'Uitdaging om geschiedenis van VOC tastbaar te maken' Politiek stemt in met nieuwe trouwlocaties Gebruiksvergunning fors duurder ondanks protest JT TEXELSE Paardenschuurtjes COURANT' Wegreconstructie 75.000,- duurder Eten en bingo in Den Hoorn (redding NABIJ /V.O.C.-SCHlP AAN \DE HORiZON HAD iK NOU DiEj 30AN H0DSH0N NOG HAAR.... J Dat wordt weer jutten. Damkoplopers in evenwicht G-team maar één helft op dreef Eilandcompetitie volleybal Orde De Koog Vibeke Roeper coördineert VOC Texel 2002 NEE, HET IS EEN LUCHTSPIEGELING feEL HANS tELMAN H'J KAN WEER X DUIK E N SORRY ^SpfATTT RENNQ ■CIJn-Rfsnir Ondanks protesten van de onder nemersverenigingen TVO en TVL gaat de gemeente de leges voor gebruiksvergunningen flink verho gen. In deze vergunningen zijn de brandveiligheidsvoorschriften voor openbaar toegankelijke pan den en vakantieverblijven opgeno men. De verhoging kan oplopen tot meer dan 300 procent en moet de afgifte van de vergunningen en de vijfjaarlijkse revisie kosten dekkend maken. Eerder beklaag den TVO en TVL zich tevergeefs bij het college over de hoge kosten van een bouwvergunning. Een gebruiksvergunning is voorge schreven voor toeristenverblijven (vanaf zes personen), scholen, win kels. bejaardenoorden, cafés, disco's en andere publiek toegankelijke ge bouwen waar meer dan vijftig men sen tegelijkertijd kunnen samenko men. Aan de hand van inspectie ter plaatse wordt een vergunning afge geven met voorschriften die vooral de brandveiligheid in het desbetreffende pand moeten waarborgen. De gemeente (in dit geval de brand weer) is per vergunning veel meer arbeidsuren kwijt dan begroot. Om dat de gemeente ernaar streeft de afgifte van vergunningen kosten dekkend te maken, heeft het college voorgesteld de leges flink te verho gen. Daarbij is gekeken naar de nor men die collega-gemeenten'hanteren en geluisterd naar adviezen van de regionale brandweer. Momenteel kost een vergunning 321,- (basisbedrag plus 28 cent per vierkante meter, met een maxi mum van ƒ1607,-. In de nieuwe op- VERVOLG VAN PAGINA 1 'Laat eerst maar eens inventariseren hoeveel vraag er eigenlijk is naar zulke paardenstallen.' Dat vond ook Jan Koolhof, wiens fractie verdeeld is over de kwestie. Het toestaan van hooguit twee schuren per kadastraal nummer keurde hij af, omdat er soms meer weilandjes voorkomen op één kadastraal nummer. 'Of meer num mers op één stukje land', aldus Maria van der Spek (WD), die een voor beeld noemde van zes schuurtjes per landje. 'Trouwens, waarom alleen schuurtjes.voor paarden en niet voor andere dieren?' Dick Drijver (Texels Belang) wees erop dat Texel een uitzondering zou vormen. 'Want in andere gemeenten zijn de schuurtjes ook niet toege staan. Als wij zorgvuldig met het land schap willen omgaan, moeten we, vooruitlopend op het landschaps- beleidsplan, dit soort schuurtjes met toestaan.' Drijver opperde de sug gestie om de hokjes wel toe te staan op boerenerven. zet worden de gebouwen naar grootte in categorieën ingedeeld en gaat per categorie een vast bedrag gelden Een vergunning voor een pand met een oppervlakte tot 100 vierkante meter gaat ƒ941,- kosten (ter vergelijking: in de huidige situa tie is men daarvoor maximaal ƒ349,- kwijt). Eigenaren van panden tussen de 100 en 500 vierkante meter beta len ƒ1521waarna de reeks per 500 vierkante meter oploopt tot een be drag van bijna ƒ3600,-. Voor wie een pand heeft van 101 vierkante