'Mitka' speelt rol in mobiliteitsplan Aquariumgebouw NIOZ is straks supermodern onderzoekscentrum Rijk en provincie om tafel over mogelijke schadevergoeding Gesloten visgebieden Ook in Den Helder jaar lang gratis chipkaart College akkoord met 'stolp' Staatsbosbeheer .TEXELSE J couRANT Teso biedt excuses aan voor irritatie VRIJDAG 26 JANUARI 2001 Bij het NIOZ op 't Horntje is sinds augustus vorig jaar een grootscheepse verbouwing en renovatie aan de gang in het aquariumgebouw, het achterste en oudste gedeelte van het complex. De zeewaterzuiveringsinstallatie wordt door aan nemer Batec uit het Brabantse Velddriel opgeknapt en voor de komende decennia beschermd tegen het agressieve zoute water. Nadat de klus in maart zal zijn geklaard, wordt het gebouw veranderd en vergroot. De kostbare operatie behelst de eerste fase van de omvangrijke uitbreiding en renovatie die het mariene onderzoeksinstituut te wachten staat, en waarmee in totaal circa f15 miljoen is gemoeid. het dak (met twee zonnecollectors) liggen gebakken roodbruine 'leien'. Op de begane grond komen vijf kan toren, een hal, atrium en toiletten. Boven is een vergaderzaal met kan toor en archiefruimte. Het ontwerp was het resultaat van een prijsvraag, waaraan drie Texelse architecten meededen Ondanks de vertraging die het plan als gevolg van de welstandelijke aanmerkingen heeft opgelopen, hoopt Staatsbosbeheer het gebouw nog dit jaar te realiseren De onderzoekers van het NIOZ heb ben veel zeewater nodig. In grote ex perimenteer-aquaria worden natuur lijke situaties nagebootst om onder meer te bekijken wat de effecten zijn van vervuiling, temperatuurs veranderingen, visserij en bemesting op het leven in zee. Aan de hand van de onderzoeksresultaten worden modellen en formules ontworpen waarmee kan worden voorspeld wat in de praktijk de gevolgen zijn van bepaald menselijk gedrag en klima tologische ontwikkelingen voor plankton, algen, en vissen. Be staande theorieën kunnen worden Eén van de onderdelen van het Mobiliteitsplan dat wethouder Peter Bakker voor Texel in de maak heeft is het gebruik van de Mitka, een driewielige fiets met elektri sche hulpmotor. De bedoeling is er circa 100 op Texel te stationeren, mogelijk verdeeld over de rijwiel verhuurders. In verhouding tot de 10.000 huurfietsen die op Texel in gebruik zijn is dat niet veel, maar het inzetten van de Mitka moet dan ook worden gezien als een proef, bedoeld om de interesse te wekken voor deze wijze van ver voer, niet alleen op Texel maar ook voor het woon werk-verkeer in ste delijke gebieden. De Mitka (afkorting van Mobiliteits- concept voor Individueel Transport op de Korte Afstand) is ontwikkeld door Nike, TNO, Gazelle en Stork. Het is een fiets met verstelbare stoel, zodat je zowel kunt zitten als liggen. Door het aankoppelen van een elektromotor kan de trapkracht wor den verdubbeld zodat de gebruiker het gevoel heeft altijd 'wind mee' te hebben.De accu waarop de motor loopt kan thuis worden opgeladen door hem op het stopkontakt aan te sluiten. De Mitka is standaard voor zien van een gestroomlijnd spat- scherm, maar bij regen kan daar een dakje aan worden toegevoegd zodat een cabine ontstaat waarin de fietser droog zit. Het ding is verder makke lijk uit te breiden met extra accessoi res, zoals bagagedragers en bagage- bakken. De ontwerpers zien de driewieler als alternatief voor de auto voor het woon werk-verkeer, over afstanden tot ongeveer 20 kilometer. Zo'n 80 van de autoritten die da gelijks worden gemaakt valt binnen die afstand. Op dit moment bestaat van de Mitka alléén nog een schaalmodel, dat maandag in EcoMare aan minister Netelenbos werd getoond. De eerste echte Mitka's zullen de volgende maand op de Rijwielrai worden ge toond. Die eerstelingen kosten onge veer ƒ10.000,- maar als de serieproductie op gang komt, wordt dat ongeveer de helft. De grote vraag