De Luchtverfrisser: een rookloze, witte kerst? Familie Van der Spek neemt Tatenhove over Verbruggen: 'Alle Texelaars moeten stemmen op Hans' olitiekeurmerk voor veilig 'Madurodam' ONS ADVIES: ihAbLib y COURANT Lezing medische antroposofie Mariek Eelman te horen op Vara jubileum-CD Amnestystand in Tusse de Banke' DAAR RED JE LEVENS MEE NATIONAAL FONDS GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID GRATIS INFOBROCHURES 8o) NFGV (030) »7 11 97 of «Krijt naar NFGV. postbus 5103, 3502 JC UtrocM- Intomot www.nlgv.nl TPYPt QP "7 DINSDAG 14 NOVEMBER 2000 hoefde te zitten. Het is in huis nog nooit zo schoon geweest Johan blijft erbij dat het niet zo moei lijk is als we denken. Hij gaat onver stoorbaar verder met zijn kruistocht. Als ik voor het eerst op mijn horloge kijk. blijkt dat we er al drie van de vier uur hebben opzitten. 'Kom op, we gaan even naar buiten', roept hij op gewekt Het is nog steeds droog en de oefening is kort en krachtig, maar de fnsse lucht - binnen zijn de asbak ken behoorlijk gevuld - doet wonde ren. We werken nog een uur door. Een uur waarin het nodige gebeurt, maar omdat het met de bedoeling is dat ik de hele opzet van de cursus verraad, moet ik het hierbij laten. De rest van de dag ben ik gevloerd. Emotioneel is het dus zwaar geweest. Niks zweefclub. Harde werkelijkheid, een stortvloed van woorden. Wat heeft er eigenlijk allemaal plaatsgevonden? Ik geloof niet dat ik er een letter van op papier krijg. Dat blijkt mee te vallen, de volgende dag. Hoewel ik eerlijkheidshalve moet zeggen dat ik tijdens het schrij ven de asbak behoorlijk heb gevuld. Toch waar, hoor, van dat roken en die concentratie. Het is wel een feit dat ik me sinds zaterdagmiddag bij iedere sigaret af vraag of ik met beter nu alvast met stoppen kan beginnen. Alsof ik er naar uit zit te kijken Zo is het nu ook weer niet. Natuurlijk heb ik dan wel bij de tweede bijeenkomst de moeilijk ste dagen achter me liggen. Ik blijf de afweging maar maken. 'Gewoon de volgende niet meer opsteken', dreunt het na in m'n hoofd. Maar misschien heeft het z'n nut om er zo mee bezig te zijn. Is het onderdeel van het ge heel. Deze week rook ik dus nog gewoon' door. Wordt vervolgd. Margreet Berndsen Het zou voor de hand hebben gele gen dat Marcel en Irma Schuyl het bedrijf zouden hebben overgenomen, maar zij kozen voor bungalowpark Eldorado dat al jaren eigendom van de familie was en dat nog uitbreiding smogelijkheden heeft. Voor de vele vaste gasten van Tatenhove is het vertrek van de familie Schuyl geen verrassing omdat ze wisten dat het hotel te koop stond. Binnenkort krij gen ze een brief waartin de nieuwe ei genaars aan hen worden voorge steld. Irene Schuyl: 'We zijn erg blij dat het hotel nu door Texelars als echt familiebedrijf wordt voortgezet. Met andere gegadigden waarmee we hebben onderhandeld, zou dat an ders zijn gelopen zodat we eigenlijk blij zijn dat het met hen met doorging. We hebben er alle vertrouwen in.' De laatste jaren sloot hotel Tatenhove tijdens de winter de deuren. De nieuwe eigenaars willen echter voort durend open zijn, met uitzondering van een paar weken in januari «wijl de regen onveranderlijk op de men slaat, zit ik dinsdagmiddag in sTexelse Courant te bladeren. Mijn og valt op een Texelaartje. Zaterdag :art cursus De Luchtverfrisser, gege- tn door Johan Hoogerheide. Stop- sn met roken, staat er voor alle dui- elijkheid vet gedrukt achter. De oorden blijven op mijn netvlies han en. Bellen, denk ik. Nu meteen. Niet srder over nadenken, want voor je ït weet heb je weer één of ander «cuus verzonnen, waardoor de be- lissing om er