Daalder: geen harde actie na visverbod Natte herfst nekslag voor kwekerij Hoogenbosch Cjrocn "ZwarLs Jexels 'tn het harL., Bouwput decor ondertekening musea DE WIT KLAVER MAKELAARDIJ TAXATIES FINANCIERINGEN ONTEIGENINGEN Klaver Makelaardij B.V, Qnder de pomp TEXELSE^COURANT Weuromaster Zorgen over economische en maatschappelijke gevolgen College wil geen 'mattenklopper' bij veerhaven De Hoornder Pijpersdijk of Paelwerck? 1NSTAUAT1ETECHN1EK Waddengemeenten praten over bestuur Nieuw CV-toestel? OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11549 VRIJDAG 26 JANUARI 2001 T E X E LS E®COU RANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 31 94 05 of 06-20 31 59 89 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. Dé agrarische makelaar Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met: Vijverweg 2 - 1733 AS Nieuwe Niedorp Tel./fax 0226-414008 414009 nvm-aog Het NUON krijgt geen vergunning voor het plaatsen van een mast met een paneel zonnecellen op de hoek Landsdiep-Zuiderhaaks vlak bij de veerhaven. De mast is strij dig met het bestemmingplan en het college wil het plan daar ook niet voor aanpassen omdat de plek verkeerstechnisch ongelukkig wordt gevonden. De mast zou in een bocht vlak langs de weg ko men, zodat van de boot komende auto's er tegen zouden kunnen botsen als ze onverhoopt uit de koers raken. De mast is van het type dat aan een mattenklopper of vliegenmepper doet denken en dat ook staat aan de Emmalaan op het terrein van de scholengemeenschap. Het college zou minder bezwaar hebben tegen plaatsing bij de havenkom tussen de windmolen van het NIOZ en de mast en een der geleidelichten. Een bijko mende overweging is dat de bijdrage die het paneel levert aan de elektriciteitsvoorziening niet groot is in verhouding tot het effect dat het ding heeft voor de omgeving. Men ziet liever dat zonnecellen op be staande daken worden aangebracht. - A/a de jacht op land gaan ze nu ook de /acht op zee verbieden. Er mag ook niks meer tegenwoor dig. - Zeg dat wel. Kan er niet iemand kabel/auw gaan uitzetten en bij voeren? De Europese Commissie houdt vast aan het besluit om grote delen van de Noordzee gedurende tien weken voor de visserij te sluiten en dat is hard-aangekomen. De woe dende vissers denken nu aan harde acties, zoals het blok keren van de sluizen van IJmuiden maar visserijvoorman Ben Daalder is daar geen voorstander van. 'Het imago van de sector is goed. We moeten de sympathie van het publiek niet verspelen'. Dat Daalder, die samen met zijn col lega Johan Nooitgedagt in Brussel de belangen van de 300 schepen tel lende Nederlandse en Belgische kot- tervloot behartigt, met gerust is over de houding die de teleurgestelde vis sers zullen innemen, liet hij voor de televisie blijken in het actualiteiten programma 'Netwerk'. Toen hem werd gevraagd of de vissers braaf in de haven zullen blijven als het verbod ingaat, uitte hij twijfel 'Ik heb daar zorg over'. Daalder zegt dat hij zich beraadt over andere stappen maar wil daarover nog niets zeggen. Dat ook hi] heel boos is over het waar schijnlijk niet terug te draaien besluit van de Europese Commissie is meer dan duidelijk. Hi] vindt dat de Neder landse visseri| er onevenredig zwaar door wordt getroffen. Bovendien vindt hij het verbod zinloos als maat regel om de kabeljauwstand te her stellen. In dat laatste wordt hij ge steund door biologen Weinig Nederland vist slechts 10% op van de totale hoeveelheid kabeljauw die jaarli|ks uit de Noordzee mag worden gehaald Dat is het quotum. Slechts 3-4% van dat quotum komt aan boord als biivangst, dus gelijk met tong en schol waar het de kotters in de eerste plaats om te doen is. De Europese Commissie maakt het de Nederlandse tong- en