Provincie kritisch over ocatie centrale hulppost Cjrocn 'kwarts Jexeh in het harL, Hek Schorren stoort leden Natuurmonumenten Texels Belang stapt af van alfabetische lijst 'Bereikbaarheid moet verbeteren rirwiiiiwrf"|*Mi Tuunwallen Den Hoorn opknappen finder de pomp De Vries van de Wiel verbetert kruispunt Buitenlust Verkeerspluim voor gemeente Flora dicht m Herstel Groenewegje Gedeputeerde Brug Cocksdorp afgesloten voor zwaar verkeer TEXELSE Tlr, COURANT •GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11535 VRIJDAG 1 DECEMBER 2000 dvertenties/abonnementen/bezorging: pinbaan 6 791 MC Den Burg >lefoon 0222 - 36 26 00 ïlefax 0222 - 31 41 11 •srschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. deputeerde Staten van Noord-Holland zijn vooralsnog sn voorstander van een centrale hulpverleningspost in n Burg-West. Volgens GS wordt daarmee het probleem de bereikbaarheid van het noord-oostelijk deel van iel niet opgelost. Om de tijd waarin ambulances dit ge el kunnen bereiken te verkorten moet er volgens GS in zomermaanden één ambulance in De Koog worden ge- tioneerd. Daarnaast vindt de provincie dat de ambulan- sneller moeten uitrukken. Paul Smidt van Ambulance- nst Texel staat open voor deze suggesties, maar heeft nodige reserves. 'Ik wil alles wel proberen, maar wie gaat betalen?' noord-oostelijk deel van Texel t sneller bereikbaar zijn voor am- inces. Verplaatsing van de stand- its van de Wilhelminalaan naar de en Burg-West geplande centrale iverleningspost - waarin de ge- inte ook politie en brandweer wil lerbrengen - biedt volgens Gede- jerde Staten geen oplossing. 'De vinst die daarmee geboekt wordt nnimaal. GS denken eerder aan locatie in de buurt van De Waal', is provinciewoordvoerder Luuc istensen. Hij benadrukt dat het om een besluit van GS gaat, ar om een suggestie, een denk- ting. 'De gemeente Texel, de else ambulancedienst en de Cen- Post Ambulancevervoer (CPA) den om de tafel moeten gaan'en locatie voor de centrale hulppost averwegen. Als men vasthoudt Den Burg-West zegt de provin- met bij voorbaat nee, maar moe- er aanvullende maatregelen wor- genomen, zodat het héle eiland nen de gestelde tijdsnorm bereik- r is. Welke maatregelen in aan- rking komen, kunnen we vanuit irlem niet bekijken. Wij wachten Texelse voorstel af.' deel van het eiland is niet binnen geldende norm van vijftien minu- bereikbaar. In 2001 wordt de m bovendien nog aangescherpt: Ie praktijk zal die naar dertien mi- en gaan. De tijdsduur wordt nu gemeten vanaf het moment dat Texelse ambulance wordt opge- pen, volgend jaar wordt gemeten af het moment dat een melding bij centrale meldkamer van het CPA llkmaar binnenkomt Tussen deze iding en de oproep ligt doorgaans tijdsspanne van twee minuten, scherping van de norm zal het belang van een 'snelle' hulppost locatie urgenter maken. Uiteindelijk zal de provincie, die een warm voor stander is van de gezamenlijke huis vesting van de hulpdiensten, met de locatie moeten instemmen. Het zal nog een aantal jaren duren voordat de nieuwe centrale hulppost in gebruik wordt genomen. In de tus sentijd moet Texel iets doen om de tijd tussen de melding en de aan komst van de ambulance bij een on geval te verkleinen, vinden GS. De provincie heeft geopperd om in alle gevallen waarin een ambulance noodzakelijk lijkt, meteen uit te ruk ken. Nu wordt vaak nog met uitrijden gewacht totdat ter plaatse is geble ken dat een ambulance inderdaad nodig is. 'Anders rijden we veelvuldig voor niets uit en kunnen we halver wege terugkeren. Ik vind de faalkans acceptabel want in veruit de meeste gevallen komen we op tijd. Als de provincie wil dat we altijd uitrukken, dus ook in de weekenden en de avonduren, zal dat heel wat geld gaan kosten. Ik wil het wel doen, maar wie betaalt dan die dure uren?', zegt Paul Smidt van Ambulancedienst Texel. Op het idee om in de zomermaanden één van de twee Texelse ambulances bij de medische hulppost in De Koog te stationeren, hebben de gemeente en de Ambulancedienst Texel in een gezamenlijke inspraakreactie op de ontwerp-Nofa Ambulancezorg in Noord-Holland 2001-2004 in eerste instantie negatief gereageerd. Desal niettemin wil Smidt het wel een jaar tje proberen. 