Nieuwe VW-site: mooi, makkelijk en compleet DRUGS? mmmm L Alles over Ouwe Sunderklaas Landschapszorg dreigde NP-overleg te verlaten 06-35 012 023 ■san _i. «TEXELSE yCOURANT' Bedrijvig/^/ Keijser en Schuur halen het beste uit zichzelf Oud Texel op glasnegatieven Klaverjassers Dijker en Moree vaster aan kop - a Waar zijn de speulers tijdens Ouwe Sunderklaas in touw? Moeten ze een nummer halen of kunnen ze zich zo op het 'toneel' begeven? En is er nog gelegenheid om na afloop met de voetjes van de vloer te gaan? Antwoorden op al deze vra gen treft u in bijgaand overzicht. ikt VRIJDAG 8 DECEMBER 2000 Jeugdige speulers in Den Burg kun nen zich vanaf 17.00 uur inschrijven in hotel De Lindeboom Als vanouds 'lzijn er drie categorieën: enkelingen, paren en groepen. Ook wat de jurering betreft, is er weinig veran derd. Die vindt tussen 17.00 en 18 00 uur plaats bij het Open Boek, Bentex °n Nauta Boek. In de Hema Koffie- shop krijgen de deelnemers warme hocomel. In Question Plaza hebben de kinderen tussen 18.00 en 20,00 uur hun eigen 'Mini Ouwe Sunderklaas'. Het hossen en sprin gen wordt om 19.00 uur onderbroken /oor de uitreiking van de prijzen, die eveneens volgens traditie - zijn be- ichikbaar gesteld door Kees Jaap /an der Kooi 3e volwassenen in Den Burg kunnen :ich vanaf 20.15 uur inschrijven op iet terras van De Lindeboom. Daarna wordt gespeuld. De wagens waarop IJit gebeurt, mogen pas na 21.00 uur iet centrum in. In verband met de eestverlichting die boven de straten langt, is de maximumhoogte van de vagens 3,80 meter. Combinaties die anger zijn dan 8,00 meter ondervin- Jen eveneens onoverkomelijke pro- ilemen, want die kunnen de krappe jochten in het centrum niet nemen. ■rk 3e uitslag wordt rond 23.30 uur be- in tend gemaakt, eveneens in De jndeboom. ,0 3e jeugd van Oosterend speult van t>< 17.00 tot 18.00 uur en kan dat 'vrij' 1Joen in het rondje Peperstraat, 11/erlorenkost, Koetebuurt en Kerk- an itraat, waar de jury rondloopt. Tijdens Wi iet speulen is er (gratis) limonade /oor dedeelnemertjes. Om 18.00 uur gaat iedereen naar dorpshuis de Bij- inkort, waar de prijsuitreiking plaats je /mdt. rondgelopen, met als gevolg dat het hele gezelschap automatisch naar het gezellige maar smalle straatje bij de supermarkt van Koot trok, waar veel toeschouwers mets van het ge- bodene konden zien. Om dat te voor komen worden nu vier juryposten in gericht waar kan worden gespeuld en waar ook (gratis) hapjes en drankjes verkrijgbaar zijn. Om 21.30 uur volgt de prijsuitreiking in de Bijenkorf. Kinderen in Oudeschild kunnen tus sen 16.30 en 17.00 uur een deelnemerskaartje ophalen in dorps huis 't Skiltje. De jury staat tot 17.30 uur voor hen klaar bij W. Schouten (De Ruyterstraat 35) en Fiets Sportief (De Ruyterstraat 63) Na afloop wordt er gedanst in 't Skiltje, waarom 18.15 uur de prijswinnaars bekend worden gemaakt. De volwassenen kunnen zich tussen 20 30 en 21.15 uur aanmelden in 't Skiltje. Speulen kan tot 22.15 uur, eveneens bij W. Schouten en bij J. de Lugt (De Ruyterstraat 84) De prijs uitreiking wordt rond 23.00 uur ver wacht, waarna in het dorpshuis tot in de kleine uurtjes kan worden ge danst. Voor elke speuler, jong of oud, is er een herinneringsvaantje. In De Cocksdorp wordt volgens tra ditie gespeuld in de huiskamers die aan de route liggen. De kinderen zijn tussen 17.30 en 18.30 uur actief aan beide zijden van de Kikkertstraat tus sen De Nieuwe Aanleg en