Poppenpakketten Witte Engel als warme broodjes verkocht Fraaie stand beurs Kreadoe in de prijzen 'elgische boei gestrand op PH-dijk Texel'94 verliest bij HFC rumoerig duel bM 9" OSG-scholieren komen met verkeerssuggesties .TEXELSE COURANT xtreme uitslagen -In bowlingleague 'Dames Dijt' Eerste winst voor heren van Tevoko in nieuwe seizoen aar weinig mensen weten precies wat zich afspeelt in het voor- alige gebouw van De Bolder aan het Wezenland. Maar sinds groothandelsafdeling van De Witte Engel er zijn intrek heeft momen, bruist het er van de activiteiten. Eigenaar Jeanette in Abs heeft twaalf mensen in vaste dienst die zich bezig uden met het maken, inpakken en verzenden van pakketten larmee poppen, beren en andere handwerk kan worden ge lakt. Het bedrijf groeit snel, niet in de laatste plaats doordat onderneemster flink aan de weg timmert. Haar stand op de eadoe vakbeurs die vorige week in de Jaarbeurs werd ge ilden, leverde haar de prijs voor de mooiste stand op. VRIJDAG 10 NOVEMBER 2000 Abs begon haar creatieve activi- ten in De Witte Engel, haar voor- lige woonboerderij, onder welke am ze haar bedrijf op 1 januari )0 inschreef bij de Kamer van sphandel. Er bleek veel belang- lling te bestaan voor het zelf ma- van poppen en het werken met terialen. De verkoop nam toe toen in 1991 in de Warmoesstraat een ikel opende, die ze vijf jaar gele- verhuisde naar de Binnenburg, jat er in het voormalige koetshuis nte vrij kwam voor de inmiddels itart groothandelsafdeling. Los de verkoopactiviteiten gaf ze cur- sen, want veel vrouwen wilden de kunst van het poppen maken Ier de knie krijgen. Gaf ze die des- 5 zelf nog, inmiddels heeft ze dat «steed aan haar medewerksters, begin doorgaans zelf met be- ilde activiteiten. Maar door de ei van mijn bedrijf kom ik er na oop van tijd niet meer aan toe. nis de tijd gekomen deze taken uit «steden. Dat lukt tot nu toe aar- Vrouwen groothandel ontwerpt complete ^werkpakketten, die varieren van ■outers en paddestoelen tot beren, oevatten het benodigde materiaal complete beschrijvingen van de ionen. Van Abs ontwerpt ze zelf, duceert ze, stelt de pakketten nen en verkoopt ze aan winkels in nen- en buitenland- Eén van de !mers is haar zaak in Den Burg, een veel breder assortiment aan biedt. De groothandel verkoopt ook losse materialen. Voor gebruik in de pakketten zelf, maar ook voor de ver koop aan winkels. 'Het aardige is dat een klant die een pop koopt, vaak bezoek krijgt van de buurvrouw of vriendin, die zo'n pop dan zelf wil maken. 98 procent van onze klanten zijn vrouwen. Als ze iets gezien heb ben willen ze het patroon en de stof die daarvoor nodig is. Die kunnen wij leveren. Zo zijn de poppenwinkels ei genlijk de pijlers onder onze groot- handwerkpakketten aan winkels grote vormen ging aannemen, werd het pand aan de Warmoesstraat te klem De oplossing kwam ruim twee jaar geleden, toen De Bolder was ver huisd en het oude pand in de verkoop kwam 'Ik kan me nu nauwelijks meer voorstellen dat we het in de War moesstraat hebben gered.' Het college van b en w zag in dat haar bedrijf zich precies met datgene be zig houdt, wat de gemeente probeert te stimuleren. Namelijk niet-toeris- tisch gebonden activiteiten, waarmee ze voor de gewenste verbreding van de werkgelegenheid zorgt. Een argu ment dat meespeelde bij de gunning aan Van Abs. De Witte Engel gebruikt het pand van 1400 vierkante meter niet alleen zelf. 