eindelijk eens mee te appen voor de zoveelste maal op de inge baan wordt geschoven laar gedachten zijn moeilijk te stop en Met de hoorn in de handen denk i aan de komende kerst. Van de •eek heb ik gezien dat het dit jaar jet meezit. Kerst valt op maandag en Ifisdag, dus drie zondagen achter ikaar. Vrije dagen zijn heerlijk, maar ip zondagen heb ik het niet zo. Hoe om ik die rookloos door? Er komen «instens twee familieleden die roken Is een schoorsteen. Zie je, daar ga alweer, houd ik mezelf voor. De rest ^an de familie rookt niet, kijk daar w3 naar naar. 881 üsschien is hij er wel niet, denk ik o® oopvol terwijl de telefoon overgaat. 'hi| in De Skuul, druk in de weer met ;a" odersoortige verslaafden. Maar hij is i® 'wel. Ik begin eerst eens voorzich- D g te nformeren wat er op het pro- i,e l'amma staat. Je moet tenslotte Ooit over één nacht ijs gaan. Volgens rl* bhan bestaat de cursus uit twee a'erdagochtenden, van 09.30 tot 3.30 uur. Hij vertelt dat de cursus ooral inzicht in het rookgedrag biedt, taarbij hij verschillende technieken 1 tactieken hanteert. Tijdens de eur os mag er gewoon worden door- .1)1 frookt. Ook tijdens de bijeenkom en. 'at staat me aan. Nog even respijt. Er hebben zich in elk geval vijf deel nemers gemeld, ik word nummer zes op het lijstje. Ziezo, stap één is ge zet, denk ik terwijl ik ophang. Zonder nadenken steek ik een sigaret op. Zaterdagmorgen. Het is nog donker als de wekker afgaat. Buiten giet het voor de verandering, de wind giert om het huis. Het heerlijk avondje is gekomen. Net voordat ik de deur uitga, wordt het droog. Als het maar geen zweverig gedoe wordt, denk ik terwijl ik naar zwembad Molenkoog loop. Mijn gedachten gaan ongewild naar een ouderavond op de Vrije School, waar onze |ongste zoon voor dol naar toe wilde. De eerste de beste ouderavond maakte op mijn man en mij een verpletterende indruk. De avond, overigens al jaren geleden, begon met het verzoek allemaal even in een kring te komen staan en een lied te zingen. Volgens mij was het nog een canon ook. Ik weet het niet meer, we kenden in ieder geval tekst noch melodie en voelden ons hevig 'out of place'. Waarom moet ik daar nu aan denken? Omdat Johan en Liliane ook een kind bij onze zoon in die klas hadden zitten Associatie, dus. Je gaat je niet inlijven bij de zweefclub, denk ik strijdlustig. Je wilt maar één ding. Straks met meer ro ken. In de kantine staat de koffie op tafel. Mooi. Handjes schudden en het feest kan beginnen. Afwachtend staren we Johan en zijn vrouw Liliane aan. 'La ten we eerst de financien even rege len', zegt die. Voor niets gaat de zon op. nietwaar? De cursus kost f300,-. We troosten ons met de gedachten dat we het er, als we gestopt zijn, zo uit hebben Eén deelnemer stelt vast dat het eigenlijk spotgoedkoop is. Hij heeft zitten uitrekenen hoeveel het kost als hij nog een poos doorrookt. We zijn met drie mannen en drie vrou wen. De Tweede Kamer zou aan zo'n verdeling een punt kunnen zuigen Johan steekt van wal. We moeten allemaal vertellen wanneer we aan het roken zijn geslagen, of we al eens stop-pogingen hebben ondernomen, en meer van dat soort wetens- ouders en je vriendjes roken, je wilt erbij horen en verschrikkelijk graag volwassen lijken. Het stond stoer, dat leek althans zo, concluderen we ach teraf. Johan laat even een stilte val len. 