Collecties MJM en Flora amenvoegen tot nieuwe jjutterij bij De Cocksdorp' iiitiiiiWÊÊMm Groen Gwartsjexels in het harLr Den Burg-West: Maat en Bakker vangen bot Brand veroorzaakt veel schade in Koger woning De Gele Lis nog „vergeten"...? Zeehond Hans Geld fietspad Westerweg in aantocht Onder de pomp 'Erker van pand Binnenburg 6 op gemeentegrond' Milieuvergunning crossbaan opnieuw voor de rechter TEXELSE^COURANT GEEN KRANT OP DINSDAG 26 DECEMBER TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER Opgave voor de TEXELSE ^COURANT van 29 december IGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11541 VRIJDAG 22 DECEMBER 2000 ökpinbaan 6 ,'«791 MC Den Burg Belefoon 0222 - 36 26 00 ■elefax 0222 - 31 41 11 teietoon vzzz - zt> zu. rax uzzz - óz au uu e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch. tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 ?rschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv. Postbus 11 1790 AA Den Burg Losse nummers 1,70. abonnementsprijs 60.40 per half jaar. jutters van Flora krijgen de jutterscollectie van het laritiem en Jutters Museum in Oudeschild en verkassen ]aar een nieuw onderkomen aan zee bij De Cocksdorp. aar maken zij van de jutterij een toeristische attractie met ndelijke uitstraling. Het Maritiem Museum concentreert ch op het VOC-verleden en onderwaterarcheologie. Eco- ■are, het Maritiem Museum en een nieuw historisch mu- leum waarin de Oudheidkamer en het Agrarisch Museum pgaan, worden dé drie Texelse musea, die zelfstandig ope- iren en bovenlokale betekenis hebben. Dat is in een noten- op het advies van consultantsbureau LAgroup aan de lexelse politiek voor een museumbeleid dat inspeelt op toe- stische trends en waarmee Texel zich profileert als een land van natuur én cultuur. perikelen tussen de gemeente, de Ïers van Flora en het Maritiem en ters Museum waren voor de ge- sente aanleiding om aan de igroup de opdracht te geven het lidige Texelse museumaanbod in iart te brengen, de sterke en rakke punten te analyseren en te iderzoeken wat de meest kansrijke itwikkelingsrichting' voor het iseumbeleid is voor de komende tot tien jaar. Daarbij moest worden ^keken naar de heersende trends toekomstige ontwikkelingen in de ijtijdsmarkt en de museumwereld, wat deze betekenen voor de Sxelse situatie. LAgroup Leisure Jfs Consulting) presenteerde haar j EcoMare werd gisteren een ver hakte zeehond binnengebracht or Jaap Kreeft en Kees Smit, bei- werkzaam bij Rijkswaterstaat. Jet dier is ongeveer zes maanden Ld, maar weegt als gevolg van een jngontsteking slechts 19 kilo, terwijl 5 kilo normaal is voor een dier van |eze leeftijd. Toch verkeert het dier in Idelijke conditie. Door de vinders is itdier Hans genoemd, naar de zoon |ïn Jaap Kreeft die deelneemt aan 1 populaire televisieprogramma De Jjs van SBS6. Als de zeehond ko- jiend voorjaar voldoende is aan sterkt, wordt hij weer in de Wad ienzee uitgezet. |et ziet ernaar uit dat spoedig een gin kan worden gemaakt met de nleg van het fietspad Den Burg- |en Hoorn langs de Westerweg. Het ovinciebëstuur behandelt op 12 bart de zogenaamde GDU-lijst van jojecten die voor 50% subsidie in fnmerking komen. Op de ontwerp- 1 staat het fietspadgedeelte tussen kenbuurt en Smitsweg dat totaal 1,1 pljoen kost en waarvoor dus 5,5 ton schikbaar is. Hoog op de B-lijst fcservelijst) staat het gedeelte mitsweg-Fonteinsweg zodat de ins op provinciegeld voor dat traject !k vrij groot is. Ten aanzien van de se resterende fasen (Pontweg- enbuurt en het resterende stuk tot dorpskom van Den Hoorn) is nog its te melden. Het totale project 1st meer dan vijf miljoen, wat bete- int dat het fietspad het duurste is tet ooit op Texel tot stand is