Ziekte teistert team van Jozefschool Musea weinig positief over rapport LAgroup Cjrocn Twartsjexeh in het harL Bedrijfsarts:Jullie hebben gewoon pech' Sportploeg van het Jaar zingt van vreugde m Jutters willen niet naar De Cocksdorp EurOase biedt houders jaarplaatsen chalet aan Nieuws van de provincie I Politie rekent drankrijder in na wilde vlucht Vrouw (67) licht gewond bij kop-staartbotsing GTÏDlT-- Defect aan drukpers Plotselinge gladheid eist verkeersdode TEXELSE^ COURANT SUPER DE BOER Kijk in deze krant! OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11550 TEXELSE DINSDAG 30 JANUARI 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,80, abonnen^Vsprijs 63,- per halfjaar. De directeur die uit nood de hele dag voor de klas staat, de klassen- assistent voor het schoolbord, en de I interne begeleider en parttime do- 1 centen die extra uren maken om te I voorkomen dat leerlingen naar huis worden gestuurd. Het is aan de orde I op de Jozefschool, waar het aantal i] langdurig zieke leerkrachten vorige 9 week is opgelopen tot acht, op een n totaal van de vierentwintig. 'Alleen ■1 met kunst en vliegwerk weten we het a schema nog rond te kriigen', verzucht jJ directeur Leo Annyas, die ouders en Ij verzorgers gisteren schriftelijk op de hoogte stelde van de problemen op I zijn school. :j Acht langdurig zieke leerkrachten. 'Dan heb je al gauw de schijn tegen j je: wat is er aan de hand op de Jozef- school?', berichtte Annyas. 'Weheb- ben intensief contact met de bedrijfs- fi arts. Deze geeft aan dat de zieke 3 leerkrachten zich stuk voor stuk lo- vend uitlaten over de school, team en M directie. Dat zij moeite hebben om het I werk los te laten, omdat ze daar nu juist plezier aan beleven. Voor de be- drijfsarts is er dan ook geen enkele aanleiding tot het instellen van een schoolonderzoek, iets dat al snel ge- I beurt bij veelvuldig ziekteverzuim. l'S[ "Alle ziekteoorzaken zijn te herleiden De politie heeft in de nacht van zondag op maandag flink wat moeite moeten doen om een au tomobilist te controleren op het gebruik van alcohol. Tijdens een controle in de Dorpsstraat in De Koog, rond 1.25 uur, ging de man er vandoor toen hij in de gaten kreeg dat hem een blaasproef te wachten stond. In een bocht in de Ruyslaan reed de verdachte tegen een geparkeerde auto en tegen een verkeerspaal. Hij pro beerde zijn voertuig te verstop pen op bungalowpark De Vogelmient en ging er lopend vandoor. Via het kenteken wist de politie de eigenaar te achterha len. Hij bleek ook de bestuurder. Onderzoek wees uit dat hij 835 ug/l alcohol in zijn adem had, bijna vier keer de maximum toe gestane hoeveelheid Hij kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs inleveren. tot persoonlijke omstandigheden. Jullie hebben gewoon pech", aldus de bedrijfsarts.' Dat privé-omstandig- heden de oorzaak zijn, bevestigt ook de regiocoördinator van de Arbo, die een onafhankelijke status heeft. Annyas: 'In de acht jaar dat ik het bij houd had de Jozefschool tot twee jaar geleden eigenlijk nauwelijks te kampen met ziekteverzuim. Daarna ging het mis. Bij aanvang van de kerstvakantie hadden we door uit eenlopende oorzaken zes langdurig zieken We hebben toen alles uit de kast moeten halen om vervanging te regelen. De schade bleef beperkt tot het af en toe verdelen van een klas en incidenteel kreeg een klas een uurtje eerder vrij. De vacature'die ontstond door de pensionering van Jan Bak ker is inmiddels ingevuld. Maar we gens een opzegtermijn kan zijn op volger hier niet eerder dan op 1 maart aan de slag.' Vlak voor de kerst deed zich binnen het team een sterfgeval voor en werd een docent ziek. Zittende teamleden staken de helpende hand toe, Annyas ging zelf voor de klas staan, en ook andere taken werden ver schoven, zodat de groepen zo min mogelijk last ondervonden. Dat bete kent bijvoorbeeld dat er niet meer dan twee verschillende