'Om dingen te doen waar je anders niet aan toekomt' 2 Bewoners Texelse Reede spelen Eurospel miMUi TiXELSE COURANT' Agenda teso SVO in slotfase verrassend langs Monnickendam Kerststukjes voor sport Speulen op tv Eerste plaats voor Albers Kerststukjes in De Koog Adventsdienst in Oosterend Gezinnen met gehandicapt kind zoeken hulp Muziekdocent Dyo Wassink laat leerlingen uit groep vijf van negen Texelse basisscholen zien hoe je twee blokfluiten kan bespelen. (Foto Gerard Timmerman) Dinsdag 12 december In alle dorpen wordt Ouwe Sunderklaas gevierd. Een over zicht van aanvangstijden en locaties stond in de Texelse Cou rant van vri|dag jongstleden. Cinema Texel is in verband met Ouwe Sunderklaas gesloten. Woensdag 13 december De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt vanaf 14,00 uur een kerstbingo in De Buureton in de Molenstraat Deelnamekostƒ10,- voor vijf rondes. In het kader van het 'naklazen' ver zorgt entertainer Kees 'Tesselaar' Klaassen tussen 18.00 en 22.00 uur een optreden in café De Karseboom in Den Burg. In Cinema Texel draaien Dinosaur (aanvang 14.00 en 16.00 uur). Plop in de wolken (14.15 en 16.15 uur), Charlie's Angels (20.30 uur) en Coyote Ugly (21.00 uur). Donderdag 14 december Leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp en Eierland maken kerstversiering bij Ingrid Uitgeest, aanvang 13.30 uur. Opgave via tel. 327 124. Het college van b en w heeft een openbare vergadering met de dorpscommissie van De Koog in dorpshuis De Hof, aanvang 19.30 uur. In buurthuis Bethel (Muyweg 38, Zuid-Eierland) begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. Deelname kost ƒ2,50 per persoon. De opbrengst is bestemd voor Bethel In Question Plaza begint om 20.30 uur een folkconcert van de Schotse folkgroep Tabache, die de wegens ziekte verhinderde band Iron Horse vervangt. Toegang ƒ17,50. In Cinema Texel draaien Coyote Ugly (aanvang 19.00en21.30uur) en Charlie's Angels (19.00 en 21.45 uur). Vrijdag 15 december De ouderen van De Koog hebben in dorpshuis De Hof een advents- bijeenkomst, aanvang 14.30 uur. Wie wil komen moet zich vóór 8 december opgeven via telefoon 317 283, 317 729 of 317 895. De kerstbijeenkomst van de reumapatientenveremging is vanaf 17.00 uur in Het Binnenhof. In Cinema Texel draaien Coyote Ugly (aanvang 19.00 en 21.30 uur) en Charlie's Angels (19.00 en 21.45 uur). Ms. Molengat, die voor onderhoud In dok ligt, wordt aan het einde van deze week weer terug verwacht. Er zijn geen extra afvaarten, veer dienst Teso verwacht geen wacht tijden. Hoogwater te Oudeschild Di. 12 9.05 en 21.36 u. Wo. 13 9.44 en 21.54 u. Do. 14 10.25 en 22.35 u. Vr. 15 11.05 en 23.15 u. Za. 16 11.50 en - u. Zo. 17 0.15 en 12.27 u. Ma. 18 1.05 en 13,20 u. Di. 19 1.54 en 14.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 17 december op om 8.43 uur en gaat onder om 16.27 uur. 18 december laatste kwartier, 19 december doodtij. Wordt het blokfluit, slagwerk, gitaar, keyboard, harp. bugel, viool, klarinet dwars- of blokfluit? 