Herfst 2000: pompen of verzuipen Cjrocn ^warLrJexels m het harL, .andbouw: schade ruim ƒ11 miljoen 'Als dit voorbode toekomst is, worden teelten onmogelijk' Discussie waterbeheer laait op na crisissituatie tl ml La Morena weer hotel Veilig Madurodam T E X E LS E S'COU RANT BEZORGER m/v TEXELSEfcOURANT SUPER DE BOER (OIO) UJimjTjets LLZ1- drogisterij 36 mariniers naar Eritrea Politiecontrole fietsverlichting Unicef-kraam in bibliotheek Sinterklaas in Den Hoorn Surfers sluiten jaar af met snert Narcissenteler gedupeerd door wateroverlast JERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11530 1 DINSDAG 14 NOVEMBER 2000 r E X E LS E^COU RANT DINSDAG 14 NOVEMBER 2000 Ivertenties/abonnementen/bezorging: nbaan 6 91 MC Den Burg efoon 0222 - 36 26 00 efax0222 -31 41 11 ^schijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1.70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. De familie Kuijper uit Den Burg heeft pizzeria Bella Vista in De Cocksdorp verkocht aan een ondernemer uit Loosdrecht. Het tegenovergelegen café-restaurant La Morena wordt uit gebreid met de begane grond van het aangrenzende pand De bovenver dieping van beide panden krijgt de functie die het vroeger had: die van hotel. Pagina 2 Texel is aan een trieste inhaalslag bezig op het gebied van woning inbraken. Bedroeg het inbraakrisico in 1996 nog 0,24 procent, vorig jaar is dat meer dan verdubbeld tot 0,57 procent. De acht nieuwbouw woningen aan de Keesomlaan - 'Madurodam' in bouwerskringen - zullen waarschijnlijk niet aanhaken bij deze trend: zij kregen als eerste op Texel het politiekeurmerk Veilig Wo nen. Er is één nadeel: vergeet nóóit je sleutel, want je komt je huis niet meer in. Pagina 7 (Advertentie) CffKÊ ^marL-Jrxdi ia bd ban. Wij zijn op zoek naar een die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Eierland, Oorsprong- weg, Hollandseweg en Postweg. Hier wonen ongeveer 55 abonnees. Het bezorgen is het eenvou digst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten worden dinsdag en vrijdag rond half vijf ge bracht. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen te recht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spin- baan. Longevdd de Rooy Spinbaan 6 1791 HO Oen Burg - Texel Telefoon 0222 - 362600 fax 0222 - 314111 ytnmiu (Advertentie) (/tv* ^aonjridi d bd hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. aanhoudende regenval van de elopen tijd heeft in landbouw- vassen grote schade veroor- kt. De eerste schatting is dat de erbouwers en bloembollen- y- rs voor minstens ƒ11 miljoen - gedupeerd. Of de schade nog ■Iter wordt hangt af van het weer ^ide komend tijd. De vrees be at dat hierdoor bedrijven in fi- iciële nood kunnen raken. De neente en landbouworganisatie TO hebben bij het ministerie van idbouw en de provincie aange- ingen op schadevergoeding. WLTO vreest dat een deel van de hectare nog te velde staande /assen als verloren moet worden chouwd. In de grond zitten nog lectare lelies, 225 ha suikerbieten, ha witlof, 60 ha wortelen, 25 ha iappelen, 25 ha bloemkool, 15 ha ilias en 15 ha maïs. Daarnaast lo- vele hectaren pas geplante embollen, zoals narcissen, kro- sen en tulpen gevaar. Veel bollen iben door de regen niet of beperkt men wortelen en zijn verstikt. Van bollen die nog moeten worden ilant is het nog onzeker wanneer lan de grond kunnen worden toe- rouwd. Naarmate de plantdatum chuift, zal de oogstderving voor lend seizoen toenemen. Bij de ilante en nog te planten bollen zal schade pas komend voorjaar en ïer in volle omvang zichtbaar den. Landbouwvoorman Jaap 'Die zal voor een deel afhangen van de resultaten die het waterschap kan boekenDe situatie is volgens de landbouwvoorman vele malen erger dan de natte herfst van 1998, het rampjaar waarin Texel de dans nog redelijk ontsprong. De aardappels en wortels die nog in de grond zitten moeten volgens Hln als verloren wor den beschouwd. Bi) lelies, een teelt die ƒ100.000,- per hectare kost, kan de schade hoog oplopen. Een deel van de bollen is al 'verzopen', bij an deren is nog onzeker wat er uit de grond komt. Het weer varj, de