La Morena. Aansluitend is er disco en prijs uitreiking in het Eierlandsche Huis, waar alle deelnemertjes een glas drinken, een ijsje en chips krijgen aangeboden. Deelname is gratis; wél moet in verband met de jurering vooraf een nummer worden afge haald in het Eierlandsche Huis. De Durper volwassenen speulen vén 19.30 tot 23.00 uur in de Kikkertstraat, Ploosterstraat en Joan Hudsonstraat. Deelname kost ƒ3,- en is gratis voor donateurs van de Buurt- commissie. Ook hier moet in het Eierlandsche Huis een nummer wor den opgehaald. Er wordt gespeuld in drie categorieën: enkelingen, paren en groepen. Mensen in de huiska mers kunnen telefonisch doorgeven welke voorstelling zij de beste vinden. Dat kan tussen 23.00 en 23.00 uur bij Piet Zijm, tel. 316 649. Aansluitend is de prijsuitreiking in het Eierlandsche Huis, met bal na. In Den Hoorn speulen zowel de kin deren als de volwassenen in dorps huis De Waldhoorn, Ons Huis en bij de familie De Ruyter (Herenstraat 9). Bij de volwassenen is er bovendien een juryadres ingericht in de Verma ning. Alle speulers kunnen vanaf 15.00 uur een ndmmer halen in De Waldhoorn. De kinderen zijn vervol gens van 16.00 tot 17 00 uur in touw en de volwassenen van 20.00 tot 22 15 uur. De prijsuitreiking vindt in beide gevallen ongeveer drie kwartier na de laatste voorstelling plaats. Dorpsgenoot en entertainer Kees 'Tesselaar' Klaasëen treedt 's mid dags en 's avonds op. De Dorpsstraat is als vanouds het toneel waarop de inwoners van De Koog hun spel laten zien. De jury ze telt voor restaurant Capri. Kinderen speulen er tussen 17.00 en 18.00 uur, de grote Kogers komen van 20.00 tot 21.00 uur aan bod. De prijsuitreiking en het feest zijn in Capri. Wat de Dorpsstraat voor De Koog is, zijn het Hogereind en het Vermaningspad voor De Waal Hier echter speulen volwassenen en kin deren door elkaar. Dat gebeurt van 19.30 tot 21.00 uur. Een nummer kan worden opgehaald in de kerk, in dorpshuis De Wielewaal wordt na afloop bekend gemaakt welke voor stellingen de beste waren. Daar is ook het bal na. Jef Schuur en Christa Keijser in hun nieuwe restaurant in Den Hoorn. <Foto Ge'av hmmerman) ging een ingrijpende verbouwing vooraf van twee maanden De oude tapkast is verdwenen, maar andere opmerkelijke zaken kwamen tevoor schijn. Zoals een oude granieten vloer in de gang, die in ere is hersteld. De bar bevindt zich nu in de lounge links van de entree, waar voor de hotelgasten enkele gemakkelijke stoelen zijn geplaatst. Rechts van de entree is de brasserie, waar een kopje koffie en de lunch kan worden ge bruikt. Achter in de zaak vestigden ze het restaurant, met in totaal vijftig Jef Schuur en Christa Keijser hebben in Den Hoorn donderdag hun nieuwe hotel/restaurant in gebruik genomen Aan de feestelijke opening van Culi naire verwennerij Bij Jef en hostellerie Keijser, zoals ze hun zaak noemen. stoelen. 'Eten moet bij ons een feest zijn. We willen hier het beste uit ons zelf halen', benadrukt Schuur de hoge ambities. 'Voor het restaurant koken we met de seizoenen mee, de lunchkaart omvat méér dan alleen een uitsmijter en het ontbijt is méér dan alleen een boterham met kaas en hagelslag.' Doordat een scheidings muur is verdwenen, gunt het tweetal hun gasten letterlijk een kijkje in de keuken. Met eetarrangementen, bij voorbeeld lamsvleesgerechten, wil len ze fijnproevers aan zich binden, die ook één van de zeven kamers kunnen huren. 