Perplexe Piet Bakelaar Texels Sportman van het Jaar I Er is altijd een d'Overkant 5 Medailleregen Texelse turners bij Jokercup N 1-1-2 .TEXELSE COURANT Programma zaalvoetbal ^Thuiszorg Beheer T< EEN ZIEKENVERZORGENDE EN/OF EEN VERPLEEGKUNDIGE Dartcompetitie Westdorp/ De Zwart weer in de race Jozefschool DINSDAG 30 JANUARI 2001 Hij stond perplex. Pas nadat het juryrapport was voorgelezen kon Piet 3akelaar geloven dat hij Texels Sportman van het Jaar 2000 was jeworden. 'Vooraf had ik er geen momént rekening mee gehouden. 3e nominatie was al een complete verrassing.' Maar toen jury voorzitter Henk de Vries zaterdagavond in Question Plaza was uit jesproken en de keuze had beargumenteerd, kon Bakelaar er eigenlijk vel mee instemmen dat hij het was geworden. Niet zozeer vanwege ijn sportieve topprestaties in het afgelopen |aar, maar om zijn jaren- ange, constant hoge niveau achter het schaak- en dambord en zijn niet aflatende organisatorische inzet achter de schermen. Texel'94 /verd sportploeg van het jaar en Maartje Meijer uitgeroepen tot hét alent Bij het publiek was turnster Esther Albers favoriet. kan zowel het selecteren van de drie genomineerden als het bepalen van je uiteindelijke winnaar had de jury fit jaar in de categorie 'mannen' een :ware dobber. Autocrosser Dirk Barends doet in Oosterend al jaren net de besten mee - zonder overi- jens te winnen - maar deed in 2000 jas echt van zich spreken door met ijn stockar nationaal kampioen te vorden op het asfalt van Lelystad. Weliswaar behaalde hij die titel in de dasse van rijders die normaliter op jras- enzandcircuits racen, maar de jrestatie was er niet minder om. Hoven hem hiermee confronteerde Het dammen heeft hem in ieder ge val flink gegrepen: Bakelaar heeft het Texelse kampioenschap enige tien tallen keren in de wacht gesleept en ook met het schaken en bridgen heeft hij zijn sporen verdiend, onder meer in de nationale denktriatlon waaraan hij steevast deelneemt. Toch heeft Bakelaar zich ook via li chamelijke inspanning in het zweet gewerkt. Hij geldt als een founding father van de Texelse atletiek. Toen een hardloper nog een curiositeit was, buffelde hij al op gympies door Maartje Meijer poseert trots met haar oorkonde. Bakelaar wordt toegesproken door Albert Hoven Het uitstekende muzikale intermezzo van Small Buzz (mét saxofonist Jan Kuhne). viel wat langer uit dan ge pland, want de dames van Tevoko 1 waren nog niet teruggekeerd van hun uitwedstrijd. Na een tijdje arriveerden de volleybalsters goedgemutst maar met slecht nieuws: verloren. 'We heb ben helaas de kans op promotie naar de derde divisie laten liggen', zei coach André van der Vliet, 'maar we zitten dicht tegen de landelijke top aan', waarmee hij desgevraagd de nominatie van zijn team beargumenteerde. Aanvoerster Connie Joling dacht echter dat de regioklasse het hoogst haalbare is. 'Meer zit er niet in zolang onze talen ten naar de overkant verhuizen om te gaan studeren.' Namens de heren van Deuce 1 verdedigde Albert Scholl de nominatie van de tennissers. 'We zijn kampioen geworden. Nog nooit speelde een Texels team op zo'n hoog niveau.' Helaas voor de volleybalsters en de tennissers wer den de voetballers van Texel'94 uit geroepen tot Sportploeg van het Jaar, waarna een gejuich opsteeg van de voorste rangen, waar de mannen van het eerste elftal zich hadden ge posteerd. 