NIOZ loopt vertraging op Nieuwbouw en renovatie Cjroen c^wartsJ~exeh m het Jubileumvlag voor 125-jarig NIOZ OM in hoger beroep in strafzaak Drijver Celstraf geëist tegen handelaar illegale cd's Damwand basis voor bredere havenmond Nog geen besluit i overwegbermen Lepelaars terug Onder de pomp Tuinwallen bij Hoornder kerk worden vernieuwd Klaverjasnacht Themadag GVT Gestoofde paling Kampeerboeren Echtgenote en vader vast wegens meineed TEXELS E^COU RANT f^EUROMASTER Bouwbedrijven grijpen naast omvangrijk project VRIJDAG 16 FEBRUARI 2001 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 11555 Advertenties/abonnementen/bezorging: I Spinbaan 6 I 1791 MC Den Burg I telefoon 0222 - 36 26 00 telefax 0222-31 41 11 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Redactie: Warmoesstraat 45, Den Burg telefoon 0222 - 36 26 20, fax 0222 - 32 30 00 e-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Bart Bosch. tel. 32 28 23 of 06-22 14 02 76 Losse nummers 1,80, abonnementsprijs 63,- per half jaar. De renovatie en nieuwbouw van iet NIOZ, waarvan het de bedoe ling was dat die in het jubileumjaar !001 zouden worden voltooid, eeft vertraging opgelopen. De uit- indelijke oplevering zal rond de ouwvak in 2002 zijn. Het bestuur ran het instituut kon zich niet vin- ffien in het eindbod van de pannemerscombinatie, die bestaat Uit het Texelse bouwbedrijf Visser en De Geus uit Noord-Holland. Dat was volgens het NIOZ tachtig pro cent hoger dan wat het ingenieurs bureau, dat het NIOZ in deze on dersteunt, ervoor begroot had. Voor het totale bouwproject heeft het NIOZ ca. ƒ23 miljoen uitgetrok ken. Een bittere pil voor het insti tuut, dat de nieuwbouw graag in 2001 had geopend. De renovatie van het aquariumgebouw zal wel aan het eind van dit jaar zijn vol tooid. Het instituut treft al jaren voorberei dingen voor de zelfs voor NIOZ-be- Het college overweegt ƒ400.000,- extra uit te geven aan het met gras klinkers verharden van een aantal wegbermen. Het gaat om stukken van de Krimweg en de Vuurtoren- weg, de hele Loswal, een stuk van het Mienterglop en een stuk van de Pozendijk. Dat betekent versnelling van het oor- pronkelijke programma dat de ge- ieenteraad had vastgesteld voor het inbrengen van bermverharding. t inleiding is de zeer slechte toe- land waarin veel wegbermen verke ren als gevolg van de extreme regen val m het afgelopen najaar. Het laatste woord is er echter nog niet over gesproken, want het college wil het genoemde bedrag pas uitgeven nadat een afweging is gemaakt met andere spoedeisende uitgaven. De bermverhardingen die passen in het oorspronkelijke programma kun nen binnenkort wél worden uitge voerd. Het gaat om stukken van de Bieuwlanderweg (tussen De Staart en de Ruigendijk), de Laagwaalder- weg (tussen Kadijksweg-Ooster- ènderweg) en de Stengweg (tussen Hoofdweg en Lancasterdijk), Hier mee is ƒ300.000,- gemoeid. Een weekje later dan vorig jaar zijn iterdag de eerste lepelaars aange- >men op Texel. In de Muy werden ree exemplaren waargenomen. Vol- ms vogelkenner Adriaan Dijksen legen de lepelaars vanuit hun zui- plijke overwinteringsoord in kleine roepies terug naar hun Nederlandse roedgebied. 'Ik heb er dinsdag ook weer zes zien vliegen. De meeste lan terug naar hun vertrouwde stek, jaar met allemaal. Een enkeling kan Sst doorvliegen naar Terschelling.' d Texel broeden de lepelaars be- ilve in de Muy ook in de Geul en de thorren. De ruim honderd paren fcrtrekken - op een enkele fverwinteraar na - bij het aanbreken ran de herfst weer naar het warme ïiiden. De jagers mogen niet meer in de duinen schieten. Nee, ze nemen nu elkaar op de korrel. grippen omvangrijke nieuw- en ver bouw. De plannen behelzen onder andere extra verdiepingen op de la boratoria- en kantoorafdelingen C, D en E. Alterra, voorheen het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (IBN) en Dienst Landbouwkundig Onder zoek (DLO), dat nu in