'Dat waren er inder daad tien In twee wonen we zelf en in een andere hebben we ons kantoor gevestigd.' Wie trekt heeft in een biertje is wel kom. 'Maar als ze hier hun tijd komen verdoen, dan ben ik er snel mee klaar. Met alle respect, maar we zijn geen Karseboom. Als Hoornders met Ouwe Sunderklaas hier willen spelen, zijn ze natuurlijk welkom. Voor zo'n traditioneel feest schuif ik de tafels wel even aan de kant. Alleen heb ik nog niets van de feestcommissie ver nomen.' De verbouwing is tot stand gekomen met hulp van tegelzetter Twan, Hans Jaspers (stuukwerk), de firma Schuur uit Breezand (electra) en vele vrien den en kennissen. Eén complete internetsite waar gasten die naar Texel wil len, volgens een makkelijk en logisch systeem alle informa tie kunnen vinden. Dat ideaal lijkt aardig te zijn benaderd door de ingrijpende vernieuwing van de bestaande VW-site www.texel.net die woensdagmiddag door de WV-directie officieel werd gepresenteerd. 3e volwassen Gortbuken tonen hun I (unsten tussen 20.00 en 21.30 uur. Hierbij is het een en ander veranderd, /oorheen mocht er 'vrij' worden Zes foto's varrschHderarohtige ta— ferelecüuit Texels verleden. De opnamen zijn gémaakt met een 9x12 platencamera, waarschijn lijk in de vroege jaren dertig. Klaas Uitgeest uit De Koog heeft de glasnegatieven al jaren in zijn bezit, maar weet niet waar ze oorspronkelijk vandaan komen. Ook heeft hij geen idee welke ge bouwen en mensen zijn afge beeld. Lezers die er meer van weten wordt verzocht te reage ren. De boerderijen zijn typisch Texels, dus kleine stolpen met aangebouwd woonhuis in sobere stijl zonder 'franje'. Opvallend zijn de graszoden waarmee de nok van de rieten daken is afgedekt, zogenaamde turen. De tuinwal waarop de twee meisjes zitten is kennelijk net gebouwd volgens de oorspronkelijke techniek, dus met ruitzoden. Het is een project van lange adem geweest. De bestaande site die werd geïntroduceerd in 1996 toen nog maar weinig mensen op inter net zaten, had weliswaar niet over bezoekers te klagen, maar er man keerde nogal wat aan. Het moest completer, inzichtelijker en ook mooier zodat de bezoekers tijdens het surfen een vakantiegevoel zou den krijgen. Directeur Veronica Bos vertelde woensdag dat al een jaar geleden werd begonnen met nadenken over de nieuwe site. Be langrijkste vraag daarbij was: wat moet erop en hoe moet het worden gekoppeld. Het samenstellen van het verlanglijstje en het realiseren ervan vroeg meer tijd dan was ver wacht, maar het resultaat mag ge zien worden. De uiterste perfectie is overigens nog niet bereikt. Nu al zijn kleine gebre ken geconstateerd (zoals het niet goed leesbaar zijn van prijzen van ac commodaties) die voor snelle verbe tering in aanmerking komen en onge twijfeld zullen naar aanleiding van aan- en opmerkingen van betrokke nen de komende maanden nog ver dere uitbreidingen plaatsvinden, zo als directe informatie over het weer op Texel met de mogelijkheid om via de webcam ook werkelijk naar de luchten op verschillende plaatsen op het eiland te kijken. Er wordt nog ge werkt aan een systeem om te laten zien in hoeverre de accommodatie die met behulp van de site kan wor den gekozen en geboekt, nog vrij is. Digitale Texelgids Een routeplanner zal ook nog worden toegevoegd. Daarmee kan de klant zien hoe hij het eiland vanuit zijn woonplaats het beste kan bereiken. De lijst met verblijfsaccommodaties is een van de belangrijkste onderde len van de site. Alle