'Het betekent wel degelijk iets voor ze', zei coach Luc Post, die aan het eind van dit seizoen vertrekt om te genieten van zijn vrije week enden. Onder Post is Texel'94 volgens de jury gegroeid, vooral qua discipline en teamgeest. 'Niemand zit bij de pakken neer en de spelers willen wérken voor elkaar. Pessimisten be weerden na het kampioenschap van vorig jaar dat Texel'94 mets te zoeken had in de derde klasse, maar hun stemmen zijn verstomd. Door vloeiende combinaties én vechtlust weten de spelers zich uitstekend te weren. Met zijn positieve spel opvatting en inspirerende wilskracht bezorgt het elftal de voetbal liefhebber veel kijkplezier en is het een doorlopende commercial voor de sportbeoefening', aldus het jury rapport. Aanvoerder John List nam de trofee in ontvangst van eregast Henk Spigt, die de velden van de voetbalclub verzorgt Tussen het tweetal ontspon zich een discussie over het geringe aandeel van de jeugd in de Texelse selectie, een thema dat was gelan ceerd door Simon Brand. De multi disciplinaire Brand, die zowel na mens Deuce als Texel'94 aanwezig was, had de knuppel in het hoender hok gegooid door te stellen dat het eigenlijk van de gekke was dat derti gers en veertigers in de eerste teams van Texelse sportclubs vertegen woordigd zijn. 'We moeten de jeugd warm maken voor de sport', zei Brand. Spigt pakte de handschoen op en prikkelde List door te zeggen dat de jeugd dan wel een kans moest krijgen. List: 'De jeugd krijgt ook wel een kans, maar zolang de ouderen het nog kunnen bolwerken, dragen wij ons steentje bij. Wij als ouderen van Texel één zijn daarom ook heel blij met deze prijs.' Volgens List (en de jury) is het de combinatie van jeugd en routine die 't hem doet bij Texel'94. Wie meer jongeren aan het werk wil zien, moet volgens dertiger List geduld hebben: 'Er zit een hoop jeugd aan te komen.' Dat het met de damesjeugd wel goed zit, bewees de nominatie van ama zone Maartje Meijer, golfster Martine Zandee en turnster Esther Albers. Zij werden naar voren geschoven als potentieel Sporttalent van het Jaar. Het is gebruikelijk dat maar één talent wordt aangewezen, maar omdat de jury vond dat er bij de volwassenen niemand in aanmerking kwam voor de titel, kwam de verkiezing van de Texelse Sportvrouw van het Jaar te vervallen. Maartie Meijer werd vorig jaar met haar paard|e Candy dankzij een goede dressuur, een foutloos spring- parcours en dito cross Noord-Hol lands kampioene samengestelde wedstrijden in de L-klasse van de C- pony's. Martine Zandee won in no vember de maandbeker van de Texelse golfclub door alle volwasse nen met dezelfde handicap achter zich te laten. Bovendien werd zij clubkampioene Matchplay. waarbij niet naar handicaps werd gekeken. Esther Albers versloeg in november alle junioren-turnsters van het rayon Schagen dankzij een uitstekende sprong- en brugoefening, werd Texels kampioene en won als klap op de vuurpijl de regionale competitie Maartje Meijer trok aan het langste eind en kreeg haar prijs uit handen van niemand minder dan Ingrid van Lubek. Zij gaf de meiden een even simpel als nuttig advies, mochten zij de top willen halen: 'Gewoon door gaan.' Esther Albers kreeg van de bezoekers, die bij de ingang met de gemeentelijke stemcomputer hun voorkeur konden uitspreken, de meeste stemmen. Misschien dat zij aan de publieksprijs extra motivatie kan ontlenen om de wijze raad van Van Lubek op te volgen en het ver vallen van de titel van Sportvrouw van het Jaar