2 'Steeds minder ouderen kiezen warme pap Texel als proefgebiee driewielige 'Mitka' Galerie Zeewinde bedient grote publiek steeds beter 2: '11 .TEXELSE COURANT' Kerkdiensten oud Papier Foto op internet? Cadeau ligt klaar Hans Kreeft blijft succesvol in de SBS 6-bus Raadsvergadering Radio Texel 1Q6.1 de £)uinpan Medische zorg Wat ik '.eggen wou. Reikitherapeute Eigen volk eerst? Scholieren op pa voor Meisjessta* VRIJDAG 8 DECEMBER 2000 Galerie Zeewinde aan de Kogerstraat pakt zondag flink uit tijdens een open dag waarop dertien Texelse en overkantse kunstenaars hun jongste werk laten zien. Naast enkele oude bekenden geven diverse nieuwelingen uit de stal van Hanneke Peetoom acte de présence om met de bezoekers een praatje te maken over hun olie- en acrylverfschilderijen, etsen, zandpanelen, pastels, keramiek, sieraden en glas werk. Avant-garde en experimentele kunst is er niet te vin den; de gevarieerde collectie zal een breed publiek aanspre ken. Hanneke Peetoom heeft op beurzen en tentoonstellingen in den lande ver schillende interessante kunstenaars 'gescout' van wie het werk nu in Zeewinde te zien en te koop is Zo fonkelt abstract glaswerk van Ronny Knippen in de etalage van Zeewinde. Knippen werkt veel in opdracht van architecten en maakt daarnaast klei nere siervoorwerpen. Peetoom ont dekte het werk op een kunstfair in Alkmaar, Op een internationale keramiekmarkt in Limburg maakte Peetoom kennis met het werk van Rotterdammer Herman Gast. Zijn aardewerk verkoopt goed en Peet oom is inmiddels aan de vierde zen ding toe. Peetoom, die ruim twee jaar geleden met de galerie begon, krijgt steeds meer oog voor de wensen van de consument. 'Je leert kijken met de ogen van de klant, krijgt steeds meer gevoel voor wat bij de koper in de smaak zal vallen. Afgelopen voorjaar dacht ik nog dat ik de tent beter dicht kon gooien, maar van de zomer be gon het te lopen als een trein. Ook steeds meer Texelaars zijn kunst gaan kopen. Nu heb ik amper nog tijd om zelf de penseel ter hand te ne men', zegt de aquarelliste. De naar het magisch-realisme nei gende olieverfschilderijen van de Fnes Tjeerd Landman gaan eveneens gnf van de hand. Landman heeft lang geleden al eens op het eiland geëx poseerd en veel van zijn afbeeldingen zullen Texelaars bekend voorkomen. De zandpanelen van Dick Post uit Drente zijn uniek in Nederland. Van over de hele wereld heeft hij zand verzameld en verwerkt tot kleurrijke maar ingetogen, abstracte voorstel lingen, zonder dat er ook maar één likje verf aan te pas is gekomen Om de kunst toegankelijk te maken voor een breed publiek zijn de prijzen in Zeewinde over het algemeen zeer vriendelijk, maar de panelen van Post zijn behoorlijk aan de prijs. Gezegd moet worden dat de koper daarvoor wel iets bijzonder fraais aan de muur kan hangen Texelaars Afgelopen zomer is keramiste Deet Kraay teruggekeerd op het oude nest Van de door Nesrin During op geleide Texelse zijn menselijke beel den en apart gevormde flessen te zien. Kraay voorzag ze in de bakoven met tinglazuur van een speciaal ac cent Ellen de Vries stookte de oven flink op voor haar 'hooggebakken' figuratieve dieren (waaronder een schotse hooglander) en mensen van aardewerk. Volgens Peetoom zijn de aquarellen op de terugtocht maar de realistische portretten van Cécile de Boer vormen daarop een uitzonde ring. Sinds zij bekendheid heeft ge kregen door een aantal exposities stromen de opdrachten binnen. Ver der maakt zij aquarellen van Texelse dorpsgezichten en landschappen Net als De Boer is Ruth de Ruwe een oude getrouwe van Zeewinde. Zij maakte enkele sprekende koeien- portretten met oliepastelkrijt en ook de schapenfokveedag inspireerde haar De dierenpastels zijn tevens als postertjes en briefkaarten uitge