Scharnierpunt tussen oud en nieuw m Dure brandstof drukte inkomsten visserij Cffoen TtvarL-Jexeh het harL, BIJ DE JAARWISSELING Auto belandt door gladheid in de sloot Schade aan twee huizen door brand in spouwmuur Defect aan brug: uur vertraging Walden Noord wordt weer Noorderbuurt Klaverjassen in d'Ouwe Ulo Boze man slaat ruit in Qnder de pomp Huize 'Elba' van Jan en Paula in andere handen Nieuwjaar bij ZDH Honderd jaar oud Hongerwinter TEXELSE^COURANT SUPER DE BOER TEXELSE^COURANT GECOMBINEERDE KRANT NA OUD NIEUW PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11542 VRIJDAG 29 DECEMBER 2000 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45. Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets. tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,70. abonnementsprijs 60,40 per half jaar. 'redes een jaar geleden was iedereen in de ban van het nieuwe lillennium. Het "magische" jaar 2000 brak aan, we stonden op e drempel van een nieuw tijdperk. De opwinding maakte al snel laats voor Hollandse nuchterheid: ach, gewoon weer een jaar rbij. Maar....wat heet gewoon? Persoonlijke gebeurtenissen, reugdevol of dramatisch, kunnen een jaar voor altijd in het ge- eugen griffen. ambitieniveau, wat zich onder meer vertaalt in een zestal "kanjerpro jecten". De ingrijpende herinrichting van de haven van Oudeschild is daar van het meest aansprekende voor beeld. Voorlopig lijkt het eind van de plannenmakerij niet inzicht: huisves ting hulpverleningsdiensten, vijftig permanente woningen voor asiel zoekers, fietspad Westerweg en ro tonde Akenbuurt liggen op de plank of worden op korte termijn uitge voerd. jor de gemeente was 2000 een harnierpunt tussen de oude en de ieuwe eeuw. Politiek-bestuurlijk zijn e de richting van een "duurzame sa- ienleving" ingeslagen. Projecten als uurzaam Texel en het Masterplan later zijn in 2000 van de grond ge- omen en zullen de komende jaren un uitwerking krijgen. Bereikbaar 2000 zette de gemeente ook de Brste stappen op internet via een gen website en e-mail adres. Verho og van toegankelijkheid en service eeg voorts gestalte door de invoe- ng van de servicebalie, het centrale leldpunt voor allerlei soorten mel ingen. Voor de behandeling van achten is er sinds dit jaar een onaf- ankelijke ombudsvrouw, die uit- xaak doet in kwesties tussen de emeente en u als "klant". Daarnaast jnt u binnenkort aan de "kadastrale alie" informatie krijgen zonder hier- jor naar het Kadaster in Alkmaar te Deven reizen. Om met de elastingsdienst te spreken: leuker jnnen we het met maken, makkelij- ;r wel. srder proberen we ook ons beleid >or u meer bereikbaar te maken, innenkort zult u nauw worden be- Dkken bij de besluitvorming over de lekomst van Groeneplaats en om ving. Onlangs bleek tijdens onze inde langs de dorpscommissies aar weer eens hoe belangrijk de isselwerking met de inwoners is. Wij lijven daarom streven naar een in- jnsief en goed contact met u! Te ambitieus? e gemeente Texel heeft een hoog lerdienst Teso heeft de dienst oensdagmiddag een uur moeten iderbreken wegens een defect aan brug in Den Helder. Toen de boot 'en voor half drie afmeerde, wilde i brug niet zakken. Het ongemak led zich voor op een ongelukkig dstip, want de toestroom van reizi- irs vanuit de marinestad was op dat oment aanzienlijk. Technici slaag- in er binnen het uur in het defect te irhelpen, waardoor de boot kort na ilf vier weer koers kon zetten naar ixel. 