'Ik beleef iedere keer weer de betovering van het ijslandschap' 7 Bezem door bestuur voetbalclub Texel'94 Texelaar onderzocht milieu Zuidpoolgebied TEXELSE COURANT' Bowler Plaatsman toont topvorm Dijker en Moree winnen periode Revanche voor dames Tevoko Koplopers dammen versterken positie VRIJDAG 12 JANUARI 2001 Vijf bestuursleden van voetbalclub Texel'94, waaronder voorzitter Rob Dapper, treden in mei van dit jaar af. Volgens Dapper moet het aftre den worden gezien als onderdeel van de herstructurering van de ver eniging en heeft het niets te maken met de moeilijkheden die de club ondervindt met Atletiekvereniging Texel en de vertroebelde verhou ding met de gemeente. 'We kiezen voor een slagvaardiger en kleiner bestuur. De afslanking stond ei genlijk al voor vorig jaar op de agenda, maar toen kwam het er niet van.' Dat Rob Dapper, Hank Witte, Joop Koning, Cees Schermer en Henk van der Belt zich terugtrekken, is geen toeval. Het is een eerste stap op weg naar een slanker en slagvaardiger bestuur. Dapper: 'Op een gegeven moment hadden we dertien be stuursleden. Dat is onnodig veel. Niet iedereen hoeft altijd bij alle vergade ringen aanwezig te zijn om te kunnen besluiten. We gaan terug naar negen leden; eigenlijk vind ik dat nóg teveel.' Vorig jaar zouden Witte, Van der Belt en Koning volgens de reglementen al aftreden. 'Maar in verband met de verhuizing en de verbouwing heb ik hun gevraagd nog een jaartje aan te blijven. Nu we in rustiger vaarwater zijn gekomen is de tijd rijp voor de afslanking', zegt Dapper. 'De bedoe ling is om tot een kernbestuur te ko men en de meer organisatorische en representatieve taken te delegeren aan commissies.' Zo komt er een zogeheten 'zondagcommissie' die de ontvangst van clubs en scheidsrech ters en het vervoer naar uit wedstrijden verzorgt. Hank Witte zal zich bezighouden met de afronding van de nieuwbouw-beslommeringen en de organisatie van het Pinkster- toernooi. Ondanks de sanering komt er éen nieuwe bestuursfunctie bij: één lid zal zich concentreren op sponsoring en andere commercièle zaken. Dapper doet het na negen ener verende en soms rumoerige jaren rustiger aan. Hij is vooralsnog met beschikbaar voor een andere bestuurs- of commissiefunctie. On der Dapper fuseerden SV Texel en Texelse Boys tot één vereniging Wie de nieuwe voorzitter wordt, is nog niet bekend. 'We zijn in gesprek met een aantal kandidaten.' Werner van der Meer is één van de namen die circuleren. Dapper ontkent niet dat Van der Meer een capabele opvolger Rob Dapper, in mei voorzitter-af. (Foto archie! Texelse Coorontl zou zijn. maar betwijfelt of hij 'mo menteel' de meest geschikte man is. 'Hem wacht gezinsuitbreiding en Werner zit voor zijn werk veel in het buitenland. Ik betwijfel of hij dat met het voorzitterschap kan combineren Behalve het bestuur kunnen ook de leden een kandidaat voordragen. 'Dat is de theorie, in de praktijk mag je al blij zijn dat je überhaupt een vrij williger kunt vinden', zegt secretaris Frank de Grave. Uiteindelijk beslist de ledenvergadering in mei over de be noeming Het nieuwe bestuur staat voor de opgave de samenwerking met de andere gebruikers op sportpark Den Burg-Zuid te verbeteren. Het botert met name niet tussen de voetballers en de atletiekvereniging. Dapper liet zich onlangs ontvallen dat hij liever zijn eigen weg gaat dan samenwerkt, maar tot het laatste te zijn gedwon gen door de