'OZ-belasting verdubbelt bij verplaatsing raadhuis' (jrom TjwartsJ'exeh 'in het Heldenontvangst voor Buswinnaar Hans Kreeft Schermutseling op haven Oudeschild Inspraakbijeenkomsten op 11 januari 'Meer bruinvissen in de Noordzee' Onder de pomp Grimmige sfeer escaleert Zuster Arsène overleden Vooroorlogse schuur alsnog in vlammen op Poes ontzet 'Volendam' geen aanleiding voor veiligheidscontroles 1-1-2 Burgemeester verscheurt kerstkaart Pelagia rond Afrika Mooiste konijn TEXELSE^COllRANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11543 TEXELSE DONDERDAG 4 JANUARI 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spmbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Een nieuw raadhuis op een andere plaats kost ongeveer ƒ36 miljoen. Uitbreiding op de bestaande plek in combinatie met het aantrekkelijker maken van de Groeneplaats is de helft goed koper en wordt mede daarom door het college, gesteund door een meerderheid van de gemeenteraad, bepleit. Burgemeester Geldorp zei gisteren iets over de financiële consequen ties van de beide opties. Omdat voor de nieuwbouw of verbouw geen extra uitkeringen aangetrok ken kunnen worden, zullen de kos ten geheel door de gemeente zelf gedragen moeten worden. In het geval van uitbreiding op de huidige plaats (kosten ƒ18 miljoen) wordt de Onroerend Zaak Belasting met 45% opgetrokken. Bij nieuwbouw komt daar nog 42% bij, en zal deze belasting dus meer dan verdubbe len. Het college ontkent echter dat het op deze wijze de verplaatsing van het raadhuis naar een andere plek tot elke prijs wil voorkomen. Geldorp: 'Wij stellen alleen maar voor wat wij het beste vinden. Het laatste woord is aan de gemeenteraad. Als die an ders wil en de financiële consequen ties aanvaardt, komt er nieuwbouw'. Bij het laten berekenen van de finan ciële effecten van verplaatsing van het raadhuis, is geen rekening gehou den met de eventuele opbrengst van het vrijkomende terrein als daar win kels en woningen tot stand worden gebracht. Het college ziet deze nieuwbouw met 2itten, wijzend op het feit dat de oppen/lakte aan winkel ruimte in Den Burg nu al aan de hoge kant is. Ook woningbouw heeft vol gens b en w meer haken en ogen dan in het recente verleden door sommi gen is gesuggereerd. Ook de ver wachtingen van de opbrengst van de grond zijn minder hoog, althans er wordt niet op gerekend dat de kos ten van nieuwbouw er aanzienlijk door worden gedrukt. Los daarvan vindt men het slopen van het in 1968 gebouwde en in 1989 ingrijpend uit gebreide raadhuis ongewenste kapitaalsvernietiging. Tot dusver heb- Het aantal bruinvissen in de Noord zee zit in een stijgende lijn. Dat valt onder meer af te leiden uit het aantal dieren dat in 2000 op het eiland is aangespoeld. Normaal gesproken zijn dat er tien, maar het afgelopen jaar waren dat er dertien. 'Dat het dode dieren betreft mag nog zo triest zijn, het geeft wel aan dat het beter gaat met de bruinvissenstand. Want hoe meer dode dieren, des te meer levende zwemmen er rond in de Noordzee. En dat is goed nieuws', constateert bioloog Arthur Ooster- baan van EcoMare, die de oorzaak vooral zoekt in de verbeterde kwali teit van het zeewater. Gevaarlijke stoffen, zoals PCB's en zware meta len zouden daarin minder voorko men. De aangespoelde bruinvissen zijn voor onderzoek overgebracht naar het Natuurhistorisch Museum in Leiden, waar de doodsoorzaak wordt vastgesteld. Dat zijn vergiftigde stof fen, maar ook 'normale' aandoenin gen aan de luchtwegen, zo blijkt uit onderzoek. rfl p±. Oude tijden herleven Ja, ter Rede van Texel werd altijd al gevochten ben burgemeester en wethouders de meerderheid van de raad achter zich. Alleen de Partij van de Arbeid heeft zich uitgesproken voor nieuwbouw op een andere plaats. De Texelse gemeenschap