144 kinderen uit groep vijf van negen Texelse basis scholen konden vrijdag, tijdens een demonstratie van docenten van de Muziek- en Dansschool, een instru ment uitkiezen Hun scholen doen mee aan het project Instrumentale Vorming (IMV). Gedurende twaalf weken wordt de jeugd begeleid door docenten van de Muziek- en Dans school, de initiatiefnemer van het ambitieuze project. Binnen school tijd, een luxe waar door menig vol wassene met enige jaloezie naar SV Oosterend heeft zondag voor eigen publiek weer eens laten zien waartoe vechtlust kan leiden. Te gen Monnickendam speelde het team aanvankelijk erg slecht en keek het na een uur spelen tegen een 0-2 achterstand aan. Daarna werden de mouwen echter opgestroopt en in de slotfase scoorden de gastheren maar liefst driemaal, zodat de eindstand van deze bizarre wedstrijd 3-2 werd. Vooraf rees enige twijfel over het doorgaan van de wedstrijd tegen Monnickendam. Terwijl bij Texel'94 alles was afgelast en De Koog en ZDH moeilijk uit de voeten konden in de Noordhollandse klei, liet consul Ewald Witte wat prut uit de doel gebieden halen en keurde het veld aan de Vliestraat daarna goed. De Oosterenders stelden het in gro ten getale opgekomen publiek aan vankelijk ernstig teleur. Ze begonnen zwak, klungelden met de bal en zich zelf en boden Monnickendam alle gelegenheid om de bal vlot rond te tikken. De bezoekers - die de thuis wedstrijd in september met 3-1 had den gewonnen - kwamen op voor sprong toen een middenvelder zijn spits de bal in de voeten schoof, deze handig wegdraaide en hard uit haalde. De bal belandde, onhoud baar voor keeper Kruithof, op fraaie wijze in de kruising van paal en lat: 0- 1. In de rust werd eerst stevige woorden Bewoners van de Texelse Reede hebben vrijdag tijdens een 'inloop- middag' met cliënten van het project Begeleid Wonen en 'euromanager' Fenneke Krafft van de Rabobank het gloednieuwe Eurospel gespeeld. Dit spel is gebaseerd op het aloude mo nopolie, alleen zijn er in dit geval geen straten maar winkels, waar in ruil voor speeleuro's - die precies lijken op echte euro's - verschillende artikelen kunnen worden gekocht. Bedoeling wordt gekeken. Het project is drie jaar geleden bescheiden begonnen met vier scholen, waarbij na een gefaseerde invoer volgend jaar alle scholen kunnen meedoen. Doel is onder meer het drempelloos maken van het muziekonderwijs. Want leer lingen die kennis hebben gemaakt met een instrument, stromen sneller door naar de muziekschool. Een ambitieus project, dat veel waarde ring oogst, met name van de deelne mende basisscholen. Met echter één probleem: de financiering van het materiaal. Want elke leerling krijgt een instrument mee naar huis, want daar gesproken en iedereen wist wat moest gebeuren. Frank Versluis werd gewisseld voor Eddy de Vries. Maar toen de scheidsrechter erg lang op zich liet wachten, werd de stemming allengs meliger en opeens riep verde diger Alex Duinker 'taal noch teken van de scheidsrechter', ledereen van Oosterend barstte in lachen (en bijna tranen) uit, tot genoegen van speler en correspondent Jan Bloem: '0-1 achter en nog heel veel lol hebben is toch geweldig!' Desondanks begon Oosterend matig aan de tweede helft, terwijl Monnickendam een paar zeer goede kansen creëerde. Na een kwartier werd het 0-2. Na een mooie aanval belandde de bal bij een van de middenvelders, die een prachtig schot losliet. Vervolgens begon het hard te rege nen, gingen de hoofden van de Oosterenders omlaag en verdween de hoop op een goed resultaat snel. Die keerde toch weer terug toen Eddy de Vries uit een corner eerst op de lat kopte en daarna hard tegen de paal schot. Ook zijn neef Chris raakte een keer de lat en de paal. Dat veroor zaakte grote schrik bij de Monnickendammers, die steeds meer overtredingen nodig hadden om de thuisploeg te