100 tekeningen van Nel Koorn in boek Strafzaak jachtopziener vier maanden verdaagd TEXELSE 2 COURANT Raadsvergaderin; Extraatje minima Collecte Singers Stroper gesignaleerd omgeving Oosterend Medische zorg 't}3 Kerkdiensten Evangelisatiedienst baptistengemeente Radio Texel 1061 Gemeente evalueert servicebalie Yat ik zeggen wou... Winkels twee zondagen in december open Asielzoekers Extra geld voor sociale woningbouw oud Papier Waar is dit? Landbouwlezing Dorpsvergadering in De Wielewaal VRIJDAG 10 NOVEMBER 2000 Buddyproject: Voor mensen mei HIV of AIDS, Voor aanmelding, infor matie of voorlichting. Humanitas Den Helder; Binnenhaven 76-77, tel 0223-617422 OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 1-1-2. Of bel de Meld kamer Noordholland-noord: 072- 5644444 Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17 00 u. Telefoon: 0900- 8844. In spoedeisende gevallen: 1- 1-2. Gevonden munitie: Bel de politie tel. 0900-8844. Dierenartsenpraktijk: Keesom laan 11Den Burg. Alleen in spoed gevallen, tel 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs ol andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Toeristenpastoraat: Bram Guiljam, tel 318581,327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishou delijke dienst, versteldienst. Spreek uur van 9.00 tot 10.00 u en van 14.00 tot 16.00 u., De Buureton, Molenstraat 2, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270 Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444 Kunstgebitreparatie: Tandpro- thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel 312069. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112 Maandag t/m vrij dag 8.00-18 30 u.; zaterdag 10.00- 13 00 en 15.00-17.00 u.. zondag 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen. Dinsdag vergadert de gemeenteraa vanaf 19.30 uur in het raadhuis. D agenda luidt als volgt: 1. Opening en mededelingen 2. Vaststelling volgorde stemmm 3. Vaststelling besluitenlijst dd 10 oktober 4. Speelautomatenbeleid 5. Investeringsvoorstel blus- voertuig De Cocksdorp 6. Vaststelling partiële herzienfjj diverse bestemmingsplanner. op ondergeschikte onderdele 7. Wijziging subsidieverordening Welzijn en herijking raam- subsidies 8. Oprichting stichting VOC 2O0i Texel 9. Fraude beleidsplan 10. Vijfde wijziging Verordening Leerlingenvervoer gemeente Texel 11Aanleg kunststof atletiekbaan 12. Indexering informatiebijdrage VW 13. Aanleg rotonde Pontweg/ Aken buurt 14. Najaarsnota 2000 15. Wijziging tarieventabel Legesverordening 2001 en20C 15a. Herhalingsvoorbereidings- besluit haven Oudeschild 16. Post onvoorziene uitgaven 17. Ingekomen stukken en mede delingen 18. Rondvraag 19. Sluiting Texelse minima komen in aanmerk* voor een eenmalige bijdrage va maximaal ƒ400.-. FHet is gedoeld i tegemoetkoming in de kosten voo deelname aan culturele activiteit» bijvoorbeeld het lidmaatschap va een vereniging. In aanmerking korre gehuwden of ongehuwd samenw nenden met een bruto-inkomen lag; dan ƒ37.500,-, alleenstaande oud» die maximaal ƒ35.000,- of alle» staanden die ƒ30500,- verdiener. Inwonende kinderen beneden de li jaar krijgen ƒ150.-. Voor de bijdra} moet vóór 31 december een form lier worden ingevuld dat is af te ha len en moet worden ingeleverd bi| d= afdeling Sociale Zaken van de ga meente (tel. 362 100) of bij servicebalie. De collecte na afloop van he lubileumconcert van de Singers o the Lord van zaterdag heeft ƒ572. opgebracht. Een deel van het gelde voor de bestrijding van de onkosten 250,- gaat naar een landbouw ontwikkelingsproject in het Af» kaanse Sovenga. (Advertentie) Van onze speciale verslaggever. Er zijn hardnekkige geruchten da' er een stroper is gesignaleerd m de omgeving van Oosterend. Na dere gegevens ontbreken nog. maar de zaak is in onderzoek. Nel Koom aan het werk in Oost (Foto Harry Oe Graaf) Zondag 12 november 2000 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9 30 u. ds. H R. Betting uit Winterswijk. De Waal: 10.00 u. dhr. C van Lenten uit Oudendijk. De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal. Oosterend: 9.30 u. HK ds. E.J. Vledder; 19.00 u. HK dhr. C van Lenten uit Oudendijk Oudeschild: 18.00 u. ds. E.J. Vledder. oogstdienst en maaltijd De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H.R. Betting uit Winterswijk. