'Kinderen hetzelfde, ouders veranderd' 2 NOKIA 3310+ Agenda GRATIS aaua» Juf Joke Vlaming over 25 jaar onderwijs TEXELSE COURANT' teso A. Ran benoemd tot hoogleraar DUTCHTONE ALLIN180 Spanning tijdens bowlingleague DINSDAG 7 NOVEMBER 2000 Eenakterfestival beleeft Dinsdag 7 november Na afloop van het officiële deelte van de jaarvergadering va de ouderraad van de OSG spree dr Bob van der Meer over peste op school. De lezing begint on streeks 20.30 uur en is voor lede een toegankelijk. In De Lindeboom begint om 19.3 uur een voorlichtingsavond ov? het Masterplan Waterraam Tex? over het toekomstig -beheer va het oppervlaktewater. Cinema Texel is wegens vakant gesloten tot en met woensdag november. Er zijn alleen voorst» lingen van filmclub FilmGangero dinsdag 14 en woensdag 15 rn vember. Vrijdag 10 november Tussen 16.30 en 21.00 uur isc jubileumexpositie van de Histo: sche Vereniging 'Kinderen va Toen' voor het eerst in Tusse Banke te zien (daarna nog tot e met dinsdag). Om 20.00 uur won de eerste van vier oude fil opnamen van Jan 'Plaatje' Bi vertoond. Veerdienst Teso onderhoudt vrj dag van 9.35 tot 16.05 uur halfuJ diensten. Die van 10.05 en 13.3 uur zijn uitsluitend bestemd voi vervoer van gevaarlijke stoffen. S worden zowel op Texel als in De Helder geen wachttijden verwact Hoogwater te Oudeschili Dl. 7 3.30 en 16.04 u. Wo. 8 4.45 en 17.30 u. Do. 9 5.54 en 18.37 u. Vr. 10 6.55 en 19.46 u. Za. 11 7.50 en 20.14 u. Zo. 12 8.25 en 21.04 u. Ma. 13 9 14 en 21.44 u. Di. 14 10.05 en 22.26 u Aan het strand is het ongeveer een uur der hoogwater. De zon komt 7 november ci om 7 45 uur en gaat onder om 16 59 uur. november volle maan; 13 november spnnj tij. Oud-Texelaar Dr. A.C.M. (And 'f- Ran is voor vijf jaar benoemd hoogleraar Mathematisc Systeemtheorie en Lineaire Ai lyse aan de faculteit Exacte Weti schappen van de Vrije Universit Amsterdam. d{ De in 1956 in Den Burg gehorend is als universitair hoofddocent we zaam bij de afdeling Ananyse van divisie Wiskunde en Informatica, geldt als expert op het grensgebi van de matrix analyse, systee theorie en de lineaire analyse. Na het behalen van het doctora - diploma Wiskunde in 1979 was hij 1984 als promotiemedewerker v bonden aan de Vrije Universiteit 1984 promoveerde hij op het pre schrift Maximal semidefinite invalt subspaces, stability and applicatie Met een beurs van de Niels Stens J' stichting bracht Ran in 1984-19 bezoeken aan universiteiten in Ah rika en Canada. Daarna kwam hij: universitair docent bij de VU. In h voorjaar was Ran gastdocent aan! College of Willima and Mary Virginia (USA). (Advertentie) KIJK OP PAGINA 6 BESTE SERVICE LAAGSTE PRIJS wisselende derde jeugd In het zaaltje bij de doopsgezinde kerk in de Kogerstraat komt om 14.30 uur de doopsgezinde middagzusterkring bijeen Wil de Vries en dr. R. Siebenga vertellen over de verzorging van de ouder wordende mens. 'Vroeger was het gewoon een kwestie van doen en bezig zijn. Je gaf de kinderen materialen en ze gingen aan de slag. Nu moet je eerst van alles op papier zetten.' 'Juf' Joke Vlaming, op de kop af 25 jaar als onderwijzer verbonden aan basisschool De Fontein, heeft wel eens moeite met al die regeltjes van tegen woordig. Stiekem vergeet ze er wel eens ééntje. Maar de leer lingen zijn haar niet vergeten. Vrijdag onthaalden ze 'Juf Joke' op een zingende erepoort. 