'De artsen van de me dische post moeten er wel mee instemmen. En verder moeten er voorzieningen komen voor het ambulancepersoneel, zoals een verblijfsruimte om te eten en te douchen. De standplaats zou 24 uur per dag bemand moeten worden en daartegenover staat een beperkt aantal ritten, dus dat gaat flink in de papieren lopen. Maar als de provin cie de kosten draagt, sta ik niet afwij zend tegenover een proef.' Ook de gemeente wil deze vooruitgeschoven post nader bespreken met de ambulancedienst en het CPA, laat een woordvoerder w§ten. De nota van GS en de inspraak reacties worden op 13 december besproken in de Provinciale-Staten- commissie Zorg, Welzijn en Cultuur. De nota wordt vandaag integraal op de webpagina van de provincie ge publiceerd: www.noord-holland.nl. aan het Hoge Achterom in Den orn grenzende tuunwallen worden jeknapt. Het college heeft een nog t i 'potje' gevonden waarmee de tauratie geheel of gedeeltelijk kan irden gerealiseerd. Dat vertelde 'houder Daan Schilling woensdag- )nd in de openbare vergadering sen b en w en de dorpscommissie Den Hoorn. De dorpscommissie laangedrongen op het herstel van betreffende tuunwallen, omdat die kenmerkend zijn voor het oude xlschap aan die kant van het dorp. killing beaamde dat en zei er da- ijks van te genieten. Wanneer de ïkzaamheden beginnen, liet de ithouder in het midden. Volgens h moet eerst nog worden overlegd t enkele grondeigenaren. "et museum op Flora kreeg op mei een waarschuwing en loesf dicht op 10 november. "et noem ik nog eens lik-op-stuk beleid. Texels Belang zal de gemeen teraadsverkiezingen van 2002 niet als gebruikelijk ingaan met een kieslijst waarop de kandidaten in alfabetische volgorde staan ge rangschikt. Voor het eerst sinds haar oprichting in 1966 komt de partij met een voorkeurslijst. Dat heeft de algemene ledenverga dering van de kiesvereniging deze week unaniem besloten. Texels Belang was misschien wel de enige partij in Nederland die met een willekeurige, alfabetische lijst de ver kiezingsstrijd inging. De kies vereniging had op papier geen lijst trekker die de kar trok. Degene wiens achternaam met een A begon kwam bovenaan, ook al betrof het een kan didaat die weliswaar op de lijst wilde staan, maar eigenli|k niet serieus in de raad wilde plaatsnemen. Deze theo retische gelijkwaardigheid van de kandidaten maakte het soms lastig om mensen over te halen zich ver kiesbaar te stellen. Markante lijst duwers die stemmen zouden kunnen trekken zagen ervan af uit vrees on bedoeld aan een raadslidmaatschap te worden gebonden en kwalitatief goede en serieuze kandidaten haak ten af omdat zij op een lage, onverkiesbare plaats terecht zouden komen. Meerdere keren is daarom overwogen op een voorkeurslijst over te stappen, maar het voorstel heeft de agenda nooit gehaald doordat het telkens in een vroeg stadium werd getorpedeerd 'De ledenvergadering heeft er nu unaniem voor gekozen kwaliteit te blijven leveren door kan didaten naar voren te schuiven die Aannemingsbedrijf De Vries van de Wiel Texel uit Oudeschild zal voor ƒ298.000,- het kruispunt bij 'Buiten- lust' reconstrueren. Het bedrijf was de laagste inschrijver bij de op 23 november gehouden aanbesteding, waaraan ook werd meegedaan door Daalder Alkmaar BV, Terro Civiel/mi- lieu B.V. uit Schagerbrug en KWS B.V. uit Heerhugowaard. De prijsopgaaf van de hoogste inschrijver was ƒ314.000,-. Het bedrag waarvoor De Vries S van de Wiel inschreef, was lager dan de raming van Gemeente werken zelf. het raadswerk kunnen en willen doen', zegt Texels Belang-voorzitter Jos Timmer. 