m 'vr lm 0 BAS Texelse landbouw in 2000: goede groeiomstandigheden, maar een veel te natte herfst De houten bijl en de elvenbank CS ROOKGASSEN on VAN ONZE WATEROVERLAST 'Houwes' op Waalenburg .TEXELSE Bowling Blikvanger COURANT aooi EM DAARNA AT TE KONEN GELAST IK EEN IEDER TOT HET DRINKEN VAN 30 GLAIEM WATER PER DAG// DE OPSLAGVERGUNNING VOOR DE JUTTERS IS GELUKKiG OP TÜD GEREGELD SHIT/ mm WORDTZUIPEN VERZUIPEN Geslaagd 'Horeca speelt in op nieuwe doelgroepen' Feest in de Molenstraat bij terugkeer Hans VRIJDAG 29 DECEMBER 2000 Het aantal landbouwbedrijven op Texel is in de laatste dertig jaar met honderdvijftig afgenomen. Die trend zette zich voort in 2000 en zal zich in de toekomst blijven voort zetten. Want de ontwikkelingen gaan door. Bij de blijvers is be hoefte aan uitbreiding van de productiemiddelen. Zo is er nog steeds vraag naar grond. Het gevolg was dat de prijzen oplie pen tot ƒ55.000,- en meer per hec tare. Ook werd er geïnvesteerd in melk- en suikerbietenquotum, producten met een redelijk rende ment. Er wordt volop gezocht naar streekeigen en nieuwe producten. Met het aanbieden door hoeve Labora van ijs dat is gemaakt van koeienmelk werd het aantal producten vergroot. Met als gevolg dat de kapitaalsbehoefte in de land bouw verder toenam. Quoteringen bij de aardappelen zijn er niet. Wel wordt door de handelshuizen gewerkt aan verlaging van het areaal. Dit met als doel de vraag naar pootaardappelen in overeenstemming te brengen met het aanbod. Alleen dan is een rede lijke opbrengstprijs te verwachten. De techniek schreed opnieuw voort. Dit jaar werd op het bedrijf van de familie Rutten in de Eendracht de eerste melkrobot op het eiland in ge bruik genomen. Nieuwe machines met hightech werden ingezet voor de verzorging en het oogsten van ge wassen. Op het gebied van gewas bescherming, mineralen en milieu wordt er hard gewerkt om te voldoen aan eisen die steeds hoger worden gesteld. In 2000 werd ieder hectare snijmaïs gespoten met minder dan één kilo actieve stof. Werd hier niet aan voldaan, dan werd er gekort op de akkerbouwpremie. Spuitvrije zo nes zijn toegepast om de kwaliteit van het slootwater te verbeteren. Steeds meer afnemers weten wat er vanaf het zaaien tot en met het afle veren is gebeurd met het landbouwproduct. Gevolg is dat de agrariër steeds meer moet registre ren. In de melkveehouderij vindt het zelfde plaats. De belangstelling voor randen- en graslandbeheer van de percelen neemt toe. Hierdoor wordt er ingespeeld op de veranderingen die de gemeenschap vraagt, Groeiomstandigheden Gunstig waren de groei omstandigheden voor de gewassen op Texel. Dit gold zowel voor het grasland, de akkerbouwgewassen als de bloembollen. De regen viel op lijd. Dit resulteerde in redelijk goede opbrengsten aan aardappelen, bie ten, bollen, granen, gras en snijmaïs. Een echte droogteperiode kende Texel in 2000 niet. Te veel regenwa ter viel er in de herfst, met als gevolg dat niet alle gewassen geoogst kon den worden. Alles is er aan gedaan om de oogst van aardappelen, bloembollen, suikerbieten, witlof- Dennen en wortelen te redden. Dit 'ukte slechts ten dele. Nog steeds staan er gewassen op het veld die niet meer geoogst kunnen worden, tooral in de lelieteelt is de schade jroot. Een te groot oppervlakte staat log op het veld. Nog niet