is of het zal lukken hiermee een flink aantal automobilis ten uit hun auto te lokken. Een gun stige factor is dat de Mitka er leuk en trendy uitziet. In de campagne die ongetwijfeld nodig is om de overstap te bewerkstelligen zal dan ook wor den ingespeeld op de hang van vooral jongere mei sen om een bijdetijdse indruk te maken. Texelse rijwielverhuurders moeten nog zien of het ding aanslaat maar wachten met belangstelling af. Een van hen ziet al een praktisch probleem. De driewieler is belangri|k breder dan een gewone fiets en kan daardoor problemen geven op de Texelse fiets paden, die op sommige trajecten in het hoogseizoen nu al vaak overvol zijn. getoetst en nieuwe geformuleerd. Het onderzoek in de aquaria ('mesocosms') ondersteunt tevens het veldwerk dat met de Pelagia en andere schepen wordt uitgevoerd. Het water voor de aquaria komt uit de Waddenzee, die letterlijk op een steenworp afstand ligt en een onuit puttelijke bron is. Maar voordat het water geschikt is voor onderzoek moet het worden gefilterd. Daarvoor heeft het NIOZ een eigen zuiverings installatie in het aquariumgebouw. Het water wordt eerst naar de derde verdieping gepompt waarna het door bakken naar beneden valt. In de bak ken ligt zand dat als een filter werkt en het water onder meer van slib ontdoet. De betonnen bakken zijn in de loop van de circa dertig jaren aan getast door de chloriden in het zee water en het ijzer van de bewapening dreigde door het vocht flink te gaan roesten. Twee jaar geleden dacht het NIOZ zelfs dat al het beton - een oppervlakte van 3800 vierkante me ter-moest worden vervangen, maar nadere inspectie leerde dat renova tie mogelijk was. Batec Beton- renovatie tekende in voor ƒ1 miljoen en kreeg de opdracht. Voor Batec gaat het om een bijzondere klus, zo blijkt uit de presentatiefolder in kleur die het bedrijf speciaal over dit pro ject heeft uitgegeven. Een deel van de reservoirs is inmid dels gereed. Eerst zijn de rotte beton- delen verwijderd; er kwam niet min der dan 18 ton gruis van de bakken af. Na het herstel van het beton en het aanbrengen van een spachtellaag, werd een 'tovermiddel' op het opper- Wachtrijen en irritaties aan het lo ket van Teso op 't Horntje hebben er toe geleid dat de veerdienst heeft besloten dat reizigers gedu rende de rest van het jaar ook in Den Helder gratis hun kaart kun nen omwisselen. Pas in 2002 moet een tientje voor een chipkaart wor den betaald, ledereen die dat al heeft betaald, heeft recht op restitutie van dit bedrag. De twee kassa's in het Tesokantoor waren bij lange na niet voldoende om de vele Texelaars die hun retouren wilden omwisselen snel van dienst te kunnen zijn. Teso spreekt van 'lange wachtrijen en terechte irritaties' en biedt hiervoor haar excuses aan. Nu is besloten dat het gratis omruilen het hele |aar kan plaatsvinden en ook in Den Helder mogelijk is, is er volgens vlak gespoten: Sika FerroGard. Deze zogenaamde corrosie-mhihitor van de Zwitserse fabrikant Sika dringt door het beton heen en zoekt uit zich zelf het wapeningsijzer op. De vloei stof zet zich af op het ijzer en be schermt het vervolgens decennia lang tegen roest. Het beton werd tot slot afgewerkt met een coatinglaag van epoxy. Zodra het werk aan de installatie naar verwachting medio maart zal zijn af gerond, kan de verbouwing en her inrichting van het aquariumgebouw beginnen. Een split-level-vloer in de enorme onderzoekshal moet meer ruimte verschaffen en een lift het ge mak vergroten. De toegang tot het gebouw wordt verbeterd, er komen nieuwe koelcellen en de onderzoeks- units worden gemoderniseerd. 