Teleurstelling over beperkt aantal ligplaatsen bassin Reserveren via internet slaat aan Waalders trots op 'hun' krasse honderdjarige Geld geschenken FITT, Rabobank en Kabel naar goed doel Wat ik zeggen wou... Binnenburg 6 Klaverjassen en receptie in Bethel Méér schepen in verenigingshaven, maar: Nieuwe leiders klaverjasstrijd Winterbosloop op oudjaarsdag Programma zaalvoetbal Burgemeester in bestuur NH gemeenten Gasten weten website WV te vinden TEXELSE y couRANT Bneven van lettnBuilen vtrmh>-oorJcli)U:-;id is de revbtuc Wij zijn mensen Het is van alle tijden dat we dingen willen aanpakken en veranderen. We hebben de behoefte tijdens ons leven 'iets neer te zetten', vaak in de letterlijke zin en bij voor keur op onze eigen manier en zonder betutteling door anderen. We worden daar het liefst niet in gehinderd, maar.Soms staan wetten en prak tische bezwaren in de weg. De ongekende welvaart geeft ons de mogelijkheid om het vernieuwen groot aan te pakken. Dus we verbou wen, veel en overhaast en natuurlijk buiten het seizoen. Dat gaat vaak goed, maar soms ook mis. In de Binnenburg dreigt het goed mis te gaan. Te laat is gezien dat het Polder huis, de hervormde kerk en Binnen burg 6 samen zo'n mooi geheel vor men. Het huis heeft niet alleen een mooi ingedeelde voorgevel, maar ook beide zijgevels passen knap bij de omgeving, zowel aan de kant van de kerk als aan de zijde van de Burgwal Er is in deze rubriek al met veel liefde over dit pand geschreven. Het is weinig opbouwend en onzinnig om hier zomaar te gaan slopen. Waar een wil is moet het natuurlijk mogelijk zijn om het geheel te renoveren, zonder de kwaliteit van het mooie gevelbeeld aan te tasten. Intussen blijft het on begrijpelijk dat de monumentale sta tus niet ruim op tijd is veilig gesteld. De Texelse Courant van 24 november meldde als voorpaginanieuws: 'Monumentencommissie kan pand Binnenburg niet redden', en in het onderschnft bij de bouwkundige te kening: 'Het college wil daaraan mee werken'. Met andere woorden: ons gemeentebestuur, dus de raad en het college en de raadscommissies, straffen de burgers en kiezen voor een historisch misser en hebben tot nu toe geen enkele visie en bestuurs kracht getoond. Het is een teleurstel lende vaststelling aan het begin van deze eeuw. Hans de Beurs, Leny van 't Noord- ende, Jan Wolkers, Janien de Bruin en Jan Vlaming en nog circa 330 an deren, hoofdzakelijk Texelaars, on dertekenden deze ingezonden brief die is opgesteld door Michel Binsbergen en Theo Timmer. De handtekeninglijsten liggen ter inzage bij de redactie van de Texelse Cou rant. jaar zijn dat de vrijwilligers van de WMT, die een muziek-boekenbon ter -waarde.van 25,- ontvingen. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt dinsdag 4 januari een klaver- jasdrive gehouden. Deze begint om 20.00 uur. Een dag later, op woens dag 5 januari, begint in hetzelfde ge bouw om 20.00 uur een nieuwjaars receptie voor bewoners van Eierland en andere belangstellenden. VRIJDAG 29 DECEMBER 2000 fenk en Marry Smit hebben de lei- ling genomen in de strijd om het ëxels kampioenschap klaver assen. In de derde ronde behaalde lit koppel deze week 6675 punten. 