slechts van tijdelijke aard hoeft te zijn. Tekst en foto's Bart Bosch Publiekslieveling Esther Albers wordt geïnterviewd door Ingrid van Lubek. atamaranzeiler Dirk Pool kan het nat geen vaarwel zeggen, ook al eeft hij meerdere keren geventileerd dat hij dat vanwege zijn gevorderde leeftijd maar eens moest doen. Sinds zoon Eddy met een jongere partner :eilt gaat de oude Pool in de solo klasse vrolijk door waar hij met Eddy 'as opgehouden: het winnen van rationale en internationale wedstrij den. Van de twaalf regatta's schreef hij er vorig jaar maar liefst elf op zijn raam, waaronder enkele restigieuze. 'ussen zoveel sportief geweld op hoog niveau steekt de bescheiden lakeiaar schrilletjes af. Ook zijn portgenre werkt niet echt in zijn 'oordeel: het weinig fysieke dammen eeft een grijs imago. 'Maar als je 'enmaal de achtergrond leert kennen is het beslist met saai en kan je eraan /erslaafd raken', antwoordde Bakelaar toen presentator Albert bos en duin. Tegenwoordig blaast hij zijn partijtje bij de veteranen mee en spant hij zich op de achtergrond in voor de komst van een kunststof atletiekbaan. Als organisator van wedstrijden (De Halve van De Waal, De Zestig van Texel) en club bestuurder, vormt Bakelaar sinds jaar en dag een onmisbare schakel in de Texelse sportwereld en dat legde bij de jury veel gewicht in de schaal 'Ik hoop een voorbeeld voor anderen te kunnen zijn. We hebben dringend nieuwe vrijwilligers en bestuurders nodig', zei de nog steeds enigszins beduusde Bakelaar, die de sportieve felicitaties van zijn concurrenten in ontvangst mocht nemen en door een goed gevulde zaal op een daverend applaus werd getrakteerd. Na al die jaren achter de schermen stond Bakelaar eindelijk eens volop in de schijnwerpers. Woensdag 31 januari De Koog C2-Klif C1 De Krim 5-Texel'94 6 Texel'94 5-ZDH 3 Klif 5-NIOZ Jelleboog heeft zaaldienst. Donderdag 1 februari Klif C2-Texel'94 C1 RAB 2-Oosterend 5 18.30 19.25 20.15 21.05 18.45 19.25 ZDH 2-De Krim 3 20.15 ZDH 1 -De Koog 3 21.05 ZDH heeft zaaldienst. Vrijdag 2 februari De Koog E1-De Krim E1 16.45 Texel'94 D1-Oosterend D1 17.25 Oosterend 4-De Krim 4 18.15 Klif 2-Texel'94 2 19.05 Texel'94 1-Klif 1 20.00 De Krim 1 -Jelleboog 2 20.50 De Krim 2-Klif 3 21.40 Mantje 1 -De Koog 2 22.30 Oosterend heeft zaaldienst. Texelaar Mike Woerlee mocht na zijn oeteningen de hoogste tree van het erepodium betreden. De acht man sterke afvaardiging van Gymnastiekvereniging Texel heeft uitstekend gepresteerd bij het toernooi om de Jokercup, dat zondag in het Zuidhollandse Alphen aan de Rijn werd gehou den. Zeven van hen slaagden erin een medaille in de wacht te slepen. Alleen Sil Gaaff, de jongste van alle deelnemers, bleef op een vierde plaats met lege handen. (Advertentie) Thuiszorg Beheer is een holding, waaronder zes werkmaatschappijen ressorteren: Thuiszorg Kop van Noord-Holland, Alarmering, Thuiszorgwinkels Noord-Holland Noord, Uitzendbureau Zorg Interim, Dienstenwinkel en Huisvesting en Beheer. Thuiszorg Kop van Noord-Holland biedt vele vormen van thuiszorg, verspreid over acht gemeenten in de Kop van Noord-Holland, waaronder Texel. Zij heeft ongeveer 650 medewerkers in dienst. Aangesloten bij Thuiszorg Kop van Noord-Holland vraagt voor zo spoedig mogelijk: ten behoeve van de avondzorg voor het werkgebied Texel. Het betreft een aanstelling voor onbepaalde tijd voor gemiddeld 15 uur per week Wij vragen een kandidaat die: - in