'We denken dat het een wijs besluit is en zien vol vertrouwen de verkiezingsstrijd tegemoet.' De Verenigde Verkeers Veiligheids Organisatie (3VO, voorheen WN) zal de gemeente een pluim uitreiken als beloning voor het gevoerde verkeersveiligheidsbeleid. De ge meente krijgt het compliment op ini tiatief van scholiere Petra van Es uit de Molenstraat. Zij stuurde een kaartje in uit het het 'DoeBoek Ver keer' dat zij ontving na het afleggen van het theoretische verkeers- examen. 3VO wilde daarmee kinde ren de gelegenheid geven hun waar dering uit te spreken voor de verkeersmaatregelen die de ge meente heeft getroffen in hun straat of buurt. Petra zal de pluim op 6 de cember aan wethouder Peter Bakker van verkeer uitreiken. De hekken op het fietspad langs De Schorren, het buitendijkse na tuurgebied ten noordoosten van het eiland, moeten verdwijnen. Dat vinden leden van de Vereniging Natuurmonumenten, die op de goedbezochte informatieavond dinsdag in EcoMare hun zegje mochten doen. Maar uit vrees dat (snorfietsers de duizenden vogels verstoren die er bij hoog water overtijen, wil de vereniging - even als een aantal andere leden - het omstreden deel van het fietspad gesloten houden. Om voorbijgan gers toch een blik te gunnen op het fraaie gebied is Natuurmonu menten van plan halverwege het afgesloten tracé langs de dijk een vogelkijkhut bouwen. Tot nu toe gaan de hekken één keer per jaar open, tijdens het wandel rondje om Texel. Deze vrijstelling da teert nog uit de beginjaren van het rondje, toen dat nog in De Cocksdorp begon en de hekken er nog met ston den. Een rondje om het eiland is na tuurlijk niet compleet als de wande laars bij de Eendracht binnendoor moeten lopen. Beheerder Eric Menkveld 'Daarom hebben we ge zegd dat de hekken alleen op die dag open mogen. Maar dat is wel precies de dag dat de vogels op de wieken gaan. Omdat een rustplaats voor vogels juist zo belangrijk is, blijft het fietspad de rest van het jaar dicht.' Wie er toch een kijkje wil nemen, kan in het seizoen mee met één van de excursies van Natuurmonumenten. 'Dat doen we maximaal één keer per dag, bij gunstig tij, om de vogels zo min mogelijk te verstoren.' Openheid De openhejd die Natuurmonumenten ten aanzien van de eigendommen (op en rond Texel 7.600 hectare) betracht is goed aangeslagen. In mei waren de drie vogelwachters van de vereniging dagelijks op pad. 'De excursies lopen als een trein', meldde voorlichtster Inez van Hees. Daarnaast komt er binnenkort een wandelpad over Waalenburg en is er sinds dit jaar een fietsroute langs gebieden van Natuur monumenten. 'Op die manier probe ren we toch allerlei zaken te laten zien.' Ook komen er verschillende vogelki|khutten. In samenwerking met het Maritiem- en Juttersmuseum wordt nagedacht over een wandel route die de haven. De Schans en de Wezenputten verbindt. De combina tie van fietsers en wandelaars op het smalle Skillepaadje zou wel eens een probleem kunnen vormen, zo vreesde een kritisch lid van Natuur monumenten. Een opmerking die in ieder geval Menkveld aan het denken zette. Schans De Schans verkeert in de laatste fase van de restauratie. Eigenlijk had het werk klaar moeten zijn, maar wegens het slechte weer zal het werk komend voorjaar worden afgerond. Het is de bedoeling dat twee oude bruggen worden hersteld. Tevens wordt de buitenste ring van De Schans, de zogeheten envelop, in oorspronke lijke staat gebracht. Als de restaura tie klaar is. zal het publiek er een kijkje kunnen nemen. Via excursies, maar Natuurmonumenten stelt het fort ook beschikbaar voor andere activiteiten, bijvoorbeeld natuurmarkten of theateropvoeringen. Gegadigden kunnen zich melden. Betrokkenheid leden De vele belangstellenden tijdens de informatiebijeenkomst maakten dui delijk dat de betrokkenheid van dit deel van de 620 Texelse leden bij de vereniging groot is. Sommigen zijn al erg lang lid. Zoals Peter de Wilde, die in 1942 door zijn tante werd inge schreven. Bram Dnnkwaard betaalt al sinds 1943 contributie, toen nog ƒ1,50 per jaar. Omdat Natuur monumenten deze betrokkenheid graag ziet, kreeg hij een presentje De vereniging stelt