'alden Noord, het complex aan de arkebuurt nabij Oosterend, heet nds kort Noorderbuurt. De naam- uze is een logische: de (eeuwen- ide) boerderij en de omgeving heet- n vroeger ook zo. Toen het gebouw 1971 een vakantiehuis voor slecht ende jeugd werd, kreeg het de lam Bartimeushoeve. In 1998 vam het in handen van de Stichting hild Right Worldwide en werd het inieuw herdoopt, ditmaal in Walden oord. M. Hansen, de nieuwe eige- ear, heeft nu besloten de oude naam ere te herstellen. Het complex is al ikele jaren een Aanvullende Op ing (AVO) voor asielzoekers. Texel toont zich hiermee dynamisch en vooruitstrevend. Maar het brengt mij ook bij de vraag naar voren of we niet té ambitieus zijn. Nemen we niet teveel aarde op de schop? Willen we niet méér dan we aankunnen? De bewoners van Oudeschild gaven het gemeentebestuur tijdens ons recente bezoek aan hun dorp een duidelijk signaal: maak van de haven en VOC 2002 geen poppenkast. Een opmer king waar ik het roerend mee eens ben. Gek doen is leuk, maar mag niet ten koste gaan van geloofwaardig heid. We moeten daarom goed in de gaten houden dat er grenzen zijn aan al onze wensen. Historisch besef Bij alle nieuwe ontwikkelingen mogen we niet vergeten wat Texel zo bijzon der en herkenbaar maakt. De eigen heid van het eiland, het landschap, de dorpen behoort ons allen een lief ding waard te zijn. Laten we ons his torisch besef tonen en Texel mooi houden voor nu en voor volgende generaties. Klaverjassers spelen vanavond (vrij dag) in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg een open drive, aanvang 20.00 uur Deelname kost ƒ7,50 per koppel. Tijdens een samenzijn op Tweede Kerstdag in een woning aan de Ruyterstraat in Oudeschild, waarbij volgens het politierapport 'gezellig werd gebierd', werd een 21-jarige man uit Den Burg plotseling zo boos dat hij enige vernielingen pleegde en daarbij de ruit van de voordeur in sloeg. Hij raakte daarbij gewond. Ver volgens vielen over en weer klappen. Te hulp geroepen politieagenten wis ten de ruzie te sussen en de wonden van de man te verbinden. Deze ver trok daarop, maar kwam later terug, waarna opnieuw eert handgemeen ontstond. Hij werd uiteindelijk met zachte dwang door de politie thuis gebracht. De gemeente tracht hieraan een steentje bij te dragen, bijvoorbeeld door de inventarisatie van monumen tale bomen en behoud van het Texelse schaap, zeker in het oude land van Texel. Voor het hele eiland zullen we komend jaar werken aan een structuurvisie. Van veel kanten hebben we inmiddels reacties ont vangen, die tot één geheel zullen worden gesmeed. Het nieuwe plan wordt niet bindend voor burgers, maar wel richtinggevend voor het gemeentebestuur. Texels kwartiertje Eilandkarakter behoort met alleen te blijken uit de zorg voor landschap en dorpen, maar ook uit de houding ten opzichte van elkaar. Gastvrijheid ten opzichte van toeristen én gastvrijheid voor degenen die hier voor langere tijd neerstrijken, zoals pensioen migranten en asielzoekers. Veel gasten ervaren Texel als een prettige omgeving, waar het leef tempo lager ligt en rust en ruimte nog voorhanden zijn. Een eiland met ei gen ongeschreven regels en een ge moedelijke bevolking. Maar klopt dit beeld dat de buitenwacht van ons heeft eigenlijk wel? Als ik naar het verkeersgedrag kijk, hou ik mijn hart wel eens vast. De wijze waarop me nig Texelaar over de "eigen" wegen rost, kun je bepaald niet gemoedelijk noemen. Daarom pleit ik voor een omgekeerd Texels kwartiertje: ga gewoon eens wat eerder van huis... Wens Elkaar de ruimte gunnen geldt niet alleen in het verkeer, maar in meer dere opzichten. Helaas bespeur ik op Texel nogal wat broodnijd, terwijl positief inspelen op nieuwe ontwik kelingen net zo goed mogelijk is. Mijn wens voor 2001 is daarom een sa menleving waar respect voor de me demens de boventoon voert. Tot slot wens ik de boeren die getrof fen zijn door de wateroverlast veel sterkte toe. Het jaar 2000 kreeg voor hen een zorgelijk eind; hopelijk ko men ze de klap in 2001 te boven. Een goede jaarwisseling en een voor spoedig nieuwjaar! Burgemeester C.J. Geldorp-Pantekoek. De Texelse vissers hadden in 2000 over het algemeen goede besommingen. De vis liet zich goed vangen en bracht leuke prij zen op. Maar de sterk gestegen energieprijzen zette de resultaten zwaar onder druk, zelfs zodanig dat verschillende bedrijven verlies leden. Toch.ligt er voor de beman ning nog een aardige eindejaars- gratificatie in het verschiet. De Staat vergoedt een deel van de hoge brandstofkosten, al gebeurt dat in januari, iets later dan ge hoopt. Inmiddels is de gasolie aan zienlijk in prijs verlaagd. Enorme domper voor de vissers zijn de quota voor 2001, waardoor er ge middeld twintig procent minder mag worden gevangen. Visserijvoorman Ben Daalder Is zeer slecht te spreken over die verlaging van de vangstrechten. 