Eigenwijze Pietje 19 passeert '100.000' iWa"k?y"wou:;: De visarend en het roodborstje La Morena weer hotel; Bella Vista verkocht Nostalgisch genieten bij lustrumviering Jeugd speelde Tsjechov voor goed doe 1-1-2 Blik vanger Asielzoekers Wat ik zeggen wou... Gouden driehoek Agenda ■GIRO 999' teso Afhalen kaarten IJsclub Den Burg TEXELSE 2 COURANT Huldiging 200ste lid Vogelwerkgroep Britse kotter met averij haven binnengesleept Onderzoek naar „Strender Stroper" wordt voortgezet Circus Renz komende zomer op Texel wwmmnif Hij komt! Niet alleen Sinterklaas met al zijn wel en wee. Met zijn ver trouwde mijter, pepernoten, arse naal aan Pieten en zijn witte hand schoenen gesierd met de rode robijn. Nee, de visarend! En wie droomt er nou niet dat deze impo nerende vlieger met zo'n spanwijdte van anderhalve meter gewoon over je huis vliegt, mogelijk achteloos neerdaalt op je grasveld, speurend overvliegt om te loeren of de boom singel bij jouw huis met een goeie broedplaats zou kunnen zijn. Sinds ik weet dat hij in aantocht schijnt te zijn, en zelfs bij onze oosterburen aan het broeden is, laat het beeld mij niet los. Ik heb het mijzelf al twee keer horen zeggen. Ik denk dat de visarend binnenkort hier zal zijn, in ons land, misschien op ons eiland, mogelijk in onze tuin. Honend gelach. Het kan, zeg ik. Zelfs in Parijs hebben ze zich geves tigd. Je ziet ze langs de Rijn en ook in de Ooijpolder, maar ze willen hier nog steeds niet broeden. Ze komen bijna allemaal uit Zweden. Ze zijn hier niet echt, ze scharrelen maar wat. Ze hebben liever zoet wa ter dan zout water, wordt mij mee gedeeld. Dus Texel is niets vooreen visarend. Maar ik wil niet wijken. Ik blijf dromen over die vogel met die spectaculaire manier van vissen vangen, waar ik ooit ademloos naar heb staan kijken. Zijn techniek is verbluffend. Het is wonderschoon hoe hij met een vis in de bek zo snel boven water verschijnt. Met een bijna gracieus gebaar pakt hij de vis meestal achter de kop beet en houdt hem in de vliegrichting. Zo wordt de stroomlijn van de vis ook in de lucht nog uitgebuit.De vis lijkt een vrijwillige metgezel. Een vriend van mij, die ik nog ken van de schoolbanken, verweet mij deze week dat mijn 'houden van' ei genaardige kanten heeft. Wie inte resseert zich nou voor de houding van de gevangen vis, uit het water geklauwd door een visarend? Ik dus. En ik weidde verder uit over zijn snavel die waterproof is, over de geweldige schubben, over de bui tenste tenen die hij naar achteren kan draaien, over de sterk gebogen nagels die op haken lijken. Maar bo venal over de bijzondere intelligente uitdrukking in zijn ogen. Hij geeft mij het gevoel na te denken, peinsde ik verder. Ik ging zelfs zover dat ik mijn vriend bekende over de visarend gedroomd te hebben. Hij vloog over het wad, hij greep een vis, hij begaf zich naar mijn tuin en daar was ge noeg isolement voor het verorberen van de buit. In mijn tuin dus, bena drukte ik. In je droom althans, cor rigeerde de vriend. Ik glansde van opwinding. Voor mij lopen dromen en werkelijkheid vaak heel soepel in elkaar over. Mijn vriend weet dat, hij ging nog even genadeloos door met het opnoemen van vreemde dingen waarover ik opgewonden kon ra ken. Bijvoorbeeld, het achterste voren eten, eerst het toetje, vervol gens het voorgerecht, het hoofdge recht gewoon overslaan en weer een voorgerecht, dan koffie en dan een fles wijn. En we weten dat je van stenen houdt, maar dan alleen de volmaakte vorm. dreinde hij verder. Je houdt van natte regenjassen, van de geur van turf, van paardenmest aan je laarzen, van naakt in de re gen dansen, van hele lelijke zielige aapjes, en van