Berging Beatrixzaal te klein voor wensen gymvereniging Geknipte/ Hoge scores bij klaverjassers Leefbaar TEXELSE yCOURANT' Gemeente: niet van plan te vergroten Presentatie over de toekomst van de landbouw Kinderopvang snel over naar Catalpa Café Afsluiting deel Razende Bol signaal aan Rijk Zaalvoetballer koelt woede op deur Langs de weg VRIJDAG 23 FEBRUARI 2001 Gymnastiek is een sport in bewe ging, zowel letterlijk als figuurlijk. Want stilstand is achteruitgang, rindt ook Gymvereniging Texel |GVT), die de veiligheid van de le ien even hoog in het vaandel heeft staan als de beleving van de sport. Traditionele toestellen zoals brug, jalk en paard zijn nog volop in ge- 3ruik, maar bij GVT leeft de belang stelling voor een nieuwe generatie lachte bewegingsvoorwerpen. Al- een is daarvoor in de huidige berg- uimten geen plaats. Maar de ge meente is voorlopig nog niet van jlan de bergingen te vergroten. )e weelde om twee fulltime krachten, iVonne Bruining en Nico Stoter, in Jienst te hebben is voor slechts wei- ng clubs weggelegd. Die omstandig- ïeid draagt er veel aan bij dat GVT liet alleen als een grote, maar ook als >en vooruitstrevende vereniging door iet leven gaat. Ook op het gebied ran veiligheid, of het nu gaat om re- reatieve gymnastiek, eenvoudig vedstrijdturnen of topsport. Stoter: Voor de veiligheid is de nooduitgang net zo belangrijk als het materiaal vaarmee trainer en gymnast werken, ichoolvoorziemngen als de linterdunne matjes zijn allang uit de ijd, evenals harde houten spring- ilanken. Wij zijn al jaren in de weer >m nieuwe materialen te werven. De lieuwste aanwinst in een serie van lankopen is de Flikflakken een hulp middel waarover kan worden gerold, ivergeslagen, gebalanceerd en die Ie (overbelasting voor de trainer kan lermmderen.' )e noviteit werd vorige week gede monstreerd op de workshop Creagym', waar zo'n 35 belang- itellenden uit de gymnastiek- en ichoolsport, fysiotherapie en overige iranches kennis namen van de neuwste ontwikkelingen in hun vak- lebied. Computerbeelden en video- iresentaties wezen de weg naar een otaal andere invulling van het gymnastiekonderwijs. Belangrijk hulpmiddel daarbij is de zogeheten CreaQbus, die bestaat uit allerlei zachte onderdelen. 'Het enige nadeel is dat het zoveel ruimte in beslag neemt, waardoor het volgens de be- basisonderwijs. Toestellen die zi/n voorgeschreven door het ministerie van onderwijs en de gymnastiek- bond', aldus Gert Pansier van de sec tie Welzijn van de gemeente. 'Vereni gingen hebben hun eigen inventaris. heerders niet in de berging past. Maar met wat eenvoudige aanpas singen zou dat volgens ons best kun nen', aldus Bruining. Onorthodox 'Die toestellen berging is gebouwd op de inventaris die wordt gebruikt in het Om zowel de spullen van de school als die van de clubs te kunnen huis vesten, zijn de bergingen in het ver leden al eens aangepast. Als de ver enigingen iets nieuws willen, zullen ze er iets anders uit moeten halen. Want ie kunt niet blijven proppen. En de schoolmventaris kan er niet uit. Die Kinderen zijn dolenthousiast over de Flikflakken een nieuw hulpmiddel van de GVT. De gymvereniging wil nog meer van dit soort toestellen, maar daarvoor is in de bergingen onvoldoende ruimte. (Foto Gerard Timmerman) wordt twee keer per jaar gecontro leerd en als iets niet meer veilig is, dan wordt dat vervangen. Zolang paarden, kasten en de balk nog overal worden gebruikt, van onder linge wedstrijden tot Olympisch ni veau, kunnen die natuurlijk niet weg. We volgen de ontwikkelingen op de voet. Zodra van hogerhand een sein tje komt, schakelen we natuurlijk over. Maar op het gebied van veilig heid en duurzaamheid zijn er allerlei ontwikkelingen waarvan het eind nog niet in zicht is. Zo'n CreaQbus, daar zitten natuurlijk best goede elemen ten in, maar er is ook een verkoop- praatje. Dat GVT voorop wil lopen is hun goed recht, maar niet te koste van alles. Want dan worden die toe stellen wel héél erg duur.' Bedreiging Volgens Bruming valt het met dat voorop lopen wel mee. 