lijkt over de keus verdeeld. Er zijn nogal wat men sen die vinden dat alleen nieuwbouw op enige afstand van het centrum afdoende mogelijkheden oplevert, zowel voor het raadhuis zelf als voor een succesvolle herinrichting van de Groeneplaats. De Stichting Dorps herstel heeft ervoor gepleit daarvan inelk geval met bij voorbaat af te zien en heeft wat dat betreft zijn zin gekre gen, want het college sluit die oplos sing niet uit,al heeft het een andere voorkeur. Zelfs heeft men al een (zeer voorlopig) idee hoe die vergroting gestalte moet krijgen: door uit- bereiding naar achteren in de vorm van een vleugel met twee bouwlagen in het park. Méér raadhuis, op wat voor wijze dan ook, is in elk geval nodig. Niet alleen omdat er nu al ruimtegebrek is, maar ook omdat de organisatie en inrich ting in verband met de nieuwe 'publieksbalie' ruimte vraagt. Het college vindt het bovendien gewenst om het Centrum voor Werk en Inko men (vroeger Arbeidsbureau) in het raadhuiscomplex te integreren. Revitalisering Van belang is dat ook het college wil dat de Groeneplaats weer een leven dig ontmoetingscentrum wordt. Daarom is in de voorlopige financiële planning twee miljoen gulden uitge trokken voor 'revitalisering' van dit plein. Hoe het ook afloopt, achteraf moet niemand kunnen zeggen dat het al lemaal van bovenaf is bekokstoofd. Het college vindt het vraagstuk ge wichtig genoeg om het aan het volk voor te leggen. Donderdag 11 januari zullen inspraakbijeenkomsten wor den belegd. Om 14.00 uur begint in het raadhuis een bijeenkomst voor genodigde organisaties en personen die al in een eerder stadium plannen en ideeën hebben geopperd ten aan zien van raadhuis en Groeneplaats, zoals Jook Nauta met zijn rapport 'Het hart hersteld' en mensen die daarop reageerden met andere plan nen. Om 19.30 uur zijn alle andere mensen welkom die geïnteresseerd zijn in het vraagstuk. Hans Kreeft, de Texelaar die na een verblijf van 121 dagen als winnaar en f650.000,- rijker uit De Bus van SBS 6 stapte, is op nieuwjaarsdag door zijn eilandgenoten als een held bin nen gehaald. Bij zijn woning in de versierde Molenstraat werd hij opge wacht door een gröte schare enthou- sias'e Texelaars an wie velen zijn verrichtingen tijdens het Busavontuur met stijgende spanning hadden ge volgd en die via de telefoon hun stem op hem hadden uitgebracht. Nadat Kreeft al eerder tot populairste pas sagier van De Bus was gekozen, en daarmee f50.000,- opstreek, over troefde de Texelaar tijdens de slot- uitzending op oudejaarsavond de andere nog zittende buspassagiers op overtuigende wijze en incasseerde daarmee de hoofdprijs van f600.000, -. Een ontknoping die werd bijgewoond door vrienden en familie, die aanwezig waren tijdens de slot- uitzendmg, waarbij heel wat traantjes vloeiden. Een emotioneel weerzien ook voor familie, vrienden en kennis sen, die voor Kreeft een daverende ontvangst, met vuurwerk en al, in petto hadden. Zijn populariteit bleek eens te meer uit de vele handtekenin gen die hem werden gevraagd, met name door de jeugd. Op de klanken van 'Poen. Poen, Poen, Poen' en 'Busje komt zó', ten gehore gebracht door Frans en Lies, wandelde de ver mogende tv-ster De Witte Burcht bin nen, om daar felicitaties en geschen ken in ontvangst te nemen en de champagnefles te ontkurken. Het feestvarken had zelf ook een cadeau meegebracht, in de vorm van f6.000,-voor het Papoeastudiefonds van de Stichting Nieuw Guinea, een bedrag waarvan dertig leerlingen een jaar naar school kunnen. Represen tant Harry de Graaf, die eigenlijk niets moet hebben van programma's als De Bus, bekende zelf ook ijverig te hebben meegestemd, om de popu lariteit van Kreeft op het vereiste peil te brengen. Meer over de belevenis sen en toekomstplannen van Hans Kreeft elders