'Ongeveer de helft. We verhuren een paar kleine stukken en het is de bedoeling dat we nog meer gaan verhuren.' In het deel dat als magazijn is inge richt, domineren schappen met daarin stoffen van allerlei kleuren en samenstellingen, zoals tricot, garens. De winnende stand van De Witte Engel. handel Want eigenlijk verkopen we meer materialen dan pakketten. Daarnaast verkopen we boeken. Het is allemaal begonnen als hobby, maar nu creëren we onze eigen markt. Op zo'n beurs in Utrecht zien mensen wat mogelijk is.' Toen de verkoop van kant-en-klare flanel en wolvilt. 'Wat veel Texelse winkeliers niet weten is dat wij etalageflanel in 24 kleuren verkopen, waarvoor ze dus met naar de vaste- wal hoeven. Ze zijn welkom.' Beurs In totaal heeft De Witte Engel zo'n 150 verschillende pakketten in het assortiment, dat is opgenomen in een catalogus die aan de klanten wordt verstuurd. Meestal in de ochtenduren zijn de medewerkers bezig met het samenstellen van de pakketten. 'On der hen iemand die vloeiend Duits spreekt, wat mooi van pas komt bij de vertaling van de beschrijvingen van de pakketten, de catalogus die we in eigen beheer uitgeven en de correspondentie Want Duitsland is voor De Witte Engel uitgegroeid tot exportland van formaat. 'Dat is deels te danken onze vele oosterburen die tijdens hun vakantie de winkel bezoe ken en pakketten willen bestellen. Om ons bedrijf te promoten staan we bijvoorbeeld eens per jaar op een handwerkbeurs in Neurenberg, de grootste creativiteitsbeurs in Europa waar de hele wereld aan de stands voorbijtrekt.' Ook in Engelstalige lan den timmert het bedrijf aan de weg. De ogen zijn vooral gericht op het grote Amerika. Om haar poppen nog meer onder de aandacht te brengen publiceert ze in vakbladen en werkt samen met tijdschriften. Pioniersfase Hard werken dus. 'Zeven dagen in de week. We zitten nu in een pioniers fase, wat erg veel tijd vergt. Zo'n Kreadoe beurs is héél hard werken Het was er erg druk. Mensen dringen gewoon door het gangpad. Maar het is erg belangrijk ledereen komt er: winkeliers, uitgevers en noem maar op. Onze aanwezigheid heeft een enorme uitstraling. Het wasnatuurlijk een verrassing dat we die prijs won nen. Niet dat het nu zo'n mooie be ker is, maar het is wel een kroon op onze inspanning. We hebben erg veel werk van die stand gemaakt.' Een snelle groei zoals het bedrijf in de laatste drie jaar heeft doorgemaakt, vergt een goede begeleiding. 'Ik be denk zelf de pakketten, maar run ook het bedrijf. Dat wordt me nu allemaal wat teveel. We zoeken iemand die zich meer met de zakelijke kant gaat bezighouden. Want het bedrijf groeit Jeanet van Abs (rechts) van De Witte Engel krijgt van Sabine Dunnewijk van de Kreadoebeurs een prijs voor de mooiste stand. verder. Om te voorkomen dat de groothandel aan de eigen groei ten onder gaat, krijgen we sinds twee jaar hulp van Syntenseen door de over heid gesubsidieerde instelling die De Witte Engel vijf jaar lang vrijwel kos teloos begeleid. Ik heb regelmatig voortgangsgesprekken, waarin aller lei onderwerpen aan bod, met name over de financiën. Héél nuttig, ik raad het iedereen aan.' Het is nu heel druk. September, ok tober en november zijn de handels maanden. Dan is het gewoon waan zin. Om dat wat op te vangen proberen we in de stille tijd vooruit te werken. Maar ook weer niet teveel, want je kunt geen al te grote voorraad houden omdat de markt snel veran dert.' Het vinden van personeel is volgens Van Abs geen probleem. 