'Als je met met je tijd meegaat, is dat op den duur een bedreiging voor de verenigingen. Die zachte hulpmiddelen zijn natuur lijk met bedoeld voor gymnastiek op wedstrijdniveau, maar voor het re creatief beoefenen van gymnastiek. Over zo'n Flikflakker wordt wel la cherig gedaan, maar je moest eens weten hoe enthousiast kinderen er gebruik van maken. In vijf minuten rollen ze er tientallen keren overheen. Het is zacht, veilig, weegt weinig en is zeer goed verplaatsbaar. En ook dat is van belang, want dat gesjouw met die zware toestellen en banken is ook niet echt goed voor onze rug gen. Bovendien kunnen ook de scho len er gebruik van maken. Met enkele eenvoudige aanpassingen, zoals het bouwen van een zolder in de berging, komt er voldoende ruimte beschik baar om de spullen die wij willen aan schaffen kwi|t te kunnen. Maar daar voor hebben we wel de medewerking van de gemeente en de beheerders nodig.' De toekomstverwachting voor de "Texelse landbouw' is onderwerp van een presentatie door prof. Jan Douwe /an der Ploeg van de Landbouw- jniversiteit te Wageningen die maan- Jag vanaf 20.00 uur wordt gehouden n hotel De Pelikaan. Van der Ploeg geeft aan hoe de Texelse landbouw tan inspelen op de veranderingen die rich in de verschillende, landbouw-, lectoren voordoen. Hij bespreekt ook pe rol van de agrarische vrouwen op iet eiland. De overdracht van de Stichting Kinderopvang Texel aan Catalpa zal waarschijnlijk nog voor 1 juli zijn geregeld. Dat maakte wethou der Nel Eelman woensdagavond bekend in de vergadering va de raadscommissie Welzijn. Meest waarschijnlijk is dat de SKT een besloten vennootschap wordt van de landelijke organisatie, maar helemaal zeker is dat nog niet. Voorwaarde is in ieder geval dat de opvang voor het eiland bewaard blijft, zoals ook het gemeentebe stuur nadrukkelijk heeft geëist. Vooruitlopend op de overdracht is alvast een vestigingsmanager aange steld. Het is Tineke Huizinga uit De Waal, die volgens de wethouder 'hoog gekwalificeerd' is. Zij is voor lopig acht uur per week actief voor de SKT, per 1 mei wordt haar dienstver band uitgebreid tot 28 uur per week. Bedoeling is dat zij zich uitsluitend op bestuurlijk terrein met de kinderdag- opvang en de peuterspeelzalen be zighoudt en hoogstens incidenteel zelf een groep leidt. Overigens ziet het ernaar uit dat er aan de huisvesting in Den Burg het nodige moet gebeuren. Peuter speelzaal De Buitelboet is te klem en ook de containers die worden ge bruikt voor de dagopvang laten veel te wensen over. 