'Treurig voorbeeld van machtsdenken' Cjroen Tivartsjexeh in het harL, Bakkerij keert niet terug in Gouwe Boltje Vrijwilligers werkten aan 'paviljoen' Deuce brtinst Nauta blijft weg bij inspraak raadhuis Staatsbosbeheer kapt 6682 bomen Tijs Blom: bouw Nieuwe Toekomst start half april Rob Rensenbrink verricht aftrap bij SV De Koog Diefstal uit zomerwoning Extra dokbeurt Schulpengat na olielekkage Nieuwe predikanten Gehandicapten Winkels verkocht Fietser gewond bij aanrijding T E X E LS E^COU MNT SUPER DE BOER EUROMASTER OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11544 DINSDAG 9 JANUARI 2001 Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuv/s^tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-22 14 02 75 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar Jook Nauta zal donderdag schitteren door afwezigheid op de hoorzitting die het college houdt over het vraagstuk van verbouw of nieuwbouw van het raadhuis. De reden is zijn ongenoegen over de volgens hem harteloze en onnodig haastige wijze waarop het college de zaak erdoor wil druk ken. Hij vindt de meeste argumenten van b en w tegen ver plaatsing van het raadhuis tendentieus, onvolledig of on juist. 'Een treurig voorbeeld van het verdeel en heers-machtsdenken van het college waarvan je hoopte dat het inmiddels op Texel achterhaald zou zijn'. De oud-wethouder houdt zich al sinds 1994 bezig met de ontwikkeling van het centrum van Den Burg. Hi) liet dooreen stedenbouwkundig bureau de visie 'Het Hart Hersteld' ontwikke len dat voorzag in het buiten beeld brengen van het raadhuis en het door gevarieerde bebouwing aantrekkelij ker maken van Groeneplaats en di recte omgeving. Aanleiding was het distributieplanologisch onderzoek van 1994 dat aangaf dat het centrum van Den Burg een ideaal winkelcen trum zou zijn als een oplossing zou worden gevonden voor de Groene plaats, met het daar staande ge meentehuis als ruimtelijke en functio nele dissonant Eén van de onderdelen van de visie was orrt het raadhuis, dat toen nog als een gege ven werd beschouwd, op te nemen in afwisselende nieuwbouw van wo ningen, winkels en horeca voorzienin gen, zodat het grote donkere gebouw niet meer de sfeer zöu bepalen. Het rapport bracht vele tongen in bewe ging en was aanleiding voor anderen om ook ideeën te spuien maar verder gebeurde er niets mee. Recentelijk werd de toekomst van het raadhuis en omgeving opnieuw aan de orde gesteld, nu door de ge meente zelf. Aanleiding was de ruimtenood. Het college wil uitbrei ding van het raadhuis op de huidige plaats, maar er gaan ook stemmen op om deze gelegenheid aan te grij pen om het probleem echt 'goed op te lossen: een nieuw raadhuis op korte afstand van het centrum en een totaal nieuwe inrichting van de Groeneplaats en het terrein dat na sloop van het raadhuis beschikbaar komt. Kosmetisch Nauta hoopte dat de door hem be gonnen discussie over 'Het Hart' nu alsnog een vervolg zou krijgen en dat een breed samengestelde werkgroep aan de slag zou gaan, zoals was voorgesteld door de Stichting Dorps herstel. Dat zou bovendien goed pas sen in de bestuurlijke vernieuwing volgens de Commissie Elzinga: be leid maken in samenspraak met de burgerij, de zogenaamde interactieve besluitvorming. Nauta is duidelijk boos dat het college de raadhuis vernieuwing buiten een dergelijke discussie wil houden en met voorstel len komt die volgens hem met meer Staatsbosbeheer laat in de Dennen op circa 56 van de 500 hectare een dunning uitvoeren. In totaal wor den 6682 bomen, samen 2328 ku bieke meter hout, uit het bos