verouderde accommodatie nabij het NIOZ is ge vestigd, krijgt er een compleet nieuw onderkomen Verder komen er nieuwe kantoorruimten, laboratoria en een nieuwe bedrijfskantine. Van de verbouwing is een omvangrijk bestek gemaakt, waarin de aanpassingen tot in detail zijn beschreven. Een hier voor door het NIOZ ingeschakeld ingenieursbureau voerde op basis van dit bestek onderhandelingen met een aannemerscombinatie, waarin met name de prijs en de opleveringsdatum van groot belang waren. Maar het eindbod was niet acceptabel voor het bestuur. Direc teur Jan de Leeuw: 'Vijftien tot twin tig procent boven de begroting zou, gezien de prijsontwikkeling in de bouwwereld, voor ons acceptabel zijn geweest. Maar 80% kan echt met. Bovendien kon de in het bestek genoemde opleveringsdatum niet gehaald worden." Het NIOZ heeft het ingenieursbureau inmiddels opdracht gegeven op zoek te gaan naar een andere aannemers combinatie. De Leeuw: "Jammer, want we hadden graag met een Texels bedrijf in zee gegaan, als is het project veel te groot voor zo'n bedrijf alleen. Vandaar de voorgenomen sa menwerking met het grotere bedrijf uit Noord-Holland. Verder zou er worden samengewerkt met twee an dere technische bedrijven." Volgens De Leeuw heeft de vertra ging geen nadelige gevolgen voor de Lees verder pagina 5 De gemeente trekt ƒ34.000,- uit voor de aanleg en restauratie van 310 meter tuinwal langs het Hoge Achterom in Den Hoorn. Daarmee wordt ingestemd met het verzoek van de dorpscommissie die had aangedrongen op verfraaiing van de omgeving van de kerk, nu de kerk zelf is gerenoveerd. Naast het genoemde investerings bedrag wordt rekening gehouden met jaarlijks ƒ1000,- onderhoudskos ten na 2002. Het terrein valt onder het beschermde dorpsgezicht van Den Hoorn en is bestemd voor tuinwal. De eigenaars en gebruikers van de grond stemmen in met het project en wer ken er zelfs aan mee. Voor rekening van de gemeente wordt de tuinwal en eventueel een rooster geplaatst en de mensen zelf zorgen voor het rooster en het aanvullen van de zoden. De tuinwal wordt in het vroege voorjaar aangelegd door de firma Tatenhove. De financiering is voor de gemeente geen probleem want in het potje dat beschikbaar is voor tuinwalprojecten zit ƒ130.000,- Ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) hees oud-directeur Henk Postma, geholpen door de huidige directeur Jan de Leeuw, woens dag de speciale jubileumvlag. Een soortgelijke vlag werd gehesen aan boord van onderzoeksschip Pelagia, dat zich nu ter hoogte van Zuid-Afrika bevindt. Gezien de fi nanciële situatie van het instituut vond de directie een uitbundige viering niet gepast, maar ter gele genheid van het |ubileum staan er dit jaar wel tal van activiteiten op stapel. Op 7 september houdt het NIOZ een personeelsdag. Op 28 november is er een officiële jubileumviering en op 28 novem ber wordt een jubileumboek van Johan van Bennekom gepresen teerd. Onder de naam 'Food for Thought' wordt op 29 en 30 no vember een internationaal sympo sium gehouden. Verder wordt het jubileumjaar aangegrepen om aan fondswerving (Private Funding Project) te doen en wordt een (semi) permanente tentoonstelling gehouden. De ingang van de nieuwe Oude schilder haven wordt vier meter bre der dan de huidige. Daartoe wordt de noordelijke kade bij de ingang van de haven een flink stuk opgeschoven. Deze week is aannemer De Vries en Van der Wiel begonnen met het plaat sen van een damwand, die de funde ring moet vormen van de nieuwe en tree voor viskotters en plezier vaartuigen. Het talud wordt een stuk smaller en de damwand zal straks de basis vormen van de overgang van hoog naar laag. De damwand bestaat uit een serie stalen palen, die mo menteel met een kraan in de zachte zeebodem worden 'getrild' en als de werkzaamheden voltooid zijn, niet meer zichtbaar zullen zijn, doordat zij onder de waterspiegel verdwijnen. Naar verwachting zal de nieuwe