geko- 'en. I- We krijgen dus een jutters-, een Imaritiem- en een historisch mu- Iseum. I- In welke van deze drie hoort nu Life Joan Hodshon thuis? eindrapport woensdag in de raads zaal aan de gemeenteraad en direct en indirect betrokkenen, die vier mo gelijke scenario's kregen voorge schoteld. LAgroup adviseerde om voor scenario 4 te kiezen, dat de toe passelijke naam 'De Groeibriljant' meekreeg. Het scenario vergt een lange adem en veel overtuigings kracht, kost erg veel geld maar tilt de musea naar een hoger plan, sluit aan bij het gemeentebeleid en biedt te vens een oplossing voor het juttersconflict. Als iedereen meewerkt zal de briljant over tien jaar schitte ren, concludeert het eindrapport Een opstap naar museumbeleid voor de gemeente Texel. Wie had verwacht dat het rapport een met cijfers onderbouwd marktonder zoek bevat naar de levenskansen De erker van Binnenburg 6, het pand dat op de nominatie staat om te worden gesloopt, staat op gemeentegrond. Dat leidt Gelein Jansen af uit een artikel in een Texelse Courant uit februari 1918, waarin wordt beschreven hoe de gemeente toestemming geeft aan Keijser en Co. voor de bouw van een erker op erfpacht basis. 'Als het goed is ontvangt de gemeente dus al tachtig jaar een vergoeding voor de erfpacht. Hoe moet dat nu als het gebouw en dus de erker worden ge sloopt? Dan moet de pacht dus ook aflopen. Wil de gemeente de grond dan weer opnieuw in erf pacht uitgeven? Hier zouden nog wel eens wat probleempjes kun nen liggen.' voor twee juttersmusea op het eiland, komt bedrogen uit. De kwestie Flora komt eigenlijk maar zijdelings aan de orde en de oplossing die de verschil lende scenario's al dan niet aandra gen, is eerder een neveneffect dan een rode draad in het verhaal. De onderzoeksopzet was veel breder: wat is met het oog op de toekomst het verstandigst musembeleid? Het antwoord luidt: een beleid dat is ge richt op de corebusiness van de mu sea. Zij moeten zich concentreren op de kern van hun identiteit en functie, volop ruimte bieden aan voorzienin gen als winkels en café-restaurants, hun collectie aantrekkelijk presente ren met gebruik van moderne media, zich duidelijk profileren en geleid worden door professionals. Op Texel is slechts plaats voor drie echte en erkende musea: EcoMare, het Maritiem Museum en een nieuw mu seum dat zich richt op het leven, werken en de geschiedenis van de eilanders. In de eerste vijf jaar moet de meeste aandacht en geld gaan naar de eerste twee musea. De Stich ting Texels Museum (STM) moet wor den opgeheven: EcoMare en het Maritiem en Jutters Museum worden in onafhankelijke stichtingen onder gebracht en er wordt op beide locaties fors geïnvesteerd in moder nere en grotere huisvesting. De derde poot van STM, de Oudheidkamer, moet fuseren met het Agrarisch- en Wagenmuseum en in de tweede beleidsfase van vijf jaar worden beide collecties in één nieuw gebouw ten toongesteld. Daar moet ook de expo- Lees verder pagina 5 Mocht de politiek het advies van LAgroup overnemen, dan zal er voor de Texelse (erkende en officieuzemusea het nodige veranderen. EcoMare en het Maritiem Museum krijgen veel geld om zich nationaal te profileren en hun collectie beter te presenteren. Het M(J)M moet de jutterscollectie afstaan aan de mannen van Flora, die hun boerderij moeten slui ten maar een nieuw onderkomen krijgen In de duinen. De Oudheidkamer en het Agrarisch en Wagenmuseum fuseren tot een nieuw erkend museum. Grootste verliezer lijkt het Luchtvaartmuseum (LMTj. dat niet meer dan een toeristische attractie wordt en ook nog eens zijn Georgië-collectie ziet verdwijnen. Eerder zag het LMT haar uitbreidingsplannen stranden doordat het college geen subsidie wilde