ver wijderd. Het hout is gekocht en wordt sinds gisteren geoogst door bosonderneming Heykdra uit Otterloo, die hier ƒ9,50 per kubieke meter voor betaalt. Na aftrek van de gemaakte kosten voor het blessen (merken van de te verwijderen bomen), de noodzake lijke administratie en de begeleiding van de houthakkers blijft er netto weinig over. Dit is echter geen be zwaar, vindt SBB, aangezien deze maatregel van belang is voor de toe komst van het bos en de houtoogst eigenlijk bijzaak is. De dunningen moeten ervoor zorgen dat de bomen die blijven staan beter kunnen groeien en het bos zich in de toe komst op natuurlijke wijze in stand kan houden. De verwachting is dat over 25 jaar geen dunningen meer nodig zijn. Alleen om de wegen en Jook Nauta: 'Unieke kans niet laten lopen... zijn dan 'kosmetische maatregelen in de marge'. Hij is er ook slecht over te spreken dat hij nu is uitgenodigd om commentaar te geven op een collegevoorstel waarin totale nieuw bouw van het raadhuis zo negatief mogeli/k wordt afgeschilderd en waarin een behoorlijke ruimtelijke onderbouwing en een ruimtelijke toekomstvisie ten opzichte van beide mogelijkheden ontbreken. In een brief die hij gisteren aan de gemeenteraad stuurde, uit Nauta zijn misnoegen over deze gang van za ken. 'Mijn inziens hoor je zo niet met het Hart van Den Burg en met de betrokken burgers om te gaan. Het staat ook ernstig op gespannen voet met de bestuurlijke vernieuwing waarbij de burgers serieus bij de be sluitvorming worden betrokken om de kwaliteit van de lokale democra tie te verbeteren'. Onjuist Nauta heeft ook bezwaar tegen de 'ongenuanceerde' verhoging van de Onroerend Zaak Belasting die b en w in het vooruitzicht stellen als tot nieuwbouw van het raadhuis wordt overgegaan. Hij stelt dat als de Groeneplaats en het vrijkomende raadhuisterrein een andere bestem ming krijgen zodat kleinschalige horeca, winkels en woningen moge lijk zijn, het terrein acht tot twaalf mil joen gulden kan opbrengen. Hij is het ook met eens met de opvatting van et college dat er meer dan genoeg winkelruimte in Den Burg is, zodat nieuwe winkels op de Groeneplaats paden open te houden zal SBB dan de zaag nog hanteren. Er wordt de komende tijd gedund in het bos ten noorden van De Koog. het zuidoostelijke deel van het Prangerbos (omgeving Mienterglop), een perceel ten zuiden van het Maartenhuis, het Houten Bak|e, tus sen de Monnikenweg en de Kraaien- laan, tussen de Bosweg en Het Lange Stuk, en tussen de Paradijs- weg, Heidvlakweg, Belzenweg en Nattevlakweg. Er wordt begonnen in de omgeving van De Koog. Welke stukken aan bod komen (en in welke mate), is twee jaar geleden tijdens een informatieve rondgang bespro ken met belangstellenden. Daarbij is de afspraak gemaakt dat het beheer in de omgeving van de Fonteinsnol enigszins wordt aangepast, met de bedoeling het dennenbos dat hier groeit zo lang mogeli|k in stand te houden. Volgens plan had er de vorige winter al moeten worden gedund, maar dat werd vanwege de lage houtprijzen uitgesteld. Hierdoor zijn de blessen op de bomen grotendeels overgroeid Daarom hebben mede werkers van SBB deze bomen nu met roze verf gemarkeerd. een bedreiging voor de bestaande zaken zouden vormen. Hij verwijst naar het Bureau MKB Advies dat van mening is dat 1000 m2 horeca en winkels aan de Groeneplaats geen bedreiging vormt voor de bestaande winkels. In tegendeel - die zouden juist profiteren van de grotere aan trekkelijkheid die Den Burg krijgt door een aantrekkelijk centrum met het nodige sociale vertier. Een groot kantorencomplex, wat