'De maatschappij, dus. Eigenlijk zijn jullie stuk voor stuk doorzetters', verstijfd van op mijn stoel. Altijd ge dacht dat het me aan karakter ont brak, blijk ik achteraf tot de 'die hards' te behoren. Ik voel dat ik wat rechter op ga zitten. Johan blijkt zelf ook een doorzetter. Hij komt na een uur praten tot de waardigheden. Na dat eerste rondie is één ding duidelijk. We voelen ons een paar waardeloze figuren. Niet in staat om op eigen kracht het roken op te geven, van ons zelfrespect is weinig tot mets over. Johan brengt het gesprek op de vraag wanneer en waarom we eigenlijk zijn gaan roken. Tja, in de puberteit natuurlijk. Je stelt hi|. 'Terwijl de meeste mensen bij de eerste trekken aan een sigaret de neiging krijgen te braken of in de broek te poepen - je hele lijf komt tenslotte tegen roken in opstand - zijn jullie doorgegaan. Jullie hebben al die verschrikkingen getrotseerd. In feite zijn jullie dus doorzetters.' Krijg nou wat. Daar zit ik toch even conclusie dat we niet het achterste van onze tong laten zien. Hij heeft gelijk. We zijn te afwachtend, zitten hem beleefd aan te horen en spreken met voor onze beurt. Zo hebben wij het, in leeftijd grofweg variërend tus sen de 30 en de 50 jaar, nog geleerd op school. Hij laat ons de voordelen van het roken opnoemen. Nou, het helpt natuurlijk tegen stress, opperen we aarzelend. Je kunt je beter con centreren, het geeft geestelijke rust, biedt troost. Kortom, we voelen ons er gelukkiger bij. Beetje bij beetje ontstaat er een lijst op de flap-over. Als het rijtje lang genoeg is, begint hij te lachen. 'Wat een wondermiddel is dat roken eigenlijk. Ja, toch? Het zou met onmiddellijke ingang in het zie kenfonds-pakket moeten worden op genomen. Moet je eens kijken waar het allemaal goed voor is.' We voelen op onze klompen aan dat het nu goed fout zit. Zijn volgende stelling schopt helemaal de poten onder onze stoel vandaan. 'Dat be tekent dus dat je, voordat je rookte, met tegen stress kon, geen geeste lijke rust had, kortom niet gelukkig was. We zijn er ingeluisd. Zo voelt het. Hebben we daar met z'n allen een lijst zitten samenstellen van de voorde len, terwijl we donders goed weten dat die er met zijn. Dat we alleen maar bezig zijn ellende over ons af te roe pen. Kop in het zand steken, noemen ze dat. Natuurlijk is dat het volgende gespreksonderwerp. Maar stoppen is zo verrekt moeilijk, we zien als een berg tegen de eerste dagen, weken, maanden op. 'Stop pen is helemaal niet moeilijk', zegt Johan luchtig. Liliane valt hem bij. Het is haar achteraf erg mee gevallen, bleek veel gemakkelijker te zijn dan ze dacht. 'Ik heb nooit meer de nei ging er één op te steken.' Als dat toch eens waar kon zijn. Ik heb net nog van een kennis, die al bijna een jaar geleden is gestopt, gehoord dat het lang niet meevalt. Bovendien heb ik mijn eigen ervaring 'Het is wel moeilijk', werp ik tegen. 'Toen ik drie maanden niet rookte, wist ik van gekkigheid met wat ik moest doen. Als ik maar niet stil Niels Verbruggen met een foto van zijn partner Hans. (Foto Harry Graan e|naf zaterdag is Amnesty Internatio- m Tusse de Banke op de Groene- Js aats vertegenwoordigd met een >Ji rkoopstand. Er worden onder an- hi< re kaarsen, kerstkaarten en T-shirts h rkocht. De opbrengst is bestemd at or het werk van Amnesty, waarover at) i de kraam informatie wordt ver at rekt. De verkoop gaat door tot en )rT1 st 5 december, ha Maria, Ansgar, Joram en Joost van der Spek voor hun hotel latennove. stamverwante BUS-passagier, die tot dusver geen moment in de gevaren zone heeft gezeten. Hij gaat rustig zijn gang en trekt in vergelijking met de meeste andere passagiers weinig aandacht, zoals iedereen kan zien die de internetsite (met berichtjes, populariteitsgrafieken en levende beelden) van de BUS raadpleegt. Hij is met omstreden maar ook niet spraakmakend, waarmee zijn tot dusver betrekkelijk lage