'Ik heb nooit een advertentie hoeven plaatsen en hoef geen asielzoekers in te huren. Mensen melden zichzelf. En als het erg druk is, dan helpt iemand van De Bolder wel eens. Het is afwisselend werk, elke dag is anders. De ene dag stel je wéér hele andere pakketten samen dan de volgende dag. Heel mooie materialen. We hebben een leuke ploeg.' Enige man tussen de vrouwelijke medewerkers is Fred van der Werve, van wie ze de winkel in de Weverstraat kocht. Texel als locatie voor haar bedrijf dat wereldwijd opereert, bevalt haar uit stekend. 'Als ik van tevoren had ge weten dat onze activiteiten deze omvang zouden krijgen, waren we misschien ergens anders gaan zitten Maar het werkt voortreffelijk. De ver zending is geen probleem. En we worden hier nauwelijks gestoord door klanten die even op bezoek komen en je van je werk houden. Want daar voor zitten we hier te geïsoleerd.' Ondanks de drukte heeft ze plannen in overvloed. 'Ik wil meer creativiteits- ie bowlingleague voor bedrijven den deze week extreme uitslagen K>ekt, terwijl het pinvalverschil in games klein bleef. Mischa en ke Witte van Op de Steenenplaats )iden sterk en lieten het jongere m van Land- en Zeezicht met lege g iden staan. Het team van kraan- B huur Kager behaalde een 4-1 -winning op architectenbureau ningh. Dennis Saai liet een 200- itengame noteren. Dubbel V had ook naar de zin: Gerry Verseput lorde een pinval van 202 en haar Dimitri ging daar met 209 pun- nog eens fijntjes overheen. Hun tegenstanders Cées en Janine Witte van Bruinmg verhuur behaalden bei den een serie van 600, waarmee deze wedstrijd als enige in 3-2 eindigde. Bij de jeugd maakte Gerard Witte van Speelkwartier een mooi serie van 365 pinval. Samen met zijn maat Yoni Houwing speelden zij gelijk tegen Boetiek De Oorzaak. Maarten van Aken gooide een pinval van 369 en Steven van Beek maakte in één game een pinval van 136. Uitslagen. Hotel Tatenhove - Vliegveldrestaurant 4-1; Swirl's IJssalon - TCA Oosterend 1-4; Op de Steenenplaats - Land en Zeezicht 5-0; Arch.Bur Honingh - Kraanverhuur Kager 1-4. Verh.Bedr H.Bruining - Dubbel V 2-3 Wind kracht 12 - Primera Mets 1-4. Jeugd- Het Speelkwartier - Boetiek de Oorzaak 2-2, De SMS'ies - Tropical Mix 0-4; Hotel de Branding - Het Sop 3-1 Mini Jeugd Strand- hotel Noordzee - Mexicaans rest Eduardos 1 - 3; Primera Mets - Taxi Grootjen 3-1 In de krant van dinsdag stond In het artikel over het jubileum van de His torische Vereniging een foutief onder schrift bij de oude foto van kinderen die een ritje maken met de bokken- kar. De voerman was inderdaad zo als vermeld Hein Dijt, maar het meisje op de bok was zijn zuster Emelie en niet één van de 'Dames Dijt', zoals het bijschrift vermeldde. al t het loon van een eerlijke jutter ithoog is ondervond Rob Houkes. Texelaar uit de l-polder vond langs de dijk ter ogte van de Amaliaweg tijdens de minacht van vorige week zondag 1 lichtgevende gele boei, met een Orsnede van circa een meter. Om boei rechtop te houden is deze srzien van een stabiliteitsring. Na- Houkes het gevaarte met hulp buurjongen Onno Terpstra en 'Igenote Els op een aanhanger i geladen en in z'n tuin had gezet, besloot hij dat de boei in het Maritiem en Jutters Museum beter op zijn plaats zou zijn. Hulpstrandvonder Jaap Duinker bracht hem in contact met Kees Minnes van de betonningsdienst, die de boei her kende als een Belgische. Navraag bij de afdeling zeehavens van het Vlaamse departement voor Infra structuur en Leefmilieu leerde dat de boei verankerd was in de Noordzee bij Oostende. Het blijkt een meet instrument te zijn waarmee de hoogte van de golven wordt geregistreerd. De boei maakt onderdeel uit van een netwerk. De jut bleek een waarde te hebben van circa 60.000,-, reden voor de Belgen om het instrument graag terug