het bezit is van het diploma ziekenverzorging, eventueel aangevuld met dc applicatiecursus; - of het diploma verpleegkundige A, - een rijbewijs B en kan beschikken over een auto; - in voorkomende gevallen bereid is extra te werken. Wij bieden: - een inwerkprogramma; - een goede sfeer en collegialiteit; - begeleiding door de leidinggevende; - ondersteuning in het werk, - de mogelijkheid deel te nemen aan relevante hijscholing. Arbeidsvoorwaarden: - salariëring en arbeidsvoorwaarden volgens de CAO Thuiszorg; - een autokostenvergoeding Nadere informatie over de functie is te verkrijgen bij: mevrouw N Schuyl, rayonmanager, telefoonnummer. 0222-320682 06-53647712. Uw schriftelijke sollicitatie zien wij graag binnen tien dagen tegemoet. U kunt deze richten aan: Thuiszorg Kop van Noord-Holland Afdeling Personeel en Organisatie t.a.v. mevrouw \V van Asma, Postbus 175, 1780 AD Den Helder. (foto Gemi Verhoeven) Groot succes was er voor Marlon Marei, die in de categorie jong talent de concurrentie met gemak voor bleef. Op vier toestellen werd zijn oefening beloond met een score van meer dan een 9 en dat leverde hem de overwinning op. Ook bij de pupil len ging de overwinning naar GVT, in de persoon van Mike Woerlee. Hij had slechts 0,05 punten voorsprong op Danny van Herwaarden van Dokev uit Anna Paulowna. De Texelaar had zijn overwinning mede te danken aan de vooruitgang die hij recentelijk boekte op het onderdeel voltige. Jonas Leenhouts en Gian Battista Marei, respectievelijk uitkomend in de verplichte klasse en de keuze oefeningen, werden allebei tweede Vooral bij Leenhouts zit er vooruit gang in zijn prestaties, terwijl Marei veel moeite moet doen om dezelfde prestaties van vorig jaar te leveren. Hij bevindt zich in een moeilijke fase van zijn turncarrière, omdat hij eerst meer kracht moet krijgen om moeilijker onderdelen onder de knie te krijgen. Hard trainen met weinig vooruitgang is zijn ondankbare lot. Alwin Bakker werd bij de junioren na een moeizame wedstrijd eerste. Hij had grote problemen op voltige en ringen. Hij heeft echter de moeilijkste periode overwonnen en zal dit jaar ongetwijfeld steeds beter gaan pres teren. Clubkampioen Pieter Daalder zette de directe concurrentie bij de senioren op flinke achterstand. Edwin Zwaneveld kon nog enigszins aan klampen en werd tweede. Scores boven de honderd leken heel normaal bij Slock 3, dat in de dartcompetitie van de afgelopen week uitkwam tegen Cafeetje 2. Laatstgenoemd team lijkt deze com petitie zijn draai niet erg te kunnen vinden. Ondanks scores van 180 en 138 van Elmar Keijser kwam Jelleboog 1 tekort in een spannende partij tegen het team van De Zwaan. Koorn-Aar 1 zat goed in het spel te gen Cafeetje 1waar Pieter Mosk de ene triple na de andere gooide, ter wijl de spelers van Koorn-Aar 2 Cafeetje Roland geen enkele kans gaven. De wedstrijd tussen de oude ren en de jeugd van Texel Kites ein digde in een afgetekende overwin ning voor de jeugd. Uitslagen: Zwaan 1-Jelleboog 1 7-1; Zeester-Bulldogs 1 -7: Slock 3-Cafeetje 2 8-0; Cafeetje 1-Koorn-Aart 1 4-4; Jelleboog 2-Cafeetje 3 uitgesteld; Slock 2-Pilaar mnb; Jelleboog Texel Kites-Texel Kites jeugd 1-7, Cafeetje Roland-Koorn- Aar 2 0-8. Programma: Bulldogs-Jelleboog 1; Cafeetje 2-Zeester; Cafeetje 1-Slock 3; Koorn-Aar 1 -Zwaan 1Pilaar-Cafeetje 3; Kites jeugd-Slock 2; Cafeetje Roland- Texel Kites; Koorn-Aar 2-Jelleboog 2. Tussenstand met nog vier