5p de avond zelf reikten ze met Jeze score niet hoger dan de ne- jende plaats, maar aangezien lanny Pranger en Janka Daalder iet er lelijk bij lieten zitten, kreeg iet algemeen klassement nieuwe roplopers. Pranger en Daalder lakten terug naar de negende ilaats. Ir deden zich sowieso flinke veran- leringen voor in het klassement. Zo tegen Wil Derksen en Peter van ieerwaarden, het koppel dat de lerde ronde won, van de zeventiende aar de vijfde plaats. Ook de num- ners twee van de avond, Freek teeger en Nico Ooyevaar, deden loede zaken. Zij behaalden 7069 lunten en klommen van de achtste aar de derde plaats. Bram van der ■inde en Lieuwe van der Veen grepen Ie derde plaats in de ronde en staan iu achtste. Chris Schraag en John 'laming scoorden met 6992 punten veneens hoog. De tweede plaats in iet klassement werd hun deel. Ook ïerda Veeger en Fenny Caspers 6787 punten) en Muus Smit en Jos 'eeger (6781) lieten zich allerminst ennen Hoewel de verschillen iets groter werden, hebben zelfs de num mers tien - met een achterstand van iets meer dan 1100 punten - nog alle kans om de titel te grijpen. Stand 1 Henk en Marry Smit. 20.437 punten; 2.Chris Schraag en John Vlaming, 20,303; 3.Freek Veeger en Nico Ooyevaar. 20.156; 4 Jan en TheoZijm, 19.789; 5.Wil Derksen en Peter van Heerwaarden, 19 672; 6.Jaap en Theo Witte. 19 490; 7 Janka Daalder en Janny Pranger. 19.390; 8 Bram van der Linde en Lieuwe van der Veen, 19.369; 9.Nel van der Veen en Wil Maas, 19.341; 10 Nel Koomen en Arend Dijker, 19.338 In de Dennen wordt zondag 31 de cember, op oudjaarsdag, de Sport- shop Texel Winterbosloop gehouden. Jongens, meisjes, mannen en vrou wen strijden in diverse categorieën om de prijzen of proberen gewoon een zo snel mogelijke tijd te lopen. Als extra festiviteit worden alle sport verenigingen uitgenodigd leden af te vaardigen voor een loop over 4,1 ki lometer. De snelste twee tijden wor den opgeteld, waardoor een klasse ment kan worden opgemaakt. Voor de snelste vereniging is er een spe ciale bokaal. Ook de nummers twee en drie krijgen een prijs. Om de con currentie tegemoet te komen is AV Texel uitgesloten van deelname. Wel mogen individuele leden van de atletiekvereniging meedoen voor een andere vereniging, mits ze er lid van Woensdag 3 januari NIOZ 1 -Oosterend 5 18.30 ZDH 3-De Krim 5 19.25 Mantje 1-Jelleboog 1 20.15 De Koog 1-Klif 1 21.05 Oosterend heeft zaaldienst. Donderdag 4 januari De Krim C1 -Klif C2 18.45 De Krim 3-Texel'94 6 19.25 zijn. Inschrijven kan vanaf 10.00 uur in hotel Bos en Duin aan de Bakken- weg Het inschrijfgeld wordt eenma lig verhoogd ten behoeve van de in Den Burg aan te leggen atletiekbaan. De jeugd tot en met 16 jaar betaalt 5.-, het inschrijfgeld voor volwasse nen bedraagt 7,50. Om geld in te zamelen worden tevens oliebollen verkocht en aan de man gebracht. Het startschot klinkt om 11.00 uur, de jeugd start één minuut later. De categorieèn waarin wordt gelopen zijn: jongens en meisjes tot en met 9 jaar: 1250 meter; tot en met 12 jaar 2500: meter; tot en met 16 jaar, recreantenen sportteams4,1 kilome ter; vrouwen, vrouwen-veteranen, mannen en mannen-veteranen..8.2 kilometer. Sportshop Texel stelt di verse prijzen beschikbaar Voor meer informatie kan contact worden opge nomen met Cees Timmer, tel. 318 512. AV Texel heeft ook een website: www.avtexel.net. Jelleboog 3-Mantje 2 20.15 Klif 3-De Koog 3 21.05 Texel'94 heeft zaaldienst. Vrijdag 5 januari De Koog E1-Oosterend E1 16.45 Texel'94 D1 -Texel'94 D2 17.25 De Koog 2-Texel'94 1 18.15 De Krim 1-Oosterend 1 19.05 Casino 1-De Koog 1 20.00 Klif 1-Jelleboog 1 20.50 Texel'94 2-Mantje 1 21.40 Jelleboog 2-Klif 2 22.30 Klif heeft zaaldienst. Burgemeester Joke Geldorp- Pantekoek Is gekozen in het dagelijks bestuur van de Vereniging van Noord- Hollandse Gemeenten (VNHG). In deze