olifanten. Van pa rende olifanten, zuchtte ik. Goed. van parende olifanten en nu dus ook nog van een visarend in de tuin. Ik knikte en droomde weer weg van de plaats wij stonden, achter mijn raam, starend naar het gras waar het er november leeg uit zag. Er scharrelden een paar vogels, me rels, en een fel gekleurd roodborstje. Hou je eigenlijk ook van roodborst jes?, vroeg mijn vriend meesmui lend. Ik was net bezig mij te verbeel den de visarend bezig te zien met het maken van een nest in mijn al lerhoogste boom. Het roodborstje was zelfs als woord opeens heel be nepen. Ik verloochende dit kleine gevederde vriendje met verve. Nee, zei ik. Vandaag met, vandaag hou ik alleen van de visarend. Sindsdien heb ik geen roodborstje meer in mijn tuin gezien. Dana Rover Hierbij wil ik laten weten mi| volledig aan te sluiten bij de ingezonden brief van de familie Dijksen in de Texelse Courant van 10 november, waarin zij reageren op het artikel in de krant van 3 november over het uitzetten van de asielzoekers. Ook wil ik krachtig protesteren tegen de actie van strandexploitant Nou- wen en de hierop volgende beslissing van de gemeente. Ik hoop dat ieder een die het met het besluit niet eens is dit kenbaar zal maken om zo dui delijk te laten zien dat gastvrijheid niets te maken hoort te hebben met de dikte van iemands portefeuille N. Steen, Oudeschild. Tot mijn grote blijdschap vernam ik uit de Texelse courant dat er plannen zijn de haven, Oudeschild, de Schans en de Wezenputten tot toeristische trek pleisters te maken. Het was te ver wachten dat de belofte de oostkant van het eiland met rust te laten zou worden gebroken, het zou ook niet eerlijk zijn alleen de westkant te laten profiteren van het zaligmakend toe risme. Eindelijk komt dit gedeelte van het eiland nu ook eens op de toeristische kaart, mét windmolens, electrische karren en bijzondere fietsen en wordt het Skillepaadje eindelijk geas falteerd. Wel lijkt het me goed het boek van mevrouw Koorn, 'Texel in potlood', in een heel grote oplage te drukken zodat de toeristen in de luxe bunga lows met 'schone energie' kunnen zien hoe mooi Texel vroeger was. N. Steen, Oudeschild. De Vogelwerkgroep Texel verwelkomt vrijdag het tweehonderdste lid. Dit gebeurt als speciaal programma-on derdeel van de jaarlijkse bonte avond, tijdens welke diverse leden dia's zullen vertonen. Zo laat Eric Menkveld opnamen zien van bijzon dere vogels die op Texel werden waargenomen en tonen anderen plaatjes van door hen bezochte vogelgebieden. Vast onderdeel van de avond is de quiz waarbij de deel nemers hun kennis van zaken testen. De avond begint om 19.30 uur. DAAR RED JE Nadat de spelers van het Jeugd- en Jongerenwerk onlangs met veel suc ces hun versie van de musical 'Tsjechov' tijdens het Eénakterfestival hadden opgevoerd, deden zij het voor vrienden en bekenden nog eens dunnetjes over In een gezellig vol Klif 12 genoot het publiek eerst van een muzikaal voorprogramma. Debutan tes Saskia en Marije brachten de zaal in vervoering met een zelfgecompo neerde, tweestemmige ballade en Regina Schrama plezierde met een Zuid-Amerikaans pianostuk. De jeugd had de hele avond voor zichzelf en na het eerste 'officiële' optreden was het spel een stuk losser en lachten de jonge acteurs heel wat af De donatie van de bezoekers wilden zij besteden aan een 'internationaal' goed Artsen Zonder Grenzen kan een drag van f252,- tegemoetzien. (Foto Bêffl Dinsdag 14 november Van 11 00 tot 17 00 uur is in Tusse de Banke de foto-expositie 'Kinde ren van Toen' te bezichtigen. Om 16 00 uur wordt de prijswinnaar van de tekenwedstrijd bekendge maakt. De stamboomavond van de Historische Vereniging