iets van de baas met steun van de fiscus Duurzaam ondernemen levert bedrijven geld op Schaduwraad: wel of geen indexering bijdrage VW Ludiek Strender protest tegen hekwerk .TEXELSE COURANT GORT WEEN vrede: OP tl POR EEN NIEUWE Vier vrouwen vereniging olop spanning in rste kaartperiode ubs spekken kas ior zonne-energie Antroposofisch medisch spreekuur Asbest gratis naar Hamster Nieuwe beheerders voor De Wielewaal Bollencompost gecontroleerd Dros mag verhuizen Eiiandcompetitie volleybal Texel in actie tegen marteling Wielervereniging traint in Alkmaar JRUDAf. 10 NOVEMBER 2000 og veel te veel mensen gaan met de auto naar en van hun jrk. Als ze dat fietsend zouden doen, zou dat goed zijn voor .zondheid, milieu en portemonnee. Gebleken is dat het ook jed is voor de motivatie, werklust en sfeer op de werkvloer, dat bedrijven er belang bij hebben als de medewerkers van fiets gebruik maken. Martin Visser van het gelijknamige luw- en Timmerbedrijf vindt vooral dat laatste belangrijk. Hij eft daarom twaalf fietsen voor zijn medewerkers aangeschaft, bruik makend van de rijksregeling die erop neerkomt dat een langrijk deel van de kosten door de fiscus wordt betaald. Ook bewerkers van de gemeente, de Openbare Scholengemeen- hap en de Rabobank Texel rijden op fietsen die zijn gekocht het kader van een bedrijfsfietsenplan. ser beschouwt de fietsen als gra- catie. Het daarmee gemoeide geld iximaal ƒ500,- per jaar per mede- lier) wordt afgetrokken van de it waardoor minder belasting ver nietigd is. Bovendien mag de BTW iden verrekend, waardoor de fiet- ongeveer voor de helft door de us worden betaald. De regeling it uit van een bedrag van ƒ1.650,- fiets. Een duurdere fiets mag ook, ™jarde meerprijs daarvan moet door medewerker zelf worden betaald roor het bedrijf is niet meer dan 850,- aftrekbaar. Als Visser later eens fietsen wil weggeven, kan op zijn vroegst na drie jaar om sieuw voor de aftrek in aanmerking omen. dat die ook het eventuele reparatie- en onderhoudswerk doet omdat hij in dat bedrijf bijzonder vertrouwen stelt. Andere werkgevers stellen die voor waarde niet. Ook kan een bedrijf in plaats van schenken alleen het be drag voorschieten, waarna terugbe taling geschiedt door een maande lijkse inhouding op het salaris of het benutten van de vergoeding die voor het woon/werkverkeer beschikbaar is. Evengoed valt het ook dan door de fiscale faciliteiten voor beide partijen financieel aantrekkelijk uit. Volgens dat systeem wordt bijvoorbeeld ge werkt bij de Rabobank waar 20 me dewerkers die binnen tien kilometer van hun werk wonen, van de regeling gebruik maken. Bij de gemeente Texel geldt een iets ander systeem Mogelijkheden omdat het een overheidsorgaan is. Hier functioneert het bedrijfsfietsen plan sinds augustus vorig jaar. Maar liefst 60 ambtenaren (30%) maken er gebruik van. De fietsen zijn gekocht Iniven kunnen op verschillende neren met de regeling omgaan, er wil dat de fietsen gekocht den bij Cees Ran in Den Burg en bij drie verschillende dealers en zijn allemaal van het merk Batavus waar door men bij deze fabriek een korting van 15% heeft kunnen bedingen. De gemeente had eventueel ook korting kunnen krijgen bij de Texelse dealers door ze tegen elkaar uit te spelen, maar heeft daar bewust van afgezien. De rijwielhandelaars houden hun nor male marge, waardoor de regeling ook voor hen aantrekkelijk is Alle werkgevers op Texel die met een bedrijfsfietsenplan werken gaan er van uit dat de rijwielen bij plaatselijke dealers worden gekocht, zodat het ook nog een leuke injectie voor de lokale economie is. Werkgevers die belangstelling heb ben voor de regeling kunnen daar over bij elke rijwielhandelaar objec tieve informatie inwinnen. Aannemer Martin Visser wijst op nog een andere positieve kant van de re geling. 