Cjrocn ^warL- Jexels in het harL, 'Soms een zware last, maar altijd een eer' 'Nietstrijden over conflicten, maar praten over samenwerking' Wij wensen u... Man wordt onwel en rijdt tegen boom Uw Kerst- en Nieuwjaarswens Jeu Claes van Koninklijke Horeca Nederland: De Balcken 25 jaar Pieter de Groot over raadslidmaatschap: Toch subsidie voor verenigingswapens Sportschutters Dok alleen met schip bereikbaar Bedrijfsgebouwen Boom door Rab overgenomen TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER De TEXELSE^COURANT van 22 december wordt een sfeervolle en gezellige Kerstlcrant. Museum over Jan Wolkers? Piaspiramides terug in andere uitvoering OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11538 DINSDAG 12 DECEMBER 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. jOCrSBCRC Een bruin café voor iedereen, wars van trends en laagdrempelig. Géén ordinaire feesttent met bartijgers die zich laten vollopen en meelallen met stampende schlagers, géén modieus grand-café of strak vormgegeven lounge voor wie gezien wil worden. Taveerne De Twaalf Balcken is in 25 jaar in essentie niet veranderd en al tijd die 'gewone' plek gebleven voor gezelligheid, een goed gesprek en een simpel maar smakelijk maal. Pagina 4 Burgemeester Geldorp overhandigt De Groot bij zijn afscheid een kaart van Texel. (Foto GWO Timmerman) 'Soms een zware last, maar altijd een eer.' Aldus omschreef Pieter de Groot bij zijn afscheid gisteravond zeven jaar lidmaatschap van de gemeente raad van Texel, het eiland waar hij 'pas' acht jaar woont. De D66-voor- man, die wegens gezondheidsrede nen voortijdig uit de politiek stapt, noemde het raadslidmaatschap 'een geforceerde doch snelle en ideale inburgeringscursus'. Daarbij onder vond De Groot dat hij door zijn poli tieke keuzes wel eens lijnrecht tegen over burgers kwam te staan. 'Maar juist dan was het raadslidmaatschap een mooi vak. Want dan sta je voor de belangrijkste taken die je als raadslid hebt: niet alleen luisteren, maar ook rechtstreeks verantwoor ding afleggen voor je handelen. Waarom je soms niet voor het indi vidu kunt of wilt kiezen, omdat je ei gen opvatting van wat algemeen be lang is dat in de weg staat. Dat proces hoort zich niet alleen in de verkiezingstijd af te spelen.' Besturen is volgens De Groot synoniem voor 'luisteren' en 'laten overtuigen'. Maar wel boven de partijen blijven staan en je niet laten meetrekken in de deel belangen van maatschappelijke groeperingen. Besturen is zeggen wat je doet en doen wat je zegt!', ci teerde hij oud-burgemeester Van Rappard. De Groot erkende een wijze raad van gemeentebode :Piet Roeper -'Zeg eerst maar niet zoveel, dat valt niet zo best'- wel eens in de wind te hebben geslagen. 'Door mij liepen de vergaderingen soms uit en konden jullie pas laat naar huis En dan toch zo aardig blijven.' Burgemeester Geldorp omschreef het vertrekkende raadslid als 'kri tisch, doorwrocht en betrokken' en prees zijn inzet in de raad, de raads commissies en de Bezwaar- en beroepsschriftencommissie waarvan De Groot voorzitter was. 