te willen. Afgesproken is dat ze de boei binnenkort ophalen. Houkes hoeft niet te rekenen op de rechtmatige tien procent vindersloon, waarop hij zich wel had verheugd. Rijksdiensten hanteren namelijk an dere tarieven, zodat Houkes op met meer dan een half procent van de waarde hoeft te rekenen, zo'n 300,-. Mira de Steur en Sharon Daalder uit klas 2 havo A kwamen met de suggestie om in de onoverzichtelijke bocht in 't Achterom, ter hoogte van Hoogerheide, (zie tekening) een spiegel te plaatsen, (Foto Gentf Timm&mtn) Houkes met de door Kinderen die dachten 'eventjes een rotonde te scoren' kwamen bedro gen uit. Maar wethouder Peter Bak ker (Verkeer) had wel een open oor voor de verkeerssuggesties van tweede- en derdeklassers van OSG De Hogeberg. De scholieren hadden onderweg naar school goed om zich heen gekeken en onveilige verkeerssituaties in kaart gebracht. Het betrof in veel gevallen onover zichtelijke kruisingen, bochten en onveilige oversteekplaatsen Tijdens de lessen maatschappijleer en ver zorging hadden ze de probleem situaties geanalyseerd en zelf oplos singen bedacht Zoals het ophangen van spiegels en het inkorten van bermbegroeiing. Maar ze kwamen ook op meer ingrijpende maatrege len, zoals de aanleg van een rotonde op kruising Kogerstraat-Bernhard- laan. waar volgens de leerlingen hard wordt gereden. Een groepje vond dat 't Skillepaadje moet worden ver breed, omdat je elkaar met kunt pas seren. Gezien de problemen die zich hebben voorgedaan met de schelpen leek het hen raadzaam het pad met een maar te asfalteren. Dat zit er dus met in, evenmin als de rotonde. Maar wethouder Bakker kon de jeugd, die hij gistermorgen ontving in de raads zaal, wel gedeeltelijk tevreden stellen. 'Een aantal probleemsituaties die jul lie hebben aangekaart stonden al op de nominatie om te worden aange pakt. Een heg is snel ingekort en een spiegel gauw geplaatst.' De ge vraagde rotonde kon Bakker niet be loven, maar een advies had hij wel in petto: 'Jullie moeten je goed realise ren: hoeveel verbeteringen we ook aanbrengen, ongeveer driekwart van de ongevallen wordt veroorzaakt door weggebruikers die zich met aan de verkeersregels houden en daar door anderen in verwarring brengen. Deelname aan het verkeer is een se rieuze zaak.' boeken uitgeven en ook zelf een boekje schrijven. En ik zou work shops willen geven voor eigenaars van winkels.' Zo omvangrijk als de groothandel van Van Abs is geworden, toch blijft ze op de kleintjes letten. Bijvoorbeeld als de verslaggever vraag of hij voor het schrijven van het stukje een exem plaar van de kleurige catalogus mee mag nemen. 'Als je hem daarna maar met in de prullenbak gooit. Want het maken kost een lieve cent.' De heren van Tevoko hebben zater dag de eerste punten gepakt van het nieuwe volleybalseizoen. Tevoko won in eigen huis na een zinderende wedstrijd verrassend van het sterker ingeschatte De Boemel uit Tuitjehorn. De Texelaars kenden door blessures en afzeggingen een moeizame start in de promotieklasse. Een gelegenheidsfo|;matie ging tij dens de eerste uitwedstrijd tegen het Helderse Seahawks met 3-1 onder uit en de tweede wedstrijd tegen LOS '82 ging thuis met dezelfde cijfers verloren. Tegen het oppermachtig gewaande De Boemel uit Tuitjehorn ging het in sporthal Ons Genoegen - met de 'nieuwe' aanwinsten Gert Jan de Wit en Ron Broersma in de basis - aan merkelijk beter, ook al was er in het begin van enige vooruitgang niets te bespeuren. Via het nieuwe ralley- po/nf-systeem (elke bal op de vloer is een punt) keken de eilandbewoners