Bewijs mogelijk onrechtmatig Cjrocn TtmrL' Jexels in het harL> .woonftlain College houdt hoop op ermanent asielcentrum Slopershamer dreigt voor Amsterdamse-schoolpand aar buiten? Laarzen aan! Illegale kopieerder pc-spelletjes vrijuit? Texel geïnteresseerd in 'nul-energie'- woningen WV vangt bot Texel'94 vs. politiek Verbod op het afschieten ganzen De Bus van SBS 6 komt naar Texel TEXELSE^COURANT Gemeente leent vijf miljoen ezing mineralen en veevoeding Qnder de pomp Gemeente koopt vier zeefdrukken van Jan Wolkers >GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11531 VRIJDAG 17 NOVEMBER 2000 Idvertenties/abonnementen/bezorging: Ipinbaan 6 [791 MC Den Burg Llefoon 0222 - 36 26 00 Uefax 0222 - 31 41 11 Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. De gemeentelijke bijdrage aan de VW voor de informatievoorziening aan toeristen blijft ƒ260.000,- per jaar. Een gevraagde verhoging van tien procent vanwege de geldontwaar ding in de afgelopen vijf jaren is dins dag door de gemeenteraad definitief afgewezen. Pagina 2 Voetbalvereniging Texel'94 heeft met haar protest tegen de locatie van een eventueel te realiseren atletiekbaan de ergernis gewekt van verschillende raadsfracties en welzijnswethouder Nel Eelman (CDA). De voetbalclub wil niet dat de atletiekbaan om het achtergelegen C-veld komt omdat het B-veld dan moet opschuiven naar vochtig terrein Pagina 2 Grondgebruikers mogen ganzen die schade aan hun gewassen ver oorzaken nog wel verjagen, maar ze mogen ze niet meer afschieten. Boeren met schade kunnen voor een tegemoetkoming een beroep doen op het Jachtfonds. Het besluit van staatssecretaris Faber van Landbouw dat er niet meer op boeren- of standganzen (brand-, kol-, riet- en grauweganzen) mag worden gejaagd komt nadat een proef met het afschieten van ganzen is mislukt. Gevolg van het schieten was namelijk dat er in gebieden waar tot voor kort nauwelijks schade voor kwam, tijdens de proefperiode wél vreterij door ganzen werd gemeld. Schade die wordt veroorzaakt door rotganzen, een beschermde scort waar nu al niet op mag worden ge jaagd, werd al vergoed door het Jachtfonds. Doordat deze soort in het voorjaar wegtrekt, beperkte de vreterij zich tot grasland. Maar door dat standganzen ook in de zomer blijven, veroorzaken die meer schade. De verwachting is dat, nu ze niet meer mogen worden afgescho ten, dat deze soorten in aantal zullen toenemen. Texelaar zijn illegale praktijken ont kent, maar omdat justitie 'naast het opleggen van een straf' zijn cliint de illegale gerealiseerde winst wil afne men. Juist dit Plukze-bedrag hakt erin. Mocht de rechtbank februari volgend jaar bepalen dat sprake is geweest van een huiszoeking, dan kan ook dit geldbedrag de Texelaar niet worden afgenomen. Het gehele onderzoek is dan onrechtmatig ge weest. De Bus van het gelijknamige tv-pro- gramma van SBS 6 komt volgende week zaterdag naar Texel. Aan boord van het voertuig bevindt zich onder anderen Texelaar Hans Kreeft. Het is nog niet bekend waar De Bus wordt geparkeerd. SBS 6 is nog in overleg met de gemeente over een geschikte locatie. Zondag zal er een zoge naamde break out plaatsvinden, waarbij de passagiers De Bus mogen verlaten om een opdracht te vervul len. De oproep van Kreeft's partner Niels Verbruggen in de Texelse Courant van dinsdag heeft kennelijk effect gehad. Verbruggen vroeg de lezers massaal via telefoon en internet op Kreeft te stemmen opdat zijn popu lariteit zou toenemen Die is na de oproep verdubbeld Woensdagavond stond hij met stip op één. (Advertentie) C/rtit 'marL-Jhrll ut bd hjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: MOERBEt*- NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'tie Spinboet" Cohen