LAAT ONS WEER DE BEEST UITHANGEN Temperatuur zeewater opnieuw erg hoog Nieuwe couveuse ambulance dankzij sponsors Jan Zijm wint oudejaarsloop 1-1-2 •TEXELSE COURANT' Oude cactus bloeit uitbundig De Cocksdorp loopt uit voor playbackshow Nomineren voor sportverkiezingen Brand Schoudieck: oorzaak 'dubieus' Politie Schiphol wint Texelse zaalvoetbalstrijd GIRO 4868 (Foto Bart Bosch) met geld van de Lions werd aan- het zó lang duurde getten ver te boven ging. Het wach- DONDERDAG 4 JANUARI 2001 Ambulancedienst Texel beschikt sinds vrijdag over een nieuwe transportcouveuse. De kosten voor de voorziening worden gedra gen door de Lionsclub, de Stich ting RAB, Teso en de ambulance dienst. De oude couveuse, die jaren geleden geschaft, was aan vernieuwing toe. Het apparaat was verouderd en nieuwe onderdelen waren nauwelijks meer te krijgen. Toen de serviceclub dit hoorde werd contact opgenomen met de andere sponsors en ambu lance-exploitant Paul Smidt, om tot de aanschaf van een nieuwe over te gaan. Dat was ongeveer anderhalf alvorens de nieuwe couveuse in ge bruik kon worden genomen, houdt geen verband met onwil van de spon sors, maar met de aard van de inves tering. Want een soortgelijke vervan ger van de oude couveuse, die ook wel in de ziekenhuizen wordt ge bruikt, kost ongeveer ƒ50.000,-, een investering die de beschikbare bud- Ten overstaan van sponsors demonstreert ambulancechauffeur Sjoerd Eelman de nieuwe transportcouveuse van Ambulancedienst Texel. (Foto Gerard Timmerman) 'Het liep lekker', luidde het nuch tere commentaar van Jan Zijm, na afloop van de door hem gewonnen Sportshop Texel Winterbosloop. Met zijn eindtijd van 31.38 minuten was hij niet alleen de snelste vete raan in deze zevenentwintigste editie, maar bleef hij heel verras send ook de winnaar bij de (jon gere) senioren, Lutz Lohse, met zesendertig seconden voor. Als nummer drie eindigde Rien Brou wer, die op zijn beurt slechts zes seconden hoefde toe te geven op Lohse. Er werd dus fel gestreden op de laat ste dag van het oude jaar. Dat ge beurde op een parcours dat in ver band met de slechte stukken in het Oud en mooi gaan vaak niet samen. Voor de lidcactus van Klaas en Ina van der Werf in De Koog geldt dat echter met. De plant is maar liefst 50 jaar oud, maar bloeit nog elk jaar overvloedig. Van der Werf kreeg de plant een jaar of acht geleden van de familie Bruin uit Den Burg. maar die was waarschijnlijk niet de eerste ei genaar. De cactus staat 's zomers in de tuin bij de bungalow aan de Orchismient maar wordt in septem ber in de warme serre gehaald. Vanaf dat moment krijgt hij van Ina eens per week lauw water en vloeibare mest. De aldus gekoesterde plant blijft daardoor flink doorgroeien een heeft nu een doorsnee van één meter. In oktober verschijnen de eerste knop pen en in december bloeit hij zó uit bundig dat je meer bloem dan blad ziet. Op de foto de 50-jarige cactus met de 78-jarige Ina. Foto Harry do Graat) oude traject opnieuw moest worden uitgezet. Dat was gelukt, zij het dat nu negen kilometer moest worden gelopen, eén meer dan in de voor gaande afleveringen. Niet voorkomen kon worden dat het op sommige plekken spekglad was, vooral waar de Randweg moest worden overge stoken. Zand, zaagsel en waarschu wingen zorgden er echter voor dat iedereen op de been bleef. De zon zorgde voor een aangename tempe ratuur en organisatie en deelnemers spraken dan ook van 'ideaal loop- weer'. De jeugd tot en met 9 jaar moest een ronde van 1250 meter afleggen. Het laatste stuk was aardig blubberig, maar dat weerhield Bart de Lugt er met van om in 5.18 minuten de over winning voor zich op te eisen. Knap tweede in 5.55 werd Mathijs Witte, die Mark Schoo (5.59) nog net van zich af kon schudden. Bij de meisjes won Johanna Wouda in 5.34. Jelle