een raadhuis altijd is, kan minder afstotend worden gemaakt, maar blijft een dissonant. In tegenstelling tot wat sommige raads leden menen zijn er wel degelijk men sen die graag op deze plaats zouden willen wonen. Woningbouwprojecten binnen stads- en dorpskernen genie ten dan ook de steun van rijk en pro vincie en maken kans op subsidie. Nauta noemt als voorbeeld het pro ject het Gouwe Boltje in Oosterend waar zonder problemen zes wonin gen tot stand konden worden ge bracht, terwijl uitbreidingen aan de dorpsrand veel moeizamer verlopen. Nauta ziet ook een bijkomend prak tisch voordeel van nieuwbouw elders. Het oude raadshuis blijft gewoon in gebruik tot het nieuwe klaar is, zodat geen noodonderkomens nodig zijn Wat Nauta betreft moet er alsnog 'interactief' worden gepraat over de toekomst van het centrum van Den Burg, maar dan onder objectieve lei ding. Wat hem betreft kan daarbij gratis gebruik gemaakt worden van de gegevens in zijn rapport 'Het hart hersteld'.... De verhalen dat hij als projectontwik kelaar zelf belang zou hebben bij verdwijning van het raadhuis en zelfs al een bod heeft gedaan van acht miljoen gulden op het dan vrijko mende terrein, verwijst hij naar het rijk der fabelen 'Ik heb alleen laten uit rekenen wat het terrein waard is. Ik heb zelf geen enkele ambitie om daar iets te ontwikkelen'. De Nieuwe Toekomst, het project in De Koog waarover de laatste jaren veel te doen is geweest, zal begin april van start gaat. Dat zegt ontwik kelaar Tijs Blom, die voornemens is dit karwei te laten uitvoeren door de firma Teerenstra uit Heiloo. Alvorens de eerste steen op zijn plaats kan worden gelegd, moet de sloop- combinatie nog veel werk verzetten. Momenteel wordt het complex ont daan van asbest, waarna de slopershamer vanaf volgende week korte metten met de disco en de aan grenzende gebouwen kan maken. Het slopen zal ongeveer een maand in beslag nemen, schat Blom. Zodra de gebouwen hebben plaats gemaakt, vindt grondonderzoek plaats, om aan te tonen of er al dan niet sprake is van verontreiniging. Als de bouw van het door architect Jan Visser ontworpen gebouw volgens plan half april van start kan gaan, zal het complex op zijn vroegst aan het eind van dit jaar wind- en waterdicht zijn. Blom zegt het hotel en restaurant zelf te gaan exploiteren en wil andere onderdelen, zoals een disco en een shoarmazaak verpachten. Hij zegt hiervoor besprekingen te voeren met een aantal gegadigden. Het eerste elftal van SV De Koog speelt zaterdag op eigen terrein een oefenwedstrijd tegen OSV, de vere niging uit Oostzaan waar oud-inter national Rob Rensenbrink zijn loop baan ooit begon en die een weekend op Texel verblijft. De gewezen links buiten, die zijn leven lang zal worden achtervolgd doordat hij de bal in de WK-finale in 1978 in de laatste minuut niet in het doel schoot maartegen de paal, verricht om 14.00 uur de aftrap. Een dag later speelt De Koog in competitieverband opnieuw thuis. Dan is WBSV uit West-Beemster de tegenstander. De bakkerswinkel van Het Gouwe Boltje komt alleen in de Spar indien Koot kan en mag uitbreidenHet brood wordt nu nog even ver derop verkocht bij Rentenaar. (foto Gerara Timmerman) mand, dat probleem moet ook wor den opgelost. Pas als er meer duidelijkheid is, stappen we met ons plan naar de gemeente.' Ook nu de bakkerswinkel niet terug keert in het nieuwbouwproject, houdt Stichting Wonen Texel - mede van wege de leefbaarheid van het dorp - vast aan de detailhandelbestemming. 