ko mende periode zal bepalend zijn voor de oogstderving bij witlof, suikerble ten en dahlia's. Of de schade die de gedupeerde landbouwers lijden (deels) zal worden vergoed is onzeker, omdat de neer slag beneden het in 1998 gestelde criterium van 100 mm per etmaal is gebleven. Hin: 'We menen dat op Texel de situatie minstens zo ernstig is als in dat rampjaar, toen er in één periode een grote hoeveelheid water viel. Nu valt er gespreid over een lan gere periode veel meer regen, met desastreuze gevolgen. Dat recht vaardigt een schadevergoeding.' Ver goeding of met, Hin verwacht van fi nanciers van bedrijven die in de problemen komen hun cliënten in zake hun verplichtingen te ontzien. Behalve in de landbouw, heeft de overlast ook schade toegebracht aan de eigendommen van particulieren en in vakantieparken. Kelders, vloe ren, tuinen en andere eigendommen liepen onder water. Is werd verwacht zullen ook iniers van de Joost rleinkazerne worden uitgezon- naar Eritrea om daar hun bij- je te leveren aan de vredes- sie. Het zijn 36 mensen van de ede Bootcompagnie die maan- vanuit Den Helder zullen ver hopen over drie maanden weer terug te zijn in Nederland. Ze staan onder commando van kapitein der mari niers A. van Gils, die momenteel in Eritrea is om de situatie te verkennen. Onder de naar het Afrikaanse land vertrekkende mariniers bevindt zich als enige Texelaar sergeant Ronald van Rongen uit Oudeschild, Hij is bestuurder van één van de grote landingsboten (LCU's) die zich aan boord van de 'Rotterdam' bevinden. Door de extra pompen spoot het polderwater bij de uitstroom van gemaal De Cocksdorp uit vele leidingen naar buiten. Bij drie gemalen werd de capaciteit verhoogd met 6.000 ku bieke meter per minuut. (Foto Gerard Timmerman) Zestig tot zeventig personen zijn vrij dag en zaterdag dag en nacht in touw geweest om een eind te maken aan de wateroverlast op het eiland. Die ontstond nadat er voor de tweede keer in korte tijd veel meer regen viel dan de gemalen konden verwerken. Om het water te kunnen spuien werd de pompcapaciteit door inzet van extra materieel met dertig procent verhoogd. De bliksemactie van het waterschap, in samenwerking met gemeente, brandweer, politie en de Texelse landbouw, had tot gevolg dat het waterpeil zich vanaf zaterdag middag in de gewenste richting be woog. Gistermorgen, toen het water bij de gemalen tot winterpeil was gedaald én Bok het niveau in de ach terliggende sloten was gezakt, kon den de eerste pompen worden uitge schakeld. Maar het zal nog wel enige tijd duren alvorens ook het water uit al het land is weggezakt. Texel is door de neerslag onevenre dig zwaar getroffen. De meet resultaten lopen uiteen, maar gemid deld is er in oktober en november zo'n 400 mm gevallen. Oorzaak is de relatief hoge temperatuur van het zeewater, waardoor er op Texel meer buien zijn dan elders. In november viel tot en met vrijdag 140 tot 170 mm'.' Slaagden de gemalen van het waterschap er tot en met donderdag nog redelijk in het vele regenwater in de Waddenzee te spuien, na de hoosbuien van donderdagnacht, waarbij 35 tot 60 mm viel, stonden de poldersloten voor de tweede keer in korte tijd tot de rand vol en stonden op sommige delen van het eiland zelfs de landerijen onder water. Ex treem was de situatie in polder Waalenburg, waar grote delen blank stonden. Eierland, polder Het Noor den en De Eendracht kampten even eens met grote wateroverlast. Minder ernstig was de situatie in de PH-pol- der, waar niet zoveel regen was ge vallen en het onlangs gemoderni seerde gemaal beter is opgewassen tegen problemen. Bij de gemalen lie pen de overschrijdingen van het winterpeil uiteen van 10 tot 90 centi meter. ;ken met de Hr Ms 'Rotterdam'. nding Platform Dok heeft aller- laterieel aan boord (zoals voertui- boten en containers) dat na een van twee weken in Eritrea aan zal worden gezet. De mariniers Jolitie zal de komende tijd fietsers bromfietsers scherp controleren het voeren van deugdelijke ver ing. Vanwege de duisternis zijn zij wintermaanden extra kwets- r. Er zal over het algemeen 're- iet' worden opgetreden, wat