'Klassiek ballet meer dan alleen pirouettes draaien Kwaliteit, dat doen ze 2 7 met elkaar bij Zorgcentrum Texel in goedbezette crossloop Snelle tijden Nieuwe docente pept dansafdeling op Niet de leiding maar de werknemers verbeteren zorg en eigen werksituatie ft Biljarters in duel Bedrijvig heid Pietje Kager tilt zelfs oude piano .TEXELSE COURANT' )e zesde editie van de winter- ïrosslopen van Atletiekvereniging Texel heeft zondag het enorme lantal van 95 deelnemers getrok- cen, die in diverse categorieën inelle tijden lieten klokken. Onder tèn 42 leden van NOVA uit K/armenhuizen, die er een rerenigingsuitje van hadden ge naakt. omstandigheden in de Dennen varen goed maar niet ideaal. De veergoden gedroegen zich tijdens de vedstrijd voorbeeldig, maar hadden n de voorafgaande nacht en vroege Xïhtend voor veel regen gezorgd, j/aardoor vooral het gedeelte van het •tarcours dat over het paardenpad /oert flink modderig was. Geen van pë lopers klaagde echter. Margriet Berkhout van NOVA wist het aarcoursrecord over 1300 meter met zes seconden scherper te stellen. Zij <wam als eerste meisje over de finish n 5.51 minuten, gevolgd door haar Dloeggenootje Yvonne Gootjes uit Sint Maarten (6.13). Bij de jongens verd net geen parcoursrecord gelo- oen. Texelaar Jelle Lubach werd eer ste in 5.18, één seconde boven zijn eigen record. Tweede werd Alwin Groen uit Burgerbrug (5.28), de derde plaats was voor Jan Sierd Wouda. Hij vestigde een persoonlijk record [5.42). Dat deden ook zijn zusje Johanna Wouda en Susan Cofino. De race over 2975 meter werd gewon nen door Joris Ellen, terwijl Jonathan Urn, Joram Tromp en Hendrik Arend- sen hun eigen toptijden verbeterden. Jèdith van Bleijswijk nam het parcoursrecord van de loop over 5,8 km over van Riny Roeper. Zij finishte in 28.07, op de voet gevolgd door Ingrid Uitgeest, die een persoonlijk record van 28.29 liep. Ook Rinus Kooger, Harry Kingma, Koos Witte en (\nton Witte waren sneller dan ooit tevoren. Bij de heren ging de over winning naar Harry Kingma, bij de veteranen naar Norbert Dankers. De senioren van NOVA deden allen ttee aan wedstrijd over 8,7 km. Zij zijn bezig met een onderlinge cross- competitie en moeten daarvoor de angste afstand lopen. Desondanks wonnen ze niet in alle categorieën Jeanette ter Steege won bij de da- fnes-veteranen en vestigde en pas- Sant een parcoursrecord (42.06). Zij iep een prachtig 'vlakke' race: drie ■nden van 14 minuten. Ingrid van Lubek won bij de dames in de keu- 'ige tijd van 36.53 Bij de heren waren het wel de atleten /an NOVA die de ranglijst aanvoer den Ruud Doodeman werd eerste in 32 06. Het had hem kennelijk weinig Tioeite gekost, want hij plakte er nog "naar een trainingssessie van een uur achteraan, ter voorbereiding op de romende marathon van Rotterdam. Tweede, op eerbiedige afstand, werd Rien Brouwer in 33.43. Henry Hofmann (34.55) en Ron Jansson [35 26) domineerden bij de vetera- lèn. Beste Texelaar was Piet Bakelaar. De sportman van het jaar 2000 rondde het parcours in 36.18 en eindigde op de zesde plaats. Op 11 februari vindt de laatste cross van dit seizoen plaats. Direct na af loop worden dé prijzen voor jeugd- klassementen uitgereikt. Uitslagen 1,3 km - Meisjes: 1,Margriet Berkhout, 5.512.Yvonne Gootjes, 6.13; 3.Johanna Wouda, 6.17; 4.Elisabeth Vaader, 7.31; 5 Tess Vaader, 8.06; 6.Lieke Jansma, 8.10. Jongens: 1.Jelle Lubach, 5.18; 2.Alwin Groen. 