duurt van 19.30 tot 22.00 uur. Tussen 19.30 en 20.30 uur zijn er rondlei dingen door het gemeentearchief. In het gemeentehuis begint om. 19.30 uur de maandelijkse verga dering van de gemeenteraad. In Cinema Texel draait om 20 30 uur de film 'Magnolia' Woensdag 15 november De afdeling De Cocksdorp/' Eierland van de NBvP 'Vrouwen van Nu' komt vanaf 20.uur bijeen in het Eierlandsche Huis. Marianne Kersting bespreekt het thema 'Vrouwen en Kunst'. In Cinema Texel draait om 20.30 uur de film 'Magnolia'. Donderdag 16 november In Odysseus, het centrum van de sportSchutters aan de Emmalaan, wordt van 15.30 tot 19.30 uur een bloedafnamebijeenkomst gehou den. Donoren krijgen, afhankelijk van de behoefte aan hun bloed groep, een oproep. Martin Niemeyer geeft in de Vrije School in de Gasthuisstraat een lezing geven over zijn werk als antroposofisch arts. Niemeyer houdt vandaag en morgen tevens spreekuur. Voor info en afspraak: tel. 31 00 79, b.g.g. 31 20 73. De lezing is om 20.00 uur. In De Lindeboom begint om 19.30 uur informatieve avond over natuurstroom. De avond is spe ciaal bedoeld voor particulier! scholen of veremgingen. In de bibliotheek spreekt Ro Fokkema om 20.00 uur over Ierse verbale traditie. Zij leest tw verhalen voor: De harp Brandiswhiere en Het verhaal i Talgh en Seamus. Heieen Barti speelt harp. De bibliotheek is i 19.30 uur open. Toegang ƒ7,50 Vrijdag 17 november Vanaf 19 45 uur presenteert atletiekvereniging in hotel Bos Duin hear plan om geld in te zam len voor een nieuwe atletiekba; Tevens wordt een Texels Olyr pisch comité geïnstalleerd; karn lid Erica Terpstra spreekt de zi vanaf een videoscherm toe. Bootdienst Teso onderhoudt vi dag een halfuursdienst van 9. uur (afvaart Texel) tot en met c Helderse afvaart van 16.05 uur. I overtochten van 10.05 en 13, uur zijn uitsluitend bestemd vo het vervoer van gevaarlijke stoffi Noch op Texel noch in Den Held zijn wachttijden voorzien. Ms. Molengat gaat zaterdag vo een dokbeurt naar de Oranjewi in Amsterdam. De reservebooti weer varen op 22 december aa staande. Hoogwater te Oudeschil Dl. 14 10.05 en 22.26 u Wo. 15 10.45 en 22.30 u Do. 16 11.10 en 23.10 u Vr. 17 11.37 en 23.55 u Za. 18 12.40 en - u Zo. 19 1.04 en 13.50 u Ma. 20 2.14 en 15.10 u Dl. 21 3.46 en 16.34 u Aan het strand is het ongeveer een uur et der hoogwater De zon komt 17 novemb op om 8 03 uur en gaat onder om 16.44 u 18 november laatste kwartier, 20 novemb doodtij. Hoewel de viering van het derde lustrum van de Historische Vereni ging Texel er pas vanavond op zit, staat nu al vast dat het een groot succes is. De tentoonstelling en andere activiteiten hebben de af gelopen dagen massa's mensen naar 'Tusse de Banke' gelokt. Ze gaven zich gretig over aan collec tief beleefde nostalgie. Vrijdag was het al druk. vooral bij de vertoning van de films uit de vijftiger en zestiger jaren van wijlen Jan C. Bruin (Jan Plaatje). Mogelijk als ge volg van de mond tot mondreclame trok dit onderdeel de dagen daarna steeds meer kijkers, zodat het letter lijk staande vol werd en het pro gramma moest worden herhaald om mensen van dienst te zijn die te laat waren gekomen of alleen maar tegen ruggen hadden aangekeken. Het ge noegen bestond vooral uit het her kennen van situaties en mensen. Het voordeel van kijken met veel anderen tegelijk is dat er altijd wel iemand is die bijzonderheden weet. vaak met ludieke details. Ter gelegenheid van het lustrum was door de archeologische werkgroep van de vereniging een uitgebreide expositie ingericht van voorwerpen die onder het terrein van het fort De Schans zijn gevonden: allerlei goed gedateerde soorten aardewerk, schoenen, gewichten, glaswerk