bracht. De Ruwe's werk omvat verder landschappen en duingezichten De veelzijdige collectie van Zeewinde wordt aangevuld met eigenzinnig vormgegeven wandklokken, sieraden van titanium en zilver en andere toe gepaste kunst. De open dag duurt van 12.00 tot 16.00 uur. Hanneke Peetoom is tevens aanwezig om in formatie te verstrekken over de cur sussen en workshops die deze win ter van start gaan. Koe van Ruth de Ruwe. Zondag 10 december 2000 HERVORMDE GEMEENTEN: Den Burg: 9.30 u. ds. J ter Haar De Waal: 10.00 u. ds. M. Keyseruit Den Burg. De Koog: dienst in De Waal Den Hoorn: dienst in De Waal Oosterend: 9.30 u HK drs. M. de Graaf-Bant; 19.00 u HKdrs M.de Graaf-Bant. Oudeschild: 11 00 u. ds. M A. van Rijn uit Bergen; Heilig Avondmaal De Cocksdorp: 10.00 u. oecume nische dienst in de NH-kerk, ds. E.j. Vledder, doopdienst; mmv de Cocksdorper koren. GEREFORMEERDE KERKEN: Den Burg: 10.00 ds. J.C. Buur meester uit 's Gravezande; 19.00 u. ds. J.C Buurmeester. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend 10 00 en 16.00 u. ds. T.M van Dijk. GEREFORMEERDE KER (Vrijgemaakt): in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: tot nader order geen dienst op Texel DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: ev. G. Duinker uit Ede; 19 00 u. ds. G Sipkema, evangelisatiedienst. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zat. 19.30 u. dames koor, woord-Communiedienst pa rochianen, uitz. via De Lichtboei; zon 10.45 u. herenkoor, Woord- Communiedienst parochianen, kindernevendienst. De Cocksdorp: vrij. 19.30 u rozenkransgebed; zon. 10.00 u advent- en doopviering in NH-kerk. Gollards: zat. 16 00 u. Woord- Communiedienst parochianen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg. Open bare lezing, 10.30 u.; Wachttorenstudie, 11.20 u. Wat Gods koninkrijk tot stand zal bren gen. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). De papierwagen komt in de volgende stra ten: 8. Schilderend, Haffelderweg, Emmalaan, Pieter van Cuyckstraat, Ada van Hollandstraat, Elemert en Keesomlaan. Wie op straat ineens een camera op zich gericht weet, maakt kans op een prijs. De actie die zaterdag start houdt verband met de website Texelplaza, waarvoor Texelse onder nemers cadeaus beschikbaar stellen. Het betreft meestal een product uit het assortiment van de deelnemende bedrijven, die hierdoor wat extra re clame proberen te maken. De win nende foto is dagelijks te zien op www.texelplaza.nl. die elke dag een nieuwe geluksvogel presenteert. Het blijft goed gaan met Texelaar Hans Kreeft als passagier van de BUS van SBS 6. Hij is nu vrijwel ze ker van de premie van ƒ50.000,- ter gelegenheid van het feit dat hij en kele weken geleden tot meest sympathieke passagier werd uit geroepen en ook nadien hoog bleef scoren wat populariteit be treft, zodat hij niet voor wegsturen in aanmerking kwam. Dat medepassagier Zoë bij de live uitzending van maandag tot populair ste werd aangewezen, heeft daar blijkbaar niets aan afgedaan.Het is nu zaak dat hij het tot oudejaarsdag blijft uithouden in de bus, die momenteel in Baarle-Nassau staat en zaterdag vertrekt naar de Beekse Bergen. Er is geen twijfel aan dat Hans zijn riante positie van dit moment mede dankt aan de vele stemmen die door Texelaars op hem zijn uitgebracht en in het bijzonder aan vriend, familie en anderen die voor hem de boer zijn opgegaan om stemmen te winnen. Ook eilandgenoten die niets moeten hebben van programma's als Big Brother en de BUS zijn zich gaan in teresseren voor de lotgevallen van Hans Kreeft en hebben ijverig op hem gestemd via de website of per tele foon. In verband met de viering van Ouwe Sunderklaas vindt de maandelijkse raadsvergadering met op dinsdag plaats, maar op maandag 11 decem ber. De