'Het leuke is: samen naar iets toewerken' Bijzondere felicitatie voor bruidspaar Amateurtje houdt het op blijspelen 2 Restauratie Texelstroom nadert voltooiing |d Qesiaagd Agenda teso .TEXELSE COURANT Raadsleden in Cabaret-café Turnsters naar finale Cursussen bij De Witte Engel Dartcompetitie Wat ik zeggen wou..: 1 Vuilstort AWL vergadert Verwijsborden kartingbaan Open huis Scouting (jeslaagd DINSDAG 20 FEBRUARI 2001 'Niet te geloven. Wat gaat het slecht vanavond. We kunnen beter koffie gaan drinken!' Een week voor de uitvoering van de Waal der toneelvereniging 't Amateurtje gaat het repeteren moeizaam en dat is zwak uitgedrukt. Er moet nog heel wat worden ge schaafd voordat de klucht 'Deze vrouw...is uw man!' vlot en geloofwaardig over het voetlicht komt. Wat is er eigenlijk zo leuk aan toneelspelen? Is het vandaag de dag nog mogelijk om zo'n vereniging op de been te houden? Antwoord op die vragen krijg ik van bestuurslid en regisseuse Ria Klein- veld tijdens het bijwonen van een re petitie in dorpshuis De Wielewaal. 'Momenteel bestaat onze vereniging uit 35 leden waarvan er ongeveer 17 actief zijn', vertelt ze terwijl de spe lers achter haar op het podium bezig zijn zich om te kleden De meeste zijn al jaren actief in de Waalder vereni ging, maar het verloop is onmisken baar Leden die er mee stoppen doen dat vaak omdat ze vinden dat ze te oud worden. Toch willen we graag dat ze lid blijven, met alleen omdat we hun contributie niet kunnen missen maar vooral omdat ze bij de uitvoe ringen allerlei hand- en spandiensten verrichten en zeer gewaardeerd zijn op de gezellige avonden die de ver eniging naast de repetities en uitvoe ringen organiseert. De vereniging bestaat sinds 1957, al zijn de menin gen daarover verdeeld. 'In 1957 is het eerste stuk gespeeld, maar de eigen lijke oprichting was volgens veel mensen in 1958.' Zoals gebruikelijk in het afgelopen decennium worden dit jaar twee stukken op de planken gebracht. Eén keer dus op 24 februan en één keer ergens in november. 'Vroeger speelden we vier keer per jaar, dan deden we elk stuk twee keer. Het probleem was dat we de tweede avond de zaal nauwelijks vol kregen. En wij hebben ook nog muziek na elke uitvoenng. De kosten werden gewoon te hoog. Nu hebben we per opvoering gemiddeld 160 toeschou wers, denk ik.' De repetitie gaat beginnen en ik mag erbij blijven, leder doet zijn best om eventuele hoge verwachtingen uit te bannen. 'Ik zou zeggen: aanschouw het stelletje ongeregeld maar', zegt éen van de leden smalend, 't Ama teurtje streeft niet naar prestaties op hoog cultureel niveau en zoekt het succes bij voorkeur in blijspelen en kluchten. De reden is simpel en in elk geval klantgericht 'De mensen stel len het op prijs. Ze verwachten het gewoon van ons. We brengen heel soms een serieus stuk maar eigenlijk jas het toneel opgelopen. 'Ga jij eerst maar even onder de zonnebank met die benen', krijgt hij te horen van te genspeler Richard Eelman. Slikker zeer ad rem: 'Doe jij je gulp dan nog even dicht...' De sfeer is enigszins melig. 'Zo gaat het nou altijd, en we hebben nog één week voor de uit voenng. Het moet steeds weer op het laatste moment gebeuren', verzucht Kleinveld. Duidelijk is in elk geval dat het vanavond met loopt. 'We zijn nu vanaf januari bezig en oefenen twee keer per week', vertelt Richard Eelman tussen de bedrijven door. 'Vanavond is het echt helemaal niks, zo gaat het normaal nooit hoor.' Als er wéér iemand uit zijn rol valt komt beperking bij het kiezen van een stuk. Een 'jonge' rol kun je beter met door een oudere laten vervullen, al is dat soms onvermijdelijk en wordt er veel verlangd van degene die voor de grime zorgt. Onder de koffie komt de motivatie om te spelen van de leden naar voren. Yolanda Legierse houdt het op 'de mogelijkheid om gelegitimeerd gek te doen.' Henk Slikker: 'Het is heel nor maal voor mij. Net zoals een ander van voetbal houdt, hebben wij toneel spelen als hobby.' Het sociale aspect is vooralle leden belangrijk. 