omstandigheden. Wet houder Nel Eelman van sportzaken en verschillende raadsfracties heb ben de club meermalen verweten weinig inschikkelijk te zijn. Het be stuur van Texel'94 beschuldigde de gemeente er op zijn beurt van dat zij afspraken niet is nagekomen, waar door de vereniging nu te kampen heeft met een veldentekort. De mo gelijke komst van een nieuwe atletiekbaan heeft de belangen tegenstellingen verder aangescherpt. De aftredende bestuursleden laten een bloeiende vereniging achter. Het eerste elftal is kampioen geworden en handhaaft zich prima in de derde klasse, de club is verhuisd naar een riant onderkomen en het aantal (jeugd)leden groeit. Na een lange winterstop werd er dinsdag weer volop gebowld in de bedrijvenleague. De meeste spelers gingen er flink tegenaan en er werden dan ook gelijk maar zes games van tweehonderd gegooid. Bij het team van Hotel Tatenhove zette Jan Plaats man die game neer van 233 en 194 De eerste kaartwinst in 2001 was voor Martien en Marja Bakelaar, die er als enige koppel in slaagden om boven de 7000 punten te sco ren. Arend Dijker en Piet Moree wonnen zoals verwacht de tweede periode. Zij behouden de leiding in het algemeen klassement. Marja en Martien Bakelaar kenden dit jaar een sterke start. Met twee par tijen van boven de 2000 punten en vier marsen wisten zij in totaal 7664 punten bij elkaar te spelen. Daarmee deden zij goede zaken in het alge meen klassement: zij stijgen van de vijftiende naar de negende plaats en wisten, tot ieders verrassing, nog de derde plaats in de tweede periode te pakken. Dina van der Molen en Frans Frankenhuizen behaalden een uitste kende tweede plaats met 6988 pun ten. Dit duo is na een half seizoen al prima op elkaar ingespeeld. Zij stijgen van de negentiende naar de zes tiende plaats m het algemeen klasse ment Antje Bakker en Mane Timmer man speelden 6980 punten bij elkaar en dat leverde twee plaatsen winst op in het klassement. Zij staan nu oj>de tweeëntwintigste plaats. Chris Schraag en Willem Koomen hebben de korte kerstvakantie gebruikt om de vorm te hervinden. Na een wat mindere periode werden deze week 6830 punten bijeengeraapt en dat was goed voor een vierde plaats. Zij blijven dankzij dit resultaat op de vijfde plaats. John Vlaming en Eric Jan Geus werden met 6714 punten vijfde. Zij handhaven zich op de zesde plaats. Marsen waren deze ronde tamelijk zeldzaam. Er werden er slechts 39 bij elkaar gespeeld, de laagste score tot nu toe. Desondanks was het gemid delde met 6296 punten nog met eer der zo hoog. De tweede periode werd een prooi voor Arend Dijker en Piet Moree, al slaagden Eric Jan Geus en John Vla ming er nog in om meer dan de helft van de achterstand van 2300 punten goed te maken. Marja en Martien Bakelaar werden dankzij een meer dan uitstekende eindsprint dus nog derde. Daarmee zit de helft van de compe titie er inmiddels op. Arend Dijker en Piet Moree leiden, met een voor sprong van ruim 2500 punten op Lieuwe van der Veen en Hans West dorp, die deze week ten koste van Fenny en Rob Caspers naar de tweede plaats stegen. Zij staan nu weer derde. Wil Maas en Dim Winters behielden de vierde plaats. pinval. Dit leverde hem een serie van 748 pinval op. Ook het team van Vliegveldrestaurant Texel begon sterk. Trijn Stiggelbout begon met twee games van tweehonderd. Alma de Vries, die meespeelde met het team van Verhuurbedrijf H.Bruining, liet een mooie game van 141 