Standplaatshouders in verzet tegen EurOase Inhaalslag handhaving is zo goed als voltooid STEEN Woningstichting bouwt gezinsvervangend tehuis HEDEN DOOK N. Gemeentehuis Koper en zink niet tegen de regels Tarieven Teso Inzien plannen buiten kantoortijd Pagga en Antje Groen Zwart Groeneplaats vuurproef 'Elzinga' Wie zonder zonde is... HOORZITTING GEMEENTEHUIS 5. SLOPEN TEXELSE J couRANT VERWIJDERD DOOR gi4\t I LOVE ARUBA BETER EEN STEEN IN DE HAND DAN TO IDEEEN OP .STRAAT CONTRA 'Wij zijn voornemens het terrein van de jaarplaatsen opnieuw in te richten. Mogelijk krij gen deze plaatsen op termijn een andere bestemming', aldus directeur Exploitaties van EurOase Paul de Weger in een brief aan de 109 eigenaren van stacaravans op Kustpark (Foto Ba/1 Bosch) ook al lijken die op het eerste gezicht vrij kansloos. De caravanbezitters hebben een contract dat jaarlijks wordt verlengd, of met. 'Maar er zijn door EurOase verwachtingen ge wekt. Ons werd verplicht fors te in vesteren in riolering en andere voor zieningen. Dan mag je er toch van uitgaan dat je nog een flink aantal jaren mag blijven staan?' Texel. horecavoorzieningen. een recreatie ruimte. een receptie en dienst woningen. De enorme operatie wordt in fasen uitgevoerd en uiteindelijk zal ook het hotel- en zwembadterrein van Calluna worden betrokken bij de upgrading, waarmee wordt inge speeld op de vraag naar meer luxe bij de consument. Vanwege de beno digde ruimte en omzetting van slaap plaatsen is er in de plannen van EurOase op termijn geen plek meer voor stacaravans. Verwachtingen De jaarplaatshouders zijn echter niet van plan zich zonder slag of stoot bij deze ontwikkeling neer te leggen. VERVOLG VAN PAGINA 1 Engelvaart gaf aan dat de naam Dorpsherstel niet per definitie aangaf dat het centrum in oude luister moet worden hersteld, en dat het gemeen tehuis wat hem betreft niet persé hoeft te verdwijnen. 'Maar als je nu al besluit dat het in het centrum moet blijven, dan blokkeer je jezelf.' Een lijst met uitgangspunten en randvoor waarden die hij had meegebracht, stemde tot nadenken. Voor Texelaars die het onaantrekkelijke raadhuis graag van de Groeneplaats zien ver dwijnen, maar die toch vinden dat deze voorziening in het hart van de gemeenschap thuishoort, had hij een aardige optie. 'Houd de publieksbalie en de raadszaal in het centrum en bouw voor de ambtenaren nieuwe kantoorruimte aan de rand van Den Burg.' Maar door deze scheiding zou er volgens ambtenaar Henk Pennings helemaal niet meer zijn te werken in het gemeentehuis. Van b en w mogen de Texelse bouwondernemers gewoon door gaan met de toepassing van zink en koper bij het installeren van goten, daken, gevels, waterleiding, e.d. De gemeente heeft geen be voegdheid om het gebruik van deze materialen aan banden te leg gen en ook het landelijke Bouw besluit verbiedt het gebruik van deze metalen niet. Wel zal de ge meente de ondernemers oproepen bij het bouwen zoveel mogelijk 'duurzaam' te werken en minimaal gebruik te maken van stoffen die milieubelastend kunnen zijn. De sectie Bouw en Installatie van het Texels Verbond van Ondernemers had over dit onderwerp een brief aan het college gestuurd, omdat in de standaardvoorwaarden voor een bouwvergunning een verbod op het gebruik van deze materialen was opgenomen, later gewijzigd in een bepaling dat op deze materialen een coating moest worden aangebracht. Omdat dergelijke bepalingen enorme consequenties hebben voor bedrij ven die dagelijks met koper en zink werken, wilde het TVO wel eens we ten in hoeverre het gebruik van deze metalen wettelijk verboden is. Al gauw was duidelijk dat van een VERVOLG VAN PAGINA 1 auto's die korter zijn dan tweeéneen- halve meter, zoals de Smart. Wortel: 'Omdat ze maar de helft van de ruimte innemen van een gangbare personenwagen is het ook logisch dat ze de helft betalen.' Voordeel is er ook voor reizigers die te voet aan boord gaan. De prijs van een vijftien- rittenkaart gaat van 90.