5.28; 3.Jan Sierd Wouda, 5.42; 4 Hendrik Tromp, 6.04, 5.Bart de Lugt, 6.10; 6.Bram Berkhout, 6.15. 'Kwaliteit, dat doe je met elkaar' is de slogan van het project. 'Om uit te drukken dat we er samen moeten zien uit te komen. Het is namelijk niet de bedoeling om kritiek uit te oefenen op andere onderdelen van de orga nisatie, of om voor veel geld kwaliteit van buiten aan te trekken. De voor stellen moeten door de teams die ze bedenken zélf zijn te realiseren', zegt locatiedi-recteur Peter Veldhuis van de Gollards, St. Jan en Verpleeghuis Texel. Hij heeft eerder in de psychia trie positieve ervaringen opgedaan met een vergelijkbaar project, 'leder een loopt in zijn werk wel tegen din gen aan die anders kunnen, beter zouden moeten, zonder dat er al te ingrijpende maatregelen voor nodig zijn. Als het goed is worden die verbeterpunten bij het werkoverleg besproken, maar het kan geen kwaad het eigen initiatief nog eens expliciet te benadrukken. Verder proberen we een positieve sfeer te scheppen waarin het léuk is om kritisch na te denken over je werk en je directe om geving. We zullen geslaagde voor stellen bij iedereen onder de aan dacht brengen en op de één of andere manier vieren; je mag geme ten van je eigen succes.' Kwaliteitsfeest Om ervoor te zorgen dat het kwaliteitsproject daadwerkelijk gaat leven onder de 200 medewerkers van het zorgcentrum, werd de start vorige week luister bijgezet in Klif 12, waar Cor van Heerwaarden c.s. aanspre kende toneelstukjes opvoerden over de dagelijkse gebeurtenissen en mis standen in de ouderenzorg. Er werd uitbundig gelachen om de taferelen 2,9 km - Jongens: 1 Joris Ellen, 11.45; 2 Jonathan Lim, 12.02; 3.Hendrik Arend- sen, 12.03; 4.Jip van Zoonen, 12.24; 5.Joram Tromp, 12.36; 6.Pieter Dogger. 14.52. Meisjes: 1 Eva van Zoonen, 12.11. Dames: "I.Joke Cofino, $0.14 Heren: 1.Peter Witte. 14.16. 5,8 km - Dames-veteranen: 1 Judith van Bleijswijk. 28.07; 2 Ingrid Uitgeest. 28.29; 3.Roos Goslmga, 33.42. Heren: 1 Harr Kingma, 24.09; 2 Arie de Ridder, 27.29 Heren-veteranen: 1 .Norbert Dankers, 26.05; 2 Anton Witte, 26.59; 3.Rinus Kooger, 27.16; 4.Koos Witte, 27.37; 5.Andri Binsbergen, 28.03,6.Jan Dogger. 28.15. 8,7 km - Dames: 1.Ingrid van Lubek, 36.53; 2.Margot van der Ven. die voor de meesten zeer herkenbaar waren. Alles werd op video vastge legd zodat de verhinderde medewer kers er een dag later alsnog van kon den kennisnemen. Verder werd aan het project ruchtbaarheid gegeven tijdens het reguliere werkoverleg en via uitgedeelde pamfletten. Het pro ject werkt namelijk pas goed als alle teams eraan meedoen. Teamwork Binnen het zorgcentrum zijn verschil lende teams actief: een groep mede werkers die min of meer dezelfde taak uitoefenen of op dezelfde plek werkzaam zijn. Zo is er in het ver pleeghuis een team psychogeriatrie en somatiek, en in de Gollards een team begane grond, een team eerste, tweede en derde etage, een team huishouding en een bescheiden technische dienst. De teamleden bepalen in onderling overleg welk voorstel tot verbetering bij de direc tie zal worden ingediend. Omdat er altijd wel iets te verbeteren is, mag niemand zich eraan ontrekken 'Soms is het best lastig om iets te bedenken. Maar als je een tijdje vrij blijvend met elkaar zit te praten en hardop zit te denken, dienen de din gen zich meestal vanzelf aan. Van het één komt vaak het ander, je brengt el kaar op een idee. Het is ook de be doeling dat de teams elkaar informe ren over waarmee ze bezig zijn.' Teams mogen maximaal drie zaken aankaarten, en hebben daarvoor nog ruim een maand de tijd. Wie begelei ding nodig heeft kan terecht bij een stafmedewerker en bij de directeur. 