duidelijk is loe het afkomt met de geplante nar cissen. Alles wijst erop dat minimaal 15 tot 20 procent is verzopen en geen opbrengst gaat geven in het nieuwe jaar. Door de nattigheid is er praktisch geen wintergraan gezaaid. Dit bete kent dat zomergraan en wellicht gras zaad het areaal gaan invullen. Rundveehouderij Het aantal bedrijven met melkkoeien neemt gestaag af. Op meerdere be drijven worden de stallen hierdoor niet meer gebruikt. Alternatieven zijn er niet of nauwelijks. Met de verkoop van het melkquotum worden de in komsten laag. veelal zelfs lager dan de vaste kosten. Wel wordt het melkquotum van de overblijvende bedrijven - die quotum bijkopen - steeds groter. Een gunstige ontwik keling om het rendement te doen vergroten. Dat de melkkoeien op Texel goed produceren blijkt uit een overzicht van de fok- en controlevereniging. Bij de eerste 25 bedrijven uit het district Kop van Noord-Holland, Wieringer- meer en West-Friesland staan vijf Texelse bedrijven. Het betreft de be drijven van Koos Tjepkema uit De Waal, waar de koeien in 351 melk- dagen 11.294 kilo melk met 4,25% vet en 3,46% eiwit gaven; Edo Rutten uit de Eendracht (342 melk- dagen, 10.698 kilo melk met 4,37% vet en 3,62% eiwit); de inmiddels als rundveehouder gestopte Carlo Veeger uit De Westen (351 melk- dagen, 11.888 kilo melk met 3,84% vet en 3,26% eiwit); Peter Smit van de Pontweg (319 melkdagen, 9759 kilo melk met 4,46% vet en 3,57% eiwit) en Jaap Eelman uit Oosterend (329 melkdagen, 10.107 kilo melk met 4,42% vet en 3,46% eiwit). Het rendement van zoogkoeien is matig, mede doordat er ingeleverd moest worden op de zoogkoeien- premierechten. Met het afsluiten van overeenkomsten voor het grasland- beheer kunnen de inkomsten iets verbeteren. Toch blijft dit een bedrijfs tak waaruit moeilijk een inkomen is te halen. Iets beter was de mest- stierenhouderij, maar ook deze veehouderijtak geeft lage bedrijfsre sultaten. Schapenhouderij Andere rassen dan de Texelaar doen steeds meer hurt intrede op het ei land. De verwachting van deze ver andering is een hoger inkomen met een lagere arbeidsbehoefte per schaap. Gelukkig trokken de prijzen aan het eind van het seizoen voor de lammeren wat aan, waardoor het houden van schapen weer iets meer perspectief kreeg. Met behulp van onderzoek zal worden getracht om het gebruik van echt Texels lamsvlees te doen vergroten. Akkerbouw Vrij laat begonnen de voorjaars werkzaamheden in de akkerbouw. Na een winterperiode zonder vorst bleef de grond vrij nat. Te vroeg be werken van te natte gronden gaf ook in 2000 een ongunstig resultaat ten aanzien van de ontwikkeling en de uiteindelijke opbrengsten van de ge wassen. Aardappelen en bieten maar ook in het voorjaar gezaaide gewas sen ontwikkelden zich slecht, aange- Door een game van 223 en een serie van 725 van Rinse Dijt wist Speel kwartier donderdagavond in de bowlingcompetitieJTiet 5-0 te winnen van Hordifood. Hans Paul Ooster haven wist ook een serie van 725 te gooien, maar kon daarmee niet voor komen dat TZN in het stof beet tegen Badweg Sportief; Verder versloeg Visvogels Nooitgedacht met het mi nieme verschil van 32 pins. Uitslagen: De Koogel-Heksenketel 2-3, Badweg Sportief- TZN 4-1; Drogisterij Mets-A)l Stars 2-3; Pet's Place-Sommeltjes 3-2; Nooitgedacht-Vis- vogels 2-3; Hordifood-Speelkwartier 