'Een bouwkundig adviseur van Catalpa is op bezoek geweest en heeft heel bedenkelijk gekeken', aldus Eelman. Ze acht het waarschijnlijk dat Catalpa al op korte termijn voor een tijdelijk alternatief zorgt, mogelijk in de vorm van con tainers, waardoor meer tijd ontstaat om de benodigde verbouwing te plannen. In een artikel over de nieuwe box met CD's van gitarist Stevie Ray Vaughan schrijft journalist Rien Floris in het Noord-Hollands Dagblad over zijn belevenissen in een Texels café. tien minuten lang, tot je zei knat bent Bijna net zo'n ervaring als ja ren geleden op Texel. De naam van het café ben ik vergeten, maar het moet de beste kroeg van het waddeneiland zijn Geanimeerd in gesprek tot de kroegbaas een schijfje van SRV in de cd-speler stopte. Na drie noten legde ik de ge sprekspartner het zwijgen op. Luisteren' Huh? Little Wing van Hendrix instrumentaal Dit ken ik niet en dit is Hen drix niet Maar dit is fenome naal Weer dat kippenvel Muziek met soul. Muziek met De afsluiting van een deel van de Razende Bol, zodat zeehonden rust krijgen, is met name bedoeld om het Rijk een signaal af te geven dat Texel serieus met de natuur omgaat en niet schroomt om maatregelen te nemen. Want de overheid is nog niet van het voor nemen afgestapt om de Noorder- haaks onder de Natuurbescher mingswet te plaatsen. 'Met zo'n explosieve groei van de zeehondenpopulatie kunnen we ons bij de omgang met zeehonden eigen lijk wel wat meer vnjheid veroorloven', vond Dick Drijver (Texels Belang), die gezien de achterliggende reden toch begrip toonde voor het plaatsen van vijftien waarschuwingsborden op de zandplaat. Maar volgens Arthur Oosterbaan, raadslid voor Groen- Links én bioloog hebben de zeehon den wel degelijk baat bij de afsluiting. 'Vooral de grijze zeehond is tamelijk zeldzaam. Afsluiting van een deel van de Richel heeft bewezen dat deze maatregel een gunstig effect heeft.' Recreatievaarders die een over- tochtje naar de Razende Bol willen maken, hoeven met te vrezen. Wet houder Schilling: 'Er is ruimte ge noeg, we gaan echt niet de hele Bol afzetten. De rustige watersport blijft welkom, maar jetski's zijn taboe De waterpolitie zal toezien op overtredin gen. Frustratie na afloop van een ver loren zaalvoetbalwedstrijd leidde ertoe dat een speler van het jeugdteam De Koog C1 dinsdagavond door het dolle heen raakte en de deur van een kleedkamer in sporthal Ons Ge noegen uit de sponningen schopte. De schade bedraagt circa 250,-. Het incident gebeurde na afloop van een wedstrijd tegen De Koog C2. Coach Jan van Beek: 'Er stond veel op het spel. C1 was tot dus ver ongeslagen en stond aan kop met drie punten verschil op Texel C1 en een wedstrijd minder ge speeld. Die jongens zijn met ge wend om te verliezen en hadden de titel binnen handbereik.' Tot vlak voor tijd verliep de strijd ge lijk op. 'De jongens waren het met bepaalde beslissingen van de scheidsrechter niet eens en uitten dat, maar het kwam niet tot grote incidenten. De spanning was groot, want het was natuurlijk een derby.' Tot een minuut voor tijd stond het 2-2. Toen claimden de spelers van C1 een uitbal. omdat ze dachten dat de bal over de zij lijn was gegaan. Maar de scheids rechter liet doorspelen, waarop C2 vlak voor tijd de derde treffer scoorde. Van Beek: 'De jongens waren dol en gingen tekeer als gekken. Reden voor de scheids rechter om af te fluiten. Er werd met deuren gesmeten en uiteinde lijk sloopte een van de jongens de deur. Hij was niet te kalmeren Zulk gedrag gaat natuurlijk alle perken te buiten. Héél triest dat het zo moest eindigen. Ook voor de scheidsrechter, want die zit er be hoorlijk mee in zijn maag Van avond of morgenavond zullen we een ernstig gesprek met de jon gens voeren. Als dat niet naar onze tevredenheid verloopt, is de kans groot dat we het team uit de com petitie terugtrekken.' Van Beek laat weten dat de schade op de dader zal worden verhaald. De kapotte deur, van een behoorlijk zwaar for maat, is inmiddels vervangen. De leden van Klaverjasclub Den Burg scoorden er maandagavond in de door Wil Maas en Dini