'Mensen komen straks bij ons verhaal halen Cjroen 27warL-J~exels in het harL, IJspret in de duinen op het Groote Vlak Luchtvaartmuseum voelt zich miskend «r. Scepsis over wijziging veertarieven Overkantse bloemist 50 procent duurder uit (immer Grote vraag naar chipkaarten Teso Qnder de pomp Noordhollandse journalisten dagje op Texel TEXELSE^COURANT Heel raar gevoel Waddeneilanden Nieuw CV-toestel? O m WIT INSTALLATIETECHNIEK I OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11547 TEXELSE VRIJDAG 19 JANUARI 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuvys@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Het lijkt zo simpel: laat automobilis ten op vrijdag, zaterdag, zondag en maandag 42 procent méér betalen voor een bootkaartje dan tijdens dal- uren, zodat de verkeersstroom beter wordt gespreid. Maar pakt het wel zo uit? Bladerend door de Vakantiereis- fijgids 2001 van de WV moet lang worden gezocht naar een vakantie- ij huis waar ook op doordeweekse da- i gen kan worden gewisseld. Waar rei zigers bereid zijn door de week, op de meest onmogelijke tijden, per vlieg tuig naar het buitenland te reizen en zelfs een paar uur vertraging op de koop toenemen, willen gasten wél op j vrijdag om 15.00 uur in hun huisje op «Texel zitten, zegt een logiesvers- trekker. Tegen elke prijs? En: is het fair om toeristen die aan het weekend gebonden zijn met een hoger tarief op te zadelen? Directeur Martin Warnaar van De Krim hinkt ten aanzien van de tarief- wijziging op twee gedachten: 'Het valt Teso te prijzen dat het als bedrijf bezig is met de toekomst en naar ma nieren zoekt om de pieken af te vlak ken, om te voorkomen dat er wacht tijden ontstaan, wat weer in het belang is van het hele eiland. Sprei ding van aankomst en vertrek van de gasten past ook in het streven naar duurzaamheid. Maar ik vind ook dat Teso zo'n besluit, dat grote gevolgen kan hebben voor andere bedrijven op het eiland, beter in overleg met het Texelse bedrijfsleven had kunnen ne men. Nu beperkte dat overleg zich tot een praatje in de wandelgangen. Ik denk dat zo'n gesprek beter een for mele status kan hebben. Maar als het over de inhoud van het besluit gaat, dan moet ik eerlijkheidshalve zeggen dat ik zelf geen betere manier zou weten om de vervoersstroom te beïn vloeden. Aan de andere kant vind ik: geld mag dan wel een stuurmiddel zijn, ik vraag me af of die paar tien tjes de doorslag zullen geven of men sen al dan met in het weekend zullen i reizen. Ik denk dat daarvoor meer no dig is. Ik ben eerder benieuwd naar het effect, dan dat ik het zelf kan voorspellen. De proef met de korting op donderdag is voor wat de cam pings betreft redelijk aangeslagen, maar voor mensen die in een huisje verblijven nauwelijks. Als logiesvers- trekker weet ik dat veel vakantiegan gers, met name groepen en gezinnen met kinderen, de voorkeur aan het weekend geven. Vrijdag, zaterdag en zondag. Center Pares is er groot door geworden.' Schoonmaken 'Als vakantiepark hebben we er wel belang bij dat er op andere dagen dan de vrijdag en maandag wordt gewisseld. Het schoonmaken van zoveel huisjes in zo'n korte tijd, waar voor uit alle windstreken schoonma kers naar Texel moeten komen, is een knelpunt. Maar als alleen een klem deel van de gasten op een andere dag wisselt, snijdt dat geen hout. Het is in bedrijfstechmsch opzicht juist lastig. Ook omdat we de hoogte van de tarieven met tijdig wisten, kunnen we er dit jaar met op inspelen. Wat betreft de huizen blijven we dus op vrijdag en maandag wisselen. Maar voor volgend seizoen gaan we wel bekijken welke mogelijkheden we in rJSO* Niet alleen menig vakantieganger is voor een overtocht straks duurder uit, ook voor bepaalde onderne mers vanaf de vastewal gaan de kosten fors omhoog. Jaap Kalisvaart, exploitant van bloèmen- zaak Het Groene Winkeltje in de Kogerstraat en zelf woonachtig in Schagen, moet naar eigen zeggen vijftig procent méér betalen. 