0-5. Uit nood genereert men kracht. Van de nood een deugd maken. Oh, al die schitterende spreekwoorden die we als kind met vele dubbele bete kenissen aanhoorden. Wie uit een zieke den een hakbijl zaagt, zoals Marcel Tielemans deed, en die dan achteloos achterlaat tussen de den nen, die moet beloond worden. Hij wekt werelden van sprookjes op. Het is een schitterende hakbijl en direct verbeeldt mijn nichtje zich dan ook dat de reus van Klein Duimpje juist in dit bos zijn hol heeft gemaakt. Ik knik en wijs haar hoe krachtig de bijl is. 'Hij kan jouw hoofd in één keer er af hakken', zegt ze opgewekt en kijkt voor de zekerheid nog even naar mijn hoofd. Ze weet eveneens met een absolute stelligheid dat de hou ten trein, die zich ook ergens tussen de dennen bevindt, de trein van de dwergen van Sneeuwwitje is en dat de dwergen net allemaal zijn uitge stapt, omdat ze zagen dat Sneeuw witje al hun spullen had gebruikt. 'Sneeuwwitje is ergens bij de zee, ze woont nu in het kasteel dat we van de zomer hebben gemaakt, in die linkerzijkamer.' Ze rent van me weg, voelt aan de bijl, kijkt weer naar mijn hoofd. 'Hij kan ook je armen en be nen afhakken, maar dan kun je niet meer lopen.' 'Dat zou jammer zijn', reageer ik nuchter, 'want dan kon den wij met meer samen over het eiland rennen.' We dwalen verder door het bos en zien een rij afgehakte boomstam men als kleine stoeltjes vlak naast elkaar staan.'Elvenbankjes', wijst mijn sprookjesgerichte nicht. Ik slik nog net de zin in dat elvenbankjes eigenlijk paddestoelen zijn. 'Ze zijn gemaakt door de duingod en jij mocht helpen.' Ik knik. Door haar manier van kijken en door de enorme bijl van Tielemans zwerf ik even over de wereld en gedenk de plaatsen waar ik zelf met veel zorg een kunstzin nig visitekaartje achterliet. Op een strand hoog in Schotland werkte ik drie volle dagen aan een reusach tig zandkasteel, ver weg van de vloedlijn, zodat het mogelijk heel lang zou bestaan. In Ierland sta pelde ik zowel in het noorden als in het zuiden stapeltjes stenen en schikte daar om heen een cirkel van kleinere steentjes, steeds in de zelfde volgorde en zoekend naar de meest volmaakte vormen. In IJsland bouwde ik met lava en ontwierp een spookhuis vol griezelige ingangen en bekleedde het met kussendik gif groen mos. Het rees op aan de rand van een krater en we verbeeldden ons dat het bewoond was geweest door vuurgeesten. In Griekenland kraste ik een schilderij in de rotsen en in Finland bouwde ik een boom hut. Door al deze herinneringen weet ik weer hoe gelukkig ik word van dit soort ondernemingen. Mijn nichtje draaft alsof zij een paard is langs de vloedlijn, op zoek naar Sneeuwwitje. Dan ontdekt ze een grote hut van oude planken, ge maakt op het strand, en rent van me vandaan. Wanneer ik daar een korte tijd later aankom, schikt ze verza melde flessen alsof ze er al jaren woont. Ze wijst me een boomstronk en een vel plastic als zitplaats en stapelt de houtjes voor een vuurtje. 'Ik was hier gaan wonen en ze zei den dat er een bijl in het bos stond en dat je verschrikkelijk moest op passen', zegt ze en schudt met een geroutineerd gebaar een fles heen en weer en schenkt die uit in een paar verkreukelde papieren bekers. 'Kwalwater', zegt ze en houdt haar hoofd even schuin om te peilen of ik daar iets op terug te zeggen heb. 