stoppen. Uit éen van die vrije trappen scoorde Ooster end een kwartier voor tijd. Simon Bremer plaatste de bal tussen de keeper en zijn verdedigers, waar Arne Jan Kruithof ter plekke was om in te schieten: 1-2. De mouwen gingen omhoog en ook de toeschouwers begonnen er blij kens hun aanmoedigingen weer in te geloven. Nog geen vijf minuten later van het spelen is dat de deelnemers gevoel krijgen voor de waarde van de euro en leren hoe het geld eruit ziet. Dat zal voor met iedereen even een voudig verlopen, want menigeen heeft al veel moeite met het betalingsverkeer in guldens. Het spel is bedacht door medewerkers van de Sociaal Pedagogische Dienst in Hel mond en met goedvinden van de fa brikant van het 'echte' monopolie in een oplage van 1500 spellen gepro- moet immers worden geoefend. De instrumenten gaan een jaar of vijf mee en moeten dan worden ver nieuwd. Al met al een kostenpost van anderhalve ton en dat geld heeft muziekschooldirecteur Maaike Deckers nog met bij elkaar. 'Om hier voor sponsors te vinden is het eiland eigenlijk te klein. En dit bedrag kun nen we niet aan de gemeenschap vragen. Maar we werken met man en macht om het geld bij elkaar te krij gen en ik weet zeker dat het gaat luk ken', doelt ze op de bereidwilligheid van fondsen als het VSB-fonds en het Prins Bernhardfonds. kreeg Ger Vlaming de bal aan gespeeld op de rand van het straf schopgebied. Hij draaide zich knap vrij en schoot de bal in de korte hoek: 2-2. Beide partijen leken tevreden en de wedstrijd leek af te stevenen op een gelijk spel. Maar in een plotselinge uitval passte Ger Vlaming fraai op Sil van Dijk, die de bal met een beetje geluk in het doel wist te schieten: 3- 2. Een klein wonder, want zover be kend is Oosterend er niet vaak eer der in geslaagd om na een 0-2 achterstand alsnog te winnen. Voor het zover was moest de verdediging er echter hard aan trekken om met nog alsnog een goal tegen te krijgen. Zo kreeg de spits van Monnickendam nog een vrije kopkans. Hij mikte ech ter helemaal verkeerd. Dankzij deze overwinning klimt Oosterend naar het linker rijtje, een plaatsje hoog in de middenmoot. Leden van de atletiekvereniging ver kopen zaterdag op diverse plaatsen in Den Burg kerststukjes om geld in te zamelen voor de aanleg van de nieuwe atletiekbaan Voor informatie over de verkooppunten of voor be stellingen: Judy Witte, tel. 317232. Het nieuwsprogramma 'Vijf in het land' van RTL 5 zendt woensdag avond vanaf 19.00 uur beelden uit van Ouwe Sunderklaas. De opnamen worden gemaakt door John Smit. duceerd. Rabobank Texel heeft er vijf van aangeschaft Eén is dus ge schonken aan de Texelse Reede. Twee andere gaan naar de Stichting Zorgcentrum Texel en het Maarten huis. De overige twee zijn bestemd om uit te lenen. Instellingen, vereni gingen of scholen die interesse heb ben, kunnen contact opnemen met de Rabobank (foto March Hel/non) Door zich met een persoonlijk record naar de eerste plaats te turnen, wist Esther Albers het jaar met een mooi succes af te sluiten. Zij deed dit za terdag in de Beatrixzaal in Den Burg, waar de eerste competitiewedstrijd voor junioren en senioren-turnsters van rayon Schagen werd gehouden, georganiseerd door GVT. In totaal Annette is zes jaar maar door een verstandelijke beperking gedraagt ze zich als een kind van anderhalf. Ondanks deze handicap willen haar ouders en broers en zusje haar voor geen prijs missen. Maar door de continue aandacht die ze vraagt, legt ze een grote druk op het gezin. Om die wat te verlichten houdt Thuiszorgmedewerkster Carolyn de Vries Annette één mid dag in de week gezelschap en soms mag Annette in het weekend een dagje bij haar thuis komen. 