pinval noteren. Bij het team van TCA Oosterend was Fred Poede geblesseerd. Hij werd vervangen door Sieme Bakker, die het bowlen duidelijk nog niet verleerd is. Hij gooide een game van 227 pinval. Bij de jeugd verhoogde Sandra Stiggelbout haar persoonlijk record met een game van 165 pinval. Ook Ronald van Benthum scoorde er lus tig op los en liet een game van 198 pinval noteren. Uitslagen Arch Bur Honingh-Wmdkracht 12 3-2; Verh H Bruimng-Vliegveldrest. Texel 1-4, App. Land en Zeezicht-TCA Oosterend 2-3; Hotel Tatenhove- Op de Steenenplaats 4-1; Swirl's IJssalon- Kraanverhuur Kager 4-1Primera Mets-Dubbel V 4-1 Jeugd Boetiek de Oorzaak-Hotel de Branding 1-3; De SMS')es-Het Speelkwartier 3-1; Het Sop-Tropical Mix 0-4 Na een nipte nederlaag in de uit wedstrijd tegen WhamWham uit Zwaag, stelden de dames van Tevoko 1 zaterdag thuis orde op zaken. In een goede wedstrijd be wezen de Texelse volleybalsters, ondanks de vrijwel gelijke stand op de ranglijst, sterker te zijn dan de tegenstander. Dankzij een 3-1 zege werden vier punten verdiend. Tevoko startte de eerste set met goed spel. Bijna swingend werden de pun ten vanuit een sterke verdediging bij elkaar gesmasht (25-11). WhamWham tapte in de tweede set uit een ander vaatje en profiteerde van de onderschatting die wellicht was ontstaan. Vooral in de passing ging het fout bij de Texelaars, waar door de aanval sterk werd verzwakt en de Westfriezen de stand met een 13-25 overwinning in de tweede set gelijk konden trekken. Mede dankzij een wijziging in de op stelling kreeg het blok van Tevoko in de derde set weer vat op de gevaar lijkste aanvallers. De Texelse service, tegenwoordig één van de belangrijk ste wapens in het ralleypomtsysteem, werd steeds beter en verstoorde de opbouw bij WhamWham. Na het ver lies van de derde set bleken de gas ten leeggespeeld en was de winst voor Tevoko. De heren volleyballers van Tevoko lie ten zich na een simpele winst in de eerste set verrassen door JVC. De ploeg uit Julianadorp herstelde zich vlot, terwijl zich bij de Texelaars een gebrek aan aanvalskracht open baarde. Gevolg was dat de sterkste spelers te vaak en te zwaar werden belast en de winstpunten naar de overkant verdwenen Het tweede herenteam verloor kans loos met 0-4 van HCSC. Het gebrek aan een vast basisteam is daar de bet aan. Dankzij de medewerking van de zaalvoetballers van Mantje kon den de dames van het tweede team hun wedstrijd nog uitspelen. Welis waar pakte tegenstander HCSC de winstpunten, maar bij voortdunng viel er aan Texelse kant van gemotiveerd en aanvallend spel te genieten. De koplopers in de onderlinge competitie van damclub Ooster end/Texel kwamen in de afgelopen rondes redelijk gemakkelijk aan de punten en nestelden zich zo doende vaster in de bovenste re gionen. Wim Timmer was niet opgewassen tegen Piet Bakelaar en moest ook capituleren tegen Gerrit Vlaming. Wim Vlaming won weliswaar van Frans Bos. maar moest tegen Piet Bakelaar en Rinus Vittali al snel in het zand bijten. Het relatief snelle openingsspel werd hem in beide par tijen noodlottig. Cees Vinke en Gerrit Blom speelden een mooie positionele partij, waarin beiden een flankaanval plaatsten. Het leek op remise uit te draaien, maar door een kleine onnauwkeurigheid van Blom wist Vinke een nipte zege binnen te slepen. Frans Kuiper boekte materiaalwinst tegen Frans Bos en breidde zijn voor deel zorgvuldig uit tot de hele buit