i Bouw in Den Burg-West ertraagd door bezwaren Vergunning voor Nieuwe Toekomst w A Cjrocn '^warLrJexe!s het harL, Permanent bewonen an recreatiewoningen voorlopig niet legaal Stuntwerk om bietenperceel te draineren Wij wensen u... 1 5r5 Uw Kerst- en - Nieuwjaarswens si Bureau Jeugdzorg (jtider de pomp Toch Texelpop m Notariskantoor Gedeputeerde komt praten over verkeer Roterende verreiker biedt bouwers helpende hand Actie huisartsen: estafettedienst TEXELS E s^COU RANT BRUINING NIKADEL De TEXELSE COURANT van 22 december VRIJDAG 8 DECEMBER 2000 jGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 11537 ftdvertenties/abonnementen/bezorging: Ipmbaan 6 ■791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 ,'erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ziet er niet naar uit dat op Texel ireatiewoningen voor perma- ite bewoning in gebruik geno- n mogen worden. Het gemeen- estuur is er tegen maar ook de jere overheden staan afwijzend enover permanente bewoning recreatiebungalows in 'groene' lieden. Het zal in de toekomst mogelijk worden gemaakt voor zen huizen die bij stedelijke de') gebieden liggen en dan nog Ier een reeks beperkende voor arden. iverse kranten is de laatste tijd iets Iers gemeld: permanente bewo- g van recreatiewoningen zou ral zijn toegestaan als de ge rente daarvoor kiest. Dit was een verstand als gevolg van het niet edig citeren van het persbericht staatssecretaris Remkes, waarin e materie aan de orde werd ge- Het ministerie van VROM heeft *1 liddels op deze onjuiste interpre- jj' i gewezen. manent bewonen van recreatie- J igalows op Texel zou dus alleen nen als het eiland als stedelijk e\ iied zou worden aangemerkt, in on: als Texel onder een rode con- S zou worden gebracht. Dit lijkt 3 waarschijnlijk, maar helemaal uit- rj loten is het niet, zo concludeer- Ruimte en Wonen-ambtenaren op onderzoek uitgingen naaraan- ng van vragen in de raads commissie van ruimte, wonen en economie. De contouren voorde kop van Noord-Holland en Texel worden door het provinciaal bestuur bepaald in het streekplan. 'De provincie in hier behoorlijk vrij in Het Texelse college is geen voorstan der van het permanent bewonen van vakantiebungalows, ondanks het feit de woningnood hierdoor zou afne men. Het laten ontstaan van nieuwe 'dorpen' buiten de bestaande kernen is ruimtelijk ongewenst, veroorzaakt druk op de voorzieningen en doet de recreatiewaarde van terreinen achter uit gaan. Op Texel worden al jaren diverse vakantiebungalows permanent be woond zowel in parken als daarbui ten. Dat wordt blijkbaar nog met als een ernstig probleem gezien, want tot dusver is er met tegen opgetreden. Veel meer aandacht krijgt het omge keerde, dus het recreatief gebruiken van permanente woningen. De ge meente heeft enkele gevallen aange pakt en hoopt binnenkort te kunnen melden dat zij door de rechter in het gelijk is gesteld. In verband met de feestdagen houdt het Bureau Jeugdzorg donderdag 28 december geen spreekuur. Een akker suikerbieten aan de Georgieweg bij Den Burg vormde woensdag het toneel van enig stunt werk, met als doel het doorweekte perceel wat droger te maken, zodat er kén worden gerooid. Hiervoor had landbouwbedrijf Texelsun loonwerker Fulps Dumker ingeschakeld. Omdat de draineermachine niet voldoende grip had, werd deze voortgetrokken door drie trekkers, met een gezamen lijk vermogen van 600 pk. Ze waren verbonden door een polsdikke staal kabel van 450 meter lengte. Omdat de trekkers de weg niet konden over steken, maakte de kabel via een ka trol een hoek van 90 graden, zodat ze over het fietspad konden rijden. De bek van een shovel deed dienst als 'anker', dat de katrol op z'n plaats hield. Maar de vrijkomende krachten waren zo groot, dat de kraan van Henk (van de Baron) Witte als extra anker werd ingezet. Om de veiligheid van passanten met in gevaarte bren gen, zorgde gemeentewerken en politie ervoor dat het fietspad tijdelijk werd afgezet Dat