Texelaars zochten eikaars gezelschap tijdens de kerstdagen TEXELSE yy COURANT Wat ik zeggen wou.. Mijnen Leerbewerken Oud-Leerlingen Oude foto's In een sfeervolle rooms-katholieke kerk van Den Burg voerden acteurs een Herdertjesmusical op. (Foto Joop Rommots) Muziekvereniging Door Eigen Kracht trad op tijdens de kerstsamenzang in het Hoornder kerkje. (Foto Nel Rommets) VRIJDAG 29 DECEMBER 2000 Een moderne vertolking van het kerstverhaal in de gereformeerde kerk van Den Burg. (Foto Marco H^cen) In de J'elleboog werd op kerstavond gedart. (Foto March Haijnen) De kerstsamenzang in De Cocksdorp werd als gevolg van het slechte weer in de hervormde kerk gevierd. (Foto Ban Bosch) Dirigente Betty Bakker voerde op inspirerende wijze de muzikanten van Excelsior aan. (Foto o -» Kytec, Niet alle Oudeschilders schijnen even enthousiast te zijn over de plannen van Sandor Mantje om twee mijnenvegers als blikvanger op de haven te plaatsen. Toegegeven, ik ben niet erg op de hoogte van de plannen ten aanzien van de inrichting van de haven. Toch wil ik het vol gende opmerken: in 1939 liep de mijnenlegger - let wel: mijnenlégger - 'Jan van Gent' op een mijn in een eigen mijnenveld nabij Terschelling. Dit was voor de Nederlanders de eer ste directe confrontatie met de oor log, die ook op Texel hard aankwam. Het was immers zo nabij. Luitenant ter-zee Jan van der Stad wees zijn commandant erop dat ze in het mij nenveld zaten. Deze ontkende dat, waarop Van der Stad en een aantal matrozen met een roeiboot de 'Van Gent' verlieten. De gevolgen waren rampzalig. Op voorstel van Van der Stad werden twee houten mijnenvegers met wei nig diepgang in de haven van Oude- schild gestationeerd. Van hout. in verband met de magnetische mijnen. En met weinig diepgang, wat vanzelf spreekt. Van der Stad werd de com mandant. De mijnenvegers zorgden voor het bergen van op de Wadden zee drijvende mijnen en het com mando zorgde ook voor het demon teren van mi|nen die voor de zeewering lagen. Oudere 'echte' Oudeschilders zullen zich de ramp zalig Sinterklaasavond van 1939 ze ker nog herinneren. Er lag een mijn voor de dijk van het dorp. Van der Stad ging er heen maar zag door er met zijn lantaarn op te schijnen dat het, gezien de golfslag en de strie mende sneeuwstorm, met verant woord was de mijn vast te leggen. Rond zeven uur ontplofte de mijn en Lilian Koorn start donderdag 11 ja nuari een cursus leerbewerken voor beginners. De cursisten maken onder haar leiding een sleutelhanger en een briletui of portemonnee. De bijeen komsten duren van 14.00 tot 16.00 uur. Ook is het de bedoeling een beginnerscursus in de avonduren (van 20.00 tot 22 00 uur) te geven, op maandag of donderdag. Op 13 fe bruari begint een cursus voor gevorderden Voor alle cursussen zijn nog enkele plaatsen vrij. Opgave bij Lilian Koorn, Dumreep 7, Den Burg, tel. 312 245. letuigen. Dat gebeurde echter niet, ok al omdat de man in kwestie het liet nodig vond zijn verhaal te doen. Wat moesten we vertellen? Dat we lelemaal naar Schiedam waren ge- zeest? Dat we een lijk langs de kant an de weg hadden gevonden? Dat re maar net waren ontkomen aan de ngelse vliegtuigen? Schei toch uit. lat had helemaal geen zin!' la de oorlog, in 1946, kreeg Schoorl óg een zware teleurstelling te ver- zerken. Hij moest zich in Alkmaar erantwoorden voor het tweede orlogstribunaal, wegens collabora- ie met de Duitsers. 'Ik zou hebben jewerkt voor de Duitsers. Ha! Mijn 'actor had voor de Duitsers gewerkt, deed met tien man loonwerk in Den loorn bij Martha's Hoeve en moest ven naar een andere klant, op Jexander Hoeve. Toen ik terug wam, stond de dorsmachine stil en aten de jongens werkeloos tegen en hek De moffen hadden de trac- ir meegenomen naar Loodsmans- lum. Gert, de machinist, zat er nog ip. Ik heb er alles aan gedaan om die 'actor terug te krijgen, maar tever- eefs. Ja, het zou allemaal worden irgoed, maar denk maar niet dat ik oit één cent heb gezien. Later zijn og eens twee tractors van mi| - en 'ouwens ook één van Kloosterman gevorderd om zand te rijden bij De oog. Dat waren dan mijn werkzaam- eden voor de Duitsers.' zitting bij de rechtbank nam wei- ig tijd in beslag, Schoorl bleek te zijn ingegeven door enkele collega- finwerkers, die er geen been in za- n om een concurrent een klap toe dienen. Ze kwamen echter bedro- n uit, want de rechter bleek met erg ider de indruk, ook al doordat Kei- er, het hoofd van de ondergrondse pTexel, naar Alkmaar was afgereisd li te verklaren dat Schoorl geen blaam trof. 