Ondanks collectieve verontwaardiging vissers toch naar zee Cjrom Twartrjexels het harL, ud-notaris Boswijk aimabel en betrokken Kotters nu buiten de afgesloten gebieden Onbekende ster schittert bij biljartkampioenschappen J Schaap aangespoeld Besluit over Binnenburg 6 'niet chique' Waalder Weekend 'Around Africa' mJeugdcross SUPER DE BOER - OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11554 TEXELSE DINSDAG 13 FEBRUARI 2001 COURANT Advertenties/abonnementen/bezorging: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222 - 31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20. fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcmeuws@lref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch, tel, 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63.- per half jaar. Geen harde acties of blokkades uit jrotest tegen het besluit van de Europese Commissie om grote delen van de Noordzee gedurende ien weken af te sluiten. Texelse rissers zijn zondagavond en maandagmorgen gewoon naar zee 'ertrokken en blijven voorlopig vis sen. Vanaf woensdag gebeurt dat tuiten de afgesloten gebieden. 'Ook daar kun je vis vangen. Maar het zal er best druk worden', voor spelt visserijvoorman Ben Daalder, die wel rekent op grote verliezen. Om het vangstgebied te ontlasten ijn de Texelse vissers bereid en- :ele weken aan wal te blijven. Eonder omhaal van woorden gaf de puropese Commissie vorig week groen licht voor het omstreden (abeljauwherstelplan. Alle Jederlanse kritiek ten spijt wordt Joor grote delen van de Noordzee 'jssen 14 februari en 30 april een Jangstverbod van kracht. Alleen het lissen op haring, makreel en zandaal i er toegestaan. Behalve op kabel- auw mag er dus ook niet op de voor de vissers belangrijke schol en tong yorden gevist. In een uiterste poging de bestuurders in Brussel op andere gedachten te brengen benaderde faatssecretaris Faber van Visserij jrocommissaris Frits Bolkestein Bem namens de Tweede Kamer met de vraag of er in het plan wijzigingen pogelijk waren. Tevergeefs, want de Soor Nederland omstreden sluiting passeerde de commissie als een pamerstuk, zonder discussie. Faber zal geen verdere actie ondernemen egen het besluit. Het bijeenroepen tan de Europese visserijministers, vaartoe de staatssecretaris is be voegd, heeft volgens haar geen zin. Nederland is het enige land dat be zwaar maakt tegen het plan. Drastisch Een klacht bij het Hof van Justitie in Luxemburg maakt volgens Fabers woordvoerster slechts een zeer kleine kans. Landbouwcommissaris Fischler noemt het vangstverbod 'drastisch, maar noodzakelijk om de kabeljauw voor uitsterven te behoe den en de toekomst van de vissers veilig te Stellen; Een stelling die wordt betwist door de Nederlandse visse rij. Daalder: 'Deze maatregel levert geen enkele bijdrage aan het herstel van de visstand. Het is de bedoeling dat de kabeljauw die kuit schiet wordt beschermd. Maar dat gebeurt in de zuidelijke Noordzee al in januari, die periode is dus al achter de rug.' Dat de commissie desondanks ak koord is gegaan met de voorstellen, is volgens de Texelaar puur het ge volg van politiek en - in het verlengde daarvan - de werkwijze van de Ne derlandse vissers. 'Want die hebben de laatste jaren alles braaf opge schreven en ter inzage gegeven en worden daar nu voor gestraft. En de kabeljauw die de Nederlandsers van gen stelt qua volume mets voor.' Emoties Dat de omstreden sluiting deson danks is doorgevoerd, heeft ook on der de vissers tot collectieve veront waardiging en heftige emoties geleid. Desondanks hadden die geen wilde acties tot gevolg. 'Er zijn altijd men sen die het niet over hun kant willen laten gaan en die maken een be paalde stemming. Tien weken is na tuurlijk vreselijk lang. Als bestuurder heb ik de laatste tijd rust proberen uit te stralen. Want als vissers moeten we onze sympathie niet verspelen door actie te voeren. Het beschadi gen van mensen en instituten is niet verstandig, hoe goed ik de emoties ook kan begrijpen.' Druk Overleg tussen de vissers en hun vertegenwoordigers afgelopen vrij dag had als uitkomst dat werd beslo ten niet tot actie over te gaan, maar na het weekend gewoon naar zee te gaan. 