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10 00 u ds HD van Zessen, dienst van Schrift en Ta fel, uitz. via Radio Texel; 19 00 u. ds. H D. van Zessen, voortzetting dienst van Schrift en Tafel GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 en 16.00 u. ds T M van Dijk. GEREFORMEERDE KERK (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. J. ter Haar. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u ds. G. Sipkema; 19 00 u ev br. Piet uit Driehuis, evangelisatie- dienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat 19 30 u dames koor, uitz. via De Lichtboei; zon. 10.45 u. herenkoor, kinderneven- dienst Oudeschild: zon 9.30 u. De Cocksdorp: vrij. 19 30 u. rozenkransgebed. Gollards: zat 16 00u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg Open bare lezing, 10.30 u.: Een gezins leven dat het hart verwarmt, Wachttorenstudie, 11.20 u.: Bijbellezen - nuttig en aangenaam. Nog voor de kerst verschijnt 'Texel in potlood', een boek met meer dan honderd werken van Nel Koorn-Kikkert (64) uit Den Burg. Het is een greep uit de honderden tekenin gen die zij in de loop der jaren maakte van vergezichten, boeten, schuren, kerken, huizen en straatbeelden, bijna allemaal op Texel en ook bijna allemaal in potlood. Initia tiefnemer Cees Hoogerheide had er een langdurige speur tocht voor over om ze uit particulier bezit bij elkaar te krij gen. Een probleem van 'echte' Texelaars is dat zij meestal wel verknocht zijn aan hun eiland maar de karakteris tieke schoonheid ervan niet zien. Dat wordt pas anders als ze een tijd in een andere omgeving hebben ver toefd. De in Den Hoorn geboren Nel Koorn vormt een uitzondering op die regel. Als kind had zij al een bewon derend oog voor de wereld om haar heen, wat bleek uit tekeningen die onmiskenbaar talent verraadden. Mede dank zij een tekencursus en enkele lessen van niemand minder De baptistengemeente houdt zondagavond in gebouw Eben Haezer aan de Julianastraat in Den Burg een evangelisatiedienst. Gepro beerd wordt de blijde boodschap van de redding door het geloof in Jezus Christus duidelijk en direct door te geven. Evangelist B. Piet uit Amster dam spreekt over De storm op het meer uit Marcus 4:35-41Het Texelse gospelkoor 'The Messengers' zal lie deren ten gehore brengen, begeleid door orgel en piano, ledereen is wel kom. De dienst begint om 19.00 uur; na afloop wordt koffie gedronken Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Shopping (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 12.00 u. Reggae on the move (muziek) 14 00 u Ministry of sound (dance trends) 16.00 u. Wegdromen met een boek 17 00 u Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: Kaarsen maken. Pietelepote krijgt de kaarsenmaakster op bezoek 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Nick en Arjan 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9 00u Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Gerefor meerde kerk Den Burg 11.00 u Vlaswiek (muziek en poëzie) 12 00u Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 15.00 u. Country time (herhaling van donderdag) 16 00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Time travelling (muziek) 20 00 u. Proefproject (muziek) 21 00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9 30 u Hervormde kerk Den Burg 19.00 u. Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18.00 u Symphonica (klassiek) 19 00u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18 00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19 30 u. Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) aansluitend. Radio Noordholland Woensdag: 18 00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19 00u Cabaret café (Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws). Vandaag: Wonen. Gespreksleiders Louise van der Sluis en Tessa van Daalen m gesprek met Jan van Andel van de Stichting Wonen en wethouder Daan Schilling Verder veel muziek, op eigen teksten en op tekst van Huib 'de Riimelaar' Feni|n (herhaling van 2 novem ber) aansluitend Radio Noordholland dan Souwtje de Wijn ontwikkelde zij reeds als tiener een stijl, die velen aansprak. De kunstbeoefening raakte in beetje in het slop toen ze in de kleine kinderen zat, maar nadien le verde ze in een gestage stroom hon derden werken af. Realisme Nel Koorn tekent realistisch naar de natuur. Landschappen, gebouwen en bomen worden op het papier gezet zoals ze zijn, geen steentje of takje wordt vergeten. Toch maken de teke ningen meer emotioneel los dan fo to's van dezelfde onderwerpen om dat het karakteristieke van de onderwerpen een accent heeft gekre gen. Daarbij komt dat Nel Koorn al tijd poogt de tafereeltjes te bekijken vanuit een ander dan het meest voor de hand liggende standpunt, wat soms heel verrassend is. Menig be kend gebouw bleek juist van achte ren en van binnen tekenwaardige objecten te bevatten, zoals kerkorgel, een houten pomp, een scheeps model of het raderwerk van een poldermolen. Weer en wind Nel Koorn ging letterlijk in het land schap op en tekende in weer en wind, vaak uren lang zittend in de auto met geopend portier. Nel Koorn heeft al tijd zeer kritisch tegenover haar eigen werk gestaan. Dat bleek ook uit de geringe prijzen die ze berekende In het voorwoord van het boek wordt opgemerkt dat de zuinige Texelaars daar nogal eens misbruik van maak- De strafzaak tegen de Texelse jachtopziener die wordt verdacht van het uitzetten van fazanten, duurde dinsdag voor de Helderse kantonrechter maar kort. Binnen enkele minuten werd duidelijk dat zowel de officier van justitie als de advocaat van de verdachte enkele getuigen wilden horen en daarvoor was deze week geen tijd. De rech ter stelde de behandeling van de zaak uit tot over 'vier a vijf maan den'. De jachtopziener werd op 19 novem ber 1999 om 1.30 uur aan de Krimweg bij De Cocksdorp door de politie aangehouden in een openbaar toegankelijk bosje, dat eigendom is van zijn werkgever. In het bos werden fazanten aangetroffen en in de auto van de verdachte vond de politie ju tezakken met veren van deze vogels. De politie had hem al langere tijd ver dacht van het uitzetten en bijvoeren van fazanten, hetgeen volgens de Jachtwet streng verboden is. De zaak trok dinsdag grote belang stelling. Vertegenwoordigers van Staatsbosbeheer, de Texelse Wild Beheer Eenheid en andere geïnteresseerden bevolkten de zittingszaal. 'Het moet de eiland bewoners wel enorm bezighouden dat u zo massaal bent gekomen', sprak de rechter, die zichtbaar inge nomen was met zoveel interesse voor de rechtspraak. Zoals verwacht mocht worden ont kende de verdachte - een schikkingsvoorstel van het Openbaar Ministerie had hij van de hand gewe ten, maar dat had in elk geval het voordeel dat haar werk in heel wat eilandelijke huiskamers terecht kwam. Het gaf Nel Koorn voldoening dat menige beschouwer dank zij die tekeningen met andere ogen naar de eigen vertrouwde omgeving ging kij ken. Cees Hoogerheide liep al heel lang rond met het plan om het boek te maken. 'Toen ik Nel jaren geleden bezig zag ik de Dennen kwam ik op het idee Ik realiseerde me toen dat er boeken zijn gemaakt over het werk van Souwtje de Wijn en Blok van der Velden. Het zou toch leuk zijn als er nu eens een boek kwam over het werk van een Texelse kunstenares die nog in leven is?' Boerderijen Hoogerheide vond de tekeningen voor het boek bijna allemaal op Texel hoewel er vele tientallen ook buiten het eiland terecht zijn gekomen. Als hij bij een of andere familie een ge schikte plaat ontdekte, kreeg hij daar vaak tips over waar zich nog meer interessant werk bevond. De mensen zen omdat dat volgens hem impli ceerde dat hij schuldig was. Zijn ad vocaat had een getuige meegeno men en wilde nog meer getuigen oproepen om zijn onschuld aan te tonen. 