een bepaalde hoogte te boven gaan. In alle gevallen gaat het om een tege moetkoming van 25% van de totale kosten van de betreffende investe ring. Al de raad instemt krijgt het Konink lijk Texels Fanfare ƒ10.962,- voorde aanschaf van diverse instrumenten, kleindiersportvereniging Kotex ƒ15.000,- voor de renovatie van de clubaccommodatie en de Schiet sportvereniging Texel ƒ12.782,- voor de aanschaf van wedstrijdwapens en aanverwante zaken. Definitief toegekend zijn de volgende subsidies: ƒ2.324,- voor budovere- niging Shima voor de aanschaf van een trainmgsmat, ƒ1.125,- voor kinderspeelzaal De Stienepikkertjes in Den Hoorn voor de aanschaf van een speel- en klimhuisje; ƒ476,- voor gymvereniging Oudeschild voor een voltigeerbank en saltogordels, ƒ2.315,- voor trainingsmatten en an dere spullen bij Gymvereniging Texel; ƒ1.600,- voor pijlenvangers bij De Eilandschutters, ƒ1.141,- voor het vernieuwen van de toiletten in dorps huis 't Skiltje, ƒ1.688,- voor een zang installatie in de popkelder van de Welzijnsstichting en 4.587,- voor een hekwerk bij De Buitelboet. Daarnaast heeft het college voor to taal ƒ6.000,- aan incidentele subsi dies toegekend voor evenementen. De Muziek- en Dansschool krijgt ƒ2.500,- voor het organiseren van een concertserie op De Krim onder voorwaarde dat De Krim hetzelfde bedrag bijdraagt. Dezelfde school ontvangt daarnaast 2.000,- voor het organiseren van een Iers festival. Dorpshuis De Wielewaal krijgt een risicogarantie van maximaal ƒ1.500,- voor een serie koffieconcerten in de kerk van De Waal. Woerden had hen niet van mening doen veranderen. GroenLinks. PvdA en D66 memoreer den dat er voor Wijttens bedrijf in 1996 bij de totstandkoming van het bestemmingsplan weliswaar een uit zondering was gemaakt, maar dat toen over een verdubbeling van de varkensstapel niet was gesproken. Zij stemden opnieuw tegen de uitbrei ding van het bedn|f. Omdat Marcel en Bart Wijtten een vergunning hebben om op beide lokaties aan de Postweg tezamen aanzienlijk meer dieren te houden dan zij nu bezitten, wilde De Groot in navolging van het beleid van landbouwminister Brinkhorst wel een vergoeding tegenover deze theoreti sche vermindering van de veestapel stellen. Wijttens adviseur Hettinga rekende voor dat er uitgaande van de milieu vergunningen geen sprake was van een uitbreiding van het bedrijf, maar van een inkrimping. Van de nu toege stane amomakemissie van 8000 kilo zou in de nieuwe situatie nog maar 5300 kilo overblijven. 'Het gaat om minder dieren, minder emissie en minder depositie. Daarmee is het al gemeen belang gediend.' Dit 'gegoochel met cijfers' wekte de er gernis van GroenLinks-raadslid Arthur Oosterbaan. Die wenste alleen maar naar de feitelijke verandering van de varkensstapel te kijken en niet naar gefingeerde, theoretisch moge lijke situaties. 'Het is gewoon een kwestie van krulstaarten tellen. Het aantal feitelijk aanwezige varkens zal na de verhuizing toenemen. En daar zijn wij op tegen.' Oosterbaans woor den vielen in verkeerde aarde bij Dick Drijver (Texels Belang). "U mag de rechten van Wijtten niet negeren omdat u allergisch voor varkens bent! Zo werkt dat niet in een rechtsstaat.' Het formeel getinte pleidooi van ad vocaat Creutzberg, die zich namens drie families van de Postweg tegen de bednjfsverplaatsing keerde, liet Jan Koolhof (CDA) in eerste instantie even schrikken. Aan de hand van ju risprudentie en bepalingen in het bestemmingsplan beweerde de raadsman dat de gekozen artikel-19- procedure met was toegestaan, dat een ruimtelijke onderbouwing voor een planwijziging ontbrak en dat de nieuwbouw strijdig was met richtlij nen van de VNG Het weerwoord van de opgetrommelde gemeente ambtenaren stelde de CDA-voorman echter gerust. De verhuizing van Wijt ten zat procedureel en inhoudelijk- juridisch wel goed, meende Koolhof. Een commissiemeerderheid verwierp de ingediende bezwaren, hetgeen voor het college reden is de ingezette procedures voor de bedrijfs- verplaatsing bij de provincie te ver volgen. Nogmaals wordt gevraagd om zorg vuldige afweging en onderzoek naar alternatieve mogelijkheden. 