Winters gewonnen negentiende ronde flink op los. Niet minder dan zeven kop pels wisten de grens van 7000 pun ten te doorbreken. Het gemiddelde van 6344 was verreweg het hoog ste van dit seizoen. Om de titel in de derde periode is tot het laatst flink gestreden. Uiteindelijk gingen Roel de Zwart en George Eelman met de eer strijken. Wil Maas en Dini Winters herstelden zich van een kleine dip en speelden niet minder dan 7742 punten bij el kaar. Met deze score werd een deel van het verloren terrein weer terugge wonnen. Zij klimmen in het algemeen klassement van de achtste naar de zevende plaats. Sjaak Sipsma en Ernst Ellen (die kundig Aad Winters verving) deden van zich spreken door de tweede plaats op te eisen. Zij be haalden 7417 punten. Met deze score slaagde het duo er in de zo gevreesde rode lantaarn oVer te doen aan de concurrentie. Zij stijgen van de zesentwintigste naar de vijfen twintigste plaats en leiden dankzij een uitstekende laatste ronde in de nog zeer verse stand van de vierde periode. Ook Jelle Wiersma en Jan Klooster- «v John Vlaming 41.229. 7 Frans Stark en Bas man waren met 7376 puntên Ultsfe- Tromp41.224;8GerdaenFreekVeeger40.760; kend op dreef. Dagk^iji deze score 9.Dini van der Molen en Frans Frankenhuizen schuiven Zij twee plaatsen op in het 40.034; 10-Fenny en Rob Caspers 39.957 klassement. Zij staan nu zestiende. Marja en Martien Bakelaar tekenden met 7261 punten voor de vierde plaats en behouden hun negende plaats. Fenny en Rob Caspers be haalden met 7258 punten de vijfde plaats. Zij deden daarmee goede za ken in het algemeen klassement, waarin ze van de vijfde naar de derde plaats opschuiven. Chris Schraag en Willem Koomen kwamen tot een score van 7201 punten. Zij blijven op de vierde plaats. Roel de Zwart en George Eelman behaalden 7028 punten en stelden daarmee de derde periodetitel veilig. Deze werd beslist in een rechtstreeks duel met de voornaamste concurren ten, Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp, die daardoor tweede wer den. Theo en Jaap Witte veroverden de derde plaats. In het algemeen klassement bouwen Lieuwe van der Veen en Hans West dorp hun voorsprong op Arend Dijker en Piet Moree langzaam uit. Fenny en Rob Caspers bezetten de derde plaats, voor Chris Schraag en Willem Koomen. John Vlaming en Enk Jan Geus staan nu vijfde. Eindstand derde periode LRoel de Zwart en George Eelman 42.813; 2 Lieuwe van der Veen en Hans Westdorp 41.838. 3.Theo en Jaap Witte 41.578; 4 Marja en Martien Bakelaar 41.264. S.Chris Schraag en Willem Koomen 41.247; 6 Erik Jan Geus en Toerisme op Texel. Ik vind het een fantastisch verschijnsel. Logisch, want ik ben direct belanghebbend. Al in de zestiger jaren ontleenden we er een deel van ons inkomen aan. Mijn normale salaris was ook voor die tijd schandalig laag, maar toch liet ik vrolijk door de firma Drijver een bungalow bouwen aan de Keesomlaan in Den Burg. Rente en aflossing moesten worden op gebracht door logies met ontbijt. Om die reden hadden wij diverse slaapkamers en die waren zo klem dat de gemiddelde cel van de Bijlmerbajes er een balzaal bij leek. Wij deden dat op advies van Sonja Witte, de toenmalige hoofdinformatrice van de WV. Die had veel vraag naar éénpersoons kamers Want in die tijd verloofden de mensen zich nog en verloofde paren werden geacht, let wel geacht, gescheiden te slapen als ze op vakantie gingen. Zo konden wij tegelijkertijd twee verloofde paren gescheiden nachtrust garanderen. Onze vrees dat wij dan 's morgens wel erg veel bedden moesten op maken was met