en kanonkogels. Nog meer gespreksstof leverden de exposities van oude fo to's, prenten en drukwerken, veelal passend in het lustrumthema 'Kinde ren van toen'. Geboortekaartjes maar ook bidprentjes en foto's van gebeur tenissen, straatbeelden, boerderijen en voertuigen. Er kon aan menig pnjs- vraagje worden meegedaan, zoals het beantwoorden van vragen over Texel van toen en nu en het 'thuis brengen' van jeugdfoto's van be kende Texelaars. De viering wordt vanavond afgesloten met een open bare bijeenkomst van de werkgroep stambomen en rondleidingen in het archief van de gemeente. Bij boekhandel Het Open Boek kun nen de ledenkaarten voor IJsclub Den Burg worden afgehaald. De kaar ten kosten een tientje, jongeren tot 16 jaar betalen de helft. Kinderen tot en met 6 |aar hebben gratis toegang tot de ijsbaan. DINSDAG 14 NOVEMBER 2000 or De familie Kuijper uit Den Burg heeft pizzeria Bella Vista in De Cocksdorp verkocht aan onderne mer Joop de Jong uit Loosdrecht. Het tegenovergelegen café-res taurant La Morena wordt uitge breid met de begane grond van het aangrenzende pand. De bovenver dieping van beide panden krijgt de functie die het vroeger had: die van hotel. 'Mijn vader en moeder worden een dagje ouder Zij willen het na achttien jaar Bella Vista en negen jaar La Morena iets rustiger aan doen en zich concentreren op één object', zegt werknemer, zoon en woordvoerder Henry Kuijper 'Twee bedrijven vergen toch veel organisatie.' De pizzeria is verkocht aan een oude klant van de pizzeria. De Jong heeft tevens de midgetgolfbaan overgenomen Bella Vista zal na een verbouwing op 18 december weer opengaan, zo is de bedoeling. De Jong wil de zaak zo veel als mogelijk is exploiteren met behulp van het huidige personeel. Bedrijfsleidster Patricia Bonetto zal echter 'naar de overkant' verhuizen en zich inzetten voor het nieuwe La Morena Daar zal kok-bedrijfsleider Ronald Kroon de scepter over het restaurant blijven zwaaien. 'La Morena is van grand-café steeds meer uitgegroeid tot een volwaardig restaurant. Dat willen we uitbreiden met een a-la-carte-gedeelte.' Daar toe zal het pand links van La Morena worden gesloopt en herbouwd. De begane grond wordt restaurant, bar en lobby voor de hotelgasten. De verdieping wordt hotel, net als de eerste etage van La Morena. 'Steeds meer gasten vragen ons na het diner of ze hier met kunnen overnachten. Binnenkort kan dat dus.' In totaal gaat het om acht kamers. Vroeger was op dezelfde plek hotel De Hoop gevestigd. De slaapplaatsrechten rusten nog steeds op de panden. De hotelkamers zullen van alle com fort zijn voorzien. 'Het gaat om iets nieuws voor De Cocksdorp. Pen sions zijn er wel, maar afgezien van hotel Molenbos is dergelijke luxe in het dorp met voor handen. Het voegt iets toe aan het bestaande aanbod en leidt tot een versterking van de toe ristische waarde.' Die zit volgens Kuijper toch al in de lift. 'Vroeger was De Cocksdorp in het naseizoen een doods gat. Maar de ondernemers houden hun zaken langer open en staan er veel meer achter dan vroe ger. Het is veel levendiger geworden.' Begonnen wordt met het realiseren van de hotelkamers, daarna volgt de uitbreiding van het restaurant. In het voogaar moeten de gasten na het eten kunnen blijven slapen. Twee sleepboten van de firma Daal der en één van scheepsbouw- en reparatiebedrijf Boom brachten maandagmorgen een onder Engelse vlag varende kotter Enterprise de haven van Oudeschild binnen. De omgenummerde Urker kotter had schade aan de motor opgelopen en vertoonde mankementen aan de schroef. Het vaartuig zal worden opgelapt in het dok van Hans Boom. (Foto Bort Koning) Ook al loopt Pietje 19 op