3 en w: Vogelmient mag later ontruimd S Ouwe Sunderklaas rustigste sinds jaren 1 iüfc Cjroen TwarLrJexehhet harL, Geldorp: gewest gaat op in groter geheel MENBURG Water stijgt na defect in gemaal PH-polder I Gstraro® i ÉS?" Onder de pomp Dude ploeg voor grarisch Museum Bestuurder overleden Aanpassing tarief abonnement TC 01 Waterschap huurt wéér extra pomp in Informatieavond schapenhouderij Welzijnsinstellingen a De Wilgen m Meester Jan Subsidie voor Natuurmaand TEXELSE^COURANT UJim ffiets drogisterij Slijterij-Wijnhandel De Wit VRIJDAG 15 DECEMBER 2000 GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11539 Ivertenties/abonnementen/bezorging: jnbaan 6 791 MC Den Burg rfclefoon 0222 - 36 26 00 tlefax 0222 - 31 41 11 lerschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,70, abonnementsprijs 60,40 per half jaar. at b en w betreft hoeven de 270 asielzoekers van de igelmient half januari nog niet vertrokken te zijn. In plaats iarvan moeten er per 1 april 90 zijn vertrokken, per 1 juni igmaals 90 en per 1 augustus moet iedereen weg zijn. Het llege komt hiermee tegemoet aan de bezwaren die VOF Vogelmient had gemaakt tegen de snelle en totale ont- iming per 12 januari, waartoe aanvankelijk was besloten. -i college deed dat uit vrees anders worden geconfronteerd met een ladeclalm. Het gebruik van het igalowpark als asielzoekers- ïtrurh is strijdig met de bestem ig. Strandexploitant Erwm Nou- n was daartegen in juridische actie romen omdat hij meent schade te sn. Toen De Vogelmient nog ge- on recreatief werd gebruikt kwa- n veel van de klanten van zijn tndpaviljoen daar vandaan, f De Vogelmient nam geen ge- igen met de aanschrijving van b w en schakelde een advocaat in. firma wilde de asielzoekers op het rein houden totdat de nieuwbouw luxe bungalows aldaar zou be nen. Nadat de firma het desbetref- de bezwaarschrift had toegelicht, Ide het college zich meer soepel in samenspraak met het Centraal laan Asielzoekers (COA). der de bewoners van De Jan Wolkers krijgt het nog druk op zi/n oude dag. Hoezo? Hou, dat museum moet toch vol. Vogelmient is veel verloop. Het COA hoopt dat de geleidelijke ontruiming in fasen zich voltrekt zonder mensen vervroegd weg te moeten sturen maar door geen nieuwkomers meer toe te laten. De firmanten van De Vogelmient zijn tevreden over het herziene b en w-besluit en hebben verdere juridische actie gestaakt. Hoe Nouwen of zijn raadsman erover denkt, konden we gisteren niet ach terhalen omdat beiden onbereikbaar waren. De voorbereidingen voor de nieuw bouw op De Vogelmient zijn in verge vorderd stadium. Het vertrek van de asielzoekers sluit redelijk aan op de start van de werkzaamheden. B en w leggen er de nadruk op dat ze geen enkel bezwaar hebben te gen aanwezigheid van asielzoekers op Texel, maar erkennen dat het strij dig is met de wet dat zij op een ter rein met een recreatiebestemming verblijven. Het verblijf van asiel zoekers op Walden Noord bij Ooster end is wat dat betreft geen probleem, want dat terrein heeft de bestemming 'maatschappelijke doeleinden'. Nieuw centrum Als het aan b en w ligt komt op Texel een semi-permanent asielzoekers centrum dat als zodanig planologisch is bestemd. Wethouder Daan Schilling: 'We denken aan ongeveer 250 personen. Die willen we met ba rakken of containers hebben maar in gewone woningen in De Mars-oost. Daar willen we vijftig huizen neerzet ten, op kosten van het COA, moge lijk in samenwerking met de stichting Wonen Texel. Dat gaat niet tpn koste van de bouw van