'Je moet het dan wél treffen met je tegenspe lers' voegt iemand daar aan toe. Uit eindelijk gaat het iedereen natuurlijk om de voorstelling: 'Het geeft echt een kick om op het podium voor een volle zaal te staan. Dat publiek moet je een poos vermaken, aan het lachen zien te krijgen. Als dat lukt is het ge weldig en is mijn avond geslaagd. Vlak voor het zover is, ben ik echt niet te genieten, dan ga ik maar even naar buiten, ledereen beleeft de spanning op zijn eigen manier', zegt de regisseuse. 'De laatste weken is het alleen maar stress bij de repetities maar als het allemaal voorbij is en je l oneelspelers van t Amateurtje in actie tijdens een scène in het blijspel Familie Bruinsma in de bocht, groeten van de Veluwedat afgelopen herfst werd opgevoerd. vinden we een klucht zelf ook leuker. Vaak valt de keus op iets van schrijf ster Hemmink-Kamp. Dat zijn tragikomedies, dus met humor, maar toch geen flauwe onderbroekenlol.' Het blijspel dat aanstaande zaterdag op de planken wordt gebracht gaat over een vrouw met een sociale uit kering die een nieuwe vriend heeft. Dat laatste mag niet bekend worden omdat anders de uitkering stopt. Daarom worden allerlei trucs be dacht, wat leidt tot merkwaardige taferelen. Speler Henk Slikker komt in ochtend van dezelfde speler de vaststelling dat het maar beter is om koffie te gaan drinken. De rest van de groep motiveert hem echter om verder te gaan en waarachtig, het eerste deel van de repetitie verloopt verder rede lijk goed. Zoals veel verenigingen op het eiland kampt ook 't Amateurtje met een gebrek aan jonge leden. 'Er is ge woon altijd behoefte aan jeugd', legt Klemveld uit. 'Helaas hebben jonge ren tegenwoordig keus uit zoveel andere dingen'. Dat betekent een (Foto archief Texelse Courant) opgelucht zit na te praten, komt toch al weer gauw het moment dat je weer iets nieuws wilt beginnen en naar de eerste oefenavond voor een volgend stuk verlangt, vertelt iemand anders. Kleinveld: 'Het leukste is dat je met z'n allen naar iets toewerkt. Dat schept een band Michiel Dekker In Cabaret-café, waarin het lokale nieuws wordt besproken door Pip Barnard en Jamen de Bruijn, blikt Dick Drijver (Texels Belang) vrijdag terug op acht jaar raadslid maatschap. Verder spreken ge spreksleiders Louise van der Sluis en Carla Schrama met Roelie Bakker, raadsverslaggeefster van Radio Texel. Centraal staat daarbij de vraag waarom iemand raadslid wordt - en waarom met. Verder wordt in het pro gramma gesproken over de jacht, over de massale deelname aan Texelpop en over Kunst in Zee. De zilveren cicerolat van de Texelse Cou rant wordt over de hekel gehaald, als mede het feit dat jeugd onder de zes tien niet meer welkom is in discotheken. Dit alles wordt omlijst met veel muziek, van eigen hand en van Huib 'de Rijmelaar' Fenijn. 'Dwaalgast' is Jeannette Korff, die een aflevering leest van het feuilleton 'Mosselweg 14'. Cabaret-café wordt gehouden in Question Plaza, aan vang 20.15 uur. De toegang is gratis. De restauratie van de antieke loods- botter 'Texelstroom' nadert haar vol tooiing. Eén van de laatste grotere klussen betreft de nieuwe betimmering van het interieur, waar aan scheepstimmerman Jeroen Huibers sinds een half jaar samen met vrijwilligers van de Stichting Be houd Loodsvaartuig Texelstroom werkt. De twaalf loodskooien met schuifluikjes zijn zorgvuldig gede monteerd en worden herplaatst of nagemaakt, zoals de talrijk opgeko men sponsors zaterdag in de Oude schilder haven konden constateren. Zij werden bijgepraat over de stand van zaken en kregen te horen dat de stichting verder druk bezig is met de aanleg van