vermeldingen met foto die in de bekende vakantiereis gids staan, staan ook op www.texel. net. Recreatieondernemers die zich nog uitgebreider willen presenteren kunnen door de VW een eigen website laten maken met uitgebreide- tekst en allerlei foto's volgens een vast stramien of een speciale opzet, waarnaar eenvoudig kan worden doorgeklikt. Linken naar een be staande eigen website kan ook. Nieuw is het 'zoek- en boeksysteem' waarmee men eerst zijn verlangens ten aanzien van een accommodatie (met betrekking tot ligging, luxe, prijs klasse, aantal personen e.d.) kenbaar maken, waarna men wordt gecon fronteerd met alleen die accommo daties die aan deze wensen voldoen. Nieuw is tevens de vermelding van restaurants, winkels en andere bedrij ven die met aan logiesverstrekking doen. Ook die lijst is compleet, als de betrokken ondernemers tenminste hun promotiebijdrage hebben be taald. Interessant De site, die ook in een Duitse en En gelse versie kan worden opgeroepen, geeft opvallend veel algemene infor matie over Texel, dus over land, volk, historie, natuur enz., zodat de bezoe kers er moeiteloos een uur zoet mee kunnen zijn. De lay-out is uitgevoerd door Martin Groot in de bekende huisstijl van de WV Texel met veel fraai fotomateriaal. 'Je kunt geen vraag over Texel be denken of onze nieuwe site geeft er antwoord op', zegt Veronica Bos. Ze is er trots op dat de vernieuwing van de site voor een aanzienlijk deel het werk is van eigen medewerkers, in het bijzonder Jeanette Vriezema die er buh wijze van spreken dag en nacht mee bezig is geweest en met het verdere bijhouden is belast. Maar ook Rinie de Kruif en Karen den Draak van het Texels Centrum voor Automatisering (TCA) hebben er een belangrijk aandeel in gehad evenals mensen van het Noord-Nederlands Bureau voor Toerisme. De WV-directie stelt er prijs op dat Texelaars en toeristen vooral kritisch zullen kijken naar de nieuwe site. Aan- en opmerkingen, waaronder voorstellen voor het toevoegen van nieuwe gegevens, kunnen per e-mail worden doorgegeven: webmaster ©texel.net. De tiende ronde van Klaverjasclub Den Burg is een prooi geworden voor Arend Dijker en Piet Moree. Door dit resultaat verstevigden zij de eerste plaats in zowel het alge meen klassement als de stand in de tweede periode. De verschillen in de top vier blijven echter klein. Dijker en Moree zijn dit jaar goed op dreef. Na regelmatige scores hoog in de 6000 te hebben behaald, speel den zij deze week voor de tweede achtereenvolgende keer (ruim) meer dan 7000 punten bij elkaar. Hun score bedroeg 7410. De Werkgroep Landschapszorg Texel heeft tijdens de laatste ver gadering van het Overlegorgaan Nationaal Park Duinen van Texel i.o. gedreigd uit het overleg te stappen. Aanleiding voor de ste vige taal van Landschapszorg was een gewijzigde passage in het Be heer- en Inrichtingsplan over het militaire oefenterrein rond de Mok- baai. De tekst van het Beheer- en Inrichtingsplan, als het ware de 'grondwet' van het park, was eigen lijk al vastgesteld toen het ministerie van Defensie met het verzoek kwam voor een 'kleine tekstuele wijziging'. Voorzitter Evert Vermeer van het Overlegorgaan werd gemachtigd om de verandering in overleg met Defen sie door te voeren. 'Tijdens de laat ste vergadering bleek echter dat het helemaal niet om een kleine verande ring ging, maar om een substantiële wijziging', zegt Adriaan Dijksen na mens Landschapszorg. 