scholvisserij nu onmogelijk om die geringe partij Ben Daalden begrip voor woede van vis sers. (Foto Harry do Graaf) kabeljauw in leven te laten. De vissers menen dat 'die paar' vissen mets uit maken als het gaat om herstel van de stand en in elk geval staat het niet in verhouding tot de ernstige gevolgen die het niet meer mogen vissen op platvis heeft voor de sector. Daalder: 'Het betekent een enorme inkom stenderving, waardoor grote proble men ontstaan, ook voor de verwer kende bedrijven en andere bedrijven die van de visserij afhankelijk zijn'. Niet eerlijk Wat hem ook bijzonder steekt Is dat de maatregelen alleen gelden voor de Nederlandse vissenj en dat de visserij in Engeland en Schotland, waar veel meer kabeljauw wordt gevangen, niet wordt aangepakt. Daalder vermoedt dat jaloezie ten grondslag ligt aan het besluit van de Europese Commissie Nederland vist als gevolg van een 'historische prestatie' 80% van de beschikbare tong en 48% van de schol op. De Engelsen, die het groot ste deel van hun vangrechten aan Nederlandse reders hebben ver kocht, kijken daar met lede ogen naar. Verder speelt een rol dat in En geland veel ongeregistreerde vis aan land wordt gebracht ('black lan dings'). Het cijfermateriaal dat nodig is om maatregelen te kunnen nemen, is daardoor onvoldoende beschik baar. De Nederlanders hebben de laatste jaren alles braaf opgeschre ven en ter inzage gegeven en lijken daarvoor nu te worden gestraft. Het besluit van de Europese Com missie komt extra hard aan omdat de visserij onlangs nog 20% platvis quotum heeft moeten inleveren. De visserijvoorman wijst er met na druk op dat van zijn kant wel degelijk constructrief tegengas is gegeven door het voorstellen van maatregelen die het doel beter dienen en de sec tor minder zwaar treffen. Zo was er bereidheid om mee te werken aan een gesloten periode, maar die zou vroeger - al op 1 april - moeten in gaan. Want een maand later hebben 'die paar kabeljauwtjes' al kuit ge schoten. Het was niet bespreekbaar. Hetzelfde lot trof het voorstel om de vloot vier weken aan de kant te hou den, uitgesmeerd over acht weken, waarbij de helft een maand stil ligt en de rest de maand daarop. Door deze continuïteit zouden er minder proble men zijn voor de verwerkende indus trie en ook zou het goed zijn voor de kuitzieke schol De visserijvertegenwoordigers zeg gen intussen actief te blijven, maar yrrn ^^rV-Jrtrrf i ia btf bart- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Fii T na DE EUROPESE BANDENSPECIALIST Cape restaurant NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De schade door de wateroverlast van afgelopen herfst mag volgens landbouwminister Brinkhorst dan onder 'bedrijfsrisico' vallen, steeds meer wordt duidelijk dat de ramp verstrekkende economische en maatschappelijke gevolgen heeft voor bloembollen-, akkerbouw- en dienstverlenende bedrijven. We gens de enorme schade en de slechte vooruitzichten heeft de fi nancier alle kredieten ingetrokken voor de kwekerij van Jaap en Anneke Hoogenbosch aan de Rozendijk. Een bedrijf dat volgens diezelfde bank 'in de kern gezond is en over een goed management en winstmogelijkheden beschikt, maar door een speling van de na tuur in korte tijd in een crisissitua tie is terechtgekomen.' De zeven vaste medewerkers zijn ontslagen en hebben elders werk gevonden. 