'Die laatste functie heb je meer in de rol van rech ters dan als raadslid vervult. Je hebt het altijd heel zuiver gedaan Lovende woorden waren er ook van Jan Koolhof (CDA) ('Ik heb van jou veel nieuwe woorden geleerd') en van Dick Drijver (Texels Belang), die zijn grootste rivaal in de raad uitnodigde voor een duinexcursie, met als doel een uiterste poging te wagen De Groot van het nut van het historisch medegebruik te overtuigen. De Groot wordt vanaf januari opge volgd door Frans Visman, de huidige voorzitter van de Texelse democra ten. Diens geloofsbrieven werden gisteravond goedgekeurd door zijn toekomstige collega's. Toen de raad de subsidieregeling Specifiek Welzijn vaststelde, is dat gedaan zonder enig voorbehoud ten aanzien van investeringen, zoals tennisrackets, hockeysticks en honkbalknuppels, handbogen en speren. Toekenning of weige ring moet daarom uitsluitend zijn gebaseerd op relevante criteria en niet op basis van persoonlijke vi sies ten aanzien van vuurwapens. Aldus reageert Schietsport vereniging Texel op kritische gelui den van de PvdA inzake de aan vraag voor subsidie voor de aanschaf van wedstrijdwapens. Met uitzondering van deze fractie Wegens werkzaamheden aan de kade in de werkhaven in Oudeschild is het scheepsdok van Boom tijdelijk alleen per schip bereikbaar. Het aan brengen van het damwand maakt onderdeel uit van de herinrichting van de vissershaven De foto werd vrijdag gemaakt door Bert Koning stemde de raad gisteravond in met dit verzoek. Volgens voorzitter Willem Bakker is het veel te gemakkelijk om te stellen dat iedere sportschutter zelf zijn wedstrijdwapen maar moet aan schaffen. 'Want iedereen die dat wil, dient over een verlof te beschikken. Dat wordt pas verstrekt als de beoe fenaar minimaal een jaar lid is van een schietsportvereniging en in dat jaar op z'n minst twaalf schietbeurten heeft laten aantekenen. Dit betekent dat de Schietsportvereniging Texel in bezit moet zijn van verenigings wapens Aangezien we zoveel moge lijk leden willen aantrekken, hebben we gekozen voor duurdere kruit- en luchtdrukwapens, die zowel door links- als rechtshandigen kunnen worden gebruikt. Bijna dertig procent van de subsidieaanvraag heeft be trekking op zogenaamde transporteurs, die voorkomen dat de schutter heen en weer moet lopen om de scores te noteren, hetgeen niet ten goede komt van de veiligheid. Dat willen we dus voorkomen. Het grootste deel van de gebou wen van Scheepsreparatiebedrijf Hans Boom aan de Heems- kerckstraat in Oudeschild wordt overgenomen door het aangren zende Rab Beheer. Alleen het woonhuis met een schuur houdt Boom voorlopig in eigen hand. Wat Rab met het terrein van 16 are gaat doen, staat nog niet vast maar omdat het 'buurmans erf' is, is het gewenst om het in bezit te hebben. Het afstoten van de gebouwen door Boom hangt samen met de verkoop van zijn bedrijf aan scheepswerf Mets in Urk en de verplaatsing ervan naar het haventerrein. Bij zijn droogdok aldaar bezat Boom al een bouwkavel dat echter voor een flink gebouw te klein was. Als gevolg van de thans in uitvoering zijnde havenwerken ont staat echter een brede kade die vol doende mogelijkheden biedt. De ver huizing van het bedrijf is uiteraard pas mogelijk als de nieuwbouw op de haven klaar is. Dat kan nog even du ren, maar zal binnen enkele jaren een feit zijn. Op dit moment is het wach ten op de bouwvergunning, waar de provincie een belangrijke hand in heeft. Het scheepsreparatiebedrijf telt naast Boom en zijn vrouw acht medewer kers en twee stagiairs. Die gaan alle maal over naar Mets. Zaterdag heb ben ze kennis gemaakt met hun nieuwe werkgever tijdens een infor mele bijeenkomst in het gebouw aan de Heemskerckstraat. De vestiging op Texel biedt voor Scheepswerf Mets (die momenteel 85 medewer kers heeft) interessante mogelijkhe den voor uitbreiding van activiteiten. Daarom wordt verwacht dat al op korte termijn nieuwe