leerkrachten voor de klas staan. Openbare scholen Maar wie eenmaal in de hoek zit waar de klappen vallen... Opnieuw kreeg de Jozefschool te maken met 'uitval'. Vorige week stuurde de bedrijfsarts weer twee docenten met ziekteverlof. Zolang er geen tijdelijke vervangers beschikbaar zijn, heeft het school- Bij een kop-staartbotsing op de krui sing Postweg-Hollandseweg raakte een 67-jarige automobiliste zaterdag kort na de middag licht gewond aan haar borstbeen. Ze knalde tegen de achterkant van de wagen van een 67- jarige vrouw uit Muiden, die komende vanuit De Cocksdorp linksaf de Hollandseweg in wilde rijden. Door dat ze een tegenligger voorrang moest verlenen, remde ze af. De Texelse kon haar niet meer ontwijken. Eén van de auto's belandde in de diepe greppel naast de weg. De schade was aanzienlijk. team geen andere keus dan de leg puzzel met elkaar te dichten. En juist het vinden van tijdelijke leerkrachten wil maar niet lukken. Een probleem dat overigens niet alleen op de Jozef school speelt. 'We hebben dit al eens aangekaart binnen het Overleg Texels Onderwijs (OTO)', aldus netwerk coördinator Tine Visser, die acht openbare scholen onder haar hoede heeft, waarbij in totaal 55 leerkrach ten werkzaam zijn. 'Want bij vervan ging gaat het om tijdelijke arbeids contracten en daarop verleent de gemeente geen huisvestings vergunning. Als een overkantse leer kracht al een huis kan vinden. Tot dusver is het nieuwe krachten die op Texel aan de slag zijn gegaan nog steeds gelukt. Maar die hebben alle maal een huis gekocht.' Wervingsbedrijf Omdat Annyas via het Arbeidsbureau geen tijdelijke leerkrachten heeft kun nen vinden, heeft de directeur maar een commercieel wervingsbedrijf in de arm genomen. 'Want je moet toch wat.' Maar ook al mocht dat er in sla gen leerkrachten aag te trekken, dan nog is hij niet gerust op een goede afloop. 'Want dan moeten ze nog een huis zien te vinden. De gemeente geeft voor leerkrachten geen urgentieverklaring af. Terwijl ik vind dat ze die wel zouden moeten verle nen. Medewerkers van het NIOZ, de gemeente of andere bedrijven of in stellingen zijn natuurlijk ook waarde vol, maar goed onderwijs lijkt mij voor een eiland van een groter maat schappelijk belang.' Een standpunt dat wordt gedeeld door andere scho len die vertegenwoordigd zijn in het OTO, dat bij de gemeente zal aan dringen op urgentieverklaringen voor onderwijsgevenden. Zo extreem als het ziekteverzuim is op de Jozefschool, zo erg is het bij de openbare scholen niet. Visser: 'Op het totale personeelsbestand zijn er vier langdurig afwezigen. We hebben wel slechtere perioden ge had In één geval is de oorzaak van lichamelijke aard, maar in de andere gevallen ga ik ervan uit dat de pro blemen ook verband houden met het werk. De uren van de vier uitvallers worden ingevuld. In de buitendorpen gaat dat wat makkelijker, omdat je daar in geval van nood kan terugval len op mensen met een les bevoegdheid die weliswaar geen vaste baan willen, maar die wel een tijdje willen invallen. In Den Burg ligt dat moeilijker. Qua bezetting zitten Lees verder pagina 5 Het eerste elftal van Texel'94 is zater dagavond uitgeroepen tot Texelse Sportploeg van het Jaar 2000. Vorig jaar werd het team kampioen en keerde het na een afwezigheid van vijf jaren terug in de derde klasse KNVB. De mannen waren verheugd met de uitverkiezing en schroomden niet om tijdens de gala-avond het slotlied uit volle borst mee te zingen Hun zangtalent bleek echter aanzien lijk minder dan hun sportieve gave, zo lijkt ook de lachende Maarten Koorn (derde van rechts) te beseffen. John List (helemaal rechts) doet zoals het een aanvoerder betaamt zijn uiterste best om iets van de vocale presen tatie te maken, maar zijn vertrokken gezicht verraadt dat dat met meevalt. Een uitgebreid verslag van de sport- verkiezingen staat elders in deze krant. (Foto Bari Bosch) Er komt kunst