'Dat moet je drinken wanneer je de elven wilt zien.' Ik haal mijn 'zoge- naamd'-truc uit en drink met volle teugen.'Ik weet heus wel dat je niet echt drinkt', zegt ze kribbig, 'grote mensen doen alles zogenaamd.' 'Grote mensen die zandkastelen bouwen of kapbijlen maken niet', zeg ik met grote overtuigingskracht. Dat is een ander soort groot mens. 'Daarom woon je zeker op Texel', zegt ze. 'Want mijn moeder vindt jou gek.' Ik verslik me, neem bijna een echte slok van het kwalwater en kijk haar met opgetrokken wenkbrau wen aan. 'Ik geloof dat ik de reus van de kapbijl naar je moeder ga sturen', zeg ik. Ze grinnikt en her schikt de verzamelde rotzooi in de hut. We besluiten opgewekt om er voorlopig te blijven, zelfs zó lang tot haar moeder ongerust wordt en ons zal gaan zoeken. Dana Rover zien een te natte ondergrond ongun stig is voor het wortelstelsel. Te weinig zuurstof in de bewortelbare zone geeft snel geelverkleuringen en onvoldoende plantontwikkeling. Uit eindelijk waren de verschillen in kilogramopbrengst weer erg groot. Binnen de akkerbouw wordt steeds gezocht naar gewassen die de lage kilogramprijzen van granen kunnen opvangen. Ook de sterk wisselende opbrengstpriizen van aardappelen vragen om gewassen met een beter rendement. Geen eenvoudige op gave. Bloembollen Afhankelijk van het assortiment wor den in de bloembollenteelt nog rede lijke opbrengsten behaald. Bij de nar cissen was de prijs gemiddeld genomen lager. Ditzelfde gold voor bepaalde soorten lelies. Tulpen ble ven evenals hyacinten redelijke veel opleveren. Ook voor de bloembollentelers blijft het van groot belang dat er goede kilogrammen worden gehaald. Te vaak vallen de opbrengsten tegen. Tot besluit In het rapport 'Met het oog op mor gen' heeft een groep jonge Texelse agrarische ondernemers aangegeven mogelijkheden te zien voor de toe komst, ook in een veranderende maatschappij. Niet iedereen wil deze uitdaging aangaan. Het gevolg is dat het aantal ondernemers in de land bouw steeds kleiner wordt.. De blij vers gaan over tot schaalvergroting. Ook wordt naarstig gezocht naar al ternatieven. De vereniging van kampeerboeren heeft daarom ge vraagd om uitbreiding van het aantal kampeerplaatsen en deze vraag on derbouwd met een rapport. In het komend jaar moet elk land bouwbedrijf een mineralenboek- houding voeren. Ook met het regis treren van de gewasbescherming smiddelen wordt ernst gemaakt. Sommige ondernemers zien deze veranderingen als een bedreiging, terwijl anderen de uitdaging graag aangaan. Zeker voor Texelse agrariërs liggen er mogelijkheden om de toekomst met vertrouwen tege moet te treden, mits er tijdig op de te verwachten veranderingen wordt in gespeeld. Eenieder wens ik een goed maar vooral gezond 2001 Jan Koolhof «3 Kis EN IK GEET HET GOEDE VOORBEELD WEER HET VERKEERDE GLAS JACCO ;QUO VADiS /NOG EVEN EEN Buk naar rechts :ongens,dan zit l DEZE QUICK-SCAN VER 00K WEER OP 7ERER WEERZO Quick- auicK-SloW Scan CONTR A Astrid van der Vis van B B Van der Vis en Den Boer Accountants en Adviseurs heeft met succes haar opleiding tot mediator afgerond. Een mediator bemiddelt in conflicten, waarbij het de bedoeling is dat de partijen zelf, zonder tussenkomst van de rechter, tot een oplossing komen. Van der Vis wordt ingeschreven in het register van mediators van het Neder lands Mediation Instituut. Geen jaar van snelle groei, maar in 2000 hadden de meeste horecaondernemers niet te klagen. Dat constateert Jook Nauta, voorzit ter van Horeca Texel. 