'Het is goed voor het imago, vooral in ons geval. Bij ons staat het milieu nogal hoog in het vaandel. Kijk maar naar al die containers op ons terrein, waarin zes soorten afval apart inzamelen. Ook gaan we ons bezig houden met bouwprojecten die alles te maken hebben met natuur- vriendelijkheid en besparing van grondstoffen. Daarbij passen geen werknemers die met grote auto's heen en weer ri|den Tevens laten wij nu op subtiele wijze blijken dat we weer winst maken. Want als je geen winst maakt valt er voor de belasting mets af te trekken. Dat signaal geven we graag af na de moeilijke jaren die we achter de rug hebben... l vth EINDE VHM DE LflpN UITDAGING weersomstandigheden het ook maar even toelaten, maken de medewerkers van Martin Visser gebruik van de fietsen die vn baas hebben gekregen. (Foto Harry Oe Graaf) iy en Rob Caspers hebben bij- Ier goede zaken gedaan in de Ie kaartronde van Klaverjas- Den Burg. Zij wonnen niet al- hun score was tevens vol- nde om de leiding in het meen klassement over te ne- In de top van het klassement volop spanning. Met nog één van 16 beurten te gaan zijn er vier kanshebbers voor de eer- leriodetitel. ly en Rob Caspers hebben de ik te pakken. Zij scoorden voor erde achtereenvolgende avond boven de 7000 punten. Deze kwam hun puntentotaal op Door dit resultaat nemen zij de ig in het klassement. Chris aag en Willem Koomen kruipen ^nigingen en organisaties die extraatje kunnen gebruiken, nen binnenkort inkomsten ge uren uit zonne-energie. rgiebedrijf NUON plaatst onder aaide voorwaarden gratis ïepanelen op of nabij het toigingsgebouw. Donderdag 16 fember houdt de gemeente 19.30 uur een informatie- nd. plaatste bij 65 bedrijven in zo'n 2400 vierkante meter ^panelen, waarmee Texel tot de duurzame" gemeenten van *rland wordt gerekend. Maar dat 'energiebedrijf nog niet genoeg. elke drie particulieren die urstroom, opgewekt door wind je- of een andere alternatieve tyebron, afnemen, plaatst NUON vierkante meter zonnepaneel op "i overleg met de gemeente aan "ijzen gemeenschapsgebouw, nigingen, scholen, kerken of an- organisaties komen voor 'epanelen in aanmerking als ten- ^e twintig huishoudens die hier- ■strokken zijn een contract voor '^stroom met NUON afsluiten. elke week een stukje omhoog. Nu behaalden zij 7133 punten en dat was goed voor de tweede plaats in de ronde. Zij stegen weer twee plaatsen in het klassement en staan nu op de zesde positie. Ook Bram van der Lin den en Jan Schaap maken een sterke periode door. Zij speelden deze week 7009 punten bij elkaar en stijgen van plaats zes naar vijf. Arend Dijker en Piet Moree hadden vorige week een klein dipje, maar zij herstelden zich nu goed met een score van 6935 pun ten. Zij behouden de vierde plaats in het klassement. Janny Wonder moest het zonder haar vaste maat Truus Witte doen, maar ondanks deze handicap behaalde zij met een kundige invaller toch de vijfde plaats. Zij scoorden 6922 punten en daar door klimmen zij van de 21 e naar een 15e plaats. Het gemiddelde van de avond was met 6261 punten nor maal. Er werden 53 marsen gespeeld en dat was een nieuw seizoensre cord. Zoals gezegd gaan Fenny en Rob Caspers in het klassement aan de leiding, maar de voorsprong op Lieuwe van der Veen en Hans West dorp bedraagt slechts 151 punten. Wil Maas en Dini Winters handhaaf den zich op de derde plaats, zij