'Ik rijd in een bus met daarachter een aan hanger. Vier keer per week haal ik er de bloemen mee van de veiling. Ik moet per strekkende meter straks veertien gulden betalen. In plaats van ƒ83,75 wordt dat 126,-Op jaar basis ben ik daardoor 5.000.- duurder uit. Ik voel me erg bena deeld. Er zijn lui die hun auto op naam van een Texelaar zetten, maar dat vind ik niet netjes.' De onderne mer ziet zich genoodzaakt de extra kosten door te berekenen aan zijn klanten en vermoedt dat ook ande ren dit zullen doen. Kalisvaart zegt niet de enige te zijn die de dupe is van de veertarieven. Hij noemt de namen van twee winkelbedrijven uit Den Burg die - direct of indirect - als gevolg van de hoge bootkosten hun zaken zeer recent hebben opgedoekt. 'En wat denk je van de marktkooplui?' Een rondgang over de maandagmarkt leert dat bijvoorbeeld de Andijker Kaaskraam, die ook met bus en aanhanger naar Texel komt, een forse verhoging staat te wachten. 'O ja, is dat zo?', informeert verkoper De Jong op een calculatie van brood- en bankethandel Zijlstra, die even verderop staat. Deze Fries komt zelf met een vrachtauto en heeft uitgerekend 'iets duurder' uit te zijn, wat hem er overigens met van zal weerhouden naar Texel te komen. 'Maar anderen zijn fors duurder uit, terwijl het op de markt toch al geen vetpot is', merkt Kalisvaart op. Vader zwoegt op de hoge noren en de kinderen laten zich heerlijk voort glijden op hun slee. Het fraaie win terse tafereeltje was woensdag middag te bewonderen op het Groote Vlak aan het Hoornderslag. Het ijs was maar zo'n drie centimeter dik. kraakte onheilspellend, maar hield. Van de waarschuwingen van de Ko ninklijke Nederlandse Schaats Bond dat het natuurijs onbetrouwbaar was, trokken weinigen zich iets aan. Het ijs was diep zwart en aangenaam 'snel', zonder hobbels of scheuren door weersinvloeden. In het midden van 'het Vlak' was het ijs nog te dun, an ders zou een tocht van enkele kilo meters mogelijk zijn geweest. Veel schoolkinderen bonden hun schaat sen onder en genoten onder een flauw zonnetje van hun vrije middag. Ook op de plassen in polder Waalen burg was het gezellig druk. Alleen de koek-en-zopie-kraam ontbrak. De ijs- pret duurt nog tot en met zondag. Maandag zet de dooi in. en die zet ff dor. (Fa!o BoscAl ons park hebben. Ik ben heel be nieuwd wat andere logiesverstrek- kers gaan doen. Ik hoop dat ze er serieus mee aan de slag gaan.' Flexibele wisseldagen zijn er wel voor de kampeerders op De Krim, maar dan alleen buiten het hoogseizoen (30 juni tot 18 augustus). Datzelfde geldt voor kampeerders op vakantie park Sluftervallei. Net als op De Krim beperken de wisseldagen van de huisjes zich hier, ook uit praktisch oogpunt, tot vrijdag en maandag. Deze vakantiegangers hebben dus ■niet de mogelijkheid van een goed kope overtocht. Pittige discussies De RST biedt gasten van camping Kogerstrand, Om de Noord en Loodsmansduin in het hoogseizoen wél de mogelijkheid zelf hun dagen Lees verder pagina 5 Het Teso-kantoor op 't Horntje is de afgelopen dagen bestormd door klanten die hun oude magneetkaarten wilden inwisselen tegen de nieuw chipkaarten. In twee dagen tijd werden naar schatting duizend kaarten omgeruild. Directeur Rob Wortel bekeek de topdrukte met een mengeling van voldoening en ver bazing. 