'Er wordt wel geroepen dat kinderen in 25 jaar tijd zo zijn veranderd en bru taler zijn geworden. Maar volgens mij valt dat allemaal wel mee. Vroeger waren kinderen spontaan en direct en dat zijn ze nog steeds. Ze zijn open, net als vroeger. Al zijn ze nu wel van meer dingen op de hoogte. Ze komen met van alles in aanraking en steken wat op van de televisie en van inter net. Kinderen zijn wel op zichzelf ge richt. Daarom moet je ze leren hun er varingen met elkaar te delen. Dat ze rekening houden met elkaar. Het is onze taak om dat te begeleiden. Als juf moet je daarom permanent met ze in gesprek blijven.' Het zijn wijsheden die Joke Vlaming opdeed in de kwart eeuw die ze tus sen de kinderen zit. Onvermijdelijk is de vraag hoe de van oorsprong Arn hemse in het Texelse onderwijs ver zeild raakte. 'Ik ben hier in 1974 als toerist terecht gekomen. Ik heette toen nog Van Loon. Ons gezin had het voornemen om bij vakanties steeds in een ander pension te loge ren We zouden door héél Nederland trekken. Maar ik ben niet verder ge komen dan Texel. We waren net met de waddeneilanden begonnen en toen kwam ik Jaap tegen, mijn hui dige echtgenoot, ik had de kleuter- opleidingsschool gedaan en wilde in de buurt van het eiland werken. Je kunt het je nu nauwelijks meer voor stellen, maar het was in die periode moeilijk om in het onderwijs aan de slag te komen. Studiegenoten van me schreven de ene na de andere sollicitatiebrief. De tweede brief die ik verstuurde was meteen raak. Ik moest op de kleuterschool een proef lesje draaien, terwijl het schoolbe stuur achter in de klas zat.' Het ver liep allemaal naar wens en ze kon aan de slag in de toenmalige Buitelboet. Als kleuterjuf volgde ze een cursus tot hoofdleidster, waarna ze haar be voegdheid haalde om ook in het ba sisonderwijs voor de klas te staan. 'Eerst combineerde ik de kleuters met eerste-klassers en later viel ik wel eens in voor hogere klassen. Sinds vorig jaar geef ik les aan groep drie, de eerste klas van vroeger. Naast het onderwijzen heb ik tijd over om me bezig te houden met interne begelei ding van kinderen. Ik ben niet iemand die alleen voor de klas staat, maar wil er wat bij doen omdat ik een brede interesse heb. De grote lijnen houd ik altijd in de gaten en ik denk graag mee, maar dan liever op de achter- De afdeling Texel veehouderij en schapenhouderij van de WLTO houdt een bijeenkomst in hotel De Pelikaan aan de Pelikaanweg; aanvang 20.00 uur. In Cinema Texel draait The Cup (aanvang 20.30 uur). Woensdag 8 november Peutergroep 't Sterrekind van de Vrije School aan de Gasthuisstraat houdt een inloopochtend voor ouders en andere belangstellen den. Tussen 10.00 en 12.00 uur kunnen zij vrijblijvend binnenlopen, rondki|ken en vragen stellen. In dienstencentrum De Buureton in de Molenstraat begint om 14.00 uur de najaarsvergadering van de ANBO. In zwemparadijs Calluna wordt van 14.00 tot 17.00 uur een Fun Day gehouden, met allerlei spelle tjes. Entree ƒ6,-. De jongeren die zondag actief wa ren tijdens het eenakterfestival voeren hun stuk - 'Anton P. houdt het kort' - nogmaals op. Locatie is theater Klif 12 in Den Hoorn, aan vang 19.30 uur. De toegang is gra tis. In Cinema Texel draait The Cup (aanvang 20.30 uur). Donderdag 9 november In buurthuis Bethel (Muyweg 38, Zuid-Eierland) begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. Deelname kost ƒ2,50 per persoon. De opbrengst is bestemd voor Bethel. De eerste ontmoeting bij de avond league bowlen is uitgelopen op een thriller van de eerste orde. In de partij tussen Drogisterij Mets en De Koogel gooide Marcel Witte