onderzoekt haalbaarheid kleine centra Het college stelt de raad voor een bedrag van 5 miljoen te lenen bij KBW-bemiddeling in Amsterdam. KBW was een van de drie instellingen die offerte hadden gedaan en kwam met de laagste rente uit de bus nl. 5,79%, De looptijd is 15 jaar. Deze vaste geldlening komt in de plaats van 'korte' daggeldleningen. permanent opvangcentrum ir maximaal 250 asielzoekers in nabijheid van Den Burg, naast ruim 100 vluchtelingen in Wal- i Noord. Dat voorstel heeft het lege van b en w onlangs op- uw gedaan aan het Centraal erlegorgaan Asielzoekers )A), dat eind vorig jaar alleen loord wilde gaan met een op- igcentrum voor 400 asiel- ikers. college wil meer structuur bren- in de opvang van asielzoekers. Ihouder Schilling: 'De ene keer iden in het ene vakantiepark asiel- ikers ondergebracht en dan weer et andere. Zo'n golf mensen komt ns onverwacht, waardoor wij, ar ook de huisartsen, er door wor- verrast. Het is veel beter als we len waar we aan toe zijn, ook voor asielzoekers zelf. Daarom streven naar een duurzame opvang. Niet roonwagens of barakken, maar in oenlijke woningen. Bij zo'n per- nent centrum kunnen de facilitei- die nodig zijn, zoals medische j en onderwijs, in één keer goed •den geregeld. Zo'n opvangcen- n moet natuurlijk met midden in land komen, maar ergens in de irt van Den Burg, want dat is het st praktisch.' prekingen met het COA over zo'n manente opvang voor asiel kers draaiden eind vorig jaar op s uit, omdat het COA vasthield een ondergrens van 400 plaat- terwijl b en w niet verder wilden n dan 250. Maar volgens het COA de kosten van een kleinschalige manente opvang, ten opzichte een grotere te hoog. 'Bedrijfs- momisch zijn grotere centra het y est rendabel. In kleine moeten bij- irbeeld dezelfde centréle voorzie ningen en infrastructuur worden aan gebracht als In grote', aldus een woordvoerster, die aangeeft dat het COA zorgvuldig moet omspringen met gemeenschapsgeld. Afwachten Toch verdween het onderwerp niet van de gezamenlijke besprekings agenda van Texel en het COA. Het college voelt zich in haar standpunt gesterkt door een onderzoek van staatssecretaris Cohen van Justitie, die ook de opvang van asielzoekers in zijn portefeuille heeft. Hij bekijkt de mogelijkheden van het opzetten van kleinere centra voor asielzoekers. Zodra Cohen het onderzoek heeft afgerond, zal het in de Tweede Kamer worden besproken. Tot die tijd han teert het COA 400 als ondergrens, aldus de zegsvrouw. Voorlopig is het dus nog even afwachten voor het college. Schilling: 'Zodra het COA akkoord gaat, gaan we de plannen verder uitwerken.' Het COA kon gisteren nog niet mee delen waar de Texelse asielzoekers, die half januari de Vogelmient moe ten verlaten, zullen worden onderge bracht. Ten aanzien van het besluit om ze naar elders te verhuizen, laat het COA weten dat het gehouden is aan de wettelijke regelingen omtrent de verblijfplaats van de vluchtelingen. 'Als de benodigde vergunningen van een opvang straks niet meer in orde zijn, dat kunnen wij daar geen men sen meer huisvesten.' Het vertrek van de asielzoekers leidde tijdens de raadsvergaderingen dinsdag tot kri tische opmerkingen van Pieter de Groot (D66). Burgemeester Geldorp geeft komende maandag in de raads commissie Bestuur en Organisatie een toelichting. Het pand Binnenburg 6 in Den Burg staat op de nominatie voor de sloop. De familie J. Huizinga is van plan het gebouw te vervangeo door nieuw bouw. De Historische Vereniging wil dit voorkomen en heeft het college gevraagd het pand aan te wijzen als gemeentelijk monument, omdat het één van de slechts twee Texelse voorbeelden is van de architectuur stroming die bekendstaat als de Amsterdamse School. Het college voelt daar met veel voor en wil de familie Huizinga de nodige medewer king verlenen. Het pand op de hoek Binnenburg- Burgwal (voorheen Keijser en Co.) is vervallen en de familie Huizing wil het vervangen door nieuwbouw waarin twee winkels en twee boven woningen worden gevestigd. De wol winkel 'De Spinboet' zal terugkeren in het nieuwe pand. Naast een sloop- en een bouwvergunning is een bestemmingswijziging nodig omdat de totale winkelruimte wordt uitge breid naar 100 vierkante meter. Het college wil daaraan tegemoetkomen. 