Lubach won overtuigend bij de jeugd van 10 tot met 12 jaar. Voor de 2500 meter had hij slechts 10.17 nodig. Jan Sierd Wouda volgde in 10.40, Floris van Schaick werd derde in 10.56. Bij de junioren van 13 tot en met 16 jaar, die 4500 meter moesten overbruggen, arriveerden de favorie ten als eerste aan de streep Joris Ellen won bij de jongens, Eva van Zoonen was het snelste meisje. De wedstrijd bij de vrouwen, die 9 kilometer aflegden, was een overkantse aangelegenheid. Eerst bij senioren was Ursula Sikkens uit Nijmegen (40.27), maar zij kon het niet bolwerken tegen de snelste ve teraan, Hanny van der Weide uit Den Helder, die met 38.54 net als vorig jaar alle vrouwen te snel af was De nodige aandacht trok de compe titie tussen de sportverenigingen, waarbij de tijden van de snelste twee DAAR RED JE LEVENS MEE ten was op de komst van een transportcouveuse, die speciaal voor gebruik in Afrika is ontwikkeld. Een eenvoudige couveuse, maar die vol ledig voldoet aan de eisen die de ambulancedienst eraan stelt: het op een verantwoorde wijze overbrengen van te vroeg geboren baby's naar het ziekenhuis in Den Helder. Alleen is de aanschafprijs van het apparaat met ƒ18.000,- een stuk lager De investering kwam tot stand zon der hulp van verzekeraar Univé. Ge zien het bescheiden aantal keren dat de couveuse wordt gebruikt, wil de zorgverzekeraar er met aan mee betalen Smidt:'Maar het is toch een voorziening die we, zeker gezien de eilandsituatie, met kunnen missen. In de periode dat we over de couveuse beschikken is deze toch een keer of tien gebruikt. Je hoeft er maar éen leven mee te redden. De eerste baby die er in heeft gelegen, werkt nu bij Albert Heijn. Toch leuk als ik daar boodschappen doe.' De oude couveuse heeft al een nieuwe bestemming. Via een Texelaar die bij Artsen Zonder Grenzen werkt kwamen de Lions erachter dat er in Zo'n driehonderd deelnemers en toe schouwers hebben de jaarlijkse playbackshow in het Eierlandsche Huis tot een enorm succes gemaakt. Gezelligheid was natuurlijk troef, maar ook de kwaliteit was in de meeste gevallen erg hoog, aldus or ganisator Els Ooyevaar. 'Mensen blij ken zich toch ieder jaar weer beter voor te bereiden Het wordt steeds professioneler.' Er waren twintig optredens te bewon deren, aangekondigd door presenta tor Marco van Sambeek. 'Méér kan eigenlijk met. want voor de kleintjes wordt het dan wel erg laat. Dit jaar hoefden we gelukkig niemand teleur te stellen, maar vorig jaar waren er zelfs méér dan twintig aan meldingen.' Afrika grote behoefte bestaan aan transportcouveuses als deze. Alvo rens het Texelse apparaat naar de Tropen gaat, zal deze eerst grondig worden opgeknapt. De jury - bestaand uit Jan Driehuis, Anneke Saai en Frank Klaassen - had een moeilijke taak. Nummer één bij de soundmixers (de artiesten die zelf zongen) werd Roland Bisschop. Dat was een grote verrassing, want het Texelse hoofd van Rijkswaterstaat had afgezien van de organisatie nie mand verteld dat hij zou meedoen. Hij nam plaats in de zaal als toeschou wer en moest na te zijn 'opgepiept' door een in het complot zittende col lega plotseling voor een spoedgeval weg. Toen hij kort daarna als Ronnie Tober op het podium verscheen, werd het zijn vrouw bijna te veel Niet in de prijzen viel Frans Stolk. Hij oogstte echter veel bewondering door maar liefst drie nummers van de Dubliners te vertolken en zich daar bij niet te laten beaeleiden door mu ziek op band, maar door een heuse begeleidingsgroep, bestaand uit Johan Ran, Jan Beijert en Gerhard Smeenk. Uitslag Soundmixshow: 1 Roland Bisschop met Ronnie Tober, 2. Inge van den Bent met Krezip, 3.Joanna Zijm, Frieda Keizer en Rian Westdorp met TLC. Playbackshow kinderen t/m 12 jaar: 1 .Marianne Langeveld met Shania Twain, 2.Linda de Ridder, Mariëlle Bonne, Lisette Bonne en Angela Koster met Bullit Proof; 3 Groep Martijn van der Linde met Follow that dream. Playbackshow oudere kinderen en vol wassenen. 