met 221 punten de hoogste game van de avond, waarbij hij op de hielen werd gezeten door Kees Mets, die een game van 211 wierp. Sommige spelers en teams gingen tot het uiterste. Bijvoorbeeld in de partij van All Stars tegen TZN, die aanvankelijk gelijk opging, maar waarbij TZN toch met 2-3 aan het langste eind trok. De wedstrijd tussen Pet's Place en Visvogels leverde een overwinning op voor laatstge noemde. Dankzij een game van 156 punten won Heksenketel met 4-1 van Sommeltjes. Meer vuurwerk zat er donderdagavond in de partij tussen Nooitgedacht en Speelkwartier, waar Erik Daalder met een game van 202 punten een belangrijke bi|drage aan de overwinning van Nooitgedacht leverde. Badweg Sportief was met 4- 1 te sterk voor Hordifood, dankzij games van André Barhorst (213 en 205). grond Directie voeren is niets voor mij. Ik zit prima zo.' Het samengaan van kleuterschool de Buitelboet met de toenmalige CVO- basisschool en de omvorming tot De Fontein waren veranderingen die ze meemaakte. 'Als ik nu nog in dat zes hoekige gebouw kom, loop ik daar toch met een heel speciaal gevoel rond. Die vorm schept het idee van een kring Het bij elkaar horen. Onze huidige lokalen zijn vierkant, maar ik probeer het zo in te richten dat die zeshoekige opstelling terugkeert.' Naast de voordelen die het moderne onderwijs met zich meebrengt, is er de papieren rompslomp. 'Ik moet nog steeds erg wennen aan wat de in spectie allemaal wil. En de ouders, want veel van hen zijn in de loop der jaren veranderd. Sommigen zijn heel erg met het eigen kind bezig en ver geten dat er ook nog 22 anderen in de klas zitten, waarmee je als leer kracht ook bezig bent. Om er een groep van te maken en om met elkaar een fijne school te hebben. Met ouders praat ik daar regelmatig over, over de keuzes die we maken. Maar voor mij staat het kind centraal Alles er omheen komt voor mij om de tweede plaats. Het contact met kin deren vind ik het allerbelangrijkste. Daar word ik door bijgetankt. Zo'n ontvangst als vanmorgen, met die liedjes. Ze kwamen me helemaal op halen. Daar doe ik het voor.' Leerlingen ven de Fontein onthaalden de jubilerende juf Joke Vlaming vrijdag feestelijk. (Folo Gerard Timmerman) Lange en korte voorstellingen, grappige en macabere stukken, oervervelende en hoogst amusante uitvoeringen: het Eenakter festival was zondag in theater Klif 12 allesbehalve eentonig. Sommige toneelgroepen hadden zich danig verkeken op de bijzondere eisen en het speciale karakter van een eenakter, anderen wisten met veel inventiviteit grotere drama's te comprimeren tot puntige en toch logische voorstellingen. Een bomvolle zaal schoof gedurende de marathonzitting af en toe ongemakkelijk op zijn stoel en kon een gagp hier en daar niet onderdrukken, maar de afwisseling maakte veel goed en het gebodene was over het geheel genomen van een heel redelijk niveau. Burgemeester Joke Geldorp (met stok) speelde de oude moeder in Johanni Morièndi Sunt Om maar met het slechtste te begin nen: theatergroep Nieuw Leven uit Oudeschild had niet begrepen waarom het bij een eenakter draait. Het is niet een kort stukkie dat je zo maar even uit de mouw schudt en in een paar zondagmiddagen onder de knie hebt. Net als bij een literair kort verhaal moet iedere dialoog ertoe doen, iedere zin zin hebben, het ver haal zorgvuldig worden opgebouwd en de eindconclusie ondanks de ge ringe lengte van het stuk logisch overkomen. Het leek wel alsof Nieuw Leven het stuk Ratten van