'Sloop is zonde', vindt de Historische Vereniging. 'Het gebouw draagt sa men met het pand van makelaars Eelman en Van Heerwaarden een stukje cultuur in zich dat op Texel verder niet voorkomt.' Het Amster damse-schoolpand dat in de laren '20 onder architect Mertens is ge bouwd, moet daarom van de histo rici op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst worden. Het college heeft laten weten daar geen heil in te zien. Bij een eerdere beoordeling werd het pand al te licht bevonden. Bovendien schort een verzoek tot aanwijzing als gemeente lijk monument - in tegenstelling tot aanwijzing als Rijksmonument - de sloop niet op. De Historische Vereni ging rest volgens b en w niets anders dan tegen de aanstaande besluiten bezwaar te maken, in beroep te gaan en de rechter te vragen om een voor lopige voorziening die de sloop ver biedt. Dinsdag zal de raads commissie Ruimte, Wonen en Economie advies uitbrengen. (Foto Gerard Timmerman) ir buiten? Laarzen aan!' is voor- het motto voor wandelaars die de Texelse natuur willen genieten. ir de hevige regenval in de afge- in weken is de grondwaterstand iet bos en in de duinvalleien tors tegen. Een aantal wandelwegen fietspaden staat zelfs gedeeltelijk hotel De Pelikaan geeft D. iksz van de Dienst Landbouw onder water - zoals op de foto van de hoek Tureluurweg-Kwekerijweg is te zien. Staatsbosbeheer verwacht dat de paden niet al te lang blank bli/ven staan, tenminste als nieuwe regenval beperkt blijft. Wel zullen de paden nog lang drassig blijven. Het gebruik van onverharde paden door fietsers, ruiters en ander verkeer kan ernstige schade veroorzaken. Om dezelfde reden zijn de toegangen naar de speelweiden in de Dennen voorlopig afgesloten voor auto's. orlichting-Noord maandag- ond een lezing voor de Vereni- ig voor Bedrijfsvoorlichting iel. Durksz zal spreken over het neralenaangiftesysteem (minas) de veevoeding. Het waterschap heeft een naam voor de nieuwe Tesoboot be dacht. De Ark van Noach De verhoren zijn niet nodig omdat de !001 wordt het minas aangepast, lere veehouder, akkerbouwer en lenteier zal een mineralen- skhouding moeten bijhouden. In rundvee- en schapenhouderij telt de veevoeding een belangrijke in de aanvoer van mineralen. Voor veehouder is het van groot belang l het zelfgeteelde ruwvoer tot de ogste waarde wordt gebracht. «ksz zal ingaan op de mogelijkhe- h om het gras en de maïs zo goed (gelijk te benutten. Ook het belang mineralen in veevoeding komt i de orde. De lezing begint om 00 uur. De gemeenteraad en vertegen woordigers van bij woningbouw en milieu betrokken instanties bren gen 12 februari volgend jaar een bezoek aan de tuinstad Nieuwland bij Amersfoort. Ze bezichtigen daar een 'duurzaam' gebouwde woonwijk met zogenaamde nul energie huizen. Dat zijn huizen die dank zij isolatie, passieve en ac tieve zonne-energie, terugwinning van afvalwarmte e.d., geen energiekosten hebben. Ook wordt in deze woningen op duurzame wijze met drinkwater omgespron gen, omdat voor wassen en het doorspoelen van het toilet ter plaatse opgevangen regenwater wordt gebruikt. Texel wil graag een prominente rol spelen bij het toepassen bij deze mo gelijkheden