'We hebben een makelaar opdracht gegeven te zoeken naar gegadigden voor een winkel of een atelier. De makelaar was optimistisch over de kans van slagen', aldus SWT-direc- teur Jan van Andel. Mocht het onver hoopt toch niet lukken de ruimte als winkel te verhuren of te verkopen, dan zal het aantal van zeven woon eenheden niet worden uitgebreid, maar wordt de ruimte bij één van de eenheden getrokken. De bakkerswinkel van Het Gouwe Boltje zal geen deel uitmaken van de nieuwbouw aan de Peperstraat in Oosterend. Na de overheveling van de broodproductie naar Oude- schild waren bakkers Jildert en Erik Blom oorspronkelijk van plan de winkel in het project van de Stichting Wonen Texel te laten te rugkeren, maar zij zien daar om economische redenen vanaf. De bakkers zijn in gesprek met Spar- supermarkt Koot over een 'winkel- in-een-winkel'. De woningstichting is op zoek naar een nieuwe exploi tant voor de winkelruimte. 'Eerder konden de verkoopsters ach ter in de bakkerij bijspringen als het in de winkel rustig was, maar in de toekomst zal dat niet meer kunnen. Dan gaan de loonkosten wel erg zwaar drukken', zegt Jildert Blom. De broodproductie van Het Gouwe Boltje is na de overname van bakke rij Dros geconcentreerd aan de Schilderweg, op het bedrijventerrein van Oudeschild. Blom ziet wel brood in een winkel-in-een-winkel, zoals die ook is gerealiseerd in Super De Boer in Den Burg. 'Dat loopt goed. Het voordeel is dat veel mensen de su permarkt bezoeken en dan meteen langs de bakker kunnen. Wij zien het liefst dat deze winkel in de Spar van Een vrijstaande zomerwoning aan 't Stappeland in De Koog was zondag avond het doelwit van inbrekers. Onbekenden vernielden op grove wijze twee ramen om binnen te ko men en doorzochten het huis, waar bij ze tevens twee deuren kapot maakten. Ze ontvreemdden onder meer een gouden ketting en een por temonnee. De inbraak moet hebben plaatsgevonden tussen 18.15 en 20.00 uur. Olielekkage aan één van de Voith Schneiderpropellors van de ms. Schulpengat is er de oorzaak van dat Teso dit schip vrijdag uit de vaart heeft genomen. Dat was een paar uur eerder dan de bedoeling, want een onderhoudsbeurt was al gepland. Om het defect te verhelpen is de veerboot vandaag vertrokken naar Amsterdam, alwaar de VSP in het dok van Shipdock zal worden gere pareerd. Aanvankelijk was het de be doeling dat de onderhoudbeurt in de thuishaven zou worden uitgevoerd. Zodra de lekkage is verholpen, keert het schip terug naar Texel, alwaar het overige onderhoudswerk zal worden uitgevoerd. In verband hiermee on derhoudt de Molengat tot half fe- Koot wordt gevestigd.' Arno Koot is daartoe in principe bereid, maar dan zal de supermarkt wel moeten uitbrei den. 'Nu heb ik er de ruimte niet voor. Ik kan niet zomaar twintig vierkante meter inleveren.' Koot benadrukt dat er slechts gesprekken met Blom zijn geweest en dat er nog geen afspra ken zijn gemaakt. 'Er is van beide kanten interesse. Een architect be kijkt momenteel wat de mogelijkhe den zijn. De uitbreiding zou alleen richting Peperstraat kunnen plaats vinden. Daar woont en werkt nu ie- 'De kerk is het hart van het dorp. Het hoeft niet altijd snel te kloppen, maar als het nodig is dan kunnen mensen er op terugvallen.' Aldus geven de nieuwe Oosterender predikanten drs. J.A. (Fred) van Helden en echtgenote C.S. (Caroline) der Nederlanden hun visie op de rol van de kerk in de sa menleving. Pagina 2 De verblijfsaccommodatie voor ge handicapten op Texel wordt flink uit gebreid. Bungalowpark Dennenoord aan de Grensweg gaat eind maart vijftien prefabwoningen ('villetta's') plaatsen die geschikt zijn voor min der-validen. Pagina 