'Het zal in de gebieden waar nog wél mag worden gevist, en waar ook wel vis is te vangen, tot een grote concentratie van vissersschepen lei den. Om de druk wat te verlichten zijn de Texelse vissers bereid een paar weken binnen te blijven, mits vissers uit andere plaatsen dat ook doen. Wanneer dat het geval zal zijn weten we nog niet, maar we proberen het te combineren met een onderhouds- of dokbeurt We hebben de situatie in de visserij landelijk geïnventariseerd en de meningen gepeild. Vanuit de handel is er op aangedrongen om zoveel mogelijk voor een constante aanvoer van vis te zorgen, zodat ten minste de versmarkt wordt bevoor raad.' Het instellen van de maatregel heeft er al toe geleid dat de markt voor bepaalde vissoorten is aange trokken. Maar Daalder voorspelt dat de gestegen prijzen de lagere vang sten op geen stukken na kunnen goedmaken. 'Het is evident dat de maatregel tot omzetverlies zal leiden. Het is alleen nog de vraag hoe groot het verlies zal zijn. Dat zullen we net jes en adequaat bijhouden en vervol gens zullen we de schade heel zorg vuldig in kaart brengen.' Lees verder pagina 5 Opperste concentratie in dorpshuis De Hot in De Koog, naar Texels beste biljarters afgelopen week streden om het kampioenschap. (foto Harry de Graaf/ 'Vijf' vulde hij in op de plaats waar op het inschrijfformulier om het moyenne van de deelnemers werd gevraagd. Het veroorzaakte enige opschudding onder de organisatie van de Texelse biljartkampioen- schappen, want wie bij het libre op dat gemiddelde kan bogen, wordt direct in het selecte gezelschap titel kandidaten geschaard. Niemand bleek echter ooit van hem te hebben gehoord. Dat zal in het vervolg anders zijn, want Frans Bik, sinds kort woon achtig op 't Horntje en lid van de biljartvereniging in De Cocksdorp, veegde in de categorie biljarters met een moyenne van 2,5 en hoger met iedereen de vloer aan en zegevierde glorieus. 'Ik heb een paar keer bij hem staan kijken, maar dat doe je echt voor je plezier. Hij maakte zomaar series van 32 of 33, zonder dat het hem moeite leek te kosten', vertelt Sylvia Sessink, één van de organisa- feliciteren, die de naar haar man ver toren. Toen in de sterkste categorie noemde bokaal voor het eerst in de driebanders - die later in de week hun wacht sleepte. In aanmerking voor de wedstrijden afwerkten - iemand uit viel, werd Bik gevraagd in te vallen 'Hij wilde eerst niet, want het was ei genlijk zijn spelletje met. Maar hij haalde zomaar de finale.' Daarin moest veelvoudig Texels kampioen Mare Prins eraan te pas komen om aan zijn zegereeks een einde te ma ken. Veel waardering was er ook voor Atie Hoogenboom, die samen met haar man Cor jarenlang het leeuwendeel van de organisatie voor haar rekening had genomen. Nadat hij vier maan den geleden was overleden, besloot ze haar werk gewoon voort te zetten. Ze nam de poule-indelingen voor haar rekening en verwerkte met grote accuraatheid alle uitslagen. Bij de prijsuitreiking kon ze Roel Terpstra bokaal kwamen de winnaars van de acht poules in het libre. Bij de stnjd die zij aangingen moesten de win naars met een hoger moyenne meer caramboles maken dan die met een lager gemiddelde, waardoor ook Terpstra - de sterkste in de 'zwakke' poule van deelnemers met een moyenne tot 0,5 - zich niet kansloos hoefde te voelen. Uitslagen Libre, moyenne 0-0,5: 1 Roel Terpstra. 2.Alex Polman-Tuin; 3.Esther Keyser. 0.5- 1 1 Mare Schraag; 2.Dirk Sijtsma; 3 Anne Vlas. 1-1,5: 1.Dennis Beumkes; 2.Cor Elzendoorn, 3.Piet Knol. 1,5-2,5:1 Rinus Vittali; 2.Kees Mets sr., 3.Henk de Ruyter. 2,5 en hoger: 1.Frans Bik; 2.Willem Ven del; 3.Nico Tessel. Libre 55-plussers. 0-1,5: I.Kees van Lenten; 2.Frans Witte; 3.Wim Keyser; 1,5- 2.5: I.Kees Maas. 2.Co van Splunter; 3.Dirk Btesboer 2.5 en hoger: 1.Willem Vendel; 2.Dirk Kalverboer; 3.Adriaan Bar- horst. Winnaar Cor Hoogenboombokaal: Roel Terpstra. Driebanden, laag: 1 Dirk Biesboer; 2.Cor Elzendoorn. 