1 Evelien Westdorp met Tina Turner; 2.Lianne Hooyschuur, Barbara Dubbelt en Janet van den Bent met Leann Rimes; 3 Silvya Steenhuizen en kinderen met Pater Moeskroen. van elke club over 4,5 kilometer bij elkaar werden opgeteld. Het werd een ongelijke strijd, want van de snel ste drie lopers waren er twee lid van Wielervereniging Texel. Met 31.20 hielpen Jan Zijm en Rien Brouwer hun vereniging aan de eerste prijs. Ook de tweede prijs ging naar twee wielren ners. Harry Kingma en Dirk Vinke lie ten samen 34.32 noteren. Derde wer den de voetbalrecreanten van De Waal (36.08), die zich lieten vertegen woordigen door Pieter Jan Kooger en Gerard Appelman. De duizend oliebollen die door leden van de atletiekvereniging waren ge bakken, vlogen vóór, tijdens en na afloop van de wedstrijd als warme broodjes over de toonbank, wat een aardige financiële injectie betekende voor de nieuw aan te leggen en zo fel begeerde kunststof atletiekbaan. Uitslagen 1250 meter - Jongens t/m 9 jaar. I.Bart de Lugt. 5 18; 2 Mathijs Witte. 5.55,3,Mark Schoo. 5.59. 4.Paul ter Steege. 6.51 (buiten mededin ging Robin Schoo (10 jaar). 5.42 Meisjes" I Johanna Wouda. 5.34, 2500 meter - Jongens t/m 12 jaar 1.Jelle Lubach. 1017. 2.Jan Sierd Wouda, 10.40, 3 Floris van Schaick. 10 56. 4 Patrick Zi|m, II 08; 5.Jozef Pieter Buijsman, 11.59, 6.Hans van Franeker, 13.15. 4500 meter - Jongens t/m 16 jaar: 1. Joris El len, 16.46; 2.Hendrik Arendsen, 19.44 Meisjes t/m 16 jaar I.Eva van Zoonen, 17.16. Recreanten 1.Harry Kingma. 16 42; 2.Jaap Witte. 17.29; 3.Pieter Jan Kooger. 17.32; 4.Jonathan Lim. 18.34. 5 Gerard Appelman. 18.36. 6.Arie de Ridder. 19.03 9 kilometer - Dames. I.Ursula Sikkens (Nijmegen), 40 27; 2 Margot v/d Ven, 40.37. Dames-veteranen: 1.Hanny v.d Weide (Den Helder), 38.54; 2Wietske Sikkens (Heerenveen). 40.37; 3.Jeanette ter Steege, 41.16, 4.Laurien Bakker. 41 48; 5.Erna Kuip. 46 20; 6.Annelies Graaf, 46.58. Heren-veteranen: I.Jan Zijm, 31.38. 2.Dick van der Weide (Den Helder). 33 313 Pierre Bonnet, 34.47,4.Piet Bakelaar, 34.50; 5.Dirk Vinke, 37.40, 6 Tob Teisman. 37 19. Heren 1 Lutz Lohse. 32.14; 2.Rien Brou wer. 32.30; 3.Menno Goénga, 38.40; 4.Ruud Meedendorp, 53 03. Wie worden de sportman, de sport vrouw, de sportploeg en het sport talent van het jaar 2000? Die vraag wordt op zaterdag 27 januari beant woord, wanneer in Question Plaza de jaarlijkse sportverkiezingen plaatsvin den. Dat gebeurt op feestelijke wijze, met muzikale medewerking van The Small Buzz. Voor het zover is, moet nog heel wat knopen worden doorge hakt. De Texelse sportverenigingen hebben een formulier in de bus ge kregen waarop ze kunnen aangeven wie ze willen nomineren. Maar ook particulieren mogen iemand voordra gen. De nominaties moeten voor 8 januari in het bezit zijn van Henk de Vries, de voorzitter van de jury (Hout manstraat 44,1792 BC Oudeschild). De jury, die verder bestaat uit verte genwoordigers van de Sportraad en de Texelse media, komt op 10 januari bijeen om te bepalen welke personen en teams zullen meedingen naar de prijzen. Tijdens de verkiezingsavond in Question Plaza wordt ook een publieksprijs uitgereikt. Wie die krijgt, wordt bepaald door het aanwezige publiek, dat via een stemmachine z'n voorkeur kan aangeven. Twee vuilcontainers in een steegje op de hoek Schoudieck-Paelwerck hebben in de nieuwjaarsnacht vlam gevat. Het vuur sloeg over naar de betimmering van een wo ning en een schuur, waartegen de containers stonden opgesteld. De betimmering zal moeten worden vervangen. Een woordvoerder van de brandweer noemt de oorzaak 'dubieus'. Toen de brandweer aan de Schoudieck 2 was