41.16; 3.Kim Grootjens, 45 25; 4.Miriam Ligthart, 45.31; 5.Karin Kruijer, 48 11; 6.Amque Mooij. 48.23 Dames-vetera nen: 1 .Jeanette ter Steege, 42 09; 2 Laurien Bakker, 43.52; 3 Marianne de Groot, 46 59; 4.Nel Meijer, 48.39; 5. Loes Suiker, 50.51Heren: 1 Ruud Doodeman, 32.06; 2.Rien Brouwer, 33.43; 3.Matthijs de Groot, 34.42; 4.Ron Ligthart, 36.04; 5.René Strooper, 36.28; 6.Pieter Jan Kooger, 39.51 In dorpshuis De Hof in De Koog be ginnen maandag de Texelse kam pioenschappen biljarten. De deelne mers in de spelsoort libre bijten het spits af en gaan op zeven tafels tot en met vri|dag iedere avond de strijd met elkaar aan. De finales beginnen zaterdagmorgen. Deelnemers van 55 laar en ouder spelen dinsdag- en woensdagmiddag hun (libre)partijen. De driebanders beginnen hun toer nooi op vrijdagavond De finales in deze spelsoort worden zondag middag afgewerkt. Om de kenmerkende gezellige sfeer in ere te houden, doet de organisatie een oproep aan familieleden, kennis sen en vrienden van de biljarters om van hun belangstelling blijk te geven. Onder de deelnemers zelf voorziet het toernooi het toernooi in ieder ge val wel aan een behoefte. Het aantal inschrijvingen was wéér groter dan in voorgaande jaren, waardoor aan het stellen van een limiet in de toekomst niet te ontkomen lijkt. Veranderingen doorvoeren in (grote) organisaties is vaak een lastig karwei. Van bovenaf opgelegde beleidsplannen met wei nig concrete doelstellingen blijven dikwijls steken in kretologie en verworden tot papieren tijgers, mede doordat de medewer kers zich er niet bij betrokken voelen en veranderingen als be dreigingen ervaren. Bij de Stichting Zorgcentrum Texel is een project van start gegaan waarbij de rollen zijn omgekeerd. Niet de directie maar de mensen op de werkvloer doen voorstellen ter verbetering van de kwaliteit van de dienstverlening en hun werksituatie. Kraanmachinist Pietje Kager, die bijna drie jaar geleden voor zich zelf begon, heeft zijn gehuurde telekraan ingeruild voor een ro buuster exemplaar, waarmee hij verder kan reiken en zwaarder kan tillen. En voortaan mag de onder nemer zich ook eigenaar van de kraan noemen. Wie denkt dat het pad van een kraan bestuurder zonder hobbels is, heeft het mis. Aangescherpte milieu- en arbonormen zorgden ervoor dat de hefcapaciteit van veertig ton te laag was geworden. 'Om te zorgen dat de buren elkaar niet kunnen horen en de warmte in huis blijft, worden scheidingsmuren en vloerplaten in woningen steeds dikker, dus ook zwaarder. Om te voldoen aan de ge stelde eisen, had ik een vijftig tonner nodig. Bijkomend voordeel van deze Faun ATF503 is dat de mast iets lan- DINSDAG 30 JANUARI 2001 ger is en in zijn verste stand tot 48 meter hoogte kan reiken. Doordat de stempels, de poten waarop de ma chine steunt, tot verschillende stan den kunnen worden uitgeschoven, kan ik ook vanuit smallere straten werken.' Aan werk verwacht hij, ge zien de ambities van Texel op het ge bied van woningbouw en andere pro jecten, voorlopig geen gebrek te hebben. Aan zijn kundigheid zal het niet liggen. Alle moderne computers in de cabine doen niets af aan het ouderwetse vakmanschap van Kager, die objecten tot op de centi meter nauwkeurig op zijn plaats kan manoeuvreren. Van een dakkapel tot een stacaravan of een boot. 