het werk nodig was, werd snel duidelijk. Zodra de drainagebuizen op hun plaats lagen, golfde het water vanuit de pijpen in de sloot. Het rooien van zoveel mogelijk bie ten, desnoods tegen torenhoge kos ten, voorkomt dat akkerbouwers die hun suikerquotum met kunnen leve ren volgend jaar met een korting worden geconfronteerd Voor dit doel wordt onderling ook geruild (foto Gerand Timmerman) eerder bezwaar te hebben gemaakt tegen de komst van centrale hulppost in Den Burg-West, heeft Jos Bakker de De Koog nu ook protest aangetekend tegen de bouw de woningen van de families Ellen en Kortenhoeven aan Pontweg. Bakker, die zelf een vijftal woningen op de k Pontweg-Gasthuisstraat wil realiseren, wil duidelijk- id van de gemeente over de invulling van het hele plan ned. Omdat het college die volgens Bakker niet wil ge- heeft hij in het kader van de artikel-19-procedure zwaar gemaakt tegen de woningbouw in het 'bosje van rtenhoeven'. Tevens weigert Bakker de voorlopige over- ^nkomst, die hij met de gemeente sloot over de verkoop ju zijn grond op de hoek Gasthuisstraat-Pontweg, om te iJtten in een definitieve. jjftt hap-snap-beleid van de ge- *1 ente om via artikel-19-procedures iruit te lopen op allerlei plannen it ertoe dat er bouwwerken wor- neergezet die je later in de weg an bij de verdere invulling van een »ed. Dan moet je er weer omheen op het gemeentehuis ter inzage, dus J' iwen'.zegt Jos Bakker.'Als de ge- nok vnnr de heer Rakker' echt.' Wethouder Daan Schilling (Texels Belang) van Ruimte, Wonen en Economie bestrijdt Bakkers bewe ring als zou de gemeente informatie achterhouden. 'Het bestemmings plan Den Burg ligt voor iedere burger rond deze tijd dacht ik nog: Volgend Iaar vier ik kerst in m'n nieuwe huis. Helaas', zegt Tinie Ellen. 'Ik snap met wat Bakker tegen onze nieuwbouw heeft. Zijn belangen worden er niet door geraakt want zijn woningen ko men een heel stuk verderop te staan. Hij zegt dan wel dat het bezwaar niet tegen ons is gericht, maar hij heeft ons er natuurlijk wel persoonlijk mee. De bouwmaterialen zijn al besteld.' Bakker kan zijn bezwaar ten over staan van de raadscommissie RWE nader verklaren tijdens een hoorzit ting, die waarschijnlijk op 18 decem ber zal plaatsvinden. Centrale hulppost Bakker blijft zich hard opstellen in de kwestie van de centrale hulppost voor brandweer, ambulance, politie en GGD op de hoek Pontweg- Gasthuisstraat. Hij verkocht het per ceel aan de gemeente in de veronder stelling dat er seniorenwoningen zouden worden gebouwd. 'Maar de inkt was nog met droog of het college kwam met het plan voor de kazerne.' Omdat de nabijheid van de hulppost het woonklimaat zou aantasten (Bak ker sluit niet uit dat hij of zijn familie één van de vijf door hem te bouwen woningen zal betrekken), weigerde hij tot nu toe zijn handtekening onder de definitieve koopakte te zetten. 'Zo'n gebouw met uitrukkende hulpdien sten en sirenes hoort met in een woonwijk. Dat zie je toch haast ner gens meer.' Ook de provincie heeft zo haar twijfels over de locatie en Woningstichting Texel liet bij monde van directeur Van Andel weten daar seniorenwoningen te prefereren. De raadsfractie van Texels Belang ziet de kazerne ook liever elders verschijnen. Voor het college zijn deze geluiden geen aanleiding het besluit te heroverwegen, aldus Schilling. 'Maar uiteindelijk heeft de raad het voor het zeggen.' Mocht de post er toch ko men, dan wil Bakker wel om tafel om een compromis te sluiten. 