vergadering is openbaar en begint om 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1Opening en mededelingen 2. Vaststelling volgorde stemming 3. Vaststelling besluitenlijst dd 14 november 4. Onderzoek geloofsbrieven van de heer F.R. Visman 5. Onderzoek Toekomst Kop van Noord-Holland 6 Zevende wijziging bouw verordening 7. Besteding extra gelden BWS- budget 1999/2000 sociale woningbouw 8 Duurzaam toerisme 9. Tweede fase onderzoek Texels lamsvlees 10 Investeringssubsidie 11Welzijnsinstellingen: huisvesting en samenwerking 12. Aangaan vaste geldlening Een deel van de programma's van Radio Texel wordt vrijdag, zaterdag en zondag rechtstreeks uitgezonden vanaf de kerst markt in tuincentrum Eureka. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. Shopping (muziek). Recht streeks vanaf de kerstmarkt 21 00 u Radio Noordholland Zaterdag: 12 00 u. Reggae on the move (muziek) 14.00 u. Ministry of sound (dance trends) 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) Vandaag: De post. Pietelepote maakt kennis met de mannen van de PTT Recht streeks vanaf de kerstmarkt 18 00 u. Muziek met Marco Rechtstreeks vanaf de kerstmarkt 19.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit Rooms- Katholieke kerk Den Burg 11 00 u Vlaswiek (muziek en poëzie). Rechtstreeks vanaf de kerstmarkt 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Goud van Noud (Nederlandstalig) 15.00 u. Country time (herhaling van donderdag) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Time travelling (muziek) 20.00 u Proefproject (muziek) 21.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u Doopsgezinde kerk Den Burg 19 00 u Gereformeerde kerk Den Burg Maandag: 18 00u. Symphonica (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 19.30 u. Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) aansluitend. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00u. Bonte dinsdagavond (verzoekplaten) 20 00 u. Radio Noordholland Woensdag: 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19 00 u Even bijpraten met (Texelaars in het nieuws) 20.00 u. Radio Noordholland De ouderen van nu hebben andere culinaire voorkeuren dan twintig jaar geleden Dat is de overtuiging van Theo Kemper (44), sinds-november 1980 kok bij verzorgingstehuis De Gollards. 'De groente koken we gaar, want de meeste mensen hier houden niet van een knapperig boontje of stevige bloemkool. En we maken het ook nog steeds vaak aan, met een papje of een sausje. Maar het verandert wel. Zaterdag is vanouds papdag. Dan staat altijd een warme pap op het menu: rijste pap of boekweit, echt ouderwetse pap. Vroeger koos negentig procent daarvoor, nu nog maar dertig of veertig. En mensen houden veel meer dan vroeger van buitenlands eten: nasi, bami, lasagne Dat heb ben we één keer per week, op don derdag. En vaak kunnen mensen op dinsdag dan nog kiezen voor gou lash of chili con carne.' Er is een hoop veranderd, sinds Kemper in dienst trad van De Gollards. Destijds bereidden hij en zijn collega's een maaltijd voor veer tig tot vijfenveertig bewoners en bracht het keukenpersoneel zelf het eten naar nog eens vijf of zes oudere mensen in de omgeving van het bejaardenhuis. De fusie met Irene en de totstandkoming van een nieuw modern tehuis in 1985 bete kende een groei van het aantal bed den naar negentig, terwijl ook de maaltijden van de circa veertig be woners van het Verpleeghuis vanaf dat moment in de keuken van De Gollards werden bereid. Het aantal 'uitzendmaalti|den' (ook wel 'tafel- tje-dek-je' genoemd) begon in die tijd flink te groeien. 