'Ooit heb ik eens een ouwe piano op een plat dak in De Koog getild Een stelletje uitgelaten Texelaars had geprobeerd het instrument via de trap naar boven te zeulen, maar kwam niet verder dan de derde trede. Met de kraan was het zo gepiept. Maar of die jongens er ooit een fatsoenlijk liedje op hebben gespeeld...' Corine Plaatsman en Pietje Kager bij hun nieuwe aanwinst (Foio Gemro Tmmemar) Mensen kunnen vaak beter dan sen dan ze zelf beseffen. Met een jeetje geduld en goede begelei ding kan iedereen het leren. Het is liet mijn bedoeling om dansers tot academisch niveau te scholen. Zolang ze maar plezier aan het dansen te beleven.' Miranda den Kitter, sinds enige weken jalletdocente aan de Muziek- en Dansschool, geeft elke vrijdag middag en -avond vol enthou siasme balletles aan jong en oud. Sedreven als ze is, wil ze ook een danscollectief oprichten, waarbij eerlingen zich in dans en Shoreografie kunnen verdiepen. 3ij de gedachte aan klassiek ballet doemt bij velen het beeld op van een Strenge docente en volgzame meis- es die eindeloos dezelfde oefening doen. Den Butter stelt dat beeld on middellijk bij. 'Klassiek ballet klinkt l0el zwaar, maar het ligt heel erg aan de docent hoe het wordt gegeven. Ipt is een cultureel erfgoed en moet n zijn oorspronkelijke vorm worden doorgegeven. Technisch correct en liet aangevuld met allerlei trucjes van de docent. Want wie een goede klas sieke ondergrond heeft, heeft daar Dijvoorbeeld bij streetdance. dat is iet dansen dat je ziet in de videoclips, veel voordeel bij. Maar ook bij moderne dans. waarbij je di verse stromingen hebt. Bijvoorbeeld aij die van Martha Graham, waarbij vanuit het gevoel wordt gedanst. Een goede basis is daarin van belang. Bij de tegenhanger Cunningham, een oijna wiskundige manier van dansen, iseen klassieke scholing van belang. Déze dansvorm is echter zó zwaar, dat ik er op Texel maar een beetje van fteneem.' Kinderen komen spelenderwijs in aanraking met allerlei dansstijlen. Ik jëor ze ballet wel in de pure vorm, want klassiek ballet is de grondslag voor veel dansen. Als ze die begin selen niet onder de knie hebben, dan beheersen ze na afloop de klassieke- en jazztechnieken niet goed. Een klassieke basis dus, maar zonder te drillen. Ik bedenk van alles en doe af en toe gek om het leuk te houden. Ik heb kasten vol kindermuziek, maar ook pianomuziek voor gevorderden. Variatie te over dus.' Sierlijk 'Ballet is meer dan alleen maar pi rouettes draaien. Veel mensen heb ben een verkeerd beeld van ballet'.Dat het voor zoetjes is. Dat is totaal misplaatst. Je hebt er juist veel kracht en doorzettingsvermogen voor nodig', zegt leerlinge Laura Kager (16), danser in de groep tieners en volwassenen. Ze kan het weten: 'Ik ben al rond mijn zesde begonnen met klassiek ballet en doe het dus al een jaartje of tien. Ik vind het nog steeds hartstikke leuk. Door omstan digheden binnen de school hebben we helaas een jaartje niets kunnen doen. Met Miranda gaan we er nu weer héél enthousiast tegenaan. Heerlijk, maar het heeft wel tot gevolg dat ik bij het voorover buigen mijn spieren voel. Maar dat trekt nog wel bij.' Balletvriendin Lisette Boeijen doet ongeveer even lang aan ballet. 