'Dan moet de hulppost een heel stuk van de woningen vandaan blijven. In het ontwerp zit er maar zeven meter tus sen. Dat moet minimaal dertig meter worden.' Aan de Hollewal, een stuk verderop in Den Burg-West, is het nieuwe uitvaartcentrum met woning van Liesbeth Roeper gepland. De rechter stak eerder dit jaar een stokje voor de bouw omdat de reclamestudio van haar man Daan Koopman niet strookte met de maatschappelijke bestemming van het perceel. De stu dio is uit het bouwplan geschrapt en het college wil Roeper nu opnieuw een bouwvergunning verlenen. Daar tegen heeft uitvaartondernemer Arie Maat via zijn advocaat wederom be zwaar gemaakt. Volgens Maat is er geen markt voor een tweede rouw- centrum naast dat van hem aan de Bernhardlaan. Daaraan heeft zijn raadsman een nieuw argument toe gevoegd: de vergunning mag nog met verleend worden omdat nog niet is beslist over het concept-bestem mingsplan Den Burg Ook Maat mag zijn bezwaar toelichten op de ko mende hoorzitting. ente de juiste volgorde dan toch omdraaien en via zo'n procedure leren wil toestaan om te bouwen, xt zij in ieder geval de belangheb- en te informeren over het totale atje en hoe de gebouwen in kwes- daarin passen. Meerdere malen )ben we tevergeefs om die infor- Itie verzocht. We zijn nu negen inden verder en een normale dia- I is nog steeds met mogelijk, irom verzetten we ons, niet om rtenhoeven en Ellen dwars te zit- Voor hen vinden we het alleen ir vervelend en die woningen op li schaden onze belangen ook met ook voor de heer Bakker.' Het gevolg van Bakker's bedenking is dat de verklaring van geen bezwaar en daarmee de bouwvergunning met meteen kan worden afgegeven zoals het college voorstond, maar dat Kortenhoeve en Ellen nog enig ge duld moeten uitoefenen voordat de schop de grond in kan. 'Het gaat nu allemaal wel erg lang duren Vorig jaar 'Hiermee besparen we ruggen', aldus Paul Buijsman van Bouwbedrijf Duin over de nieuwste aanwinst, een rote rende verreiker, waarmee machinist Sjef Buijsman donderdag het com plete dak van een in aanbouw zijnde garage van Klaas van den Berg aan de Sluyscoog op zijn plaats zette. De nieuwe machine is een combinatie het gevolg van het in werking treden van de nieuwe Arbowet dit jaar, waar door bouwvakkers met meer dan ze- De artsen willen van de ge meente een bijdrage voor de medische post. Dat moet voor financieel wet houder Peter Bakker tochgeen probleem zijn. MERU3 Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. Het gemeentebestuur heeft beslo ten bouwvergunning te geven voor het complex 'De Nieuwe Toe komst' in De Koog. De bezwaren tegen het plan zijn grotendeels ongegrond verklaard. Voor zover dat niet is gebeurd betreft het een achteraf te corrigeren kleinigheid met betrekking tot de hotelfunctie binnen het gebouw. Als tegenstanders geen gebruik ma ken van de mogelijkheid om tegen de nu afgegeven vergunning bezwaar te maken, zodat deze onherroepelijk wordt, kan de overdracht aan initia tiefnemer Thijs Blom uit Eemnes plaatsvinden en wordt met de sloop begonnen. Frits Langeveld moet het terrein bouwrijp opleveren De sloop, waarvoor al geruime tijd geleden ver gunning werd gegeven, zal daarom zo snel mogelijk worden aangepakt. Zelfs als verder alles meezit zal het nieuwe complex pas eind volgend jaar klaar zijn, al is het met uitgeslo ten dat een klem deel ervan in het Hoewel vier maanden later dan ge pland, gaat de twintigste editie van Texelpop toch door. De Stichting Popmuziek Texel organiseert een tweedaags festival op vrijdag 23 en zaterdag 24 maart volgend jaar. Locatie is de Burgemeester de Koninghal, twee maanden geleden nog onderwerp van een dreigende rel. Het college meent dat voor de jubileumeditie een uitzondering mag worden gemaakt. Pagina 6 De één vindt het wel erg Romeins, de ander vindt het precies passen bij het ambt dat binnen wordt uitgeoefend. Half november betrokken de notaris sen Jan Dogger en Hendricus Kooi hun nieuwe pand op de hoek van de Emmalaan en de Beatnxlaan. Ruim tegebrek lag aan de verhuizing ten grondslag. Pagina 6 komende seizoen al kan worden geëxploiteerd. Voor de andere horecabedrijven in De Koog is dat een belangrijk gegeven. Ze zullen met te klagen hebben over klandizie. Het jaar daarop zien ze met meer zorg tegemoet. De Nieuwe Toekomst draait dan volop met een klanten capaciteit die waarschijnlijk groter is dan die van de bestaande bedrijven tezamen. Menig insider meent ech ter dat het met die concurrentie wel zal meevallen. 