functie is zij verantwoordelijk voor Milieu en Waterstaatszaken. Gel dorp is benoemd tot 1 december 2004. De VNHG is een provinciale afdeling van de VNG, de Vereniging van Neder landse Gemeenten, die de belangen van alle ruim 500 gemeenten in ons land behartigt. Het VNHG-bestuur vergadert onder voorzitterschap van mr. M H. Kamphuis, burgemeester van Amstelveen, maandelijks in het stadskantoor te Beverwijk. De eerst volgende bestuursvergadering is op 10 januari 2001. De Stichting Passantenhaven is te leurgesteld nu is gebleken dat in het voormalige passantenhavén niet voldoende ruimte is voor de verwachte 250 ligplaatsen, maar 'slechts' 230. Dat zijn er overigens nog altijd 10 meer dan in de oude situatie. Hoopgevend is dat in de toekomstige haven van Water sportvereniging Texel 220 schepen passen, 20 meer dan voorheen. Het wateroppervlakte van het oude PEN-bassin is weliswaar veel groter dan dat van de voormalige pas santenhaven, óndèr het oppervlakte is de ruimte veel kleiner. Nu de haven vorm krijgt blijkt dat de taluds flauwer aflopen dan voorzien en soms zelfs bijna horizontaal zijn en dat de bo dem plaatselijk met stenen is bedekt, waardoor er minder ruimte is om af te meren. 'Daarover kunnen we nie mand verwijten maken, het is ge woon een tegenvaller', constateert Jook Nauta, voorzitter van de stich ting die de passantenhaven gaat ex ploiteren. 'De hogere inkomsteh die de extra ligplaatsen zouden opleve ren, moeten we nu missen. Dat is jammer, want we willen nogal wat in vesteren in de haven. Er komt een nieuw havengebouw en er komt een elektronisch circuit.' Zeer ambitieus is een systeem waarmee passanten met een soort elektronische sleutel gebruik kunnen maken van douche, water, eleciteit en toilet. Voorzienin gen als deze zullen er, ondanks de tegenvaller, toch wel komen. 'We moeten de zaak met al te dramatisch voordoen. Ik denk dat het fenomeen seizoensspreiding zich ook in de pleziervaart steeds meer manifes teert. En voor passanten is er in ge val van nood. zoals ook in het verle den vaak gebeurde, wel een plaatsje in de verenigingshaven te vinden, al zal de overgang niet meer zo vanzelf sprekend zijn als in het verleden. De verenigingshaven komt op de plek van de voormalige passantenhaven. Als gevolg van de doorbraak, waar door er een kade wegvalt, zou het aantal ligplaatsen afnemen tot 175. Doordat de verenigingsleden gemid deld met kleinere boten varen, kun nen er straks 220 in plaats van 200 liggen. Kregen de verenigingsleden tot voor kort vaak een wisselplaats toegewezen, in de toekomst zal een vaste box meer regel dan uitzonde ring zijn. Het boeken van vakanties via inter net, een service die sinds kort ook door de WV wordt geboden, blijkt aan te slaan. De nieuwe website van de eilandpromotor is nog maar een maand actief, toch komen er via internet elke dag al gemiddeld tien boekingen binnen. 'We zijn er niet ontevreden over en denken dat het er snel meer zullen wor den', verwacht VW-directeur Veronica Bos. De vernieuwde website wordt dagelijks drie- tot vierhonderd keer geraadpleegd. Bovendien komen er dagelijks zo'n honderd e-mailtjes binnen. De trend dat langere vakanties steeds vroeger en kortere verblijven steeds later worden geboekt zette door in 2000. Met als resultaat dat voor de komende zomervakanties al heel wat accommodaties zijn gereserveerd. Het aantal boekingen door de WV nam het afgelopen jaar toe met tien procent Met name buiten het hoofd seizoen weten steeds meer gasten het eiland te vinden. Héél goed aan geslagen is een arrangement dat in samenwerking met damesblad Libelle werd georganiseerd, dat loopt van december tot maart, en waarbij tegen een scherpe prijs verblijf én kennismaking met Texelse producten wordt aangeboden. Het leverde de WV in de rustige periode 2.000 extra boekingen op, bovenop een aantal van 15.000. Aanzienlijk meer boekin gen kwamen binnen via de reisbu reaus. waar de WV ook folders heeft liggen. 