- naar ƒ85,50, een verlaging van vijf procent die kan worden doorgevoerd dankzij de royale winst van het afgelopen boekjaar en de goede vooruitzichten. Teso heeft ook gedacht aan de aan deelhouders. Ze kunnen voortaan kiezen uit vijftig gratis personen- overtochten of tien (overkantse voer tuigen vijf) overtochten per auto per jaar. De waarde bedraagt in beide gevallen circa ƒ293,-. Een meevaller voor aandeelhouders die de vijftig gratis retouren met benutten, maar de tien overtochten met de auto wel opmaken. Overigens is dit voordeel gebonden aan de aandeelhouder en met aan het voertuig. Caravans gaan in de zomer, buiten het daltarief, méér betalen en in het daltarief als regel minder. Voor senioren die met de auto gaan vervalt de 65-plus korting, waardoor een overtochtje buiten de daluren ƒ24,- duurder uitvalt, omdat de 65- plus korting met van toepassing is op auto's. Teso redeneert echter dat se nioren ruimer in hun vrije tijd zitten en daarom betere mogelijkheden'heb ben om in de daluren te reizen, waar door ze een stuk goedkoper uit zijn. De prijs van een voorrangskaart gaat met vijfentwintig procent omhoog. Hoofd administratie en automatise ring Herman Bakker' 'Er zijn er nu ei genlijk teveel in omloop, waardoor niet alle auto's meer op de voorrangs- strook passen. Het is dus eigenlijk te goedkoop. Als iedereen voorrang heeft, heeft in feite niemand het. De prijsverhoging is nodig om de drem pel wat te verhogen.' Hoewel het defect aan de apparatuur voor de automatische bediening van de poorten van de voorrangsstrook inmiddels is verholpen, wordt het systeem met gebruikt omdat het nog met geschikt is voor de chipkaarten. Ook voorrangsrijders krijgen een chipkaart. Die moet tegen een aflees- umt worden gehouden, waardoor de poort zich automatisch opent. Het systeem zal naar verwachting in april 2001 gaan functioneren. Nieuwe bestemmingsplannen kun nen voortaan ook buiten kantoor uren worden ingezien. Belang stellenden moeten daarvoor naar de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat, waar de plannen ge durende tenminste drie aaneenge sloten uren per week-liggen uitge stald. Deze extra inzagemogelijkheid wordt geboden krachtens een nieuwe be paling in artikel 23 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening. In gemeente lijke publicaties waarin de tervisieleg- ging van een bestemmingsplan wordt aangekondigd moet erop worden gewezen. Zou dat met gebeuren dan wordt het bestemmingsplan door Gedeputeerde Staten niet goedge keurd, ook al zijn er geen bezwaren tegen ingebracht. De bibliotheekmedewerkers beschik ken over de kaarten, voorschriften en andere onderdelen van het betref fende bestemmingsplan gedurende de hele inzageperiode van vier we ken. Het is echter niet de bedoeling dat zij ook toelichting geven. Wie nadere informatie wil kan later con tact opnemen met de behandelende wettelijk verbod geen sprake is. De bepaling was in de voorwaarden op genomen op verzoek van de ge meentelijke afdeling civiele techniek en die had weer gehandeld naar aan leiding van een notitie van het hoogheemraadschap. Die notitie had te maken met de wenselijkheid dat het betrekkelijk schone hemelwater niet meer naar het riool loopt maar wordt afgekoppeld en rechtstreeks naar het oppervlaktewater wordt ge voerd. Water dat afkomstig is van daken waarop zich geen zink, lood of bitumen bevindt, zou schoon genoeg zijn. Die notitie is echter nooit vast gesteld. Inmiddels zijn er nogal wat aanwijzingen dat koper en zink geen ernstige bedreiging voor het milieu vormen omdat het met de veronder stelde uitspoeling van deze metalen erg meevalt. Minister Pronk van VROM vindt dan ook dat het gebruik met hoeft te worden ontmoedigd. De zeer lange levensduur van deze ma terialen vormt zelfs een voor het mi lieu gunstige factor. ambtenaar wiens naam op de stuk