'De Nieuwe Toekomst' betekent een zodanige verbetering van de thans verloederde omgeving, dat De Koog meer mensen zal trek ken. De bestaande kleine bedrijven kunnen daarvan profiteren, vooral als ze iets speciaals hebben te bieden. Gedeputeerde H.S. de Boer (WD) brengt op 19 april een werkbezoek aan Texel. Hij is uitgenodigd door b en w die zijn aandacht willen vragen voor vraagstukken op het gebied van verkeersvoorzieningen en de finan ciering ervan. Gesproken zal worden over fietspaden (onder andere dat van de Westerweg) de rotonde, het noodopstelterrein dat bij de veer haven moet komen en het streven van Den Helder om de veerhaven te verplaatsen naar de andere kant van de marinehaven. (Advertentie) van een vorkheftruck, een kraan, een ventien kilogram mogen tillen. 'Als je verreiker en een hoogwerker, en is bij nagaat dat we in het verleden nog wel uitstek geschikt om bij bouwklussen eens spullen van zeventig kilo bij de het werk niet alleen te verlichten, kop pakten, dan schiet dat nu natuur- maar ook aanzienlijk efficiënter te la- lijk met op. Bij een flinke balk zit je al ten verlopen. De investering is mede aan dat gewicht Nu zorgen we dat de Met de roterende verreiker van bouwbedrijf Duin kan moeiteloos een compleet dak voor een garage op de goede plaats worden ge zet. (Foto Gerard Timmerman) gewichten zó zwaar zijn, dat het met de hand niet meer is te tillen. Dit dak weegt bijvoorbeeld 800 kilogram. Dat is in de werkplaats in elkaar getim merd. Op de ideale werkhoogte, zo dat we ons op de bouwplaats niet meer in alle bochten hoeven te wrin gen. Anders dan vroeger zetten we nu eerst het dak neer en metselen daarna de muren. De metselaars staan alvast droog en dat is in deze tijd van het jaar mooi meegenomen. In de toekomst zullen we steeds va ker gebruik maken van deze prefab- werkwijze.' Doordat de verreiker makkelijk verplaatsbaar is, kan deze op verschillende klussen worden in gezet. De mast kan een gewicht van vier ton verplaatsen en als de verreiker op de maximale lengte van 21 meter is, kan het apparaat 500 kilogram tillen. Aan het uiteinde kan ook een werkplatform worden ge monteerd, van waaruit bouwvakkers hun werk kunnen doen. De besturing gebeurt vanuit de bak, zodat metse laars of timmerlieden zichzelf naar de juiste plek kunnen manoeuvreren. De ladder, die wegens het risico toch al taboe is verklaard, wordt hierdoor overbodig. Hoe multifunctioneel de roterende verreiker ook is, met name voor zwaardere klussen zal op z'n tijd de telekraan van Pietje Kager worden ingezet. Om uiting te geven aan hun grote zorgen binnen hun vak draaien de Texelse huisartsen komende donderdag estafettedienst. Ze wisselen elkaar elk anderhalf uur af, waarbij ze alleen voor spoed eisende gevallen oproepbaar. Op hun de antwoordapparaten wordt vermeld wie op dat mo ment oproepbaar is. De estafettedienst sluit aan bij de landelijke actie. Hetty van Dijk: 'Eigenlijk vinden we het geen sympathiek middel. Niet voor onze patiënten, maar ook niet voor ons zelf. Maar als we met mee zouden doen aan de lande lijke actie, dan ontstaat al snel het beeld dat het op Texel allemaal nog zo'n vaart met loopt. Dat is dus een misverstand. Weliswaar zijn de problemen hier nu nog niet zo urgent als in andere ge bieden, op termijn ziet het er ook hier somber uit.' Meer over de problemen binnen de huisarts- zorg op Texel elders in deze krant. IfrrtM ZgfTlr Jittli im be birU. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: INSTAUA TIEREDRIJF DE GRAAF VUURWERK (huis - aan - huis) NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spmbaan 6. (Advertentie) wordt een sfeervolle en gezellige Kerstlcrant. in de TEXELSE COURANT Lever t/m donderdag i4é december a.s. uw telcst in bij onze advertentieafdeling Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 36 26 00 Fax 31

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1