krachten moe ten worden aangetrokken. (Advertentie) (jnct Zmrt 7?j Wj ra bel bjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) in de TEXELSE-^COURANT Plannen voor grote horecapro- jecten, zoals De Nieuwe Toekomst in De Koog, wekken altijd de arg waan van collega-ondernemers, omdat ze bang zijn dat hun klanten worden weggezogen. Maar zo'n superdisco is wel een enorme trek pleister en zorgt ervoor dat er veel minder jongeren op straat rond hangen. Ondernemers die zich aanpassen aan de nieuwe situatie zullen er op den duur garen bij spinnen.' Dat zegt Jeu Claes, di recteur van Koninklijk Horeca Ne derland, die op uitnodiging van Horeca Texel een rondrit maakte over het eiland. De horecavoorman schetste de Texelse leden een optimistische kijk op de toekomst. 'We bevinden ons in een welvarende periode. Waar vele gasten vroeger zelf hun spullen mee namen en elke avond hun eigen potje kookten, gaan ze nu veel vaker bui ten de deur eten. Dat zal steeds fre quenter gebeuren. De huidige gene ratie bezoekers heeft meer te besteden en geeft het geld ook wat makkelijker uit. Van elke ƒ100,- die aan eten wordt besteed, wordt al 32.- uitgegeven in de horeca.' Po sitief voor de horeca is volgens Claes ook de groei van het aantal een persoonshuishoudens naar 40 pro cent. 'Alleenstaanden zijn gemiddeld toch wat vaker in het uitgaansleven te vinden.' Inzake de rentabiliteit van de horeca, adviseert Claes de verhouding kos ten en opbrengsten goed in het oog te houden. 'Van alle 100 starters zijn er na vijf jaar nog 37 over. Het gemid delde ondernemerschap heeft een le vensduur van 9,7 jaar. Horecaonder nemers hebben vaak wel de uitstraling dat ze veel geld verdienen, maar cijfers wijzen uit dat het ondernemersinkomen, zeker gezien de vele uren die worden gemaakt, gemiddeld aan de lage kant is. Het rendement moet dus omhoog. Het is niet zozeer de prijs van een con sumptie die voor de kritische klant van belang is, maar veel meer de kwaliteit van hetgeen wordt gebo den.' naar kwaliteit neemt steeds verder toe en in dat opzicht heeft de horeca zich hier goed ontwikkeld. Waar het nog wel eens aan schort is een goede samenwerking. Natuurlijk ben je con currenten van elkaar, maar je moet wel als eén geheel naar buiten treden. Natuur, rust en ruimte zijn voor Texel ijzersterke waarden, maar toeristen willen ook worden vermaakt. Net als zon en strand is entertainment onder deel van het totaalpakket. De onder nemers op het eiland moeten daarin gezamenlijk investeren. Want je hebt elkaar keihard nodig. De periode vóór Jeu Claes, directeur van Koninlijke Horeca Nederland. de feestdagen is bijvoorbeeld een pracht gelegenheid voor een grote kerstmarkt in Den Burg. Of organiseer festivals, want daar komen de men sen op af. Horecaondernemers zou den meer klanten aan zich kunnen binden als ze beter zouden samen werken, met elkaar of met andere be drijfstakken. Bijvoorbeeld met agra rische bedrijven die kaas produceren of met de schapenhouderij. Onder schat de exclusiviteit van Texels lamsvlees met. Koppel maaltijden aan een excursie naar de boerderij. Zoek naar ongebruikelijke samenwer kingsverbanden', doet de horeca voorman een beroep op de creativi teit van de ondernemers In dat verband dichtte de horecaman Oosterend grote kansen toe. 'Dit prachtige dorp is een ideale vestigingsplaats voor bijvoorbeeld kunstenaars. De ateliers zouden veel liefhebbers trekken.' Windmolens Het eiland als geheel zou volgens Claes baat hebben bij een strategi sche aanpak. 