binnen was. Adriaan Bruin en Cees Vinke hielden elkaar goed in even wicht, evenals Harry van de Wetering en Gerrit Vlaming. Bert Duin was ook weer van de partij. Tegen Piet Bakelaar maakte hij in een gelijkwaar dige stand een onnodige fout. waar door de partij te vroeg tot een beslis sing kwam. Zaterdag wordt thuis voor de bond gespeeld tegen GSZ uit Bovenkar- spel. Beide clubs hebben slechts één verliespunt. Dat zal na afloop anders zijn. Uitslagen Wim Timmer-Piet Bakelaar 0-2. Gerrit Vlammg- Harry van de Wetenng 1 -1Wim Vlaming-Frans Bos 2-0. Adriaan Bruin-Cees Vinke 1-1Harry van de Wetenng-Hans Galjaard 2-0; Cees Vinke-Gerrit Blom 2-0; Piet Bakelaar-Wim Vla ming 2-0, Frans Kuiper-Frans Bos 2-0; Wim Timmer-Gerrit Vlaming 0-2. Bert Duin-Piet Bakelaar 0-2; Wim Vlaming-Rinus Vittali 0-2 Stormvogels vormen een goede graadmeter voor de toestand van het milieu op de Zuidpool. Dat er plastic wordt gevonden in de magen van de dieren maakt duidelijk dat 'het laatste on gerepte continent' lang niet meer zo maagdelijk meer is als wel eens wordt gedacht. En hun verminderd broedsucces kan - onder alle voorbehoud - heel goed het gevolg zijn van de opwarming van het klimaat. Dat concludeert de 46-jarige Jan Andries van Franeker uit Oudeschild, werkzaam bij Alterra (voor heen RIN en IBN) op 't Horntje, die vandaag aan de Rijksuni versiteit Groningen zijn ruim 250 pagina's tellende proefschrift Mirrors in ice (Spiegels in het ijs) verdedigt. Eén van de opmerkelijkste ontdek kingen van Van Franeker betroffen de steeds slechter wordende broed- resultaten van de Antarctische Stormvogels op Ardery Island. Tus sen 1984 en 1996 werd dit in het Zuidpoolgebied gelegen eiland vier maal bezocht en telkens bleken er minder exemplaren van deze soort te leven. Om achter de oorzaak te ko men besloot hij in 1996 beduidend vroeger in het voorjaar naar de Zuid pool af te reizen, op een moment dat de vogels nog volop aan het broeden waren. De hellingen van de kliffen waar de vogels nestelden, bleken enigszins verrassend bedekt met een dik pak sneeuw. Sommige gevolgen waren voorspelbaar. Eieren werden in de sneeuw gelegd, konden niet goed worden bebroed en gingen uiteinde- li|k door bevriezing verloren. Maar van andere consequenties met een reeks van veel grotere gevolgen had Van Franeker het bestaan niet kunnen vermoeden. 'Onder sneeuwvrije con dities kunnen "rovers" als de Zuide lijke Reuzenstormvogel niet bij de kolonies van de Antarctische Storm vogels komen. Om veilig te landen hebben deze grote vogels namelijk wat vlakkere stukken grond nodig, zonder obstakels. De met rotsblok ken bedekte klifhellingen waar de kleinere stormvogelsoorten broeden, zijn voor hen normaal dan ook met toegankelijk. In 1996 bleek echter dat de reuzenstormvogels slim gebruik maakten van sneeuwplekken op de kliffen: als een soort kamikazepiloot lieten ze zich in de zachte sneeuw plekken vallen en gingen vervolgens te voet op rooftocht. Met een soort verstoppertje-techniek en vervolgens verrassingsaanvallen wisten ze vol wassen Antarctische Stormvogels van hun nesten te graaien. Binnen het broedseizoen van 1996 verdween zo zeker tien procent van de broedvo- gels in de magen van de reuzen- stormvogels. Een "normaal" niveau van sterfte komt met boven de vier procent per/aar! Bij de aanvallen door reuzenstormvogels werden alle eie ren van broedende Antarctische Stormvogels in een ruime