elektriciteitskabels en waterleidingen. Verder wordt de scheepshuid nog geïsoleerd. Als al les volgens plan verloopt is de klus binnen enkele maanden geklaard en kunnen de eerste ontspannende en educatieve zeiltochten nog dit voor jaar gemaakt worden op de Wadden zee, waar de Texelstroom gedurende 22 jaren dienst deed. De passagiers kunnen dan kennismaken met tradi tionele nautische vaardigheden als loden, loggen, peilen en sterren- schieten. Door de werkwijzen zelf toe te passen moet het verleden weer gaan spreken. Behalve het aanbie den van vertier heeft de stichting zich als doel gesteld om een deel van de zeevaartgeschiedenis te behouden en uit te dragen De stalen Noordzee- botter is in 1906 gebouwd op de Rijkswerf te Amsterdam. Vijftig jaar diende zij het Loodswezen, eerst om loodsen van en naar schepen te bren gen en diepten te peilen, later als vaartuig waarmee de betonning werd uitgezet. ifcio eari boscti De 22-jarige Sigrid van Heer waarden (van de Kogerweg) is aan de Hogeschool De Horst te Drie bergen afgestudeerd in de studie richting Sociaal Pedagogische Hulp verlening, met als specialisatie methodiek. Momenteel is zij werk zaam op kinderdagverblijf De Room- tuintjes in Amsterdam. Dinsdag 20 februari In het gemeentehuis vergadert de commissie voor Ruimte, Wonen en Economie. Aanvang 19.30 uur. In Tusse de banke begint om 20.00 uur een bibliotheekavond van de Historische Vereniging. Beginners beoefenen tussen 20.00 en 22.30 uur het country line dance in restaurant Het Binnenhof in De Koog. Voor meer informatie: tel. 317406 of 317 122. In Cinema Texel draaien Himalaya (aanvang 20.30 uur) en What women want (21 00 uur). Woensdag 21 februari De openbare bibliotheek in Den Burg houdt een inloop/ inkruipochtend voor peuters en hun (groot)ouders, voor wie di verse activiteiten zijn georgani seerd. De toegang is gratis. In het gemeentehuis vergadert de commissie voor Welzijn en Onder wijs. Aanvang 19.30 uur. In De Witte Burcht aan de Molen straat komt vanaf 20.00 uur het Katholiek Vrouwengilde bijeen. Notaris Dogger spreekt over het notariaat. In het Eierlandsche Huis begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de Plattelandsvrouwen afdeling De Cocksdorp-Eierland. De avond wordt verzorgd door het eendags- bestuur. In Cinema Texel draaien Himalaya (aanvang 20.30 uur) en What women want (21.00 uur). Donderdag 22 februari De Stichting Welzijn Ouderen Texel houdt een 'klompenochtend' in De Buureton. Deelnemers maken on der leiding van Ingeborg Bonne een voederklomp voor vogels van een zelf meegebrachte ge schuurde klomp Aanvang 9.30 uur, kosten voor deelname ƒ20,-. In het gemeentehuis vergadert de commissie voor Financiën, Wer ken en Milieu. Aanvang 19.30 uur. De Historische Vereniging houdt haar ledenvergadering in de doopsgezinde kerk te Den Burg, aanvang 20.00 uur. Met na de pauze een voordracht van Bram Guiliam over de historie van de kerken op Texel. In Cinema Texel draaien What women want (aanvang 18.45 en 21.45 uur) en Hannibal (19.00 en 21.45 uur). Vrijdag 23 februari Fenneke Kraft-Mulder, medewerk ster van de Rabobank, houdt in het jeugdgebouw aan de Oranje straat een lezing over de euro. Deze is bedoeld voor de afdeling Oosterend van de ouderenbond ANBO, maar ook met-leden zijn welkom. Aanvang 14.45 uur. Scouting Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur 'inloopavond' in het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Muziekvereniging DEK verzorgt de eerste van twee 'winter- uitvoeringen' in dorpshuis De Waldhoorn te Den Hoorn. Aan vang 20.00 uur. De toegang is gra tis, maar reserveren is zeer ge wenst: tel. 319 618. In de Witte Burcht in Den Burg be gint om 20.00 uur de vijfde en laat ste wedstrijd om het Texels kam pioenschap klaverjassen. In Question Plaza begint om 20.15 uur het