meter pakt de legesverhoging wel erg on gelukkig uit: in plaats van ƒ349,28 betaalt hij ƒ1521,44 (een prijsstijging van ruim 335 procent). TVO en TVL zijn met gelukkig met de kostenstijging, die vooral onderne mers treft Zij zien meer in een verho ging van de Onroerende Zaak Belas ting. Ook de leden van de raads commissie Bestuur en Organisatie hadden er moeite mee en betwijfel den of er in de vergunningverlening en -herziening werkelijk zoveel arbeidsuren gaan zitten als geraamd. Burgemeester Geldorp won het pleit door toe te zeggen dat de cijfer- aanname na een jaar wordt vergele ken met de werkelijkheid. In dat jaar denkt brandweercommandant Jongeneel veertig gebruiksvergun ningen te verstrekken. Afwijkingen naar boven en naar beneden zullen in de bedragen worden gecorrigeerd. Onder deze belofte stemden met uit zondering van de WD alle fracties in met de legesverhoging. VRIJDAG 23 FEBRUARI 2001 Naast de raadszaal in het gemeen tehuis kan het burgerlijk huwelijk binnenkort ook worden voltrokken in de Oudheidkamer in Den Burg, molen De Traanroeier in Oude- schild en de voormalige doopsge zinde kerk in Oosterend. Met uit zondering van de PvdA-fractie gaan alle Texelse partijen akkoord met dit collegevoorstel. Aspirant bruidsparen hebben de nieuwe keuzevrijheid al met ingang van 1 mei aanstaande. Aan alle drie nieuwe locaties kleven nadelen, maar die moeten de trouwlustigen en hun gasten maar voor lief nemen, of hun toevlucht ne men tot de ruime en van alle gemak ken voorziene raadszaal De Oudheidkamer is alleen geschikt voor kleine gezelschappen en heeft geen toilet. De eerste etage van molen De Traanroeier is het fraaist, maar is vrij wel onbereikbaar voor ouden van dagen en minder-validen. Om deze redenen kon PvdA-er Hans Roeper zijn zegen er ook niet aan geven tij dens de vergadering van de raads commissie Bestuur en Organisatie. De overige fracties onderkenden de bezwaren eveneens, maar wilden de proef van vier jaren toch aangaanDe doopsgezinde kerk in Oosterend is op het eerste gezicht geen geschikte plek om een ambtenaar van de bur gerlijke stand te laten optreden van wege strijdigheid met het staatsrechtelijke beginsel van schei ding tussen kerk en staat, maar het gebedshuis wordt nauwelijks nog gebruikt voor religieuze activiteiten, dus konden alle fracties ermee in stemmen. Het Schoutenhuis in De Lindeboom en 'partyschip De Witte Zeehond haalden het met, mede omdat de gemeente daarmee de commerciële belangen van enkele ondernemers zou bevoordelen ten opzichte van andere. Een op het laatste moment aangedragen alternatief van het kers verse raadslid Frans Visman (D66) viel evenmin in goede aarde. Visman wilde de Texelaars de mogelijkheid bieden in hun eigen dorp te trouwen door de dorpshuizen ervoor open te stellen, maar vanwege een gebrek aan uitstraling vond geen van de commissieleden dat de dorpshuizen een meerwaarde ten opzichte van het raadhuis vertegenwoordigen. De aan de gang zijnde reconstructie van het kruispunt Akenbuurt- Kogerstraat-Georgieweg wordt ƒ75.000,- duurder dan was geraamd. Oorzaak is een tegenvaller in de vorm van een partij puin en oud asfalt die zich onder de rechtsafvakken voor de Kogerstraat en de Georgieweg bleek te bevinden. Dit puin geldt niet als 'schoon', zodat met het opruimen en storten een flink bedrag is gemoeid. Voor de financiering van het werk le vert het geen probleem op. want ach teraf heeft de gemeente voor de re constructie subsidie gekregen zodat er geld genoeg is. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de feestcommissie in de huidige samenstelling, gaan de (oud- inwoners van Den Hoorn, 't Horntje en Wijk H woensdag aan tafel voor een gezamenlijke maaltijd van boe renkool met worst en een toetje én spelen ze bingo. Ze kunnen ook aan één van beide activiteiten meedoen. Opgave, bij Janny Schuijl (Naalrand 59, tel. 319 260), is verplicht. Het dorpshuis gaat om 17.30 uur open, waarna de maaltijd rond 18.30 uur wordt geserveerd. De kosten be dragen ƒ4,- voor kinderen tot 10 jaar en ƒ8,- voor de anderen. De drank is voor eigen rekening. De bingo begint om ongeveer 20.00 uur. Een kaart kost ƒ1,-. De feestcommissie zorgt voor leuke prijzen. 10 N ONDER WATER ATTRACTIE IS OOK NOOIT WEG CONTRA De sleutelwedstrijd voor het kam pioenschap bij Damclub Ooster- end-Texel tussen Rinus Vittali en Piet Bakelaar is deze week na zware strijd in remise geëindigd. Het onderlinge verschil op de rang lijst blijft daardoor minimaal. Wie kampioen wordt, zal waarschijnlijk afhangen van de resultaten tegen de anderen. De partij tussen Vittali en Bakelaar, sinds vele jaren de sterkste dammers op het eiland, was het aanzien meer dan waard. Na een interessante ope ning kreeg Piet Bakelaar een 'prettige stelling'. In het middenspel leidde dit tot zoveel druk dat Vittali het op een gegeven moment noodzakelijk achtte zich met een combinatie te bevrijden Dat kostte hem Wél een schijf De stand van Bakelaar vertoonde ook enige zwakten. Hij kreeg met de ge legenheid zijn problemen op te los sen en kon zijn schijfvoordeel daar door niet voldoende uitbuiten. Vittali nam zijn kansen optimaal waar en speelde zich knap naar remise. Gerrit Vlaming blijft op redelijke af stand volgen. Hij versloeg op gede cideerde wijze Frans Bos, nadat hij vorige week nog op de rand van een nederlaag had gebalanceerd tegen de wisselvallige Harry van de Wete ring. Laatstgenoemde had de groot ste moeite met het centrumspel van Frans Kuiper. Die kreeg een overwel digende stand en had zelfs schijf winst kunnen behalen. Van de Wete ring wist zich later in de partij onder de druk uit te werken en won zowaar nog. Wim Vlaming versloeg Hans Galjaard. Daarna speelden ze nog een keer tegen elkaar voor de beker competitie. Ditmaal zag Galjaard steeds kans de schade te beperken en hij wist zowaar een benauwde re mise uit het vuur te slepen. Frans Bos en Cees Vinke hadden wisselende kansen, maar desalniettemin bleef de partij in evenwicht. Zaterdag speelt het bondsteam een thuiswedstrijd tegen Den lip, aanvang 13.00 uur Willen de Texelaars nog voor het kampioenschap in aanmer king komen, dan zullen ze moeten winnen. Uitslagen Harry van de Wetenng-Gerrit Vlaming 1-1; Frans Bos-Cees Vinke 1 -1Piet Bakelaar-Rinus Vittali 1 -1Frans Kuiper-Harry van de Wetenng 0-2, Hans Galjaard-Wim Vlaming 0-2; Frans Bos-Hans Galjaard 2-0, Gerrit Vlaming-Frans Bos 2-0; Wim Vlaming-Hans Galjaard 1-1. De G-voetballers van Texel'94 heb ben in de eerste wedstrijd na de winterstop met 3-1 verloren van Eendracht 2. In Amsterdam Geuzenveld ging het tot de rust gelijk op, maar daarna plaatste de thuisploeg een versnelling die de Texelaars niet konden beantwoor den. Texel'94 was verre van compleet. Anton Staal was geblesseerd, even als Theo Franchimon, die wegens knieklachten wellicht