gegrond, want tel kens ontdekten wij dat slechts één van de twee gescheiden bedden redelijk woest was beslapen. Toch was het vreselijk om vreemde men sen in je huis te hebben. Je moest steeds rekening met ze houden. Zachtjes praten, niet vloeken. Als je van nature keurig en rustig bent is dat met zo'n offer, maar bij mij ligt dat anders. Het 'sssst....denk om de gasten' was niet van de lucht. Vooral als je Duitsers te gast had, leek het wel of je ondergedoken zat in je eigen huis. Gelukkig was van seizoenverlenglng nog geen sprake Net tegen de tijd dat je van dat vreemde volk begon te kotsen was de zomer voorbij, alle leed ge leden en de hypotheek betaald. We zeiden dan met een zucht van ver lichting: het is fijn als de gasten ko hier maar het is nog fijner als ze weer weggaan. Het was toch een beetje een aanslag op onze leef baarheid. Ben stuk beter beviel het om 's zo mers in de garage te gaan wonen en je eigen huis aan gasten te ver huren. Het leverde ook aanmerkelijk meer op. Maar echt leefbaar was het niet en je keek smachtend uit naar september, want dan was het allemaal voorbij en kon je weer naar je eigen vertrouwde gedoetje. Nog wat beter beviel het om de ga rage te verhuren aan gasten en ge woon in je eigen huis te blijven. Dat leverde wel minder op, maar gaf zoveel meer leefbaarheid dat we dat er graag voor over hadden. Totdat we verhuisden naar een pa radijselijk gelegen boerderijtje waar van we de restauratie alleen kon den betalen als we toeristische bijverdiensten hadden. We bouw den een garage met een afgeschutte berging en diverse an dere vertrekken voor opslag doeleinden, althans zo stond het in de bouwaanvraag. Maar het werd meteen een zomerwoning, in dit geval van het type SRO (Spontaan Recreatief Opstal). Pas na elf span nende jaren constateerde de ge meente het strijdig gebruik. Bloed stollende aanschrijvingen volgden, maar het liep met een sisser af. Het misdrijf bleek verjaard en de be geerde recreatieve bestemming kregen we alsnog. We verlieten dus de illegaliteit, wer den planologisch bestemd en kre gen sterren. Sindsdien zijn wij voor beeldige wetsgetrouwe kleine logiesverstrekkers, die het helemaal niet erg meer vinden dat het sei zoen steeds langer is geworden. We merken immers mets van die gasten en als we ze wél zien of ze hebben ons ergens voor nodig, is dat leuk en gezellig. Ik ben slechts een laaggeschoolde éénverdiener, maar door de toeris tische bijverdiensten in combinatie met Texelse suunigheid hebben we alles wat ons hartje begeert. Ik vind dat hartstikke leefbaar. Over leefbaarheid gesproken. Het lijkt mode om te klagen over de schaduwkanten van het toerisme. De voortdurende aanwezigheid van al die mensen zou een druk op de samenleving leggen. In winkels moet je bij de kassa soms lang wachten. Je auto kan je 'nergens' meer kwijt en bij het oversteken van de Pontweg is er kans dat je een lange veerbootfile voorrang moet geven. Mij hoor je daarover niet kla gen, want ik vind het een luxe-pro bleem en denk dat degenen die daarover zo moeilijk doen eens bij zichzelf te raden zouden moeten gaan. Natuurlijk zijn er ongemak ken als gevolg van de aanwezig heid van die gasten, maar die zijn kortstondig en plaatselijk en er staat oneindig veel goeds tegen over. Misschien helpt het als de klagers zich eens zouden afvragen hoe leefbaar Texel zou zijn zonder toe risme. De werkgelegenheid zou voor driekwart wegvallen en daar mee de bestaansmogelijkheid voor duizenden. Tal van voorzieningen waarvan wij dagelijks volop profite ren en