binnen korte tijd tegen een 0-4 ach terstand aan, die beslissend bleek. De eerste set ging met 18-25 verlo ren. In de tweede en derde set herstelde de thuisclub zich knap. Met invaller Maarten Dogger kwam er meer kracht in de middenaanval, waardoor hoofdaanvallers Walter Oskam en Ben Kenter werden ontlast. Via de cijfers 25-19 en 25-21 nam Tevoko een 2-1 voorsprong. In de vierde set leek het alsnog fout te gaan. Tevoko liet zich door de gas ten provoceren en de sfeer in het veld werd even explosief. De Boemel kwam er daarna aanvallend beter door en leek een beslissende voor sprong te nemen en een vijfde set af te dwingen. Het keerpunt kwam toen aanvoerder Kenter bij een stand van 15-21 een 'wanhoops time-outnam. Via de lepe service van Jitse Bemtema en een tweetal beslissende blokkeringen van Joost Albers sleepte Tevoko met 25-23 alsnog de niet meer verwachte set- en daarmee ook de wedstrijdwinst in de wacht. r hem gevonden boei, waarmee voor de Vlaamse kust de golfhoogte wordt gemeten. Texel'94 heeft zondag in Den Hel der het onderspit gedolven tegen HFC. De Texelaars, die door vakan ties en langdurige blessures en kele dragende spelers moesten missen, verloren met 2-0 van de technisch bekwamere gastheren. Vooral de Texelse aanvallers kon den geen vuist maken. Het beslis sende doelpunt volgde op een dwaling van scheidsrechter Van Haaften, waarop het duel dreigde te ontsporen. Het incident speelde zich af in de 42'' minuut Robert Jalving werd na een knappe actie grof onderuit geschopt door een HFC-verdediger. Terwijl de Texelaars wachtten op het fluitsignaal en een rode kaart, liet de scheids rechter uit Uithoorn gewoon door spelen. HFC scoorde 2-0 en de ove rigens slecht opgestelde arbiter werd door de Texelaars belaagd Er volg den onvriendelijkheden tussen beide ploegen, maar vooral dankzij de zelf beheersing van de eilanders sloeg de vlam met in de pan. Terwijl de scheidsrechter de greep op het duel dreigde te verliezen, bleven zij fair voetballen. Om erger te voorkomen was coach Jitze Bosma van HFC zo verstandig om de boosdoener naar de kant te halen. Dat het gehavende Texel'94 een moeilijke wedstrijd tegemoet ging, werd halverwege de eerste helft dui delijk. In de beginfase hadden de Texelaars nog redelijk weerstand we ten te bieden, maar daarna veran derde het wedstrijdbeeld. In de twin tigste minuut scoorde HFC uit een scrimmage met een droge punter 1- 0 Kort daarvoor had John List pech toen zijn directe vrije trap buiten be reik van de Helderse keeper op de lat uiteenspatte. Texel'94 moest het teveel van scho ten uit de tweede lijn hebben doordat de voorhoede niet bij machte was kansen te creëren tegen het tech nisch betere HFC. Spits Niels Dubbelt - het jonge talent dat er zondag met veel van bakte - werd in de 39' mi nuut tegen het gras geduwd, waarna Martin Koorn de toegekende vrije trap rakelings overschoot- Keeper Bart Heerschap hield Texel dankzij enkele knappe reddingen in de race De hardwerkende Texelaars konden ook na de thee geen potten breken. Texel drong wel aan maar gaf HFC daarmee veel ruimte. De thuisclub verprutste evenwel tal van goede mogelijkheden om de voorsprong verder uit te bouwen. De jeugdige Jeroen Vooys verving Robert Jalving en speelde een degelijke tweede helft. Dubbelt kwam een half uur voor tijd alleen voor de keeper, maar wist met te scoren. Daarna bloedde de partij dood en viel er weinig meer te genieten. Zondag speelt Texel'94 om 14 00 uur op eigen veld tegen Duinranders uit Schoorl.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7