weg naar de stal niet meer vooraan in de rij, ze is met haar vijftien jaar nog steeds de baas van de veestapel van Ineke Hin van de Ottersaat. Met tien respectabele melklijsten en een totale melkgift van 100.000 kilogram dwingt de koe respect af. Alle reden om haar afgelopen maandag uitgebreid in het zonne tje te zetten. Gezien de 25 soortgenoten die al eerder de 100.000 litergrens over schreden verrichtte Pietje 19 geen unieke prestatie, maar bijzonder is het beslist. En daarom een goede gelegenheid om het dier en de verzor ger met complimenten en geschen ken te overladen. Die gingen niet naar Kees Hin, de veehouder die de jubilaris jarenlang had verzorgd, maar op 1 april zijn bedrijf had overgedaan aan dochter Ineke. Hij greep nu naast de zilveren koe waarmee Annie Hin- Hin namens de Melkunie kwam aan zetten. Maar bij het maken van de foto werd de trotse Hin-semor wel naast zijn dochter neergezet en bo vendien zit er nog een duplicaat van de zilveren koe in het vat Ere wie ere toekomst dus. Want het was alleen de boer in ruste die nog kon vertellen hoe Pietje 19 in zijn stal terecht kwam. 'Ze is een na zaat van Marquis, een stier die was gezegend met een best exterieur, maar die over het algemeen wat ze nuwachtige nakomelingen produ ceerde, een eigenschap waarvan deze zwartbonte overigens is vrij ge bleven Maar eigenwijs is ze wel Je krijgt haar bijvoorbeeld met geen tien paarden naar een keuring. Toen we het eens probeerden heeft ze Kees Jaap door het halve veld gesleurd. En dat terwijl ze beslist hoog zou scoren. Ze beschikt over een fors beenwerk en een stevige uier. Echt een sterke koe. Dat kun je ook wel aan haar hoge rug zien. Maar met al haar goede kwaliteiten is ze toch in staat je op een dwaalspoor te brengen. Eén keer stond ik op het punt om haar weg te doen Ze wilde maar met drachtig worden. Toen ze bijna op de vrachtauto stond, vroeg ik de veer- arts haar nog één keer te controleren. Omdat ze toch drachtig bleek, mocht ze alsnog blijven. Een andere keer dacht ik dat ze zou bezwijken aan melkziekte. Om haar tegen de kou te beschermen, hadden we haar met dekens afgedekt. Het oogde als een zielig hoopje in het land. Maar ineens ging ze aan de loop, met dekens en al. Alsof er mets aan de hand was.' Cees en Ineke Hin van hoeve Dijkmanshuizen aan de Ottersaat met de 100.000 kg. koe Pietje 19. (Foto Gerard Timmerman) De gemeente kreeg aanvragen van vier circussen, maar zoals gebruike lijk krijgt er slechts één vergunning en dat moet dan ook nog een middel groot tot groot circus zijn met een programma dat voor jong en oud aantrekkelijk is. Renz en Althoff vol doen beiden aan die critena. Althoff is afgevallen omdat het dit jaar al in De Koog heeft gestaan. Voor de af wisseling wordt de voorkeur gegeven aan Renz, dat in 1997 voor het laatst op Texel was. Weliswaar zorgen de circussen zelf voor afwisseling door telkens met een ander programma te komen, maar volgens de gemeente 'Voorlezen in Texels dialect' was één van de programmapunten van gistermiddag. Gré Dros draagt het 'Texelse scheppingsverhaal' bevat ZO n nieuw programma voor. (Foto Harry de Gnan meestal toch veej oude ingrediënten. (Advertentie) Van onze speciale verslaggever. Volgens wel ingelichte bronnen' er nog steeds geen duidelijkhe* in het onderzoek naar de ide^ titeit van de „Strender Strop# Wij houden u op de hoogte v? verdere ontwikkelingen. Het Nederlands Nationaal Circus Herman Renz krijgt vergunning om deze zomer voorstellingen op Texel te geven. Dat gebeurt waar schijnlijk van maandag 30 juli tot en met woensdag 8 augustus op de Nikadel in De Koog.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2