'Dankzij deze hulp kan ik ook mijn andere kinderen aandacht geven en kan ik dingen doen waar ik an ders niet aan toe kom,' aldus haar moeder Yolanthe Olthof uit Den Burg. Maar niet alle gezinnen met een verstandelijke gehandicapt kind krijgen hulp, omdat daarvoor de menskracht ontbreekt. De familie Olthof prijst zich gelukkig met de hulp van Carolyn de Vries, waardoor het hebben van een gehan dicapt kind een min of meer gewoon gezinsleven met in de weg hoeft te staan. Maar hulpverleners zoals De Vries zijn met dik gezaaid. Een van de oorzaken daarvoor is volgens Jan Nielen, coördinator logeren en prak tische thuiszorg van Noorderhaven, dat er te weinig bekend is over deze manier van thuiszorg. 'Het werkt héél anders dan de reguliere thuiszorg, waarbij verzorgende of medische handelingen moeten worden verricht en waarbij je van de ene naar de an dere patient snelt, vaak ook nog eens onder flinke tijdsdruk. Bij de ene vrouw heb je een kwartier om de steunkousen aan te trekken om daarna een ander te wassen. Maar hier gaat het erom een gezin goed te laten functioneren. Tijd speelt daar een ondergeschikte rol. Het doel is hier om een gezin goed te laten func tioneren.' Yolanthe Olthof: 'Annette, die lijdt aan een progressieve hersenziekte, gaat overdag naar dagverblijf De Regen boog aan de Burdetstraat, waar zes gehandicapte kinderen de dag door brengen. Daar zijn we erg blij mee. Ze komt gelijktijdig thuis met mijn andere kinderen De extra aandacht die Annette vraagt, gaat gemakkelijk ten koste van de aandacht voor onze andere kinderen. Daarom is er buiten de opvanguren ondersteuning nodig. deden ruim 130 deelnemers mee aan vijf wedstrijden. Haar goede resultaat had Albers vooral te danken aan een goede sprong- en dito brugoefening, maar ook op de balk en vloer kwam ze goed tot haar recht. Bij de junioren eindigde Nienke Daal der na een spannende wedstrijd op de derde plaats. Een hogere klasse ring behoort voor haar zeker tot de mogelijkheden, omdat op sprong en vloer meer punten zijn te behalen Het gaat erom dat Annette zinvol wordt bezig gehouden, zodat ik ge legenheid heb om iets met onze an dere kinderen te doen. Bij ons is dat gelukt, maar bij anderen ontbreekt deze schakel en kan het gezinsleven onder druk komen te staan.' Het werken met gehandicapte kinde ren vraagt extra vaardigheden. De Vries is opgeleid voor het werken met gehandicapte kinderen. 'Als bege leidster van een gehandicapt kind moet je eerst het vertrouwen winnen. Je neemt een afwachtende houding aan. Kijken en signaleren. Stukje voor stukje bouw je een relatie op. Als het vertrouwen eenmaal is gewonnen, dan gaat het allemaal vanzelf. Ik doe veel dingen op gevoel. Bij Noorder haven en op de Texelse Rede werkte ik met groepen tot twaalf personen. Ik was gewend om alles met pedago gen en specialisten te bespreken, terwijl ik nu meer contact heb met de ouders en vooral met het kind zelf natuurlijk.' Naast Annette biedt De Vries ook hulp aan twee andere Passanten zullen vreemd opkijken als ze in de Dennen deze houten bijl aan de Tureluursweg tegenkomen. Staatsbosbeheermedewerker Marcel Tielemans moest een zieke den vel len