'Het is natuurlijk mooi dat het zo vlot loopt, maar een beetje meer spreiding zou geen kwaad kunnen. Ik kreeg de indruk dat nogal wat mensen dachten dat het juist deze week moest gebeuren, omdat de oude kaarten daarna niet meer geldig zouden zijn. Dat is onjuist. Het omruilen kan zelfs nog de hele maand februari.' De nieuwe kaarten zijn vanaf dins dag 23 januari te gebruiken. (ïl - Kotex en Op Eigen wieken gaan straks samen verder. - Maar Kotex had toch al vleu gels. - Inderdaad. Ed Eelman moet zich maar beraden op een minder suggestieve naam. De vrijwilligers die het luchtvaart museum op vliegveld Texel opbou wen en gaande houden voelen zich op het hart getrapt door de advie zen die het onderzoeksbureau LAgroup heeft gegeven inzake de toekomstige ontwikkeling van de musea op Texel. Met name het feit dat het bureau het luchtvaart museum niet ziet als een echt mu seum maar als een toeristische attractie heeft verontwaardiging opgewekt. Hetzelfde geldt voor de conclusie dat de expositie over de opstand van de Georgiërs, die nu een onderdeel is van het museum, naar elders zou moeten worden verplaatst. De vrijwilligers willen tot elke prijs voorkomen dat deze ideeën door de lokale politiek worden overgenomen en voeren daarom actie om het be staansrecht van hun echte museum duidelijk te maken. Ze nodigden daarom de raadscommissies van welzijn/onderwijs en van financiën/ werken/milieu uit voor een hartig ge sprek. Dat had woensdag plaats in het museum en de burgemeester, wethouder Peter Bakker en enkele betrokken ambtenaren waren er ook bij. Het werd een 'rondvlucht' door het museum per PH-LMT onder lei ding van de vrijwilligers Theo Witte en Bram van Dijk Na afloop werd in het vliegveldrestaurant snert gegeten en werd het gezelschap nogmaals ver manend toegesproken, nu vanaf het videoscherm door vliegvelddirecteur Ed de Bruijn, die niet live aanwezig kon zijn omdat hij met vakantie in Amerika is. Waardevol Wat de conclusies van commissies ook zullen zijn, niemand zal eraan twijfelen dat de museumvrijwilligers hun hele ziel en zaligheid in dit mu seum hebben gelegd. Ze steken er een enorm stuk van hun vrije tijd in en hebben een prachtige collectie opge bouwd die méér dan alleen maar bezienswaardig is. De educatieve waarde is buiten kijf en ook de histo rische betekenis is niet gering. On derdelen van de collectie spelen zelfs een rol bij de verwerking van mense lijk leed, zoals het materiaal dat be trekking heeft op de luchtoorlog. Waar het hart vol van is, loopt de mond van over. Vrijwilliger Theo Witte liet woensdag zien hoe waar dit spreekwoord is. Hij kwam soms woorden te kort om het belang te onderstrepen van 'zijn' museum, dat jaarlijks zo'n 16000 bezoekers trekt, maar ook om zijn teleurstelling te ui ten over het onbegrip dat een deel van de buitenwacht daarvoor toont. Het luchtvaartmuseum herbergt drie duidelijk herkenbare afdelingen: de historie van het vliegkamp De Mok, de historie van het vliegveld Texel, de gevolgen van het feit dat Texel lag in een belangrijke route van gealieerde piloten op hun bombardements- vluchten naar Duitsland en tenslotte de opstand van de Georgiers. Doorman In het Mok-gedeelte wordt duidelijk gemaakt dat Texel de bakermat is geweest van de Marine Luchtvaart Dienst, waar mensen rondliepen als Karei Doorman die in 1942 omkwam bij de Slag in de Javazee. De meeste Texelaars weten daar mets van. De bedoeling is dit onderdeel uit te brei den met een reconstructie op schaal van het vliegkamp zoals het was in 1939, compleet met alle schaal modellen van (water)vliegtuigen die daar toen dienst deden. In de expositie over het Texelse burgervliegveld zijn ook resultaten te zien van naspeuringen. Er zitten aar dige anekdotes bij. Theo Witte ver telde dat niemand minder dan Albert Plesman in de jaren dertig naar Texel kwam om het terrein te beoordelen dat als vliegveld voor de binnen landse diensten van de KLM in aan merking kwam. 