Cabaret-café, waarin het lokale nieuws van de afgelopen weken wordt besproken door Pip Barnard en Janien de Bruijn Louise van der Sluis en Carla Schrama spreken met raadslid Dick Drijver en Roelie Bakker, pre sentator van Radio Texel, óver de voors en tegens van het raadslid maatschap. Dwaalgast is Jeannette Korff. Toegang gratis. In Cinema Texel draaien What women want (aanvang 18.45 en 21.45 uur) en Hannibal (19.00 en 21.45 uur). In de loop van dinsdag 20 februari (vandaag) zal de van een dokbeurt teruggekeerde Schulpengat weer worden ingezet als dienstboot. De Molengat wordt dan weer reserve boot. In verband met de begin nende voorjaarsvakanties (in de regio's midden en zuid) zet TESO vrijdag van 9.35 tot 16.05 uur twee boten in. In die periode is er ieder half uur een afvaart. De afvaarten van 10.05 uur vanuit Den Helder en van 13.35 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het ver voer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden ver wacht. Hoogwater te Oudeschild Di. 20 6.35 en 18.47 u. Wo. 21 7.25 en 19.45 u. Do. 22 7.57 en 20.25 u. Vr. 23 8.27 en 20.54 u. Za. 24 9.00 en 21.24 u. Zo. 25 9.30 en 22.00 u. Ma. 26 10.00 en 22.35 u. Di. 27 10.10 en 23.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater. De zon komt 20 februari op om 7.44 uur en gaat onder om 18 01 uur. 23 februari nieuwe maan; 25 februari springtij Tijdens de derde en laatste wedstrijd in de turncompetitie hebben alle Texelse turnsters zich voor de finale weten te plaatsen. Een mooi resul taat, maar deze finale vindt plaats in het eerste weekend van de voorjaars vakantie en het is maar de vraag of Barbara Damstra, Imme Ruares, Marit Arkenbout, Sigrid Ploeger en Nina Vlaming dan present zullen zijn op de wedstrijden in Tuitjenhorn Hoewel zij zich allen wisten te verze keren van een finaleplaats, verliep de wedstrijd een beetje stroef. Barbara Damstra verslikte zich in de opsprong van de balk en wist het verlies van twee keer een half punt niet meer goed te maken Imme Ruares profi teerde van de fouten van Damstra en eindigde als derde. Bij de pupillen was Sigrid Ploeger goed op dreef. Goed genoeg voor een tweede plaats, ondanks een val van de brug. Nina Vlaming moet nog iets meer let ten op de uitvoering om straks in de finale op het erepodium te komen, terwijl Marit Arkenbout veel trainings achterstand heeft weg te werken. Het maken van knuffelpoppen, een bloemenkralenarmbandje, een paasverrassmg, een aankleedkaart of een ander voorwerp dat in het teken van de lente staat, De Witte Engel biedt de komende weken een grote diversiteit aan cursussen en work shops voor hobbyisten en knutse laars. Ook zijn er speciale cursussen voor kinderen. De prijzen om mee te doen lopen uiteen van ƒ10,- tot 37,50, exclusief materiaal. Tijdens de lessen wordt thee, koffie en limo nade geschonken. Een volledig pro gramma is verkrijgbaar in de winkel, Binnenburg 15. Ook deze week werd in de dartcompetitie weer flink om de pun ten gestreden. Met name de partij tussen Pilaar en Jelleboog 2 was ver rassend, daar alleen Andrew van der Slikke zijn single wist te winnen. Met nog eén wedstrijd te spelen, ging de wedstrijd tussen Kites jeugd en Koorn-Aar 2 eigenlijk om de eerste en tweede plaats. De jeugd maakte korte metten met Koorn-Aar. Kevin Tolboom gooide een overtuigende finish van 88. Bij de wedstrijd tussen Bulldogs en De Zwaan bleef een gelijkspel uit, hoewel dat tot het laatst mogelijk was. De competitie gaat nu de laatste spelweek in; eventuele inhaalwedstrijden moeten uiterlijk 2 maart zijn gespeeld, in verband met de prijsuitreiking op het Texels mas- ter-kampioenschap op 4 maart. Uitslagen: Slock 3-Jelleboog 1 5-3; Cafeetje 1 -Zeester 8-0; Koor-Aar 1 - Cafeetje 2 8-0, Bulldogs-Zwaan 1 2-6; Cafeetje 3-Texel Kites 2-6; Koorn-Aar 2 - Kites jeugd 