iudt dat overtreders een bekeu- krijgen. Het verscherpte toezicht de hele winter aanhouden. ds gisteren is in de Openbare Bi- :r Hheek aan de Drijverstraat weer idoor vrijwilligers bemande kraam Unicef te vinden. De komende jen kan daar door de aanschaf artikelen als wenskaarten, agen- s en kalenders worden bijgedra- laan de hulp aan vrouwen en kin- ren in meer dan 25 togsgebieden. Naast het verstrek- van noodhulp in de vorm van dicijnen, en voedsel, helpt Unicef 'kinderen met hun ouders te ver gen en neemt de organisatie ac- 'deel aan de strijd tegen de inzet kindsoldaten en de snelle ver- siding van kleine wapens. Unicef-kraam is geopend tijdens 'openingsuren van de bibliotheek. crafgegaan door fanfarekorps DEK «kt Sint Nicolaas zaterdag om 00 uur zijn opwachting in Den iorn. De stoet vertrekt om 14 55 uur "at het dorpshuis om de sint op te 'en vanaf Diek. Na een rondgang *>'het dorp begint om 16.00 uur in dorpshuis het bmnenprogramma. tegen komt Sinterklaas recht- teks naar het dorpshuis en begint 'binnenprogramma eerder. het hier veel natter is dan elders. Maar als dit een voorbode is van de toekomst, dan worden teelten waar voor je in de herfst het land op moet op Texel onmogelijk.' De werkbare tijd wordt volgens hem veel te kort. 'Narcissen kun je niet te vroeg plan ten, omdat de bodemtemperatuur dan nog te hoog is en je bolrot ris keert. Maar als je te laat bent, kan je het land met meer op.' Bakker betreurt het dat boeren na de natte herfst van 1998 zich nog steeds niet tegen waterschade hebben kun nen verzekeren en dat zijn bedrijf is overgeleverd aan de willekeur van de minister van Landbouw. De Snertrace waaraan surfers Adriaan en Dorian van Rijsselberghe zondag deelnamen, deed z'n naam eer aan. Regen, wind en kou vielen de plankzeilers ten deel, precies de re den waarom de overige jeugdsurfers deze seizoensafsluiting aan zich voorbij lieten gaan. Toch draaide het uit op een spannende race, waarin Adriaan van de zes deelnemers in de categorie Formule Windsurfing (brede planken en grote zeilen) als eerste over de finish kwam. Zijn broer eindigde als derde De noodsituatie heeft de discussie over het beheer van het opper vlakte water op Texel stevig aange wakkerd, met name over het zoge naamde Masterplan Water Texel. Daarin wordt onder andere ge sproken over verhoging van het winterpeil, om zo water te bufferen voor de droge zomerperiode. Niet verrassend dus dat de voor lichtingsbijeenkomst over dit plan op donderdag, precies op de avond dat de regen met bakken uit de lucht viel, veel bezorgde agrariërs trok. 'We praten nu wel steeds over het beheer van het water in de verre toe komst, maar laten we nu eerst maar eens zorgen dat we onze zaken op korte termijn voor elkaar hebben Als het in drie jaartijd twee keer mis gaat, is er toch structureel Iets mis', aldus Wim Trap, die als lelieteler al weken lang problemen ondervindt van de wateroverlast. 'Laten we eerlijk zijn, we hebben er allemaal een beetje te gemakkelijk over gedacht. Als ge bruikers van het land zijn we allemaal zó druk met ons gewone werk bezig, dat we wel eens te weinig aandacht hebben voor wat er in de sloten ge beurt. Met als gevolg dat er hier en daar een duiker verstopt is geraakt met riet. Die troep had natuurlijk al lang opgeruimd moeten zijn.' Zijn suggestie om vroeger te maaien en - om hier dwang achter te zetten - de schouwdatum (nu oktober) naar voren te schuiven, om te voorkomen dat riet voor problemen zorgt, is vol gens Henk Vonk, hoofd technische dienst van waterschap Hollands Kroon niet haalbaar 'Zolang er nog gewassen te velde staan of zolang het nat is, kun je met het land op om de sloten te maaien. Maar als het echt niet anders kan doen we het toch. Zo hebben we, in overleg met de eigenaar, dwars door een veld bie ten gereden, omdat er sprake was van een dringende situatie. Met een maai boot houden we de grote water lopen open, zodat het water de ruimte heeft. Natuurlijk is het zaak om zo spoedig mogelijk na de oogst de slootkanten te maaien Dat is de ver antwoordelijkheid van de grond eigenaars. We proberen daarop zo stringent mogelijk de controleren. Elk jaar moeten we. desnoods met hulp van de politie, wel een paar keer in grijpen.' Dat er hier en daar toch dui kers verstopt zijn geraakt, wil volgens Jaap Hin van de WLTO niet zeggen dat landbouwers veel valt te verwij ten. 