ken is vermeld. Irene en Momca Maas verzamelen sinds enige tijd gegevens over Kees 'Pagga' Gorter en Antje Dekker, de bewoners van de laatste plaggenhut op de Westermient. Het is de bedoe ling een boek over deze kleurrijke fi guren het licht te doen zien, maar toen een half jaar geleden met de vormgeving werd begonnen, bleken er nog veel onbekende anekdotes de ronde te doen. Omdat het jammer zou zijn deze fraaie verhalen pas ach teraf te horen, doen de samenstellers 'een dringend beroep op iedereen die nog iets over Pagga en Antje weet. Informatie kan worden gestuurd naar: Irene Maas, Stuartstraat 105, 1815 BR Alkmaar, tel. 072-5125423 of Momca Maas, Rozendijk 24, tel. 314336. De gemeente heeft de achterstand op het gebied van de handhaving van de lokale regelgeving en ver gunningen zo goed als wegge werkt. In april van het vorig jaar is ambtenaar Ard Bakker speciaal aangetrokken voor de administra tieve afhandeling van de door zijn collega's geconstateerde overtre dingen. Sindsdien is het aantal za ken dat de gemeente onder han den heeft geslonken van enige honderden tot een kleine tachtig (peildatum 15 december 2000), Op verzoek van de leden van de raadscommissie Ruimte, Wonen en Economie heeft wethouder Daan Aan de Burgerhoutstraat in Den Burg komt een gezinsvervangend tehuis voor vijf Texelse verstande lijk gehandicapte jongeren. Daar toe wordt een complex duplex- woningen gesloopt. De Stichting Wonen Texel (SWT) komt hiermee tegemoet aan een verzoek van de ouders van de jongeren, die tegen de tijd dat zij de woning in 2004 kunnen betrekken, jonge volwas senen zullen zijn. De huidige bewo ners hebben begrip voor het feit dat zij moeten verhuizen. De woningstichting zal hen met voor rang elders onderbrengen en in dien zij dit willen een nieuwe wo ning in dezelfde buurt aanbieden. Er is een landelijke trend die erop is gericht verstandelijk gehandicapten met in afgelegen instellingen weg te stoppen maar zoveel mogelijk te in tegreren in de samenleving. Huisves ting in een gewone woonwijk moet dit proces bevorderen. De SWT haakt bij deze trend aan door het initiatief van de ouders van vijf Texelse jongeren te ondersteunen. De jongeren kennen elkaar goed en willen tegen de tijd dat zij de ouderlijke woning verlaten, graag bij elkaar gaan wonen. 'De Burgerhoutstraat leek ons een ge schikte locatie, zo vlak bij het bege- leid-wonenproject aan De Zes. De duplexwomngen waren aan vervan ging toe en de bewoners waren daar van op de hoogte'; zegt SWT-direc- teur Jan van Andel. 'De komende drie jaar kunnen zij er blijven wonen. Na tuurlijk mogen zij tussentijds vertrek ken. Op termijn krijgen zij voorrang bij de toekenning van een andere wo ning. Als zij in hun buurt willen blijven wonen, is te denken aan de nieuw bouw aan de Schoonoordsingel.' Niemand vindt het prettig om ge dwongen te vertrekken, maar de be woners hebben het besluit volgens Van Andel aanvaard omdat ook zij inzien dat er iets moet gebeuren voor de huisvesting van de groep geeste lijk gehandicapten. De woningstichting beperkt zich tot het bouwen en de verhuur van het huis aan de ouders. Die moeten zelf de benodigde zorg en het toezicht regelen. Hoe de woning eruit komt te zien en wordt ingericht is nog onder werp van gesprek. Een gemeen schappelijke woonkamer en dito sa nitaire voorzieningen liggen voor de hand. Schilling (Texels Belang) zijn ambte naren aan het werk gezet om de af gehandelde handhavingszaken te ru briceren naar onderwerp en wijze van afdoening, omdat de blote cijfers in de tussenrapportages weinig inzicht gaven in de materie. De cijfers zeg gen nog steeds niet veel over de zwaarte van de gemelde overtredin gen en om redenen van privacy he lemaal niets over de identiteit van de overtreder noch de plaats waar de overtreding is geconstateerd. De raadsleden kunnen daar specifiek naar vragen, maar pers en publiek mogen de beantwoording