die ons eiland buitengewoon leefbaar maken - scholen, winkels, overdekt zwembad, cinema, Hema, fietspaden noem maar op - zouden er dan niet zijn en daarvoor zoudén we naar Den Helder of nog erger moeten. Je zou dan inderdaad niet meer wachten in de supermarkt, want die supermarkt zou er ge woon niet zijn. 13.000 inwoners is namelijk een veel te smalle basis voor een behoorlijk voorzienmgen- peil, maar dat wisten jullie natuurlijk al lang. En dan dat gepraat over toeristen- drukte. Veel Nederlanders denken dat Texel een toeristisch, lees: druk, eiland is. Die opvatting is zo ver breid, dat Texelaars het zelf ook ge loven. Maar het tegendeel is waar. Hier zijn hoogstens 50.000 mensen tegelijk aanwezig. Per vierkante ki lometer is dat beduidend minder dan op het platteland van Noord- Holland. Zo gerekend is Texel aan merkelijk rustiger dan Vlieland of Ameland. Bovendien is driekwart van die mensen geconcentreerd in enkele toeristische centra, zodat je ook in de top van het seizoen op de meeste wegen nog in alle rust kunt wandelen of fietsen en langs het strand uren kunt lopen zonder ie mand tegen te komen. Ook het ver haal dat de drukte toeneemt klopt niet. Die zogenaamde topdrukte is al meer dan twintig jaar onveran derd. Het zou me niet verbazen als bij nauwkeurig tellen zou blijken dat het publiek zelfs is verminderd om dat de groepsgrootte kleiner is ge worden waardoor bungalows min der mensen bevatten. Wel is als gevolg van datzelfde ver schijnsel het aantal auto's toegeno men zodat er op sommige tijden en op sommige wegen een onaange name verkeersdrukte kan zijn. Dat verschijnsel heeft dan ook serieuze aandacht, blijkens het mobiliteits plan dat is gericht op het terugdrin gen van het autogebruik. Ik zal ook de nachtelijke overlast die in De Koog wordt ondervonden van jonge stappende toeristen niet bagatelli seren, maar dat is ook alleen maar daar en er wordt wat aan gedaan. Ook de bewering dat de natuur zo veel te lijden heeft van al die men sen is grof gezegd gelul. Vroeger was daar nog enigszins sprake van. De waddenvereniging had het over eilanden die onder de voet worden gelopen. Als dat al ooit waar is ge weest, dan is dat nu al lang niet meer het geval. Als kind liep ik bij voorkeur buiten de paden en hield mij bezig met het uithalen van eie ren en uitgraven van planten. Wie doet dat nu nog? Ze zouden vragen of je gek was. De mentaliteit is ver anderd. Rijkswaterstaat heeft bij wijze van proef in het afgelopen jaar het grootste deel van het prik keldraad in de duinen achterwege gelaten en wat bleek? Geen enkel probleem! De gevreesde inloop was niet erger dan voorheen en nergens werd schade van betekenis gecon stateerd. Het publiek is blijkbaar braaf ge worden. Ik vraag me wel eens af wat die mensen dan wél doen. Dan blijkt dat ze inderdaad op grote schaal deelnemen aan wandel- en fietstochten, de musea platlopen, varen met de kotter, markten be zoeken en wat dies meer zij, maar akelig veel tijd gaat ook zitten in dingen die ze thuis ook doen. Met name veel jongeren zitten in de vakantiebungalow voor de televisie uren te zappen. Je hebt geen kind aan ze, al kun je je afvragen of dat nou een ontspannende of avontuur lijke vakantie is. Wat velen blijkbaar niet beseffen is dat het leven op Texel ook in so ciaal opzicht een stuk minder inte ressant zou zijn zonder toerisme. Je ziet hier bijna het hele jaar door steeds weer nieuwe mensen om je heen. Dat is geen last maar een lust. want het biedt ongekende ontmoetingsmogelijkheden, kennis making met andere