Contrast en expressie tijdens Muziek Complet Volksdansen als leuke vorm van trimmen E Agenda .TEXELSE 2 COURANT Veelbelovende musici spelen Texelse composities John Wright Band weer uitverkocht Sportvissen Muntjesactie Thijsseschool groot succes Wat ik zeggen wou. Fietsgedrag Aanleg rotonde en reconstructie bij Buitenlust Bakker kampioen jeu de boulesclub Excursies SBB in toenemende belangstelling Medium Schippers A DINSDAG 30 JANUARI 2001 De pianisten Bas Verheijden en Niek van Oosterum concerteren op het podium van theater De Kiekendief op De Knm. (Foto Harry Graaf) Eigentijdse componisten van Texelse bodem, veelbelovende uitvoerende musici, een concert waaraan volgens de organisa toren hoge kwaliteitseisen worden gesteld: dat schept verwach tingen. Het tweede concert in de serie Muziek Complet dat zondagmiddag in theater De Kiekendief op De Krim plaatsvond, voldeed daaraan ruimschoots: originaliteit, toegankelijkheid en professionaliteit voerden de boventoon. De composities ken merkten zich door hun scala aan kleur en stemmingen: uitbun digheid werd afgewisseld met intimiteit, verstilde momenten met bruisende akkoorden, lichtvoetigheid bestond naast duisternis en dreiging. Het idee om werk van twee Texelse componisten, met speciaal voor dit concert geschreven stukken, op het eiland te laten uitvoeren door muzi kanten van nationale naam en faam, vormde de basis van de concertserie Muziek Complet. Het was zondag zonder meer een bijzondere gebeur tenis om twee gerenommeerde jonge pianisten, Bas Verheijden en Niek van Oosterum, die eerder in het Amster damse Concertgebouw speelden, op Texel te kunnen horen. Ze zijn welis waar wat minder bekend dan violist Christiaan Bor, die tijdens het vorige concert indruk maakte, maar de im pact was er niet minder om. Hun komst naar Texel was te danken aan de Texelse componist Alexander Comitas (Ed de Boer), die één van de twee kende. Opmerkelijk was ook de deelname van celliste Maaike Roelofs. die les geeft op de Texelse Muziek- en Dansschool. En even bij zonder was het aandeel van mezzo sopraan Maaike Beekman, die net is afgestudeerd als uitvoerend musicus en, hoewel nog niet zo bekend, als operazangeres flink aan de weg tim mert. Het concert werd geopend met een compositie van W. (Pip) Barnard voor twee piano's. De muziek klonk mee slepend. soms luchthartig, dan weer verzwelgend, met onverwachte mo menten en mooie melodische lijnen. Dat voor dit concert twee identieke concertvleugels waren gehuurd valt te prijzen: zo werd de muziek recht gedaan door de prachtige klank van deze instrumenten. Een waar genoe gen om naar te luisteren. 'Vlinder' van Barnard, werd gezongen door Beek man, onder begeleiding van de twee pianisten. Het verhaal over het thema verlatenheid werd fraai voorgedragen door de zangeres, het werk maakte in menig toehoorder emoties los. De muziek van Comitas kenmerkt zich door ultieme expressiviteit en prachtige, vaak zeer complexe har monieën. Voor zijn compositie voor piano en cello (Jiddische Suite) nam Comitas zelf achter de vleugel plaats. Hij speelde met temperament en grote bevlogenheid, waarbij echter het samenspel met de cello voorop stond. Celliste Roelofs was daarin een bekwame medespeler, die haar partij consciëntieus en met gevoel voor nuances vertolkte. Het was een spannend en uitermate boeiend stuk, dat hoge eisen stelt aan de uitvoeren den. Complimenten verdienen de twee pianisten Verheijden en Oosterum, die de overige programma onderdelen uitvoerden. Zij speelden schijnbaar moeiteloos en met zicht baar plezier de sterren van de hemel. Het was duidelijk te merken dat zij gewend zijn als duo op te treden. Het programma werd besloten met een gezamenlijke compositie van Barnard