pas over een maand weer aan spelen toe is. Daan Mosk en Kasper Groen waren om andere redenen verhinderd. Eendracht kwam na tien minuten op voorsprong, toen de spits beheerst afrondde. Deze onbekende speler, die volgens de Texelaars tot voor kort mogelijk nog voor een hoger team speelde, ontpopte zich als een bron van zorg voor de verdediging van de gasten. Toch werd het 1-1, nadat Martijn Verbeeke een combinatie met Paul Bakker beheerst afrondde. Verbeeke had nog meer kansen, maar miste het doel enkele malen op een haar na. Na de thee werd het al snel 2-1toen één van de spelers van Eendracht van dichtbij raak kon schieten. En toen Jos Bakker zijn opponent met kon bijbenen, was ook keeper Chris Zijm kansloos en stond het zomaar 3- 1Paul Bakker leek enkele malen een tegentreffer te scoren, maar ging te onzorgvuldig met zijn kansen om. Ook verdediger Patrick van der Kamp, die na een blessure van Martijn Verbeeke voorin ging spelen, was dichtbij een doelpunt, maar de keeper kon zijn schot tot corner ver werken. Eendracht was echter de beste ploeg en als keeper Zijm niet zo geconcentreerd had gekeept, was de schade voor de Texelaars ongetwij feld groter geweest. Zaterdag is het G-team vrij. Een week later komt het uit de C2-klasse af komstige ZCFC uit Zaandam op be zoek. Programma dinsdag 27 februari Veld A. mannen en gemengd' 18.30 W'tjewel 2-Euroase Fitt 19.15 Fitt-Tatenhove 2 Euroase 20.00 Question 2-Zandbank Tatenhove 2 20.45 Super de Boer-Tatenhove 1 Question 2 21.30 Paal 9-Agrifirm Tatenhove 1 22.15 Texelse Autocentrale-W'tjewel 1 Paal 9 Veld B. dames. 18.30 Wiersma M.-Jozefschool Keursl. Dros 19.15 Keurslagerij Dros-Salon Martine/de Oorz. Jozefschool 20 00 Natuurwinkel-De Krim Salon Martine 20.45 Bar Sportief-Zeilmakerij Natuurwmkel 21.30 Smash'68-NBC E. P Zeilmakerij 22.15 Milly's-Spar Goënga Smash'68 Veld C. dames 18.30 Haarstudio-NokantoWessels Ontwerpt! 19.15 Wessels Ontwerptl-Eieriandsche Huis Nokènto 20.00 Durper Drup-Question 1 Eierl. Huis 20.45 Sportshop Texel 1 -Slagerij lepe de Boër Question^ 21.30 Klif 12-B&B/vdVis/denBoer Slagenj lepe de Boer 22.15 Westerlaken-Timmer's Bakkerij Klif 12 Wedstrijdleiding Gertha Mary (tel 322434 320686) Uitslagen dinsdag 20 februari; MaarcoBouw-DGM 3-0; Texelse Autocentrale- Agrifirm 1-2; OSG-W'tjewel 1 3-0; Cocky's Kapsalon-Grooten Slock 2-1Paal 28/De Knm- Kobeko 2-1Sportshop Texel 2-Twaalf Balcken 0-3; Prepress Center-Tatenhove 2 0-3. 't Gouwe Boltje-NIOZ 2-1Euroase-Zandbank 2- 1, Slagerij Beverdam-EcoMare 3-0, L&R- Rabobank met gespeeld. Fitt-W'tjewel 2 1-2; Keurslagerij Dros-Wiersma Meubelen 2-1; Natuurwmkel-Salon Martme/De Oorz. 3-0; Jozefschool-De Knm 3-0; Wessels Ontwerpt- Haarstudio 0-3; Durper Drup-Eiertandsche Huis 1-2; Nokanto-Question 1 1-2. In het oude brandweerhuisje (rechts) moet geen toilet komen. Het moet juist tegen de vlakte, zo vinden raad en dorpscommissie. Het moderne, 'Parijse' toilet dat ervoor stond, is verwijderd. Het kostte indertijd een ton maar was meestal buiten gebruik we gens allerlei defecten. Het nieuwe toilet kan wat de Koger dorpscommissie betreft vijf tien meter naar achteren op het grasveldje komen. (Foto Bon Bosch) VERVOLG VAN PAGINA 1 Vries beter dat een taxichauffeur stopt en de jongeren meeneemt dan dat zij op straat overlast veroorzaken. Dick Drijver (Texels Belang) opperde de mogelijkheid om de borrelbus va ker te laten rijden, maar daarmee zou de politiek volgens De Vries haar kre diet bij de taxibedrijven verspelen omdat hun broodwinning in gevaar zou komen. Hij vond het evenmin prettig dat dorpswachten de zorg voor agres sieve groepen jongeren overlaten aan een taxichauffeur, zoals vorig seizoen een enkele keer is gebeurd - nota- bene in de Dorpsstraat, waar taxi's met mógen stoppen. 