Agatha Christie gewoon in tweeën had ge scheurd en alleen het laatste deel speelde om zo aan het één-bedrijf- vereiste te voldoen, waardoor de emotioneel gebrachte maar volstrekt irrationele ontknoping op de lach spieren werkte. Het gebrek aan 'voor kennis' bij de toeschouwers, waaraan de geringe ontwikkeling van het plot debet was, kon het verrassende einde niet dragen. Zelden zal het pu bliek een voorstelling hebben gezien waarbij de acteurs hun tekst zo slecht kenden. Het herhaaldelijk wachten op de souffleur was ronduit irritant. De traagheid in het spel en de vele overbodige herhalingen en nutteloze uitweidingen haalden de vaart uit het spel en namen iedere spanning weg. waardoor er van het nota bene als thriller bedoelde toneelstuk weinig overbleef. Jammer, want dat de spe lers van Nieuw Leven'overlopen van acteertalent, was wel duidelijk. 'Ach, die eenakter doen we wel even', moet men in Oudeschild hebben gedacht. Hoe anders was de opening van het festival. De verkorte versie van de musical Tsjechov door het jeugd- en jongerenwerk van de Welzijns- stichting was een feest voor oog en oor. De bewerking van regisseuses Wil de Leeuw en Judy Nieuwland was speels, origineel, compact maar toch begrijpelijk en prima toegesneden op de capaciteiten van de jongeren Bij zondere licht- en geluidseffecten als mede de live-muziek van accor deonist Frans Pieterse trokken de aandacht zonder de acteerprestaties te overschaduwen. Gelukkig maar, want die mochten er zijn Hidde Nieuwland, die de tweede viool speelde als Oè Russische schrijver revolutionair Maxim Gorki, was zon der meer een ontdekking. Hoofdrol speler Sietse Vermeulen deed het heel aardig, maar moet nog enige - wellicht puberale - schuchterheid van zich afwerpen. Daarvan had een rondom stralende Anne Marie Dros met de minste last. Zij zette een zeer wulpse en verleidelijke actrice Olga Knipper op de planken en niemand kon zich erover verbazen dat de in tellectuele schrijvers voor haar oppor tunistische avances door de knieën gingen. Een leuke vondst was de uit leg van de gebeurtenissen in het eind-19"-eeuwse Moskou die vertel ler Peter Eelman per mobiele telefoon ten beste gaf, ook al had festivalpresentatrice Jamen de Bruijn vooraf nog zo gevraagd of iedereen zijn gsm wilde uitschakelen. Maar ach, later zou actrice en burger moeder Joke Geldorp-Pantekoek ondanks het rookverbod een sigaret opsteken, dus de faux-pas zij de scholier vergeven. De gezongen, nu eens euforische, dan weer spottende Karin Nauta en Hans Oosterhaven in Bedtijd. 'Eenakterfestival Klif begint tweede jeugd' schreef deze krant vier jaar geleden over het festival, dat toen na vier jaar een renaissance beleefde. Door een samenloop van omstandig heden heeft het wederom vier jaar moeten duren eer theater Klif 12 en de Welzijnsstichting de zevende uit voering van het festival wisten te or ganiseren. Toneelspelen heeft wel iets met sport gemeen, maar het is hopelijk niet de bedoeling dat het Eenakterfestival de Olympische fre quentie tot regel zal verheffen. Tekst en foto's Bart Bosch commentaren van het tienkoppige koor - met als hoogtepunt het luid beapplaudisseerde lied 'Het huwelijk is gruwelijk' - gaven de voorstelling een schitterend cachet. Van deze groep is nog het nodige te verwach ten. Jos Gnsmgt en Charissa van Andel van Toneelgroep Oosterend voerden twee verveelde en jaloerse, bemid delde dames ten tonele, die de tijd doodden met bridge, slender you en vooral