'Toen Plesman over het land had gelopen zag hij na afloop dat zijn mooie lakschoentjes nog schoon waren. Dus hij dacht: dit is mooie droge zandgrond, heel ge schikt voor een vliegveld'. Een andere onbekende bijzonderheid is dat de eigenaar van de boerderij De Vlijt een Zeeman was, van dezelfde familie die nu de textielketen Zeeman exploi teert. De exposities over de luchtoorlog en over de Opstand van de Georgiërs maken vooral indruk door de tragiek die erachter steekt, hoewel ook de technische en strategische bijzonder heden tot de verbeelding spreken. Bram van Dijk houdt zich vooral met de luchtoorlog bezig. Hij heeft in de loop der jaren tal crashes onderzocht en nabestaanden opgespoord, wat tot hartverwarmende contacten heeft geleid. Juiste plek De expositie over de 'Russenoorlog' is nog voor uitbreiding vatbaar, want er is nog veel geschikt materiaal in Lees verder pagina 5 Journalisten uit Noord-Holland die aangesloten zijn bij de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) vie ren zondag 4 februari de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst op Texel. Tijdens de persbijeenkomst worden verschillende journalistieke thema's besproken. Hans Verploeg. alge meen secretaris van de NVJ, geeft zijn visie op de verslaggeving over de ramp in Volendam en burgemeester Joke Geldorp verzorgt een inleiding. Onderdeel van de middag is ook de uitreiking van de Zilveren Cicerolat, de prijs die de NVJ jaarlijks uitreikt aan een journalist die zich in positieve zin heeft onderscheiden. De jury staat onder voorzitterschap van Drs. J. Glaubitz, voorzitter van de Kamer van Koophandel. Vertoond wordt de film 'Eilandverslaggever' over Harry de Graaf. Texelaars die de bijeenkomst in Question Plaza willen bijwonen kunnen contact opnemen met Robert Vinkenborch. tel. 0229-283971 De middag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) 'In het begin was ik de hele avond misselijk van de zenuwen En wan neer ik het podium op moest, begon ik te zweten en kreeg ik een heel raar gevoel.' Mischa Witte (26), sinds een jaar werkzaam in de keuken van Klif 12, vertelt in 'De Duinpan' over zijn ervaringen in het Hoornder theater restaurant. Pagina 2 Gemeentelijk herindelingen en het .instellen van alternatieve bestuurlijke organisaties zijn niet de aangewezen manieren om de waddeneilanden te laten voldoen aan de door het Rijk vereiste minimum basiskwaliteit. Daarvoor moet wel intensiever wor den samengewerkt en moeten de ambtelijke organisaties worden ver sterkt. Die conclusie staat in een on derzoek van de Rijksuniversiteit Gro ningen (RUG) naar toekomstige bestuurlijke en ambtelijke organisa ties van de Waddeneilanden. Pagina 5 (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Den Burg. Hogrntrut 4 Den Burg. Weverstraat 90 De Koog Dorpuirut 90 NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. adverteren eigen opdruk Texelaartje Inleveren of informatie bij de advertentie-afdeling van Langeveld de Rooy b.v. Spinbaan 6, Den Burg telefoon 362600, fax 314111 (Advertentie) De altijd bevlogen Theo Witte van het Luchtvaartmuseum (links) spreekt de commissie- en collegeleden indringend toe. Boven het gezelschap hangt een der laatste aanwinsten van het museum, een onbemand doelvliegtuig voor schietoefeningen oftewel een drone. IFoto Harry de Graat) Kies voor de geavanceerde verwarmingssystemen van ATAG. Informeer bij uw ATAG SelectDealer. Want die weet van warmte! I j Dlek 44 1797 AB Oen Hoorn Telefoon 0222 - 319357 Fax 0222 - 319499

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1