populanteits- score is verklaard. Met behulp van de site kan op hem worden gestemd om daar verande ring in te brengen. Het is makkelijk dat de BUS is vermeld onder tv-pro- gramma's op de bekende Neder landse startpagina, zodat je alleen maar daarop hoeft te klikken. Stem men kan ook gewoon per telefoon: nummer 0909 8866. Niels: 'Dus moe ten veel Texelaars na dinsdag 14 no vember - daarvóór heeft het geen zin - één week of nog langer op Hans stemmen. Als ze dat doen en ande ren aansporen hetzelfde te doen, dan moet het lukken. En als het lukt dan kun je het zien in de live uitzending van SBS6 op maandag, om 21.00 uur'. Onder de titel 'Wat zie ik' zal Martin Niemeyer donderdag een lezing ge ven over zijn werk als antroposofisch arts. ledereen is om 20.00 uur wel kom in de Vrije School in de Gasthuisstraat in Den Burg. De toe gang is gratis; na afloop wordt een vnjwillige bijdrage gevraagd. Overdag houdt hij spreekuur. Voor inlichtingen en het maken van een afspraak: tel. 32 29 79 of 31 00 79. Hotel 'Tatenhove' aan de Bosrand- weg in De Koog wordt per 1 maart eigendom van Maria en Joost van der Spek en hun kinderen Ansgar, Joram en Fija. Ze hebben het 30 kamers tellende bedrijf overgeno men van de familie Schuyl die het na 36 jaar voor gezien houdt. De bedoeling is het op de oude voet voort te zetten maar bijna het hele jaar open te zijn. De Praktijk voor Natuurgeneeswijzen die Van der Spek nu nog exploiteert op het adres Beatrixlaan 51 in Den Burg, wordt voortgezet, maar zal worden ondergebracht in een ge bouw naast het hotel. De familie liep al geruime tijd rond met plannen om in de hotelbusiness te gaan. Het oog viel op Tatenhove toen dat en jaar geleden te koop kwam. In augustus j.l. werd het ernst nadat de onderhandelingen met an dere gegadigden voor het bedrijf niet tot resultaat leidden. Eigendom en exploitatie van het ho tel zal berusten bij een firma waarvan de leden van de familie Van der Spek vennoot zijn. Dochter Fija blijft ech ter als stille vennoot op de achter grond. Een actieve rol bij de exploi tatie zal met name zijn weggelegd voor de zoons Ansgar (21) en Joram (18). Eerstgenoemde is nu stuurman bij de binnenvaart en keek al een tijd uit naar 'iets in de horeca'. De andere is kok en als zodanig nog werkzaam bij Jef Schuur. De vijf vaste medewer kers van Tatenhove gaan onder de nieuwe eigenaars gewoon door. In middels is een zesde aangeworven. Hotel Tatenhove dateert van voor de oorlog en draagt de naam van de stichter Piet en Irene Schuyl namen het destijds over van Eijgelaar. Het hotel onderging in de loop der jaren ettelijke verbouwingen en moderniseringen, waarvan die van vier jaar geleden het meest ingrijpend was. Omvang en inrichting voldoen geheel aan de hedendaagse eisen. Het lijkt een verkiezingscampagne. Niels Verbruggen uit Den Burg is volop in actie om de populariteit van zijn vriend Hans Kreeft om hoog te stuwen. Hans heeft er na melijk meer dan de helft opzitten van de tijd die hij in de bekende BUS van SBS6 wil doorbrengen en begint daardoor een serieuze kan didaat voor de eindzege te worden. Vijf van de deelnemers die instap ten zijn inmiddels weggestemd. De bedoeling is dat op 31 december nog slechts drie passagiers in de bus zitten en dat het kijkerspubliek dan uitmaakt wie de winnaar wordt. Waar het op dit moment om gaat is Hans uitgeroepen te krijgen tot de populairste van de week. Als dat lukt krijgt hij ƒ50.000,- maar om dat geld te kunnen houden moet hij nog min stens vier weken in de bus verblijven. Als hij er de brui aan geeft maar ook als anderen hem eruit stemmen, kan hij naar dat bedrag fluiten. Dus is vriend Niels dagelijks op pad om voor Hans stemmen te werven Het zal vooral van Texel moeten ko men omdat daar nu eenmaal familie en bekenden wonen. Om ook lande lijk stemmen te scoren heeft Hans zich inmiddels opgeworpen als wel doener. Als hij de halve ton wint zal hij daarvan ƒ6.000,- afstaan als schoolgeld voor papoea's. Hij werd op het idee gebracht door het verslag in de Texelse Courant van de onlangs gehouden benefietavond, die netto ƒ4.000,- opbracht. 