'In de oor spronkelijke tekst stond dat militaire doelstellingen in principe niet stroken met de doelen van een Nationaal Park. Die passage is op verzoek van Defensie geschrapt. Dat ging ons te ver en daarom hebben we overwo gen uit het Overlegorgaan te stappen. Maar na intern beraad hebben we besloten dat dat niet verstandig zou zijn. Als je aan deze passage vast houdt loop je de kans dat Defensie zich terugtrekt en dat het gebied rond de Hors en de Geul buiten het park komt te vallen. Dan verlies je de mo gelijkheid om via het park-overleg invloed uit te oefenen op het gedrag van de militairen en kunnen ze doen wat ze willen. Het is ons best iets waard om de militairen bij het over leg te houden.' Uiteindelijk is in het Beheer- en Inrichtingsplan de tekst opgenomen dat naar mogelijkheden gezocht zal worden om de militaire activiteiten zo goed mogelijk in te passen in de doelstellingen en func ties van het Nationaal Park. Het plan is inmiddels aangeboden aan staats secretaris Geke Faber van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij Voor het bij nader inzien inschikkelijke Landschapszorg speelde ook de overweging mee dat het niet zeker is of de militairen inde toekomst wel op de Texelse zuidpunt zullen blijven. Defensie is bezig met een groot scheepse herinventarisatie van alle Nederiandse oefenterreinen en in dat kader is het met uitgesloten dat de Dourleinkazeme wordt opgeheven. Verder heeft de Raad van State be paald dat ook het bestaande militaire gebruik van de Hors en omgeving getoetst moet worden aan de Habitat- en Vogelrichtlijnen van de Europese Unie. Dat zou kunnen be tekenen dat de legeroefenmgen be perkt of zelfs helemaal verboden moeten worden. In opdracht van de gemeente wordt door een extern bureau onderzocht wat de juridische implicaties van het vonnis zijn en of het bestemmingsplan buitengebied aangepast moet worden Cees Vinke en Gerrit Smit behaalden met 6987 punten de tweede plaats. Deze score was goed voor vier plaat sen winst in het klassement. Zij staan nu negende. Ook in de periode ne men zij de negende plaats in. Jaap en Theo Witte eisten met een score van 6858 de derde plaats voor zich op en stijgen van zestien naar veertien in het klassement. Antje Bakker en Marie Timmerman werden vijfde met een score van 6848 punten. Voor het algemeen klassement maakte deze score geen verschil (zij blijven eenentwintigste), maar in de penodestand maakten ze een mooie sprong: van de eenentwintigste naar de veertiende plaats. Theo Stoelmga en Frans Witte legden met een score van 6670 pun ten beslag op de vijfde plaats. Dit duo staat nu elfde. Het gemiddelde was met 6266 punten normaal. Er werden 44 marsen gespeeld, een laagte record voor dit seizoen. In het algemeen klassement leiden Arend Dijker en Piet Moree met een voorsprong van ruim 1000 punten op Lieuwe van der Veen en Hans West dorp (tweede) en Fenny en Rob Cas- pers (derde). Wil Maas en Dini Win ters behielden de vierde plaats, In de tweede periode, waarvoor nog tien ronden van zestien spellen moeten worden gespeeld, bezetten Arend Dijker en Piet Moree de eerste plaats, voor Wil Maas en Dini Winters (tweede). Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp, Fenny en Rob Cas- pers en Martien en Marja Bakelaar staan respectievelijk derde, vierde en vijfde. BEL VOOR INFORMATIE EN ADVIES DAAR RED JE LEVENS MEE OOK VOOR GRATIS FOLDERS

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7