gearriveerd, res teerden van de groene en grijze con tainers met meer dan de wieltjes. Vandaar dat het volgens de woord voerder moeilijk is te achterhalen of de brand is veroorzaakt doordat een vuurpijl op de containers is terecht gekomen, of dat het om een moed willige actie gaat. De schade be draagt enkele duizenden guldens. Het was de enige brand die in de nieuwjaarsnacht moest worden ge blust. De brandweer werd daarnaast nog twee keer opgeroepen nadat automatische brandmelders waren geactiveerd, maar daarbij bleek het alarm telkens 'loos' te zijn. De Luchtvaartpolitie Schiphol heeft het zaalvoetbaltoernooi ge wonnen dat donderdag en vrijdag in sporthal Ons Genoegen werd gehouden. Het organiserende Texelse politiekorps kwam niet verder dan de vierde plaats. Toch deelde ook het eiland in de feest vreugde, want het team van Schip hol stond onder leiding van oud- Texelaar Wim Jas. Tien teams, verdeeld over twee poules, startten donderdag om 9.00 uur met de poulewedstrijden. Er ont wikkelde zich een spannende strijd, waarbij de Texelse politie verrassend sterk voor de dag kwam In de eer ste wedstrijd werd een ruime 3-0 winst behaald op de politie van Den Helder, waarna in een zeer span nende tweede wedstrijd ook de win naar van vorig jaar, de politie van Amsterdam, werd geklopt: 3-2. In de derde wedstrijd bleek de politie van Alkmaar net iets te sterk: 0-1In poule B won het Marine Beveiligmgs Korps (MBK) drie wedstrijden op rij en was daarmee al vrijwel zeker van een plaats in de kruisfinales. Op de tweede dag plaatste Texel zich voor de kruisfinales door het team van de Politie Sportinstructeurs met 7-1 van het veld te vegen. Door Alkmaar te verslaan, voegde ook Amsterdam zich bij de laatste vier. In poule B toonden het MBK en de Luchtvaartpolitie zich de sterkste. In het vervolg verging het de Texelaars beduidend minder. Eerst toonde Schiphol zich beter (2-0), waarna Amsterdam in de strijd om de derde en vierde plaats revanche nam voor het verlies van een dag eerder (4-2). De finale tussen Schiphol en het MBK was zinderend. Na het laatste fluit signaal stond het 3-3 en moesten strafschoppen de beslissing bren gen. Het MBK benutte er één en omdat Schiphol er twee van de drie in schoot, ging de titel voor de derde maal naar de mannen van de Luchtvaartpolitie. Coach Jas mocht de bijbehorende prijs in ontvangst nemen uit handen van het afdelings hoofd van de Texelse politie. Jack Heerlien. De wedstrijden stonden onder de uitstekende arbitrale leiding van Texelaars Ben Gerritsen en Ben Molanus en Jan Snapper uit Den Helder. Eindstand 1 Luchtvaartpolitie Schiphol; 2 Marine Beveiligmgs Korps: 3 Politie Amsterdam; 4.Po litie Texel. 5 Politie Alkmaar; 6.Politie Heiloo. 7.Politie Kennemerland; 8.Politie Den Helder; 9.Politie Sportinstructeurs, 10.Politie West- Friesland Oost. HELP DE DIEREN UIT DE BIO-INDUSTRIE EN VRAAG EEN GRATIS ACTIEPAKKET AAN (020) 463 89 24 OF VIA WEBSITE WWW WAKKER0IER.NL I STICHTING WAKKER DIER De resten van de vuilcontainers voor de verkoolde planken. De temperatuur van het water in het Marsdiep was vorig jaar met een gemiddelde van 11,9'C erg hoog. Zó hoog zelfs, dat 2000 het één-na-warmste jaar was sinds in 1861 met de metingen werd be gonnen. Alleen in 1999, toen het gemiddelde 12,0 C bedroeg, reikte het kwik nog net iets hoger. Hendrik M. van Aken, als fysisch oceanograaf werkzaam bij het NIOZ, geeft in bijgaand artikel uit leg over de temperatuur van het zeewater rond Texel en de gevol gen voor badgasten, schelpdieren en vogels. In het Marsdiep wordt dagelijks de temperatuur van het zeewater geme ten. Deze waarnemingen begonnen al in 1861 en worden tegenwoordig verzorgd door het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee Uit de dagelijkse waarden wordt de