Cjrocn kwartsJexelsin het harL, Nieuwe trouwlocaties per 1 mei van kracht Nieuwe TX 43 'Biem van der Visarriveert in thuishaven Texelaars volbrengen Elfstedentocht Texelaar veroordeeld na ontucht met meisje Eerste pachter sloopt laatste muurtje installatietechniek! Nieuw CV-toestel? AT DE WIT mièërfiW. I. Qnder de pomp 'Rijk moet schade boeren vergoeden' Opening haven op 7 juli 6 bedden op zolder Gitaarbouwer texelse'^courant Mets OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11551 VRIJDAG 2 FEBRUARI 2001 TEXELSE^COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf. tel. 31 72 66 of 06-53 73 33 82 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. De Oudheidkamer in Den Burg, molen De Traanroeier in Oudeschild en de voormalige doopsgezinde kerk in Ooster end worden mogelijk de locaties waar (naast de trouwzaal van het raadhuis) een huwelijk mag worden voltrokken. Of dat zal gebeuren is allerminst zeker want de raads commissie en de gemeenteraad moeten er zich over uit spreken en het college is verdeeld. De burgemeester wil dat de commissie zelf een keus maakt uit alle mogelijkheden die bij het onderzoek van de laatste tijd onder ogen zijn gezien, maar de wethouders willen een duidelijke voorkeur voor de genoemde gebouwen ter goedkeuring voorleggen. Enkele mogelijkheden zijn wat de wethouders betreft inmiddels de finitief afgevallen. Men wil geen trouwlocatie die tevens de plaats is waar het huwelijksfeest wordt ge houden, zoals de schoutenzaal van De Lindeboom en het schip De Witte Zeehond of De Zeester. De drie eerder genoemde locaties zouden dan overblijven. De raad zou ook kunnen besluiten de situatie bij het oude te laten, dus géén nieuwe trouwplaatsen aanwijzen. Daar zijn zelfs goede argumenten voor want bij het onderzoek van al lerlei voorgestelde plaatsen is duide lijk geworden dat geen enkele daar van voldoet aan alle objectieve normen. In plaats daarvan zou de huidige trouwzaal aantrekkelijker ge maakt kunnen worden. In elk geval is de huidige situatie niet afschrikwek kend voor trouwlustigen. De helft van alle huwelijken die op Texel worden gesloten is van overkantse bruidspa ren die het om uiteenlopende rede nen leuk vinden om elkaar op het ei land het ja-woord te geven en met de huidige trouwzaal blijkbaar geen pro bleem hebben. Toch ziet het ernaar uit dat enkele nieuwe plekken worden aangewezen omdat daar vraag naar is. De keus wordt dan groter, maar de adviserende ambtenaren verwachten niet dat het aantal huwelijken dat jaar lijks op Texel wordt gesloten erdoor zal toenemen. Vrijheid blijheid Het zou ook nog mogelijk zijn alles vrij te geven en toe te laten dat op elke plek naar wens een huwelijk kan wor den voltrokken zolang orde, veilig heid en de goede smaak dat toelaten. Dat is de situatie in de gemeente Gorinchem, waar men kan trouwen waar men wil. De gemeente zorgt dan voor de trouwambtenaar, bode en spreekgestoelte. In Gorinchem bevalt dat prima. Het aantal huwelijken dat daar wordt gesloten is 10% hoger dan in de tijd dat er alleen in het raad huis getrouwd kon worden. Op Texel kan het dus alle kanten uit, tenzij de raad de meerderheid van het college volgt en kiest voor Oudheid kamer, Traanroeier en Doopsgezinde kerk. Voordeel van extra locaties is in elk geval dat meer huwelijken op het zelfde moment kunnen worden vol trokken. Mede met het oog daarop heeft het zin een extra trouw ambtenaar aan te stellen en wat het college betreft gebeurt dat in elk ge val. Lees verder pagina 5 Gistermiddag om half vier precies liep de fonkelnieuwe TX 43 'Biem van der Vis' van de gebroeders Van der Vis voor het eerst de thuishaven van Oudeschild binnen. Dit nadat een technische proefvaart had uitgewe zen dat de door Maaskant Shipyards uit Stellendam gebouwde kotter vol doet aan de allerhoogste eisen van de Nederlandse Scheepvaart Inspec tie en het certificaat van deugdelijkheid Vaargebied 2 ontving. De overdracht van de nieuwe aan winst vindt morgen plaats op volle zee, waarvoor het schip klokslag 11.30 uur vertrekt uit de haven van Oudeschild. Vanaf 