'De sierlijke bewegingen en de lenig heid die je nodig hebt spreken mij erg aan. Het is voor ons gewoon een leuke hobby. Lekker bezig zijn op muziek. Controle hebben over je spieren. Want het zijn academische dansen die tot op detail zijn uitge dacht. Spelenderwijs leren we steeds meer. Maar je moet met opgeven.' Frans In de Voorspeelzaal van d'Ouwe Ulo, waar de lessen worden gegeven, lijkt alles te draaien om spierbeheersing, souplesse, coördinatie en ritme gevoel. Terwijl de piano speelt, vol gen de danseressen hun verrichtin gen in de spiegels aan de wand. De docente geeft het voorbeeld en cor rigeert waar nodig. Er klinken termen als plié (door de knieën), cambré (bui ging) en battement tendu (strekken van de voeten). Want ballet staat bol van de Franse woorden Den Butter; 'Deze twee meiden zijn al wat ouder en meer ervaren. Bij de kinderlessen gaat het er een stuk speelser aan toe. Maar als ik zie dat dansers echt ta lent hebben, dan word ik wild en ben bereid het onderste uit de kan te ha len.' Den Butter doorliep een klassieke balletopleiding aan de Hogeschool voor de Kunsten in Arnhem, met als specialisatie moderne dans. Ze was actief als balletdanseres, maar dat bleek fysiek voor haar te zwaar. Ze volgde daarna een docenten opleiding in Rotterdam en geeft nu les op een dansschool in Zaandam, heeft een eigen dansacademie in Lisse en doceert in Soest. En sinds enkele weken dus ook op Texel, waar ze elke vrijdag balletles geeft. 'De collegiale sfeer spreekt me erg aan, maar wat mij vooral trekt is de wil om de wat ingedutte balletafdeling weer volledig van de grond te krijgen. Ik ben een type dat dingen wil die ei genlijk niet kunnen. Dat is mijn eigen wijze natuur en daarom vind dit een grote uitdaging.' Cultureel erfgoed Den Butter geeft vrijdagmiddag even na schooltijd les aan de jongste jeugd. Daarna tieners aan de beurt, die ze omschrijft als 'een héél enthou siaste groep, brutale en creatieve meiden'. Aansluitend volgt klassiek Docent klassiek ballet Miranda den Butter corrigeert leerlingen Laura Kager en Lisette Boeijen. (Foto Grnnl Timmornw) ballet voor jongeren. 'Ook een hele leuke groep die veel wil leren en dus veel mogelijkheden heeft. Voor men sen uit deze groep die méér willen trainen, start ik binnenkort een selectieklas, zodat ze met van het eiland hoeven om zich verder te be kwamen.' Om half acht is het de beurt aan tie ners en volwassenen, die klassiek ballet in een wat verfijnde vorm be oefenen Ze ambieert de oprichting van een danscollectief, met als doel om leerlingen te stimuleren dat ze zich in de choreografie verdiepen. 'Eens in de drie weken wil ik met ze aan de slag. Als het aanslaat kunnen we bijvoorbeeld een workshop hou den, onder leiding van een bekende choreograaf. Wie graag klassieke balletles wil vol gen of eens wil komen kijken, kan voor informatie terecht bij de Muziek en Dansschool, tel. 31 34 93. Top-down 'Meestal worden er in organisaties door de leiding beleidsplannen ge maakt en moeten anderen vervol gens de vertaalslag maken, waarna het proces stagneert. We geven de mensen nu de kans om direct invloed uit te oefenen op hun eigen werksi tuatie.' Toch kleven er naast het feit dat het initiatief van bovenaf komt en de deelname verplicht is, nóg een paar top-down-elementen aan het kwaliteitsproject. Zo heeft de direc tie eisen gesteld aan de voorstellen. Veldhuis: 'Ze moeten vooral concreet moet duidelijk zijn wie ze gaat uitvoe ren en binnen welke termijn ze suc ces kunnen hebben. 