permanente huizen voor de eigen inwoners want het gaat buiten de contingentering om'. Naast dit centrum in Den Burg kan Walden Noord gewoon blijven func tioneren. Totaal huisvest Texel dan ongeveer 370 asielzoekers. Het col lege vindt dat een redelijk aantal, al zou het COA graag zien dat nog wat meer mensen worden toegelaten. complete eenscharige Rud Saek eg, vier jukken voor ossen, drie rken, een dubbele veerkram voor evenaar en een bijpassende egsleutel. Het Agrarisch en Wagen seum wordt eigenaar van deze ie gereedschappen, die ooit wer- gebruikt, bij het aanplanten van Dennen. Dat lijkt zeker, nu b en w iben besloten de ƒ1100,- die het leriaal moet kosten te subsidiëren, aankoop is met name van bete- lis omdat het iets toevoegt aan het leer van het Texels cultureel erf- id dat dit museum bewaart', aldus college. De gereedschappen ren te zien tijdens de tentoonstel lover 1 00 jaar Staatsbosbeheer in iMare. Eigenlijk zouden ze nu terug moeten, maar de iningse eigenaar besloot ze te >p aan te bieden. 43-jarige man uit Den Burg die dag op de Wilhelminalaan tegen i boom reed, is gisteren in het mini Ziekenhuis in Den Helder trieden. Hij was vlak voor het on- lal onwel geworden, waarna eerst islanders en later ook ambulance- soneel en een huisarts langdurig ■^fbeerden hem te reanimeren. Hij is meer uit zijn coma ontwaakt. gevolg van de prijs- ntwikkelingen past uitgeverij angeveld 8 de Rooy per 1 januari 001 de tarieven voor een abon- sment op cfe Texelse Courant an. De prijs voor een halfjaar bonnement wordt 63,-, een jaar- bonnement gaat ƒ126,- kosten. Het gewest, het samenwerkings verband tussen gemeenten in de Kop van Noordholland, heeft zijn langste tijd gehad. Burgemeester Geldorp houdt er rekening mee dat het gewest binnen een jaar of drie op gaat in een groter geheel. Deze voorspelling, die ze dinsdagavond deed, klonk als muziek in de oren van de gemeenteraad, die niette min instemde met een 20.000,- kostend onderzoek dat de sterke en zwakke kanten van het gewest moet blootleggen en dat richting moet geven aan toekomstige sa menwerking. Geldorp moest flink op de raadsleden in praten om ze van de noodzaak van zo'n onderzoek te overtuigen. Het gewest heeft Texel volgens hen meer geld gekost dan het oplevert en zo'n onderzoek zou wel eens een stap in de richting van samensmelting met andere gemeenten uit de Noordkop kunnen zijn. En dat is wel het laatste wat Texel wil. Maria van der Spek (WD) was daarom terughoudend. 'Het moet wel een degelijk onderzoek zijn waar we wat mee kunnen.' Ook van Jan Koolhof (CDA) hoefde het allemaal niet. 'Wéér zo'n onderzoek. Het kost ons wel ƒ1,50 per inwoner.' 'Geld mag niet de eerste viool spe len', hoopte Dick Dri]ver dat er wel licht gegevens uit komen waarmee Texel z'n voordeel kan doen. Arthur Oosterbaan (GroenLmks) zag het meebetalen aan het onderzoek meer als een blijk van verbondenheid met de Noordkop. Het onderzoek zal met name een 'antwoord moeten geven op de vraag op welke manier de gemeenten In de regio met elkaar moeten samenwer ken. Oosterbaan: 'Misschien leidt het onderzoek wel tot besluiten die ook betrekking hebben op Texel. Als je meedoet heb je dan toch recht van spreken.' Dat de gemeente ondanks de aparte positie die het eiland in Noord-Holland inneemt, toch moet meedoen aan het onderzoek komt volgens de burgemeester omdat Texel in sociaal-economisch, sociaal- geografisch en sociaal-cultureel op zicht verbonden is met de Noordkop. Met name de economische verbon denheid, bijvoorbeeld