en vliegwerk aan te pas om de problemen als gevolg van acht langdurig zieke leerkrachten op de Jozefschool de baas te blijven. Directeur Leo Annyas, hier aan het voorlezen in groep vijf, is noodgedwongen zelf maar voor de klas gaan staan. (foto gwö rmmemm) De Texelse musea hebben overwegend negatief gereageerd op het rapport dat het onderzoekbureau LAgroup heeft uit gebracht over de toekomstige museale mogelijkheden op Texel. Het college van b en w heeft zowel het rapport als de kritiek in studie en zal volgende week een standpunt in nemen. De reacties kwamen van de Stichting Texels Museum (EcoMare. Oudheidskamer en Maritiem en Juttersmuseum), het Agrarisch en Wagenmuseum, het Luchtvaart museum, de jutters van Flora, de VW en de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers. Als de mannen van Texel'94 voortaan zo voetballen als dat zij zingen, volgt onherroepelijk degradatie. Het gezicht van aanvoerder John List rechtsspreekt boekdelen. Onbespreekbaar Het bestuur van het Luchtvaart museum hanteert de term 'onbespreekbaar' Men wil op de huidige locatie op het vliegveld blij ven en voor geen prijs afstand doen van de collectie over de Opstand van de Georgiers. Er zijn zelfs plannen om dit onderdeel uit te breiden en er be zienswaardigheden aan toe te voe gen die te maken hebben met de oor logstijd op Texel, zoals herinneringen aan de deportatie van Texelse jon gens en mannen naar Assen Dit wordt mogelijk als er een groot ge bouw bijkomt, waardoor een duide lijk te onderscheiden luchtvaart museum naast een oorlogsmuseum ontstaat. Bedoeling is dit als één ge heel te exploiteren, met blijvende in zet van vrijwilligers, zodat een betrek kelijk kleine financiële steun van de gemeente toereikend is. Het bestuur van het Agrarisch en Wagenmuseum staat ook kritisch te genover het rapport van de LAgroup maar geeft te kennen met bij voorbaat geheel afwijzend te zijn. 'We willen in gesprek blijven, zodat er mets buiten ons om wordt beslist', aldus Riet Goeman-Smit namens het bestuur, dat het onderbrengen van het mu seum op een andere plaats geen reële optie vindt en weinig voelt voor afstaan van delen van de collectie aan andere musea. Ook is men er niet gerust op dat de vrijwilligers enthou siast blijven als de voorstellen van de LAgroup worden uitgevoerd. Niet verhuizen De jutters van Flora kunnen zich wel vinden in de conclusies van de LAgroup maar hebben één funda menteel bezwaar: ze voelen niets voor verhuizen naar De Cocksdorp. Jan Uitgeest. 'Of ze ons beschou wen als een toeristische attractie of als echt museum, maakt ons niet uit, maar Flora is een prachtige centrale plek, goed bereikbaar voor fietsers vanuit alle delen van Texel. Boven dien zijn de gebouwen daar veel sfeervoller dan de nieuwbouw die bij De Cocksdorp zou moeten komen en er zijn ook genoeg uitbreidingsmoge lijkheden'. De Stichting Texels Museum voelt weinig voor sluiting van de juttenj- afdeling van het Mantiem en Juttersmuseum in Oudeschild. 'Het hoort er gewoon bij, maar het zou eventueel best een andere vorm mogen krijgen', legt directeur Benno van Tilburg uit. Toch ziet men in het rapport goede aanknopingspunten, zoals de constatering dat de Texelse musea veel minder overheidssubsi die krijgen dan de 50% bij de meeste musea elders. Als dat met anders wordt ziet de stichting Texels Mu seum onvoldoende mogelijkheden voor uitbreiding en kwaliteits verbetering, wat men name geldt voor het museum in Oudeschild. Tweederde van de subsidie die be schikbaar is voor de Stichting Texels Museum als geheel, gaat daarheen. Toch vormt dit geld maar 25% van de eigen inkomsten en komt dus drie kwart uit de entreegelden. De Stich ting Texels Museum heeft ook laten weten de Oudheidkamer in Den Burg met te willen loslaten. De Stichting VW Texelpromotie heeft een correctie naar het college en het onderzoeksbureau gestuurd. In het rapport was gesteld