'Als bollenteler was ik me er altijd van bewust dat ik risico's liep. Dat prijzen van lelies kunnen kelderen of de oogst kan slecht uitvallen. Voor een vooruitstrevende ondernemer als ik waren die nsico's natuurlijk groter dan voor collega's die op wat kleinere schaal werkten. Maar met zo'n bui tensporig natte herfst heb ik, noch mijn collega's, nooit rekening gehou den. Critici kunnen dan wel de mond vol hebben over de klimaats verandering, maar zo'n enorme plomp water is gewoon met te voor zien en je kunt ook je bedrijf er met op aanpassen. Of je nu wilt of niet, lelies moetje nu eenmaal in de herfst rooien. Het oogstseizoen verliep ge woon rampzalig. Dankzij die nieuwe machine van de gebroeders Ter Steege was het rooien nog niet eens het grootste probleem. Maar we kre- gen de bollen niet van het land. Met 500 pk aan trekkers ervoor probeer den we de kiepwagens van het land te rijden. Maar op hoeve Buitenzorg zat de wagen zó vast in de modder, dat we het onderstel er onder van daan trokken. Het was niet te gelo ven, zoveel als er mis ging. Het heeft élles gekost. Van de vijftig hectare lelies zitten er nog 23 in de grond. Beschouw die maar als verloren. En van de bollen die we wél konden af leveren hebben we er erg veel terug gehad. In een zakkende markt krijg je wel eens vaker bollen retour, maar nu kregen we zelfs lelies die duurder zijn geworden dan de prijs waarvoor ze zijn verkocht terug. Van bollen die in het water hadden gestaan werden de spruiten zwart. Ik begrijp goed dat exporteurs geen risico willen nemen. Maar op een gegeven sloeg het door en zeiden ze zelfs "Wij willen geen bollen meer van Texel".' Rotgevoel 'We hebben 2 miljoen oogstschade en ƒ3 miljoen vervolgschade. Bunders verzopen narcissen, tulpen en krokussen. En ook ons lelieplant goed moet als verloren moet worden beschouwd. We hebben komend voorjaar niets te planten, terwijl de bank er niet over piekert om nieuw plantgoed te financieren. Om door te starten komen we zeker 5 miljoen gulden te kort. Uitzichtloos dus. We zijn gerust niet de enigen die een strop hebben. Ook onder collega's wordt veel pijn geleden. Ook bij hen kostte het handen vol geld om de boel in de schuur te krijgen. En ook zij kregen ongelofelijk veel bollen te rug. Het is héél erg wat er dit seizoen is gebeurd. Voor ons het nu afbouwen, einde verhaal. Dertig jaar ondernemerschap naar de filistijnen. Alles waarvoor we hebben gewerkt is weg. Een persoonlijk drama dus. Maar de grootste ramp vinden we dat andere bedrijven in onze ellende wor den meegezogen. Ondernemers to nen alle begrip voor de situatie waarin we zijn beland, omdat we er zelf ook niets aan kunnen doen. Maar ook zij zijn er de dupe van en balen dat ze hun geld dreigen mis te lopen. Het is zuur, want ze hebben hun werk ge woon gedaan. Daar krijg je wroeging van en voor ons is het éen rotgevoel. Je mag alleen maar hopen dat zij wél hun bedrijven overeind kunnen hou den.' Spoelinstallatie De klappen die andere bedrijven krij gen als gevolg van de crisis bij de kwekerij aan de Rozendijk liegen er met om. Niet alleen dit jaar, maar ook op termijn zijn er zorgen over de con tinuïteit Hoogenbosch, die op Texel honderd hectare bollen teelt, een kleine 20 procent van de totale op pervlakte op het eiland (575 ha), huurt elk seizoen land en heeft met land bouwers teeltcontracten afgesloten. Hiermee is elk jaar ƒ1,5 miljoen ge moeid, wat voor deze bedrijven een aanzienlijk deel van de omzet is. Stroppen zijn er ook voor transporteurs van de bloembollen en loonwerkers, die rooi-, plant- en an dere werkzaamheden verzorgen, als mede grondverzet en de aanleg van drainage. Naast de zeven vaste me dewerkers die zijn ontslagen, dreigt er ook geen plaats meer te zijn voor veertig mensen die gemiddeld acht maanden per jaar actief zijn in het bedrijf. Verder werken er tijdens de oogstperiode zo'n vijftig asiel zoekers. Ook collega's volgen de ontwikkelin gen aan de Rozendijk met argus ogen. Zo'n 25 bollentelers maken gebruik van de spoelinstallatie, waar mee tulpen, krokussen, narcissen, lelies en vaste planten worden ge wassen. Hij is de