'Want op sommige plaatsen zie je toch zaken die niet met elkaar samengaan. Die windmolens bij de nieuwe passantenhaven, die staan daar toch op een wat vreemde plaats. Zulke gevaartes passen toch niet bij zo'n toeristische trekpleister. Natuurlijk is het goed dat Texel wil uitdragen dat het hoge duurzame ambities heeft. Maar het eiland be schikt over andere locaties waar die molens veel beter op z'n plaats zijn', verwijst hij naar de polders Het Noor den en Prins Hendrikpolder. De lof trompet blaast Claes over het be leidsplan van Horeca Texel. 'Daar zouden veel van onze 200 andere afdelingen in het land een voorbeeld aan kunnen nemen. De organisatie graad van de Texelse horeca is groot en de gesprekken met de gemeente, justitie en politie over de aanpak van bijvoorbeeld de overlast in De Koog werpen vruchten af. Hij drukt de Texelaars met ogen schijnlijk tegengestelde belangen, zoals die tussen horeca en logies- verstrekkers, op het hart gezamenlijk naar oplossingen te zoeken. 'Wantje hebt elkaar keihard nodig Naast samenwerking wijst Claes op het belang om open tegen elkaar te zijn. 'Want alleen dan kun je van elkaar leren.' Inzake de personeels- schaarste ontraadt hij zijn gehoor krachten bij collega's weg te kopen. 'Want morgen overkomt het jezelf. Veel zeer goed lopende horeca-be- drijven hebben ondanks de schaarste op de markt geen enkel probleem met het aantrekken en houden van personeel.' Convenant Horecavoorzitter Jook Nauta haalde in zijn toespraak tijdens de jaarverga dering vorige week het convenant aan. 'Ook dit jaar geen overtredingen van de sluitingstijden. De afvoer van mensen verliep gestroomlijnder en de overlast bleef binnen de perken. We kregen hiervoor complimenten van de politie. Uitgaansoverlast is niet langer alleen het probleem van de horeca, maar ook een gezamenlijk probleem en de bestrijding een geza menlijk belang. Natuurlijk kan het al lemaal nog beter en niet alles werkt perfect. Maar we zijn duidelijk op de goede weg', prees Nauta met name de rol van de burgemeester, die aan wezig was op de overigens matig bezochte horecavergadermg. Drankpas Claes doet een beroep op de horecaondernemers streng toe te zien op het verbod om aan jongeren beneden de zestien jaar geen drank te schenken. 'Het is de verantwoor delijkheid van de exploitanten van horecazaken, maar ook van super markten om dit te voorkomen. Dat kan ook zonder drankpas. Bij twijfels over de leeftijd kan de kastelein vra gen naar een bromfietsrijbewijs of een studentenpas. Om te voorkomen dat tieners, ook al zijn ze ouder dan 16, zich bedrinken op de camping, kan het volgens Claes geen kwaad als supermarkthouders er op toezien dat jongeren hun zaak niet verlaten met vele kratten pils. Want daarmee wordt overlast voorkomen en dat is ook gunstig voor de beeldvorming van het eiland.' Als voorbeeld van een gezamenlijk belang noemde Nauta de vrijwillige promotiebijdrage aan de WV, waar voor het merendeel van de 100 leden van Horeca Texel (10 bedrijven zijn geen lid) het nieuwe contract heeft getekend. 'Geen enkele horecaondernemer mag zich aan deze verantwoordelijkheid onttrek ken.' Samenwerking Volgens Claes spelen de Texelse on dernemers hier goed op in. 'De vraag Lever t/m donderdag ïH december a.s. uw tekst in bij onze adver-tentieafdeling Spinbaan 6 - Den Burg Telefoon 36 26 00 Fax 31 Hl 11 Een museum over de onlangs 75 jaar geworden Jan Wolkers op Texel. Hans Roeper (PvdA) denkt dat de op het eiland woonachtige kunstenaar dat niet alleen verdient, maar verwacht ook dat het een trekpleister van formaat zal zijn. 