omgeving tijdelijk verlaten. De reuzenstorm vogels hadden geen interesse in de eieren, maar Zuidpooljagers (roof- meeuwen) gristen op zulke momen ten de eieren in hoog tempo weg. Daardoor werd het broedsucces in de kolonie al kort na de eileg tot bijna nul gereduceerd Dat van een incident geen sprake was, bleek uit de rapporten van een nabijgelegen weerstation, die aanga ven dat de sneeuwval over een pe riode van zestien jaar sterk was toe genomen. Van Franeker is voorzichtig met zijn conclusies en de stelling dat de opwarming van het klimaat aan deze tragedie ten grondslag ligt, durft hij zeker niet aan. 'De boodschap is niet dat de soort op uitsterven staat of dat we nu kunnen voorspellen wat het effect van klimaatverandering op deze dieren zal zijn. Maar je kunt wel concluderen dat als het klimaat ver andert er dingen gebeuren die je ab soluut met kunt voorspellen. We kun nen modellen maken wat we willen, maar er blijft een grote mate van on zekerheid. Dat moet je in het achter hoofd houden En het onderzoek moet in ieder geval doorgaan, dat is gewoon noodzaak.' Het is 'toegepast natuuronderzoek', de tegenhanger van de 'pure' of 'zui vere' wetenschap, waarvan de maat schappelijke waarde een stuk minder gemakkelijk is aan te tonen. Van Franeker verricht het namens Alterra, de opvolger van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek, dat een klein aantal medewerkers in de pol der 't Horntje heeft gedetacheerd, maar waarvan het eigenlijke instituut in Wageningen is gevestigd. Het on derzoek wordt uitgevoerd in opdracht van de Nederlandse regering, die in 1990 stemrecht kreeg in het Zuidpoolverdrag en sindsdien mag meepraten over de toekomst van dit kwetsbare gebied. Om dat te mogen blijven doen, is Nederland (zoals elk ander land) verplicht 'substantieel en permanent' geld te investeren in vreedzaam wetenschappelijk onder zoek in Antarctica. Een deel ervan is in handen van Alterra. Van Franeker is met altijd zo 'prak tisch' georiënteerd geweest. Zijn doctoraalstudie verrichtte hij aan de Universiteit van Amsterdam. 'Ik deed er echt een soort museumstudie. Ik bestudeerde de verwantschappen tussen de verschillende soorten Noordse Stormvogels. Die leven op Van Franeker op het ijs in het Zuidpoolgebied. Op de achtergrond ligt de 'Polarstern'. de Noordpool, maar daar ben ik in die tijd nooit geweest. Het onderzoek verrichtte ik aan de hand van opge zette vogels die in één van de universiteitsgebouwen bij mij in de buurt waren opgeslagen. Ik ben ge boren in de Watergraafsmeer. Daar was ook mijn middelbare school. Mijn leven heeft zich lang in een klein krin getje afgespeeld.' Daar kwam al snel nadat hij zijn doc toraal had behaald verandering in. Hij kon geen baan krijgen en omdat hij toch graag in de biologie wilde blij ven werken, zette hij samen met een kompaan een eigen onderzoek op poten. 'Ook naar de Noordse Storm vogel. maar ditmaal In het veld, in het Noordpoolgebied dus.' Hij regelde zelf enkele reisbeurzen en werd vrij willig onbetaald medewerker van de Universiteit van Amsterdam. 