de route door Den Helder naar de veerhaven, was voor het CDA en de WD een argu ment om in te stemmen met het on derzoek. Volgens burgemeester Gel dorp geeft Texel daarmee een belangrijk signaal af. Want anders zou volgens haar wel eens de indruk kunnen bestaan dat het eiland zich richt op samenwerking met andere waddeneilanden, in plaats van met de Noordkop. m Deze speuler maakte zich in Den Burg zorgen over vertrouwde dingen die op Texel (dreigen te) verdwijnen. Om te herinneren aan wat was had hij een richtingaanwijzer gefabriceerd. Daaraan voegde hij spontaan de 'Juryweg' toe, want die was nog niet gearri veerd toen hij met zijn act begon. (Toto Mwc» hwq Ouwe Sunderklaas 2000 zal in de boeken gaan als één van de rustigste ooit. Met name in Den Burg liet het publiek het massaal afweten. Is het normaal gesproken dringen gebla zen om een goed uitzicht op de speulers te krijgen, dinsdag avond waren er in de Weverstraat en de Binnenburg behalve de jury en media amper toeschouwers te bekennen. Ook het aantal speulers was beduidend minder dan andere ja ren - een verschijnsel dat zich in bijna alle dorpen voordeed - en het feestgedruis na afloop was relatief kalm. De poli tie meldde een tweetal incidenten. Waterschap Hollands Kroon heeft dinsdag opnieuw een pomp van de vastewal laten komen. Dat was nodig wegens een defect aan de elektrische installatie van het ge maal in de Prins Hendrikpolder. Medewerkers van het waterschap Installeren een regelkast, teneinde de pomp In het gemaal weer aan de praat te krijgen. [Foto Gerard Tm: Hierdoor steeg het slootwater in korte tijd tot 1.20 meter boven het winterpeil en dreigde onder meer schade aan pas geplante bloem bollen. De storing werd veroorzaakt door een defect aan de frequentieregelaar van de pomp, dat zich in de nacht van maandag op dinsdag door nog onbe kende oorzaak voordeed. Nadat de gesprongen hoofdzekeringen waren hersteld, kregen onderhouds monteurs van het waterschap dinsdagmorgen alleen de kleine pomp aan de praat, die dertig ku bieke meter per uur kan wegmalen. Zonder de hulp van de grote pomp. die een bijna drie keer zo grote capa citeit heeft, kon de circa dertig milli meter neerslag die vanaf het week end was gevallen niet worden weg- gemalen. Met als gevolg dat het slootwaterpeil een hoogte bereikte die sinds de wolkbreuk in de zomer van 1987 niet meer was voorgeko men. Een schot bij de ingang van het gemaal moest voorkomen dat sloot water in de pompruimte stroomde. Om weer op winterpeil te komen be stelde het waterschap een extra pomp bij verhuurbedrijf Van der Kamp uit Zwolle, dat ook al op Texel actief was tijdens de overlastsituatie in november. De pomp arriveerde dinsdagmiddag met de boot van half vier uit Den Helder en was met hulp van Texelse waterschappers in een paar uur tijd operationeel. Gelijktijdig installeerden technici een nieuwe regelkast voor de grote pomp in het gemaal, die dinsdagavond om 18 45 uur weer z'n werk kon doen. Woens- Het druilerige weer en het feit dat het feest op een doordeweekse dag werd gevierd zijn (misschien wel al te) simpele verklaringen voor de verhoudingsgewijs geringe belang stelling. Speulers hadden minder tijd om zich op het laatste moment voor te bereiden en het overkantse publiek liet het afweten omdat er de volgende dag weer gewerkt moest worden. Toch was de animo bij deelnemers en publiek in andere jaren dat het feest evenmin in het weekend plaatsvond, een stuk groter. Mogelijk speelt de vergrijzing een rol, haken ouderen af en