omdat die gevaar voor fietsers en automobilisten veroorzaakte. Toch wilde hij de boom met met wortel en tak uitroeien en in een creatieve bui Texelse gezinnen met een gehandi capt kind. In bad 'In het begin voelde ik me best een beetje op mijn vingers gekeken. Maar dit is wel héél leuk om te doen. Als ik naar Annette toe ga, dan ben ik er alleen voor haar Dat weet ze ook, want zodra ik me teveel met anderen bemoei, dan laat ze dat direct mer ken.. Ik ga met haar een stukje wan delen, doe boodschappen en speel thuis met haar Of ik doe haar in bad Ik kom echt voor de leuke dingen. Zo ervaart zij dat ook. In het weekend komt Annette soms een dagje bij ons thuis. Dat vindt ze. prachtig. Dan draait ze helemaal mee met ons ge zin - we hebben zelf twee kleine kin deren. Ze kan bijvoorbeeld lekker spelen met de jongste. Ze hoort er helemaal bij. Toen we van de zomer terugkwamen van vakantie dacht ik: nog even een paar dagen rustig aan. Maar toen zeiden de jongens direct: Wanneer komt Annette weer?' Het begeleiden van gehandicapte kinderen wordt gecoördineerd door zaagde hij uit de stam een hakbijl m Voor Tielemans was het een routine- klus: in zijn vrije tijd is hij houtsnijder n Het is met het eerste en waarschijn- lijk ook met het laatste kunstzinnige r, visitekaartje dat Tielemans spontaan in de Texelse bossen achterlaat. (Toto Bad Boscifi »r m3c Noorderhaven, de woongemeen schap voor mensen met een verstan- deli|ke beperking. 'Gezinnen zoals de familie Olthof hebben behoefte aan ondersteuning', zegt Jan Nielen. Hij houdt zich bezig met het zoeken van a begeleiders voor gehandicapten, wat e om een aantal redenen moeizaam 0 verloopt, 'Het toerisme is een grote e bron van werkgelegenheid. Daar- naast speelt de onbekendheid met dit werk een rol. Naast het hebben van affiniteit moeten de verpleegkun- digen minimaal over het MBO-di- ploma beschikken Nielen benadrukt dat het geen vrijwilligers werk is, maar dat de uren gewoon worden betaald. 'Van belang is dat er tussen de hulpverlener en het gezin goed en I' regelmatig overleg bestaat. Met name over de werktijden en de aan pak. Het zou mooi zijn als er op het eiland een groepje goed gemoti veerde en gekwalificeerde begelei ders zou zijn. Want er is veel vraag naar en in geval van nood kunnen mensen dan voor elkaar inspringen. Gegadigden, of gezinnen die als logeeradres willen fungeren, kunnen zich melden bi) Jan Nielen, tel. 0223- 648 339. Wie meer wil weten over het werken met verstandelijk gehandi capte kinderen kan ook contact op nemen met Carolyn de Vries, tel, 317 553. De verstandelijk gehandicapte Annette met haar begeleidster Carolyn de Vries. iFoioGcaid Tvrrrewvl Voor inwoners van De Koog wordt In de gereformeerde kerk van Ooster- zaterdagvanaf16.00uurindorpshuis end wordt zondag een speciale n De Hof gelegenheid geboden tot het adventsdienst gehouden. Medewer- jt maken van kerststukjes. Deelnemers king verlenen het koor Soli Deo Glo-1! dienen zelf materiaal als groen, oasis, ria - dat onder leiding staat van Dyo ie bakjes en binddraad mee te nemen, Wassink Saskia Eelman (zang) en n wel zijn voorbeelden aanwezig om Imme Wassink (dwarsfluit). Jan van inspiratie op te doen Voor meer in- der Vis bespeelt het orgel. Aanvang formatie: Veronica van Beek, tel. 19.00 uur, 317729, of Ingrid Uitgeest tel. 327220. tj v"-* jy££§ij Mi f'"T A 3*

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 2