'Het onderzoek rammelt aan alle kanten. Belangrijke getuigen zijn niet eens ondervraagd. De zaak had nooit voor de rechter mogen komen en dat zullen wij bewijzen Daarmee was de toon gezet: officier van justi tie Van Leent was flink in zijn wiek geschoten en reageerde verontwaar digd. De rechter kwam gepikeerd tussenbeide: 'Ik heb geen zin in een welles-metes-spelletje, dat is zinloos zonder getuigen. U kunt binnen twee weken kenbaar maken wie u als ge tuige wilt horen en geeft ook aan waarom. Ik wil geen eindeloze De gemeente is bezig de ervarin gen met de nieuwe servicebalie op een rij te zetten. Het is al gebeurd met betrekking tot de ervaringen van het personeel zelf. Later zal onder ogen worden gezien hoe de balie zijn taak jegens het publiek heeft vervuld. De servicebalie, die sinds maart van dit jaar functioneert, is in het raadhuis het centrale meldpunt waar burgers klachten en meldingen kunnen indie nen betreffende de gemeentelijke dienstverlening. Buiten de openings tijden van het raadhuis is een spe ciaal telefoonnummer beschikbaar. hoefden het werk met uit te lenen want Hoogerheide maakte er ter plaatse digitale foto's van, die goed genoeg waren om voor het boek te worden gereproduceerd. Er zitten afbeeldingen van nog bestaande si tuaties bij, maar ook onderwerpen die teloor zijn gegaan, zoals de boot van Lou Witte aan de Polderweg in De Waal. De tekeningen moeten voor zichzelf spreken want uitgebreide onderschriften ontbreken. Als het boerderijen of voormalige boerdenjen betreft wordt met een code verwezen naar het Texelse Boerderijenboek voor gegevens over gebouw en be woners. Het is de bedoeling er een mooi ogend boekwerk van te maken, am bachtelijk genaaid in een harde om slag. Bij voorbaat staat vast dat het een éénmalige uitgave wordt, die dus niet door een herdruk wordt gevolgd. Binnenkort wordt bekend wat het gaat kosten, waarna geïnteres seerden de gelegenheid krijgen om ervoor in te schrijven bij de boekhan dels Het Open Boek, Bruna, Nauta Boek en Mets in De Koog. Texelse familiezaken uit de sloot trek ken, de verklaringen moeten wel re levant zijn.' Daarmee was de zitting voorbij. De Texelse Wild Beheer Eenheid (WBE) staat onverkort achter de ver dachte. Hem en een collega is on langs zelfs de jacht op rotganzen gegund, die schadelijk zijn voor de landbouw. Twee andere jagers zijn van die taak ontheven. Naar verluidt hebben zij een rol gespeeld bij de aanhouding van de jachtopziener, maar woordvoerder Willem Bakker van de WBE wijst gedecideerd ieder verband tussen de twee kwesties van de hand 'Deze zaken hebben hele maal méts met elkaar te maken. Het werd om andere redenen tijd voor een nieuwe ploeg.' Eén van de tekeningen in het boek: achterkant van de Oudheidskamer in Den Burg. Het college heeft besloten dat de winkels op Texel de volgende maand op twee zondagen open mogen zijn: 10 en 24 december. Daarmee wordt tegemoet geko men aan verzoeken van diverse ondernemers. Het college was in deze niet unaniem, want CDA-wet- houder Nel Eelman is tegen winkelopenstelling op zondag. Er zijn totaal vijf zondagen in de ko mende decembermaand. Ook voor de andere zondagen was om winkel openstelling gevraagd, maar het col lege vond dat te ver gaan. Opening op zondag 3 december heeft weinig zin omdat er rond die tijd al genoeg koopgelegenheid is in verband met de avondopenstelling ter gelegen heid van Sint Nicolaas. Zondag 17 december werd ook geschrapt om dat er rond die datum geen sprake is van feestdagen die opening recht vaardigen. Openstelling op oude jaarsdag wordt ook ongewenst ge vonden. Toch is 31 december aangewezen als één van de drie da gen waarop vuurwerk verkocht mag worden. Daarom mag nu ook op don derdag 28 december vuurwerk over de toonbank gaan. Op de nu aangewezen zondagen mogen de winkels open zijn tussen 9 00 en 17 00 uur. net als op de koop zondagen in het seizoen. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 u.: Dokter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg, tel. 312023 Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld 313086:314727,314669, 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: TM Niehoff en A H Lammers, De Ruyterstraat 86. Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872 GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreek uur elke werkdag van 9 00-10.00 u. - Jeugdgezondheidszorg Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel. 313241 Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887 Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diétiste voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222 Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar) Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis. Stichting RIO Texel Wienngen. Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. Even dachten we het verkeerd gele zen te hebben. De asielzoekers mo gen op een verouderd bungalow terrein wonen omdat er aan ze verdiend wordt Ze moeten weg om dat een strandtent te weinig aan ze verdient. De gemeente Texel kan er niets aan veranderen. Weegt het financieel belang van een seizoensondernemer werkelijk op te gen het algemeen humanitair belang van vluchtelingen? Er zijn genoeg si tuaties te noemen waarin de ge meente oneigenlijke bestemmingen gedoogt. Wat is ons eiland gastvrij: voor men sen die ervoor willen betalen en die vooral niet bedreigd, gevlucht en ontheemd zijn. Sytske en Adriaan Dijksen Den Hoorn De gemeente heeft extra geld voor sociale woningbouw losgekregen. Het Gewest Kop van Noord-Hol land heeft Texel ƒ85.519,- toege kend op grond van het Besluit Woninggebonden Subsidies. Het college stelt voor dit geld te ge bruiken voor de sociale nieuwbouw projecten op de plek van het voorma lige verzorgingstehuis Sint Jan in Den Burg en Het Gouden Boltje in Ooster end. De stichtingskosten van deze huizen worden aldus verminderd, wat resulteert in een lagere huur. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in met te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende stra ten: 4. Wilhelminalaan, Witte Kruis- laan, Wagemakerstraat, Schoon oordsingel en Burgerhoutstraat. Welke boerderij staat op deze foto afgebeeld? Dat is wat Maarten Stoepker graag wil weten. Op de vo rige maand afgebeelde foto van de zanggroep op het strand is geen en kele reactie binnengekomen. Wie meer weet over deze boerderij, kan bellen naar Maarten Stoepker, tel. 312940 De te verwachten ontwikkelingen in de landbouwsector en de kansen en bedreigingen voor agrariërs komen aan de orde ti|dens een lezing van Albert Canrinus, bedrijfsdeskundige Economie en Strategie van de Dienst Landbouwvoorlichting te Sneek. Voor zover mogelijk zal Canrinus oplossin gen aandragen voor toekomstige problemen. De lezing vindt maandag om 20.00 uur plaats in hotel De Peli kaan. De organisatie is in handen van de Texelse Vereniging voor Bedrijfs voorlichting. De dorpsgemeenschap van De Waal komt om 20 00 uur bijeen in De Wie lewaal voor de.jaarlijkse vergadering. De dorpscommissie wil met de be woners bespreken welke punten tij dens het overleg met het college van b en w op 30 november op de agenda gezet moeten worden. Het college heeft zelf alvast een sugges tie gedaan: de herinrichting van het Groenewegje en de besteding van het dorpsbudget ter grootte van 5.000,-. Aanvankelijk zou ook de film van het Waalder Feest van afgelopen zomer worden vertoond, maar deze wordt vanwege de lange duur op een nader te bepalen tijdstip gedraaid.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2