'Bij zo'n belangrijk onderwerp dat sinds de jaren zestig de gemoederen zo bezig houdt, is dat zeker op zijn plaats'. Er wordt op gewezen dat de Welzijns stichting vindt dat verschillende welzijnsvoorzieningen zoals kinder opvang, jeugdwerk, muziek- en dansschool maar ook het dorpshuis best op de Groeneplaats kunnen. 'Deze mening zou toch zwaar moe ten wegen. Het centrum van Den Burg is voor veel mensen een ideale woonplek. Soms kan het er wat lawaaiig zijn, maar met de huidige verplichte isolatienormen is overlast prima uit te sluiten. Met een goede re constructie kan de Groeneplaats een levendige aanblik bieden, die aan trekkelijk kan zijn om er te gaan wo nen.' Het bestuur is het dus niet eens met de opvatting (van onder meer Groenlinks) dat niemand op de Groeneplaats wil wonen en dat ook welzijnsvoorzieningen daar niet moe ten komen. Het bestuur wijst ook op de mogelijk heid om het representatieve gedeelte van het raadhuis zoals de trouwzaal, de raadszaal en de één loketbalie op de Groeneplaats zouden kunnen blij ven, terwijl de kantoren naar elders verhuizen Met de huidige communi catieve mogelijkheden zou dat geen bezwaar zijn. De stichting ten slotte: 'Wij verzoeken u de financiële, functionele en ste denbouwkundige aspecten van een alternatieve lokatie grondig en des kundig te laten analyseren en het re sultaat te vergelijken met een soort gelijke analyse van de huidige plaats. Oud-Texelaar Sebastiaan den Boer (26) is afgestudeerd aan het Acade misch Centrum Tandheelkunde te Amsterdam. Vanaf vandaag is hij als zelfstandig tandarts werkzaam in de praktijk Stolbergstaete te Schiedam. Om de herfst in huis te halen, kunnen senioren donderdag van 10.00 tot 12.00 uur in De Buureton terecht voor een creatieve cursus. Onder leiding van Ingeborg Bonne gaan ze padde stoelen schilderen en kleien. De kos ten bedragen 20,-. Voor dat geld worden de deelnemers van materiaal en koffie voorzien. Opgave bij de Stichting Welzijn Ouderen Texel, Molenstraat 2, Den Burg, tel. 312 696. Met de rooimachine het land in, ter wijl de grond het regenwater nauwe lijks kan verwerken Nog met zo lang geleden stond dat in agrarische krin gen gelijk aan vloeken in de kerk. Maar met de gecombineerde rooi machine waarmee aardappels, bloembollen en witlof kunnen worden geoogst kijkt niemand er meer van op. De medewerkers van de akkerbouwcombinatie Texelsun (fa milies Bakker en Eelman) zijn goed te spreken over de nieuwe rooimachine waarmee dit seizoen voor het eerst wordt geoogst. De door fabrikant De Wulf uit het Belgische Droeselaar gefabriceerde noviteit is zo gebouwd dat het oogstwerk ook in een natte herfst niet al teveel vertraging op loopt. Dat komt onder andere door een brede moerasband onder het zelfrijdende voertuig, waarbij de ma chine geen tweemaal over het zelfde stuk grond hoeft te rijden. Structuur- schade aan de bodem blijft daardoor tot een minimum beperkt. Dankzij de bunker waarin een ton of zes kan worden opgeslagen hoeven er geen kiepwagens over het land te rijden. Met als gevolg dat langer kan worden doorgewerkt, waarbij bovendien min der mensen in actie komen. In feite kan chauffeur Jan Bakker het rooien in z'n eentje af, alleen voor de aan- en afvoer van kiepwagens heeft hij hulp nodig. Tegenover de forse inves tering staat een flinke arbeids besparing. De rooicapaciteit is bijna verdubbeld tot een kleine drie hectare per dag. terwijl de machine toch kwa liteit levert. De witlofwortels (pennen) worden op de gewenste lengte (13 tot 17 centimeter) afgesneden dankzij voelers die zijn aangesloten