de inbreng van de leden dermate op prijs, dat er een Texelse klankbordgroep komt, die kan meedenken over het beheer van natuurgebieden op het eiland. Maar er wordt ook een beroep gedaan op vrijwilligers, want de drie beheerders kunnen het vele werk zelf niet aan. Genoemd werd het onderhoud van de eendenkooien. Want als de vijver of de vanginstallatie niet intact blijft, dan verspeelt Natuurmonumenten het kooirecht, de cirkel rond de kooi waarbinnen bijvoorbeeld niet mag worden gejaagd en met met luidruch tige landbouwmachines mag worden gewerkt. Wegens gebrek aan onder houd is het afpalingrecht van de Noorderkooi al vervallen. Grond Menkveld heeft goede hoop nog voor het eind van het jaar met tenminste eén landbouwer binnen het zoge naamde zoekgebied voor natuur ontwikkeling grond te kunnen ruilen. Met de aankoop van landbouwgrond buiten het zogenaamde zoekgebied voor natuurontwikkeling, waarover afspraken waren gemaakt met de WLTO, gemeente, provincie, rijk en anderen, veroorzaakte Natuur monumenten veel commotie. Het ging met name om hoogwaardige grond nabij de Slufter en negen hec tare in polder Het Noorden. Menkveld: 'Het verwerven van grond binnen het zoekgebied verliep héél stroef, waardoor we onze doelstelling niet konden realiseren. We moesten wel grond kopen, om boeren binnen het zoekgebied mee te compense ren. Maar het is nooit de bedoeling om er natuur van te maken. De ge kochte grond blijft beschikbaar voor de landbouw.' De actie leidde tot een vertrouwensbreuk, maar die werd gelijmd door de instelling van een zogeheten aankoopoverleg. Verte genwoordigers van de WLTO, de Dienst Landelijk Gebied, de provin cie, de gemeente en de natuur beheerder gaan regelmatig om de tafel om zaken tot een goed einde te brengen. 8 december is er weer over leg en hoopt Menkveld op een con structieve wijze tot een akkoord te komen. Lees verder pagina 5 De jutters van Flora houden hun mu seum aan de Pontweg voorlopig ge sloten voor publiek. Voor iedere dag dat Flora de collectie aan bezoekers toont of andere museumactiviteiten ontplooit, moeten de jutters een dwangsom van ƒ500.- aan de ge meente betalen omdat zij daarmee in strijd handelen met de agrarische bestemming die op het perceel rust. Pagina 5 Het Groenewegje in De Waal wordt deels gerestaureerd en deels gereno veerd. Deze toezegging deed het college gisteravond aan de Waalder dorpscommissie tijdens het jaarlijkse overleg in dorpshuis De Wielewaal. Of het nostalgische landweggetje volgend jaar of in 2002 wordt opge knapt, is nog niet duidelijk. Pagina 7 Wegens de zwakke gesteldheid van de Cocksdorper brug mogen er voortaan geen zware vrachtauto's meer overheen. (Foto Gerant Tunhmnvutf Bij een controle van de onderhouds- toestand van de brug die de Lange- veldstraat en de Stengweg in De Cocksdorp met elkaar verbindt, is gebleken dat deze mankementen vertoont die hem ongeschikt maken voor zwaar verkeer. Ingnjpend onder houd is nodig, maar ook wordt onder zocht of voor een andere oplossing - een grotere duiker of een nieuwe brug - moet worden gekozen. Om te voorkomen dat er intussen ongeluk ken gebeuren, is besloten de brug tot nader order te sluiten voor zwaar ver keer, zoals vrachtwagens en tracto ren. Deze worden omgeleid via een iets zuidelijker gelegen duiker. De gemeente, die de brug in 1993 over nam van het waterschap, hoopt dat de belemmeringen zo snel mogelijk verleden tijd zijn, maar laat weten dat er rekening mee moet worden gehou den dat het 'enkele maanden' kan duren voordat een goede oplossing is gevonden. Gedeputeerde drs. Bob Verburg komt maandag naar Texel om een indruk te krijgen van de landbouw- schade die daar als gevolg van de extreme regenval is ontstaan. Hij is in gezelschap van leden van de staten commissie voor Economie Pagina 5 (Advertentie) i/w ~*j'i T' LrlIjJrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'? Folder verkrijgbaar op Spinhaan 6.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1