culturen en ge woonten en leuke gesprekken in café, op straat of - inderdaad - in die rij wachtenden in de winkel. Ik ben zelf gek op alles wat Texels is, maar ik zou het hier een stuk minder leefbaar vinden als ik het hele jaar alleen maar Wittes, Bak kers, Keijsers, Van Heerwaardens en andere al of niet echte Texelaars om me heen zou zien, hoezeer ik ze ook bemin. Het is altijd weer ver kwikkend als er een voorjaars-, kro kus-, herfst- of andere vakantie los barst en de straten vol zijn van mensen die net iets jonger en mooier lijken en ook nog wat leuker gekleed gaan dan onze eigen locals. Vooral voor Texelaars op vrijersvoe ten is dat een profijtelijke situatie en velen hebben daar in de loop der jaren gebruik van gemaakt. Wat is er mooier dan de menselijke natuur die zijn loop krijgt in een natuurge bied, er zóveel keus is en het aan bod steeds wordt ververst? Naar mate de vakanties korter worden, wordt dat assortiment steeds fre quenter vervangen. Texel is één grote versmarkt. Als dat geen leef baarheid is. Kom daar maar eens om in Wieringermeer, Anna Paulowna of Cadzand, allemaal plaatsen met ongeveer even veel inwoners als Texel. Ik vraag me af waarom het zo erg is dat je een klein deel van het jaar in een winkel moet wachten of een beetje moet slalommen om door de drukke Weverstraat te komen. Er is daar nog nooit iemand echt vastge lopen in de uitgestalde koopwaar. En die veerbootfile dan, waardoor je minuten moet wachten voordat je de Pontweg kunt oversteken? O o, wat is dat erg. Ik zal wel gek zijn, maar ik vind dat juist heerlijk. Ik zet het contact af en zit lekker onderuitgezakt te kijken naar al die toeristen die daar keurig ingeblikt voorbijflitsen. En ik besef met grote voldoening dat het de enige file is die Texel kent Wat nog mooier is: in al die auto's zitten onze klanten die allemaal vrijwillig zijn gekomen omdat ze het bij ons mooi en gezellig vinden. Ik voel mij verlegen en vereerd. En ik zit te re kenen. Elke inzittende van die au to's gaat elke dag van zijn vakantie op Texel gemiddeld ruim ƒ40,- be steden, exclusief wat hij heeft be taald voor de boot en voor zijn ac commodatie, dus meer dan ƒ130,- per dag per auto. Bij een verblijftijd van tien dagen betekent die hele file dus een economische injectie van meer dan een kwart miljoen gulden. Wat een feest! Een beetle ongerief mag daar best tegenover staan. Het is dan ook met te begrijpen dat een aanmerkelijk aantal mensen be weert dat door dat toerisme de leef baarheid in het gedrang komt. Dat er zelfs deskundigen van de landbouwuniversiteit Wageningen zijn geweest die daarnaar een kost baar onderzoek hebben ingesteld en dat de gemeente Texel daar ook nog ƒ10.000,- aan heeft bijgedragen. Toen ik het rapport van dat onder zoek in handen kreeg, keek ik na» tuurlijk onmiddellijk achtenn bij de conclusies en aanbevelingen, zeer benieuwd wat er allemaal mis is op dit eiland, want ik ben niet afkerig van sensatie. Ik heb het dne keer gelezen maar begreep er niets van. Geen enkele conclusie waar je wat mee kon, maar wél de suggestie dat het lang niet goed zat met die leef baarheid en dat de gemeente daar in haar plannenmakerij voortaan rekening mee moest houden. Ik behoorde tot degenen die door die onderzoekers zijn ondervraagd en ik heb toen gezegd wat ik ook hier zeg, namelijk dat aan dat toe risme nu juist zoveel leefbaarheid is te danken Ik vond daar weinig van terug De volgende dag was het pas echt schrikken want diverse Nederlandse dagbladen hadden aan dat onderzoek aandacht be steed en