'Het noemen van een streefdatum die niet te ver weg ligt, dwingt tot actie. Een idee dat naar verwachting in het jaar 2018 vruchten zal afwerpen, doet dat met ken en ook zelf in staat zijn het verbeterpunt te realiseren. Omdat het om een nieuwigheid gaat, heeft Veld huis de teams aangeraden niet al te hard van stapel te lopen maar klein te beginnen 'Het behaalde succes kan een stimulans zijn om verder te wat ze op hun hart hebben. 'Dat heb ik gemerkt aan een voorval dat zich overigens geheel buiten dit project om voordeed. Er bestaat al jarenlang een afspraak dat niemand tussen kerst en oud en nieuw vrije dagen opneemt. Maar veel medewerkers zijn gebonden aan de school vakanties van de kinderen of van hun partner, waarmee ze graag samen vakantie willen vieren. Een werk- neemster uitte die wens en toen heb ben we besloten om dit dogma te laten varen. Wel moest de zorg voor de bewoners op hetzelfde peil blijven. Dat bleek te kunnen. Waarom zou je het dan niét doen?' Er zijn nog geen voorstellen inge diend, maar in de Gollards doen er al wel een paar de ronde Zo wil het begane-grond team de mannelijke bewoners activeren door hobbyclubs op te zetten en is de suggestie ge daan om bewoners bij de brood maaltijd meer keuze te bieden. Zij kunnen nu al hun beleg kiezen, maar zitten daar dan wel de hele week aan vast. Wie voor kaas heeft gekozen moet de dag erna ook worst op de boterham kunnen krijgen. Volgens Veldhuis zijn het goede voorbeelden van praktisch haalbare, concrete ver beteringen. 'We maken er geen wed strijd van. In principe honoreren we alle voorstellen, tenzij ze met realis tisch zijn. Iemand die voorstelt om Emile Ratelband eens per week in de Gollards een oppeppende speech te laten afsteken, krijgt nul op het re kest.' Kwaliteit, dat doee met elkaar. Het motto onderstreept volgens Veld huis het belang om de dingen in ei gen hand te houden 'In andere han den kan het misgaan. Wat dat betreft was het vervoer naar het kwaliteits feest in Klif een mooie inschuiverHet vervoer was uitbesteed Niet alle chauffeurs waren op tijd, waardoor een groot deel van het personeel drie kwartier te laat bij het theater arri veerde. zijn en een meetbaar resultaat kun nen opleveren. Je kunt niet zo maar roepen van "We moeten de klant gerichtheid verhogen" of "Er moet beter gecommuniceerd worden". Je moet dan aangeven hóe je dat in de praktijk wilt doen.' De punten moe ten betrekking hebben op de werk omstandigheden, de zorg, de samen werking of de communicatie. Het Integendeel. Natuurlijk zijn er altijd veranderingsprocessen die door gaan, maar die worden met dit pro ject met beoogd. Het gaat om een concrete aanvulling op de meerjaren plannen van bestuur en directie.' Het is niet de bedoeling dat de teams af geven op hun collega's of de direc tie, maar de oorzaak bij zichzelf zoe- gaan en de opgedane ervaring ge bruikt worden bij het verwezenlijken van hogere ambities. Het enorme po tentieel dat bij onze 200 medewer kers aanwezig is benutten we uitein delijk een stuk beter.' Veldhuis denkt niet dat de géne een spelbreker zal zijn. De meeste mede werkers willen volgens hem wel kwijt Iedere laatste donderdag van de maand nuttigt het personeel In de Gollards de warme maaltijd samen met de bewoners, dte een handje helpen bijjiet tafeldekken. Foto a„r Boson

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7