'Wolkers heeft een enorme productiviteit. Op het eiland is vast wel een goede plaats te vinden waar zo'n museum kan worden gevestigd. Liefst nog tijdens zijn leven.' De politicus lanceerde het idee gisteravond, naar aanleiding van de aankoop van het kunstwerk 'Leda en de Zwaan' door de ge meente. Het bronzen beeld van een rennende vrouw met een wap perend kleed dat wordt achter volgd door Zeus (in de vorm van een zwaan) is één van de dertig kleine afgietsels van een groot beeld in Zaanstad. De gemeente kon het beeld kopen voor ƒ5.500,- waarvoor de raad gisteravond toe stemming gaf. Onlangs schafte de gemeente vier zeefdrukken van Wolkers aan. Terwijl hij vrijdag rond 12.00 uur door de Wilhelminalaan reed, werd een 43- jarige man uit Den Burg plotseling on wel en botste met zijn auto tegen een boom. De klap viel mee, maar de man reageerde niet meer, vermoedelijk als gevolg van een hartstilstand. Hij werd door omstanders - onder wie een zestienjarig meisje - uit zijn auto ge haald en gereanimeerd. Later deden het personeel van de te hulp geroe pen ambulance en een arts hun uiter ste best om met hartmassage het leven van de man te redden. Of dat is gelukt, is nog onzeker. Een politie woordvoerder verklaarde gister middag dat het slachtoffer in kritieke toestand in het ziekenhuis ligt. (Foto Joop Rommotsl Leda en de Zwaan, het beeldje van Wol kers dat de gemeente heeft gekocht. De twee gehuurde piaspiramides waarmee de gemeente in het afge lopen en het vorige seizoen proe ven heeft genomen in De Koog zullen definitief worden geplaatst maar dan in een andere uitvoering. Gebleken is dat de piramides die bij de taxistandplaats aan de Nikadel stonden, letterlijk voorzien in een dringende behoefte. Er wordt regelmatig gebruik van ge maakt waardoor het zogenaamde wildplassen is teruggedrongen. Wel wordt het wenselijk gevonden om de piramides enigszins af te schermen. Het plassen gebeurt nu wel heel erg open en bloot. Wat b en w betreft zullen twee piaspiramides met scherm worden neergezet op de Nikadel en achter café Le Berry. Mo gelijk komt er ook een aan de Brink. Aan het bezwaar dat de piramides niet geschikt zijn om gebruikt te wor den door vrouwen willen b en w te gemoet komen door het maken van een gewoon openbaar toilet in de voormalige brandweergarage aan de Dorpsstraat. Toezicht en onderhoud zouden dan in handen van een onder nemer uit de buurt moeten worden gelegd. De Kogers kunnen over een en ander hun zegje doen op de donderdag (aanvang 19.30 uur) in dorpshuis De Hof te houden openbare vergadering van college en dorpscommissie. Daar komen nog tal van andere on derwerpen aan de orde. die voor een belangrijk deel door de dorps commissie zelf zijn aangedragen. Zo wordt gesproken over de openbare orde in het afgelopen seizoen, het opknappen van de taxistandplaats, de stand van zaken met betrekking tot De Nieuwe Toekomst, de samen stelling van de welstandscommissie, invoering van de 30 km-zone, verwij dering van de als paddestoelen uit gevoerde verkeersdrempels bij de Nikadel, verlichting van de Kamperfoelieweg, de berm van het Mienterglop, het gewenste zebrapad bij dorpshuis De Hof, het trottoir aan de zuidzijde van de Nikadel, herstratmg van de Brink, onderhoud groenvoorziening Stappeland en de wateroverlast bij hotel De Zwaluw.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1