'Het fenomeen werd bekender. Maar ook was het zo dat de mensen met meer zo snel naar een bejaardenhuis gingen. Ik heb regelmatig meegemaakt dat bewoners hun 25-jarig jubileum vierden. Tegenwoordig blijven men sen langer thuis. Dat betekent wel dat ze vaak met meer zelf koken Er zijn nog meer verschillen ten op zichte van vroeger. Tot dertien jaar geleden werd er in De Gollards al- leen gekookt op maandag, woens dag en vrijdag Op de andere dagen waren de bewoners aangewezen op hun familie of aten ze 'gewoon' brood. Via vijf dagen in de week werd de frequentie opgevoerd. Sinds tien jaar is er dagelijks warm eten voor hen. Daarbij wordt een ruime keuze geboden. Terwijl er vroeger één menu op tafel kwam (en alleen voor bewoners die dit echt niet lustten iets anders werd ge kookt), zijn er nu drie zogeheten 'componentenkeuzemenu's'. Daar bij stelt iemand zelf zijn menu sa men door uit drie standaardmenu's Theo Kemper (44) is 'teamleider keuken bij De Gollards: 'De horeca is leuk als je jong bent.(Foto Joop Rommols) de 'gangen' te kiezen die hij of zij lekker vindt. Diverse soepen, twee soorten warme groente en één rauwkostsalade, twee soorten jus en een saus, drie desserts waaron der een 'fruit van de dag', iedereen vindt wel iets van zijn gading en dat geldt ook voor vegetariërs. Een groot verschil met mensen die zelf koken is alleen dat ze de keuze wat ze vandaag willen eten al twee we ken van te voren hebben moeten maken Het beroep van kok bij een 'bedrijf' als De Gollards eist behoorlijk veel van de medewerkers en zeker van Kemper, die sinds een jaar 'team leider keuken' is, vergelijkbaar met de chef-kok in een restaurant, Kemper werd in Den Helder gebo ren, volgde de opleiding consump tief aan de LTS. was tijdens zijn dienstplicht kok voor een tank bataljon van 350 manschappen in het Duitse Langemannshof en werkte acht jaar lang in de snack bar van Jan Stolk op 't Horntje, om vervolgens instellmgskok te worden bi| De Gollards. Hij geeft er momen teel leiding aan vier koks. Tevens zijn er negen keukenassistenten, die afwassen, bestellingen klaarzetten, toetjes uitschenken, groente was sen en andere zaken doen die in de horeca onder de verantwoording van een leerling-kok vallen. De Gollards telt 110 bedden. 'Daar naast koken we voor het Verpleeg huis, waar 50 bedden staan, en voor tafeltje-dek-je Dat zijn ook nog eens 120 tot 150 maaltijden. En dan maken we nog maaltijden voor mensen van buitenaf. Voor mensen die voor revalidatie één of meer da gen per week naar het Verpleeghuis moeten En voor mensen die thuis wonen maar om hun familie wat te ontlasten af en toe hier mee-eten. Daarnaast hebben we nog groeps- verzorging: mensen die extra zorg nodig hebben en overdag bij elkaar in een huiskamer zitten. En je hebt te maken met allerlei verschillende diëten. Ja, het is een kwestie van goed plannen en bijhouden. Wij zijn erin meegegroeid. Dat merk |e ei genlijk pas bij ziektes, wanneer je vervangers moet inwerken. Dat valt dan soms helemaal niet mee.' Dat wil niet zeggen dat Kemper ook maar plannen heeft om naar een an dere werkgever te zoeken. Hij looft de regelmaat die er in zijn leven is gekomen sinds hij twintig jaar gele den afscheid nam van het bedrijf van Jan Stolk. 'Ik heb er een ontzet tend mooie tijd gehad, daar gaat het niet om. Maar de horeca is leuk als je jong bent. Als jé een vriendin krijgt en daarna kinderen dan wil je wel eens iets anders dan tot 's avonds laat doorwerken. Nu begin ik om half acht 's ochtends en om vier uur 's middags ben ik klaar. Dat is best prettig. Ik zou niet meer anders wil len. Dat geldt voor de meeste col lega's. Die zijn hier bijna allemaal twaalf jaar of langer. Hans Com mandeur werkt hier al eenentwintig jaar.' Spaghetti met bolognesesaus (voor 4 personen) 3 eetlepels olijfolie 1 ui 1 teentje knoflook 200 gram gehakt 200 gram kippenlevers 200 gram champignons J theelepel suiker zout, versgemalen