toekennen. Zie ook het redactionele commentaar Groenzwart. Foto's orotwi Ttses* cojranti Het college van b en w heeft zoals verwacht de bezwaren van Arie Maat en Jos Bakker tegen de bouwplannen van uitvaart ondernemer Liesbeth Roeper en de families Kortenhoeven en Ellen in Den Burg-West ongegrond ver klaard. B en w zullen bij de provin- Naast het ingediende verzoek om schorsing van de milieuvergunning voor de motor- en autocrossbaan van de MAB - de voorlopige voor ziening waarover de Raad van State zich maandag boog - zullen de omwonenden ook de verlening ervan bij de rechter aanvechten. Dit laat Monique de Boer weten namens de groep bezwaarmakers. Naast het 'administratieve kort ge ding' van maandag zal er dus ook een 'gewone' bodemprocedure tegen de gemeente worden gevoerd. De ge meente had volgens de omwonen den van de Muy-, Post- en Hoofdweg de vergunning nooit mogen verlenen, vooral vanwege de onaanvaardbare geluidsoverlast die de cross activiteiten met zich meebrengen. Maandag verschenen de gemeente en de MAB voor de Raad van State, maar de omwonenden (eisers) lieten verstek gaan. Als zij binnenkort in de bodemprocedure wederom voor de Raad van State staan, zullen de kla gers wel degelijk van de partij zijn om hun grieven toe te lichten, zegt De Boer. Naast het milieu spelen plano logische aspekten een grote rol. De omwonenden verzetten zich ook op dat front tegen het besluit van de gemeente en ook hiertegen kan weer beroep bij de Raad van State worden ingesteld. Data van zittingen en uit spraken zijn nog niet bekend. Een uitslaande brand heeft dins dag enorme schade aangericht in een woning aan de Plevierstraat 11 in De Koog. De eerste verdieping is grotendeels in de as gelegd en de ook de vloer van de zolder werd door de vlammen ernstig aange tast. In de hele woning is sprake van grote rook- en waterschade door het blussen. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de brand is onbekend. De familie Waerts was niet thuis toen even voor 17.00 uur brand uitbrak in een slaapkamer aan de achterzijde van de eerste verdieping. De vlam men grepen om zich heen en al spoe dig kwam er rook uit de nok, waarna buren de brandweer waarschuwden en alvast met behulp van een tuin slang met blussen begonnen. Niette min werd de binnenbrand in een mum van tijd een uitslaande brand. De brandweer was na ruim een kwar tier blussen de brand 'meester', maar moest nog wel geruime tijd nablus sen. Er was sprake van een enorme rookontwikkeling, die de vele om standers op afstand hield. Het is nog steeds onduidelijk wat de oorzaak van de brand is geweest. Een potentiële bron als een kachel of elektrische apparaten, waarin kort sluiting kan ontstaan, was niet aan wezig in de meisjesslaapkamer. De dag na de brand heeft de brandweer de ruimte opnieuw geïnspecteerd, maar ook dat heeft niets opgeleverd. De brandweer durft zelfs geen ver moeden uit te spreken. 'Wij zijn er mee klaar. Het is nu verzekerings- werk', aldus een woordvoerder. Een verzekeringsinspecteur is gisteren begonnen met een onderzoek naar oorzaak en schade van de brand. De familie heeft haar intrek genomen in een zomerhuisje. Een installatie bedrijf heeft ervoor gezorgd dat het gezin nog dezelfde avond over gas, water en stroom kon beschikken. Meteen kwam een inzamelingsactie op gang om de familie van kleren te voorzien, en knuffels voor de kinde ren. 