heeft de jeugd minder belangstel ling voor folklore De komende jaren zal blijken of het een incidentele te rugval betreft, of dat de sleet erop zit. Voor wie weer en wind trotseerde, viel er veel te genieten. De kwaliteit van het gebodene was doorgaans hoog. Het gemeentelijk prostitutiebeleid, de wateroverlast, de alternatieve gene zers en de verkeersbordenproble- matiek waren de thema's die de spe lers in vrijwel alle dorpen hadden dag rond de middag was het water peil in de PH-polder zodanig ge daald, dat de extra pomp kon worden uitgeschakeld. De heren J. Zwagerman, voorzitter van het Texelse Schapenstamboek in Noord-Holland, en J. Verkaik, werk zaam bij het proefstation voor de Rundvee- en Schapenhouderij te Lelystad (en gespecialiseerd in de schapenhouderij), spreken maandag in hotel De Pelikaan nabij De Koog over de te verwachten ontwikkelin gen in hun branche. Zwagerman zal vooral ingaan op de kansen voor het Texelse ras, terwijl Verkaik de resul taten van het schapenonderzoek bespreekt. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel en begint om 20.00 uur Een gemeenschappelijk onderkomen voor de Texelse welzijnsinstellingen zit er gezien de hoge kosten voorals nog niet in, maar mogelijkheden voor samenwerking moeten wel worden onderzocht. Dat vindt de gemeente raad, die de werkgroep die hiernaar onderzoek heeft gedaan de gelegen heid geeft om met alternatieven te komen. Pagina 2 Brigida van Lieshout uit Den Burg is erg teleurgesteld over het besluit van b en w om niet mee te werken aan het door haar te vervaardigen kunstwerk 'De Wilgen' bij de vijver bij de hoek Hoefslag-Schoudieck in De Mars. Pagina 3 'Ik hou van de groei in de natuur. De eerste sneeuwklokjes, daar loop ik niet aan voorbij. Het eerste kievitsei, trekvogels die terugkomen en knop pen die ontluiken. Daar kan ik intens van genieten. Bij kinderen speelt zich een vergelijkbaar proces af.' Jan Bak ker, vanaf 1970 leerkracht op de Jozefschool en sinds 1963 actief in het basisonderwijs, zet na 37 jaar een punt achter zijn werk als onderwijzer. Pagina 5 Het college heeft besloten ƒ40.000.- beschikbaar te stellen voor het op nieuw organiseren van 'Meimaand Natuurmaand' en daarvoor het fonds 'toeristische infrastructuur' aan te spreken. Het door de Stichting Duur zaam Texel geïnitieerde project - dat zowel de natuur, als het toerisme en de leefbaarheid op Texel moet bevor deren - wordt in veel opzichten een succes genoemd. De bedoeling is om het ook in 2002 nog eens te or ganiseren. De totale begroting voor 2001 bedraagt ƒ368.200,-. geïnspireerd tot kritisch-vrolijke voor stellingen. Daarnaast waren het vooral de plaatselijke perikelen die voor reuring zorgden. De politie sprak van een 'rustige Ouwe Sunderklaas'. In de Wever straat werd rond 1.00 uur een ruit van een kledingwinkel vermeld en een trainingspak weggenomen. Om streeks 9.30 uur liep op het Schilde rend een 23-jarige automobilist uit Warmenhuizen tegen de lamp. Niet alle alcohol bleek het lichaam van de feestvierder te hebben verlaten. Hem werd een transactievoorstel van ƒ600.- voorgelegd, omdat hij reed onder de invloed van anderhalf keer de maximaal toegestane hoeveelheid drank. Elders in deze editie een verslag van de vieringen in alle dorpen en een uitgebreide fotoreportage. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: sMiieoiDWiNcm Vuurwerk Daar kun |e mee lezen en schrijven! NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbunn 6.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1