peper, basilicum, oregano en ti/m (naar smaak) blikje tomatenpuree 2 ons gepelde tomaten 1 deciliter bouillon 1 deciliter rode chianti 500 gram spaghetti 100 gram geraspte parmezaanse kaas Verhit de olie en fruit daarin de fijn gesneden ui en de geperste knof look. Bak de levers, het gehakt en de champignons een paar minuten mee, tot alles bijna gaar is. Voeg daarna de suiker en de kruiderijen toe, vervolgens de tomatenpuree en warm de saus op tot deze begint te pruttelen. Afblussen met wijn en bouillon. Doe de gesneden tomaten erbij en draai het gas laag. Minimaal een half uur zachtjes laten pruttelen. Kook ondertussen de spaghetti. Dien de spaghetti op borden op. met daarop de saus en de geraspte kaas. De rest uit de fles chianti laat zich prima smaken bij dit gerecht. Artsen: Uitsluitend voor spoedgeval len van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 u.. Dokter A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87. Den Burg, tel. 312016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijn- spreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer bekend vermeld. 313086,314727.314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: T.M. Niehoff en AH. Lammers, De Ruyterstraat 86, Oudeschild. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde. Centraal Meldpunt 0223-650222 - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 313241. Spreek uur elke werkdag van 9.00-10 00 u. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 24, Den Burg, tel 313241 Spreekuur elke werkdag van 8.30-9.30 u. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 24, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13 00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel 0223- 650222. Kraamhulp: Voor directe kraam hulp op Texel en na poliklinische bevalling: Kraamcentrum Noordhol lands Noorden Den Helder, tel. 0223-540088 (24 uur bereikbaar) Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzorgingshuis. Stichting RIO Texel Wieringen Opvragen via tel. (0223) 671552. Opname geschiedt op ad vies van huisarts of specialist. Buddyproject: Voor mensen HIV of AIDS; Voor aanmelding, info matie of voorlichting: Humamtas De Helder; Binnenhaven 76-77; te 0223-617422. OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand eiar voor spoedeisend ambulanceve voer bellen: 1-1-2 Of bel de Mek g kamer Noordholland-noord. 07; 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burt Het bureau is dagelijks open va 9.00 tot 17.00 u. Telefoon: 090C 8844 In spoedeisende gevallen 1-2. Gevonden munitie: Bel de politic tel. 0900-8844 Dierenartsenpraktijk: Keesorr laan 11Den Burg Alleen in spoec gevallen, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hul bij problemen met alcohol, drugs andere verslavingen bel tijdens kar tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul Toeristenpastoraat: Brar Guiljam, tel. 318581, 327970. Stichting Welzijn Ouderen Texel Warme maaltijdvoorziening, alar mering, klusjesdienst, huishoudelijk' dienst, versteldienst Spreekuur va 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tc 16.00 u., De Buureton, Molenstraa 2, Den Burg. Tel 312696. Kustwacht: Voor meldingen va schepen en zwemmers in nood: te 316270. Chemicaliën op het strand: Be de brandweer, 072- 5644444. Kunstgebitreparatie: Tandprc thetische praktijk Van Kralingen (sa menwerkend met het tandheel kundig centrum; voor ziekenfonds en particulier-verzekerden), tel 312069. Apotheek: Weverstraat 95, De' Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij dag 8 00-18.30 u.; zaterdag 10 00 13 00 en 15.00-17.00 u zondat 11.00-12.00 en 16.00-17.00 u. Bui ten die tijden alleen voor spoedei sende gevallen 13. Instellen 30 km-gebieden binnen de bebouwde kom 14. Enkele aanpassingen gemeen