'Dan merk je weer eens dat je in een kleine, hechte dorpsgemeen schap leeft. Dat doet je goed', aldus mevrouw Waerts. cie verzoeken om een 'verklaring van geen bezwaar', waarna de bouwvergunningen kunnen wor den verleend. De meeste bezwaren van Maat tegen een tweede uitvaartcentrum zijn niet nieuw en ook de gronden waarop het college die heeft verworpen, zijn de zelfde als welke gehanteerd werden nadat Maat tegen het oorspronkelijke plan in het geweer was gekomen. Uit het oorspronkelijke plan is de foto studio van Roepers echtgenoot Daan Koopman op last van de rechter ver dwenen, omdat die niet aan de 'maatschappelijke bestemming' van het plangebied voldoet. Maat denkt dat een tweede uitvaart centrum de spoeling voor beide on dernemers te dun maakt waardoor het algehele Texelse voorzieningen niveau zal worden aangetast. Het col lege bestrijdt dat. Nu het rouw- centrum in St. Jan is komen te vervallen blijft de situatie volgens b en w feitelijk zoals die is. De praktijk van de laatste jaren heeft volgens het college uitgewezen dat, op Texel meerdere uitvaartondernemers én rouwcentra op rendabele wijze naast elkaar kunnen opereren. Maat vindt dat Roeper die financiële haalbaarheid via een onderzoek moet aantonen, omdat hij dat indertijd ook moest toen hij met zijn uitvaart centrum aan de Bernhardlaan wilde beginnen. Het college verwerpt deze stelling: daarbij ging het om een pri vaatrechtelijk beding tussen hem en de gemeente, dat met aan derden zoals Liesbeth Roeper kan worden opgedrongen. De voorwaarde was in de overeenkomst opgenomen omdat Maat de gemeentegrond voor een schappelijk prijsje mocht verwerven. Roeper en Koopman betalen het volle pond. Maats 'nieuwe' bezwaar dat er geen spoedeisend belang is dat het voor uitlopen op een nieuw bestemmings plan rechtvaardigt, werd verworpen omdat deze eis in het gewijzigde ar tikel 19 van de wet op de Ruimtelijke Ordening is komen te vervallen. Geen invloed De 'zienswijze', die Jos Bakker uit De Koog heeft ingediend tegen de woningbouwplannen van Ellen en Kortenhoeven aan de Pontweg. werd van de hand gewezen omdat Bakker daarvan geen enkele schade kan ondervinden. Bakker wil op de hoek Pontweg-Gasthuisstraat vijf wonin gen realiseren. Omdat de woningen van Ellen en Kortenhoeven op grote afstand van de grond van Bakker worden gebouwd, hebben zij volgens het college 'geen invloed' op Bakkers plannen. Hetzelfde geldt voor het bezwaar dat Bakker indiende tegen het uitvaartcentrum van Roeper. 'Hoewel dit dichter bij de gronden van Bakker ligt, heeft dit ook geen invloed Het uitvaartcentrum wordt ontsloten via de Hollewal en de gron den van Bakker zijn hiervoor niet no dig.' (Advertentie) Onderwaterarcheologie Historische voorwerpen, met name uit de tijd van de Verenigde Oost-In dische Compagnie (VOC), die uit de Waddenzee zijn opgedoken en nu in een depot in Lelystad zijn opgesla gen, moeten terug naar Texel. Die wens spraken Oudeschilders woensdagavond uit tijdens het jaar lijkse overlegrondje met het college van b en w De gemeente en het Maritiem en Juttersmuseum onder nemen hernieuwde pogingen om het spul naar Texel te knjgen. Liefst bin nen twee jaar, want dan staat de vie ring van 400 jaar Oudeschild en VOC op het programma. Pagina 5 (Advertentie) WIJZIGING OPHAALROUTES HUISVUIL zie pagina 18 Cf rata It ba bjrL. In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 25 en dinsdag 26 december zal er in week 52 alleen een krant verschijnen op vrijdag 29 december Advertenties voor deze krant kunnen woensdag 27 decem ber tot 17.00 uur worden in geleverd. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) Lfrxt Jixfl i it ba ban. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) De Texelse brandweerlieden waren de brand snel 'meester' maar moesten nog lang nablussen. (Foto Bart Bosch) m De beste wensen tot woensdag 27 december 17.00 uur bij de advertentiebalie aan de Spinbaan 6 - 1791 MC Den Burg Telefoon 36 26 00 Tax 31 üi 11

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1