staan 674 punten achter. Arend Dijker en Piet Moree hebben ook nog een theoretische kans op de periodetitel, maar moeten een achterstand inlo pen van 763 punten. Gerda en Freek Veeger zijn aan een opvallende op mars begonnen. Stonden zij twee weken geleden nog 26e en laatste, inmiddels zijn zij alweer opgerukt naar de 17e plaats. De antroposofische arts Martin Niemeyer houdt op donderdag 16 en vrijdag 17 november weer spreekuur in de Vrije School aan de Gasthuis straat 55 in Den Burg. Wie meer in formatie wenst of een afspraak wil maken, kan bellen met Erica van de Peppel, tel. 31 00 79, b.g.g. 31 20 73. ook waardevolle grondstoffen ver dwijnen vaak onnodig in de container. Bedrijven met meer dan tien mede werkers kunnen gebruik maken van de stimuleringsregeling, die door ge meente en provincie is ontwikkeld Bedrijven uit de detailhandel, agrari sche sector en zakelijke dienstverle ning zijn uitgesloten van deelname Een van de sprekers is Andre van der Vliet van Vakantiepark De Krim, waar al tal van milieumaatregelen zijn ge troffen. Een onderzoek kost ƒ5000,- Als deze investering op korte termijn kan worden terugverdiend betaalt de ondernemer de kosten. Vallen de besparingen tegen, dan zijn de kos ten voor de provincie. 'No cure, no pay' dus. De praktijk leert dat bedrij ven die tenminste 50.000.- uitgeven aan kosten voor elektriciteit, gas. water en afval de doelstelling halen. Aanmelding is mogelijk op de avond zelf. Bedrijven kunnen het milieu sparen zonder dat het geld kost. Sterker nog: maatregelen op het gebied van afvalstoffen, energie en water leveren hen over het algemeen geld op. Maar veel ondernemers zien de mogelijkheid niet. Daarom houdt de gemeente maandag avond om 19.30 uur in Question Plaza een voorlichtingsavond over duurzaam ondernemen. Op de avond krijgen ondernemers te horen hoe ze een gespecialiseerd bedrijf kunnen inhuren, dat binnen hun bedrijven de concrete mogelijk heden voor duurzaam ondernemen in kaart brengt Het onderzoek resul teert in een lijst maatregelen die door het bedrijf kunnen worden ingevoerd. Het gaat om een uitgekiend gebruik van grondstoffen, energie en water Ook het voorkomen van afvalstoffen levert kostenbesparing op. Afval af voeren wordt steeds duurder, maar Particulieren kunnen tot en met vrij dag 17 november gratis asbest inle veren bij vuiloverslag De Hamster in Oudeschild. Een goed moment voor het opruimen van asbest platen die dienst doen als tuin-, hok- of rommel- afscheiding of restanten die nog er gens in een hoekje liggen. Inlevering is uitsluitend mogelijk op werkdagen, van 8.00 tot 12.00 uur of van 13.30 tot 16.00 uur. Een particulier mag per dag maximaal 250 kilogram asbest inleveren Voor grotere hoeveelheden moet worden betaald. Zagen in as best wordt in verband met de schade voor de gezondheid sterk ontraden. Asbest moet tevoren worden be sproeid om verspreiding van schade lijke asbestvezels te voorkomen en worden verpakt in speciale asbest zakken. Deze zijn tegen kostprijs ver krijgbaar bij gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat. Hier liggen fol ders klaar voor wie meer wil weten. Liz Gedikink en Ben Haak zijn de nieuwe beheerders van dorpshuis De Wielewaal. Per 1 januari 2001 volgen zij Pia Lammers en Chris de Goede op. Lammers en De Goede willen het na zeven jaar in het dorpshuis van De Waal te hebben gewerkt wat rustiger aan gaan doen. De dorpscommissie is verheugd dat zij ervaren opvolgers heeft weten te vinden. Gedikink en Haak beheren sinds elf jaar de kiosk van zwembad Molenkoog en zullen dit blijven