'Binnen tien minuten ston den we weer buiten. Een paar weken later kreeg ik een briefje in de bus, dat ik niet de geëiste vijfentwintig honderd gulden boete hoefde te be talen.' Wél werd hem om onduidelijke redenen voor een periode van tien jaar het stemrecht onthouden. 'Daar had die rechter kennelijk niets over te zeggen. Daarvoor moest ik bij een andere instantie wezen. Nou, ik heb het maar zo gelaten. Van de Neder landse politiek heb ik niet zo'n hoge pet op. Om daar nou tijd in te steken, daar had ik geen zin in.' Hoewel Schoorl zich bij het vertellen van zijn verhaal nog behoorlijk kan opwinden over alle onbegrip en on recht, heeft hij zijn leven er nadien niet door laten bederven. 'Ze hebben me op mijn ziel getrapt, maar ik denk er bijna nooit meer aan. Ik wil ook niet dat je er een heldenverhaal van maakt. Er zijn genoeg mensen die veel meer gevaar hebben gelopen. Bovendien had ik het aan mezelf te wijten, want ik had ook kunnen wei geren om naar Schiedam te gaan. En als je dan onderweg bent, dan heb je geen keuze meer. We moesten nou eenmaal terug.' In Hippolytushoef, zijn huidige woon plaats, leidt Schoorl ondanks zijn hoge leeftijd een nog zeer actief be staan. Vrijwel dagelijks traint hij (ren)paarden en ook de hippische wereld op Texel kan nog steeds op zijn warme belangstelling rekenen. En iedere week bezoekt hij trouw de biljartvereniging bij hem in het dorp. 'Heerlijk vind ik dat. Ik houd erg van gezelligheid Punt is alleen dat de een-na-jongste ruim twintig jaar jon ger is. Ze noemen me er allemaal ome Jaap.' De toneelafdeling van de Oud-Leer lingen van de Landbouwschool heeft onder leiding van regisseur Henk Tjepkema een nieuw stuk in studie genomen. Het betreft de klucht 'Tsjonge, jonge, jonge, jonge...', ge schreven door Aad Kaspers. Uitvoe ringen zijn er op zaterdag 3 februari in dorpshuis De Wielewaal in De Waal en zaterdag 10 februari in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. Wie verzekerd wil zijn van een plaatsje, kan nu alvast reserveren bij Marc van Heerwaarden, tel. 322 602, In het dan nog neutrale Nederland spoelen in 1939 de eerste zeemijnen aan, zoals hier op de dijk bij Oudeschild. n De Koog is vrede op aarde soms /er te zoeken, maar de openlucht- terstviering die de dorpscommissie ;r jaarlijks organiseert, is de moeite «aard en trekt honderden belang- itellenden. Ook deze vijftiende keer "schaarden Kogers en toeristen zich nassaal en broederlijk rond de kerst- )oom op het plein bij de kerk, velen jewapend met paraplu omdat het roortdurend regende. Voor het optre- len van het Koninklijk Texels Fanfare- :orps waren de weersomstandighe- fen geen probleem, want de - nuzikanten zaten mooi droog onder - Je lis altijd had de Lubertischool een lelangrijk aandeel in de viering. Di- ecteur Theo Habraken sprak inspi- erende woorden, Myrthe Ellen en /tare Hilstra speelden dwarsfluit, de indere leerlingen zongen twee liede- en, afgewisseld door samenzang 'an iedereen, instrumentale klanken ian het fanfare en enkele optredens ian de geschoolde solisten Dory en Sijs Verschoor, met onder andere het oepasselijke Dona nobis pacem. Dat leien meededen was mogelijk door iet verspreiden van 250 tekst- loekjes, die al gauw waren 'uitver- locht'. Na afloop maakten tientallen 'an de gelegenheid gebruik om nog iven gezellig na te praten en bij te i/armen in de Bowling. Eigenaar reformeerde kerk een kerstspel ten tonele voerden In beide gevallen werd op geheel eigen wijze aandacht besteed aan de oorsprong van het kerstfeest. Opvallend waren de goede acteerprestaties, terwijl ook de aankleding niets te wensen over liet. Jammer was dat de meeste toe schouwers in vooral de katholieke kerk weinig van de tekst zullen heb ben gehoord. De akoestiek dwingt de sprekers er rustig te spreken en dat was maar weinig jeugdige acteurs gegeven. De Christelijke Muziekvereniging vroegte muziek op straat ten gehore gebracht, terwijl op tweede kerstdag in een bomvolle hervormde kerk voor de eenentwintigste maal een kerst concert werd gegeven. Onder leiding van dirigente Betty Bakker werd kerstmuziek uit uiteenlopende delen van de wereld gespeeld. Zanger Rob Manse schitterde als solist, terwijl ook organist Elias Hordijk zich niet onbetuigd liet. Op een