tehuls 15. Onderhoud gemeentelijke visserijkade 16. Onroerendzaakbelastingen en forensenbelasting 17. Post onvoorziene uitgaven 18 Ingekomen stukken en mede delingen 19. Afscheid raadslid P.J. de Groot 20. Rondvraag 21. Sluiting Tot twee keer toe is Christine Groen in de Texelse Courant onterecht op gevoerd als 'reikitherapeute'. Zij praktiseert weliswaar reiki, maar is geen therapeut. Evenmin kan met haar een afspraak voor een behande ling worden gemaakt via het telefoon nummer van Reikicentrum Texel. Bij de ingezonden brief van Suzan Boom over de ontwikkelingen aan gaande een asielzoekerscentrum in of bij Den Burg wil ik het volgende opmerken: Het valt mij op dat in het stuk twee dingen door elkaar worden gehaald. Enerzijds het opvangen van mensen in een noodsituatie (asielzoekers) en anderzi|ds de woningnood op Texel. Het één heeft niets met het ander uit te staan. Asielzoekers zijn niet de schuld van de woningnood, dat heeft heel andere oorzaken. Het is daarom nogal goedkoop deze onvrede op deze categorie mensen af te reage ren. Ik vind het ook jammer dat 'onze' jeugd soms drie jaar moet wachten op een geschikte huurwoning. Maar dit hoeft de bouw van een asiel zoekerscentrum niet in de weg te staan. Na het lezen van het stuk kreeg ik het idee van 'eigen volk eerst'. Een eng idee en vast niet bedoeling van de schrijfster. Petra van Benthi Den Bi De leerlingen van de groepen 6,7 8 van de Jozefschool gaan de gende maand weer de straat op loten te verkopen ten bate van opvang van daklozen in eigen la in het bijzonder moeders met kin ren die in acute nood verkeren. Jaarlijks wórden meer dan honderd van hen opgenomen 'Meisjesstad' in Utrecht, één van opvanghuizen van de zus' Augustinessen. Op Texel wonen r verhouding veel mensen die beki zijn met het werk van deze zusti waarmee is verklaard dat de lo hier altijd veel aftrek vinden. He een korte actie. Op 11 januari kriji de kinderen de loten mee en i week later moeten ze die weer veren De loten kosten ƒ1,- en trekking is op 15 maart. TNO, Nike, Gazelle en Stork wer ken momenteel aan een testmodel voor een driewielig voertuig (Mitka) dat het midden houdt tussen een auto en een fiets. Texel is als voor loper op het gebied van duurzame energie bij uitstek geschikt om proef te draaien met de comforta bele fiets, aldus een TNO-woord- voerder. De 'Mitka' (Mobiliteitsconcept voor Individueel Transport op de Korte Afstand) is voorzien van een elektromotor waarmee de trapkracht kan worden verdubbeld, zodat het voelt alsof de bestuurder de wind al tijd in de rug heeft. Met weinig in spanning kan een snelheid van 25 kilometer per uur worden bereikt. Volgens de ontwerpers is er met name op ritten tussen de vijf en de twintig kilometer milieu- en bereikbaarheidswinst te behalen. Door verschillende overkappingen kan zowel bij mooi als bij slecht weer met de Mitka worden gereden, het volgens kenners uitermate schikt maakt om de auto te veni; gen bij het woon werkverkeer. Wethouder Bakker (milieu) heeft i oren naar het plan om op Texel tien Mitka's te proberen. Ook rijwi houders hebben interesse getoo» De kosten van de testmodellen, ci.1 ƒ12.000,-, zijn echter veel te hoogo de rijwielen tegen een aantrekkeli) prijs te verhuren. Om dit struikel!* te overwinnen, zoekt Bakker in ov leg met de gemeente naar een opto sing, wellicht in de vorm sponsoring. Nagedacht wordt e over een ander mogelijk bezwa namelijk de breedte van het voertu 75 centimeter zou op smalle fietsp den bij het passeren wel eens tot p' blemen kunnen leiden. Nietten wordt Texel als een uitstekend gel» gezien om de reacties te peilen v. de gebruikers van de Mitka, die zijn vroegst over een jaar wordt 9 presenteerd.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2