1-7; Pilaar-Jelleboog 2-7. Stand: Poule A: 1. Zwaan 1 75 pnt.; 2. Cafeetje 1 69; 3. Slock 3 68; 4. Koorn-Aar 1 61Poule B. 1Texel Kites jeugd 67; 2. Koorn-Aar 2 64; 3. Texel Kites 61; 4. Jelleboog 2 57. Programma laatste spelweek: Jel leboog 1-Zeester; Koorn-Aar 1-Slock 3; Cafeetje Bulldogs-Cafeetje 1Cafeetje 2- Zwaan 1Cafeetje 3-Slock 2; Koorn-Aar 2-Jelleboog Texel Kites, Pilaar-Cafeetje Roland; Jelleboog Texel Kites jeugd- Jelleboog 2. Waar ligt de grootste onofficiële vul stortplaats van Texel? Langs <J Akenbuurt? Of toch aan de Hoorr derweg? Zaterdag was het lekki weer en fietste ik langs de Pontwe een eind in de richting van De Kooi De zon scheen af en toe, de lucht wt fris en ik genoot van de bloeiend krokussen in de berm. Kijk, daar he je nog zo'n kleurig polletje. Of nei wacht even, het is een leeg colt blikje. En iets verderop, wat is d< voor geels? Een doosje dubbelfri; En links een blikje sinas. Tussen d afslagen 10 en 13 kom ik tientalle stukken vuilnis tegen. Waarom Waarom gooit iemand afval in d berm? Wie doet dat? Niet de toeris ten, geloof ik. Ten eerste zijn die er oj het moment nauwelijks en te: tweede is gebleken dat juist toerist» over het algemeen veel respect heb ben voor de schoonheden van hu: vakantieoord.Hoe maakt men duide lijk dat zoiets met hoort? Dis is ge» zwerfvuil dat uit zee komt aanwaaien dit is heel bewuste vervuiling van d eigen leefomgeving. Is het zo moei lijk je afval mee te nemen en in d vuilnisbak te gooien? Of is vervuilirt vet leuk? Stoer? Nee, het is gebrei aan respect voor je medemens en dl natuur. En alleen deze vervuilers kun nen er wat aan doen. R Pollen Den Burg De afdeling Texel van de uitvaart vereniging AWL houdt dinsdag 27 februari in Hotel Den Burg haar jaar lijkse ledenvergadering. Deze begint om 20.00 uur. De agenda vermeldt onder meer een uiteenzetting van verpleegkundige Rosa Harbers over rouwverwerking. J.G. Baij, lid van het hoofdbestuur, geeft informatie over de op handen zijnde fusie met uitvaartvereniging NUVA, waardoor een vereniging ontstaat van meer dan 900.000 leden Momenteel telt AWL zo'n 500.000 leden Op Texel zijn ruim 900 mensen lid AWL werd tachtig jaar geleden opgericht, vooral om de crematiegedachte te verbreiden. Te genwoordig geven ook veel leden de voorkeur aan begraven. De vereni ging heeft geen oogmerk van winst. Voor een maandelijkse contributie of een koopsom ineens (dat is onder meer afhankelijk van de leeftijd van het nieuwe lid), zijn de leden verze kerd van een verzorgde uitvaart. Se cretaris van de afdeling Texel is me vrouw A.G. Witte, De Wittstraat 41, 1792 BN Oudeschild. Tel. 312 217. Nu de kartingbaan aan de Akenbuurt door de aanleg van de rotonde met bereikbaar is vanaf de Pontweg, heeft eigenaar George Dekker van de ge meente toestemming gekregen om verwijsborden te plaatsen. Daarop staat aangegeven hoe men vanaf de Pontweg via de Westerweg en de Akenbuurt bij de kartingbaan kan komen. Scouting Texel houdt vrijdag van 19.00 tot 21.00 uur een 'inloopavond' in het clubgebouw aan de Bernhard laan ledereen is welkom om kennis te maken met de verschillende afde lingen en spelvormen Anneke Hordijk uit Den Hoorn heeft aan de Hogeschool van Amsterdam met goed gevolg de lerarenopleiding afdeling Engelse taal voltooid. Zij heeft een baan gevonden aan de Gemeentelijke Scholengemeen schap in Schagen. De vrijdag getrouwde Jan van der Star en Bianca Slikker uit Oudeschild zijn door hun aanstaande buurman op een wel zeer ongebruikelijke wijze gefeliciteerd met hun huwelijk. Tim merman Peter den Braven rang schikte de dakpannen op zijn nieuwe huis aan het Vliegwiel zodanig dat van veraf de tekst 'Jan Bianca' zichtbaar was. De originele geste werd door het paar en de vele bezoe kers hooglijk gewaardeerd.

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 2