'Veel mensen, vooral degenen die nog met eerder op het eiland zijn geweest, kiezen voor het gemak van een reisbureau. Het kost natuurlijk extra provisie, maar het levert wel een extra boeking op, en daar gaat het uiteindelijk om.' Drukker waren ook de kerstdagen, volgens Veronica Bos omdat deze mooi na het weekend vielen. Daar door was het met kerst ook iets druk ker dan rond oud en nieuw. Stond de eilandpromotor rond de vorige jaar wisseling in het nieuws met de toekomstvisie, op de rand van de overgang van 2000 naar 2001 is het opvallend stil rond dit thema. 'Het rapport ligt bij de gemeente, nu is het college aan zet.' Links: het pand Binnenburg 6 in aanbouw, rechts de voorgevel toen deze nog in originele staat verkeerde. (Cored*- HanS oc Beurst Als er één Texelaar is die aanspraak mag maken op het predi kaat ouwe taaie, dan is het wel Sijp van Egmond uit De Waal die zaterdag zijn honderdste verjaardag vierde. Niemand her innert zich een Texelaar van die leeftijd met een zó grote gees telijke en lichamelijk vitaliteit. Van Egmond woont nog zelfstan dig, beweegt zich zonder veel problemen, heeft plezier in het leven en steekt zijn mening over allerlei zaken niet onder stoe len of banken. Hij ziet terug op een sober leven van hard wer ken op diverse boerenbedrijven, maar weet zich ook nu nog srima te vermaken hoewel hij geen speciale hobby's heeft. Van Egmond, sinds 1989 weduwnaar, is afkomstig uit Wassenaar. Op zijn twintigste ging hij op Texel wonen loen zijn vader een boerenbedrijf be gon in De Witte Hoek. Drie jaar eer der had hij al kennis gemaakt met het eiland, toen hij op bezoek ging bij een kameraad die op 'Grietjeshoeve' woonde Sijp trad in de voetsporen van zijn vader en maakte de ontwik keling van de agrarische bedrijfstak mee met al zijn ups en downs. Graag vertelt hij nog over de eerste koeien die hij kocht, wat mogelijk was om dat genoeg mensen borg voor hem wilden staan. Aanvankelijk had hij volgens eigen zeggen geen rooie cent, maar er waren altijd wel men sen die vertrouwen in hem hadden en wilden helpen. Paardenman De aanschaf van een trekker was een gewichtig moment, maar hij is een paardenman in hart en nieren en vond het heel erg dat hij toen zijn drie paar den moest wegdoen. Van Egmond was en is gezegend met een prima gezondheid. Ziek is hij ei genlijk nooit geweest. Toch heeft hij ooit drie weken op bed gelegen. 'Om dat ik veel te hard had gewerkt. Toen we aan het zichten waren viel ik neer, uitgeput. Ik moest rusten en de bu ren schoten te hulp'. Hij trouwde in 1928 en er kwamen kinderen: doch ter Fij, die nu 69 is en zoon Nico, nu 68. In 1952 kwam hij van Eierland naar Tienhoven. Sijp van Egmond kreeg recht op AOW toen deze oudedags voorziening juist van kracht werd. Hij heeft dus nooit premie betaald. De laatste fase van zijn leven heeft van Egmond in De Waal gewoond, de eerste tien jaar in het voormalige huis van 'meester' Keijser. Toen de bejaardenwoningen aan het Vermaningspad gereed kwamen ver huisde hij daarheen en zit er nog steeds. Vanuit die thuisbasis vertrok hij tot voor kort nog regelmatig met de brommer maar dat is er het afge lopen jaar niet meer van gekomen. Ook het lopen gaat moeizamer. 