havenmond tegen eind april zijn vol tooid. (Foto Bart Bosch) Het Openbaar Ministerie gaat in hoger beroep tegen het vonnis in de zaak Ed Drijver. Drijver werd vorige week door de kantonrech ter vrijgesproken van het uitzetten van tamme fazanten in de duinen ten noorden van de Slufter. Officier van justitie Steinhaus vindt dat hij genoeg bewijs tegen de Hoornder jachtopziener heeft vergaard en zal de meervoudige strafkamer van de Aikmaarse rechtbank verzoeken hem een straf op te leggen. Daar naast heeft Steinhaus een onder zoek gelast tegen de Texelse jager die Drijver met de dood heeft be dreigd. Ed Drijver werd in november 1999 gearresteerd op verdenking van het uitzetten van tamme fazanten in het jachtvak van zijn werkgever Jacob den Houting. Drijver is niet op heter daad betrapt, maar werd in de kraag gevat toen hij 's nachts de Krimweg opreed, waarna de politie in zijn auto jutezakken aantrof met fazanten veren. De Texelse politie werkte deze nacht nauw samen met twee Texelse jagers die van Drijvers vermeende il legale activiteiten aangifte hadden gedaan. Volgens Drijvers raadsman betrof het een rancuneuze actie waarin de politie zich al te gemakke lijk voor het karretje had laten span nen van Drijvers opponenten. Het onderzoek tegen Drijver zou niet ob jectief zijn geweest en nooit tot straf vervolging hebben mogen leiden. Kantonrechter Ravens was ervan overtuigd dat er fazanten waren uit- In de nacht van 24 op 25 maart vindt in Het Eierlandsche Huis de jaarlijkse klaverjasnacht plaats. Vanaf 19.30 uur spelen de kaartkoppels met min der dan vijftien partijen Zij kunnen zich tot en met 20 maart opgeven bij het Cocksdorper dorpshuis, tel. 31 65 07. Deelname kost ƒ12,50 per persoon. De jeugdraad van de Gymnastiek vereniging Texel (GVT) houdt zondag een themadag voor jongens en meis jes van drie jaar tot en met groep vijf van de basisschool. Het thema is 'to venaars en heksen': de middag vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur in sporthal Ons Genoegen. Deelname is gratis. gezet, maar achtte het niet overtui gend bewezen dat Drijver zich daar aan had schuldig gemaakt. Daarom werd Drijver vrijgesproken. Het hoger beroep in deze zaak zal naar ver wachting niet eerder dienen dan na de zomervakantie. Ogenschijnlijk gaat het om een rela tief onbelangrijke strafzaak waarin 'slechts' een geldstraf van ƒ1000,- werd geëist. Toch wordt de zaak te gen de Hoornder jachtopziener door vriend en vijand met meer dan ge wone belangstelling gevolgd. Drijver is Bijzonder Opspormgs Ambtenaar (BOA) en zou zijn opsporings bevoegdheid zonder twijfel kwijtra ken indien hij voor een strafbaar feit zou worden veroordeeld dat op het terrein ligt van zijn handhavingstaak. Drijver is de enige Texelse jachtopziener met een BOA-licentie, een status die hij langs juridische weg heeft moeten afdwingen, omdat er veel verzet tegen bestond. Volgens ingewijden uit het kamp van zowel mede- als tegenstanders van Drijver is de politie hem liever kwijt dan rijk en moet daarin de reden worden ge zocht voor het appel dat de officier van justitie heeft ingesteld. Naar ver luidt bevonden zich om dezelfde re den onder de belangstellenden in de rechtszaal hoge vertegenwoordigers van politie en justitie. Aan de andere kant lijkt officier van justitie Steinhaus echter de objec tieve weg te bewandelen nu hij een onderzoek heeft ingesteld tegen de Texelse jager die Drijver in het najaar van 1999 met de dood heeft be dreigd. Verderop in deze krant worden de zaak Drijver en de vertroebelde ver houdingen binnen de Texelse jacht- wereld uitgebreid belicht. Weinig gerechten konden wedijveren met de gestoofde paling die werd ge serveerd in De Fuik. De bereiding was omgeven door raadselen. 