winkelen. Met de meest sno bistische aankopen die zij trots aan elkaar showden, probeerden zij el kaar de ogen uit te steken Vooral de eerste bleef een beetje steken in schools toneel en beiden hadden iets meer expressie kunnen tonen, maar het stuk bleef als geheel overeind. Het leuke was dat zij hun consumentenprooien hadden be machtigd in Texelse winkels en de aardige clou was dat de bekakte vrouwen iedere zaak met de bijbeho rende plastic tas hadden betreden om er proletarisch te winkelen. Namens dezelfde toneelclub schitter den Karin Nauta en Hans Ooster haven in de regie van Els Whyte en Ina Schrama in een klem maar fraai geslepen juweeltje. Nauta speelde in Bedtijd een ijdele maar aan zichzelf twijfelende echtgenote die zelfs 's nachts bevestiging zoekt bij haar man, die alleen maar wil slapen om dat hij vroeg op moet en daarom ge makshalve maar telkens 'ja' ant woordt op de vragen van zijn vrouw De hele scène speelde zich af in bed. Het contrast tussen de hyperactieve, meisjesachtige Nauta en de slape rige. onverschillige Oosterhaven wist de zaal van begin tot eind te boeien. Het was een schoolvoorbeeld van een geslaagde eenakter. Dat het leven in een kleine gemeen schap waar iedereen elkaar kent en helpt ook zijn keerzijde heeft, was het thema van het stuk Bij ons op de Buurt, dat W (Pip) Barnard speciaal voor het festival had geschreven. Judith de Leeuw (l.) en Jamen de Bruijn kijken verbaasd als zij door het raam zien hoe de tuinman een schedel uit de tuin van de eerste opgraaft (Bij ons op de Buurt). Samen met tuinman Joop Rommets vervulde politieagent Barnard een ondergeschikte rol in het in eerste instantie zoetsappige maar allengs macaber wordende verhaal, waarin de buurvrouwen Judith de Leeuw en Jamen de Bruijn overtuigend de hoofdrol vertolkten. In de tuin van De Leeuw, die net op de buurt is komen wonen en 's avonds een ontgroe ningsritueel te wachten staat, wordt door de tuinman een schedel ont dekt. De buurtbewoners proberen de herkomst te verdoezelen, maar als De Bruijn aan het eind vraagt of haar nieuwe buurvrouw soms lijdt aan een hartkwaal, wordt in de beste Engelse traditie van Roald Dahl duidelijk dat de ontgroening met zo onschuldig zal zijn als gedacht. Een leuk toneelstuk, dat echter - met als enige voorstel ling deze middag - last had van te veel omhaal aan woorden en uitleg. Het publiek is vaak slimmer dan de regisseur of schrijver denkt. De dood was ook het leitmotiv in het slotstuk 'Johanni Moriëndi Sunt', een familiedrama rond de verjaardag van één oude moeder en de slechte ver houding tussen vijf broers en zussen van vijf verschillende vaders, waar van de titel helaas al meteen de af loop verried. De felle Lia Coutinho blonk uit als één van de vijf voortdu rend ruziënde kinderen, die elkaar vliegen afvingen vanwege hun vader lijke afstamming. Allen zijn in afwach ting van de zesde Johannes in rij, de nieuwe vlam van moeder die zijn komst naar het verjaardagsfeestje met de dood moet bekopen. Joke Geldorp - de mystery guest die haar aanwezigheid aanvankelijk alleen prijsgaf via een vervormde stem op de achtergrond - maakte met een stiletto eigenhandig een einde aan het leven van Johannes de zesde. Met gevoel voor drama schonk Texel's eerste burger zich na gedane arbeid een stevige whisky in, stak vervolgens een peuk op en besloot het festival met de woorden: 'Johanni Moriéndi Sunt' - de Johannesen zul len sterven.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2