'Waarom zadelt de dorpswacht één chauffeur op met een groep agressieve personen?' Burgemeester Geldorp begreep wel dat de ordehandhavers lastige klan ten zo snel mogelijk wilden afvoeren, maar zou de klacht Inbrengen tijdens het politieoverleg voorafgaand aan het nieuwe uitgaansseizoen. Eén verzoek van De Vries werd met een door de burgemeester ingewil ligd: de plaspyramide zal komend seizoen op iets grotere afstand van de taxistandplaats worden neerge zet. De chauffeurs die vooraan in de rij staan, ademen nameli|k urine- dampen in. De commissieleden had den oor voor de wens van de dorps commissie om vanwege 'esthetische redenen' geen toiletvoorziening op De Brink te plaatsen. 'Niet fraai voor de dorpsentree Bovendien willen we het uitgaanspubliek daar juist weg houden', zei Arthur Oosterbaan (GroenLinks). Evenmin als de dorps commissie waren de politici gechar meerd van kouwgompalen en zuilen om affiches aan te plakken. Die ko men er dus met. Ondanks tegenstand van PvdA en GroenLinks stemde de commissie ermee in om op termijn het trottoir en de verlichting op de Brink te vernieuwen (kosten ƒ125.000,-). Volgens voorzitter Gel dorp gaat daar een preventief, anti- vandalistisch signaal vanuit. De ondernemers van De Koog Bad plaats en de Stichting Horeca-' belangen De Koog hadden nog geen tijd gevonden om de maatregelen te bespreken. Zij kregen van Geldorp twee weken respijt om alsnog te rea geren. 'Zoals vanuit het kleine Nederland een grote handelsonderneming als de Vereenigde Oost-Indische Compagnie werd gestart, dat heeft natuurlijk iets romantisch. Maar het was keihard en helemaal niet zo romantisch. In verslagen las ik hoe nuchter men toen te werk ging. Ze hadden het onderzocht en uitgerekend, concludeerden dat het kon en dus gingen ze. En het lukte verdorie ook nog.' Vibeke Roeper, geboren Texelse en nu woonachtig in Haarlem, koestert een mateloze interesse voor het verleden van de VOC. Niet zo gek dat de Stichting VOC Texel 2002 haar benoemde tot project coördinator van de viering van 400 jaar VOC en Oudeschild. Aan kennis over de VOC ontbreekt het de oud-Texelse (35), dochter van Hans en Nieteke Roeper uit Spang, niet. Ontelbare uren bracht ze door in archieven en de studie historische letterkunde die ze na haar middelbare school op Texel volgde, richtte zich voor een groot deel op de VOC. 'Deze onderneming speelt een héél belang rijke rol bij de ontwikkeling van de Nederlandse economie. De geschie denis van deze handelsvaart op de Oost bestrijkt twee eeuwen, van 1601 tot globaal 1800, waarin héél veel met Nederland gebeurde. De handels vloot voer naar Azië om er specerijen als peper, nootmuskaat en kaneel in te kopen. Later ook koffie, thee, tex tiel en porselein. Zo'n beetje alle luxe kwam uit de Oost.' Roeper zette de vergaarde kennis op papier en schreef boeken over de maritieme geschiedenis en reisverhalen, die werden gepubliceerd. Het leidde er toe dat ze zelf een uitgeverij startte van cultuurhistorische boeken. Ver der zetelt ze in het bestuur van een vereniging die zich onder andere be zig houdt met het bestuderen van de geschiedenis van de VOC. Het jubileum van de VOC en Oude schild komt op een gunstig tijdstip. 