10.00 uur kunnen genodigden aan boord om de kotter te bezichtigen. (Foto Harry de Graaf) De drie mogelijke alternatieve trouwlocaties van Texel. Nel Bruining uit Den Hoorn is er gisteren op de Weissensee in Oos tenrijk in geslaagd de 200 kilome ter lange alternatieve Elfsteden tocht uit te rijden. Ze realiseerde de snelle tijd van 8.28.58 uur, maar kon niet meer tippen aan haar ja ren geleden gevestigde persoonlijk record van 7.21 uur. Cocksdorper Piet Rodenburg leverde een bij zondere prestatie. Op tien kilome ter na reed hij de tocht tweemaal in vier dagen. Naar verluidt ver scheen ook Jet van Karsen aan de start, maar over haar prestaties ontbreken de gegevens. In de wetenschap dat ze de afgelo pen twee jaren te optimistisch was geweest en halverwege moest opge ven, ging de 54-jarige Nel Bruining ditmaal rustig van start, meldt haar echtgenote vanuit Oostenrijk. Ze deed dat temidden van 1900 andere schaatsers, die zich overigens lang niet allemaal hadden ingeschreven voor de volledige afstand. Het - Alternatief trouwen op Texel. - Wat is dat? - Een bruidspaar op geitenwol- lensokken, een taart van Bloem van Texel, hapjes van Donatus en daarna Reiki. enorme aantal rijders ging de limiet van de organisatie eigenlijk te boven, maar aangezien de tocht vorige week al tweemaal wegens dooi moest wor den afgelast en veel Nederlanders hun verblijf in Oostenrijk hadden ver lengd in de hoop later tóch te kunnen schaatsen, was besloten niet al te streng te zijn. Daar waren Texelaars Siep van der Zee, Han Pastoor en André van den Berg overigens niet mee geholpen. Zij hadden vorige week willen rijden, maar moesten onverrichterzake huiswaarts keren. De ruime toelatingseisen waren vol gens Bruining wel verantwoord, want op het gedeelte van het meer waarop de tocht was uitgezet, lag een ijslaag van ongeveer 30 centimeter dik. Aan gezien de vorst de afgelopen dagen toch nog flink had huisgehouden - bij de start 's ochtends vroor het nog steeds elf graden - was het ijs hard en prima geschikt om op te schaat sen. Het was zonnig en er stond wei nig wind, die later echter flink aantrok. 'Maar dat maakte volgens Nel niet veel uit. Ze schaatste rondjes - twaalf van 16,6 kilometer - en had dus evenveel last als voordeel van de wind. En met tegenwind kon ze vaak het luwtje zoeken in een groepje.' Toen bleek dat ze het waarschijnlijk wel zou gaan redden, had Bruining nog energie over om wat harder te schaatsen. 'We hadden berekend dat ze op ongeveer negen uur zou uitko men, maar daar dook ze dus nog een half uur onder. Verbazend eigenlijk, want ze traint weinig meer. Haar per soonlijk record verbetert ze niet meer, maar als ze er wat meer aan zou doen, gaat ze vast nog een stuk har der.' Piet Rodenburg kwam zo'n anderhalf uur later binnen, liet hij schoondoch ter Colinda telefonisch weten. Dat lijkt geen grootse prestatie, maar de Cocksdorper reed de tocht maandag ook al. Zijn vaste schaatsmaat kampte toen met materiaalpech, waardoor hij beduidend minder snel vooruit kwam dan gewoonlijk, en uit solidariteit besloot Rodenburg hem te blijven vergezellen. Dat brak het tweetal in de slotfase op, want toen ze aan hun laatste ronde wilden be ginnen, was de limiet verstreken en werden ze door de organisatie ge maand te stoppen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland zijn niet van plan geld over te maken naar landbouwers die schade hebben geleden door de wateroverlast. 'Wij gaan ervan uit dat u, net als in voorgaande jaren met extreme neerslaghoeveel heden, uw verantwoordelijkheid neemt', schrijven GS aan landbouwminister Brinkhorst, die onlangs verklaarde alleen schade vergoeding te willen uitkeren als ook de provincie dat doet. De provincie verwijst in de brief naar de waterschade in 1994 en 19'98. 'Toen hebben de ministers van land bouw hun verantwoordelijkheid ge nomen.' Gegevens van de provincie, afkomstig van waterschap Hollands Kroon, bevestigen volgens GS dat er in korte tijd grote hoeveelheden neer slag zijn gevallen. 