enige met een mo derne outillage van voldoende om vang op het eiland. De aanwezigheid is een voorname reden waarom overkantse kwekers op Texel hun Lees verder pagina 5 De Texelse museumkaart van de Rabobank is haar derde drie jaarlijkse periode ingegaan. Verte genwoordigers van EcoMare, het Agrarisch en Wagenmuseum, het Maritiem en Jutters Museum, het Luchtvaartmuseum, de Oudheid kamer en van Rabobank Texel te kenden deze week het contract dat de bank en de musea we derom voor drie jaar aan elkaar bindt. De ondertekening vopd plaats in de (ver)bouwput van EcoMare, waar een nieuwe entree en expositiezaal wordt gereali seerd De musea geven de rekening houders van de Rabobank op ver toon van de museumkaart drie jaar lang gratis toegang, de bank be taalt voor ieder bezoek de helft van de entreeprijs, zodat beide partijen - de één in natura, de ander finan cieel - uiteindelijk evenveel bijdra gen. De kaart werd zes jaar gele den geïntroduceerd en is een doorslaand succes. Werd in 1995 de uitreiking van de 500' kaart nog met de nodige ophef luister bijge zet, inmiddels zijn er meer dan 5000 in omloop. Voor de Rabobank is het een aardige geste naar de klant, een promotiemiddel en één van de manieren waarop zij haar betrokkenheid bij de samen leving gestalte kan geven. 'Wij dra gen de Texelse musea een warm hart toe', zegt directeur Leo Timmers van Rabobank Texel. 'Bovendien willen we zo stimule ren dat de Texelaars hun eigen musea bezoeken. Mijn ervaring is dat veel mensen dat vooral elders en niet in hun eigen woonomge ving doen.' Ook de musea zijn naast de financiële injectie blij met de bewezen toename van het aan tal Texelaars dat de poorten pas seert. 'Zonder draagvlak bij de lo kale bevolking kunnen we het wel schudden. De Texelaars zijn am bassadeurs die hun gasten op onze musea attent maken. En mond-tot-mond-reclame blijft de beste reclame', zegt Jan Kuiper namens de musea. Iedere (oud-)inwoner van Den Hoorn heeft wel een reden om naar de brie venbus te snellen wanneer dorps krant 'De Hoornder' naar binnen glijdt. Deze week gebeurt dat voor de 250ste keer. Pagina 7 (Advertentie) 'Discussie gesloten', stond er onder de laatste ingezonden bnef in de Texelse Courant over de naam Pijpersdijk. Dan maar zó, moet degene gedacht hebben die het omstreden straat naambord verwisselde met dat van het Paelwerck in Den Burg. Wie er nu het best af is. blijft de vraag. Diek 44 1797 AB Den Hoorn Telefoon 0222 - 319357 Fax 0222 - 319499 (Advertentie) hun inspanningen zijn nu meer ge richt op het verzachten van de finan ciële gevolgen die het 'waanzinnige' besluit van de Europese Commissie heeft voor de bedrijven. 'We zijn het lobbyen nog niet moe, zowel in als buiten Nederland. Ze moeten wat doen voor die bedrijven'. Het Europese verbod geldt met voor de twaalfmijlszone en de zoge naamde scholbox die vlak onder de kust van Nederland, Duitsland en De nemarken ligt. Kleine kotters en garnalenkotters hebben daardoor geen last. Lees verder pagina 3 (Advertentie) De meeste leden van de Texelse ge meenteraad hebben gisteren deelge nomen aan een symposium van de gemeentebesturen van de vijf Waddeneilanden in hotel Wyswert in Leeuwaren, Punt van discussie op deze (besloten) bijeenkomst was de toekomstige bestuurlijke samenwer king van de eilandgemeenten op ba sis van het onderzoek dat de Rijks universiteit Groningen daarnaar heeft ingesteld. De waddenbestuurders luisterden ook naar een lezing pver een heel ander onderwerp: de effec ten van de getijdenbewegingen in de zeegaten tussen de eilanden. Kies voor de geavanceerde verwarmingssystemen van ATAG. Informeer bij uw ATAG SelectDealer. Want die weet van warmte!

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1