en Comitas, 'De Nacht', voor zangstem, cello en twee piano's. Maaike Beekman zong over de ver lokkingen van de nacht waar maar weinig weerstand tegen te bieden is. Zij gaf - gesteund door de overige musici die in het stuk hun eigen, min of meer zelfstandige rol hadden - een fraaie performance. Het geboeide publiek beloonde componisten en uitvoerenden terecht met een staande ovatie. Heel anders klonk dezelfde compositie, tijdens het infor mele naprogramma door Barnard zelf uitgevoerd. Zo kon kleinkunst ter plekke met klassiek worden vergele ken. Na afloop van het concert werd een door Annette van Ruitenburg samen gesteld theebuffet opgediend, geënt op het concertprogramma. De moge lijkheid voor de concertgangers om met de musici informeel na te praten gaf aan het concert een extra dimen sie. Het zal duidelijk zijn dat concer ten als deze hun bestaansrecht ver dienen. Texel is - naast talentvolle componisten als Alexander Comitas en W. (Pip) Barnard - een muziekserie van hoge kwaliteit rijker. Een pluim aan het adres van de organisatie die hiervoor de nek durft uit te steken. Het geeft te denken dan met meer bewonderaars van het genre de moeite namen om van dit buiten kansje in De Kiekendief te genieten. Want het was opmerkelijk dat een (groot) deel van het publiek bestond uit mensen van de overkant, die hier voor speciaal naar het eiland waren gekomen. Een kritische noot aan het adres van de afwezige Texelse lief hebbers is daarom zeker op zijn plaats. Wee degene die nog durft te klagen dat er op Texel te weinig con certen van niveau worden georgani seerd. Het derde concert in de serie Muziek Complet wordt gehouden op 18 maart Een familieconcert waarop onder meer de Carnaval des Ammaux van Camille Saint-Saëns wordt uitgevoerd. Een overbekend stuk dat wegens de bijzondere bezet ting vrijwel nooit wordt uitgevoerd. Ook dan zullen pianisten Bas Verheijden en Niek van Oosterum van de partij zijn. Het stuk wordt speciaal voor de gelegenheid van nieuwe tek sten voorzien door Pip Barnard. Lida Wels John Wright Band. Het concert dat de Schotse zanger John Wright donderdag in Question Plaza verzorgt, is op nieuw uitverkocht. Dit voor Texelse begrippen opmerkelijke verschijn sel deed zich vorig jaar voor het eerst voor en werd dit keer - mede door veel aanvragen van fans van de overkant - al snel geëvenaard. Voor iedereen die achter het net vist, is er één troost: in april be zoekt Wright vijf van zijn lievelings plaatsen in Nederland voor een solo-optreden en Texel is daar één van. Dit nieuwe optreden, dat staat ge pland voor 19 april, wordt wel heel anders dan het concert van aan staande donderdag. Zowel qua sfeer als qua repertoire. De immens popu laire Wright heeft een paar maanden geleden een solo-CD uitgebracht, waarop hij - begeleid door onder anderen snaarspecialist Steve Lawrence - enkele traditionele, soms eeuwenoude, Keltische songs ten gehore brengt. Zo bevat A Few Short Lines bijvoorbeeld Ned on the Hill, Helen of Kirkconnell en Carnckfergus Ze behoren stuk voor stuk tot de meest gecoverde Keltische werken, waar Wright toch weer een nieuwe dimensie aan heeft weten toe te voe gen. Op deze plaat wordt de voorma lige schapenboer annex herder bege leid door een nieuwe viermansformatie, hetzelfde gezel schap dat hem 19 april op Texel zal vergezellen. Aanstaande donderdag geeft Wright in Question Plaza het concert dat de fans van hem verwachten, met een grote muzikale inbreng voor zijn vaste begeleiders: de door Dougie MacLean geïnspireerde gitarist Kenny Speirs en het viooltalent Ste ward Hardy. Ze spelen ongetwijfeld veel werk van de eind vorig jaar uit gekomen CD Language of the Heart. Daarop brengt The John Wright Band onder meer werk van