op de rooibek, waarmee drie regels tegelijk worden geoogst Het blad wordt met eenzelfde systeem tot enkele centi meters boven de pit afgesneden. Het is de bedoeling dat de rooier dit jaar 80 hectare witlof oogst, het leeuwen deel van wat er op het eiland wordt geteeld. De witlof is, ondanks het wat late seizoen, van uitstekende kwali teit. Met dezelfde machine, weliswaar aangepast, werden ook 70 hectare pootaardappels en tien hectare nar cissen van Texelsun geoogst. DAAR RED JE LEVENS MEE De gecombineerde rooimachine voor aardappels, narcissen en witlof van Texelsun (Bakker en Eelman) is ook onder natte omstandig heden inzetbaar. (Foto Gerard Timmerman) In de derde ronde van Klaverjas- club Den Burg lagen de scores dichtbij elkaar. De overwinning ging naar Chris Schraag en Willem Koomen. Arend Dijker en Piet Moree heroverden de eerste plaats in het algemeen klassement. Zij worden gevolgd door de koppels Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp en Femmy Schuring en Frans Bos. Geen van de koppels slaagde er in deze ronde in om de grens van 7000 punten te doorbreken. Dit komt met zo vaak voor. Vorig jaar gebeurde het slechts één keer dat niemand boven deze voor klaverjassers ideale score kwam. Chris Schraag en Willem Koomen wonnen de ronde met een score van 6907 punten. Door dit re sultaat stijgt dit zeer regelmatig spe lende koppel van de twaalfde naar de zesde plaats. Texelaars Mariska Koenders, Ronno Honingh, Remco Nagtegaal en Simon Appel hebben zondag meegedaan aan de vijfentwintigste marathon van Amsterdam. Ver achter de Spanjaard Javier Cortes, die na 42,195 kilometer winnaar werd in 2.08.57 uur, liepen zij hun eigen race, die ze wel allemaal vol tooiden. De omstandigheden waren zwaar in Amsterdam. Aanvankelijk was het erg warm en besloten veel deelnemers tijdens het lopen kledingstukken uit te trekken. Maar later nam de bewol king toe en sloeg de kou menigeen op de spieren. Remco Nagtegaal, de snelste Texelaar van het gezelschap, had zich voorgenomen de race te vol tooien in circa drie uur. De eerste eenentwintig kilometer liep hij in 1.27 uur, een zeer snelle tijd. Te snel, zo bleek later, want hij moest gas terug nemen en gaf veel toe op zijn streef- tijd. Hij finishte uiteindelijk in 3.29 uur. Mariska Koenders, Ronno Honingh en Simon Appel liepen lange tijd ge zamenlijk op. Appel had het erg zwaar en liep volgens eigen zeggen vijfendertig kilometer 'af te zien'. Hij was tijdens het inlopen op een steen gestapt die op het wegdek lag en kreeg al na acht kilometer last van een lies. Na eenentwintig kilometer, die hij samen met zijn metgezellen in 1.58 uur aflegde, stond hij op het punt om op te geven en na achtentwintig kilometer besloot hij een stuk te wan delen en Koenders en Honingh maar te laten gaan. Aan zijn lijdensweg kwam pas een eind aan de finish, waar hij na 4.29 uur arriveerde. Koenders liep erg goed en kon het tempo ondanks de snelle start aardig vasthouden. Ze finishte in 4.13 uur. Partner Ronno Honingh dacht lange tijd zijn race te kunnen voltooien in ongeveer vier uur. Maar op zo'n ze ven kilometer van het einde ont moette hij de man met de hamer en kreeg hij het erg zwaar. Zijn eindtijd, 4.22 uur, was desondanks vrij goed. De Koog heeft het zondag niet kunnen bolwerken tegen Monnickendam: 2-0. De gasten speelden ondanks het gemis van drie basisspelers een goede wed strijd, maar lieten zich tot twee maal toe verrassen bij een corner. Monnickendam nam in de beginfase het initiatief en zette De Koog flink onder druk. De verdedigers losten de zaak echter behoorlijk op en af en toe sloop de ploeg van trainer Schatten- voet zelf ook richting het doel van de tegenstander. Een schot van Roelf Siebinga ging maar net naast. Toch kwam Monnickendam na twin tig minuten op voorsprong. Marco van Weerden werd vrijgelaten bij een