in deze krant Een 53-jarige man uit De Koog die adviseur is bij een rondvaartbedrijf in Oudeschild heeft bij de politie aangifte gedaan van mishande ling. Dit nadat het vrijdag op de haven van Oudeschild tot een handgemeen was gekomen met de exploitant van een ander rond- vaartschip. Maar ook deze Oude schilder ondernemer heeft aan gifte gedaan van mishandeling. De ruzie is een uitvloeisel van de grimmige sfeer in de rondvaart- branche. Het handgemeen ontstond rond half twee, toen de adviseur van de ene schipper toekeek hoe de exploitant van het andere schip mensen op de haven benaderde. Dit naar aanlei ding van klachten van klanten die zich beklaagden over de agressieve wijze waarop ze zouden zijn tege moet getreden. Volgens de exploi tant van dit schip ging de 53-jarige man voor een reclamebord van zijn bedrijf staan, waarop de exploitant informeerde wat de Koger kwam doen en hem naar het eigen schip verwees. Toen de man uitlegde dat hij wilde weten wat de exploitant tegen de klanten zei, ontstond er een woor denwisseling die uitmondde in een handgemeen waarbij werd geslagen en geschopt. Volgens de Koger ons- tak de Oudeschilder in blinde woede en sloeg en schopte hij op hem in, waarna hij door de broer van deze exploitant zou zijn ontzet. Om te voorkomen dat zijn maat verwondin gen zou oplopen, schoot de Koger hem vervolgens weer te hulp. Maar volgens de Oudeschilder was het juist de man uit De Koog die de eerste klappen uitdeelde en werd hij daarbij geholpen door de broer. De Koger liep verschillende kneuzingen en blauwe plekken op en kreeg van een arts het advies een poosje rust te houden. De Oudeschilder kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Volgens deze exploitant stelde het incident niet veel voor, maar toen hij te horen kregen dat er aangifte tegen hem was gedaan, is hij ook zelf naar de politie gestapt. Die heeft de zaak in onder zoek. Na een periode van ziekte is dins dag in Beverwijk zuster Arsène op 83-jarige leeftijd overleden. Zij hoorde tot de Zusters van de Aller heiligste Verlosser die decennia lang actief zijn geweest in de be jaarden- en andere maatschappe lijk zorg op Texel. Met haar medezusters Arnulpha en Nicolien verliet zij in april vorig jaar het eiland om de levensavond te gaan doorbrengen in het rusthuis 'Sancta Maria' in Beverwijk. De drie zusters waren al veel langer geleden met pensioen gegaan, maar bleven actief in het verzorgingstehuis Sint Jan, waar zij zich met allerlei kar weitjes bezig hielden, zoals het inza melen en verzenden van gebruikte kleding ten bate van de Stichting Mensen in nood. Arsène werd op 4 oktober als Marie Antoinette Elisabeth Fiorina Van- MB Een uitslaande brand met een rook kolom die tot in Den Burg te zien was, heeft op oudejaarsdag even na het middaguur een schuur bij hoeve Klein Zeeland in polder Het Noorden nage noeg geheel in de as gelegd. De brandweer was snel ter plaatse, maar kon het gebouwtje en de erin gepar keerde auto niet meer redden. Het betrof een vooroorlogse schuur. De voorganger van de boerderij ging tij dens de opstand van de Georgiërs in april 1945 in vlammen op, maar de schuur werd destijds gespaard. Wat de oorzaak van deze brand was, staat niet vast. Ook de precieze schade kon nog niet worden vastge steld. landeghem geboren in het Belgische Ingelmunster maar groeide op in Frankrijk en had de Franse nationali teit. Toen ze werkte in een sanatorium maakte ze kennis met de Zusters van de Allerheiligste Verlosser, de orde waarbij zij zich later aansloot. Arsène werkte vervolgens in de verpleging, onder andere in Brussel. In 1946 kwam zij naar het kleine klooster dat de orde had in De Cocksdorp en hield zich bezig hield met allerlei vormen van sociaal-maatschappelijk werk. Toen het