'Zeer frustre rend, temeer omdat er voor de plat vis geen enkele biologische reden is. Het barst er van. We hebben de laat ste weken elk denkbaar argument in stelling gebracht om de beleids makers daarvan te overtuigen. Dat leek te lukken, totdat een 'slimme vo gel' in Brussel bedacht dat er veel kabeljauw wordt opgevist bij de vangst op platvis. Het herstelplan gaat ervan uit dat als er minder plat vis mag worden gevangen, er auto matisch minder kabeljauw in de net ten komt. Maar als vissers vinden we dat hier appels met peren worden vergeleken. Dat de kabeljauwstand slecht is, dat bestrijden we niet. Maar dat je dit probleem over de rug van de visserij op tong en schol moet oplossen, is een héél slechte zaak. Een zware teleurstelling. Er bestaat dan zoals dat heet, een dialoog tus sen economie en ecologie, maar het economisch belang weegt kennelijk met mee. We beraden ons er over of we deze dialoog nog wel moeten voortzetten. De vissers krijgen waar schijnlijk te maken met een flinke inkomstenderving. Want het is wel erg gemakkelijk om te zeggen dat de prijzen door de lagere aanvoer nave nant zullen stijgen. Bij schol zit er misschien nog wat rek in, maar tong zit redelijk aan het plafond.' De rondvissers kunnen terugkijken op een redelijk jaar, mede door de bijvangst, want schol en schar waren goed aan de prijs. De paar garnalen- vissers die Texel nog rijk is deden het ook met verkeerd. De vangsten wa ren goed, evenals de prijzen. Dit laat ste was met name te danken aan de private afspraak tussen de vissers, met als doel de markt niet te overvoe ren. Het gemopper over deze maat regel was niet van de lucht, maar de vissers hielden zich er wel aan. Plat vis liet zich goed vangen en bracht redelijke prijzen op. 2000 was ook het jaar waarin de vloot grote vernieuwingen doormaakte De TX 38 van Betsema kwam in de vaart, evenals de 36 van de gebroeders Van de Vis, zeer moderne en geavan ceerde schepen, waarbij veel aan dacht is besteed aan arbeidsomstan digheden, hygiëne en veiligheid. Nog in aanbouw is de TX 43, die vermoe delijk eind januari in de vaart zal ko men. 'Zo'n ingrijpende vernieuwing van de vloot binnen zo'n kort tijdsbe stek toont aan dat er vertrouwen be staat in de toekomst. De randvoor waarden zijn veelbelovend. De contouren van de herstructurering van de haven worden zichtbaar, ter wijl de vissers in samenwerking met de coöperatie CIV aan verbetering van de infrastructuur werken. Boven dien krijgt de visserij vanuit Brussel 150 miljoen ter beschikking, om de sector verder te ontwikkelen. Bijvoor beeld onderzoek naar de elektroni sche pulsvisserij, een alternatief voor de boomkorvisserij dat goede per spectieven lijkt te bieden. Zoals de vissers het plachten te zeggen: we houden de kop wel op het zeetje.' Een vrouw uit De Waal belandde gis teren rond 11.30 uur met haar auto op de kop in de sloot die langs het Oude Dijkje bij De Koog loopt. Een glad wegdek en een doorweekte en ver volgens opgevroren berm speelden daarbij ongetwijfeld een belangrijke rol. De bestuurster en een inzittende wisten eigenhandig uit de auto te komen. Volgens het rapport van de politie kwamen ze met de schrik vrij. De auto raakte door het ongeval vol ledig vernield en moest door het autoschadebedrijf van Toon Schoen maker worden afgevoerd. Ifoic (Foto Joop Rommets) - Wat zijn die wegen toch glad hé. Ja. Hans Kreeft komt al met de bus naar Texel. Huize 'Elba' op Zuid-Haffel kent met ingang van vandaag twee nieuwe bewoners. Het zijn Leo en Hannemieke van der Kuyl uit Den Helder, die de woning hebben ge kocht van Jan en Paula Brouwer. Het Texelse evangelistechtpaar blijft wel mede-eigenaar van Het Kamphuis, het aangrenzende logiesverblijf voor groepen die er bijbelstudie verrichten. Het gebruik van Het Kamphuis zal zo veel mogelijk op de oude voet wor den voortgezet. De nieuwe beheer ders zijn goede bekenden van de Brouwers. 