'De omstandigheden zullen individueel regelbaar zijn', zegt ecoloog Henk van der Veer 'Het zoutgehalte en de temperatuur kunnen naar wens wor den aangepast en er komen facilitei ten voor onderzoek van niet-m- heemse soorten, zoals koralen en tropische vissen. Daartoe wordt de unit volledig geïsoleerd, zodat bacte riën uit de omgeving geen invloed meer hebben op het nagebootste proces en de onderzoeksresultaten betrouwbaarder worden. Het afval water wordt overigens helemaal ge zuiverd en gesteriliseerd, anders zwemmen er straks misschien aller lei rare vissen in de Waddenzee.' Door de innovaties wordt het aquariumgebouw volgens Van der Veer één van de modernste onderzoeksfaciliteiten ter wereld, waar onderzoekers uit binnen- en buitenland graag gebruik van willen maken. Als zodanig kan het dan ook te zijner tijd bij de Europese Unie worden aangemeld Eind dit jaar moet het gebouw klaar zijn. De waterzuiveringsinstallatie verschaft de onderzoekers permanent enkele tientallen kubieke meters schoon zeewater. Peter Roy Alkema (midden) van het NIOZ geeft uitleg aan directeur Erik Smit van Batec. Rechts ecoloog Henk van der Veer. (foto Ban Bosch) de veerdienst geen reden meer de kaarten versneld om te ruilen. Door dat het omruilproces zich over het hele jaar kan spreiden, worden ook in Den Helder geen problemen ver wacht. Mensen die al een tientje hebben betaald krijgen dit bedrag terug gestort als ze het originele betaal bewijs opsturen naar Teso-boot- dienst, Pontweg 1, 1997 SN Den Hoorn, met vermelding van een bank- of postbanknummer. De invoering van de nieuwe chipkaart afgelopen dinsdag is volgens Teso succesvol verlopen. Op de eerste dag waarop het nieuwe systeem in werking was, hebben zich weinig pro blemen voorgedaan. De bootdienst heeft slechts bij een enkele afvaart een lichte vertraging opgelopen. ENIGE KENNISGEVING De Motor is gestopt De Vaart is eruit Verdrietig delen wij u mee dat op 20 januari 2001 is overleden onze Simon in de leeftijd van 44 jaar. P W. Zopdsma-Riemersma D Zoodsma t Frans Inge Jeffrey T. Jorna-Riemersma A. Jorna Gré Zoodsma De crematie heeft inmiddels plaatsgevonden Correspondentie-adres: P.W. Zoodsma-Riemersma, Trompstraat 21. 1792 BJ Oudeschild. Dag Grote Vriend Jeffrey Veel woorden kunnen weinig zeggen, weinig woorden kunnen veelzeggen Sieme, zo rebels als je was zo'n goede vriend was je ook, voor allen, rust zacht. Uit ons midden, maar nooit uit ons hart. Sieme Texel: Ruud Robert en Isabel Erik en Siet Jan en Tineke Amsterdam: Robert en Patricia Oude Pekela' Anno en Trijme Zaterdag 20 januari verloren wij een enthousiast lid van onze klaverjasctub 'De Doormars'. Siem Zoodsma Gelukkig hebben wij samen veel kunnen lachen. Wij wensen de familie veel sterkte toe om dit verlies te dragen. Oudeschild - Texel, Simon Dros, voorzitter Archiveren Kennis vergaren Het boek is dicht Moegestreden is rustig heengegaan Dirkje Schuil in de leeftijd van 87 jaar Namens de familie, J.H. Schuil Den Burg, 23 januari 2001 De crematieplechtigheid wordt gehouden op za terdag 27 januari om 13.00 uur in Crematorium Schagen, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Correspondentie-adres J.H Schuil, Huigenbos 5011102 KA Amsterdam. Heel blij zijn wij met de geboorte van onze doch ter en zusje Mariska Geboren op 24 januari 2001 Charles, Petra, Rico en Amanda Douma Buysstraat 10a, 1795 AP De Coeksdorp Telefoon 0222 316420. Heel blij zijn wij niet de geboorte van Thomas Hij is op 22 januari 2001 om 20.16 uur geboren en weegt 3900 gram André. Marleen en Eileen Kooger Hogeremd 33. 1793 At De Waal Bezoek is na een telefoontje van harte welkom a 0222 312037 Dolblij ben ik met de ge boorte van mijn dochter Jeannette en zusje van Daniel Bonne Geboren op 23 januari 2001. Elja van den Hoek en Daniel Bonne De Ruyterstraat 70. 