'Als ik opsta ben ik erg stram maar als ik eenmaal in beweging ben gaat het nog aardig. Ik moet altijd eerst even warmlopen, net als een koude mo tor'. Portret Zaterdagmiddag was Van Egmond het middelpunt van een feestelijke receptie in dorpshuis De Wielewaal. Voorzittter Rob Lutke Schipholt van de Waalder dorpscommissie uitte zijn trots over de aanwezigheid van een 100-jarige binnen de dorps gemeenschap en zag een speciaal voordeel. 'Ik ben zelf zestig jaar, dat is met erg jong. Maar in vergelijking met u ben ik een snotneus. Dank zij u voel ik me dus jong'. De voorzitter liet Van Egmond een fraai portret onthullen dat Cécile de Boer van de hoogbejaarde had gemaakt. Het krijgt een plaatsje in het dorpshuis en een foto ervan kreeg Van Egmond zelf mee. De jarige was er matig over te spreken. 'Wel duidelijk, maar met mooi', zo oordeelde hij, waarmee hij bedoelde dat het een knappe teke ning was maar dat hij zelf vond dat hij er niet erg voordelig op stond. Het Koninklijk Texels Fanfare zorgde voor een aubade, waarbij KTF-voorzitter Van Sambeek een gelukwens uit sprak. Al eerder had de 100-jarige een schriftelijke felicitatie namens de ko ningin gehad: 'Hare majesteit de Ko ningin heeft vernomen dat u op 23 december a.s. de leeftijd van 100 jaar hoopt te bereiken. De Koningin wil u met deze bijzondere verjaardag graag van harte feliciteren en heeft mij verzocht u haar beste wensen te zenden'. De burgemeester kon wegens vakan tie niet present zijn op de dag zelf maar was tevoren al op bezoek ge weest om een boeket rozen in een kristallen vaas met het gemeente wapen te overhandigen. lewoners van de Texelse Reede aan de Hatfelderweg werden door FITT verrast met een tafelvoetbalspel, dat vrijdag met veel en- housiasme in gebruik werd genomen door (in willekeurige volgorde) Romke Dijkstra, Hennie Drijver, Patrick van de Kamp, Jan Frans laveman, Anton van der Meer, Coby Sabelis en Fred van Leersum. troio geianr nmiremvmi Relaties van de fysiotherapeutische instelling FITT kregen bij de traditio nele kerstborrel in het centrum aan de Schoorwal dit jaar geen geschenk naar huis Reden was dat de praktijk had besloten het geld dat normaal aan de cadeautjes wordt besteed dit maal voor een goed doel te bestem men. Een traditiebreuk die overigens met instemming werd begroet door de relaties van FITT. Joop Steenvoort, Freerk Broekstra en de overige me dewerkers besloten dat het geld ten goede moest komen aan de bewo ners van de Texelse Reede, afdeling Hatfelderweg, in de vorm van een sportief cadeau Een soortgelijke geste deed Kabelkrant Texel, die het jaarlijkse geschenk aan de adverteer ders, opofferde voor een geste aan oudere Texelaars. Gebruikers van Tafeltje Dekje kregen een kerststol aangeboden en bewoners van Ver pleeghuis Texel een doosje kerst chocolade. Medewerkers van de Rabobank hadden een leuk presentje voor de bezorqers van de Warme Maaltijden Voorziening (WMT) in petto. Al een aantal jaren verstuurt de Rabobank geen kerstkaarten meer. Het geld dat daarmee wordt uitge spaard gaat naar een goed doel. Dit Van Egmond werpt een kritische blik op het getekende portret dat Cécile de Boer middenvan hem maakte. foto: Ham m G-aaf) 's Morgens had de 100-jarige het druk met het beantwoorden van telefonische geluk wensen.

Texelsche Courant | 2000 | | pagina 7