'Er is sprake van een bijzonder situatie die de draag kracht van veel ondernemers te bo ven gaat.' Een 67-jarige Texelaar is door de politierechter veroordeeld wegens ontucht met een minderjarig meisje. Hij kreeg een gevangenis straf opgelegd van zes weken, waarvan vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De on voorwaardelijke straf van twee weken is omgezet in veertig uur dienstverlening. De heropening van de aangepaste haven van Oudeschild is nu definitief bepaald op zaterdag 7 juli. Een cen trale rol in de plechtigheid speelt ge deputeerde Bob Verburg. die daar voor met zijn eigen boot naar Texel zal komen. Wil van Hintum van hotel Loods manswelvaren viel woensdag de eer te beurt om symbolisch het laatste muurtje op het Toekomstcomplex in de Dorpsstraat met één van de kra nen te slopen. 'Ik ben bevriend ge raakt met die sloopjongens en ze wilden dat een geboren Koger het zou doen. Ach, 't is maar een gein tje', aldus de hotelier uit Den Hoorn. Van Hintum volgde de sloop met be langstelling, want hij is naar eigen zeggen 'zo ongeveer' de eerste pachter die zich bij exploitant Tijs Blom van De Nieuwe Toekomst heeft gemeld. Wat hij precies in het horecaverzamelgebouw gaat onder nemen, wil Van Hintum niet zeggen. In het tegenovergelegen café Le Berry bekeek een groep Kogers van uit de serre de sloop van de voorma lige Rekra, het laatste en tevens 'taai ste' gebouw in de reeks afbraak panden, waar de mannen van aannemer Willem Bakker - en de ei genaar van Sloopmanswelvaren, zo als Van Hintum gekscherend werd genoemd - handen vol werk aan had den. De grond trilde toen de stalen draagbalken en stenen muren tegen de vlakte gingen. De brandbare en her te gebruiken materialen worden naar de afvalverwerkingcentrale in Heiloo gebracht, het overige puin gaat naar De Hamster in Oudeschild. De slopers zijn bijna twee weken be zig en hebben nog één week nodig om ook de vloeren te verwijderen en al het puin af te voeren. hl !S*5S De inwoner van Den Burg ontblootte vorig jaar juni in zijn woning zijn ge slachtsdeel aan een minderjarig meisje en vroeg haar om hem te stre len, hetgeen zij deed. Hij werd betrapt door het moeder van hei meisje, die in woede ontstak en daarna aangifte deed. De verdachte was op het moment van de daad niet volledig toereke ningsvatbaar, zo stelde het psycho logische onderzoeksrapport, maar desalniettemin vond de officier van justitie een straf op zijn plaats. De Helderse politierechter was het met hem eens en veroordeelde de Texelaar conform de eis. Wanneer mag de gemeente ervan uit gaan dat een woning niet langer per manent wordt bewoond? Deze vraag stond centraal in het geding dat Stan Boon uit De Koog tegen de gemeente aanspande en - zoals bekend - ver loor. Wie zes bedden op zolder heeft staan kan moeilijk volhouden dat hij daar voor zichzelf een huishouding voert, zo valt in het deze week gepu bliceerde vonnis te lezen. Pagina 6 'Hét geheim van een mooi geluid is de manier waarop de hals in de body wordt bevestigd. Hij moet er eigen lijk zuigend in gaan, want als je tijdens het spelen een tik op de hals geeft, moet die doorklinken in de kast. Al leen een paar druppels lijm moeten daarna voldoende zijn.' Jeroen Schoo, gitarist bij de band Intrude, houdt zich fanatiek bezig met het bouwen van gitaren. Nu acht hij de tijd gekomen om naar buiten te tre den met zijn bedrijfje: JS Guitars. Pagina 7 De verdachte betreurt zijn daad en beloofde beterschap. Hij wil zich met zijn echtgenote elders in het land vestigen en schoon schip maken. Op verzoek van het openbaar ministerie moet hij van de rechter blijvend con tact houden met de reclassering. Zijn advocaat kon zich hierin vinden. (Advertentie) Cjm» Zmirl - jjixtli la btt bjrL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: drogisterij parfumerie NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. IM TEXELAARTJE (Advertentie) Kies voor de geavanceerde verwarmingssystemen van ATAG. Informeer bij uw ATAG SelectDealer. Want die weet van warmte! Diek 44 1797 AB Den Hoorn Telefoon 0222 - 319357 Fax 0222 - 319499

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1