'We hebben in 1980 gedurende het broedseizoen in een tentje op Beren eiland gestaan, halverwege Noorwe gen en Spitsbergen. En in 1983 za ten we in een hutje op Jan Mayen, dat ten noordoosten van IJsland ligt. Het zijn allebei onbewoonde eilanden, waar alleen Noorse weerstations staan. Nee, geen winkels. We namen vooral veel voedsel in blik en ge droogde spullen mee. Ook melkpoe der. Zuivelfabrikant Domo was een sponsor. Zo'n naam vermeldde ik in mijn rapportages. Zij konden er op hun beurt reclame mee maken dat onderzoekers in het Noordpool gebied hun spullen gebruikten.' Halverwege de jaren tachtig werd duidelijk dat de Nederlandse regering zeggenschap probeerde te krijgen over de Zuidpool. Vooruitlopend op een beslissing besloot Van Franeker zijn onderzoek in 1984 te verleggen naar de Zuidpool, waar de Antarcti sche Stormvogels, verwanten van de Noordse Stormvogel, leven. Rappor tages stuurde hij naar Alterra. toen nog het Rijksinstituut voor Natuur beheer (RIN). Tot zijn eigen verrassing werd hij financieel ondersteund door de Antarctic Division, een Australische overheidsorganisatie. Dat wilde met zeggen dat hij ook sa laris ontving. 'De meeste kosten kwa men voor rekening van de Australiërs. Daardoor hoefde ik er met al te veel op toe te leggen. Maar mijn vrouw voorzag in mijn gewone levensonder houd. Net toen ik in 1986 op het punt stond om er mee op te houden, be sloot de Nederlandse regering om mee te werken Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij gaf het RIN opdracht onderzoek te doen op de Zuidpool en eindelijk kon Van Franeker officieel aan de slag. 'Ik heb de gok genomen en daardoor heb ik nu een baan in de richting die ik heel graag wilde. Daarmee wil ik overigens niet The American Way propageren, dat als je maar hard ge noeg werkt je er wel komt. Want er zijn ongetwijfeld mensen die dezelfde risico's hebben genomen maar die het niet hebben gered. Je hebt ook een beetje geluk nodig.' Sindsdien veranderde het onderzoek van Van Franeker tamelijk ingrijpend van karakter: van zuiver wetenschap pelijk naar toegepast.De vraag werd hoe je deze vogels kunt gebruiken als graadmeter.' Wat zijn de kwetsbare kanten van het milieu? Wat zou er moeten gebeuren om het milieu be ter te kunnen beschermen'? Je komt met een boodschap waar iedereen iets aan heeft. Die praktische kant spreekt me aan. Je hebt meer aan spraak vanuit de maatschappij, van zeg maar de belastingbetaler die dit onderzoek financiert.' De Antarctische Stormvogels bleken een goede graadmeter. 'Bij ons on derzoek gingen we van het land naar de ijsgebieden. Toen ontdekten we dat deze vogels er niet ondanks maar dankzij het ijs leven. Op en in het ijs zitten ijsalgen. Die vormen het begin van een hele rijke voedselketen, waarvan ook zeehonden en walvis sen deeluitmaken. Maar die is ook erg kwetsbaar. Als er bijvoorbeeld een dik pak sneeuw op het ijs valt, krijgen de algen minder licht en dat heeft gevolgen voor de Antarctische Stormvogels. Als het daarmee slecht gaat, geldt dat ook voor de rest van het gebied. Vandaar ook de titel van mijn proefschrift: Spiegels in het ijs.' De stormvogel bleek in meer opzich ten een goede graadmeter. Van Franeker trof flink wat exemplaren aan met plastic in de maag. 'Zulke vogels vind je hier ook op het strand. Daar is iedereen al aan gewend. Maar als dat in zo'n onaangetast gebied als de Zuidpool gebeurt, dan is het sig naal veel harder. Voorlopig gaat het met beter met het zwerfvuil op zee. Er wordt wel redelijk wat actie onder nomen. De Europese Gemeenschap komt met richtlijnen voor de opvang van afval in havens. Als die goed worden uitgevoerd, zijn er zeker kan sen op verbetering. Ik heb sinds 1980 veel onderzoeksmateriaal verzameld. Dat zorgt ervoor dat |e straks