doen. Dat kan omdat Molenkoog alleen 's zomers open is en de activiteiten in De Wielewaal voornamelijk in de herfst en winter plaatsvinden De dorpsbewoners zullen de nieuwe beheerders voor het eerst aan het werk zien tijdens de nieuwjaars bijeenkomst. Van de huidige beheer ders wordt later in januari op feeste lijke wijze afscheid genomen. De politie zal de komende winter periode (tot 1 maart) gericht con troleren of het composteren van bollenresten volgens de milieu regels gebeurt, zo heeft de provin cie laten weten. Ook de gemeente zal hieraan bij haar controlerondes extra aandacht besteden. Bollenkwekers zijn verplicht bodem- beschermende maatregelen te treffen bij het composteren van bollenresten. Tegen ondernemers die geen maat regelen hebben genomen wordt pro- ces-verbaal opgemaakt. Om bodemverontreiniging te voorko men dient de composthoop eigenlijk te liggen op een vloeistofdichte vloer. Tijdelijk kan worden volstaan met het afdekken van de composthoop Hier voor moet waterafstotend, lucht- doorlatend vezeldoek worden ge bruikt. Het afdekken is echter een zogenaamde gedoogregeling. Uit onderzoek blijkt dat deze maatregel wel effect heeft, maar dat aanvul lende of alternatieve voorzieningen noodzakelijk zijn. De afgelopen jaren heeft de politie het naleven van de afdekverplichting in Noord-Holland steekproefsgewijs gecontroleerd. Er zijn meerdere pro- ces-verbalen opgemaakt. Jaap Dros en zijn gezin kunnen gaan wonen in het pand Hallerweg 26. zij het 'bij gedogen en op eigen risico' omdat de planologische procedure die daarvoor nodig is, nog met is af gerond Afgesproken was dat Dros mocht verhuizen als er in het kader van de procedure geen bezwaren zouden worden ingediend. Aangezien er geen bezwaren waren toen de termijn op 30 oktober afliep, kan de familie zich nu in het veelbesproken pand vestigen. Het wachten is nog op het fiat van de provincie (verklaring van geen bezwaar) maar dat is slechts een formaliteit omdat Gedeputeerde Staten zich al positief hebben uitge- laten. Uitslagen 7 november: Super De Boer - DGM 0-3. Agriflrm - W'tjewel 1 1-2; CVI - Texelse Autocentrale 2-1, Ecomare - Rabobank 1-2. 't Gouwe Bolt|e - W'tjewel 2 2-1, Paal 28/De Knm - Paal 9 3-0; L&R - Question 2 3-0; Fitt - Prepress Center 1 -2; NIOZ - Euroase 2-1Sla gerij Beverdam - Tatenhove 2 2-1; B&B /v.d. Vis Den Boer - Wiersma Meubelen 2-1, Milly's - Natuurwmkel 0-3. Westerlaken - Salon Martme/ De Oorzaak 2-1Timmer's Bakkerij - Smash '68 3-0 Jozefschool - De Rival 3-0, Durper Drup - Sportshop Texel 1 3-0, Wessels Ontwerpt - Slagenj lepe de Boer 2-1Question 1 - Nokanto 3-0. Ook de Texelse afdeling van Amnesty International doet mee aan de we reldwijde campagne tegen marteling, die vorige maand van start ging. Er worden brieven, faxen en e-mail- berichten verstuurd aan overheden die voor marteling en mishandeling verantwoordelijk zijn. Uit onderzoek is gebleken dat éénderde van deze misdaden stopt onder invloed van de publieke opinie. De afgelopen jaren is er in 150 landen gemarteld, dat is in meer dan driekwart van alle staten. Voor meer informatie: tel. 31 83 70. internet www.amnesty.nl. Is de toeristische informatiever strekking en dienstverlening wel of geen een primaire taak voor de ge meente?, is de vraag waarover de schaduwraad zich ditmaal buigt. Het college van b en w vindt de dienstverlening niet uitsluitend een taak van de gemeente en heeft geen zin om de informatiebijdrage van ƒ260.000,- die de Stichting WV Texelpromotie jaarlijks ontvangt te verhogen met tien procent tot ƒ286.000,-. De VW is het