niet bijwo nen. In de periode van half september tot half december vorig jaar zijn twintig nieuwe gevallen gemeld De 'teller' stond op 83 en er zijn 25 zaken afge daan. waardoor de nieuwe stand 78 bedraagt Bij de afgedane zaken is de overtreding óf na een actie van de gemeente door de betrokkene onge daan gemaakt (18 gevallen), óf door de gemeente gelegaliseerd (vijf ge vallen). De geconstateerde overtre dingen lagen vooral op het terrein van de bouwvoorschriften: elf gevallen, gevolgd door de illegale plaatsing van tenten of caravans (zes overtredin gen). In twee gevallen betrof het over tredingen van een bestemmingsplan en in één kwestie werd een combina tie van regels geschonden. Het zware middel van de aanschrij ving werd in het vorige kwartaal ne gen keer gehanteerd. In vijf gevallen werd de overtreder daarbij gesommeerd om een overtreding van bouwregels ongedaan te maken en in één geval om het gebruik van een perceel in strijd met zijn bestemming te staken. Voordat een aanschrijving de deur uitgaat, moet een 'voorne men tot aanschnjving' worden ver stuurd. Daarvan werden er twaalf verzonden. Nu de inhaalslag zo goed als voltooid is, acht het college de tijd gekomen om de uitvoering van de handhaving staak door de verschillende ambte lijke afdelingen opnieuw vorm te ge ven. Samenwerking, efficiency en een goede communicatie staan daar bij centraal. De taak wordt gecoördi neerd door het sectorhoofd Ruimte en Wonen, omdat de meeste zaken op dit werkterrein liggen. Voortaan zal ook de brandweer bij de handhaving worden betrokken. Dit blok duple, woningen met vier wooneenheden aan de Burgerhoutstraat 5 tot en met 7a zal het veld ruimen voor een gezlns- vervangend tehuis. c^'o a®* Bosch) Redactioneel commentaar De goed gevulde raadszaal tijdens de hoorzitting over de toekomst van het raadhuis, gaf gisteravond aan dat de kwestie de gemoederen danig bezighoudt. Al sinds de bouw zijn de plek en het ontwerp omstreden, maar met het verstrijken der jaren is dit 'monster van de Groeneplaats' steeds meer Texelaars een doorn in het oog geworden. Dat het hart van de residentie een andere invulling verdient is met omstreden, maar over de invulling verschillen de meningen. De vier schetsen die de ingenieurs van de Grontmij maakten zijn een aardige geste, maar ze verhogen bij velen slechts de onzekerheid. En dan is er nog het financiële plaatje. Waar de eilanders de 'kapitaalvernietigende' sloop van Sint Jan schouder ophalend aanschouwden, vooral omdat ze daardoor met direct in hun knip werden getroffen, ligt het met de eventuele sloop van het raadhuis anders. Hun wacht in het uiterste geval bijna een verdubbeling van de OZB, om de geschatte investering van ƒ18 tot ƒ36 miljoen te bekosti gen. Met zo'n vooruitzicht jaag je menig Texelaar in de gordijnen. Ook voor het college een belangrijk argument om bij de raad een uitbreiding van het raadhuis op dezelfde plek te bepleiten. Niettemin werd, in navolging van de adviezen van de 'Commissie Elzinga' om de bevolking beter bij het bestuur te betrekken, het raadhuis tot publiek item verheven. Met als resultaat dat het college gisteren een deel van de bevolking tegenover zich trof. dat bereid was mee te praten en mee te denken, maar zich ook kritisch toonde Een nuttige bijeenkomst waarin veel vragen werden gesteld en - al dan niet naar tevredenheid - beantwoord. En waarbij ook adviezen werden gegeven. Er waren zake lijke afwegingen, maar ook emotionele. Kortom: het hart sprak Maar de concrete vraag van wethouder Petèr Bakker aan de aanwezi gen of met behoud van het raadhuis in het centrum het karakter van de Groeneplaats kan worden versterkt, of dat dit alleen kan als het raad huis verdwijnt, bleef in de lucht hangen. De tijd lijkt nog met rijp om die te beantwoorden. De klacht van WD'er Martin Trap dat hij nog over onvoldoende informatie beschikte, met name over de opbrengst van