goed kunt vergelijken.' Een belangrijk onderdeel van Van Franeker onderzoek vormde het goed in kaart brengen van de voedselketen. Hij deed daarbij ver rassende ontdekkingen: 'De voedsel keten op de Zuidpool werd tot dus ver als heel eenvoudig beschouwd: algen worden gegeten door krill, een soort garnalen, en die worden op hun beurt direct gegeten door grote bees ten Ik heb aangetoond dat tientallen miljoenen stormvogels voor tachtig procent afhankelijk zijn van vis en inktvissen. De keten is dus op z'n minst een schakel langer en waar schijnlijk wel twee of drie. Dat bete kent dus bijvoorbeeld dat je niet on gestraft alle vis kunt opvissen, omdat dit gevolgen heeft voor de vogels. Dat is een relatief nieuw inzicht. Af en toe verschijnen er wel artikelen waaruit blijkt dat sommige beesten geen krill eten, maar uiteindelijk wordt toch steeds weer op het oude inzicht te ruggevallen dat de voedselketen op de Zuidpool heel eenvoudig is. Bin nenkort wordt een onderzoek gestart naar krill en in het onderzoeks programma wordt alweer doodleuk en keihard gesteld dat krill hét sleutel mechanisme is. Ik hoop dat dat beeld wat gaat veranderen, maar dat is een lang proces. Daarvoor zullen we ook buiten het broedseizoen onderzoek moeten doen. In april, dan begint het daar al aardig te winteren.' Duidelijk moge zijn dat Van Franeker - als het aan hem ligt - nog lang niet klaar is op de Zuidpool. De afronding van zijn promotieonderzoek is slechts een halte op een nog lange weg. 'Sinds 1984 ben ik iedere twee jaar wel een kortere of langere pe riode in het Zuidpoolgebied geweest. Met de Polarstern twee of drie maan den (tijdens de tochten met deze Duitse ijsbreker verrichtten ook me dewerkers van het NIOZ onderzoek, red.), met de Australiërs vier tot zes maanden. Voor mij duurt zo'n expe ditie nooit lang. Ik ben in zo'n periode totaal gefocust op mijn onderzoek, ik werk van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. Het is voorbij voor je het weet. En ik beleef iedere keer weer de betovering van het ijslandschap. Dat is echt ongelooflijk. Als ik dat niet had, had ik het met gered. Voor mijn vrouw is het geen probleem. Ze wist wat voor vlees ze in de kuip had Ik ontmoette haar bij een bruiloft van gezamenlijke vrienden. Ik vond 'r erg leuk en heb gevraagd of ze op mijn afscheidsfeestje wilde komen, voor mijn vertrek naar Bereneiland. Ze kwam, tot mijn grote verrassing. Maar daarna hebben we elkaar maanden niet gezien. Die lange periodes van huis waren wel vervelend toen mijn zoon nog klein was. Hij snapte niet dat zijn vader weer weg was en ging als reactie steeds meer aan de rok ken van zijn moeder hangen. Maar nu is hij twaalf en kan hij er goed tegen. Je moet trouwens niet overdrijven, want in zijn totaliteit ben ik altijd nog langer thuis dan bijvoorbeeld visser- lui.' Ondanks zijn fascinatie voor zijn on derzoek, is er buiten zijn gezin nóg iets dat belangrijker is geworden voor Van Franeker: Texel. 'Ik ben echt he lemaal verslingerd aan het eiland. Als Alterra van het eiland zou verdwijnen, zou ik niet meegaan, maar op zoek gaan naar iets anders op Texel. Ja, ook als het in bijvoorbeeld de horeca zou zijn. Mijn leven zou natuurlijk behoorlijk veranderen, maar ik ga hier nooit meer weg Joop Rommets Jan Andries van Franeker 'De praktische kant van het onderzoek spreekt me erg aan.' (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7