'Ik wil daar tien mille van maken', zo liet hij via zijn per e-mail verzonden dagboek aan stad en land weten. Op Texel zelf zal het vooral moeten Harry oe Uraan komen van de solidariteit met de tie-afdelingshoofd Jack Heerlien, emeester Joke Geldorp en pro- tontwikkelaar Jan Koorn (r.) heb- vrijdag in het gemeentehuis een venant ondertekend dat moet lei- tot het eerste politiekeurmerk r een Texels nieuwbouwproject, acht huisjes aan de Keesomlaan in de Texelse bouwwereld durodam' genoemd - zijn de eer die aan de strenge politie-eisen op het gebied van inbraak- ventie en sociale veiligheid. Die reffen onder meer de ligging en van het kavel, de architec- ren de gebruikte bouwmaterialen, moeten de kozijnen en deuren erg vig zijn, het hang- en sluitwerk vrij- I met te kraken en de brievenbus gen bepaalde hoek ten opzichte de deurklink zijn geplaatst, zodat iet ijzerdraadjes niets te beginnen is. Nauwe achterommetjes zijn taboe en de omgeving moet goed zijn ver licht. Wanneer de huizen eind dit jaar worden opgeleverd volgt een onaf hankelijke controle en als alles in orde is wordt het Politiekeurmerk Veilig Wonen verleend. Wie denkt dat een dergelijk certificaat op Texel overbodig is omdat er nau welijks wordt ingebroken, moet be denken dat het eiland aan een 'inhaalslag' bezig is. Bedroeg het inbraakrisico in 1996 nog 0,24 pro cent (13 inbraken op 5.392 wonin gen), vorig jaar is dat meer dan ver dubbeld tot 0,57 procent (32 inbraken op 5.593 woningen) 'Onze ervaring is dat het aantal inbraken in wijken met een politiekeurmerk met negen tig procent afneemt. Het keurmerk is geen garantie, maar het resultaat is fantastisch. Ik hoop dan ook dat na deze acht woningen meerdere Texelse nieuwbouwprojecten zullen volgen', aldus politieman Heerlien, die doelde op de geplande nieuw bouw in Oudeschild en Den Burg - Oost en -West. Heerlien, die zelf in een gecertificeerd huis woont, had nog een goede tip voor de toekom stige bewoners: 'Vergeet nóóit je huissleutel Je komt er niet meer in.' Dat de politie veel belang hecht aan inbraakpreventie, bleek wel uit het feit dat korpschef mevrouw Brink de on dertekening wilde bijwonen. Zij strandde echter op de veerhaven in Den Helder. De boot was vol toen zij arriveerde, mede door de zware transporten die in verband met de wateroverlast richting Texel gingen. (Foto Bart Bosch) van videoclip en ingesloten in de Varagids naar de leden opgestuurd. Marieke Eelman, zangeres bij de Texels-Alkmaarse formatie Nilsson, is ook te horen op de CD 'Iemand moet het doen', die ter ere van het 75 jarig jubileum van de Vara is ge maakt. Ze verkeert daarmee in goed gezelschap van artiesten als Bennie Jolink (Normaal), Rick de Leeuw (Tröckener Kecks), Henk Westbroek (Hét Goede Doel en Syb van der Ploeg (De Kast). De CD is voorzien 'an Bennie Jolink tot Rick de sla .eeuw, van De Daltons tot-De lm last's Syb van de Ploeg; voor de 'e! ipname vanVARA's jubileumlied emand moet het doen rerzamelde een eclectisch olj gezelschap zich in de studio van e iet Audiocentrum in Hilversum, difien blik achter de schermen.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7