5 Ondernemers Jan Daalder (Spar) en Ton Gieles (Super De Boer) uit De Koog hebben hun supermarkten ver kocht aan het concern Laurus, de ei genaar van zowel de Spar- als Super De Boer-formule Pagina 5 Een 86-jarige man uit Den Hoorn is donderdag gewond raakt bij een aan rijding op het kruispunt Rozendijk- Pontweg-Kogerweg. De aanrijding ontstond rond 17.00 uur doordat de Hoornder geen voorrang verleende. Hij fietste vanaf de Kogerweg de Pontweg op zonder uit te kijken en werd aangereden door een 31 -jarige automobilist uit Oudeschild, die van uit De Koog kwam aanrijden. De Hoornder liep hoofdletsel op en is ter observatie overgebracht naar het ziekenhuis. 'Kantine' is eigenlijk geen goede naam voor de accommodatie die tennisclub Deuce nu bij de tennis banen aan de Emmalaan heeft. Het woord doet denken aan een een voudige eet- en drinkgelegenheid voor personeel, maar de ver nieuwde en uitgebreide kantine van de tennisclub straalt zoveel luxe en allure uit dat de benaming 'paviljoen' beter op zijn plaats is. De nieuwbouw is ongeveer een derde groter dan de oude accommodatie en omvat een ruime hal, keuken met magazijn, bestuurskamer, een baren een toiletcapaciteit die twee keer zo groot is als de oude.Vooral het exterieur, bestaand uit een glasrijke en metallieke pui in gebogen vorm, geeft cachet aan de zaak en verraadt de betrokkenheid van architect Ronno Honingh. De vernieuwing heeft ƒ225.000,- ge kost. Het zou beduidend meer zijn geweest en de uitvoering zou sober- der zijn gebleven als de Deuce-leden er niet eigenhandig hard aan hadden meegewerkt. Van de 400 leden zijn er 38 regelmatig in touw geweest, in 2820 uur totaal. Defmancienng kwam daardoor rond, maar ook dankzij een gemeentelijke investenngssubsidie van ƒ18.400,- en een bijdrage van ƒ80.000,- die de leden zelf voor dit doel bijeen hadden gebracht. Als 'aanjagers' van de nieuwbouw speel den Hans de Porto en Jan Joosten een prominente rol. Zij werkten zelf hard mee door er elk 600 uur in te ste ken. Andere leden zoals Jan Meeden- dorp, Dirk Hoogendijk, Martin Land en Heinz Voigt deden daar weinig voor onder. Hoewel de kantine de afgelopen zo mer al klaar was, werd hij pas zater dag officieel geopend, in combinatie met de nieuwjaarsreceptie van Deuce. Voorzitter Jan Beyert blikte bij die gelegenheid met tevredenheid terug op het afgelopen jaar, waarbij hij niet alleen wees op het vernieuwde paviljoen maar ook op het reilen en zeilen van de vereniging in andere opzichten, zoals het promoveren van het eerste herenteam naar de tweede klasse. Dit team zal dan ook worden voorgedragen voor de titel 'sport- groep van het jaar'. (Advertentie) bruari uurdiensten. Reizigers vanaf De openingshandeling had een ludiek karakter. Bij het ontsluiten van de deur liet pen- Texel moeten maandag en vrijdag ningmeester Hans de Porto zich assisteren door een gedrochtelijke figuur die was aan- tUSSen 9 00 en 12 00 uur rekenen op gekondigd als 'burgemeester Gaarlandt'. Deze autoriteit opende in het begin van de vo- ♦öOAfi.l Hit \/riiHanmiHHan "9e eeuw de tennisbaan van de toen juist opgerichte vereniging en was nu blijkbaar uit wachttijden, terwijl dit vrijdag g opgestaan. Het was Jan Joosten die zich zodanig had vermomd, dat zijn (blote) in Den Helder het geval kan zijn. buik zijn gezicht leek te zijn. (Foto H*ny aoGntao (frta 2,'mutrjmti ia hé bsn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van Daar kun je mee lezen en schrijven! ALTIJD OP ZOEK NAAK HET BESTE 0f EUROffSE 8ANDENSPECIAIIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1