3 Jan Zoetelief. Midden: I.Cor Huisman; 2.Guus Buijs; 3.Peter Novak. Hoog I .Marc Prins; 2.Frans Bik; 3.Nico Tessel. (Advertentie) nverwacht is oud-notaris Hans oswijk zaterdag in zijn woon- laats Aalsmeer overleden, 'oensdagmorgen speelde hij nog en partijtje tennis met echtgenote nneke, waarna een zeer kortston dig ziekbed volgde. Boswijk werd 5 jaar. Morgen (woensdag) begint m 14.00 uur in de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg een afscheidsdienst, waarna er van 15.00 tot 16.30 uur (met een uitloop naar 17.30 uur) in De Linde boom gelegenheid is tot condole ren. Heden verscheen voor mij, Claudius han Boswijk, notaris ter stand fasts Texel...' Een openingszin die e geboren Texelaar ontelbare keren [uitsprak bij het passeren van een kte. Van 1977 tot zijn pensioneren in 994 was Boswijk notaris op het ei land. In die hoedanigheid kwam hij iet veel Texelaars in contact. Een [unctie die wel wat verder ging dan "illeen het opstellen van een akte, die ij in bijzonder hoog tempo wist voor te lezen, waarna hij de onderteken- ars de pen voorhield. Hij be schouwde het als zijn taak het voor lewone mensen vaak moeilijk te be grijpen vakjargon toegankelijk te ma ken. Gewichtige zaken des levens gaf hij een menselijke draai. Ouders die hem advies vroegen om te voorko nen dat ze hun huis zouden moeten opeten' en die daarom overwogen iun vermogen in een vroeg stadium lan hun kinderen te schenken, gaf hij ien symbolische raad: 'Trek niet je (leren uit voordat je naar bed gaat.' fij was ook een notaris die menig stel lat hem om zakelijk advies vroeg, het luwelijksbootje inpraatte. En een lotaris die boeken vol zou kunnen chrijven over clienten, maar die toch niet uit de school klapte, boswijk beschouwde zichzelf als een nafhankelijk adviseur die er op toe- ;ag dat zaken overeenkomstig de ''ens van de betrokkenen werden astgelegd en bouwde als zodanig iet menig eilander een vertrouwens- 'elatie op. Zoals met de Dames Dijt, op wier verzoek hij na de dood van de laatst nog in leven zijnde zuster als executeur testamentair de nalaten schap afhandelde. Een omvangrijke klus, waarvoor een groot deel van de boedel werd geveild. Een klus die hij op een oor na had gevild. Ook na zijn pensionering beleefde hij rïog veel plezier aan die dingen. Na de verhuizing enkele jaren gele den naar Aalsmeer bleef de band met Texel sterk. Dat had alles te maken met zijn jeugd op het eiland, waar hij als zoon van een huisarts opgroeide Na de oorlog verhuisde het gezin naar Amstelveen. Hij volgde er een studie tot notaris en werd secretaris van het Broederschap der Notarissen in Den Haag. In 1970 werd hij kandi daat-notaris in Aalsmeer. Als zodanig tipte een kennis van zijn voorganger op Texel, notaris Van Wijland, hem over een vacature op Texel. Zo kwam het dat hij na 24 jaar terugkeerde op zijn geboorte-eiland. 'Het was wel even wennen, want er was veel ver anderd', zei hij later. Boswijk stond bekend als aimabele en toegankelijke man, met een open oor voor iedereen. En iemand die zich betrokken voelde met Texel en de Texelaars. Dat uitte zich onder meer in een actieve bestuurlijke loopbaan Bijvoorbeeld als voorzitter en secre taris van het Tesselhuus, het vakantiehuis voor mensen met een spierziekte, waarvoor hij zich jaren lang inzette. Als bestuurder, maar ook als vrijwilliger die zich ontfermde over de vakantievierende patientjes. Voor zitter was hij ook van tennisclub Deuce, waarbij hij niet schroomde om als nachtwaker toezicht te houden op kamperende deelnemers van het Tesseltoernooi. Actief was Boswijk bij de Lionsclub, waarvan hij nog lid was, en de Wielervereniging, waarvoor hij onder andere trekker was van het Ne derlands kampioenschap voor vrije renners. Boswijk haalde in 1997 het nieuws, toen het gerucht ging dat hij naar Frankrijk zou verhuizen. Dat bleek niet waar. Hij bleek wel een apparte ment in Aalsmeer te hebben gekocht, de plaats waar zijn echtgenote van daan komt. Maar van een spoedige verhuizing wilde hij toen nog niets weten. 