1792 AK Oudeschild Tel. 0222-322015. Hoera, mijn opa Witte wordt morgen 50 jaar Van harte gefeliciteerd. Luke Witte Ambtenaren van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vis serij praten dezer dagen met col lega's van de provincie over de mo gelijkheid van een eventuele vergoeding van de schade in de ■akkerbouw en bollenteelt als ge volg van de wateroverlast afgelo pen herfst. Landbouwminister Brinkman liet eerder weten niets voor schadevergoeding te voelen, maar heeft wel toegezegd dat als de provincie de landbouw tege moet komt ook het rijk een duit in het zakje zal doen. Maar voorals nog vinden GS dat de verantwoor delijkheid voor zorirr vergoeding volledig bigde overheid ligt en zijn ze niet van plan schade uit te ké ren. De Texelse WLTO-voorzitter Jaap Hin omschrijft het standpunt dat Brink man maandag aan de overlegtafel met LTO-Nederland innam als een 'verrassende manoeuvre'. 'Het biedt mogelijkheden, maar het maakt het er voor ons niet duidelijker op.' Een recente inventarisatie heeft uitgewe zen dat de schade als gevolg van de overlast in de landbouw ongeveer ƒ7 miljoen bedraagt. In de lelies wordt de schade geschat op 3 miljoen. j'Voorjaarsbloeiers zoals narcissen, krokussen en tulpen die zijn verzopen zorgen voor een schadepost van minstens enkele miljoenen. Afnemers van met name witlof hebben de laat ste tijd herhaaldelijk geklaagd over rotte pennen. De kritische houding van kopers van winterwortelen zou :volgens Hin dankzij de recente prijs stijging kunnen veranderen. 'Nu de gedachte heeft postgevat dat een schadeuitkenng uitblijft, beginnen akkerbouwers percelen met nog te velde staande gewassen te bewer ken. Alvorens ze dat doen is van be lang dat er een onafhankelijke taxa tie van de met geoogste percelen wordt gemaakt. Dit in verband met een eventuele compensatie, maar ook om de schade per bedrijf exact te kunnen vaststellen.' Gedupeerden kunnen zich melden bij Hin. Landbouwvoorlichter Jan Koolhof houdt zich dezer dagen actief bezig met deze taak. Dat Texelse landbouwers door de hoeveelheid neerslag die hier is ge vallen toch in aanmerking zouden komen voor een compensatie wordt overigens betwist door een woord voerder van de minister. 'Voor toe passing van de Wet tegemoetkoming schade bij rampen en zware ongeval len is de grens destijds gesteld op 100 mm in 24 uur. Daarnaast was er in 1998 een landbouwoogstschade- regeling voor gebieden die minder zwaar werden getroffen, met minder zware criteria. Maar die is niet geba seerd op een wet of een recht. In plaats van schadevergoeding wil de minister zich sterk maken voor een oogstschadeverzekering, zodat de problemen structureel worden opge lost. Uit onderzoekt blijkt dat dit haal baar is. De landbouw is nu aan zet om met voorstellen te komen.' De minister geeft ook aan zich sterk te willen maken om de sector te hel pen bij pogingen om meer greep te krijgen op de keten, zodat de afne mers betere prijzen voor de producten betalen. De woordvoerder sluit niet uit dat de minister binnen afzienbare tijd alsnog naar Texel komt. |j De zuidgevel van het toekomstige SBB-kantoor. B en w hebben hun fiat gegeven aan het plan voor het nieuwe kan toor van Staatsbosbeheer Texel aan het nieuwe gedeelte van de Molenstraat in Den Burg. Het door architectenbureau Louis Uriot ont worpen gebouw, dat een opper vlakte van 13 x 13 meter beslaat, komt tussen het notariskantoor en de dokterspraktijk van Dros, Eis- sen en Hoekstra en doet denken aan een stolpboerderij. De spanten van gelamineerd hout steken op elke hoek van het gebouw naar buiten en maken daar contact met de grond. De welstandscommissie vond dat laatste niet mooi en had een andere constructie voorge steld. B en w zijn daar uiteindelijk niet op ingegaan en hebben het oorspronkelijke ontwerp goedge keurd. De kleuren en materialen van de nieuwbouw passen bij het imago van Staatsbosbeheer als natuur beheerder. De gevels zijn van bak steen, de goten zijn van blank rood ceder en ook de spanten, kozi|nen, ramen en deuren zijn van hout. Op De Noordzee mei in grijs de gebieden waar de platvisserif wordt verboden. Gearceerd is de scholbox aangegeven.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 3