de ondergrond van het raadhuis, om maandag een duidelijk advies te ge ven, sprak boekdelen Daarom is van belang dat de Texelse bestuurders zich niet laten opja gen door de plicht die ze zichzelf hebben opgelegd om de centrale publieksbalie nog dit jaar te realiseren. Dat dit servicepunt er snel moet komen, lijdt geen twijfel. Maar dat kan ook in een tijdelijke voorziening. De wereld zal ook niet vergaan als het Centrum voor Werk en Inkomen nog een paar jaar langer bij het Arbeidsbureau blijft gehuisvest. En met enige aanpassingen en het vooruitzicht dat er over hun toekomstige behuizing wordt nagedacht, zullen ook de Texelse ambtenaren het nog wel een paar jaar uithouden in hun huidige onderkomen. Zodat er tijd ontstaat om het publieke debat over het raadhuis werkelijk gestalte te geven. Opdat het geen schijndiscussie wordt, om woorden van burge meester Geldorp aan te halen. Want bij een valse start zijn pogingen om burger en gemeentebestuur dichter bij elkaar te brengen bij voorbaat gedoemd te mislukken. VRIJDAG 12 JANUARI 2001 watsaan ue doen: 1. INGRAVEN 1. ATST0TTEN 3. VERHUIZEN a oe 'Wij staan hier al twintig jaar en hebben onze kinderen hier zien opgroeien. Drie jaar geleden werd nog van ons ver langd dat we zouden investeren in riolering en douches. En nu krijgen we vlak voor de kerstdagen een brief dat we moeten vertrekken. We voelen ons verraden.' Aan het woord is één van de 109 eigenaren van stacaravans op Kustpark Texel die van de EurOase-directie te horen heb ben gekregen dat de jaarplaatsen 'mogelijk verdwijnen' om dat het complex aan de Bosrandweg 'ingrijpend wordt geherstructureerd'. In oktober maakte EurOase bekend dat zij het bungalowpark en kampeer terrein tussen de Dennen en zwem paradijs Calluna drastisch wil omgooien. Een deel van de be staande bungalows op voorheen De Turkse Tent wordt gerenoveerd, een ander deel gesloopt en vervangen door nieuwe zomerwoningen De 170 kampeerplaatsen worden afgestoten zodat in totaal 110 nieuwe bungalows gebouwd kunnen worden Verder wordt de infrastructuur op het park verbeterd en komen er nieuwe Behalve naar de EurOase-directie in Amersfoort zijn protestbrieven uitge gaan naar Texelse politieke partijen en burgemeester Joke Geldorp. 'le der doet het op zijn manier. Ik wil de krachten graag bundelen, maar het valt met mee om alle 109 mensen te benaderen. Ik heb lang niet alle adressen', zegt een Gelderse vrouw, die (nog) met met haar naam in de krant wil uit angst dat zij als eerste van het park zal moeten vertrekken Behalve op politieke actie oriënteert zij zich op juridische maatregelen, Het steekt haar dat betaalbare kampeerplaatsen verdwijnen. 'Er blijft niets over voor Jan Modaal. We kun nen toch niet allemaal een bungalow van drie ton kopen?' In Den Haag is een nieuwe Wet op de Openlucht recreatie in de maak die de positie van kampeerders moet versterken. 'Ik hoop dat die wet voor ons op tijd komt.' In de huidige Recron-voor- waarden is bepaald dat de standplaatshouders na de eerste aanzegging nog twee jaar mogen blij ven. 'Ik denk dat EurOase daarom nog net voor het einde van het jaar de brief heeft verstuurd. Zo kan het jaar 2001 nog mooi meetellen.' Volgens wethouder Daan Schilling komt het voorgeschreven percentage van dertig procent kampeerplaatsen op het totaal aantal Texelse slaap plaatsen niet in gevaar. Het college is dan ook van plan EurOase medewer king te verlenen via een eenvoudige, zogenaamde 'binnenplanse' wijzi ging van het bestemmingsplan. 'Wij zullen daartegen in het geweer ko men', aldus de'gedupeerde caravan- eigenaar. 'Op Texel is geen alterna tief voorhanden, waardoor onze caravans vrijwel onverkoopbaar wor den De plaatselijke leiding van EurOase verwees voor een reactie naar de lan delijke directie in Amersfoort. Daar was tot op heden niemand voor com mentaar beschikbaar.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5