op praktijkschaal, onder andere via de Stichting Duurzaam Texel. Nul-energie is denkbaar bij de gewone en sociale woningbouw maar ook bij recreatiebungalows. De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers verwacht dat in de ko mende tien jaar minstens de helft van de thans op het eiland aanwezige bungalows ingrijpend wordt gereno veerd of vervangen in verband met de nog steeds toenemende vraag naar kwaliteit. Als daarbij nul-energie wordt toegepast zou dat niet alleen goed zijn voor het milieu maar ook bijdragen aan het imago van Texel als natuureiland. De bedoeling is dat de Texelse dele gatie dezelfde dag ook een installa tie zal bezoeken waarmee energie wordt gewonnen uit biomassa. Het onderzoek in de zaak tegen een 37-jarige Texelaar die wordt verdacht van het illegaal kopiëren en op de markt brengen van computerspelletjes is mogelijk voor niets geweest. De fraudekamer van de rechtbank in Alkmaar twijfelt of het bewijs in deze strafzaak wel rechtmatig is vergaard. Vier opsporingsambtenaren konden bij de inval wel een machtiging tot bin nentreden laten zien, maar geen huiszoekingsbevel. Als vast komt te staan dat het onderzoek niet deugt, dan zou de verdachte wel licht de illegaal behaalde winst, die wordt geschat op 157.000,-, mo gen houden. De zaak die donder dag voorkwam is aangehouden tot 15 februari 2001. Bij de inval in de voormalige woning van de Texelaar, op 1 september 1998. werd in aanwezigheid van de politie een groot aantal goederen in beslag genomen. De verdachte bleek naast illegaal kopiëren van spelletjes ook computerchips te ontwikkelen waarmee die konden worden afge speeld. Het was de rechtbank president A. van der Perk opgevallen dat in de processen-verbaal van 1 september 1998 de ambtenaren van Buma/Stemra spraken over 'tijdens de huiszoeking'. De wet zegt dat De gemeente heeft voor f2.000,- vier zeefdrukken van bloem- en bladmotieven met evenveel bij behorende gedichten gekocht van Jan Wolkers. De cyclus 'Lente, zomer herfst, winter' maakte hij ter gelegenheid van zijn 75' verjaardag in een oplaag van 90 exemplaren, waarvan er 75 in verkoop zijn gebracht. (Foto's Harry de Graaf) opsporingsambtenaren bij binnentre den alleen mogen rondkijken, maar bijvoorbeeld geen kasten en laatjes mogen openen. De Texelaar zelf kon geen uitsluitsel geven wat er in 1998 precies is gebeurd. Hij was volgens zijn Utrechtse advocaat J. van Haren 'geestelijk niet in staat op de rechts zitting te verschijnen'. De advocaat had van zijn cliënt echter begrepen dat de vertegenwoordigers van Buma/Stemra ongevraagd overal hadden gezocht en dat wel degelijk sprake was van een huiszoeking. Zolder als Schiphol De opsporingsleider van Buma/ Stemra verklaarde tijdens de zitting echter dat alleen was rondgekeken en dat de spullen die in beslag zijn genomen 'open en bloot' waren uit gestald Het woord huiszoeking was per ongeluk in de processen-verbaal gekomen. 'Ik zeg voor zo'n onder zoek altijd tegen onze mensen en de begeleidende politiemensen: handjes op de rug, nergens aankomen en al leen rondkijken.' Tijdens het rondkijken keek de opsporingsleider zijn ogen uit. 'De zolder leek wel op Schiphol. Het was één groot computercentrum met links en rechts op elkaar gestapelde com puters. Ook lagen er overal CD-roms. bespeeld en onbespeeld. Ook von den we overal bosjes geld uit de horecazaken waar de verdachte werkte.' De advocaat van de Texelaar vroeg ook de andere mensen, die niet op de rechtszitting in Alkmaar waren, onder ede te horen over de inval op Texel. De rechtbank heeft nu bepaald dat de drie beambten van Buma/Stemra op 15 februari ter zitting worden ge hoord.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1