daar niet mee eens. De informatiebijdrage moet niet wor den verward met de promotie- bijdrage, die wel regelmatig wordt geïndexeerd. Inzake de bijdrage voor toeristische informatie en dienstver lening verwijst het college naar een raadsbesluit van 1990, toen werd ge steld dat dit geen primaire taak van de gemeente is, omdat het geen ge meentelijke voorlichting betreft. B en w vinden dat de betaling aan de WV dient te worden beschouwd als een bijdrage aan de stichting, die geen relatie heeft met kostendekking. Het college vindt dat de toeristen die in formatie willen hier best wat voor mogen betalen. Uit behandeling in de commissie is gebleken dat de meerderheid van de raadsfracties het eens is met het collegestandpunt. Texels Belang en CDA vinden dat de VW door gebruik te maken van zogenaamde 0900 te lefoonnummers geld kan innen voor de verstrekte informatie. Ook GroenLinks wil geen verhoging. De WD bepleit de helft van de ge vraagde verhoging PvdA was eerst akkoord, maar is na de uitleg van de VW gaan twijfelen. D66 wil als enige fractie de verhoging doorvoeren Steun voor extra promotieactiviteiten leidt volgens deze partij ook tot gro tere vraag naar informatie, dus blijft indexering nodig. Maar volgens voorzitter Leo Timmers verstrekt de VW de toeristische in formatie in opdracht van derden, de gemeente dus. De VW concludeert hieruit dat het college als opdracht gever de informatietaak moet bekos tigen. De VW vraagt geen volledige kostendekking, maar wil afbouw van de huidige bijdrage voorkomen. Er kent wordt dat de gemeente een forse bijdrage levert, maar het be drijfsleven levert een nog grotere bij drage. Als de gemeente besluit om de indexering achterwege te laten, zal volgens Timmers het 'polder model' en daarmee de bereidheid van de ondernemers om mee te be talen onder druk kunnen komen te staan. Toeristen laten betalen voor de informatie getuigt niet van gastvrij heid, reageert de WV op deze sug gestie. Als compromis stelt Timmers voor in het contract een nieuwe clau sule op te nemen, waarin de kosten voor de dienstverlening aan toeristen jaarlijks met drie procent (de inflatie) worden verhoogd. Leden van de Schaduwraad kunnen tot dinsdagavond 19.30 uur, het tijd stip waarop de reguliere raads- vergadenng begint, hun stem uitbren gen. Nieuwe leden van de elektronische raad kunnen zich aan melden via email (tcnieuws@tref.nh. De leden van Wielervereniging Texel vertrekken morgen naar Alkmaar voor een training op de plaatselijke wielerbaan en zullen tevens het mountainbikepad in Schoorl verken nen. De reguliere training voor men sen die zich met voor 'Alkmaar' heb ben opgegeven, géat gewoon door. De junioren en senioren worden daar voor om 14.00 uur verwacht bij bij het mountainbikepad in de Dennen De ouderen van het Strendertuus zijn niet blij met het hekwerk dat aannemer Elko Vermeulen rond de bouwput van Het Gouwe Boltje aan de Peperstraat heeft ge plaatst. Nu kunnen zij geen ge bruik meer maken van het recht van overpad over het erf van de bakkerij, maar moeten zij omlopen als zij naar de Spar of de kerk wil len. 'Voor de bejaarden die slecht ter been zijn is dat een hele toer', aldus één van hen. Een brief naar de dorpscommissie en de aanne mer had geen effect' Vermeulen wil de hekken met weghalen om dat hij anders de veiligheid van passanten met kan garanderen In de nacht van woensdag op don derdag zijn op de hekken rijmende kreten opgehangen die de aanne mer op andere gedachten moeten brengen. (Foto Ge'j'ö Ttrrvn^-man)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5