'Je mag nooit nooit zeggen, maar zoals de zaken er nu voorstaan moeten gegadigden voor de bunga low nog heel veel geduld hebben. Wie hier woont wil nooit meer weg', doelde hij op de woning aan de Schansweg van waaruit hij uitzicht had over één van de mooiste gebie den van Texel. In maart 1998 verhuisde het paar als nog naar Aalsmeer, zodat ze wat dichter bij hun twee kinderen zaten. Om op de hoogte te blijven van de gebeurtenissen op het eiland bleef hij ook na zijn verhuizing trouw lezer van de Texelse Courant. Meerdere malen keerden ze terug en verbleven in hun zomerhuisje aan de Californieweg. Ondanks zijn leeftijd behield Boswijk zijn vitale uitstraling en doorzettings vermogen, een eigenschap die hij wellicht had opgedaan als com mando. Ofschoon hij gevoeld moet hebben dat er iets mis was, maakte hij dinsdag met echtgenote Anneke een avondwandeling. 'Hans voelde zich met happy, maar hield toch de pas er in. Alsof hij wilde bewijzen dat hij het aankon.' Kortademigheid na een partijtje tennis de volgende dag mondde uit in een opname in het zie kenhuis, waar hij het afgelopen week end overleed. Tijdens de begrafenisplechtigheid op de Algemene Begraafplaats aan de Ophelialaan te Aalsmeer zal oud- Texelaar dominee Kmpscheer een woordje spreken 'Een onaangename verrassing.' Al dus omschrijft architect Ronno Honingh, zaakwaarnemer van de familie Huizinga, het besluit van het college om het pand Binnenburg 6 op de monumentenlijst te zetten. De familie Huizinga keert zaterdag terug van vakantie. Honingh bevestigt dat er tussen de familie Huizinga en de gemeente overleg is gevoerd om de mogelijk heid te bekijken of Binnenburg 6 be houden kan blijven, terwijl toch sprake kan zijn van een sluitende exploitatie. 'Als je in dat stadium ge sprekken voert, dan is het niet erg chique om het pand zonder overleg met de eigenaars op de monumentenlijst te zetten.' Wethou der Schilling verklaarde vorige week tegenover onze verslaggever het lo gisch te vinden dat Binnenburg 6 op de monumentenlijst werd gezet, om dat hij met de familie heeft gesproken over een mogelijke monumenten subsidie. Maar volgens Honingh is in het gesprek met over plaatsing op de monumentenlijst gesproken. Voor herstel van het pand is volgens Honingh aanzienlijk meer nodig dan de volgens Schilling maximaal be schikbare subsidie van ƒ45.000,-. 'Op de achterkant van een sigaren doos kun je wel uitrekenen dat je daarmee niet tot een sluitende exploi tatie kan komen.' Sinds 1989 trekt een groep Waalders, in leeftijd vanërend van één tot ruim zestig jaar. er een weekend in het jaar op uit voor een gezamenlijk kampeer- weekend. Zaterdag werd in dorpshuis De Wielewaal het 12 - jarig bestaan van dit Waalder Weekend gevierd met een reünie waarbij op een indoor-camping foto's en films van de afgelopen jaren konden worden bekeken. Nadien volgden een gezamenlijk maaltijd en een feestavond voor de circa tachtig deelnemers, waaronder ook mensen van het eerste uur In de jaren van het bestaan voerde het Waalder Weekend de deelnemers naar Odoorn, Oude Mirdum, Grolloo, de Krim, Franeker, Sint Jansklooster, Baarn, Bergum en Appelscha. Dit jaar worden de tenten opgezet in Wateren, een klem plaatsje in de buurt van Appelscha. Uitgezwaaid door tientallen familiele den, vrienden en belangstellenden van de opstappers en bemanning, vertrok de Pelagia woensdag 3 ja nuari na maanden van voorbereiding en planning uit de NlOZ-haven voor een reis van vijf maanden rond Afrika. Het 'echte' werk kon beginnen. Hoe is het nadien met de opvarenden gegaan? Hebben ze hun werk goed kunnen doen? En waar bevinden ze zich nu? Een terugblik. Pagina 2 Een goed begaanbaar parcours rondom zwemparadijs Calluna met in het laatste stuk een heuvel als scherprechter. Uitdagende omstan digheden voor de 265 jeugdleden van 11 atletiekverenigingen uit de Kop van Noordholland die zaterdag tijdens de derde regionale KNAU jeugdcross streden voor de overwin ning en voor een plaats in de finale op 10 maart in Castricum. Pagina 5 =S)r Cf-Kt UwerL jritli m ba bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van; ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE NEE- sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Eert strandwandelaar vond zater dag in de buurt van de KNMI- meetmast op de Hors een aange spoeld dood schaap van onbekende herkomst. Het kada ver was gaaf en kan nog met lang in zee hebben gelegen. Ab Witte en Piet Eelman van Gemeente werken laadden het in een grote plastic kist en voerden het af naar de destructor. .fo.o o, G^r,

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1