'Ze kwamen al in de jaren zestig bij ons op kamp, later ook als leiding', vertelt Jan Brouwer. 'Jaren geleden hebben ze al eens tegen el kaar gezegd: als Jan en Paula er ooit eens mee stoppen, dan moeten wij Het Kamphuis maar voortzetten. Toen het te koop kwam, hebben ze direct contact met ons gezocht.' De zaak was snel beklonken 'Wij hoef den er geen geld aan te verdienen Veel belangrijker vinden we dat ons werk wordt voortgezet. Daarom blij ven we voorlopig ook vennoot.' Op termijn willen de nieuwe beheerders Het Kamphuis tevens geschikt ma ken voor kleinere gezelschappen, zoals gezinnen. In praktische zin verandert er weinig. De inzameling van tweedehands kle ding voor goede doelen gebeurt vanaf Elba, waar ook het depot is in gericht. De huissamenkomsten op zondagmorgen (aanvang 10.00 uur) zijn voorlopig achter de boekwinkel in de Weverstraat, die 'gewoon' ei gendom blijft van de Brouwers. Jan en Paula zijn nog op zoek naar nieuwe woonruimte in Den Burg. Tot ze die hebben gevonden, wonen ze boven de winkel. Volgens traditie bindt het eerste elf tal van ZDH op nieuwjaarsdag de strijd aan met een elftal van gewezen sterren uit de eigen gelederen. De wedstrijd op het veld aan de Witte- weg in Den Hoorn begint om 14.00 uur Na afloop worden de glazen ge heven om te toosten op het nieuwe jaar. Als er één Texelaar is die aanspraak mag maken op het predikaat ouwe taaie, dan is het wel Sijp van Egmond uit De Waal die zaterdag zijn hon derdste verjaardag vierde. Pagina 7 Nadat hij eerder al driemaal met een oud tractortje naar Assen was gere den om de door de Duitsers te werk gestelde Texelaars van hulpgoederen te voorzien, maakte Jaap Schoorl in maart 1945, aan het eind van de hon gerwinter, nogmaal een verre tocht. In Schiedam haalde hij acht ton ko len op om het gemaal van De Cocksdorp weer op gang te helpen en op die manier de aardappeloogst in Eierland te redden. Pagina 9 (Advertentie) WIJZIGING 0PHAALR0UTES HUISVUIL zie pagina 6 (Advertentie) Cfrtu ZmrL jrrrii fa bal bjrt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd'1 Folder verknjgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Een brand die in de nacht van dins dag op woensdag woedde in de spouwmuur tussen de woningen Korfbaeck 3 en 5 in Den Burg heeft voor flinke schade gezorgd. Grote vlammen waren er niet, maar de- rookontwikkeling was enorm en om de brandhaard te bereiken zag de brandweer zich gedwongen de prefabwand met koevoeten af te breken. De bewoners bleven onge deerd. Om de brand van bovenaf te kunnen bestrijden, werd ook een deel van de dakpannen eraf gehaald. De blus werkzaamheden namen biigevolg veel tijd in beslag. De brandweer rukte vlak na 4.00 uur uit, toen nog in de veronderstelling dat het om niet veel meer dan een schoorsteen brandje ging. Uiteindelijk kon de laat ste ploeg echter pas rond half acht weer naar huis. Naar de oorzaak valt slechts te gissen. Ook de gevolgen waren niet direct te overzien, maar alleen al de enorme rookschade maakt het onwaarschijnlijk dat al snel weer in de huizen kan worden ge woond De bewoners, de paren Krijnen-De Ridder en Hoogerheide (van wie de laatste op familiebezoek aan de overkant was), zijn voorlopig - mede dankzij bemiddeling van de Stichting Salvage-ondergebracht in bungalows op De Krim en De Witte Berg. ^aurts jrxrl I la b4 bjrL In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 1 januari zal er een gecombi neerde krant verschijnen op donderdag 4 januari Advertenties voor deze krant kunnen dinsdag 2 januari tot 17.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 1