ronden te gaan: Poule A: Zwaan 159; Slock 3 54; Cafeetje 1 52; Koorn-Aar 1 45, Jelleboog 1 40; Cafeetje Bulldogs 39; Jelleboog Zeester 19; Cafeetje 212. Poule B: Koorn- Aar 2 51Jelleboog Texel Kites jeugd 47; Jelleboog Texel Kites 45, Jelleboog 2 43; De Pilaar 28, Slock 2 26; Cafeetje Roland 21Cafeetje 3 17. Door winst in de vrijdagavond ge speelde vierde ronde om het Texel kampioenschap klaverjassen doet het koppel Hans Westdorp/ Roel de Zwart weer volop mee in de strijd om de titel. Zij stegen met 7641 punten van de achttiende naar de zevende plaats in het klassement. Het kampioenskoppel van vong jaar, Piet Moree/ Bart Weijdt, scoorde 7197 punten en staat nu op een negende plaats, maar heeft nog altijd duizend punten achterstand op de nieuwe koplopers Chris Schraag en John Vlaming, die de eerste plaats wisten af te nemen van Henk en Marry Smit. Derde koppel van de avond werden Gerda Veeger en Fenny Caspers met 7050 punten. Zij staan nu zesde in het klassement. De vijfde en laatste ronde om het kampioenschap wordt gespeeld op vrijdag 23 februari; er zijn nog veel kandidaten voor de titel. Stand na de vierde ronde: 1Chns Schraag-John Vlaming 26941, 2. Freek Veeger-Nico Ooyevaar 26754; 3 Jaap en Theo Witte 26524; 4. Henk en Marry Smit 26479; 5. Wil en Peter van Heerwaarden 26418; 6 Gerda Veeger-Fenny Caspers 26313; 7. Hans Westdorp-Roei de Zwart 26309; 8. Jan en Theo Zijm 26169; 9 Bart Weijdt-Piet Moree 25918; 10. Bram van der Linde-Lieuwe van der Veen 25808. DAAR RED JE LEVENS MEE VERVOLG VAN PAGINA 1 we op het randje. Als er onder het onderwijzend personeel een griep- golf zou uitbreken, dan is dat bijna niet meer op te vangen. Om die re den is er vorig jaar wel eens een klas thuis gebleven.' Wrang Zolang de Jozefschool nog geen vervanger heeft gevonden, zal het team er in ieder geval tot 1 maart, wanneer ook Janneke Zijm het team zal versterken, nog flink aan moeten trekken. Want met ingang van 6 fe bruari gaat een vervangster op zwangerschapsverlof De vraag aan Annyas is of het voe ren van directie nog wel is te doen, als je dag in dag uit voor de klas staat. 'Ik heb geen keus. Maar er blijft natuurlijk veel te veel werk liggen. En het wrange is dat ik de uren die ik voor de klas sta niet krijg gecompen seerd. En dan is er nog iets: op ba sis van het aantal leerlingen (337) krijgt de school er 24 uur bij. Maar ik kan geen docent vinden om die uren les te geven. Daardoor lopen we het risico dat we ze aan het eind van het jaar weer kwijtraken.' Ondanks het grote ziekteverzuim, hoefde tot dusver geen van de 337 leerlingen van de Jozefschool (eer der) naar huis te worden gestuurd, of is een vierdaagse werkweek inge voerd. Annyas: Dat is te danken aan het hele team. Want iedereen werkt zich uit de naad.' In de brief doet de schooldirecteur een beroep op de ouders en verzorgers om belangstel ling en betrokkenheid te tonen. Gewoon Wkind zijn Gli. 1 0 Waar ik ook woon, er is altijd een d'Overkant. Vroeger in mijn kinder tijd tuurden we met grote verrekij kers vanaf de boulevard over de Schelde naar d'Overkant. Daar wa ren ze anders, daar waren ze Vlaams gericht, daar aten ze andere frieten. En ze doen niet zo moeilijk, zei mijn vader er steevast achter aan. Waarom? Omdat het Overkanters zijn. Ik wist dat mijn vader de dingen meestal met ver der verklaarde. Je moest als kind zelf je ontdekkingen doen. Dus tuurde ik naar de schepen die rich ting d'Overkant gingen. Het waren vaak Russen, stelde ik vast. Russi sche schepen in grijsgrauwe tinten en met enorme afmetingen; zij leken altijd weer d'Overkant te kiezen. 