corner en kon ongehinderd inkoppen: 1-0. Vijf minuten later leek De Koog op gelijke hoogte komen. Maurice de Groot glipte langs zijn tegenstander en zijn voorzet werd keurig afgerond door Gerrit Booy De zwak fluitende scheidsrechter keurde de treffer ten onrechte echter af. Tot aan de rust ging de strijd vervolgens gelijk op. waarbij beide ploegen enkele kans jes kregen. Na rust zocht De Koog nog nadruk kelijker de aanval, maar tot veel kan sen leidde dat met. In de zeventigste minuut was het dan toch bijna 1-1. Na een mooie aanval over rechts belandde de bal bij Gerrit Booy. Hij schoot op de paal. waarna Maurice de Groot in de rebound net naast mikte. Twee minuten voor tijd viel het doek. Weer werd er niet goed gedekt door de Koger verdedigers en wéér kon een van de Monmckendammers (Rob Sander ditmaal) geheel vrij inkoppen: 2-0. Jaap en Theo Witte hebben de weg naar boven weer gevonden. Met een score van 6874 punten behaalden zij een tweede plaats. Zij stijgen hiermee van een twintigste naar een zeven tiende plaats. Arend Dijker en Piet Moree weten de goede vorm nog steeds vast te houden. Deze avond werd met een score van 6843 punten de derde plaats behaald, genoeg om de leiding in het algemeen klasse ment te heroveren Frans Stark en Bas Tromp wisten met een score van 6804 punten de laat ste plaats in het algemeen klasse ment over te doen aan de concurren tie. Het koppel had een ongelukkige start, maar als de kaarten beter wor den moet dit duo zeker hoog in de top tien kunnen eindigen. Zij stijgen van de zesentwintigste naar tweeën twintigste stek. Guusta Linneman en Jitze de Vries tekenden met een score van 6655 punten voor de vijfde plaats van de avond, goed voor een stijging van de dertiende naar de ne gende plaats in het klassement. Het gemiddelde was met 6219 punten aan de lage kant, er werden 47 mar sen gespeeld. De verschillen in het algemeen klassement zijn na dne speelavonden nog erg klem. Zo bedraagt het gat tussen nummer drie en nummer der tien in het algemeen klassement min der dan 1000 punten. Programma dinsdag 24 oktober Veld A. mannen en gemengd: 18.30 L&R-Ouestion 2 EcoMare 19.15 Fitt-EcoMare Question 2 20.00 OSG-CVI Fitt 20.45 Texelse Autocentrale-W'tjewel 1 CVI 21.30 Sportshop 2-Paal 28/De Knm Paal 9 22.15 Twaalf Balcken - Paal 9 Paal 28 /De Krim Veld B, dames en gemengd: 18.30 Rabobank-'t Gouwe Boltje Euroase 19.15 Tatenhove 2-Euroase Rabobank 20.00 NlOZ-W'tjewel 2 Tatenhove 2 20.45 Wiersma Meubelen-Natuur- winkel NIOZ 21.30 De Rival-Milly's Natuurwinkel 22.15 Keurslagenj Dros-De Krim Milly's Veld C, dames: 18.30 Timmerts Bakkerij-Bar Sportief Zeilmakerij 19.15B&B/vdVis/denBoer-Zeilma- kerij Bar Sportief 20.00 Question 1-Haarstudio B&B/ vdVis/denBoer 20.45 Westerlaken-Eierlandsche Huis Question 1 21.30 Klif 12-Salon Mart/De Oorzaak Westerlaken Wedstrijdleiding: Daan tel. 320370) Uitslagen 17 oktober. L&R-Zandbank 3-0; OSG-Texelse Autocentrale 1-2; TESO-CVI 3-0; Agrifirm-DGM 1-2; Paal 28/De Krim- Grooten Slock 1 -2; Twaalf Balcken- Cocky's Kapsalon 2-1; Fitt- Rabobank 1-2; NiOZ-EcoMare 2-1; Slagerij Beverdam-Prepress Center 3-0; Keurslagerij Dros-Natuurwinkel 1 -2. B&B/vdVis/denBoer-Bar Sportief 3-0; Jozefschool-Smash'68 2-1; Wiersma Meubelen-Milly's 3-0; Tim- mer's Bakkerij-De Rival 3-0; Haar studio-Slagerij lepe de Boer 2-0; Durper Drup-Salon Martme/De Oor zaak 3-0; Nokanto-Sportshop 1 2-1 Maarco Bouw-Paal 9 niet gespeeld. (Advertentie) CjTKw - Jitr/i te U èun. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Eierland, Oorsprong- weg, Hollandseweg en Postweg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spin- baan worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. tiirsmtu I Longeveid de Rooy Spmb.vin 6 1791 MO Oen 8utg - Texel Telefoon 0222 362600 Fm 0222-314111

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7