'Verschuivingen in de markt, bijvoorbeeld de seizoensverbreding waardoor een ander publiek naar Texel komt. ma nifesteren zich de laatste jaren steeds sterker. In het algemeen zie je toch dat de restaurants en de uitgaans- bedrijven hierop proberen in te spe len. Met name de logiesverstrek- kende horeca heeft behoorlijk geïnvesteerd in kwaliteit. Ondanks een flinke toename van het aantal stoelen, stemt de bezetting in het al gemeen naar tevredenheid. Mensen eten vaker buiten de deur. Natuurlijk zijn er altijd ondernemers die klagen, met name in de natte horeca Dat heeft alles te maken met het verdwij nen van de oude doelgroepen, de grote groepen jongeren. Maar ook zij weten dat iedere ondernemer hoort in te spelen op de verschuivingen in de markt.' Op Oudejaarsdag verlaat Hans Kreeft uit Den Burg de welbekende BUS van SBS 6. Hij heeft zijn vaste voornemen om het vier maanden uit de houden dus waargemaakt, met hulp van een omvangrijke, deels Texelse achterban die hem de vereiste populariteit heeft be zorgd door veelvuldig op hem te stemmen. Als dat gedurende de laatste dagen in voldoende mate doorgaat, is de kans niet gering dat hij op Nieuwjaarsdag als een ver mogend man op Texel terugkeert want dan heeft hij de hoofdprijs van ƒ600.000,- gewonnen. Maar ook zonder dat grote bedrag is er alle reden voor feestvreugde want Kreeft vangt in elk geval ƒ50.000,- omdat hij vorige maand tot populair ste passagier werd uitgeroepen en vervolgens lang genoeg in de gratie bleef. Wie Hans (nog) rijker wil maken moet dus op hem (blijven) stemmen, wat simpel mogelijk is door telefoon nummer 0909-0311 te draaien. De spannende ontknoping van het BUS-avontuur voltrekt zich zondag avond in Hilversum vanaf 21.00 uur tijdens het slotprogramma dat live door SBS6 wordt uitgezonden. Af hankelijk van de gebleken aanhang zal met tussenpozen telkens één van de vier nu nog in de bus zittende pas sagiers (Zoe. Sandra, Koen en Hans) worden weggestuurd totdat de laat ste als winnaar is overgebleven. De slotuitzending en het feest daarna worden door diverse familieleden en bekenden meegemaakt. De volgende ochtend zal in Hilversum een pers conferentie worden gegeven en daarna komen Hans en aanhang naar Texel. De bedoeling is dat de veelbe sproken BUS-passagier om 17.00 uur wordt Ingehaald bij zijn woning in de Molenstraat in Den Burg en dat zoveel mogelijk van zijn vrienden en kennissen daarbij aanwezig zullen zijn. Rond 18.00 uur zal Kreeft offici eel een cheque van ƒ6.000,- over handigen voor het Papoeastudie fonds van de Stichting Nieuw- Guinea. Een witte kerst heeft Texel niet beleefd, maar het was wel even winter. Een paar nachten lichte vorst was voldoende om het on diepe water van het natuur monument Waalenburg begaan baar te maken. Dus dienden zich hier al gauw de eerste schaatsers aan (foto). Ook op het Vlak in de duinen bij Den Hoorn was het houwes De vreugde was echter van korte duur want gisteren waren de temperaturen al weer boven nul en veroorzaakten re gen en ijzel het nodige ongemak. (Foro Harry Graaf)

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 5