'Door de hoge waterstand is het moeilijk te controleren.' Maar volgens ingewijden zijn het wel vaak dezelfde agrariërs waar de duikers verstopt zitten. Berging Inzake een eventuele verhoging van Lees verder pagina 5 'Het hele jaar doe je zó je best om er wat goeds van te maken, en dan in zo'n korte tijd de hele boel te zien verzuipen. Hier word ik heel erg treurig van.' Frits Bakker van de akkerbouwcombinatie Texelsun die hij runt met broer Rob, neven Jan en Ben Bakker en Arco Eelman behoort tot de akkerbouwers die zwaar zijn getroffen door de wateroverlast. 'Voor ons staat nu wel vast dat de schade zo'n mil joen gulden zal bedragen. En af hankelijk wat we nog uit de grond kunnen krijgen, kan daar nog een half miljoen gulden bij komen', constateert de landbouwer van hoeve Avanti in polder Het Noor den. Met name deze laag gelegen polder heeft zwaar te lijden van de nattig heid. Het gebied vormt de verbinding tussen gemaal de Krassekeet en het brede achterland, dat zich tot voor bij Den Hoorn uitstrekt. 'Eigenlijk zit ten we op prima land. Goed doorla tende zandgrond, met een uit stekende drainage. De buizen kun nen circa zeven mm regen per dag verwerken. Maartegen zeventien mm per dag, zoals in november, kan zelfs de beste drainage niet op.' Een willekeurige greep in het nog niet zo lang geleden geplante zompige perceel narcissen levert een weinig rooskleurig beeld op. Veel bollen heb ben door de nattigheid nog niet kun nen wortelen en vertonen tekenen van verstikking 'Hier komt niets meer van terecht.' Bollen die wel een klein wortelpruikje en een spruit hebben zijn hoogstwaarschijnlijk ook niet le vensvatbaar. 'We telen in totaal tien hectare narcissen. Al wekenlang ver keren we in onzekerheid. Redden ze Frits Bakker van de akkerbouwcombinatie Texelsun toont enkele bollen in een verzopen perceel narcissen. De schade op zijn bedrijt is enorm. (Foto Gonm nrnmomvrv het wel of niet. Maar nu heb ik geen twijfel meer en beschouw ze als ver loren Dat betekent voor ƒ350.000,- aan plantgoed naar de bliksem. Als je de opbrengst van de komende zomer erbij optelt, kom je wel tot ze ven ton schade.' Maar daar blijft het niet bij. Van de vijftig hectare witlof die Texelsun teelt zit nog 35 hectare in de grond. 'Ik ben bang dat we die grotendeels als ver loren moeten beschouwen. Een deel van de pennen beginnen al te rotten. Afnemers, de witloftrekkers, willen ze daarom niet hebben. Bij de suikerbie ten moeten we het nog maar afwach ten. De loonwerker heeft de beschik king over meerdere machines, maar als het niet droog wordt, dan kun je ook daarmee niet het land op.' In de grond zit ook nog een flinke hoeveel heid winterpeen. 'De wortels kunnen wel wat hebben, maar als ze te lang in het water staan, dan gaan de pun ten rotten. Doordat de markt voor vollegrondsgroenten is verzadigd, wordt het verlies niet goedgemaakt door betere prijzen, 'Integendeel. Als er ook maar iets aan het product mankeert, wil de handel ze met heb ben. En dan heb je helemaal niets.' De neerslag van de afgelopen weken en de climax van vrijdag, is voor Bak ker reden zich bezorgd af te vragen of er nog een gezonde toekomst is voor de Texelse akkerbouw. 'Ik heb bewondering voor het waterschap, want ze hebben er alles aan gedaan. Maar als je de klimatologen hoort, staan dit soort herfsten ons in de toe komst vaker te wachten. In 1998 werd gezegd dat het een uitzonder lijke situatie betrof, maar drie |aar la ter is het weer raak. Toen ontspron gen we op Texel nog redelijk de dans en maakten de hogere prijzen van bijvoorbeeld de pootaardappels veel goed. Maar daar ziet het nu niet naar uit. Texel wordt in vergelijking met de rest van Nederland uitzonderlijk zwaar getroffen. Collega's aan de vastewal willen niet eens geloven dat

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1