'Het is kin derlijk eenvoudig, maar de verleiding is erg groot om het net iets vlugger te doen. Door het gas hoger te draaien ga je absoluut de mist in. Moeder Visman deed het op een pe troleumstel. Zo moet het eigenlijk.' Co van Splunter, eigenaar en kok van het inmiddels gesloten café-restau rant in De Waal, geeft zijn geheim pnjs m een extra grote aflevering van 'De Duinpan' Pagina 2 De Texelse kampeerboeren zeggen goede argumenten te hebben voor het alsnog mogen exploiteren van vijftien eenheden per erf. Het publiek vraagt erom en het betekent com pensatie voor de kampeerplaatsen die op Texel verloren gaan omdat kampeerterreinen in huisjesterreinen worden omgezet. Verder zijn alleen bij vijftien eenheden rendabele investe ringen in kwaliteit mogelijk. Het stukjf extra inkomen voor de boeren is meer dan welkom omdat de bedrijfstak het steeds moeilijker krijgt. Pagina 5 Een 37-jarige inwoner van De Cocksdorp heeft donderdag voor de rechtbank in Alkmaar twaalf maanden gevangenisstraf tegen zich horen eisen, waarvan de helft voorwaardelijk. Officier van Justi tie C. Zweers verwijt de man een groot aantal audio-cd's en cd-roms illegaal gekopieerd en verhandeld te hebben. De rechtszaak nam een verrassende wending toen tegen de vader en de echtgenote van de verdachte proces-verbaal werd opgemaakt wegens meineed. Officier Zweers is van mening dat de man gedurende vijftien maanden ge handeld heeft in illegale cd's Hij kopieerde er duizenden op de zolder kamer van zijn woning. Hij deed dit met behulp van een aantal compu ters en een zestal zogenoemde cd- branders. De officier schat de met de handel gemaakte winst op 157.000,- en vordert dit bedrag te rug met behulp van de 'Pluk-ze maat regel' Opsporingsambtenaren van Buma- Stemra deden op 1 september 1998 een inval in de woning van de Cocksdorper. De organisatie was de man op het spoor gekomen via een internetsite, waarop de man zijn ille gale cd's te koop aanbood. Bij de inval werden grote hoeveelheden audio-cd's en cd-roms, video- en computerapparatuur in beslag geno men. Advocaat J. van Haren betoogde dat dit materiaal onrechtmatig in beslag genomen is. omdat de opsporings ambtenaren huiszoeking verrichtten terwijl zij daar niet toe gemachtigd waren. De opsporingsambtenaren ontkennen dat sprake is geweest van een huiszoeking. Volgens hen is al leen maar 'speurend rondgekeken in de woning'. Zij bestrijden met klem dat door medewerkers van de auteursrechtenorganisatie in ongeo pende kasten en laden is gekeken. Dit in tegenstelling tot wat de vader en de echtgenote van de verdachte man verklaren. Zij werden tijdens de zitting als getuige gehoord en vertel den allebei dat er wel degelijk, zon der toestemming, in kasten en laden is gezocht naar illegale geluids dragers. Meineed Officier van Justitie Zweers hechtte duidelijk meer waarde aan de verkla ringen van de opsponngsambtenaren dan aan die van de familieleden van de verdachte. Zweers liet op verden king van meineed proces-verbaal opmaken tegen de vader en de echt genote. Nog tijdens de zitting werden beiden aangehouden en overge bracht naar het politiebureau in Alkmaar. Gisteravond werd duidelijk dat ze in ieder geval nog een nachtje moesten blijven. Mocht de rechtbank de familieleden wél geloven, dan doet dit volgens Zweers niets af aan het bewijs. 'Op geen enkele wi|ze is komen vast te staan dat er spullen uit laden en kas ten in beslag zijn genomen. Alles wat in beslag is genomen, was zichtbaar aanwezig in de woning.' De officier is dan ook van mening dat de 37-|arige man veroordeeld kan wordan voor de handel in illegale, auteursrechterlijk beschermde goederen. Zij heeft er echter geen bezwaar tegen als een eventuele celstraf wordt omgezet in dienstverlening. De rechtbank in Alkmaar doet op 1 maart uitspraak. (Advertentie) l/rtri ^trurt T< \rl i brt IrJrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Couiant een folder van: I m 0f (UROPESf BANDENSFECIAIIST NEE- sticker maar wel geïnteresseerd Folder verkrijgbaar op Spinbaan (v

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 1