heel andere manier werd kerst gevierd in discotheek de J'elleboog. Het darttoernooi voor de jeugd moest wegens een gebrek aan belangstelling worden afgelast, maar op kerstavond liet een flink gezel schap volwassen darters zien dat de sport nog immer zeer populair is. Op 5 december 1939 explodeert een mijn voor de dijk van Oudeschild. De ontstane schade wordt tijdelijk met zeilen herstelt. j veroorzaakte een enorme ravage in het dorp,, Vele ruiten sneuvelden, stortstenen en basaltzuilen vlogen door de lucht en vielen door daken, zolders en vloeren. Door het barre weer waren de kleine Sinterklazen allemaal in huis gevlucht, wat moge lijk ongelukken voorkwam. Tussen de bevolking en de visserlui ontstond een hechte band met de bemanning van deze scheepjes, men voelde dat men ze nodig had en was dankbaar dat ze in de haven waren gestatio neerd. Vroeger duurde een oorlog wel tach tig jaar. In 1940 waren we in vier of vijf dagen door de Duitsers verslagen. Dit neemt mijns inziens niet weg dat ook deze mijnenvegers een plaats verdie nen in de historie van de Oude schilder haven. Nu kan het Maritiem Museum, door particulier initiatief, er zo maar een attractie bij krijgen. Lo gisch dat de eigenaar zal proberen Peter Veldman trakteerde er op warme chocolade en de dorps commissie voorzag iedereen van een kerstbroodje. Ook in de andere dorpen hadden wereldlijke en religieuze organisatiecomités hun uiterste best gedaan om van kerstmis een mooi feest te maken. In tegenstelling tot de Kogers zochten de inwoners en gas ten van De Cocksdorp en omgeving hun heil op kerstavond binnen in de hervormde kerk en niet - zoals de bedoeling was - rond de kerstboom voor het gebouw. Wellicht als gevolg stelling wat tegen, maar de sfeer was er niet minder om en met medewer king van het Cocksdorper koor, Henny Kok en dirigente Ellen Zwart werden op stemmige wijze kerst liederen ten gehore gebracht. In Den Hoorn was er een dag later, op eer ste kerstdag, een samenzang, afge wisseld met poëtische en muzikale bijdragen van fanfarekorps DEK, Michiel Drijver, Gerdie Grabowski, Arie Lap, Gery Lap. Hennie Lap, Piet Plug, Joke Sabelis, Piet Schneider en Jaap Vlasblom. De belangstelling was groot. Kinderen van de katholieke kerk in Den Burg voerden op kerstavond een zogenoemde Herdertjesmusical op, terwijl wat oudere acteurs in de ge- daar wat mee te verdienen. Het on derhouden van houten mijnenvegers is geen sinecure. Me dunkt dat beide partijen hier voordeel aan kunnen beleven. Het museum door bezichti ging en Mantje met zijn handel. Dat het een 'kermis' behoeft te wor den? Goed overleg en eisen kunnen er denk ik voor zorgen dat alles tot volle tevredenheid zal verlopen. De dorpscommissie zou ik willen advise ren een en ander nog eens goed te bekijken, daar men mijns inziens blij moet zijn met elk particulier initiatief dat raakvlak heeft met de historie van de haven. Ik wens u veel wijsheid en een vrucht baar en voorspoedig 2001 toe. J.C. van der Pijl, Den Burg. Van de zes oude foto's die in de krant van 8 december waren afge drukt, zijn er maar een paar door lezers herkend. S. Dros uit Winsum liet weten dat de foto van de da mes op de tuinwal is gemaakt voor de Koningshoeve bij het Koppens Bossie te Oosterend, in het Texelse boerderijenboek beschreven on der ODd19. De typische Texelse boerderij met de mensen ervoor was 'Patrimo nium' van W. de Wijn aan de Eendekooiweg bij Oosterend. Dit gebouw werd volgens het Texelse Boerderijenboek (OD52) in 1961 gesloopt. De foto's zijn waarschijnlijk ge maakt door Lou Bakker uit Ooster end. Veel lezers bleken niet te weten dat foto's vroeger werden gemaakt op glasplaten. Het glas - tegenwoordig celluloid film - was de drager van de gevoelige laag. De platen waren meestal 9x12 centimeter groot, dus veel groter dan het tegenwoordig meest gebruikelijke formaat van 24 x 36 millimeter). Ze konden daardoor als contact, dus zonder vergroten, op fotopapier worden afgedrukt waar door ze meestal bijzonder scherp waren Werken met zo'n platen- camera was wel omslachtig: eerst werd onder een zwarte doek scherp gesteld op een plaat van matglas. Nadat het matglas door een gevoe lige plaat was vervangen, kon de foto worden gemaakt. Omdat de platen ongevoelig waren voor rood licht hoefden ze met bij volledige duister nis te worden ontwikkeld.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 11