kloostertje in 1957 de deu ren sloot verlegde zij haar werkterrein naar het toen nog aan de Molenstraat staande huize Sint Jan in Den Burg. Voor haar verdiensten werd zij onder scheiden met de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Zuster Arsène, die 83 jaar is gewor den. wordt zaterdag begraven te Heemskerk, na een rouwdienst die om 11.30 uur begint in de Laurentiuskerk aan de Ant. Verheren straat. De brandweer is dinsdag in actie ge komen om een poes uit een boom te bevrijden. Het verstijfde dier was ge signaleerd in de boomtop tussen Hotel Den Burg en een naburig pand Met een hoogwerker van de ge meente lukte het om het dier onge deerd naar beneden te krijgen De rampzalige brand in een horecabedrijf in Volendam waarbij jongelui om het leven kwamen of zwaar werden gewond, is voor de gemeente Texel geen reden voor extra controles of andere brand veiligheidsmaatregelen in de Texelse horecagelegenheden. De eenvoudige reden is dat die controles al regelmatig plaatsvin den. Zo is brandweercommandant Dick Jongeneel de afgelopen zomer in Den Burg en De Koog op pad ge weest om te bepalen of het in de ca fés en disco's goed zat wat betreft nooduitgangen, vluchtwegen en brandveilige inrichting en versienng. Het ging om naleving van de voor waarden van de gebruiksvergunning die alle horecabedrijven met een be paalde personencapaciteit moeten hebben. In enkele gevallen was er iets mis met de vluchtwegen, wat tot aan schrijving en opnieuw controle leidde. Burgemeester Joke Geldorp vindt dat de taak van de overheid hiermee ophoudt. 'Verder is het een verant woordelijkheid van de exploitant zelf. Als die de nooduitgangen weer vol zet met allerlei spullen zodra de con troleur is vertrokken, kan men dat de overheid met kwalijk nemen'. Brandweerman George Eelman kampte met een lekke slang tijdens de bestrijding van de brand. DAAR RED JE LEVENS MEE (foto Joop Romnwts) Tijdens de persconferentie van gisteren heeft burgemeester Joke Geldorp een anonieme kerstkaart die aan het gemeente bestuur was gestuurd, demon stratief verscheurd. Op de kaart had de afzender zijn gram geuit over de plannen om op Texel huizen te bouwen voor 250 asiel zoekers, gevolgd door het verwijt dat de jonge woningzoekenden van Texel géén huis krijgen. De onbekende had een duidelijk oordeel over deze opvang van asielzoekers: 'Jullie kunt ze beter in zee dumpen'. Daaruit mag echter niet worden ge concludeerd dat men blijft afwachten als exploitanten onwillig zouden blij ken. 'De houding van de bezoekers van de bedrijven is ook belangnjk. Als die menen dat er in een bedrijf sprake is van een gevaarlijke situatie, moe ten ze de exploitant aanspreken en als dat met helpt naar mij toekomen', aldus Geldorp Gisteren om 12.16 uur is het onderzoeksvaartuig 'Pelagia' van het NIOZ vertrokken voor een weten schappelijke vaartocht van vijf maan den rond Afrika. Telkens wisselende groepen wetenschappers, technici en studenten, zullen gedurende de reis van 20.000 mijlen door Europese wateren, de Atlantische Oceaan, In dische Oceaan, Rode Zee en Middel landse Zee allerlei vormen van zee- onderzoek verrichten. Pagina 5 De kersttentoonstelling van klein- dierenveremging H en O in Den Hel der is voor Stendert Tjepkema bijzon der succesvol verlopen. Nadat een grijze Vlaamse reus van de Texelse fokker als beste uit de bus was ge komen in zijn eigen categorie, werd het dier vervolgens door de keur meesters uitgeroepen tot het mooi ste konijn van het hele evenement. Een bijzondere prestatie, want fok kers uit het hele land hadden niet minder dan 331 konijnen ingezonden. Pagina 7 (Advertentie) ^ki Jjürt- f/rrli t» bet bjru Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een tolder van NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1