dat de VW voelt voor slechts twee musea als 'pijlers': het Maritiem en Juttersmuseum en EcoMare. Directeur Veronica Bos: 'Het tegendeel is waar. We zien graag diverse museale attracties, zodat er voor de toeristen op allerlei plaatsen wat te beleven is. Vooral in de winter periode is dat van belang.' De 109 eigenaren van stacaravans op Kustpark Texel die van de EurOase-directie te horen hebben gekregen dat hun jaarplaatsen 'mogelijk verdwijnen', krijgen 'een voorkeursbehandeling' bij de her inrichting van het park. Zij komen o.a. als eerste in aanmerking voor een chalet. Dit verklaart Oscar Meelhuysen namens de Amersfoortse directie naar aanlei ding van het artikel dat op 12 ja nuari over deze kwestie in de Texelse Courant verscheen. In oktober maakte EurOase bekend dat zij het bungalowpark en kampeer terrein tussen de Dennen en zwem paradijs Calluna drastisch wil omgooien. Een deel van de be staande bungalows wordt gereno veerd, een ander deel gesloopt en vervangen door nieuwe zomer woningen. De 170 kampeerplaatsen worden afgestoten zodat in totaal 110 nieuwe bungalows gebouwd kunnen worden. Vanwege de beno digde ruimte en omzetting van slaap plaatsen is er in de plannen van EurOase op termijn geen plek meer voor stacaravans. Een groep jaar- plaatshouders verzet zich tegen de plannen. Eén van hen verklaarde tegenover deze krant: 'Het steekt mij dat betaal bare kampeerplaatsen verdwijnen. Er blijft mets over voor Jan Modaal. We kunnen toch niet allemaal een bun galow van drie ton kopen?' EurOase reageert bij monde van Oscar Meelhuysen: 'Deze suggestie is on juist. Als alternatief rest met slechts een bungalow van drie ton. Over de exacte invulling wordt nog nage dacht, maar wij denken voor het hui dige jaarplaatsenterrein aan plaatsing van goedkopere chalets, zoals er al 28 van op Kustpark Texel staan. Trouwe jaarplaatshouders kunnen in ieder geval rekenen op een voor keursbehandeling bij de herinrichting van het park, op welke wijze dit dan ook vorm zal krijgen.' Meelhuysen verklaart verder dat zodra er meer duidelijkheid is alle betrokkenen pas send zullen worden geïnformeerd. Wegens een defect aan de druk pers van Flevodruk in Harlingen moest worden uitgeweken naar Boesenkool Krantendruk in Castricum. Hierdoor is vertraging opgetreden bij de verspreiding. De directie van uitgever Lange veld de Rooy verontschuldigt zich hiervoor. Plotseling opkomende gladheid van morgen rond half acht is noodlottig geworden voor een 36-jarige Texelaar. De man bestuurde een be stelwagen, die op de Pontweg tussen de afslag Rozendijk en Akenbuurt door een ijslaag op de weg in de slip raakte. De wagen gleed tegen de boomsingel en schoof vervolgens naar de andere kant van de weg en kantelde. Daarbij liep de chauffeur dodelijke verwondingen op. Ter hoogte van jeugdherberg De Eijercoogh raakte een ander busje in de slip en botste tegen een boom. Deze chauffeur is met verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De gladheid was zeer plaatselijk en ontstond zeer plotseling. Volgens een controleur van de gemeente, die van morgen om vijf uur op pad was ge gaan. was op het bewuste weg gedeelte om zes uur nog geen sprake van gladdigheid. Toen hij dit onge veer een uur later wel constateerde, volgens hem vermoedelijk omdat na een zeer plaatselijke bui de lucht open trok en de weg opvroor, is de eerste strooiwagen opgeroepen. In de loop van de ochtend is de glad heid met diverse strooiwagens be streden. (Advertentie) LfTHê Z*?rl- Jtzrh iw ImI bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd0 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. (Advertentie) Waterlandse bus snelt over eigen strook Recreatiegebied Geestmerambacht twee keer zo groot Film over souvenirverkoper Monument Afsluitdijk Noord- en Zuid-Holland waken over kust ,.0v,.c„ Noord fZjollond

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1