'De geschiedenis van de VOC spreekt momenteel velen aan. Men sen die er weinig van weten, kunnen zich toch goed inleven in de onder neming. De laatste vijftien jaar is de interesse explosief gegroeid. De uni versiteiten besteden er meer onder zoek aan, daardoor krijg je meer ten toonstellingen en boeken en dat wakkert weer de nieuwsgierigheid van de mensen aan. Maar het is alsof het publiek er nu aan toe is om de kennis over dit erfgoed tot zich te nemen Die belangstelling is een soort golfbeweging. In het begin van de twintigste eeuw was er ook veel belangstelling voor de VOC. Iedere generatie vindt zijn parallellen met de geschiedenis. Net als nu, was het toen ook een rijke tijd. In het begin van de twintigste eeuw was het geen rijke tijd, maar herkenden de mensen in de VOC de grootheid van Neder land.' 'Veel mensen -zijn uit interesse naar Indonesië geweest. Ik ben er zelf ook geweest en merkte onder andere dat het er erg warm was. Dat realiseerde ik me niet toen ik hier lekker in een archief zat te neuzen. De omstandig heden waaronder mensen hun werk moesten doen waren echt niet mak kelijk. Maar ik vind dat de vraag of ik Vibeke Roeper, projectcoördinator van de stichting VOC Texel 2002, koestert een grote interesse tn het verteden van de VOC, waarin de Rede van Texel een belangrijke rol speelde. Toto Genvo r>mm*mvtn) in de VOC-tijd had willen leven voor mij niet op gaat. Ik ben namelijk een vrouw en die mochten niet mee.' Omdat de schepen op de Rede van Texel voor anker gingen, proviand insloegen en loodsen aan boord na men. neemt het eiland een bijzondere plek in in het VOC-verleden Roeper: 'Maar erg tastbaar is dat nog met. De zes VOC-steden hebben allemaal een Oost-Indisch Huis en een kerkje of iets dergelijks. Texel heeft natuur lijk de Wezenputten. En de Rede van Texel Maar daar zie je alleen maar water. Het is voor ons een uitdaging om die Texelse VOC-geschiedenis tastbaar te maken. Als coördinator werk ik aan een basisplan voor de viering van 400 jaar VOC op Texel en het jubileum van Oudeschild. Het ontstaan van het dorp is niet alleen te danken aan de VOC, want die vloot maakte maar een klein deel uit van de totale vloot die hier voor anker lag. En er is natuurlijk het visserijverieden. Het dorp zal een week lang feest vie ren. Omstreeks dezelfde tijd is het de bedoeling dat er een paar replica's van VOC-schepen op de Rede lig gen. We willen iets doen met de be langrijke rol van het dorp bij het be voorraden van de schepen. Ander thema is het naar binnen en buiten loodsen van de schepen, waarover de meest hartverscheurende verha len bekend zijn. En Texel had een belangrijke rol in de smokkel. Want het was vanuit de Oost het laatste station alvorens de VOC aan boord kwam. En dan is er nog de rol van de vele Duitse werknemers die hier aan boord van de schepen gingen. Het zal voor veel van onze oosterburen een aangename verrassing zijn om te ontdekken dat ze een belangrijk aan deel hadden in de VOC. En natuurlijk willen we iets doen met de spullen die zijn opgevist van de zeebodem. Zo wel de stichting als de gemeente wil nadrukkelijk dat Oudeschild veel tast bare dingen overhoudt aan de jubileumvieringen.'

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 5