hedendaagse songwriters als Lucy Kaplansky, Richard Thompson en het talent Richard Shindell. Voor de met-ken ners: Wright wordt altijd geprezen om zijn muziekkeus en zijn fraaie, boeiende stem. Het concert van The John Wright Band begint om 20.30 uur en is toe gankelijk voor houders van een passe-partout, een 'gewone' kaart en voor diegenen die zich hebben opge geven voor de reservelijst. Anderen kunnen niet worden toegelaten. Voor het solo-optreden van Wright op 19 april zijn nog wél kaartjes beschik baar Deze zijn vanaf donderdag avond verkrijgbaar in Question Plaza en vanaf vrijdag ook bij Nauta Boek. Op deze adressen kan men ook te recht voor de voorverkoop van de laatste twee concerten in de serie folkconcerten in Question Plaza: van The Lucky Bags op 1 maart en van The McCalmans op 29 maart Bij de tweede wedstrijd in de wmter- serie van de Sportvisclub Texel werd door de vier opgekomen leden slechts één vis (van 17 cm) gevangen. Deze werd aan de haak geslagen door Nico Tessel, die daarmee beslag legde op de eerste plaats. De vol gende wedstrijd wordt gehouden op 11 februari bij de asfaltmolen in Oudeschild, aanvang 8.30 uur. De actie waarbij leerlingen van de Thijsseschool ouders, bu ren en familie het afgelopen najaar vroegen hun uit buiten landse vakanties overgebleven klein geld af te staan voor Novib is een enorm succes geworden. De organisatie voor ontwikkelingssamenwerking mocht ƒ1431,79 in ontvangst nemen. In een speciale oor konde die de openbare school uit Den Burg als dank kreeg, meldt Novib dit bedrag te zul len besteden aan onderwijs projecten in diverse landen. De scholieren hadden duidelijk erg hun best gedaan. Officieel collecteren was met toegestaan, maar bij mensen uit hun omge ving hadden ze heel wat muntjes weten los te krijgen. Dat was niet zo heel moeilijk, aangezien der gelijk klem geld niet bij een bank kan worden ingewisseld. De muntjes konden in busjes wor den gestopt die in de klaslokalen stonden. De actie, die vlak na de zomerva kantie werd gestart, werd in de herfst afgesloten. Omdat één speciale geldinner bij Novib is belast met de taak om het geld bij enkele honderden scholen in Nederland persoonlijk op te ha len, duurde het erg lang voor het resultaat bekend werd. Initiatief nemer Mieke Plettenburg, één van de ouders, overhandigde het kostbare cadeau in december aan de man. 'Ik vond het zonde dat het geld voor de boot er nog af zou moeten, dus ben ik hem tegemoet gereisd om het hem in Den Helder aan te reiken. We hadden het netjes gesorteerd en in enveloppen gestopt. Dat was nog een heel werk, want het wa ren zeker vijftien verschillende valuta. Die enveloppen zaten in een tas. Ik moest zo'n TESO-kar- retje gebruiken, want die tas was loodzwaar.'De geldinner nam de gift dankbaar in ontvangst, waarna deze week het bericht kwam welk bedrag de valuta met elkaar vertegenwoordigden. Br«v«i »«n leun In het stukje over de Mitka-fiets in de vorige krant stond dat een rijwiel verhuurder er een probleem in ziet. De dnewielige Mitka is belangrijk bre der dan een gewone fiets en dat zou problemen geven op de smalle fiets paden, waar het nu soms al onaan genaam druk is. Als trouwe Texelganger wou ik daar graag de volgende kanttekening bij maken. De fietspaden op Texel zijn breed ge noeg en de problemen zijn helemaal het gevolg van het gedrag van fiet sers. Fietsers moeten achter elkaar rijden en met naast elkaar en er moet opgetreden worden tegen mensen die fietspaden misbruiken door ra cend anderen in te halen, waardoor veel gevaar en onrust ontstaat. Let er maar eens op Duitse en Belgische fietsers gedragen zich op onze fiets paden een stuk gedisciplineerder. Ook onze Hollandse fietsers moeten hun plaats kennen in het