meldden dat de Texelaars min of meer gebukt gingen onder dat toerisme. Dat is zo ongeveer het slechtste dat je als gastheer kan overkomen: dat je klanten te horen krijgen dat ze tevéél zijn. Het uitbrengen van zo'n rapport is helaas geen vorm van smaad waar tegen je juridische stappen zou kunnen ondernemen. In dit land heeft iedereen het recht onzin te beweren en per drukpers te ver spreiden. Dat is geregeld in artikel 7 van de Grondwet. Toch ervaar ik het als smaad en als een miskenning en minachting van het feit dat juist op Texel zeer tijdig is ingezien dat de leefbaarheid niet in het gedrang mag komen door ongebreidelde toeristische groei. Toen nog nergens in Nederland werd gesproken over grenzen van de groei, werd er hier de rem al op gezet in de vorm van het bekende slaapplaatsenmaximum. Als we zorgen dat we daar ruim onder blij ven zitten en variatie houden in het accommodatieaanbod, is dat een hechte basis voor kwaliteit, exclusi viteit en... leefbaarheid. Ik vraag me af wat er aan de hand is met mensen die elkaar aanpraten dat het hier zo druk en moeilijk is door al die badgasten Misschien zijn ze verwend of blasé. Of hebben ze andere problemen en kunnen daardoor die toeristische irritatie er net niet meer bij hebben. Zé willen wel toerisme maar je moet er mets van merken. Misschien heeft het ook wat te maken met het collec tieve minderwaardigheidscomplex van de Texelaars. Het zou goed voor zijn voor ons en voor de toe risten als we daar eens mee afreke nen. Ik sprak er laatst over met Martin Warnaar en die sloeg de spijker op de kop: nogal wat Texelaars vinden alles wat hier is, vanzelfsprekend omdat ze het nooit anders hebben gekend. Dat mooie eiland was er altijd al, het is ze in de schoot geworpen en ze hebben er haast niets voor hoeven doen. Ze zijn daarom niet trots op hun ei land en dragen dus ook geen trots uit. Ze beseffen niet hoe bevoor recht ze zijn en geven daarom geen tegengas als iemand beweert dat het hier onleefbaar is. Toch zijn er genoeg Texelaars die beter weten, maar tolerant en in schikkelijk als ze zijn geven ze die klagers graag gelijk. Texelaars ge ven elkaar immers in alles gelijk. Ze zetten ook overal hun handtekening onder, zolang het niks kost en de gene die met de lijst komt een goede bekende is. Ze tekenen te gen de dubbeldeksveerboot, tegen het vliegveld, vóór het vliegveld, te gen de autocross en tegen de Pij- persdijk. 'Ja, zeg dat wel buur vrouw, 't houdt allemaal wat.' Een bekende Oosterender hoorde ik ooit zeggen een volk dat van toe risme leeft, kent houding noch ka rakter. By the way: ik begrijp niet wat er zo verkeerd is aan pijpen. Dat is toch gewoon een vreedzame vorm van mondeling contact? Als dat gemopper niet binnenska mers blijft, verschijnt het in druk en is het 'dus' waar. Dat is buitenge woon schadelijk want de WV moet een hoop kostbare rust- en ruimte- reclame maken om dat weer een beetje te corrigeren, als het al lukt want een vooroordeel is haast on uitroeibaar. Het is immers met be langrijk hóe het is, maar hoe men denkt dat het is. Daarom zou ik heropvoeding willen bepleiten voor Texelaars die deze schade veroorzaken. Samen met de onderzoekers en de opdracht gevers van dat rapport van Wageningen moeten ze een tijdje worden verbannen naar een plek onderaan de buik van Texel waar zelfs in het hoogseizoen haast nie mand komt. De Kreeftepolder, vlak bij De Hors. Daar moeten ze zich gaan zitten schamen. Die polder krijgt dan wel een andere naam: de Schaamstreek. Harry

Texelsche Courant | 2001 | | pagina 7