'De Russen komen', riepen we vrolijk, 'maar niet naar ons'. Ze kunnen het wel aan daar, knikte mijn vader en liet ons onze fantasie. Altijd op zoek naar uiteinders, dus sta je altijd weer te turen naar een Overkant. Daar lijkt dan vaak iets te gebeuren wat op de plek waar je bent nou net niet gebeurt. Zo ook op Texel. Aan de ene kant is d'Overkant het beeld van Den Hel der dat opdoemt. Maar als je een maal in Den Helder bent, staat heel Nederland weer tot je beschikking. Bij de vuurtoren staar je naar Vlieland. Het spreekt tot de verbeel ding. En opeens kan het tot je door dringen dat 'ze van d'Overkant' mogelijk ook naar jou staren en in dezelfde vreemde veronderstellin gen vervallen. Eigenlijk is alles terug te draaien tot het verhaal van de koningskinderen die zo graag bij el kaar wilden komen; maar het ging niet, het water was veel te diep. Het gaat dus om het verlangen naar iets wat je op dit moment met hebt en ook met kunt bereiken. En altijd is het water te diep, te koud en te grie zelig. Soms. zo even na negenen, overvalt me een gevoel van fout verlangen Er gaat geen boot meer. dus die Overkant is onbereikbaar geworden en daardoor zeer aantrekkelijk. Stel dat ik nu aan d'Overkant zou zijn, dan zou ik naar die of die film kun nen. Ik zou een ballet kunnen gaan zien. of een toneelvoorstelling. Ik zou die vriend kunnen opzoeken. Ik zou... Maar stel dat ik werkelijk aan d'Overkant zou zijn, dan zou ik het verlangen waarschijnlijk met voelen. Ik droom mij een Overkant. Stel dat ik op Vlieland zou wonen, droom ik wanneer ik naar Vlieland kijk. Er zijn daar minder rotondes, er is geen Hema en geen Blokker. Dat is erg aantrekkelijk. Op zo'n moment ver dring ik de aanwezigheid van een militaire basis. Die voel ik pas weer wanneer ik vanaf Vlieland naar Texel staar. Oh, op Texel wonen is de ab solute vervulling, denk ik dan. Het blijft tobben. De Overkantse bloemist is ook al duurder uit, hebben we begrepen. Waarom blijft hij dan niet gewoon aan zijn Overkant? Het is verwar rend, want soms weet je niet meer wie wiens Overkant is en voor wie je die d'Overkanter bent. Misschien dan toch maar de suggestie van de Pellworm-variant. Een gezamenlijk gemeentehuis op een centrale locatie aan de vaste wal. Elk eiland heeft een eigen loket. Geen Over kant te zien. Ik stel mij voor dat er glazen potten staan met de verschil lende samenstelling van het zand. Het zand van Schier is totaal anders dan dat van Terschelling. Texel en Ameland zijn niet vergelijkbaar, Vlieland is een hoofdstuk apart Maar omdat we allemaal van het soort Overkantloerders zijn, horen we bij elkaar en moeten we zo no dig samenwerking aangaan. Waarom denken ze eigenlijk dat we op een eiland zijn gaan wonen? Slechts om van veel samenwerking verlost te worden. Dus pleiten wij voor een virtuele Pellworm-variant. zo een met ICT-technieken. Zoiets dat we alles weten en delen maar niet versmelten en onze eigenheid behouden. Zoiets als de konings kinderen die door al dat verdomde water nooit kunnen trouwen en in hun verlangen naar ontroost baarheid dat uiteindelijk ook met meer begeren. Pas dan bestaat er geen broodnijd meer op Texel en kunnen we gerust gaan slapen. Dana Rover

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5