verkeer en de overheid hoeft hen niet toleranter te benaderen dan andere weg gebruikers. Ze zouden bijvoorbeeld geweerd moeten worden uit de Weverstraat in Den Burg, zodat je daar echt rustig kunt lopen en met telkens opzij moet springen. Rust en ruimte, weet je wel? C.J. Schmidt Uithoorn/De Cocksdorp Aannemer Daalder Alkmaar start maandag op het kruispunt Pontweg- Akenbuurt met de aanleg van de ro tonde. Het werk wordt zodanig uitge voerd dat de Pontweg met hoeft te worden afgesloten. Verkeerslichten regelen de doorvoer over één weg helft. Fietsers worden naar éen kant van de weg gedirigeerd. Op dezelfde dag begint aannemer De Vries Van de Wiel met de recon structie van het kruispunt bij Buiten- lust. Het wegvak Akenbuurt- Kogerweg wordt afgesloten voor het gemotoriseerde verkeer. Fietsers kunnen er wel langs. De Kogerstraat is vanaf één kant bereikbaar. Een omleidingroute wordt aangegeven met borden. IJs en wederdienende moeten beide projecten op vrijdag 6 april zijn afge rond Dinsdag 30 januari In het clubgebouw van Scouting Texel (Bernhardlaan 149, Den Burg) begint vanavond een cursus Afrikaans trommelen op de djembé voor beginners. Voor in lichtingen en opgave; Paul van Mierlo, tel. 319678. In de Blauwe Zaal van het Gemini Ziekenhuis in Den Helder begint om 19.15 uur een informatieavond over diabetes en reizen, georgani seerd door de Diabetesvereniging Nederland. In het zwembad van vakantie centrum De Knm begint om 21.00 uur de eerste les van een cursus eskimoteren, met de kano weer rechtop komen nadat je bent om geslagen. Opgave en inlichtingen bij Wim Hoekman, tel. 313 444. In Cinema Texel draaien Meet the parents (aanvang 20.30 uur) en Unbreakable (21.00 uur). Woensdag 31 januari In het gemeentehuis begint om 19.30 uur een zogenoemde terugkombijeenkomst over de interprovinciale visie op het beheer van de Nederlands kust. In zwemparadijs Calluna wordt van 14.00 tot 17.00 uur een Fun Day gehouden, met allerlei spelle tjes. Entree ƒ6,-. In Cinema Texel draaien Dinosaur (aanvang 14.30 uur), The Grinch (15.00 uur) en Unbreakable (21.00 uur). Donderdag 1 februari In de openbare bibliotheek in Den Burg vindt om 15.30 uur de ope ning van de 'peutermaand' plaats, ledereen is welkom. In buurthuis Bethel in Zuid- Eierland begint om 20.00 uur een klaverjasdrive. In Question Plaza begint om 20.30 uur een folkconcert van de John Wright Band uit Schotland. Toe gang ƒ17,50. In Cinema Texel draaien Unbreak able (aanvang 19.00 en 21.30 uur) en Vertical Limit (19.00 en 21.45 uur). Vrijdag 2 februari De Gebroeders Grevelink spelen in theater Klif 12 in Den Hoorn hun meezingvoorstelling 'Ik ben blij dat ik je met vergeten ben' Aanvang 20.30 uur. Entree 22,50 ('vriendenprijs' 17,50). Het ge plande optreden van Lucretia van der Vloot en Ellen Pieters gaat wegens ziekte van één van de spe lers niet door In Cinema Texel draaien Unbreak able (aanvang 19.00 en 21.30 uur) en Vertical Limit (19.00 en 21.45 uur). Ms. Schulpengat is in verband met een onderhoudsbeurt tot dinsdag 20 februari uit de vaart. Tot die tijd vaart ms. Molengat als dienstboot. Door de kleinere capaciteit van dit schip kunnen er tijdens drukkere perioden wachttijden ontstaan. Vrachtvervoer moet hier 's och tends rekening mee houden tij dens de eerste afvaarten uit Den Helder. Ook voor ander vervoer dreigen wachttijden: op maandag en vrijdagochtend op Texel en op vrijdagmiddag in Den Helder. Hoogwater te Oudeschild Di. 30 11.00 en 23.55 u. Wo. 31 11.20 en - u. Do. 1 0.15 en 11.44 u. Vr. 2 1.00 en 12.24 u. Za. 3 1.50 en 13.24 u. Zo. 4 2.47 en 14.47 u. Ma. 5 4.47 en 17.00 u. Di. 6 6.05 en 18.