maand- gemiddelde temperatuur berekend. De temperatuur van ondiepe zeeën als de Noordzee en de Waddenzee volgt die van de atmosfeer met een kleine vertraging. In het algemeen loopt de diepere Noordzee hierbij wat achter op de Waddenzee. De maand- gemiddelde temperatuur is een goede maat voor het weer in die maand in het westelijk Wadden gebied. In 1999 leverden de maand- gemiddelden de hoogste jaar gemiddelde temperatuur sinds 1861 Het jaar 2000 was ook erg warm en komt met een jaargemiddelde van 11,9°C op een tweede plaats. Sinds maart 2000 worden de metingen elektronisch uitgevoerd, zodat de fltOZ Texel maandgemiddelde in 2000 gemiddef "i i i i r I I I I I I T jan feb maa apr mei jun jul aug sep okt nov dec Maand De temperatuur van het zeewater rond Texel lag vorig jaar beduidend hoger dan gemid deld. idmflel HIOZ) temperatuur continu is te volgen. Hierdoor krijgen we inzicht in de ver schillen tussen het Noordzeewater (tijdens vloed) en het Waddenzee water (tijdens eb). 2000 begon erg warm door het ont breken van echt winterweer. De maandgemiddelde temperaturen van januari tot maart waren alle boven de vijf graden, 2,5°C boven het gemid delde. Na een snelle opwarming van de zee in mei gebeurde er met veel in juni en was juli relatief koud. De maandgemiddelde temperatuur van hef Marsdiep (16,3°C) lag toen bijna een graad onder het juligemiddelde sinds 1861. In augustus bereikte de zeewatertemperatuur de hoogste waarden, waarna de afkoeling begon. Op 13 december was de temperatuur in het Marsdiep de hele dag nog bo ven de 9°C. De invallende koude leidde daarna tot een snelle afkoe ling. Op tweede kerstdag was de temperatuur in het Waddenzeewater (tijdens eb) afgekoeld tot 2,0°C en het Noordzeewater (tijdens vloed) tot 5,7°C. Met de stijging van de lucht temperatuur volgde na de kerst een kleine opwarming van de zee. Hoewel geen enkele maand in 2000 leidde tot een recordtemperatuur, was het resulterende jaargemiddelde, 11,9°C, zeer hoog. Het komt op de tweede plaats, na 1999 (12,0°) maar vóór 1868, 1989, 1863, 1866, 1990, 1872, 1992 en 1994, de tien warm ste jaren sinds 1861. De hoge tem peraturen aan het eind van de twin tigste eeuw kunnen niet direct worden toegeschreven aan klimaat verandering door het C02-effect. In eerste instantie zijn lokale effecten, het weer in de omgeving van Neder land, verantwoordelijk voor de tem peraturen van het omringende zee water. Terwijl we het afgelopen jaar (januari-maart) een zeer warme win ter meemaakten in het Marsdiep, waren de temperaturen in Oost-Azië (China, Korea, Siberié) bijvoorbeeld ongewoon laag. De gevolgen van de zeewater temperaturen rond Texel zijn niet al tijd onbelangrijk. De badgasten op Texel geven de voorkeur aan een warme zee in de zomer. Juli zal hen hebben teleurgesteld, terwijl de tem peratuur van het Noordzeewater ook in augustus niet boven de 20°C reikte. De mogelijkheid van jonge schelpdieren zich met succes in de Waddenzee te vestigen - de zoge noemde zaadval - is eveneens afhan kelijk van de temperatuur van het zeewater. De zaadval van mossels, kokkels en nonnetjes verloopt in het algemeen slecht als de voorgaande winter warm was. Waarschijnlijk wor den er dan te veel opgegeten door overlevende roofdieren als garnalen en kreeftjes. De warme wintermaan den van 2000 hebben inderdaad ge leid tot een slechte zaadval. Op ter mijn zal dit z'n (negatieve) uitwerking hebben op zowel de wadvogels als de mossel- en kokkelvisserij. Dat de invloed van temperatuur van het zee water niet onderschat mag worden, moge tot slot blijken uit de conclusie dat deze op zijn beurt de temperatuur van de lucht doet dalen of stijgen, waarvan ook de gewassen in de landbouw de gevolgen ondervinden.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 6