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 31 januan op om 8.20 uur en gaat onder om 17 24 uur. 1 februari eerste kwartier; 3 februari doodtij. Voor de tweede achtereenvolgende keer is Cor Bakker kampioen gewor den van de jeu de boulesclub Den Burg. De huldiging vond plaats na afloop van de goedbezochte jaarver gadering, waarin voorzitter Ed Beek huis werd herkozen. De beste speler van de dinsdagcompetitie was Fer Gieles. De namen van Bakker en Gieles zijn de eerste die gegraveerd worden in de wisselbekers die door de firma Tatanhove ter beschikking zijn gesteld. De nieuwe competitie begint op 3 maart, aanvang 14 00 uur. Eindstanden: Dinsdagcompetitie: 1 Fer Gieles; 2 Harm Gort; 3. Arie Jan Ver hoeve; 4. Dirk Roeper; 5. Gerrit Spanhaak. Zaterdagcompetitie: 1. Cor Bakker; 2. Gerrit Spanhaak; 3. Alie Schouten; 4. Nico Vos; 5. Fenny Spanhaak. Het aantal door Staatsbosbeheer georganiseerde excursies en lezin gen is tussen 1992 en 2000 geste gen van 350 tot 724. Het aantal deelnemers groeide van 4941 naar 9580. De tarieven worden voor het eerst in negen jaar verhoogd. Dat maakt de organisatie bekend bij het uitkomen van de folder 'Wel kom bij Staatsbosbeheer 2001'. Aan tariefsverhogingen valt moeilijk te ontkomen, zo laat SBB weten. Excursies in de winter en voor kinde ren kosten de organisatie meer dan ze opbrengen. Ter compensatie ver strekt het Nationaal Park De Duinen van Texel subsidie, maar om het aan tal rondleidingen niet te hoeven in krimpen en het beheer van de terrei nen in takt te houden, ziet SBB zich gedwongen een volwassene in 2001 ƒ10,-te berekenen (was ƒ6,-). Kinde ren gaan 7,50 betalen (was ƒ4,-). Het programma voor dit jaar is op basis van de ervaringen in 2000 enigszins aangepast. Excursies waarvoor weinig belangstelling be stond zijn geschrapt. Het betreft on der meer 'Vogels in het Knmbos' en de 'Rotganzenexcursie'. Het aantal rondleidingen in de vroege avond wordt uitgebreid en SBB experimen teert met enkele nieuwe ideeën, zo als een thema-excursie over roofvo gels op Texel en een verhalen- programma voor kinderen. Het ge hele programma is terug te vinden in de nieuwe folder, die in het Neder land, Engels en Duits is opgesteld en die tevens korte beschrijvingen van de terreinen van Staatsbosbeheer en het Nationaal Park De Duinen van Texel bevat. De folder wordt ver spreid via EcoMare, de WV en de folderbakjes die bij de ingang van diverse terreinen staan. Logies- verstrekkers kunnen ze afhalen bij het kantoor van SBB aan de Abbewaal in Den Burg. Alle excursies worden ge boekt via EcoMare. Bij de White Eagle aan het Schilde- rend 19 is zondag het medium Lia i Schippers te gast. De paranormaal begaafde Schippers zal aan de hand j van door bezoekers meegebrachte j foto's en voorwerpen iets over de bij- j behorende personen vertellen. De zaal gaat om 13.30 uur open en vanaf 14.00 uur gaat Schippers aan de slag. De entree bedraagt ƒ10,-. .j DAAR RED JE LEVENS MEE Volksdansen is populair op de eilan den. Dat bleek op de internationale dansdag in jeugdherberg Panorama, waar dansers van Terschelling, Wie- ringen en Texel elkaar zaterdag ont moetten. Onder leiding van gastdocente Mirjam Bannmk maak ten de 43 deelnemers zich volksdan sen van de Balkan en uit Israel eigen. Het bal dat 's avonds na een ont spannende middag volgde, werd opgeluisterd door het Fries Volkdans- orkest. 'Volksdansen is voor mij net zoiets als trimmen, maar dan leuker', aldus deelnemer Mark Fonds, die zich verheugde op de culturele uit wisseling tussen de eilanders en het bespreken van de verschillen. 'Texelaars beschouwen het Marsdiep als een soort kanaal tussen het eiland en het vasteland en spreken van de overkant. Maar Terschellingers heb ben het over de wal. Alsof ze op een schip zitten.' (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2